środa, 26 marca 2025

Janina Scarlet "Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić"

Autor: Janina Scarlet
Wydawnictwo MUZA


Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie, pomimo traumatycznych wydarzeń czy/i lub wielu przeszkód, całkiem nieźle sobie w życiu radzą? Dlaczego jedne osoby po stracie rosną w siłę, tymczasem ty czujesz, że twoje życie rozpada się na kawałki nawet po stracie domowego zwierzaka? Dlaczego jedne osoby wzrastają niczym Fenix z popiołu, inne zaś zdają się pogrążać coraz bardziej? Niezależnie od tego, czy faktycznie nad tym rozmyślałeś, czy może wszystkie te pytania tak naprawdę zawierają fragment twojego życia, dotyczą bezpośrednio właśnie ciebie i twojej sytuacji, to najbardziej interesującą kwestią będzie to, co robić w przypadku, kiedy los płata nam złośliwego figla przekonując, że nie nad wszystkim możemy sprawować kontrolę.

Odpowiedzi na to pytania udziela Janina Scarlet, psycholog kliniczny i autorka autorskiej terapii koncentrującej się na nauczeniu i rozwijaniu umiejętności świadomej akceptacji sytuacji pozostających poza naszą kontrolą, przy jednoczesnym prowadzeniu całkiem zadowalającego życia. Szczegóły tej terapii znajdziemy w książce dotyczącej rozwoju osobistego pt. „Jak nauczyć się akceptować to, czego nie można zmienić”, opublikowanej nakładem wydawnictwa MUZA. Ten poradnik psychologiczny zawiera wskazówki, które umożliwiają nam prowadzenie życia zgodnego z naszymi najgłębszymi wartościami, mimo napotykanych trudności i wydarzeń, które nie zostały przez nas zainicjowane i których nie możemy kontrolować. Tym samym jest to książka dla tych, którzy zmagają się z żałobą po stracie, którzy nie mogą pogodzić się z pewnymi wydarzeniami z przeszłości, lub tkwią niezadowoleni w pewnych sytuacjach. Jak sama autorka wskazuje, opisywana przez nią terapia ACT przynosi korzystne rezultaty również w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego, przewlekłego bólu i innych chorób przewlekłych oraz uzależnień.

Książka podzielona jest na dwie części: teoretyczną, wyjaśniającą koncepcję akceptacji, oraz praktyczną, zawierającą ćwiczenia i zadania pomagające wdrożyć tę wiedzę w życie codzienne. W części pierwszej dowiadujemy się, czym jest akceptacja (metodą wzmacniania i poznawania samego siebie), czym jest niejednoznaczna strata, a także czym jest unikanie (autorka przyrównuje je do uzależnienia czy hazardu). Scarlet ilustruje swoje tezy przykładami z własnej praktyki klinicznej, co ułatwia zrozumienie prezentowanych treści, ale również pokazuje, że jest jakaś dalsza droga i że nie tylko my zmagamy się z akceptacją pewnych wydarzeń czy stanów.

Druga część książki koncentruje się na praktykowaniu akceptacji i znajdziemy tu konkretne ćwiczenia związane z akceptacją. Autorka zaznacza, że proces ten może być „łagodny i życzliwy”, a także, że – po analizie przeżyć emocjonalnych – możemy zastosować go do każdego z poszczególnych objawów fizycznych. Poznamy m.in. ćwiczenie „Środek cebuli”, wraz z siedmioma krokami, ćwiczenie empatyczne i radzenie sobie z niesprawiedliwością społeczną czy też ćwiczenia na stawianie granic. Wszystkie te ćwiczenia zostały omówione w taki sposób, byśmy rozumieli nie tylko w jaki sposób je wykonywać, ale przede wszystkim – po co i w jaki sposób działają.

Na podkreślenie zasługuje wartość praktyczna poradnika i inspirujący charakter. Lektura skłania do refleksji nad własnymi zachowaniami oraz dostarcza przydatnych narzędzi do radzenia sobie z trudnymi emocjami. Książka została napisana zrozumiałym, bardzo obrazowym językiem, co pozwala zrozumieć treści w niej zawarte nawet laikom bez podstawowej nawet wiedzy psychologicznej. Dodatkowo opisane przypadki kliniczne pozwalają odnaleźć wśród nich również nasze historie, a dzięki temu – lepiej zrozumieć mechanizmy działania, jakimi się posługujemy. I choć niektóre kwestie mogłyby być omówione bardziej szczegółowo, z uwzględnieniem również psychologów czy psychoterapeutów, to jest to zdecydowanie wartościowy poradnik dla osób poszukujących wsparcia i sposobów na radzenie sobie z nieuniknionymi trudnościami życiowymi poprzez rozwijanie umiejętności akceptacji.


*współpraca recenzencka*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz