sobota, 5 kwietnia 2025

Alina Sordyl "Dobry Rodzic Wewnętrzny czyli jak stworzyć pełną troski i miłości relacje ze sobą"

Tytuł: Dobry Rodzic Wewnętrzny czyli jak stworzyć pełną troski i miłości relacje ze sobą
Autor: Alina Sordyl
Wydawnictwo: Sensus


W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się określenie „Wewnętrzne Dziecko”. Mówi się o nim w wielu kontekstach, ale wydaje się, że najczęściej można usłyszeć słowa zachęcające do odnalezienia swojego wewnętrznego dziecka. Wewnętrzne dziecko to całe spektrum doświadczeń, wspomnień, relacji i potrzeb, które ukryte są w naszej nieświadomości, ale mające wpływ na nasze aktualne decyzje i postrzeganie świata. A jaki ślad pozostawia w nas nieświadomości okres w wczesnego dzieciństwa? Wielu z nas, jako dziecko, nie doświadczyło miłości, a wręcz było odrzuconym. Jeśli zatem tęsknimy za miłością, jeśli czujemy się niekompletni, może to być pokłosie dzieciństwa. Ale nie oznacza to, że jesteśmy z góry skazani na porażkę. Możemy bowiem odkryć miłość w swoim sercu i się nią karmić. W tym celu musimy świadomie powołać i wytrenować wewnętrzny aspekt psychiczny, zwany Dobrym Rodzicem Wewnętrznym.

Jest to możliwe, co więcej, jest to ten aspekt psychiki, który – zdaniem Aliny Sordyl, kulturoznawczyni i psychoterapeutki – jest niezbędny do zdrowego i szczęśliwego życia. W swojej książce, pt. „Dobry Rodzic Wewnętrzny, czyli jak stworzyć pełną troski i miłości relację ze sobą”, opublikowanej nakładem wydawnictwa Sensus, przedstawia propozycję rozwoju funkcji rodzicielskich związanych z wczesnymi stadiami rozwoju dziecka według przyjętego modelu rozwojowego. Jest nim teoria relacji z obiektem, teoria charakterologiczno-rozwojowa w wersji Stephena M.Johnsona, teoria przywiązania Johna Bowlby`ego oraz model rozwojowy Erika Eriksona. Poradnik jest adresowany zarówno do osób, które mają doświadczenia terapeutyczne za sobą, ale przerwały terapię bądź w jej wyniku nie stworzyły jeszcze pełnej miłości i szacunku relacji ze sobą, dla tych, którzy do tej pory szukali miłości na zewnątrz, zaspokajając w różny sposób swoje braki, a także dla terapeutów różnych nurtów, posługujących się koncepcją wewnętrznego dziecka.

Mimo złożoności testu i stopnia trudności tematu, książka unika akademickiego języka, mało w niej zresztą teoretyzowania. Skupia się raczej na konkretnych praktykach, które stają się szkieletem do stworzenia nowych nawyków w relacji do siebie. Książka składa się z trzech części, które prowadzą nas przez pierwsze fazy rozwoju niemowlęcia i małego dziecka oraz przez dostosowane do nich funkcje Dobrego Rodzica Wewnętrznego. Omawiają one znaczenie dostrojonej obecności, odzwierciedlenia i troszczenia się o potrzeby z pomocą Do brego Rodzica, a także kwestie wspierania autonomii i inicjatywy przez Dobrego Rodzica. I tak część pierwsza „Kto ma się zatroszczyć o Wewnętrzne Dziecko”? mówi o tym, kim jest Wewnętrzne Dziecko, a także w jaki sposób uświadomić sobie i zrozumieć, w jakim trybie Dziecka się obecnie znajdujemy. Znajdziemy tu przykłady szkodliwych przekonań, które mogą utkwić i sterować życiem człowieka z podświadomości, a także wyjaśnieniem, co to znaczy „dobry” Wewnętrzny Rodzic, jak go powołać i czym różni się od innych naszych podosobowości. Część druga „Dobry Rodzic Wewnętrzny w funkcji opiekuna” pokazuje, jak rozpoznać, co jest potrzebne naszemu Wewnętrznemu Dziecku, w jakich obszarach ma największe deficyty, a gdzie potrzebne są niewielkie doświadczenia korektywne. Przeczytamy tu o dostrojonej obecności, czyli rodzaju świadomego nastawienia uwagi na kontakt z drugą istotą i czujące odbieranie doświadczenia tej drugiej istoty z chwili na chwilę. Część ta dostarcza również wskazówek do praktykowania zdrowego i adekwatnego odzwierciedlenia, które będzie wspierało samopoznanie, samookreślenie, kontakt ze sobą, odkrywanie i rozwój autentycznego Ja, samouzdrawianie zranień po niewłaściwym, toksycznym odzwierciedleniu oraz unieszkodliwianie Krytyka Wewnętrznego/Nadmiernie Wymagającego Rodzica we własnym umyśle. W części trzeciej, ostatniej, „Dobry Rodzic Wewnętrzny w funkcji przewodnika” przeczytamy o odzyskaniu poczucia autonomii.

Książka umożliwia świadome kształtowanie dobrej i wspierającej relacji ze sobą. Koncentruje się na relacji wewnętrznej pomiędzy Dzieckiem a Dobrym Rodzicem. Dobry Rodzic Wewnętrzny pomaga uwolnić przeszłość, uzdrowić rany psychiczne Dziecka i wypełnić niezaspokojone potrzeby, a książka Aliny Sordyl pomaga tego Dobrego Rodzica Wewnętrznego powołać. Oczywiście lektura książki nie zastąpi psychoterapii w przypadku poważnych problemów, ale może stanowić jej kontynuację. To książka, która można towarzyszyć nam zarówno w zmaganiach z trudnymi przeżyciami, jak i z codziennością, pozostając pełnym czułości, miłości i szacunku do i dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz