sobota, 27 lipca 2024

Dr Maxwell Maltz "Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia"

Tytuł: Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia
Autor: dr Maxwell Maltz
Wydawnictwo: Studio Emka



Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego życie jednych wydaje się być pasmem sukcesów, podczas kiedy tym zmagasz się nieustannie z różnymi problemami? Rozglądasz się dookoła i widzisz samych ludzi sukcesu, a ty czujesz się niczym nieudacznik? Inni zakładają firmy, rodziny, kupują mieszkania i domy, a ty samotnie tkwisz w miejscu? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, być może problemem jest twój stosunek do samego siebie i brak umiejętności rozwiazywania problemów. Dobra wiadomość jest taka, że wgląd w samego siebie, samoświadomość, daje nam impuls, by pracować nad sobą. Bo zmienić się można, a tym sposobem zmienić swoje życie, tyle tylko, że wymaga to pracy nad sobą. Ciężkiej, niekiedy nieprzyjemnej, bo zmusza do konfrontacji z prawda o samym sobie i swoich zachowaniach, ale niezbędnej, by przenieść się na wyższy poziom i poprawić realnie swoje życie.

Teraz ta praca może być ukierunkowana dzięki książce „Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia”, będącej zbiorem zadań, ćwiczeń i zaleceń skorelowanych z treścią książki „Psychocybernetyka”. Autor, dr Maxwell Maltz, chirurg plastyczny, a co ważniejsze – psychoterapeuta – opracował i wdrożył w życie przełomową w psychologii koncepcję „obrazu siebie”, która stanowi według niego klucz do ludzkiej osobowości oraz zachowań. Idealną sytuacją jest, kiedy opublikowaną nakładem wydawnictwa Studio Emka książkę z zadaniami będziemy mogli poprzedzić lekturą „Psychocybernetyki”. Jeśli jednak tak się nie stanie, to gwarantuje, że obserwując zmiany, jakie zaczną się dziać wokół, po realizacji kolejnych ćwiczeń, i tak sięgniemy ostatecznie po książkę, która pomaga rozumieć wiele mechanizmów rządzących światem i zachowaniami jednostek.

Zbiór ćwiczeń jest niejako kontynuacją, a właściwie przełożeniem na praktykę wszystkiego, o czym dr Maltz pisał wcześniej. Co więcej, będziemy mogli bezpośrednio doświadczyć fenomenu tej koncepcji pamiętając jednocześnie, że zmiana jest procesem, wiec tak jak jednego dnia nie wykonamy wszystkich ćwiczeń, tak jak jednego dnia nasze życie cudownie się nie odmieni. A jednak, w miarę wykonywania zadań, i wewnętrznej zmiany w nas samych, zauważać będziemy zmiany w otoczeniu. Do tego prowadzić będą również i nasze zachowania oraz wybory oczywiście. Tym samym jest to tak naprawdę książka dla każdego, kto chce coś zmienić w swoim życiu, i to niezależnie od płci, miejsca zamieszkania czy statusu materialnego – w każdym z tych przypadków można podnieść jakość swojego życia.

W piętnastu rozdziałach autor proponuje nam różnorakie ćwiczenia na podbudowie merytorycznej, których efektem są zmiany na różnych płaszczyznach naszego życia. Przekonamy się, że zmieniając obraz siebie w pozytywny sposób, poprawiamy jakość swojego życia, a w naszej mocy jest wyznaczanie realistycznych celów i ich realizacja. Zrozumiemy, jaką rolę odgrywa nasze najważniejsze narzędzie w budowaniu siebie, jako profesjonalnego człowieka sukcesu, czyli wewnętrzny automatyczny mechanizm. Zajmiemy się również wyobraźnią, która może popchnąć nas do sukcesu lub w kierunku porażki, a także uwolnieniem od hipnotycznego i paraliżującego kompleksu bezradności. Zrozumiemy, że podstawą jest samodyscyplina, bowiem konieczne jest narzucenie struktury swojemu myśleniu, aby wiedzieć, dokąd zmierzamy i uświadomić sobie swoje ograniczenia oraz możliwości konkretnych celów. Nauczymy się odprężać dzięki „miksturze” autora, czyli zdrowemu rozsądkowi połączonemu z wyobraźnią, inteligencją i świadomością. Poznamy możliwości działania automatycznego mechanizmu szczęścia, który może nas prowadzić tak w kierunku szczęścia, jak i samozniszczenia, a dzięki odkryciu siebie zburzymy niewidzialne, ograniczające nas mury, okrywające naszą osobowość. Dowiemy się, że przeczucie porażki może stanowić znaczną przeszkodę w drodze do celu, autor omawia również anatomię procesu uzdrawiania psychicznego i duchowego. Zajmiemy się ponadto naszymi zahamowaniami, a także reakcją na stres. Autor podkreśla, że naszym celem nie jest trwała ucieczka od niego, ale ucieczka tymczasowa, po której wraca się do rzeczywistości, by stawić czoła wyzwaniom. Nauczymy się zwiększać swoje szansy budując zaufanie do siebie oraz rozwijać poczucie zwycięstwa.

To wszystko zaprowadzi nas zupełnie na inny poziom świadomości i pozwala osiągać swoje cele, budować nowe, lepsze życie. Kluczem jest jednak wykonywanie zadać i ćwiczeń poleconych przez autora, a także refleksja nad przykładami przywołanymi w książce, wskazówkami i stosowanie się do nich w codziennym życiu. Nawet, jeśli czasami wygodniej jest uciec – zresztą taka reakcja bardzo szybko się zmieni w toku pracy nad sobą, wykonywania ćwiczeń. Nauczymy się bowiem rozwiązywać problemy, zamiast je ignorować, co więcej, wykorzystywać je jako trampolinę do wzrostu. Ta książka może realnie wpłynąć na wszystkie aspekty naszego życia, jeśli tylko podejmiemy trud pracy nad sobą.

2 komentarze: