niedziela, 16 lutego 2025

Weronika Jackowska "Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem smutkiem"

Tytuł: Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem smutkiem
Autor: Weronika Jackowska
Wydawnictwo: Sensus



Emocje stanowią integralną część naszego życia, a jednocześnie przez lata byliśmy uczeni tego, jak je ukrywać. Chłopcy nie mogli płakać, dziewczynki musiały być powściągliwe, a wstyd był wpisany w ich życie. Jako dorośli w efekcie bardzo często nie radzimy sobie zatem z tymi emocjami, nie potrafimy ich regulować. Tym samym, nie możemy nauczyć tego swoich dzieci, nie potrafimy również wspierająco na ich emocje reagować. Umniejszamy je zatem i zakazujemy ich, ze szkodą dla dzieci. Dlatego też warto wyposażyć się w wiedzę i narzędzia niezbędne do budowania zdrowej relacji emocjonalnej z dziećmi, a przy okazji …pracować nad sobą.

O tych emocjach dzieci i rodziców, o tym, jak potrzeby dziecka wpływają na jego potrzeby i emocje, o praktycznych ćwiczeniach i strategiach pomagających lepiej zrozumieć, co się kryje za takimi emocjami dziecka jak złość, lęk czy smutek, pisze Weronika Jackowska, psycholożka i psychoterapeutka, specjalizująca się w pracy z dziećmi i ich rodzicami. Książka pt. „Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem i smutkiem”, opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus, to doskonały poradnik dla rodziców dzieci w każdym wieku, dla opiekunów, a także … dla siebie samego. Zdobywając wiedzę na temat emocji, poznając różne mechanizmy działania, narzędzia, trudno nie poddać się autorefleksji i nie zyskać wzglądu również w siebie.

Książka składa się z pięciu części, które przeprowadzą nas przez emocje dzieci, ich oznaki i nasze zachowania w kontekście zachowań naszych pociech. Lektura wprowadza nas w ten świat emocji i pozwala go lepiej rozumieć. Warto traktować książkę niczym przewodnik, na początku zapoznając się z całą książką, rozdział po rozdziale, a następnie powrócić do wybranych, interesujących nas kwestii. Część pierwsza dotyczy świata dziecięcych emocji – znajdziemy tu zagadnienia dotyczące emocji i tego, w jaki sposób wpływają one na zachowanie (metafora góry lodowej), dowiemy się, jakie potrzeby kryją się za zachowaniem dziecka, poznamy w tym również trzy podstawowe potrzeby psychiczne, tj. kompetencja, autonomia i pozytywne relacje z zastrzeżeniem, że regularne ignorowanie tych potrzeb i odmawianie dziecku ich zaspokojenia, może prowadzić do pojawienia się problemów psychicznych.

Część druga książki koncentruje się na radzeniu sobie z emocjami przez dzieci. Znajdziemy tu informacje na temat regulacji emocji, czyli sposobu w jaki radzimy sobie z naszymi emocjami, chcąc dostosować się do sytuacji, w jakiej się znajdujemy lub zaspokoić jakąś ważną dla nas potrzebę. Ta wiedza jest niezbędna, by zacząć wspierać dzieci w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, przekonamy się bowiem, że jako rodzice mamy wpływ na to, jak nasze dziecko będzie sobie z nimi radziło. Kolejna część koncentruje się na niezwykle ważnej i potrzebnej nam emocji, czyli na lęku. Autorka pisze tu, w jaki sposób lęk wpływa na zachowanie dziecka, dowiemy się sporo o lęku rozwojowym i separacyjnym, a jeden z rozdziałów został poświęcony wielkiej bolączce rodziców przeżywających często pójście dziecka do żłobka czy przedszkola, czyli adaptacji przedszkolnej. Dowiemy się tu, po czym poznać, że dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola, od czego zależy przebieg adaptacji i poznamy czynniki mające wpływ na ten proces. Autorka przybliża również zagadnienie wysokiej wrażliwości, czyli określenia nawiązującego do wrażliwości przetwarzania sensorycznego. Bardzo cennym rozdziałem jest ten, mówiący o tym, czego nie robić, kiedy dziecko się boi, jak się okazuje bowiem, nie wszystkie stosowane przez rodzica w takiej sytuacji strategie sprzyjają dziecku. Część czwarta dotyczy smutku i braku wiary w siebie, bowiem zarówno smutek, brak wiary w siebie czy trudne sytuacje to wyzwania, z którymi dziecko prędzej czy później się zmierzy. To, w jaki sposób radzimy sobie z trudnościami decyduje o naszej odporności i zdolności radzenia sobie ze stresem, a nawet o poczuciu własnej wartości, dlatego warto wiedzieć, jak wspierać dziecko w trudnych chwilach, chociażby takich jak konflikt i rozstanie rodziców, choroba w rodzinie czy żałoba. Ostatni, piąty rozdział poświęcony został złości i frustracji i to nie tylko w kontekście dzieci, bowiem szczególnie istotne jest to, w jaki sposób ze złością radzą sobie rodzice i dorośli z bliskiego otoczenia dziecka.

Niektóre rozdziały książki skoncentrowane są stricte na pomocnych nam narzędziach, niektóre zawierają wskazówki jak emocje rozpoznawać i reagować na nie w sposób wspierający rozwój emocjonalny dziecka. To wszystko sprawia, że trzymamy w ręku praktyczny i niezwykle użyteczny poradnik wypełniony technikami, które niemal od razu możemy wprowadzić w życie. I choć wiadomo, że każde dziecko jest inne, to dostępne tu narzędzia są na tyle uniwersalne, że możemy wypróbować je w naszym życiu pozostawiając sobie na przyszłość te, które szczególnie działają. Pracując z poradnikiem szybko zauważymy poprawę i to nie tylko na poziomie funkcjonowania dziecka, ale i relacji rodzic-dziecko, a także … bezpośrednio w nas samych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz