środa, 27 marca 2024

Michał Jasieński "Myślenie kreatywne, czyli coś z niczego"

Tytuł: Myślenie kreatywne, czyli coś z niczego
Autor: Michał Jasieński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



Gdyby przeanalizować ogłoszenia o pracę okazałoby się, że do najczęściej pojawiających się wymogów wobec kandydatów, należy myślenie kreatywne. Kreatywność jest w cenie, pracodawca oczekuje, że pracownik będzie poszukiwał nieszablonowych rozwiązań, będzie inicjował działania i wymyślał nowe drogi dojścia do klienta, nowe kanały sprzedażowe itp. Bez wątpienia kreatywność w ostatnich latach stała się bardzo modna, kreatywne staje się wszystko, począwszy od artykułów plastycznych po kreatywne książki.

czwartek, 21 marca 2024

Damon Zahariades „Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu”

Tytuł: Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu
Autor: Damon Zahariades
Wydawnictwo: Sensus



Ostatnie kilkanaście lat, gwałtowny postęp technologiczny oraz wzrost konkurencji spowodowały, że pracodawcy cenią sobie ludzi niezawodnych, niezastąpionych, wydajnych i perfekcyjnych. Problem w tym, że takich ludzi nie ma. I nawet, jeśli próbujemy aspirować do miana takiej osoby, to prędzej czy później grozi nam wypalenie. Perfekcjonizm generuje bowiem szereg problemów, m.in. dotyczących terminowości wykonania zadań, porzucania aktywności, których nie realizujemy idealnie, unikania ich. Nie bez przyczyny mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc jeśli odkrywasz w sobie choćby nutę perfekcjonizmu, to może czas z tym walczyć, zanim zupełnie się pogrążysz.

środa, 20 marca 2024

Gita Trelease "Wszystko, co lśni. Miłość, magia, rewolucja"

Autor: Gita Trelease
Wydawnictwo: Kobiece



Czytając o osiemnastowiecznym Paryżu skupiać się będziemy głównie na wspaniałych balach urządzanych przez Marię Antoninę, pięknych sukniach, kosztownym wystroju wnętrz. Rzadko myślimy o kosztach tak wystawnego życia i to kosztach, które musieli pokryć ci najbiedniejsi. Tymczasem oni niekiedy nie mieli już nic, zresztą ilość bezdomnych i żebraków na ulicach miasta mówi sama za siebie. Warto też zauważyć zgniliznę, jaka kryje się pod całym tym blichtrem, fałsz takiego życia i ułudę, którą karmili się wszyscy markizi, baronowie i inni wysoko postawieni, a zatem uprzywilejowani ludzie. A jednak zrobili by oni wszystko, by ten obraz utrzymać jak najdłużej, by jak najdłużej cieszyć się beztroskim życiem i nicnierobieniem.

Idealna kawa w domu? To możliwe!

Czy napojem bogów mogła być kawa? Zapewne większość kawoszy będzie zdecydowanie przekonana, że tak. Mimo iż tak naprawdę kawa nie należy do starożytnych napojów, a bogowie pili boski nektar i jedli ambrozję, to kawa zyskała sobie ogromne rzesze zwolenników i dziś, w wielu miejscach świata, zaczyna być już konkurencją dla herbaty. Dla porównania, herbata znana jest już od kilku tysięcy lat, zaś – pozostając w temacie napitków – wino liczy sobie prawdopodobnie o koło pięciu tysiącleci.

wtorek, 19 marca 2024

Susanna Uusitalo "Domowe makramy. 20 pięknych projektów z podstawowych węzłów"

Autor: Susanna Uusitalo
Wydawnictwo: Kobiece


Po latach zachwytu nad tandetnymi, plastikowymi ozdobami, rzeczami z sieciówek odlanymi od formy, znów poszukujemy zindywidualizowanych ozdób i rzeczy, które będą przez nas przemawiały, ale też definiowały nas samych i nasze upodobania. Oczywiście, takie rzeczy również można znaleźć na jarmarkach, targach czy w sieci, zwykle z etykietą „handmade”, ale prawdziwą przyjemnością jest zrobić je samodzielnie.

niedziela, 17 marca 2024

Kate Alice Marshall "W gąszczu kłamstw"

Tytuł: W gąszczu kłamstw
Autor: Kate Alice Marshall
Wydawnictwo: Czwarta strona


Kiedy kończy się dzieciństwo? Kiedy kończymy szkołę? Kiedy zaczyna się w nas odzywać kobiecość? Kiedy zaczynamy się interesować chłopakami? A może wówczas, kiedy spotykamy mordercę?

Naomi Shaw boleśnie się przekonała o tym, że dzieciństwo kończy się z chwilą, kiedy się umiera. A właściwie prawie umiera, bowiem fakt, że przeżyła po takiej liczbie ciosów zadanych nożem, graniczy niemal z cudem. A pomyśleć, że w tym dniu bawiła się jak zawsze ze swoimi przyjaciółkami, Cassidy i Olivią w lesie, bawiąc się w boginie. To lato miało być ostatnim latem dzieciństwa, wszystkie trzy czuły, że nadchodzą zmiany. Może dlatego tak bardzo wciągnęły się w wymyśloną przez Cass zabawę, udając boginie, i hasając po lesie. Chciały zatrzymać ten moment, w którym wierzy się w magię, w którym las otaczający miasteczko może stać się lasem starożytnym. Warzyły zatem mikstury, każda z nich miała imię jakiejś bogini, odprawiały różne rytuały, miały nawet własny język. No i miały Persefonę, która podtrzymywała ich wiarę w to, co robiły…

sobota, 16 marca 2024

Wanda Chotomska "Dzieci Pana Astronoma" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE LEKTURY

1. Dzieci pana Astronoma

Był sobie pan Astronom, mieszkający razem z żoną przy ulicy Astronomów. Był bardzo roztargniony, interesował go wszechświat i cały układ planetarny. Potrafił całymi dniami siedzieć i obserwować gwiazdy przez ogromne teleskopy. Kiedy urodziły mu się dzieci, bliźnięta, postanowił im nadać imiona: Teleskopek i Teleskopka, co miało być wyrazem jego fascynacji wszechświatem. Tym sposobem pojawiły się dwa Teleskopki, które rok za rokiem rosły oraz psociły.

poniedziałek, 11 marca 2024

Stella Tack "Black Bird Academy. Zabij mrok"

Tytuł: Black Bird Academy. Zabij mrok
Autor: Stella Tack
Wydawnictwo: Jaguar


Czy można powiedzieć, że znamy drugą osobę? Na czym opiera się nasze zaufanie w stosunku do drugiego człowieka? Ba, czy możemy zaufać sobie szczególnie, kiedy to, co widzimy, wymyka się racjonalnemu pojmowaniu? Gdzie leży granica szaleństwa i czy jesteśmy tylko pionkami w mało subtelnej grze prowadzonej przez istoty, które teoretycznie nie istnieją?

wtorek, 5 marca 2024

Julie Soto "Forget me not"

Tytuł: Forget me not
Autor: Julie Soto
Wydawnictwo: HarperCollins



Niemal każda kobieta marzy o tym, by się zakochać i mieć ślub niczym z bajki. Biała suknia, kwiaty, pierwszy taniec – to wszystko elementy ślubu, niczym z bajki, dopełnionego wizją pięknych zdjęć i bajkowej atmosfery. No cóż… jak się okazuje, są kobiety, które owszem, marzą o takim weselu tyle tylko, że zamiast stanąć na miejscu panny młodej, wolą go organizować.

niedziela, 3 marca 2024

Krzysztof J.Szmidt „Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał”

Tytuł: „Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał”
Autor: Krzysztof J.Szmidt
Wydawnictwo: Onepress



Współczesne czasy stanowią pochwałę dla kreatywności. Kreatywne jest już wszystko, począwszy od zabawek po artykuły biurowe. Kreatywność ma wzięcie, jest na nią zapotrzebowanie, tyle tylko, że cały system w którym funkcjonujemy robi wszystko, by tę kreatywność zabić. Począwszy od wczesnych etapów nauki dzieci uczone są zachowania się zgodnie z przyjętymi wzorcami i uczenia się zgodnie z kluczem odpowiedzi. Każda odpowiedź wykraczająca poza przyjęty wzorzec, jest zła. To tylko przykład w morzu innych zachowań i reguł, w których wzrastamy, a które ograniczają naszą kreatywność. Nie bez znaczenia jest też rozwój technologiczny – wytwory już nie powstają z nudy, tą bowiem zabija internet, po który sięgamy w każdej niemal sytuacji. Przestajemy inspirować się obserwacją otoczenia, zachowaniami ludzi, bo przecież ktoś właśnie dodał post w mediach społecznościowych…

Adam Bahdaj "Pilot i ja" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE LEKTURY

Tytuł: Pilot i ja
Autor: Adam Bahdaj


Bohaterem książki jest chłopiec o imieniu Waluś, którego największym marzeniem jest posiadanie samolotu i latanie. Tymczasem tylko rysuje na papierze różnego rodzaju samoloty, poczynając od śmigłowców po myśliwce i bombowce. A im więcej tych samolotów rysuje, tym bardziej chce latać. Kiedyś, kiedy został sam w domu, wziął wielki blok rysunkowy starszej siostry, Tereski i narysował kolorowymi kredkami wspaniały samolot, wyglądający jak prawdziwy. Po narysowaniu stwierdził, że dobrze by mieć taki samolot, tylko prawdziwy. Chłopiec poleciałby wówczas do cioci Eli do Olsztyna. Zmartwił się jednak, że nie umie sterować takim samolotem. Narysował zatem pilota samolotu w błękitnym kombinezonie lotniczym i błękitnej pilotce na głowie. Czegoś jednak pilotowi brakowało. Po zastanowieniu się, chłopiec dorysował mu wspaniałe czarne wąsy.

piątek, 1 marca 2024

Natalia Grzegrzółka "The Paper Dolls"

Tytuł: The Paper Dolls
Autor: Natalia Grzegrzółka
Wydawnictwo: Jaguar



Za zamkniętymi drzwiami domów wiele się zwykle dzieje, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieje się źle. Bardzo często wytykamy palcami rodziny dysfunkcyjne, pochodzące z peryferyjnych obszarów kraju lub o niższym statusie ekonomicznym nie zdając sobie sprawy, że brak miłości, obojętność czy przemoc fizyczna i psychiczna dotyczyć może rodzin szanowanych i bogatych. Co więcej, ofiary takiej przemocy rzadziej zwracają uwagę, bowiem doskonale potrafią się kamuflować, zresztą leży to również w szeroko pojętym interesie rodziny. Pieniądze załatwiają wiele rzeczy, ale nie widzimy osoby poszkodowanej, bowiem trudno nam uwierzyć, że może nią być.