Autor: Kim Perell
Wydawnictwo: Studio Emka
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie mają wszystko, czego tylko zapragną, a ty żegnasz się z kolejnym marzeniem? Dlaczego awansują te osoby, które mają mniejsze doświadczenie od ciebie, a ty wciąż czekasz, kiedy ktoś cię zauważy? Dlaczego jedni ludzie zakładają firmy, kupują domy, chudną, zaczynają uczyć się chińskiego, wyjeżdżają na inny kontynent, podczas kiedy ty tkwisz w wynajmowanym mieszkaniu samotnie, złorzecząc na los i niesprawiedliwość? To, czym się różnisz od tych osób to fakt, iż oni zdecydowali się wykonać skok. Tyle i aż tyle!
O tym, po co nam skok i z jakiego powodu dzięki niemu odzyskujemy kontrolę nad naszym życiem i aktywnie wpływamy na swoją teraźniejszość oraz przyszłość, przeczytać możemy w książce „JUMP. Odważ się na to, co cię przeraża w pracy i w życiu”. Opublikowany nakładem wydawnictwa Studio Emka poradnik, autorstwa przedsiębiorczyni Kim Perell, stanowić może przełom w naszym dotychczasowym biernym reagowaniu na otaczający nas świat. Autorka pokazuje, w jaki sposób możemy wziąć swoją przyszłość w swoje ręce i sięgnąć po to, o czym zawsze marzyliśmy. Nie karmi nas nierealnymi obietnicami, że nasze życie zmieni się od razu po przeczytaniu książki, a wręcz przeciwnie – pokazuje, że zmiana to sekwencja określonych kroków, najlepiej starannie zaplanowanych. Dlatego też to idealna pozycja dla wszystkich, niezależnie od statusu społecznego, płci czy wieku, bowiem nie tylko do zmian inspiruje, ale zachęca tez do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i … do skoku.
Książka, bardzo zresztą osobista, oparta bowiem o historię samej autorki i jej drogę do niezależności – nie tylko tej finansowej oraz satysfakcji, składa się z dziesięciu rozdziałów, które krok po kroku przybliżają nas do podjęcia decyzji o zmianie. W rozdziale pierwszym „Podejmij ryzyko” autorka przywołuje trzy powody, dla których ludzie decydują się na skok – albo nie mają innego wyboru, albo dostrzegają jakąś możliwość albo stoją w miejscu. Od razu jednak zaznacza, że tak naprawdę powód, dla którego chcemy skoczyć, nie ma znaczenia, liczy się bowiem tylko to, że mamy odwagę skoczyć. W rozdziale drugim „Doskonal swoje nastawienie” przekonamy się, że konieczna jest zmiana sposobu myślenia i odrzucenie wymówek, które blokują nasze działania. Rozdział trzeci „Zmieniaj lęki w paliwo” przybliża nam pięć lęków, z którymi konfrontuje się każdy, kto decyduje się na skok i zachęca do zanurzenia się w dyskomforcie, bowiem jest on czynnikiem pobudzającym ciekawość, innowacyjność i działanie. W kolejnym, czwartym rozdziale „Moc podejmowania decyzji” dowiemy się, na czym polega sztuka podejmowania przemyślanego ryzyka i „paraliż analityczny”. Autorka zachęca też do zmiany, nawet, jeśli nie czujemy się na nią w 100 proc. gotowi. Przywołując swoje własne decyzje Perell podkreśla, że z jej doświadczenia wynika, że gotowość na 70 proc. wystarczy, że potrzebujemy nie mniej niż 40 procent i nie więcej niż 70 procent dostępnych informacji, żeby podjąć decyzję. Zauważa również, że decyzje, które podejmujemy, nigdy nie są ostateczne i zawsze możemy zmienić zdanie.
W kolejnych dwóch rozdziałach definiować będziemy, czym dla nas jest sukces i stworzymy roczny plan osiągniecia sukcesu. Zaczniemy przy planie od tworzenia jasnej wizji i sprawimy, że nasz roczny plan stanie się częścią naszego życia i elementem codziennych działań. W rozdziale siódmym „Sztuka budowania kontaktów w sieci” autorka podaje trzy powody, dla których zespół jest niezbędny dla naszego osobistego i zawodowego sukcesu, a także zachęca do rozszerzania naszego zespołu wsparcia. Rozdział ósmy „Czerp ze swojej wewnętrznej siły” podsuwa nam kilka sposobów rozwijania i umacniania odwagi, wytrwałości i pewności, które już mamy w sobie, zaś kolejny pomaga nam w przekonaniu, że nasza własna opinia na nasz temat jest o wiele ważniejsza niż opinie innych ludzi. Ostatni rozdział to moment odpalenia lontu, byśmy mogli wystartować. Autorka podkreśla, że mamy moc, by zmienić każdy aspekt naszego życia i to, co może nas powstrzymać, nie ma znaczenia.
Po lekturze książki nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wrócić do rozdziału poświęconego tworzeniu planu i … zacząć go tworzyć. Chyba że zajęliśmy się tym już w trakcie lektury, to wówczas warto zacząć działać. Książka sugestywnie i obrazowo pisze o korzyściach ze skoku, przybliżając nam również jego konsekwencje, w postaci choćby naszego dyskomfortu, wynikającego z opuszczenia strefy bezpiecznej i dobrze znanej. Oswajamy dzięki książce wszystkie nasze lęki i – pomimo nich – nabieramy energii do działania. A zatem … JUMP!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz