środa, 13 listopada 2024

Natasza Socha " Świąteczna mozaika"

Tytuł: Świąteczna mozaika
Autor: Natasza Socha
Wydawnictwo: Literackie


Święta nie bez przyczyny nazywane są czasem cudów, bowiem w serdecznej atmosferze, otuleni zapachem piernika czy pomarańczy, siedząc w blasku choinki jesteśmy w stanie wiele zrozumieć i wiele wybaczyć. Często bywa tak, że w Święta dzieją się rzeczy, które poza nimi by się nie wydarzyły. Ludzie są dla siebie milsi, bardziej otwarci, to zaś pociąga za sobą kolejne zmiany, niczym efekt motyla. Nawet jeśli nie doświadczyłeś jeszcze magii Świąt, to pamiętaj, że wszystko może się zdarzyć…

niedziela, 10 listopada 2024

Hanna Greń "Morderstwo pod choinkę"

Tytuł: Morderstwo pod choinkę
Autor: Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy do głosu dochodzi wybaczenie, miłość i tęsknota za bliskimi. Dlatego też, gromadząc się przy wspólnym stole mamy okazję poczuć siłę płynącą zarówno z tradycji, jak i bliskości osób, z którymi wiele nas łączy. To czas, kiedy tracą na znaczeniu waśnie i kłótnie, czas kiedy warto się pojednać, pamiętając o wyższych celach i wartościach. Niestety nie wszyscy mają to szczęście, że mogą spędzić Święta w ciepłym domu, przy choince i przy dźwiękach kolęd. Na świecie jest bowiem wiele domów, w których zamiast Świąt jest alkohol czy narkotyki, a zamiast miłości i pojednania – miłosne burdy.

piątek, 8 listopada 2024

Leszek Herman "Bursztynowa"

Tytuł: Bursztynowa
Autor: Leszek Herman
Autor: Muza


Zrabowana przez Niemców w czasie II wojny światowej Bursztynowa Komnata przez wielu uznawana była za ósmy cud świata. Jej piękno zapierało dech w piersiach. Historia Bursztynowej Komnaty rozpoczęła się jednak prawie 250 lat przed jej zniknięciem. W 1701 roku pruski król Fryderyk I Hohenzollern, wielki miłośnik „bałtyckiego złota”, zamarzył o pokoju wyłożonym tym drogocennym materiałem w podberlińskim pałacu Charlottenburg. Przygotowanie projektu oraz nadzór nad realizacją projektu powierzono znanemu architektowi i rzeźbiarzowi Andreasowi Schlüterowi, zaś wykonaniem cudu z jantaru zajął się Gottfried Wolfram, który później został zastąpiony Gottfriedem Turau i Ernestem Schacht. W 1712 roku, jeszcze niezupełnie ukończony gabinet – przeniesiony sześć lat wcześniej do Pałacu Miejskiego w Berlinie – miał okazję zobaczyć car Piotr I. Sam od lat był zauroczony „bałtyckim złotem”, więc pokój zrobił na nim piorunujące wrażenie. Kilka miesięcy później, po śmierci Fryderyka I, na pruskim tronie zastąpił go syn Fryderyk Wilhelm I, którego - w przeciwieństwie do ojca - nie interesowały takie fanaberie, jak wykładanie pokoi bursztynem, wolał bowiem przeznaczać pieniądze na zbrojenia. Dlatego, gdy w 1716 roku Piotr I po raz kolejny pojawił się na Sprewą, pruski monarcha postanowił sprezentować carowi właśnie Bursztynową Komnatę. Car był zachwycony cennymi podarkami. Komnata została rozmontowana, spakowana do skrzyń i wyekspediowana na wschód. Do Petersburga dotarła w lipcu 1717 roku jednak okazało się, że w całym rosyjskim imperium nie ma nikogo, kto potrafiłby ją poprawnie złożyć i dokończyć jej budowę. W efekcie całość przeleżała ćwierć wieku w skrzyniach. Dopiero córka Piotra, caryca Elżbieta I uznała w 1743 roku, że najwyższa pora wykorzystać do czegoś dar pruskiego króla. Bursztynowe panele zamontowano w dopiero co wzniesionym Pałacu Zimowym, a w 1755 roku przeniesiono ją do reprezentacyjnego pałacu w Carskim Siole. Komnata pozostała w Carskim Siole aż do lata 1941 roku, kiedy to niemieccy saperzy ją rozmontowali i wysłali do Królewca. Po zakończeniu II wojny światowej ślad po niej zaginął. Historia, tak malownicza i opowiadająca o bezcennym projekcie, do dziś rozpala wyobraźnię. I to nie tylko poszukiwaczy skarbów, ale wszystkich, którzy potrafią docenić misterne piękno. Nic zatem dziwnego, że powstaje o niej wiele książek rocznie, mniej lub bardziej zainspirowanych tym ósmym cudem świata.

Damon Zahariades "Jak odnaleźć FLOW. Niezmącona koncentracja, zwiększona produktywność i wydajność na zawołanie!"

Tytuł: Jak odnaleźć FLOW
Autor: Damon Zahariades
Wydawnictwo: Sensus



Kojarzysz sytuację, w której jakieś zajęcie pochłonęło cię na tyle, że zupełnie straciłeś poczucie czasu? A kiedy się od niego oderwałeś to okazało się, że spędziłeś nad nim kilkadziesiąt minut, albo nawet kilka godzin, w stanie uniesienia? Nic cię wówczas nie dekoncentrowało, nic nie przeszkadzało ci w tym, żeby oddać mu się w pełni. Pomyśl, jak wspaniale by było, gdybyś ten stan flow mógł wywołać w swoim umyśle w każdym momencie. Myślisz, że to niemożliwe, bo dotyczy tylko pasji, że w ciągu dnia przeszkadzają ci współpracownicy, partnerzy, dzieci?

wtorek, 5 listopada 2024

Odkup swój czas i zyskaj nad nim panowanie!

W ciągu twojego dnia pracy brakuje ci czasu na zajęcie się wszystkim, co wchodzi w zakres twoich obowiązków? Pracujesz coraz więcej, coraz ciężej, a i tak ilość spraw do załatwienia rośnie? Boisz się otwierać skrzynkę mailową, bo tam czekają wiadomości niosące kolejne obowiązki? Rodzina ma coraz większe pretensje, że spędzasz z nią coraz mniej czasu, a szef naciska, być został dłużej, dokończył ważny projekt? A może ty jesteś swoim własnym szefem i nieustannie poganiasz swojego najbardziej wytrwałego niewolnika, czyli siebie, trwając w przekonaniu, że nikt nie zrobi wszystkiego tak dobrze, jak ty sam? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to możesz być pewien, że nie jesteś jedyną tego rodzaju osobą. Jak zmienić tę sytuację dowiesz się z książki Dana Martella „Jak odkupić swój czas. Odblokuj się, odzyskaj wolność i stwórz własne imperium”.

poniedziałek, 4 listopada 2024

Lewis Carroll "Alice`s Adventures in Wonderland"

Tytuł: Alice`s Adventures in Wonderland
Autor: Lewis Carroll
Wydawnictwo: [Ze Słownikiem]


Nie ma chyba osoby, która nie znałaby fantastycznej historii dziewczynki, tytułowej Alicji, podążającej za Białym Królikiem. Po wejściu do króliczej nory przenosi się ona do fantastycznego świata, w którym przeżywa różne przygody. Ta pełna absurdów opowieść porywająca serca zarówno dzieci i dorosłych, doczekała się wielu filmowych i teatralnych adaptacji. Nieustannie wznawiane są też wydania „Alicji w Krainie Czarów”, książka zresztą jest lekturą szkolną co sprzyja jej rozpowszechnianiu. W zależności od tłumaczenia jednak, są egzemplarze mniej lub bardziej przyjazne dla czytelnika, mniej lub bardziej klimatyczne, magiczne, baśniowe.

Gra ALPAKI - recenzja gry

Autor: Christian Giove
Ilustracje: Stefano Tartarotti
Wiek: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 min


Nie wiem, jak Wy, ale u nas w domu alpaki darzy się miłością absolutną i często jeździmy w różne miejsca alpaki te oglądać. Dlatego też po grę Alpaki sięgnęłam bez wahania, mimo iż gra przeznaczona jest do nieco starszych dzieci, niż moja córka. Rekomendowany wiek to od 8 lat wzwyż, ale rezolutny sześciolatek przy niewielkim wsparciu rodziców, też sobie poradzi.

Celem gry jest stworzenie łąk pełnych tych rozkosznych i mięciutkich zwierzaków. Każda łąka może mieć maksymalnie 4 ogrodzenia. Alpaki mają różne zdolności i dostajemy za nie różną liczbę punktów. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej punktów za alpaki na swojej łące.

niedziela, 3 listopada 2024

Montgomery Lucy Maud "Anne of Green Gables. Ania z Zielonego Wzgórza z podręcznym słownikiem angielsko-polskim" - KONKURS

Lucy Maud Montgomery urodziła się na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda. Wcześnie straciła rodziców i jej drugie życie rozpoczęło się, gdy trafiła do domu dziadków. Być może dzięki temu tchnęła w swoją bohaterkę tyle autentyczności i uczyniła z niej najlepszą literacką przyjaciółkę milionów czytelniczek.

W opowieść o Ani wkraczamy, gdy smutne dzieciństwo dziewczynki ma szansę odmienić się, bowiem z sierocińca trafia na zachwycające Zielone Wzgórze, do domu niezamężnego rodzeństwa. Inteligentna, ale też uparta i impulsywna Ania ciągle popada w kłopoty, a przefarbowanie znienawidzonych rudych włosów na kolor jeszcze mniej lubiany… to tylko jedna z mniej awanturniczych przygód.

Czy mimo ciągłego zwracania na siebie uwagi, tak bardzo niepasującego do dziewiętnastowiecznego systemu wychowania, jej dobre i szczere serce zjedna sobie miłość mieszkańców miasteczka?
/opis wydawcy/


Pytanie konkursowe: Jaka jest, według Ciebie, najlepsza metoda nauki języka angielskiego?

Podróże z dzieckiem: Owady i Spółka w Bielsku- Bialej

Dzisiejszą niedzielę, jedną z nielicznych wolnych, postanowiłyśmy z Klarą spędzić w Bielsku. No nasza kolejna już, wspólna wizyta w tym mieście. Byłyśmy tu na tegorocznych wakacjach (pisałam o tym TU), później odwiedziłyśmy miasto z okazji obchodów Dnia Białej Laski, a dziś naszym celem była wystawa „Owady i Spółka”, której w wakacje nie udało nam się zobaczyć. Ponieważ uwielbiamy podróż pociągiem, a podróż z Katowic trwa krótko, zdecydowałyśmy się właśnie na ten rodzaj lokomocji.

„Owady i Spółka” to mała rodzinna firma z Bielska-Białej, zajmująca się prowadzeniem przyrodniczych zajęć edukacyjnych z udziałem żywych zwierząt. Warsztaty realizowane są w placówkach edukacyjnych: szkołach, przedszkolach, żłobkach, świetlicach środowiskowe czy uniwersytetach dziecięcych.

Podróże z dzieckiem: Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Przyznam, że nowa wersja Akademii Pana Kleksa zupełnie do mnie nie trafiła. Wiem, że założenia były inne, pomimo to zabrakło mi w niej głębi, choć efekty specjalne są rewelacyjne. Z kina wyszłam jednak mocno rozczarowana. Mimo to, w tym roku zabrałam grupę moich podopiecznych na wystawę inspirowaną filmem Kleks. Magia Kina (pisałam o tym TU). Bliźniaczą wystawą, a właściwie wielką interaktywną bawialnią, jest Bajka Pana Kleksa. Z tym, że adresowana jest ona do młodszych osób. Choć właściwie tylko pozornie, bo założę się, że większość rodziców bawi się tam tak dobrze, jak ich dzieci. Ja zachwyciłam się zjeżdżalniami, a gdybyście widzieli tych tatusiów pochłoniętych klockami…