czwartek, 31 października 2024

Krzysztof Zapotoczny "Kot Marian i strażnicy podziemi"

Autor: Krzysztof Zapotoczny
Wydawnictwo: Dwukropek

Wrocław, ze swoim pięknym rynkiem i licznymi zabytkami, jest częstym celem podróży. Zwykle jednak zwiedzając koncentrujemy się na kilku punktach, polecanych w przewodnikach czy przez blogerów podróżniczych. Jeśli mamy dzieci, dodatkowo obowiązkowym punktem wizyty we Wrocławiu staje się ZOO czy multimedialna fontanna. Spacerując po ulicach miasta nie zdajemy sobie sprawy, że kryje ono niejedną tajemnicę. A część z nich znajduje się … pod ziemią.

środa, 30 października 2024

Freida McFadden "Dobra koleżanka"

Tytuł: Dobra koleżanka
Autor: Freida McFadden
Wydawnictwo: Czwarta strona

Mówi się, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. I że cicha woda brzegi rwie. Wszystkie te stwierdzenia dystansuje jednak powiedzenie, że życie pisze najbardziej wyszukane scenariusze, a czasami takie, których nawet nie bylibyśmy w stanie wymyśleć.

Dawn Schiff jest dziwna. I nawet biorąc pod uwagę bardzo szerokie spektrum zachowań wykraczających poza normy, jakie prezentują ludzie, to i tak jest dziwna. Obserwując jej zachowania z perspektywy terapeuty czy lekarza psychiatry można powiedzieć, że blisko jej do osoby w spektrum autyzmu, bowiem ze swoją wybiórczością pokarmową, brakiem umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych czy fiksacją na danym temacie, doskonale się wpasowuje w szereg cech neurorozwojowych, typowych dla spektrum. Jada posiłki tylko w jednym kolorze danego dnia, nie pozwalając, by cokolwiek ten monochromatyzm zaburzyło. Nie ma wyczucia w kontaktach z ludźmi, nie rozumie aluzji, nie czuje, kiedy prawda boli, a także, kiedy sama bywa natarczywa. Na dodatek jej zainteresowanie żółwiami wykracza dalece poza pasję zbierania figurek, jest w stanie bowiem każdego zanudzać szczegółami z życia gadów.

poniedziałek, 28 października 2024

Krzysztof Bochus "Kamień Tunguski"

Tytuł: Kamień Tunguski
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska



Rodzinne pamiątki mają niezwykła wartość. I to nie zawsze chodzi o wartość materialną, ale często o sentyment, poczucie trwałości, a także bezpieczeństwa wywołanego świadomością, że mamy jakieś korzenie. Zwykle z tymi pamiątkami związane są niezwykłe historie, czy to dotyczące ich pojawienia się w rodzinie czy tej kolei ich losu i przekazywania kolejnym pokoleniom.

niedziela, 27 października 2024

Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrencea J.Sejnowski „Naucz się nauczania. Praktyczne wykorzystanie osiągnięć neurobiologii”

Tytuł: Naucz się nauczania. Praktyczne wykorzystanie osiągnięć neurobiologii
Autorzy: Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrencea J.Sejnowski
Wydawnictwo: Sensus


Póty się człowiek uczyć ma, póki nie umie. Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych. Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie. Takich przysłów, powiedzeń dotyczących nauki funkcjonuje w naszej kulturze wiele, a każdy z nich zawiera ziarno prawdy. Tyle tylko, że mimo ten cennej wiedzy, mimo dostępności rozmaitych wyników badań, narzędzi, wciąż – w dużej mierze – nauka odbywa się w sposób tradycyjny, czyli … zupełnie nieefektywny. Wśród uczniów wciąż króluje technika 3xZ, czyli zakuć, zdać, zapomnieć. Nie sprzyja to ani rozwojowi, ani w dłuższym okresie czasu, ocenom. Dlatego taka ważna jest wiedza na temat rozwoju mózgu, na temat osiągnięć neurobiologii, by nauczyciele osiągnęli poprawę umiejętności związanych z uczeniem się uczniów.

sobota, 26 października 2024

Adam Mickiewicz: Dziady II - streszczenie szczegółowe lektury

Mickiewicz rozpoczął dramat od cytatu z Szekspirowskiego Hamleta: „Są dziwy na niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom” — wyraźnie zaakcentował, o czym będzie traktować utwór.

Akcja dramatu toczy się na Litwie, w kaplicy cmentarnej, w dniu poprzedzającym Zaduszki. W ten listopadowy wieczór w kaplicy zbierają się mieszkańcy wsi, by odprawić obrzęd dziadów. Chór wieśniaków i wieśniaczek to przede wszystkim widownia tego, co za chwilę będzie się działo. Całemu obrzędowi przewodniczy starzec Guślarz. Wydaje on polecenia dotyczące odpowiedniego przygotowania kaplicy. Rozkazuje, aby zamknięte zostały drzwi, zgaszone świece. Prosi nawet o zasłonięcie okien, aby do środka nie wpadał choć cień poświaty rzucanej przez księżyc. Po odpowiednim przygotowaniu rozpoczyna się obrzęd.

Lucy Maud Montgomery: Anne of Green Gables (z podręcznym słownikiem angielsko-polskim)

Tytuł: Anne of Green Gables (z podręcznym słownikiem angielsko-polskim)
Autor: Lucy Maud Montgomery
Wydawnictwo: [ze słownikiem]


Nie ma chyba bardziej znanej książki familijnej, a przy okazji lektury, jak historia rudowłosej i temperamentnej Ani. Ania Shirley, urodzona w Nowej Szkocji dziewczynka, która po śmierci rodziców trafia do sierocińca, pomimo upływu czasu wzrusza i bawi. Kiedy trafia do domu rodzeństwa Cuthbertów, Mateusza i Maryli, rozpoczyna się dla niej nowy okres w życiu. Dla starszych ludzi, którzy ją adoptowali również, bowiem surowa Maryla i unikający kontaktów z ludźmi Mateusz muszą zmierzyć się z tornadem w postaci Ani, która nieustannie mówi, zadaje niewygodne pytania i nieustannie popełnia gafy.

piątek, 25 października 2024

Kyle Newman, Joh Peterson, Michael Witwer "Uczta bohaterów. Oficjalna książka kucharska"

Tytuł: Uczta bohaterów. Oficjalna książka kucharska
Autor: Kyle Newman, Joh Peterson, Michael Witwer
Wydawnictwo: Znak


Jeśli kiedykolwiek oglądaliście Stranger Things, to możecie kojarzyć, kiedy została tam wspomniana gra Dungeons & Dragons, czyli w tłumaczeniu Smoki i lochy. Tę grę fabularną, w skrócie zwaną D&D, kojarzą natomiast z pewnością wszystkie osoby, luźno chociaż związane RPG. Historia D&D jest bowiem praktycznie nierozerwalnie związana z historią gier fabularnych, a do tego, jest to po prostu najbardziej rozpoznawalny i najlepiej sprzedający się system na świecie.

wtorek, 22 października 2024

Izabela Janiszewska "Amok"

Tytuł: Amok
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta strona


Mówi się, że jeśli chcemy rozśmieszyć Pana Boga, to powinniśmy robić plany. Z doświadczenia wiemy bowiem, że te nawet najlepsze, nie są w stanie przewidzieć czynników zewnętrznych, szczególnie w tak dynamicznie zmieniającym się świecie. Ciągle zatem coś się wydarza, my zaś musimy te plany modyfikować. I choć bardzo byśmy chcieli, by wszystko było zaledwie tak skomplikowane, jak partia szachów, to jednak życie pisze dla nas swoje scenariusz.

Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni" - streszczenie szczegółowe lektury

Rozdział I

Akcja utworu rozpoczyna się dokładnie o 12.45, w piękny marcowy dzień. Dzieci wsłuchiwały się w dźwięki katarynki, dobiegające z podwórza sąsiadującego z gmachem szkolnym i z utęsknieniem czekały aż wieża kościelna wybije pierwszą, a dzwonek oznajmi koniec lekcji. W sali odbywały się akurat nauki przyrodnicze. Nauczyciel nie zdawał sobie sprawy, że zaraz lekcja się kończy. Kiedy zorientował się, że rozproszeniu klasy winne są dobiegające z podwórza dźwięki, poprosił, aby zamknąć okno. Polecenie wykonał jeden ze szkolnych prymusów — siedzący w pierwszej ławce Czengey, nazywany małym. W tym samym momencie, inny uczeń — Czonakosz zwrócił uwagę Nemeczeka na toczącą się po ziemi papierową kulkę. Chłopiec podniósł ją i rozwinął. Na jednej stronie było napisane „Oddać dalej Boce”, zatem ponownie zgniótł list i odrzucił dalej do Boki. Wiadomość brzmiała następująco: „Dziś o czwartej po południu walne zebranie na Placu. Wybór przewodniczącego. Zawiadomić wszystkich”. Boka schował kartkę i ściągnął jeszcze raz zapakowane paskiem książki. Była pierwsza godzina. Nauczyciel zgasił palnik Bunsena, zaznaczył zadaną lekcję i udał się do pracowni przyrodniczej, a klasa momentalnie opustoszała. Chłopcy wysypali się gromadą ze szkolnej bramy, żegnając się z nauczycielami ściągając czapki i podążyli ulicami zmęczeni i głodni.

niedziela, 20 października 2024

Lifestyle: Przeklęte domy

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, powinien być miejscem, w którym każdy znajdzie spokój. Niestety, nie zawsze tak jest. Są bowiem domy, które mają swoje sekrety, a ich ściany przesiąknięte są różnymi energiami. Również tymi mrocznymi.

piątek, 18 października 2024

Izabela Janiszewska "Histeria. Tom II"

Tytuł: Histeria. Tom II
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Mówi się, że nie ma winy, bez kary. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Są przecież jednostki, którym udało się wymknąć wymiarowi sprawiedliwości, a także takie, które nigdy nie zostały zidentyfikowane, których wina pozostaje głęboko skrywaną tajemnicą. Takie osoby mogą wówczas krzywdzić innych w poczuciu jakiejś misji czy sensu, a także w ramach rekompensaty za własne krzywdy czy też po to, by rozładować skumulowane w ich ciele napięcie.

sobota, 12 października 2024

Miriam Synger "Dziennik Rut"

Tytuł: Dziennik Rut
Autor: Miriam Synger
Wydawnictwo: Znak


Wiele się mówi o tolerancji, ale tak naprawdę, jako naród, wcale tolerancyjni nie jesteśmy. Kiedy to konieczne, kiedy komuś dzieje się krzywda, potrafimy się zmobilizować i ruszyć do pomocy, ale często ta pomoc jest ograniczona to zbiórki darów, czy finansowych datków. Wciąż boimy się inności, zachowujemy dystans wobec tego, czego nie znamy, w wieku z nas siedzi sporo z ksenofoba. Dlatego nie jest łatwo funkcjonować będąc innej rasy czy wyznania, a nawet orientacji seksualnej w środowisku ludzi, którzy nie rozumieją (a często nawet nie chcą zrozumieć).

czwartek, 10 października 2024

Izabela Janiszewska "Wrzask. Tom I"

Tytuł: Wrzask. Tom I
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Podobno nie ma zbrodni idealnych, a wcześniej czy później morderca zostawi jakieś ślady. Z biegiem czasu może stać się zbyt pewny siebie, nieuważny, przekonany o swojej mocy i umiejętnościach. Chyba, że jest duchem, a nikt nie wiąże popełnionych czynów z morderstwami, kwalifikując wszystkie te zdarzenia, jako samobójstwo. Wówczas nikt nawet specjalnie nie stara się szukać dziury w całym szczególnie, że niewyjaśnione morderstwo nie obciąża wówczas policyjnych statystyk.

sobota, 5 października 2024

Aleksander Fredro "Zemsta" - streszczenie szczegółowe lektury

Akt 1

Scena 1

Pokój w zamku. Cześnik Maciej siedzi w szlafmycy przy stole, czyta papiery i rozmawia z Dyndalskim. Analizuje wielkość majątku dwóch kobiet: Podstoliny i Klary, jednak z uwagi na młody wiek Klary i jej ewentualną niestałość stwierdza, że wdówka jest świetną partią do ożenku. Zamierza starać się o jej względy. Nie wie jednak, że majątek Podstoliny w rzeczywistości do niej nie należy – sprawuje ona opiekę nad majątkiem Klary. Cześnik jest przekonany, że wdowa, która mieszka teraz w domu Klary, to najlepszy wybór. Dyndalski jednak stopniowo obnaża słabości Cześnika: pedogrę, kurcz żołądka, reumatyzm. Cześnik na to mówi, że nie wiadomo, jakie niedoskonałości skrywa wdowa.

czwartek, 3 października 2024

dr Julia E.Wahl "Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczuciu"

Tytuł: Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczuciu
Autor: dr Julia E.Wahl
Wydawnictwo: Sensus



Mogłoby się wydawać, że życie bez kłótni, w zgodzie ze sobą i światem, przy jednoczesnym poszanowaniu granic swoich i innych, to nierealna wizja. Wszyscy miewamy bowiem gorsze dni, dotykają nas różne nieszczęścia wpływające na nasza kondycję psychofizyczną, stan emocjonalny, a czasami te negatywne emocje rozładowujemy będąc niemiłym dla otoczenia, dla siebie również. Dlatego też wszyscy potrzebujemy powrócić do współczucia, bowiem już nawet ewolucja pokazuje, że wspiera ono nas w działaniu i … przetrwaniu. I nie chodzi to o filmowe współczucie i rzewne łzy ronione nad biednymi i potrzebującymi, ale o współczucie konstruktywne, będące motywacją do lepszego radzenia sobie z trudnościami i do wzajemnego wspierania się w obliczu trudności.

Weronika Mathia "Rój"

Tytuł: Rój
Autor: Weronika Mathia
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Wszystkie nasze słowa, czyny, kształtują naszą rzeczywistość i wpływają na przyszłość. Tego, co zrobiliśmy, nie można już cofnąć i są takie grzechy, które – raz popełnione – plamią nas na całe życie. Bardzo często też po latach przychodzi płacić nam za te grzechy. Niekiedy los upomina się o zapłatę niespodziewanie, a niekiedy płacimy już do końca życia.