sobota, 10 sierpnia 2024

Paweł Piotr Nowak "Biologika sukcesji pokoleniowej. Sezon I. Świadomość"

Tytuł: Biologika sukcesji pokoleniowej. Sezon I. Świadomość
Autor: Paweł Piotr Nowak
Wydawnictwo: OnePress



Do niedawna jeszcze w Polsce mieliśmy schemat rodziny wielopokoleniowej. Co prawda wynikał on głównie z sytuacji ekonomicznej – młodych nie było stać na mieszkania, ale był on też bardzo praktyczny szczególnie, jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Żyjące w jednym domu trzy, niekiedy cztery pokolenia wzajemnie na siebie wpływały, czerpiąc obopólne korzyści. Starsi służyli swoim doświadczeniem, mądrością dzięki niemu nabytą, dbali o tradycję, charakteryzowali się większą rozwagą, młodsi zaś pomagali w czynnościach dnia codziennego. Ostatnie dekady przyniosły jednak odmianę i coraz większy dystans międzypokoleniowy. Pomijając fakt, że oddalenie się od rodziców dla wielu ludzi może być wyzwalające, to tak naprawdę – ostatecznie, niezbyt służy obu stronom.

Podobnie jest w biznesie, o czym pisze w swojej książce pt. „Biologia sukcesji wielopokoleniowej. Sezon I. Świadomość” Paweł Piotr Nowak. Opublikowana nakładem wydawnictwa Onepress pozycja pokazuje, że tak jak w rodzinie, tak w przedsiębiorstwie biologika pomaga lepiej żyć. Pierwszy tom serii, opisującej ścisłe związki sukcesyjnych zachowań człowieka w konfrontacji ze światem zwierząt, pozwala nam zrozumieć założenia sukcesji pokoleniowej i wartości z nią związane, a także będące jej konsekwencją korzyści. Dzięki lekturze zmienimy zarówno podejście do wychowania dzieci, jak i zwiększymy prawdopodobieństwo, że budowaną przez nas firmę poprowadzą dalej kolejne pokolenia. Dlatego też to pozycja, po którą powinni sięgnąć zarówno rodzice, jak i przedsiębiorcy, a także pracownicy, by lepiej zrozumieć pewne decyzje zarządu/kierownictwa w miejscach, w których pracują.

Książka składa się z czterech części, które krok po kroku zwiększają naszą świadomość, znajomość tematu, ale również zostawiają przestrzeń na to, by dokonać wglądu w siebie. W pierwszej części „Stary i nowy paradygmat sukcesji” czytamy o tym, jak ważnym, a zarazem fascynującym zagadnieniem jest sukcesja. Szczególnie, że w momencie pisania książki – jeśli chodzi o przekazywanie firmy – jedynie 13 ze 100 polskich przedsiębiorców dało radę przedłużyć życie firmy do drugiego pokolenia. To bardzo smutna statystyka, wskazująca na konieczność zmian w tym zakresie, kierująca nas w stronę biologiki, będącej próbą zwrócenia się do wnętrza prawdy na temat Sukcesji. Z uwagi na fakt, iż poziom świadomości wpływa bezpośrednio na sposób postrzegania świata oraz kluczowe przekonania, które żywimy, warto zastanowić się, które przekonania są nasze, a które nie i świadomie podejmować decyzję. W większości przypadków nasza interpretacja rzeczywistości i nasze działania, odbywają się automatycznie. Ma to bardzo duże znaczenie w procesach sukcesyjnych, dlatego też w trakcie lektury tej książki dostajemy szansę, a także narzędzia, by zmierzyć się z prawdą na własny temat i podważyć swój dotychczasowy system przekonań. Autor definiuje tu również biologikę Sukcesji, czyli multidyscyplinarne połączenie wielu dziedzin nauki i precyzyjne wykorzystanie wyników badań w trwałym i skutecznym zabezpieczeniu przedsiębiorstw na wiele pokoleń.

Część druga książki „Biologiczne uwarunkowania sukcesji” przybliża nam temat od strony biologii. Wychodząc od strony świata zwierząt, ról samca i samicy w dążeniu do przetrwania własnego gatunku, poznając cykle autonomii (zarówno w świecie zwierząt, jak i ludzi) czy zachowania niedźwiedzi, a także takie pojęcia, jak imprinting genowy czy koluzje, zaczynamy rozumieć celowość pewnych zachowań, a także problemy na polu transferu pokoleniowego. Część trzecia książki została poświęcona doradztwu sukcesyjnemu – znajdziemy tu m.in. treści związane z edukacją sukcesyjną, staniem się „sukcesyjnym Menti”, z tym, czym jest, a czym nie jest Sukcesja, a także naukowymi narzędziami ułatwiającymi sukcesję. Ostatnia część, to właściwie dodatek zawierający rozmowy z biznesmenami, prawnikami, w temacie sukcesji. Znajdziemy tu rozmowę na temat prawnych aspektów sukcesji, na temat doradcy sukcesyjnego i jego zadań, czy na temat sukcesji w firmach rodzinnych.

Lektura książki otwiera nas na smutną prawdę dotyczącą tego, jak wygląda kwestia Sukcesji, a jeśli jesteśmy przedsiębiorcą na to, jak małe są szansę, że nasz biznes doczeka się kontynuacji. By zmienić ten scenariusz warto zacząć działań już teraz, zaczynając od przeczytania tej książki, refleksji, refleksji na temat siebie. Pomogą nam w tym obrazowe porównania dokonane przez autora, przykłady podane w książce czy zamieszczone w ostatniej części rozmowy. Właśnie wykonaliśmy pierwszy krok w kierunku przetrwania i kontynuacji naszego biznesu!


*współpraca recenzencka*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz