wtorek, 30 stycznia 2024

Katarzyna Majewska-Ziemba "Cienie zostaną za nami. Saga kresowa"

Tytuł: Cienie zostaną za nami. Saga kresowa
Autor: Katarzyna Majewska-Ziemba
Wydawnictwo: Replika


Wschodnie ziemie Rzeczypospolitej w polskiej tradycji i literaturze określa się jako Kresy. Niezależnie od tego, jak bardzo poetycka byłaby to nazwa, słowo to wśród Litwinów, Białorusinów czy Ukraińców wywołuje negatywne skojarzenia. Już sam ten fakt świadczy o tym, jak skomplikowana była (i dalej jest) sytuacja tych ziem, których nie ominęły wichry historii i które splamione są krwią mieszkańców kilku narodowości. Obok siebie współegzystowali tu Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy oraz Żydzi, a po I wojnie światowej we wzajemne relacje coraz częściej wkraczała niepewność i obawy, a także pretensje i roszczenia.

sobota, 27 stycznia 2024

Czesław Centkiewicz "Anaruk, chłopiec z Grenlandii" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE

Temat: Anaruk, chłopiec z Grenlandii
Autor: Czesław Centkiewicz


Anaruk był dwunastolatkiem, który żył na Grenlandii. Był to bardzo charyzmatyczny chłopiec, którego słuchali nie tylko rówieśnicy, ale i starsi chłopcy, nawet psy poddawały się jego woli. Anaruk mimo swojego młodego wieku był silny i odważny, dlatego jego ojciec Tugto często zabierał go ze sobą na polowanie, z czego chłopiec był bardzo dumny.

piątek, 26 stycznia 2024

Jerzy Tomala "Plastyka w edukacji wczesnoszkolnej"

Tytuł: Plastyka w edukacji wczesnoszkolnej
Autor: Jerzy Tomala
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



Sztuka to świadome działanie mające na celu stworzyć czegoś pięknego lub znaczącego przy użyciu wyobraźni i określonych umiejętności. I mimo iż pojęcie piękna jest względne, to już samo tworzenie ma wielką moc terapeutyczną. Dlatego też sztuka powinna być obecna w życiu dziecka, a obcowanie z nią winno być nieodłącznym elementem wychowania. Przez obcowanie rozumiem zarówno zapoznawanie się z dziełami mistrzów, odwiedzanie muzeów, wernisaży, przeglądanie albumów, jak i samo tworzenie. Dlatego też tak istotne są lekcje plastyki, na których dziecko może poznawać różne plastyczne środki wyrazu i ma możliwość wyrazić się twórczo.

czwartek, 25 stycznia 2024

Christina Dalcher "Wyrok"

Tytuł: Wyrok
Autor: Christina Dalcher
Wydawnictwo: HarperCollins


Kara śmierci jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień prawnych. Każdorazowe jej zasądzenie wywołuje głośne debaty medialne i polityczne na całym świecie, odzywają się glosy zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Tych pierwszych najbardziej bulwersuje fakt, iż skazaniec, który dopuścił się wyjątkowo brutalnego przestępstwa, może spędzić kolejne lata w więzieniu mając wikt i opierunek, a dodatkowo takie przywileje jak telewizja, siłownia, czy nawet możliwość podjęcia nauki. I to wszystko za pieniądze podatników. Malo kto, ze zwolenników kary śmierci zastanawia się nad moralnym aspektem tej kary i tym, czy płaceniem śmiercią za śmierć jest słuszne. W polskim systemie prawnym kara śmierci jest zabroniona, co wynika z Konstytucji, a konkretnie z art. 38. Wciąż są jednak kraje, gdzie kara śmierci jest stosowana, a w wielu demokratycznych państwach wciąż nie brakuje głosów postulujących przywrócenie obowiązywania kary śmierci. A jaki Ty masz stosunek do kary śmierci?

poniedziałek, 22 stycznia 2024

Freida McFadden "Pomoc domowa. Sekret"

Tytuł: Pomoc domowa. Sekret
Autor: Freida McFadden
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Zwykle kojarzymy brutali, przestępców z kimś, kto jest ogolony, wytatuowany i swoim zachowaniem zraża ludzi dookoła siebie. Niestety, gdyby tak faktycznie było, zaś grupa przestępców ograniczała się tylko do tych osób, którzy na przestępców wyglądają, to tak naprawdę tej przestępczości w ogóle by nie było. Osoby takie siedziałyby bowiem prewencyjnie w więzieniach, zresztą funkcjonowaliby na marginesie społeczeństwa, każdy zaś by ich unikał, niwelując potencjalne kontakty. Niestety, bardzo często przestępca wciela się w rolę sympatycznego sąsiada, kochającego ojca dwójki dzieci, albo bogatego prezesa dużej firmy i kochającego męża. Wówczas trudno jest odkryć jego prawdziwą twarz, znajduje się on bowiem poza kręgiem podejrzanych.

Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE

Zdumienie pani Małgorzaty Linde

Mateusz i Maryla Cuthbertowie byli rodzeństwem w starszym wieku. Mieszkali na wyspie księcia Edwarda, w miejscowości Avonlea, gdzie prowadzili małe gospodarstwo rolne. Ich najbliższą sąsiadką była pani Małgorzata Linde, której dom stał przy gościńcu na drodze do Avonlea. To wyjątkowe położenie umożliwiało kobiecie bezproblemową obserwację życia wsi. Kiedy pewnego dnia siedziała przy oknie, zauważyła, że Mateusz Cuthbert zamiast jak jej mąż obsiewać pole, jechał bryczką w stronę miasta. Chciała więc dowiedzieć się, gdzie pojechał szczególnie, że rzadko opuszczał dom. Poszła więc do jego siostry – Maryli. Małgorzata dostrzegła stół nakryty dla trzech osób. Zrozumiała, że rodzeństwo oczekuje gościa. Maryla wyznała, że brat pojechał na dworzec, odebrać z niego chłopca z Domu Sierot, którego postanowili zaadoptować. Maryla wyjaśniła, że plan dyskutowany był przez zimę, natomiast ostatecznie przekonała ich pani Spencera, która miała także wybrać dla nich jedenastoletniego chłopca. Otrzymali więc informację, że chłopiec ma czekać dziś na stacji. Małgorzata była w szoku, że rodzeństwo zdecydowało się przyjąć dziecko, o którym nikt nic nie wiedział. Była również oburzona, że nikt jej nie poinformował o takich planach. Stwierdziła, że przyjmując obce dziecko sprowadza niebezpieczeństwo na siebie i na swój dom. Maryla nie podzielała tych obaw, więc z ulgą pożegnała sąsiadkę. Wracając do siebie, Małgorzata myślała także, że chłopiec będzie się wychowywał u ludzi, którzy nie mają pojęcia o opiece nad dzieckiem. Stwierdziła, że za żadne skarby świata nie chciałaby się zamienić z tym biednym chłopcem, wyraziła także wątpliwość, czy Maryla i Mateusz byli kiedyś dziećmi.

niedziela, 21 stycznia 2024

Nina LaCour "Trzymaj się"

Tytuł: Trzymaj się
Autor: Nina LaCour
Wydawnictwo: Jaguar


Liczba prób samobójczych nastolatków gwałtownie z roku na rok rośnie. W samej tylko Polsce, każdego roku, jest ich blisko dwa tysiące, zaś około dwustu kończy się śmiercią. Śmiercią, którą wielokrotnie można by uniknąć, gdyby ktoś wcześniej zauważył problemy, gdyby zauważył nastolatka z jego bólem, gdyby po prostu koło niego był.

piątek, 19 stycznia 2024

Jessica Woody "ANTY-bullyingowa książka dla dziewczyn"

Tytuł: ANTY-bullyingowa książka dla dziewczyn
Autor: Jessica Woody
Wydawnictwo: Dobra Literatura


Tak, jak w środowisku pracy coraz głośniej mówi się o mobbingu, tak w przypadku szkolnej rzeczywistości, mamy do czynienia z bullyingiem. I choć wielu osobom może się to wydać niewyobrażalne, że dzieci mogą być wobec innych okrutne, mogą je celowo dręczyć i poniżać, to fakty mówią same za siebie. Według Deklaracji Przeciwko Bullingowi Dzieci i Młodzieży podpisanej w Szwajcarii przez badaczy z całego świata 200 milionów dzieci i młodzieży na całym świecie pada ofiarą takiej przemocy ze strony rówieśników. Prowadzone badania potwierdzają fakt, iż 5-10 procent uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych staje się ofiarami bullingu, a uściślając jest to 10 procent najmłodszych uczniów i 5 procent uczniów w najstarszej grupie. Zjawisko to prowadzi zazwyczaj do obniżenia samooceny ofiary, zaburzeń lękowych, nerwicy, a nawet depresji. W najgorszych przypadkach może prowadzić również do samobójstwa.

środa, 17 stycznia 2024

Krystal Marquis "Davenportowie. Tom 1"

Tytuł: Davenportowie. Tom 1
Autor: Krystal Marquis
Wydawnictwo: Jaguar



Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jeszcze całkiem niedawno jeden człowiek był właścicielem drugiego, był panem jego życia i śmierci. Niewolnictwo było usankcjonowane prawnie, a na terenie USA zniesiono je dopiero w grudniu 1865 roku. Nie oznacza to jednak, że z nią na dzień ci wszyscy, którzy odzyskali wolność, rzeczywiście tak byli traktowani. Osoby o czarnej skórze jeszcze wiele lat później były traktowane jako gorsze, nie wpuszczano ich do niektórych miejsc, a segregacja rasowa kwitła w najlepsze.

sobota, 13 stycznia 2024

Joanna Rawik "Edith Piaf. Ptak smutnego stulecia"

Tytuł: Edith Piaf. Ptak smutnego stulecia
Autor: Joanna Rawik
Wydawnictwo: Studio Emka


Jej piosenkę „Non, je ne regrette rien” zna niemal każdy. Nazywana ptakiem smutnego stulecia, ikoną francuskiej piosenki, była bez wątpienia jedną z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku. Bezwarunkowo podporządkowana swojej pracy porywała swoim osobliwym głosem miliony, bowiem brzmiały w nim takie uczucia, emocje, że udzielały się wszystkim. O Édith Piaf napisano wiele bibliografii, choć niestety żadna w pełni nie oddaje jej fenomenu.

J.R.R. Tolkien "Hobbit, czyli tam i z powrotem" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE

Rozdział 1. Nieproszeni goście

Hobbici są małymi ludźmi, mniejszymi od krasnoludów, różnią się też od nich tym, że nie noszą brody. Nie uprawiają prawie wcale czarów oprócz tego, że potrafią znikać bezszelestnie. Są skłonni do tycia w pasie i ubierają się w kolorowe ubrania. Poznajemy jednego z nich, Bilba Bagginsa, zamieszkującego norę w okolicy Pagórka. Jego matką była słynna Belladonna, jedna z trzech niepospolitych córek Starego Tuka, głowy wszystkich Hobbitów mieszkających Za Wodą, czyli za rzeką, która płynęła u stóp Pagórka.

Pewnego dnia, kiedy Bilbo Baggins, po zjedzeniu śniadania stał przed swymi drzwiami i ćmił olbrzymią fajkę, przechodził tamtędy czarodziej Gandalf. Ten mały staruszek, w wysokim szpiczastym niebieskim kapeluszu i w długim szarym płaszczu przepasanym srebrną szarfą, z długą siwą brodą sięgającą poniżej pasa szukał kogoś, kto mógłby wziąć udział w tajemniczej wyprawie. Koniecznie chciał, by był to Bilbo, ponieważ w rodzinie tego hobbita zdarzyło się już kilka razy, że ktoś nagle porzucał swoją norę i wyruszał na poszukiwanie przygód. Bilbo nie miał jednak na to najmniejszej ochoty, nie życzył sobie przygód, zaproponował więc Gandalfowi, by przyszedł do niego następnego dnia na herbatkę i oddalił się do swojego mieszkania. Czarodziej tylko się cicho zaśmiał, a kiedy Bilbo zamknął drzwi domu, Gandalf podszedł i ostrzem laski wyskrobał na nich jakiś ledwie widoczny znak. Odszedł powiem, kiedy Bilbao nabrał przekonania, że wymigał się od wszystkich przygód.

piątek, 12 stycznia 2024

Dan Marshall "Fuuj, ohyda!"

Tytuł: Fuuj, ohyda!
Autor: Dan Marshall
Wydawnictwo: Znak



Każdy z nas ma inną tolerancję na rzeczy nieprzyjemne, inna też dla każdego jest ich definicja. Jednak większość z nas się zgodzi z tym, że wśród tych nieprzyjemnych są rzeczy szczególnie obrzydliwe, na myśl o których mimowolnie się krzywimy. Do takich rzeczy należą na pewno: wymioty, kupa, pieluchy, smród (również ten wydzielający się po wypuszczeniu wiatrów), a także wszelkiej maści robale. Nic z tych rzeczy obrzydliwych nie jest jednak nienaturalne, co więcej, wszystkie te rzeczy są częścią natury i – chcemy czy nie – naszego życia.

czwartek, 11 stycznia 2024

Elżbieta Sitek-Wasiak „Co z ciebie wyrośnie. Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości”

Tytuł: „Co z ciebie wyrośnie. Znani ludzie o swoim dzieciństwie i niepokornej młodości”
Autor: Elżbieta Sitek-Wasiak
Wydawnictwo: Czarna Owca


„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – to znane przysłowie oznaczające, że wszystko to, czego nauczymy się, doświadczymy, wykształcimy w młodości, będzie decydowało o nas samych i naszym życiu, jako dorosłych. Idąc tym tropem wszystkie wielkie, znaczące osoby, w młodości musiały być wychowywane w odmienny sposób, doświadczać rzeczy, które stały się później przyczynkiem ich wielkości. Czy rzeczywiście zawsze tak jest? A może szeroko pojęty sukces, jest kwestią wytrwałości, ciężkiej pracy i wewnętrznej spójności? Może jest wykuwany w oparciu o wpojone przez rodziców zasady? Może jest efektem szczęścia, a może kompilacją tych wszystkich czynników?

Izabela Raczkowska "Ciało chore z emocji"

Tytuł: Ciało chore z emocji
Autor: Izabela Raczkowska
Wydawnictwo: Sensus


O tym, że chore ciało wiąże się z chorą duszą, wiadomo nie od dawna. Nawet stare przysłowia wiązały problemy z emocjami z różnymi chorobami i dolegliwościami. Nie bez przyczyny mówi się, że „coś leży na wątrobie”, „nosimy coś na swoich barkach”, czy „mamy coś na głowie”, bowiem te części ciała czy organy płacą za nasze przemęczenie, długotrwały stres czy niewypowiedziane słowa, tłumione emocje. Wszystko to bowiem, co przeżywamy, nasze myśli i emocje zapisują się w naszym ciele, stanowi ono mapę naszych przeżyć, doświadczeń i tego, jak sobie z nimi poradziliśmy.

wtorek, 9 stycznia 2024

Gabor Maté "Rozproszone umysły. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi"

Tytuł: Rozproszone umysły. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi
Autor: Gabor Maté
Wydawnictwo: Czarna Owca


Od kilku lat mamy do czynienia z prawdziwą „epidemią” diagnoz idących w kierunku nadpobudliwości psychoruchowej. Za tym idzie potężny przemysł farmaceutyczny, wdrażana jest terapia, zaś rodzice szukają możliwych przyczyn w genetyce lub własnych historiach związanych z porodem. Dzieci z takimi diagnozami są traktowane jak niegrzeczne, nieznośne, a brak koncentracji powoduje problemy w nauce. Podejmowane działania zwykle są nie do końca skuteczne, skazując dzieci, a następnie dorosłych na życie poniżej ich możliwości.

poniedziałek, 8 stycznia 2024

Ellery Lloyd "Klub"

Tytuł: Klub
Autor: Ellery Lloyd
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Celebryci elektryzują, przyciągają i tak naprawdę stanowią obiekt marzeń i fantazji. Chcemy być tacy, jak oni, chcemy tak wyglądać, wieść takie życie – w naszym mniemaniu idealne – a ponieważ zwykle jest to nierealne, zadowalamy się podglądaniem ich, śledzeniem ich pseudokariery w mediach, komentowaniem licznych romansów czy chodzeniem w miejsca, gdzie oni się pojawiają. Są jednak takie oazy spokoju dla celebrytów, w których znajdują się tylko inni celebryci. Tam mogą wreszcie być sobą, mogą oddać się największym szaleństwom z gwarancją, że nic z ich ekscesów nie wyjdzie na jaw.

sobota, 6 stycznia 2024

Freida McFadden "Pomoc domowa"

Tytuł: Pomoc domowa
Autor: Freida McFadden
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Paradoksalnie, im więcej posiadamy, tym łatwiej jest zacząć nam od nowa. Nawet, jeśli zostanie w nas żal za tym, o porzuciliśmy, to dysponujemy środkami na to, by rozpocząć nowe życie. Gorzej jest nie mieć nic, również przeszłości. Bo jaką przeszłość może mieć ktoś, kto ostatnie dziesięć lat spędził w więzieniu?

czwartek, 4 stycznia 2024

Klaudia Muniak "Dom obok"

Tytuł: Dom obok
Autor: Klaudia Muniak
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Psychopatia jest specyficznym rodzajem zaburzenia osobowości, który charakteryzuje się aroganckim i kłamliwym stylem funkcjonowania interpersonalnego, poważnymi deficytami rozumienia, przeżywania i ekspresji emocji oraz mocno zaznaczoną impulsywnością. Psychopaci to to, w jaki sposób się zachowują i jak bardzo są zagadkowi, fascynują ludzkość już od dawna. Wiele jest badań im poświęconych, wiele jest także filmów i książek, powstanie których zainspirowali. To, że żyją wśród nas, że kryją się pod uśmiechniętym obliczem sąsiada, wykładowcy czy męża przeraża i sprawia, że nigdy nie możemy czuć się pewnie i bezpiecznie.

środa, 3 stycznia 2024

Podróże: Kraków i szopki krakowskie

Pałac Krzysztofory należy do najpiękniejszych i najokazalszych pałaców miejskich w Krakowie. Zabudowania pałacowe powstały w XVII wieku w wyniku połączenia gotyckich kamienic usytułowanych u zbiegu Rynku Głównego oraz ulicy Szczepańskiej. Inicjatywa utworzenia muzeum gromadzącego miejskie pamiątki pojawiła się w latach 60. XIX wieku. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zostało powołane do życia na posiedzeniu Rady Miasta 31 maja 1899 roku.

wtorek, 2 stycznia 2024

Anne-Sophie Jouhanneau „Pocałunki i croissanty”

Autor: Anne-Sophie Jouhanneau
Wydawnictwo: Young


Paryż nie bez przyczyny nazywany jest miastem miłości. Liczne kafejki, kwiaciarnie, francuska muzyka i podejście do życia – cieszenie się nim skłania serce do szybszego bicia. Dlatego w Paryżu takie popularne są oświadczyny, dlatego ciągną do niego wszystkie pary, dlatego też tak łatwo tu o romans, również ten przeradzający się później w coś więcej.

poniedziałek, 1 stycznia 2024

Małgorzata Korbiel "Na spacerze. 100 pierwszych słów"

Autor: Małgorzata Korbiel
Wydawnictwo: Świetlik


Wspomaganie mowy dziecka może odbywać się jeszcze w brzuchu mamy i wcale nie trzeba czekać, aż dziecko zacznie głużyć czy gaworzyć. Możemy wspierać dziecko w rozwoju mowy (i aparatu mowy) na szereg różnych sposobów, również podczas zabawy. To wsparcie, to mogą być na przykład zabawy paluszkowe, zabawy w naśladowanie odgłosów różnych zwierząt, zabawy muzyczno-ruchowe, ale także wspólne czytanie książeczek.