Gimnazjum w Warszawie. Na lekcji historii w klasie siódmej profesor Gąsowski, wielbiciel Napoleona i wróg Hannibala, zwykle wywołuje do odpowiedzi trzech uczniów. Tym razem pyta Kaczanowskiego i Ostrowickiego, ale każdy z nich jest zaskoczony i nieprzygotowany. Profesor bardzo się dziwi, bowiem o ile w innych klasach z historią bywało różnie, to klasa siódma dotychczas zawsze wzorowo uczyła się historii. Jest tym tak zdruzgotany, że rezygnuje z odpytywania trzeciego ucznia, uważa, że z niego zakpiono. Wówczas zgłasza się uczeń Adam Cisowski i bierze winę za dzisiejsze nieprzygotowanie kolegów na siebie. Wyjaśnia, że złamał system, według którego historyk wzywał do odpowiedzi. Wspomniał, że każdorazowo profesor bierze do odpowiedzi trzech uczniów, wybierając ich według pewnego niezmiennego porządku. Najpierw pierwszego z kolei, potem dziesiątego i dwudziestego, następnym razem drugiego, jedenastego i dwudziestego pierwszego i tak dalej. Łatwo było zatem obliczyć, kto kiedy będzie pytany i przygotować się. Profesor był zaszokowany, uznał bowiem, że ten system był jego największą tajemnicą. Co więcej, profesor zorientował się, że w tym systemie się pomylił, ponieważ skleiły mu się kartki notesika. Mężczyzna zaczął się dopytywać ucznia, w jaki sposób odkrył system, na to Ciskowski przyznał, że nie było to zbyt trudne, po prostu patrzył, ile kartek profesor odwraca, a ponieważ nazwiska są spisane w porządku alfabetycznym, nie miał problemu z wyliczeniem, kiedy kto będzie pytany.
środa, 31 lipca 2024
sobota, 27 lipca 2024
Dr Maxwell Maltz "Psychocybernetyka. Zasady kreatywnego życia"
Autor: dr Maxwell Maltz
Wydawnictwo: Studio Emka
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego życie jednych wydaje się być pasmem sukcesów, podczas kiedy tym zmagasz się nieustannie z różnymi problemami? Rozglądasz się dookoła i widzisz samych ludzi sukcesu, a ty czujesz się niczym nieudacznik? Inni zakładają firmy, rodziny, kupują mieszkania i domy, a ty samotnie tkwisz w miejscu? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, być może problemem jest twój stosunek do samego siebie i brak umiejętności rozwiazywania problemów. Dobra wiadomość jest taka, że wgląd w samego siebie, samoświadomość, daje nam impuls, by pracować nad sobą. Bo zmienić się można, a tym sposobem zmienić swoje życie, tyle tylko, że wymaga to pracy nad sobą. Ciężkiej, niekiedy nieprzyjemnej, bo zmusza do konfrontacji z prawda o samym sobie i swoich zachowaniach, ale niezbędnej, by przenieść się na wyższy poziom i poprawić realnie swoje życie.
piątek, 26 lipca 2024
Katarzyna Grochola "Wyluzuj, kobieto!"
Autor: Katarzyna Grochola
Wydawnictwo: Literackie
Miłość rodzicielska nie ma sobie równych, szczególnie jeśli chodzi o miłość matki do dziecka. Jest ona bezwarunkowa, nie mija z upływem lat. Dziecku wybacza się wszystko: nieprzespane noce, zniszczone przedmioty, jedynki i uwagi w zeszytach, późne powroty, zawody. Ale czy można dziecku wybaczyć opuszczenie gniazda? Chociaż mogłoby się wydawać, że to naturalna kolej rzeczy i dzieci nie wychowujemy dla siebie, ale dla świata, to wiele matek ma z tym problem. Dlatego wyprowadzka jest podszyta nadzieją na to, że dziecku podwinie się noga i jednak wróci do stęsknionej mamy, że znów będzie mogła otoczyć go opieką. Jeszcze gorzej jest, gdy dziecko nie dość, że się wyprowadza, to jeszcze kogoś poznaje. Biada wówczas partnerce, bo najczęściej problem ten dotyczy relacji matka – syn.
środa, 24 lipca 2024
Dorota Węgrzyn "Myśl ikonicznie! Rysunkowe rozprawki"
Autor: Dorota Węgrzyn
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Rozprawki z języka polskiego dla wielu uczniów są przeszkodą niemal nie do pokonania. Tymczasem umiejętność ich pisania jest kluczowa dla oceny, w tym oceny z matury. Mimo iż istnieje pewien schemat ich pisania, to jednak mamy z nimi problem i bardzo często to one są powodem tego, że na języku polskim zaczynamy się męczyć, że jak najdalej odwlekamy konieczność zmierzenia się z rozprawką.
Przemysław Borkowski "Noc poślubna"
Autor: Przemysław Borkowski
Wydawnictwo: Czwarta strona
Ślub, szczególnie dla kobiety, to wymarzona i długo wyczekiwana chwila. Już w dzieciństwie snujemy fantazję na jego temat, dlatego później zależy nam, żeby było idealnie. Suknia, kwiaty, orkiestra, samochód, sala – to tylko ułamek rzeczy, o których trzeba pamiętać i które trzeba dopracować, by wszystko było tak, jak w snach, czyli idealnie. Tyle tylko, że kto bywa na weselach to wie, że idealnie nigdy nie jest i zawsze zdarzy się mniejsza lub większa wpadka. Wynika to nie tylko z dużej ilości elementów do dogrania, ale i z czynników zewnętrznych, jak chociażby pogoda, czy sami goście i ich zachowanie, szczególnie po spożyciu alkoholu.
poniedziałek, 22 lipca 2024
Martyna Stawiszyńska "Zapomniany takt"
Tytuł: Zapomniany takt
Autor: Martyna Stawiszyńska
Wydawnictwo: Papierowe Serca
Większość z nas marzy o luksusowym życiu, zastanawiając się, jakby to było nigdy nie martwić się o pieniądze. Wyobrażamy sobie, że nasi rodzice są bogaczami, a decyzje przez nas podejmowane odnośnie wyboru szkoły czy zawodu, są zgodne z naszymi pasjami, zainteresowaniami. Nie musimy później walczyć o każdy dzień, o zapłatę rachunków, możemy zatem wybierać, co tylko chcemy – niezależnie od tego, czy naszą pasją jest filozofia, muzyka czy malarstwo. Tyle tylko, że te marzenia są tak piękne właśnie dlatego, że są marzeniami. Często bowiem bywa tak, że za tą wolność wyboru trzeba zapłacić i to słono. Życie bowiem zawsze wystawia nam rachunek, a często robią to jeszcze rodzice.
niedziela, 21 lipca 2024
Podróże z dzieckiem: Bielsko-Biała
Zalążkiem Bielska, był gród datowany na XI wiek, którego ślady widoczne są do dzisiaj w postaci fosy i wału w tzw. Starym Bielsku przy ul. Wału Szwedzkiego oraz Pod Grodziskiem. Właśnie w tym miejscu rozwinęła się osada, która już w 1203 roku otrzymała prawa miejskie. Grodzisko zniszczone zostało pod koniec XIV wieku. Wówczas Bielsko znalazło się w granicach królestwa czeskiego, a w 1526 roku włączone zostało do monarchii austriackiej. Miasto, już od samego początki swojego istnienia słynęło z sukiennictwa, pierwotnie ręcznego, a później maszynowego (pierwsza przędzarka wprowadzona została przez Henryka Jankowskiego już w 1806 roku). Stąd wywodzono etymologię nazwy „Bielsko”, pochodzącą od bielenia sukna w rzece. Biała, mimo że młodsza, ma jako miasto trzechsetletną historię. Dzieląca je granica państwowa, mozaika narodowa oraz wyznaniowa sprawiły, że oba mają bogatą i interesującą historię. Rzeka Biała, która przez długi czas była granicą pomiędzy nimi (również jako granica międzypaństwowa) z czasem przestała je dzielić, a dziś miasta są jednością. Oficjalnie miasto Bielsko-Biała powstało stycznia 1951 roku. Położenie geograficzne na szlakach pomiędzy czterema stolicami: Warszawą, Wiedniem, Budapesztem i Pragą w połączeniu z faktem, że miasto posiada zarówno góry, jak i lasy w swoim obrębie, przyciąga wielu turystów. Niewiele osób wie, że Bielsko-Biała nazywana jest Małym Wiedniem, swój architektoniczny splendor zawdzięcza bowiem wiedeńskim i wykształconym w Wiedniu architektom.
sobota, 20 lipca 2024
Arthur C.Brooks "Odkrywanie nowej mocy"
Autor: Arthur C.Brooks
Wydawnictwo: Sensus
Czujesz, że w pracy osiągnąłeś już wszystko, co można osiągnąć i lepiej nie będzie? Jesteś przekonany, że robisz wszystko, jak należy, a mimo to zaczynają pojawiać się błędy? Wkładasz w swoją pracę coraz więcej energii zauważasz, że to wcale nie przekłada się na efektywność? Nie masz co się zbytnio przejmować, ani szukać winy w sobie czy czynnikach zewnętrznych – proces ten jest zupełnie naturalny. Zamiast jednak pogrążać się w depresji czy czekać na wręczenie wypowiedzenie przez przełożonego, możesz na nowo zaprojektować swoje życie, odkrywając wcześniej swoje atuty i wykorzystując nabyte w ciągu całego życia kompetencje.
piątek, 19 lipca 2024
Sandra Dieckmann "Tajemniczy las"
Tytuł: Tajemniczy las
Autor: Sandra Dieckmann
Wydawnictwo: Świetlik
O zaletach leśnych wędrówek nie trzeba nikogo przekonywać. Każda forma obcowania z przyrodą jest wspaniała i niesie ze sobą wiele korzyści. Dlatego już od najmłodszych lat warto zachęcać dzieci do aktywności na świeżym powietrzu, warto zabierać je ze sobą w różne miejsca i zaciekawiać wspaniałościami otaczającego nas świata.
czwartek, 18 lipca 2024
Nicola Sanders "Nie pozwól jej zostać"
Autor: Nicola Sanders
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Mówi się, że pozory mogą mylić i stwierdzenie to jest wyjątkowo prawdziwe. Tymczasem my nasze sądy opieramy bardzo często na pozorach właśnie. Co więcej, w oparciu o fałszywe informacje, obrazy podejmujemy również kluczowe dla naszego życia decyzje. Na nasze usprawiedliwienie działa tylko to, że niekiedy trudno jest odróżnić prawd od kłamstwa, trudno jest zorientować się, komu tak naprawdę możemy ufać. Funkcjonują bowiem wśród ludzi jednostki, które są tak zręcznymi manipulatorami, że niekiedy już same nawet nie wiedzą, co jest prawdą, a co kłamstwem.
niedziela, 14 lipca 2024
Zamek Królewski na Wawelu (cz.I)
Przez dziesięć wieków miasto otoczyło tak gęstą zabudową otoczyło położony w zakolu rzeki Wawel, że niemal nie dostrzegamy wzniesienia, na którym stoją zamek i katedra. A to właśnie ta różnica wysokości przesądziła o wyborze wawelskiego wzgórza na miejsce, w którym powstało centrum władzy państwowej i w którym przez całe stulecia ważyły się losy narodu polskiego.
Najwcześniejsze dzieje siedziby książęcej na wzgórzu wawelskim to tylko domysły i legendy. Jest więc opowieść o założycielu miasta Kraku, którego synowie podstępem zgładzili krwiożerczego smoka, o szewczyku Dratewce i o Wandzie. Po smoku pozostała dziś jaskinia zwana Smoczą Jamą, pamiątką po Kraku i Wandzie są zaś dwa kopce grobowe.
piątek, 12 lipca 2024
Głogówek
Wczorajszą wycieczkę do ZOO w Opolu zakończyliśmy niespodziewanie w leżącym 38 km na południe od Opola w Głogówku. Jeśli chodzi o ZOO na wyspie Bolko (pisałam o nim już kilka lat temu TU), to nic się nie zmieniło, dalej to jedno z najładniejszych w którym byłam. Przybył jedynie nowy (świetny zresztą) plac zabaw przed ZOO, koło parkingu.
Do Głogówka pojechaliśmy spontanicznie, bowiem z ZOO wygonił nas deszcz. Co prawda dotarliśmy tuż przed 16.00 więc już większość obiektów była zamknięta, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda mi się tu wrócić. Głogówek bowiem pomimo, iż jest niewielkim miasteczkiem posiada zarówno bardzo ciekawą i bogatą historię, jak również może poszczycić się wieloma zabytkami, jest też jedną z najstarszych miejscowości regionu.
środa, 10 lipca 2024
Podróże z dzieckiem: Park Śląski i popularna Elka
Elka jest atrakcją samą w sobie. Można powiedzieć, że powstała w celu prekursorskim: to jedyna w kraju kolejka nizinna oraz jedna, która kursuje w systemie mieszanym, gondolowo – krzesełkowym. Oczywiście, to nie jedyna atrakcja Katowic i Chorzowa, ale wybierając się do ZOO, Wesołego Miasteczka czy Parku Śląskiego, warto z niej skorzystać. Co więcej, warto z niej skorzystać jako z atrakcji samej w sobie.
wtorek, 9 lipca 2024
Lifestyle: Jak sobie radzić z chorobą lokomocyjną?
Podczas podróży dowolnym środkiem lokomocji u niektórych osób następuje zaburzenie w dopływie i przetwarzaniu informacji, jakie docierają do tego narządu. Problemem jest m.in. brak zgodności sygnałów wzrokowych, odbieranych przez nasz mózg oraz błędnik. Kiedy jedziemy np. samochodem, nasz wzrok przesyła do mózgu sprzeczny sygnał o zmianie otoczenia, (wynikający z przemieszczania się pojazdu, co nasz mózg interpretuje jako ruch, podczas gdy błędnik, jako narząd równowagi, nie rejestruje zmian położenia ciała, które pozostaje statyczne.
Układem odpowiedzialnym za adaptację organizmu w odpowiedzi na impulsy błędnika jest autonomiczny układ nerwowy, zwany układem wegetatywnym. W przypadku podróży np. autem czy autobusem (ale też statkiem )nadmiernie pobudzony błędnik nie nadąża przekazywać zmieniających się informacji o zmianach położenia ciała do układu wegetatywnego, a tym samym do innych narządów, co skutkuje szeregiem reakcji organizmu, które są niezależne od naszej woli, m.in. odruchem wymiotnym. Odruch wymiotny posiada swój ośrodek w mózgu, a dokładnie w rdzeniu przedłużonym. To tu napływają impulsy nerwowe z narządu równowagi, czyli błędnika. Ośrodek ten wysyła zwrotne informacje do narządów wykonawczych, jakimi są: przepona, mięśnie brzucha oraz żołądek i przełyk. Pobudzenie tych organów skutkuje wystąpieniem napadu wymiotów, który wcześniej poprzedzony jest nudnościami czy zawrotami głowy.
Zamek Królewski w Niepołomicach
Niepołomic nie było w planach tegorocznych wakacji, ale chęć znalezienia stadniny koni dla Klary, w której mogłaby zacząć swoją przygodę z koniem, znów sprowadziła mnie w pobliże Niepołomic. A że mieliśmy sporo czasu do umówionej jazdy, postanowiliśmy przejść się po Niepołomicach i zwiedzić zamek. Obszerniejszą relację z wizyty w mieście znajdziecie TU – praktycznie nic się tam nie zmieniło. Pomnik Justynki – fontanna dalej stoi, Rynek nie zasługuje nawet na swoją nazwę bo zmienił się w gigantyczny parking, Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników dalej mnie zachwyca.
poniedziałek, 8 lipca 2024
Vera Buck „Wilcze dzieci"
Autor: Vera Buck
Wydawnictwo: Prozami
Mimo rozwoju cywilizacji i wrażenia, jakie mamy coraz częściej, że każdy aspekt naszego życia jest kontrolowany, są jeszcze takie zakątki na świecie, które żyją jakby na innych zasadach. Tam nie docierają żadne wynalazki, zaś społeczność broni się przed wszystkimi nowinkami technologicznymi. Co więcej, ludzie są bardzo ściśle ze sobą związani, czy to przez różne sytuacje z przeszłości i zmowę milczenia czy strach przed przyszłością. Takie hermetyczne społeczności każdego obcego traktują niczym intruza, trzymając go na uboczu lub … eliminując.
sobota, 6 lipca 2024
Lifestyle: Jak spać lepiej?
Po całym dniu z utęsknieniem czekasz na sen? Ale kiedy kładziesz się, on nie nadchodzi? Dlaczego tak ważne jest, by spać dobrze i długo?
Jako populacja śpimy coraz gorzej, a to jest niebezpieczne. Sen sprawia, że nasz mózg działa sprawniej – lepiej zapamiętujemy, lepiej się koncentrujemy, łatwiej się uczymy, jesteśmy bardziej kreatywni. Chodzi jednak nie tylko o umysł, bowiem sen sprawia, że lepiej funkcjonują nasze ciała, mamy więcej energii. Sen leczy stany zapalne, poprawia odporność organizmu i pobudza odbudowę mięśni.
piątek, 5 lipca 2024
Lisa Jewell "Nic tu nie jest prawdą"
Autor: Lisa Jewell
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Bardzo często śledząc wybrane konta w mediach społecznościowych zazdrościmy ich właścicielom życia, które można określić mianem idealnego. Patrzymy na wystylizowane wnętrza, doskonale dobrane ciuchy, idealne sylwetki czy obrazki z codzienności wierząc, że ta idylla jest prawdą, że każdy dzień właśnie tak wygląda. Tyle tylko, że za tą fasadą również kryją się ludzkie dramaty, różnego rodzaju problemy, zdrady. Nie ma bowiem idealnego życia, to raczej sinusoida cieni i blasków.
poniedziałek, 1 lipca 2024
Thomas Schlesser "Oczy Mony"
Tytuł: Oczy Mony
Autor: Thomas Schlesser
Wydawnictwo: Literackie
O tym, jak cenny zasób w postaci zdrowia posiadamy, dowiadujemy się zwykle wówczas, gdy go tracimy. Ewentualnie w chwili, kiedy spotykamy na swojej drodze osobę niepełnosprawną, niezależnie od tego, jaka ta niepełnosprawność by była. Kiedy poznajemy osobę z niepełnosprawnością ruchową, poruszającą się na wózku, o kulach, lub nawet samodzielnie, ale z wysiłkiem, zaczynamy się wstydzić naszego lenistwa i tego, że mając dwie zdrowe nogi niekiedy nie chce nam się iść na spacer czy zejść po schodach. Spotykając osobę z niedosłuchem lub głuchą, zaczynamy nagle doceniać (i dostrzegać) dźwięki wypełniające naszą codzienność. Spotykając zaś osobę niewidomą lub słabowidzącą, zaczynamy spoglądać z ciekawością na świat, doceniając zarówno piękno, jak i brzydotę, kolory, światłocienie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)