piątek, 28 lutego 2025

Magdalena Zimniak "Pęknięta kra"

Tytuł: Pęknięta kra
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska


Ciąże mnogie statystycznie zdarzają się średnio dziesięć razy na tysiąc porodów. Zwykle są to bliźniaki, choć oczywiście mogą być to trojaczki, albo dzieci może być nawet więcej. Dzięki badaniom naukowym dokładnie dziś wiemy, dlaczego rodzą się bliźniaki i że możemy mówić o bliźniętach dwu- lub jednojajowych. Te pierwsze różnią się od siebie fizycznie i psychicznie, ale mają też bardzo wiele cech wspólnych. Drugie, czyli bliźnięta jednojajowe, są swoimi wiernymi „kopiami” – mają taką samą płeć, bardzo podobny wygląd – ten sam kolor włosów, oczu, kształt nosa, identyczne linie papilarne, grupa krwi, taka sama jest nawet informacja genetyczna. Jednak nawet wówczas, kiedy dzieci są identyczne, należy pamiętać, że są odrębnymi jednostkami, a różnice pomiędzy ich upodobaniami, dążeniami, czy nawet podatnością na choroby uwidaczniają się wraz z wiekiem.

wtorek, 25 lutego 2025

Recenzja gry: Qwirkle

Tytuł gry: Qwirkle
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


Najwcześniejsze formy gry domino rozwinęły się w Azji i ewoluowały z różnych gier w kości. Najstarsze formy gry domino za pomocą różnych rodzajów kamieni, znane były też od dawna w Chinach jako „tabliczki kościane”. Przypuszcza się również, że gra mogła być znana starożytnym Grekom i Hebrajczykom. Niezależnie od tego, jak bogatą domino ma historię pewne jest, że grę znają wszyscy i prawdopodobnie każdy przynajmniej raz grał w swoim życiu. Gra w domino ma w sobie tę prostotę połączoną z ekscytacją, że doskonale sprawdza się jako rozrywka dla osób w każdym wieku. Doskonale rozwija pamięć, wyobraźnię oraz myślenie strategiczne, a do tego uczy umiejętności społecznych.

poniedziałek, 24 lutego 2025

Michalina Ignaciuk "Dysleksja. Historia Lilki"

Tytuł: Dysleksja. Historia Lilki
Autor: Michalina Ignaciuk
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



Dysleksja rozwojowa jest zaburzeniem, które ujawnia się w rozwoju dziecka stopniowo. Niestety uczniowie z dysleksją rozwojową są zwykle rozpoznawani wówczas, kiedy ich trudności w nauce są już bardzo nasilone. Dzieci z dysleksją mają duże problemy z opanowaniem techniki czytania i/lub pisania. Przyczyną tych trudności jest nieharmonijny rozwój psychoruchowy, czyli zaburzenia funkcji percepcyjnych, motorycznych oraz ich integracji. Uwarunkowań zaburzeń dyslektycznych upatruje się również w czynnikach konstytucjonalnych, związanych ze zmianami strukturalnymi oraz zakłóceniami funkcjonalnymi centralnego układu nerwowego.

sobota, 22 lutego 2025

Brian Tracy „Twoja przyszłość w twojej mocy. 12 umiejętności, dzięki którym osiągniesz sukces”

Tytuł: „Twoja przyszłość w twojej mocy. 12 umiejętności, dzięki którym osiągniesz sukces”
Autor: Brian Tracy
Wydawnictwo: OnePress



Nie możesz pozbyć się frustracji patrząc na sukcesu ludzi dookoła ciebie? Zastanawiasz się, jak to możliwe, że ludzie kupują nowe mieszkania, domy, pną się po szczeblach kariery podczas kiedy ty spędzasz w pracy wiele godzin, od lat wciąż na tym samym stanowisku? Nienawidzisz swojego ponurego mieszkania w kiepskiej dzielnicy, a nie stać cię na to, żeby się wyprowadzić? Marzysz o wakacjach na Karaibach, podczas kiedy kolejne lato spędzasz na Mazurach pod namiotem? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, może warto zastanowić się, dlaczego się tak dzieje. Dlaczego od lat narzekasz, a mimo to każdego dnia działasz w ten sam sposób, zachowując swoje status quo i nie zmieniając niczego? Dlaczego biernie poddajesz się wydarzeniom, zamiast samemu kierować swoim życiem? I co najważniejsze, co zrobić, by wznieść się na wyższy poziom, by prowadzić satysfakcjonujące życie pozostając przy tym w zgodzie ze swoimi wartościami?

wtorek, 18 lutego 2025

Åsa Lind "Piaskowy wilk" - streszczenie szczegółowe lektury

1. WYJĄTKOWO NIEZWYKŁE ZWIERZĘ

„Piaskowy Wilk” to niezwykła opowieść Åsy Lind o dziewczynce o imieniu Karusia, która mieszka z rodzicami w domu nad morzem. Historia zaczyna się, gdy Karusia pragnie iść się kąpać w morzu, jednak jej tata, wygodnie ulokowany w hamaku z gazetą, nie wykazuje chęci towarzyszenia jej. Wobec obojętności taty, Karusia oznajmia że wybiera się sama na plażę, zaś tata zajęty lekturą, automatycznie jej przytakuje. Dziewczynka orientuje się, że tata jej nie słucha, mimo wszystko decyduje się na samotną wyprawę na plażę, gdzie kopie głęboki dołek w piasku, który ma stać się pułapką dla taty.

niedziela, 16 lutego 2025

Weronika Jackowska "Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem smutkiem"

Tytuł: Dziecko w świecie trudnych emocji. Jak pomóc mu radzić sobie ze złością, strachem smutkiem
Autor: Weronika Jackowska
Wydawnictwo: Sensus



Emocje stanowią integralną część naszego życia, a jednocześnie przez lata byliśmy uczeni tego, jak je ukrywać. Chłopcy nie mogli płakać, dziewczynki musiały być powściągliwe, a wstyd był wpisany w ich życie. Jako dorośli w efekcie bardzo często nie radzimy sobie zatem z tymi emocjami, nie potrafimy ich regulować. Tym samym, nie możemy nauczyć tego swoich dzieci, nie potrafimy również wspierająco na ich emocje reagować. Umniejszamy je zatem i zakazujemy ich, ze szkodą dla dzieci. Dlatego też warto wyposażyć się w wiedzę i narzędzia niezbędne do budowania zdrowej relacji emocjonalnej z dziećmi, a przy okazji …pracować nad sobą.

poniedziałek, 10 lutego 2025

Izabela Janiszewska "Wrzenie"

Tytuł: Wrzenie
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Mówi się, że człowiek, który nie potrafi kontrolować swoich emocji, jest niewolnikiem swojego umysłu. Z drugiej jednak strony pełna kontrola nad emocjami jest niemal niemożliwa i niepokojąca. Pytanie bowiem brzmi, gdzie zaczyna się kontrola nad emocjami, a zaczynają dysfunkcje poznawczo-emocjonalne. A wówczas mamy do czynienia z osobami, potocznie nazwanymi psychopatami, niejednokrotnie znacznie groźniejszymi, niż osoby, które nie potrafią kontrolować na przykład swojej złości i wybuchają. Psychopaci często bywają jednostkami wysoko uspołecznionymi, posiadającymi duże grono znajomych, wręcz czarującymi i przyciągającymi ludzi. To czyni psychopatów szczególnie niebezpiecznymi, bowiem często przez długi czas trudno się zorientować, że mamy do czynienia z kimś o zaburzonych emocjach i patologicznym sposobie myślenia.

Lifestyle: Korzyści z dendroterapii

pixabay
Dendroterapia, sylwoterapia. Drzewoterapia, lasoterapia… wszystkie te określenia łączy szeroko rozumiana terapia drzewami. Trzech pierwszych używa się zamiennie, ostatnie łączy się ściśle z shinrin-yoku – kąpielami leśnymi.

O ile kąpiele leśne mają solidne podłoże naukowe i nikt nie może podważać twierdzenia, o ich zbawiennej roli dla zdrowia i duszy, to dendrotrapię odbiera się jako mniej wiarygodną. Wspomina się, że jej podstawami są dawne wierzenia, tradycja ludowa, łączy się ją z nurtem ezoterycznym, a niektórzy nazywają ją paranauką. Tak naprawdę tym, co ją wyróżnia jest fakt, że shinrin-yoku solidnie opisano i opracowano metodologię działań, dendroterapia zaś jest nurtem bardziej swobodnym, którego podstawą jest pewność, że dzięki bliskiemu kontaktowi z drzewem można zostać obdarowanym.

niedziela, 9 lutego 2025

Adam Mickiewicz "Dziady cz.III"

Przedmowa

Mickiewicz zapowiada tu najistotniejsze wątki III części Dziadów. W pierwszych wersach pisze o męczeństwie narodu polskiego, powołując się na biblijną historię o rzezi niewiniątek i przyrównując Polskę do prześladowanego Chrystusa. Jako głównych winowajców cierpień Polaków wskazuje cara Aleksandra I i senatora Nowosilcowa, wpływowego dygnitarza rządu carskiego oraz carewicza Konstantego, brata Aleksandra I. W przedmowie pojawia się również wątek autobiograficzny – Mickiewicz pisze „Z tylu wygnańców jednemu tylko dotąd udało się wydobyć z Rosji” – czyniąc tym samym aluzję do własnej osoby.

czwartek, 6 lutego 2025

Pete Walker "Złożone PTSD. Od przetrwania do pełni życia"

Autor: Pete Walker
Wydawnictwo: Harmonia



PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, zaliczamy do grupy zaburzeń lękowych. Rozwija się u osób narażonych na działanie stresora traumatycznego, którym może być sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, śmierć bliskiej osoby lub bycie świadkiem wypadku czy innej sytuacji zagrażającej życiu nawet obcej nam osoby. Wbrew obiegowej opinii, związanej z tym, że początkowo diagnozowano go głównie u mężczyzn - żołnierzy, może wystąpić u każdego, bez względu na płeć, narodowość, czy wykształcenie. Z kolei nowym zaburzeniem diagnostycznym, które po wielu latach starań zostało uznane i wpisane do nowej edycji ICD – 11 jest Complex – PTSD. Jak sama nazwa wskazuje Complex PTSD nawiązuje do wielorakich traum, które tworzą Złożony Zespół Stresu Pourazowego. Złożoność ta wynika z powtarzających się traumatycznych doświadczeń zaznanych głównie w relacji z rodzicami/opiekunami na wczesnych etapach życia, gdy układ nerwowy nie jest w pełni ukształtowany. C-PTSD łączy zarówno cechy zaburzenia stresu pourazowego (PTSD) jak i zaburzenia osobowości.

poniedziałek, 3 lutego 2025

Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska, dr Marta Niedźwiedzka "Rodzice nastolatków na krawędzi"

Tytuł: Rodzice nastolatków na krawędzi
Autor: Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska, dr Marta Niedźwiedzka
Wydawnictwo: MUZA


Problemy z nastolatkiem to częsty kłopot, na który skarżą się rodzice. I to nie tylko w gronie rodzinnym, ale część z nich decyduje się na wizytę u psychologa. Każdy, kto ma nastoletnie dziecko w domu wie doskonale, że życie z nim pod jednym dachem obfituje w wiele wydarzeń. Nastolatek jest pełen różnorodnych – zwykle sprzecznych – emocji, buntuje się przeciwko całemu światu, miewa huśtawki nastrojów i zwykle nie panuje nad swoimi reakcjami, które często są nieadekwatne do sytuacji. Stąd dramaty miłosne czy te związane z sytuacjami szkolnymi albo relacjami z rówieśnikami, ale również z rodzicami. Odpowiada za to okres dojrzewania i szalejąca w młodym człowieku burza hormonalna, ale nie tylko. Część problemów z nastolatkiem to zjawisko naturalne, bowiem młody człowiek musi przejść przez okres buntu, aby odnaleźć własną tożsamość i własną drogę. Dlatego nadwrażliwość, płaczliwość, nadpobudliwość, podnoszenie głosu, dramatyzowanie nie musi oznaczać czegoś złego, a rodzic musi je po prostu spokojnie przetrwać. Niestety zdarzają się jednak takie zaburzenia zachowania młodzieży czy problemy emocjonalne nastolatków, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do szybkiej reakcji, ale również refleksji związanej z naszym własnym zachowaniem, a także jakością relacji z naszym dzieckiem – relacji, na którą pracowaliśmy przez lata.

sobota, 1 lutego 2025

Rick Strassman „Podręcznik psychodeliczny. Praktyczne przewodnik po psylocybinie, LSD, ketaminie, MDMA i ayahuasce”

Tytuł: „Podręcznik psychodeliczny. Praktyczne przewodnik po psylocybinie, LSD, ketaminie, MDMA i ayahuasce
Autor: Rick Strassman
Wydawnictwo: Illuminatio



Wielu osobom środki takie jak LSD czy ketamina kojarzą się z patologią, z narkomanami, z pewnym środowiskiem, mają zdecydowanie negatywny wydźwięk. Tymczasem współczesna nauka coraz więcej wie o mechanizmach działania psychodelików oraz możliwościach ich wykorzystania w leczeniu różnych zaburzeń. I kto wie, gdyby nie zła sława psychodelików, obostrzenia prawne, być może już dziś moglibyśmy rozwiązać wiele problemów osób, cierpiących chociażby na lekoodporne postaci różnych chorób, w tym chociażby depresji czy traum.