piątek, 25 października 2024

Kyle Newman, Joh Peterson, Michael Witwer "Uczta bohaterów. Oficjalna książka kucharska"

Tytuł: Uczta bohaterów. Oficjalna książka kucharska
Autor: Kyle Newman, Joh Peterson, Michael Witwer
Wydawnictwo: Znak


Jeśli kiedykolwiek oglądaliście Stranger Things, to możecie kojarzyć, kiedy została tam wspomniana gra Dungeons & Dragons, czyli w tłumaczeniu Smoki i lochy. Tę grę fabularną, w skrócie zwaną D&D, kojarzą natomiast z pewnością wszystkie osoby, luźno chociaż związane RPG. Historia D&D jest bowiem praktycznie nierozerwalnie związana z historią gier fabularnych, a do tego, jest to po prostu najbardziej rozpoznawalny i najlepiej sprzedający się system na świecie.

Te osoby, które jakimś cudem nigdy na Dungeons & Dragons się nie natchnęli powinni wiedzieć, że to klasyczna gra fabularna fantasy, dzielącą uczestników na tych wcielających się we własnych bohaterów oraz jednego prowadzącego odpowiadającego za świat i fabułę, zwanego Mistrzem Podziemi. Schemat gry zakłada wspinanie się po szczeblach awansu, zgodnie z określeniem „od pucybuta do milionera”. I to właściwie dosłownie, bowiem postacie graczy mogą rozwijać się na kolejnych poziomach gry.

Jeśli kiedykolwiek graliście w Dungeons & Dragons, albo czytaliście książki z tego uniwersum, to z pewnością zastanawialiście się, jak smakują potrawy o wyszukanych nazwach, spożywane przez bohaterów. Teraz już nie tylko nie musicie się zastanawiać, ale możecie odpowiedzieć sobie samemu na to pytanie, degustując te potrawy. Co więcej, możecie je samodzielnie przygotować, wzbudzając zachwyt i zdumienie bliskich. W jaki sposób? Nie mający tak naprawdę do czynienia ani ze światem wirtualnym, ani z fantastyką. Wystarczy bowiem sięgnąć po znakomitą (i osobliwą) książkę kucharską, będącą zbiorem przepisów na najpyszniejsze dania, przekąski, desery i napoje, iście nie z tego świata. Książka „Uczta Bohaterów. Oficjalna książka kucharska”, opublikowana nakładem wydawnictwa Znak, to prawdziwa uczta (nie tylko) dla miłośników świata gier i/lub fantasy.

Kyle Newman, Jon Peterson i Michael Witwer zebrali 80 prostych w przygotowaniu przepisów ze składników łatwo dostępnych w rzeczywistym świecie, w ich poszukiwaniu nie musimy zatem przemierzać odległych krain. Znajdziemy tu aż sześć rozdziałów, z których każdy oferuje nam nieziemską wprost przyjemność i ucztę dla naszych kubków smakowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wszystko okraszone jest szczyptą magii i przygody. Zanim jednak przejdziemy do przepisów, w obszernym wstępie mamy możliwość przekonać się, że w Dungeons & Dragons chodzi o coś więcej, niż tylko o potwory i skarby. Chodzi mianowicie o budowanie wspólnoty, przyjaźń i wyobraźnie, a jednym ze sposobów pozwalających to realizować, jest biesiadowanie. Do tego właśnie zachęcają nas autorzy, oddając w nasze ręce tajne przepisy. Mimo tej magicznej otoczki, zaprezentowane w książce dania są jak najbardziej rzeczywiste i smaczne. Zanim zaczniemy jednak wcielać się w szefów kuchni, zadbamy o wyposażenie poszukiwaczy przygód, bowiem – jak zaznaczają autorzy „droga kulinarnych przygód jest najeżona niebezpieczeństwami, ale i pełna skarbów (…)”. Wśród niezbędnych utensyliów znajdzie się m.in. tarka do sera czy sitko i mikser.




Każda uczta bohaterów jest nieco inna, zwyczaje kulinarne różnych istot mają tu duże znaczenie. Dlatego też mamy menu ludzi, elfów, krasnoludów i niziołków, zamknięte w kolejne rozdziały książki. W kuchni ludzi znajdziemy takie wspaniałości, jak Gulasz Wędrowcy, dla strudzonych długą wędrówką poszukiwaczy przygód, Pieczoną wołowinę z Amphail czy Pyszne Paszteciki, a także mój ulubiony deser, czyli Jabłka w karmelu na Porę Trolli. Kuchnia Elfów, z ich skomplikowanym stosunkiem do jedzenia, jest równie magiczna, jak one same. Dlatego znajdziemy tu takie specjały, jak zdrowe Quith-Pa, Elfi Chleb czy Sałatkę Leśnych Elfów. Kuchnia Krasnoludów, wielbicieli mięsna, jest bardzo treściwa. Dlatego znajdują się w niej takie specjały, jak Kiełbasa z Gnieciuchami, Placek Górniczy czy Zasmażana kapusta z wędzoną kiełbasą i krasnoludzką musztardą, zaś na deser – Czarny Pudding. Niziołki, to istoty ceniące sobie wygodę, spokój i ciszę, a także ognisko domowe. Kuchnia jest tego odzwierciedleniem. Znajdziemy tu zatem takie delicje, jak Ser Wspólnoty, Nadziewane tosty w jajku, Niziołkowe przysmaki owsiane czy Ptysie z kremem w miodzie. Książkę kończą dwa rozdziały obejmujące przepisy nietypowej kuchni, wywodzących się z kultur zamieszkujących rejony z dala od utartych szlaków, jak na przykład Gulasz z Twardego Puklerza czy Pieczone Paluszki, a także rozdział – chyba mój ulubiony – z eliksirami i napitkami (wywar kakaowy to poezja smaku).

Lektura książki, jest nie tylko znakomitą przygodą, ale i pełną smaku wyprawą po krainach znanych i mniej znanych. Degustując potrawy, biesiadując ze współpodróżnikami każdy dzień możemy uczynić wyjątkowym!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz