poniedziałek, 31 marca 2025

Lorenzo Silva, Hjalmar Hach "Świelni detektywi" - recenzja gry

Dzieci uwielbiają zabawy w detektywów, bowiem łączą one w sobie przygodę, tajemniczość i elementy logicznego myślenia. Obdarzone ciekawością świata dzieci uwielbiają zagadki i odkrywanie ukrytych rzeczy. Zabawa w detektywów daje im poczucie ekscytacji i satysfakcji z rozwiązania tajemnicy. Ponadto, wcielanie się w detektywa daje im poczucie odpowiedzialności i ważnej roli. Czują się jak bohaterowie z książek czy filmów, którzy muszą rozwikłać zagadkę, co pobudza ich wyobraźnię i dodaje zabawie elementu ekscytacji. Ponadto zabawy detektywistyczne wymagają analizowania wskazówek, łączenia faktów i wyciągania wniosków, co rozwija umiejętność logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Dzieci uczą się dostrzegać szczegóły, które wcześniej mogłyby umknąć ich uwadze, co wpływa pozytywnie na ich koncentrację i uważność. Wcielanie się w postać detektywa pozwala dodatkowo dzieciom na kreatywną ekspresję, rozwijanie wyobraźni i odgrywanie różnych scenariuszy. W zależności od rodzaju zabawy dzieci mogą współpracować, szukając wskazówek razem, albo rywalizować, kto pierwszy rozwiąże zagadkę, co uczy ich zarówno pracy zespołowej, jak i zdrowej konkurencji.

Zabawy detektywistyczne to zatem świetny sposób na połączenie edukacji i rozrywki – pobudzają ciekawość świata, rozwijają umiejętności analityczne i dostarczają mnóstwo frajdy. Dlatego też, wszyscy miłośnicy takiej rozrywki ( w wieku od 6 do 106 lat) sięgnąć mogą po fascynującą grę planszową "Świetlni Detektywi" wydawnictwa Nasza Księgarnia, która przenosi graczy w świat pełen tajemniczych postaci i przedmiotów do odnalezienia. Gra przeznaczona dla 1 do 5 graczy i zapewnia rozrywkę trwającą do 15 minut w jednym podejściu.

W grze uczestnicy wcielają się w detektywów, których zadaniem jest odnalezienie ukrytych na planszy postaci, takich jak osoby przebrane za hot-dogi, jednorożce, mumie, a także przedmiotów, takich jak m.in. prezenty czy dynie. Poszukiwania prowadzone są za pomocą specjalnych "magicznych" latarek, które ujawniają ukryte elementy na foliowej planszy. Czas na odnalezienie wskazanych postaci bądź rzeczy jest ograniczony – odmierza go klepsydra, co dodaje rozgrywce napięcia i zwiększa adrenalinę. Gra oferuje zarówno wariant kooperacyjny, w którym wszyscy gracze współpracują, jak i rywalizacyjny. My z Klarą zdecydowałyśmy się na rywalizację i ... jak zwykle zostałam pokonana przez swoje dziecko.


Przyciągające wzrok pudełko wewnątrz którego jest tor ucieczki zawiera 5 plansz gry, każda z innymi symbolami, klepsydrę, 5 tarcz do samodzielnego złożenia, 5 dwustronnych latarek, 60 kart poszukiwań, na których widnieją zarówno przedmioty, jak i postaci, 5 pionków graczy, kostka Księżyca, 7 znaczników przyspieszenia i Księżyc. Dodatkowo wśród elementów znajduje się również plakat, ale nie jest on wykorzystywany w trakcie gry – przedstawia on świat z gry. Przed pierwszą rozgrywką musimy złożyć tarczę według instrukcji oraz bohaterów. Ponadto, do wariantów gry, są tez 4 znaczniki strefy, 5 kart strefy oraz żeton wyzwania.

Gra przenosi nas na Festiwal Przebierańców, który obserwujemy z perspektywy dzieci. Były one tak zafascynowane tym wydarzeniem, że postanowiły wmieszać się w barwny korowód udając detektywów. Gra opiera się na spostrzegawczości i szybkości. Gracze odkrywają karty z wizerunkami postaci do odnalezienia, a następnie w wyznaczonym czasie starają się je odnaleźć na planszy „podświetlając” ją latarkami. Po upływie czasu wyznaczonego przesypywaniem się piasku zaznaczają, ile razy dana postać pojawiła się na planszy, uwzględniając liczbę postaci, których nie odnaleźliśmy. Poprawne odpowiedzi pozwalają na przesunięcie pionków na torze ucieczki, jednak jeśli się przeliczymy w szacunkach, nie zdobywamy punktu co skutkuje brakiem ruchu. Dodatkowym elementem zwiększającym napięcie jest pionek Księżyca, który rusza w pościg za graczami. Jeśli ich dogoni lub przegoni, gracze przegrywają.

Zdecydowanym atutem gry, poza samą fabułą i doskonałą jakością wykonania elementów (i „magiczną latarką”, którą moje dziecko pokochało), jest możliwość zróżnicowania wariantów gry, co czyni ją odpowiednią dla różnych graczy i na różne okazje. Ponadto, "Świetlni Detektywi" to doskonała propozycja zarówno dla rodzin, jak i grup przyjaciół szukających gry rozwijającej spostrzegawczość, współpracę oraz szybkie myślenie, a także po prostu dobrej zabawy. Jej proste zasady, dynamiczna rozgrywka oraz oryginalne wykorzystanie elementów świetlnych sprawiają, że jest to tytuł wart uwagi zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz