Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Rodzinne pamiątki mają niezwykła wartość. I to nie zawsze chodzi o wartość materialną, ale często o sentyment, poczucie trwałości, a także bezpieczeństwa wywołanego świadomością, że mamy jakieś korzenie. Zwykle z tymi pamiątkami związane są niezwykłe historie, czy to dotyczące ich pojawienia się w rodzinie czy tej kolei ich losu i przekazywania kolejnym pokoleniom.
Czasami jednak pamiątki łączą w sobie zarówno wartość materialną, jak i sentymentalną. A wówczas jesteśmy w stanie zrobić wszystko, by je zatrzymać w rodzinie, bądź też – gdyby zaginęły – odzyskać je. Właśnie takie zadanie, odzyskania rodzinnej pamiątki, otrzymał Adam Berg, dziennikarz pisząc o rynku dzieł sztuki i … poszukiwacz skarbów. Tym razem wydaje się być to najtrudniejsze zadanie w jego karierze, bo i przedmiot jest niezwykły, a on sam po śmierci ukochanej kobiety, nie jest w najlepszej formie. Mimo początkowej niechęci do podjęcia zlecenia, po usłyszeniu historii niezwykłej pamiątki rodzinnej, decyduje się podjąć kroki zmierzające do jej odnalezienia i odzyskania. Na decyzje, poza samym przedmiotem, wpływa stan finansów dziennikarza oraz to, iż w zleceniu upatruje okazji do wyrwania się z marazmu, w jaki popadł.
Przedmiotem, który postanawia odszukać, jest niezwykły klejnot, który przepadł w czasie II wojny światowej. Klejnot ten jest niezwykły i bezcenny, bowiem unikatowy i iście nie z tego świata. Mowa bowiem o kawałku meteorytu, który został odnaleziony w 1908 roku nad Podkamienną Tunguzką przez przodka słynnego reżysera i zleceniodawcy zarazem, Daniela Ohma. Przodek Ohma pragnął udowodnić, że nad Syberią doszło do wielkiego wybuchu spowodowanego przez meteoryt, którego korpus spłonął w atmosferze. Meteoryt odnalazł, ale świat nauki wzgardził jego odkryciem, w związku z czym postanowił podarować go żonie w postaci niezwykłego klejnotu. Oprawiony w stare złoto klejnot był wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją niepowtarzalność czy kunszt złotnika. W rodzinie wierzono, że meteoryt ma wyjątkowa moc, która strzeże domowników przez niebezpieczeństwem.
Niestety w czasach wojennych, które podzieliły dwóch braci Ohm, doszło do wywiezienia klejnotu i słuch po nim zaginął. Teraz, kiedy pojawił się w domu aukcyjnym, Daniel Ohm był gotów go kupić, mimo iż przedmiot jest własnością rodziny. Jednak do aukcji nie doszło, pragnący zachować anonimowość klient wycofał się ze sprzedaży, a zadaniem Berga jest odnalezienie go, poznanie przyczyny takiego ruchu oraz odkupienie przedmiotu. Mimo początkowego sukcesu pojawiają się jednak nieprzewidziane komplikacje. Okazuje się, że nie tylko Berg poluje na przedmiot, a ktoś bardzo chce go zdobyć. Do tego stopnia, że nie waha się przed niczym, nawet przed zastosowaniem przemocy. Łamigłówka robi się coraz bardziej skomplikowana, tropy prowadzą do różnych krajów, a w poszukiwania wpleciona jest też niezwykła historia rodziny Ohmów i II wojnę światową.
Jak zakończy się ta przygoda? Czy Adamowi uda się odnaleźć przedmiot? Czy zdoła odtworzyć dzieje dwóch braci Ohm, których historia zmusiła do stanięcia po dwóch stronach barykady? Przekonamy się dzięki niezwykłej powieści autorstwa Krzysztofa Bochusa, pt. „Kamień Tunguski”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska książka, to kolejny już tom przygód Adama Berga, który niczym współczesny Indiana Jones podejmuje się zadań pozornie niewykonalnych. Ze swoim umiłowaniem prostoty, rozległą wiedzą (również na temat kobiet), umiejętnością łączenia faktów, a niekiedy i brawurą, Berg nie tylko łamie szyfry, ale i podbija damskie serca. Również serca czytelniczek, bowiem od lektury nie sposób się oderwać. Ale i czytelnicy płci męskiej znajdą w książce moc wrażeń i przygody z gatunku tych, które sami chcielibyśmy przeżyć. Wydarzenia opisane są tak realistycznie, że właściwie … sami je przeżywamy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz