czwartek, 29 lutego 2024

Michał Jasieński „Myślenie krytyczne, czyli jak żyć mądrzej”

Tytuł: „Myślenie krytyczne, czyli jak żyć mądrzej”
Autor: Michał Jasieński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Jesteśmy przyzwyczajani do schematów od najmłodszych lat. Nasze zachowania, jak i odpowiedzi, powinny być przewidywalne. Kreatywność, mimo szumnych haseł o jej rozwijaniu, w placówkach oświatowych jest zwykle tępiona, podobnie jak i zresztą później, w wielu zakładach pracy. Rozwój szkolnictwa idzie w tym kierunku, że możliwe są tylko takie odpowiedzi, jakie założył autor i trzeba wpasować się w klucz, by dostać dobrą ocenę. Nie do pomyślenia jest, by wykazać sceptycyzm wobec odpowiedzi, nie do pomyślenia, by podać inne warianty zdarzeń.

środa, 28 lutego 2024

Sarah Noble "Silna jak rzeka. Książka o rodzicielskiej miłości"

Autor: Sarah Noble
Wydawnictwo: Świetlik


Miłość matki do swoich dzieci wymyka się wszelkim definicjom, jest bezinteresowna, bezgraniczna, czysta i piękna. I mimo iż powstało już wiele książek, bajek czy poematów na ten temat, to matczyna miłość jest niezwykle wdzięcznym tematem, który może być podejmowany wciąż od nowa i nigdy nie mamy go dość.

poniedziałek, 26 lutego 2024

Rebecca F.Kenney "Królestwo słodyczy i rozkoszy"

Autor: Rebecca F.Kenney
Wydawnictwo: Kobiece


Nie ma chyba osoby, która nie zna historii Dziadka do orzechów. Ta wzruszająca historia wywołuje emocję zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych szczególnie, że opowieść stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do stworzenia słynnego baletu. Historia opowiadająca o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do orzechów, porusza wyobraźnię i sprawia, że każdy z nas odnajduje dziecko w sobie.

czwartek, 22 lutego 2024

Alice Oseman "Radio Silence"

Tytuł: Radio Silence
Autor: Alice Oseman
Wydawnictwo: Jaguar


Okres dorastania jest dla młodego człowieka trudny i to nie tylko dlatego, że to czas przemian zachodzących w ciele (przede wszystkim w mózgu), ale również dlatego, że wiele się wówczas dzieje. Kolejne szkoły, nowi nauczyciele, grupy rówieśnicze, konieczność podejmowania samodzielnie wielu decyzji – to wszystko niezwykle obciąża psychicznie młodego człowieka i powoduje, że kiedy nie ma wsparcia wśród bliskich, może się pogubić. Dorastanie to również czas odkrywania swojej tożsamości, również seksualnej, to czas eksperymentowania z modą, wyglądem, przesuwaniem granic czy partnerami. Czasami jednak młody człowiek jest tak pogubiony, że tak naprawdę nie wie dokąd zmierza i czego chce.

środa, 21 lutego 2024

Ruth Ware "Dzień Zero"

Tytuł: Dzień Zero
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Mówi się, że jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to zrób jakieś plany. Niestety, mimo iż życie bez planowania jest trudne i chaotyczne, to bardzo często bywa tak, że plany udaremnia nam złośliwy chichot losu. Co więcej, niekiedy to nie tylko zmiana planów, ale całego życia, które sypie się niczym domek z kart.

Lewis Carroll "Alicja w Krainie Czarów" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE LEKTURY

Rozdział I: Przez króliczą norę

W upalny, letni dzień Alicja wraz z siostrą siedzą na ławce i próżnują. Alicja spogląda na książkę, którą czyta siostra, ale zniechęca ją brak obrazków i dialogów. Zastanawia się, co jest warta taka książka. Stara się rozmyślać, ale jest senna i znudzona. Nagle zauważa, że obok niej przebiegł Biały Królik o różowych oczkach. Królik wyciąga z kieszonki od kamizelki zegarek i stwierdza, że jest spóźniony. Zwierzę wskakuje pospiesznie do nory, która przypomina wylot studni. Alicja robi to samo, przychodzi jej bowiem do głowy, że nigdy wcześniej nie widziała królika w kamizelce czy królika z zegarkiem.

niedziela, 18 lutego 2024

Florencia Etcheves "Kucharka Fridy"

Tytuł: Kucharka Fridy
Autor: Florencia Etcheves
Wydawnictwo: Letra


Frida Kahlo, słynąca z autoportretów meksykańska malarka, w tradycyjnym stroju, z niebanalną urodą i charyzmatyczną osobowością fascynowała zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Korzystała z życia, na ile mogła, choć ono było dla niej nieustannym cierpieniem. W dzieciństwie Frida przechodziła chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji czego została kaleką. Ta niepełnosprawność pogłębiła się na skutek poważnych urazów odniesionych podczas wypadku komunikacyjnego. Na skutek uderzenia jedna z poręczy przebiła ją na wylot uszkadzając narządy wewnętrzne, kręgosłup, nogi, a ten straszny widok potęgował jeszcze fakt, że skąpane we krwi ciało obsypane było złotą farbą w proszku, która wysypała się jednemu z pasażerów feralnego autobusu. Frida cudem przeżyła i dzięki wypadkowi, który unieruchomił ją na całe miesiące, zyskała pasję. Zajęła się malarstwem, a jej pełne pasji i cierpienia portrety do dziś przyciągają wzrok. Sama jednak podkreślała, że wypadek autobusowy nie był jedynym, jaki zdeterminował jej życie. Tym gorszym, był Diego Riviera, genialny malarz, muralista, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Meksyku. Ich związek pełen był wzlotów i upadków, zdrad i wybuchów miłości, niszczył ją i inspirował jednocześnie.

sobota, 17 lutego 2024

Podróże z dzieckiem: Egzotarium w Sosnowcu, sposobem na deszczowe dni

Jeśli zastanawiacie się, czy warto iść (z dzieckiem) do sosnowieckiego egzotarium, to zdecydowanie tak. Przynajmniej jeden raz, by zobaczyć nowoczesną inwestycje na miarę XXI wieku w mieście, albo chociaż, by zatęsknić za starym miejscem. To Centrum Edukacji Ekologicznej, potocznie zwane Egzotarium. Nowoczesna szklana bryła, jest widoczna z daleka i bez problemu dojedziecie tu autobusem czy tramwajem. Otwarcie Egzotarium odbyło się 2 grudnia 2023 roku.

czwartek, 15 lutego 2024

Bartosz Szczygielski "Asymetria"

Tytuł: Asymetria
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Chyba nie ma nic gorszego, niż śmierć dziecka. Szczególnie, jeśli umiera ono nie w wyniku choroby czy obrażeń wynikających z wypadku, ale staje się ofiarą zbrodni. I to tej najstraszniejszej, bo dokonanej rękami tych ludzi, którzy powinni bezgranicznie i bezwarunkowo ją kochać – jej rodziców. Tymczasem oni dają życie, po czym zdarzają się sytuacje, w których przyznają sobie prawo do tego, by je odebrać.

niedziela, 11 lutego 2024

Marah Woolf "Znak i omen. Wiccańskie kredo. Tom I"

Tytuł: Znak i omen. Wiccańskie kredo. Tom I
Autor: Marah Woolf
Wydawnictwo: Jaguar




Jak straszne to musi być uczucie, dzień po dniu udawać kogoś innego, dzień po dniu, zakładać maskę. Jak straszne musi być cierpienie w samotności i świadomość, że nie zrobiło się nic, by uratować bliskich. Jak straszne musi być zmaganie z codziennością wiedząc, że tak naprawdę niewiele można zmienić, że to, jak wygląda życie teraz, może pozostać niezmienne.

wtorek, 6 lutego 2024

Magdalena Zimniak "Czarcie lustro"

Tytuł: Czarcie lustro
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska


W Polsce poziom zgłaszanych zaginięć dzieci jest wciąż wysoki, a wiele z nich okazuje się porwaniami. Do najczęstszych należą tzw. porwania rodzicielskie, ale zdarzają się również porwania w celu wyłudzenia okupu, a także te najgorsze – przez pedofili. Mimo kilku spektakularnych aresztowań w ostatnich latach, zjawisko pedofilii wciąż się szerzy, nie brak jest dorosłych, dla których jedyną możliwością seksualnego spełnienia, są kontakty z dziećmi. Jest to o tyle tragiczne, że praktycznie nie ma żadnego systemu leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych, również tych, którzy czynu pedofilnego jeszcze nie popełnili. Nie brak również osób (również członków rodziny), które z różnych względów ukrywają ten proceder lub same wypierają go ze świadomości. Sytuacja jest o tyle tragiczna, że pedofilia nie daje zewnętrznych oznak, a żaden pedofil nie ma wypisanych swoich preferencji na czole. Co więcej, często pedofilami bywają osoby ciche, wycofane, życzliwi sąsiedzi, uroczy mężowie, lub też osoby przebojowe, cenione w towarzystwie, mające wysoką pozycję społeczną.

niedziela, 4 lutego 2024

Planer Książkary




Miłość do książek, do zagłębiania się w opisywanych przez autorów losach bohaterów, bardzo często wiąże się tez z pragnieniem zatrzymania tych historii w pamięci czy podzielenia się z nimi. Jednak pamięć jest bardzo ulotna, dlatego wrażenia dotyczące książki, jej motyw przewodni, bohaterów czy najważniejsze fakty, warto opisać, na zawsze zatrzymując je w ten sposób na stronach zeszytu. Wówczas możemy w każdej chwili sięgnąć do takich opisów chociażby po to, by komuś o książce opowiedzieć, czy polecić dany tytuł. Wielbiciele książek lubią jednak nie tylko książki czytać – lubią spotykać się z innymi wielbicielami słowa pisanego, lubią poznawać autorów, chociażby na Targach Książki czy uczestniczyć w różnych wydarzeniach z książką związanych. Z pewnością też mają listę tytułów, po które planują sięgnąć w najbliższym czasie.

piątek, 2 lutego 2024

Natasha Lester "Dom na Riwierze"

Autor: Natasha Lester
Wydawnictwo: Kobiece



Rabowane z domów. Odbierane ludziom przekonanym, że jadą tam, gdzie będą mieli szansę żyć spokojnie. Odbierane z muzeów, rekwirowane z galerii. Przetapiane na kule armatnie i pociski. Takie były losy dzieł sztuki w trakcie II wojny światowej. Niektóre udało się ukryć przed okupantem budując skomplikowane skrytki, chowając po piwnicach i strychach, zakopując w ziemi. Niektóre zostały zniszczone, inne zaginęły, a miejsce ich pobytu jest do tej pory nieznane, o innych zaś wiemy prawie wszystko, włącznie z miejscem ich pobytu. Wiele z tych dzieł udało się po wojnie odzyskać, inne być może wciąż przebywają w miejscu ich ukrycia – przez Hitlerowców, albo przez ludzi, którzy pragnęli zapewnić im bezpieczeństwo.