sobota, 14 grudnia 2024

Jacek Walkiewicz "Pełna moc możliwości. Wydanie II rozszerzone”

Autor: Jacek Walkiewicz
Wydawnictwo: OnePress


O konferencjach TEDx słyszał już chyba każdy, nie tylko te osoby, które na nich występują. Skrót TEDx oznacza nic innego jak Technology, Entertainment and Design, czyli Technikę, Rozrywkę i Design. Misją tych organizowanych regularnie konferencji naukowych, jest popularyzacja zagadnień naukowych w sposób znacznie ciekawszy, szybszy i zdecydowanie bardziej rzeczowy niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajani w toku studiów czy na typowych konferencjach. Każda osoba podczas swojego wystąpienia ma kilkanaście minut, by zaprezentować wszystkim uczestnikom najważniejsze aspekty swojego tematu. To sprawia, że dostajemy esencję, która nie tylko zaciekawia, ale pozwala się koncentrować, dzięki czemu przekaz jest wyjątkowo silny.

Jednym z występujących na tych konferencjach mówców jest Jacek Walkiewicz, psycholog inspirujący tłumy i mentor, który często mówi, jak możemy w pełni korzystać z naszych zasobów, z wewnętrznej mocy, jak się rozwijać i czego unikać. Zachęca do spełniania marzeń, do sięgania po więcej, do ciężkiej pracy, ale i do życia pełnego pasji. Jego wystąpienia umieszczone na kanale YouTube cieszą się niezwykłym zainteresowaniem, można bowiem ich słuchać wielokrotnie, traktując niczym drogowskaz. Jednym z wykładów Jacka Walkiewicza jest ten zatytułowany „Pełna MOC możliwości”, w którym mówił o profesjonalizmie – że nie jest on dziełem przypadku, o prawdzie, która dla każdego jest inna, o poznawaniu smaków życia, o marzeniach, a także o stabilizacji, która tak naprawdę jest mirażem.

Dziś z tym wykładem możemy zapoznać się nie tylko w internetowym serwisie, ale i w książce, stanowiącej jego rozwinięcie. Pozycja wydawnictwa OnePress pod tym samym tytułem, co wykład, czyli „Pełna moc możliwości”, to już drugie, rozszerzone wydanie, nieco uwspółcześnione, ale i bez tego aktualne, dające do myślenia i angażujące (a nawet uskrzydlające) każdego z nas. To zatem książka zarówno dla osób, które nastawione są na (samo)rozwój, mające świadomość siebie, swoich dążeń, planów, jak i dla tych, które tkwią w miejscu, nie potrafiąc ruszyć do przodu.

Książka zawiera spisany wykład, po którym następuje dwanaście rozdziałów, w których autor porusza i rozszerza najważniejsze kwestie zawarte w swoim krótkim przemówieniu. Znajdziemy tu takie tematy, jak kwestia pracy i otwartości na życiowe doświadczenia (rozdział 1), strachu i działania, zamykania jakiegoś etapu w życiu i szukania dróg do realizacji marzeń (rozdział 2). Jacek Walkiewicz porusza tu temat marzeń – tych zrealizowanych i tych nie, inspiracji i ciekawości do tego, by odkrywać to, co „inne”, nieznane. W rozdziale 3 autor nawiązuje do wspomnianego wykładu, życząc wszystkim, by byli ludźmi sukcesu, czyli realizowali swoje cele. Przedstawia również swoją definicję szczęścia, która wydaje się zawierać to, czym szczęście jest dla różnych osób – „szczęście to chcieć tego, co się ma”. W kolejnym rozdziale autor namawia się do zajmowania się wartościowymi rzeczami, do tego, by wieść życie mądre, czyli świadome i uważne. Rozdział 5 poświęcony jest byciu bohaterem swojego życia, co Walkiewicz uważa za akt odwagi, autor pisze tu również, że najbardziej wartościowymi marzeniami są te, które nas rozwijają, zaś ich realizacja służy również innym ludziom. W kolejnych trzech rozdziałach autor namawia nas, byśmy podążali za marzeniami, byśmy działali pomimo strachu. Pisze również o odwadze i jej czterech elementach składowych, a także o pasji, która rodzi profesjonalizm, ten zaś daje jakość. Rozdział 9 traktuje o podróżach i „nieprawdach”, którymi kierujemy się w życiu, bowiem te fałszywe twierdzenia zostały w nas wdrukowane poprzez powtarzanie ich od dzieciństwa. W rozdziale 10 Walkiewicz pisze o odpowiedzialności, ale też o lekcjach płynących z porażek. Rozdział 11 traktuje o MOC-y celów – dowiemy się tu przede wszystkim, jakie powinny one być, autor zachęca również do spisania własnych celów. Ostatni zaś, rozdział 12, to zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania od słuchaczy. Po każdym rozdziale znajduje się miejsce na spisanie osobistych refleksji, własnych przemyśleń, czy choćby – celów.

Lektura książki, podobnie zresztą jak wykład Walkiewicza, ma moc sprawczą. I mimo, że publikacja sama w sobie nie jest w stanie zmienić życia jednostek, to jednak te zmiany inicjuje. Autor dodaje nam bowiem odwagi do działania, zachęca do smakowania życia, doświadczania, nawet kosztem popełnianych błędów. Dzięki temu ruszamy się z miejsca, zaś nawet wykonanie drobnego kroku, pociąga za sobą kolejne zmiany. Dlatego jest to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy, która powinna być obowiązkowa nie tylko na uczelniach biznesu, ale i szkołach średnich, by otworzyć umysły młodych ludzi na pasje i marzenia!


*współpraca recenzencka*

2 komentarze: