sobota, 31 sierpnia 2024

Clive Gifford "Co wolisz? Odkrywcy"

Autor: Clive Gifford
Autor: Znak


Przeżywanie przygód, odkrywanie nowych szlaków, rzeczy, smaków, jest wpisane w naszą naturę. I mimo iż są osoby, które wolą działać zachowawczo, które trzymają się utartych ścieżek i sposobów działania, to bardzo często taki model zachowania został im narzucony, między innymi przez rodziców, opiekunów, często zresztą nieświadomie. Naturalną potrzebą dziecka jest eksplorowanie i tę pasję, tę dziecięcą radość z odkrywania, warto pielęgnować i … szukać okazji do kolejnych przygód.

czwartek, 29 sierpnia 2024

Eeva Louko "Morderstwo na Wyspie Szczęścia"

Tytuł: Morderstwo na Wyspie Szczęścia
Autor: Eeva Louko
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Powroty do przeszłości nie zawsze bywają nostalgiczne, nie zawsze wiążą się z przyjemnymi wspomnieniami i tęsknotą za tym, co było. Niektórzy bowiem całe życie uciekają przed przeszłością, niektórzy nie chcą do niej wracać nieświadomi, że prędzej czy później przeszłość sama się o nich upomni. A wówczas ucieczka nic nie da, trzeba bowiem stawić jej czoła…

poniedziałek, 26 sierpnia 2024

Łada Drozda "Emocjonalny (nie)ład w pracy"

Tytuł: Emocjonalny (nie)ład w pracy
Autor: Łada Drozda
Wykonanie: Onepress



W 2021 roku, według Eurostat, przeciętna długość życia zawodowego Polaków wyniosła 34,3 roku. Mimo iż w trakcie pandemii te wyniki zapewne nieco się obniżyły, to faktem jest, że aż tyle czasu spędzamy w pracy w ciągu naszego życia. Dlatego też tak ważna jest atmosfera w pracy i jakość relacji, w które wchodzimy z przełożonym czy współpracownikami. Niektórzy z nas są świadomi tego, jak ważny jest klimat pracy, inni wolą męczyć się całe życie w nadziei na emeryturę. Całe szczęście coraz więcej osób mieści się w tej pierwszej grupie, coraz więcej też jest gotowych na zmianę pracy, kiedy pracuje z mało wyrozumiałym przełożonym lub zespołem czy też w pracy nie ma możliwości rozwoju. Zaczynamy rozumieć, jak ważne są kwestie związane z emocjami, zarówno w naszym życiu prywatnym, jak i w pracy właśnie.

niedziela, 25 sierpnia 2024

Katarzyna Majewska-Ziemba "W cudzych ogrodach. Saga kresowa"

Tytuł: W cudzych ogrodach. Saga kresowa
Autor: Katarzyna Majewska-Ziemba
Wydawnictwo: Replika


Polska ma za sobą niesłychanie trudną przeszłość. Rozbiory, wojny, również te wewnętrzne – to wszystko odcisnęło się piętnem na jej tożsamości, ale i na ludziach zamieszkujących kraj. Kraj, którym najeźdźcy rozporządzali jak swoim, kradnąc i mordując bez skrupułów. Ale jeszcze gorsze chyba były momenty historii, kiedy cios nie przychodził od wroga, ale od przyjaciela – bliskiej osoby, sąsiada, współpracownika. Trudno wówczas to zrozumieć i trudno wybaczyć.

środa, 21 sierpnia 2024

Andrea Longarela "Latarnia uśpionych miłości"

Autor: Andrea Longarela
Wydawnictwo: Kobiece



Są takie miejsca, które pamiętamy z czasów dzieciństwa, a które kojarzą nam się z bezpieczeństwem. Może to być dom dziadków na wsi, pensjonat, do którego często jeździliśmy z rodzicami, może to być nawet chatka rodziców w górach. Każde z tych miejsc w jakiś sposób nas ukształtowało, na nas wpłynęło i dało poczucie bezpieczeństwa, którego często – nawet jako dorośli – poszukujemy.

środa, 14 sierpnia 2024

Anna Włodarkiewicz "Wakacyjna misja. Gaja z Gajówki"

Autor: Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo: Świetlik


Chyba nie ma osoby, która nie tęskni za wakacjami. To doskonała okazja by odpocząć, ale też zobaczyć miejsca, które się chciało odwiedzić, zrobić i przeżyć coś nowego, odkryć w sobie jakąś pasje czy przywieźć kolekcję pięknych wspomnień. Warto więc wykorzystać każdy dzień tej przerwy od rutyny dnia codziennego i starać się spędzić ten czas inaczej, niż zwykle.

sobota, 10 sierpnia 2024

Paweł Piotr Nowak "Biologika sukcesji pokoleniowej. Sezon I. Świadomość"

Tytuł: Biologika sukcesji pokoleniowej. Sezon I. Świadomość
Autor: Paweł Piotr Nowak
Wydawnictwo: OnePress



Do niedawna jeszcze w Polsce mieliśmy schemat rodziny wielopokoleniowej. Co prawda wynikał on głównie z sytuacji ekonomicznej – młodych nie było stać na mieszkania, ale był on też bardzo praktyczny szczególnie, jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Żyjące w jednym domu trzy, niekiedy cztery pokolenia wzajemnie na siebie wpływały, czerpiąc obopólne korzyści. Starsi służyli swoim doświadczeniem, mądrością dzięki niemu nabytą, dbali o tradycję, charakteryzowali się większą rozwagą, młodsi zaś pomagali w czynnościach dnia codziennego. Ostatnie dekady przyniosły jednak odmianę i coraz większy dystans międzypokoleniowy. Pomijając fakt, że oddalenie się od rodziców dla wielu ludzi może być wyzwalające, to tak naprawdę – ostatecznie, niezbyt służy obu stronom.

piątek, 9 sierpnia 2024

Dann McDorman "Zagadka West Heart" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Każdy, kto uczciwie pisze kryminały, musi przestrzegać pewnych zasad. Tak, aby prawda dostępna była dla wszystkich. Niezależnie od tego, jak umiejętnie ukryto ją pod kłamstwem.
Lipcowy weekend w ekskluzywnym, odizolowanym klubie myśliwskim West Heart. Na koktajl party pierwszego wieczoru pojawiają się kolejni goście. Prezes klubu. Uczeń z notatnikiem. Skarbnik i jego ciężarna żona. Pogrążony w żałobie ojciec. Członek klubu in spe. Prywatny detektyw…
Z czasem pojawi się też trup.
I pokręcona tajemnica czekająca, by ją odkryć.
Cała reszta zależy od uczestników wydarzeń.
Jak zaraz się przekonasz, ty też masz rolę do odegrania w tym śledztwie.
Zagadka West Heart to diabelnie sprytna łamigłówka i hołd dla klasyki gatunku. To niezwykle oryginalna i pobudzająca wyobraźnię powieść detektywistyczna, jakiej nigdy wcześniej nie było dane ci czytać.
/opis wydawnictwa/

Pytanie konkursowe: Napisz, za co lubisz kryminały?

Zwycięzca: Nagroda wędruje do Pana Marka K. z Warszawy. Gratuluję!

sobota, 3 sierpnia 2024

Bartosz Szczygielski "Dysharmonia"

Tytuł: Dysharmonia
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: Czwarta strona


Wszyscy kłamiemy. A choć niekiedy te kłamstwa nazywamy białymi, w zależności od ich natury, to wciąż pozostają kłamstwami. Inną kwestią jest ta, że bez kłamstw nie moglibyśmy utrzymywać relacji społecznych, bowiem prawda boli i to niekiedy bardzo. Jak to zatem wyważyć? A co najważniejsze, jak rozpoznać kłamstwo i kłamcę tak, byśmy podejmując różnego rodzaju decyzję mogli oprzeć się na rzeczywistym stanie, na faktach?