czwartek, 3 października 2024

dr Julia E.Wahl "Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczuciu"

Tytuł: Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczuciu
Autor: dr Julia E.Wahl
Wydawnictwo: Sensus



Mogłoby się wydawać, że życie bez kłótni, w zgodzie ze sobą i światem, przy jednoczesnym poszanowaniu granic swoich i innych, to nierealna wizja. Wszyscy miewamy bowiem gorsze dni, dotykają nas różne nieszczęścia wpływające na nasza kondycję psychofizyczną, stan emocjonalny, a czasami te negatywne emocje rozładowujemy będąc niemiłym dla otoczenia, dla siebie również. Dlatego też wszyscy potrzebujemy powrócić do współczucia, bowiem już nawet ewolucja pokazuje, że wspiera ono nas w działaniu i … przetrwaniu. I nie chodzi to o filmowe współczucie i rzewne łzy ronione nad biednymi i potrzebującymi, ale o współczucie konstruktywne, będące motywacją do lepszego radzenia sobie z trudnościami i do wzajemnego wspierania się w obliczu trudności.

Dzięki podejściu opartemu na współczuciu możemy zaprzestać powiększania swojego i innych cierpienia, możemy dać sobie spokój z krytykanctwem, konkurowaniem, obwinianiem czy zawstydzaniem. Potrzebujemy tego szczególnie w tych szybkich czasach opartych na konsumpcjonizmie, wyścigu szczurów i presji, by być lepszym, nawet kosztem innych. Stąd rozwój różnych programów opartych na współczuciu i to nie tylko wykorzystywanych w kryzysowych sytuacjach, ale także w psychologii, psychoterapii, coachingu czy biznesie. Na współczuciu oparta jest również stworzona przez profesora Paula Gilberta Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (CFT). O tym systemie terapeutycznym, integrującym techniki różnych szkół terapii z koncepcjami psychologii ewaluacyjnej, społecznej i rozwojowej, neuronauką, antrolopologią czy socjologią, pisze dr Julia E.Wahl, psycholożka i trenerka podejścia uważności i współczucia. Publikacja, wydana nakładem wydawnictwa Sensus, adresowana jest zarówno do psychologów, psychoterapeutów, socjologów, jak i wszystkich zainteresowanych tematem, a uzupełniające ją ćwiczenia pozwalają czytelnikowi w pełni uczestniczyć w procesie zmiany.

Jak zauważa autorka, to książka „o współczuciu jako doświadczaniu wspólnotowości w różnych okolicznościach życia”. Dodaje również, że również w obliczu samotności, bowiem wówczas możemy sobie uświadomić, jak bardzo potrzebujemy ludzi wokół siebie. Jednak książka nie jest stricte o CFT, raczej odnosi się do jej teorii i praktyki, opisując raczej problemy, z którymi borykamy się we współczesnym świecie i niełatwą rzeczywistość, w której przyszło nam żyć, a także pokazując, w jaki sposób to współczucie możemy w sobie obudzić. Publikacja składa się z IV części i obszernego podsumowania. Część I zapoznaje nas z podstawami teoretycznymi podejścia współczucia i to nie tylko w kontekście CFT, ale i samego zagadnienia współczucia. Autorka obala tu pewne mity związane z tym terminem zaznaczając, że współczucie „jest powrotem nie tylko do wzajemnej godności, ale tez do wspólnej mądrości”. Część II książki stanowi omówienie założeń teoretycznych Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu, znajdziemy tu również wiele ćwiczeń. Część III zawiera dodatkowe ćwiczenia, praktyki i techniki, mające na celu pomoc w powrocie do naszych kompetencji wspierających nas w byciu „lepszą wersją siebie” – i to nie tylko dla nas samych, ale i dla otaczających nas ludzi. Ostatnia, IV część, zawiera zapis rozmów z praktykami i terapeutami CFT z różnych stron świata.

Książka nie tylko przybliża nam ideę współczucia i Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu, ale i – dzięki ćwiczeniom i pytaniom służącym refleksji, pociąga za sobą zmianę. I to realną, na poziomie procesów neurofizjologicznych, dlatego warto lekturę potraktować jako impuls do lepszego poznania siebie i kierunku, w którym powinniśmy skierować nasze współczucie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz