środa, 20 listopada 2024

Zakręcone robale - recenzja gry

Wydawnictwo: Kukuryku


Lubicie robale? Te małe i duże? Dżdżownice, stonogi, gąsienice? Nawet jeśli uważacie, że wcale nie są sympatyczne, to wkrótce zmienicie zdanie. A wszystko to za sprawą gry dla dzieci „Zakręcone robale”, w której robale są zarówno zakręcone, jak i kolorowe.

Gra, opublikowana przez Wydawnictwo Kukuryku, to niezwykle wciągająca rozrywka dla osób w wieku od 5 do 105 lat!. Podstawowy poziom gry jest idealny dla przedszkolaków, którzy mogą grać zarówno z rodzicami, jak i między sobą, wyznaczając po prostu ewentualnie starszą osobę do zapisywania punktów. Gra jest lekka i zabawna, a przy tym ćwiczy spostrzegawczość, uczy cierpliwości i koncentracji.

wtorek, 19 listopada 2024

Eliza Wheeler "Niezwykły zimowy dzień"

Autor: Eliza Wheeler
Wydawnictwo: Świetlik



Mimo iż większość z nas nie lubi zimy, to są takie miejsca, gdzie może być ona niezwykle urokliwą porą roku. Mimo iż przygotowanie do niej kojarzą się z wytężoną pracą – szczególnie w świecie zwierząt – to później w pełni można korzystać z jej uroków. Co więcej, nawet samo słuchanie i czytanie o zimie może być przyjemne i … rozgrzewające serca.

Jeśli nie wierzycie, to koniecznie sięgnijcie po historię o mieszkańcach Żołędziowa, opublikowaną nakładem wydawnictwa Świetlik. Książka dla dzieci pt. „Niezwykły zimowy dzień” autorstwa Elizy Wheeler, to urocza opowieść o mieszkających w mroźnym Żołędziowie zwierzętach. Poznajemy ich zimową porą „kiedy powietrze staje się mroźne, a po niebie wirują płatki śniegu”, ale wcale to nie oznacza, że marzniemy wraz z nimi. Wręcz przeciwnie, ta urocza opowieść adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym, zachwyci również rodziców i opiekunów. Jest bowiem pełną serdeczności opowieścią o wspólnocie i o tym, że wspólne spędzanie czasu czy przeżywanie zimy, może być wspaniałym doświadczeniem.

poniedziałek, 18 listopada 2024

Cal Newport "Powolna produktywność. Zapomniana sztuka osiągania sukcesów bez wypalenia zawodowego"

Tytuł: Powolna produktywność. Zapomniana sztuka osiągania sukcesów bez wypalenia zawodowego
Autor: Cal Newport
Wydawnictwo: Studio Emka


Multitasking to pojęcie, które jeszcze kilka lat temu miło na ustach wszystkich, a przede wszystkim pracodawców. W tłumaczeniu na język polski jest to wielozadaniowość, czyli umiejętność wykonywania kilku czynności jednocześnie. Mimo iż to pojęcie wywodzi się z terminologii dotyczącej komputerowych systemów operacyjnych, to bardzo szybko zaczęto je wykorzystywać do opisu sposobu wykonywania zadań przez człowieka. Określenie multitasking zwykle używane jest w kontekście kompetencji pracowników. Pracodawcy często szukają bowiem osób, które potrafią wykonywać kilka zadań naraz i mają podzielną uwagę. Są bowiem przekonani, że za tym idzie produktywność, czyli kolejne słowo klucz, którym posługują się pracodawcy w rozmowach z pracownikami. Tymczasem, ani multitasking, ani praca ponad miarę, wymagająca poświęcenia zainteresowań, życia rodzinnego i prowadząca do zaniedbania zdrowia, nie ma nic wspólnego z produktywnością. Można bowiem spędzać długie godziny przy biurku, będąc coraz bardziej zajętym (i wyczerpanym), a jednocześnie nie zrobić nic, co przyczyniłoby się do wzrostu wartości firmy. Co zatem można, zamiast multitaskingu i poświęcania życia firmie, zaproponować?

sobota, 16 listopada 2024

Catherine Walsh "Zaśnieżeni"

Tytuł: Zaśnieżeni
Autor: Catherine Walsh
Wydawnictwo: Kobiece




Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym znikają wszystkie spory, w którym dzieją się cuda. Spotkania z rodziną i znajomymi dają okazje do wyjaśnienia sobie wielu rzeczy, do bycia razem i celebrowania tego czasu. Cała ta otoczka świąt – błyszczące lampki, choinka, kolędy, dobre jedzenie i piękne zapachy temu towarzyszące wspierają nas w tym, dają wrażenie lekkości, wyjątkowości. Oczywiście problemy nagle nie znikają, ale w Święta łatwiej je rozwiązać, bardziej jesteśmy też skłonni do ustępstw i do kompromisów. Dla Świąt możemy wiele poświęcić, wiele zrobić, a spotkanie z domem rodzinnym zmusza nas do refleksji i weryfikacji swoich decyzji, a nawet wyboru życiowej drogi.

piątek, 15 listopada 2024

Kariera w Branży Wydawniczej: Jak Poruszać się po Rynku Pracy

Branża wydawnicza od lat przyciąga pasjonatów literatury i języka, ale w erze cyfrowej przeszła ogromne zmiany. Współczesne wydawnictwa łączą tradycyjne metody pracy z nowoczesnymi technologiami, co otwiera nowe ścieżki kariery. Niezależnie od tego, czy marzysz o pracy redaktora, specjalisty ds. marketingu, czy projektanta graficznego, znajomość rynku pracy i odpowiednie wsparcie mogą pomóc Ci znaleźć swoje miejsce. W tym kontekście wsparcie rekrutacyjne, takie jak usługi IT recruiters Seattle czy RPO providers in Poland, odgrywa kluczową rolę w łączeniu talentów z odpowiednimi stanowiskami.

środa, 13 listopada 2024

Natasza Socha " Świąteczna mozaika"

Tytuł: Świąteczna mozaika
Autor: Natasza Socha
Wydawnictwo: Literackie


Święta nie bez przyczyny nazywane są czasem cudów, bowiem w serdecznej atmosferze, otuleni zapachem piernika czy pomarańczy, siedząc w blasku choinki jesteśmy w stanie wiele zrozumieć i wiele wybaczyć. Często bywa tak, że w Święta dzieją się rzeczy, które poza nimi by się nie wydarzyły. Ludzie są dla siebie milsi, bardziej otwarci, to zaś pociąga za sobą kolejne zmiany, niczym efekt motyla. Nawet jeśli nie doświadczyłeś jeszcze magii Świąt, to pamiętaj, że wszystko może się zdarzyć…

niedziela, 10 listopada 2024

Hanna Greń "Morderstwo pod choinkę"

Tytuł: Morderstwo pod choinkę
Autor: Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, kiedy do głosu dochodzi wybaczenie, miłość i tęsknota za bliskimi. Dlatego też, gromadząc się przy wspólnym stole mamy okazję poczuć siłę płynącą zarówno z tradycji, jak i bliskości osób, z którymi wiele nas łączy. To czas, kiedy tracą na znaczeniu waśnie i kłótnie, czas kiedy warto się pojednać, pamiętając o wyższych celach i wartościach. Niestety nie wszyscy mają to szczęście, że mogą spędzić Święta w ciepłym domu, przy choince i przy dźwiękach kolęd. Na świecie jest bowiem wiele domów, w których zamiast Świąt jest alkohol czy narkotyki, a zamiast miłości i pojednania – miłosne burdy.

piątek, 8 listopada 2024

Leszek Herman "Bursztynowa"

Tytuł: Bursztynowa
Autor: Leszek Herman
Autor: Muza


Zrabowana przez Niemców w czasie II wojny światowej Bursztynowa Komnata przez wielu uznawana była za ósmy cud świata. Jej piękno zapierało dech w piersiach. Historia Bursztynowej Komnaty rozpoczęła się jednak prawie 250 lat przed jej zniknięciem. W 1701 roku pruski król Fryderyk I Hohenzollern, wielki miłośnik „bałtyckiego złota”, zamarzył o pokoju wyłożonym tym drogocennym materiałem w podberlińskim pałacu Charlottenburg. Przygotowanie projektu oraz nadzór nad realizacją projektu powierzono znanemu architektowi i rzeźbiarzowi Andreasowi Schlüterowi, zaś wykonaniem cudu z jantaru zajął się Gottfried Wolfram, który później został zastąpiony Gottfriedem Turau i Ernestem Schacht. W 1712 roku, jeszcze niezupełnie ukończony gabinet – przeniesiony sześć lat wcześniej do Pałacu Miejskiego w Berlinie – miał okazję zobaczyć car Piotr I. Sam od lat był zauroczony „bałtyckim złotem”, więc pokój zrobił na nim piorunujące wrażenie. Kilka miesięcy później, po śmierci Fryderyka I, na pruskim tronie zastąpił go syn Fryderyk Wilhelm I, którego - w przeciwieństwie do ojca - nie interesowały takie fanaberie, jak wykładanie pokoi bursztynem, wolał bowiem przeznaczać pieniądze na zbrojenia. Dlatego, gdy w 1716 roku Piotr I po raz kolejny pojawił się na Sprewą, pruski monarcha postanowił sprezentować carowi właśnie Bursztynową Komnatę. Car był zachwycony cennymi podarkami. Komnata została rozmontowana, spakowana do skrzyń i wyekspediowana na wschód. Do Petersburga dotarła w lipcu 1717 roku jednak okazało się, że w całym rosyjskim imperium nie ma nikogo, kto potrafiłby ją poprawnie złożyć i dokończyć jej budowę. W efekcie całość przeleżała ćwierć wieku w skrzyniach. Dopiero córka Piotra, caryca Elżbieta I uznała w 1743 roku, że najwyższa pora wykorzystać do czegoś dar pruskiego króla. Bursztynowe panele zamontowano w dopiero co wzniesionym Pałacu Zimowym, a w 1755 roku przeniesiono ją do reprezentacyjnego pałacu w Carskim Siole. Komnata pozostała w Carskim Siole aż do lata 1941 roku, kiedy to niemieccy saperzy ją rozmontowali i wysłali do Królewca. Po zakończeniu II wojny światowej ślad po niej zaginął. Historia, tak malownicza i opowiadająca o bezcennym projekcie, do dziś rozpala wyobraźnię. I to nie tylko poszukiwaczy skarbów, ale wszystkich, którzy potrafią docenić misterne piękno. Nic zatem dziwnego, że powstaje o niej wiele książek rocznie, mniej lub bardziej zainspirowanych tym ósmym cudem świata.

Damon Zahariades "Jak odnaleźć FLOW. Niezmącona koncentracja, zwiększona produktywność i wydajność na zawołanie!"

Tytuł: Jak odnaleźć FLOW
Autor: Damon Zahariades
Wydawnictwo: Sensus



Kojarzysz sytuację, w której jakieś zajęcie pochłonęło cię na tyle, że zupełnie straciłeś poczucie czasu? A kiedy się od niego oderwałeś to okazało się, że spędziłeś nad nim kilkadziesiąt minut, albo nawet kilka godzin, w stanie uniesienia? Nic cię wówczas nie dekoncentrowało, nic nie przeszkadzało ci w tym, żeby oddać mu się w pełni. Pomyśl, jak wspaniale by było, gdybyś ten stan flow mógł wywołać w swoim umyśle w każdym momencie. Myślisz, że to niemożliwe, bo dotyczy tylko pasji, że w ciągu dnia przeszkadzają ci współpracownicy, partnerzy, dzieci?

wtorek, 5 listopada 2024

Odkup swój czas i zyskaj nad nim panowanie!

W ciągu twojego dnia pracy brakuje ci czasu na zajęcie się wszystkim, co wchodzi w zakres twoich obowiązków? Pracujesz coraz więcej, coraz ciężej, a i tak ilość spraw do załatwienia rośnie? Boisz się otwierać skrzynkę mailową, bo tam czekają wiadomości niosące kolejne obowiązki? Rodzina ma coraz większe pretensje, że spędzasz z nią coraz mniej czasu, a szef naciska, być został dłużej, dokończył ważny projekt? A może ty jesteś swoim własnym szefem i nieustannie poganiasz swojego najbardziej wytrwałego niewolnika, czyli siebie, trwając w przekonaniu, że nikt nie zrobi wszystkiego tak dobrze, jak ty sam? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to możesz być pewien, że nie jesteś jedyną tego rodzaju osobą. Jak zmienić tę sytuację dowiesz się z książki Dana Martella „Jak odkupić swój czas. Odblokuj się, odzyskaj wolność i stwórz własne imperium”.

poniedziałek, 4 listopada 2024

Lewis Carroll "Alice`s Adventures in Wonderland"

Tytuł: Alice`s Adventures in Wonderland
Autor: Lewis Carroll
Wydawnictwo: [Ze Słownikiem]


Nie ma chyba osoby, która nie znałaby fantastycznej historii dziewczynki, tytułowej Alicji, podążającej za Białym Królikiem. Po wejściu do króliczej nory przenosi się ona do fantastycznego świata, w którym przeżywa różne przygody. Ta pełna absurdów opowieść porywająca serca zarówno dzieci i dorosłych, doczekała się wielu filmowych i teatralnych adaptacji. Nieustannie wznawiane są też wydania „Alicji w Krainie Czarów”, książka zresztą jest lekturą szkolną co sprzyja jej rozpowszechnianiu. W zależności od tłumaczenia jednak, są egzemplarze mniej lub bardziej przyjazne dla czytelnika, mniej lub bardziej klimatyczne, magiczne, baśniowe.

Gra ALPAKI - recenzja gry

Autor: Christian Giove
Ilustracje: Stefano Tartarotti
Wiek: 8-108 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 30 min


Nie wiem, jak Wy, ale u nas w domu alpaki darzy się miłością absolutną i często jeździmy w różne miejsca alpaki te oglądać. Dlatego też po grę Alpaki sięgnęłam bez wahania, mimo iż gra przeznaczona jest do nieco starszych dzieci, niż moja córka. Rekomendowany wiek to od 8 lat wzwyż, ale rezolutny sześciolatek przy niewielkim wsparciu rodziców, też sobie poradzi.

Celem gry jest stworzenie łąk pełnych tych rozkosznych i mięciutkich zwierzaków. Każda łąka może mieć maksymalnie 4 ogrodzenia. Alpaki mają różne zdolności i dostajemy za nie różną liczbę punktów. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie najwięcej punktów za alpaki na swojej łące.

niedziela, 3 listopada 2024

Montgomery Lucy Maud "Anne of Green Gables. Ania z Zielonego Wzgórza z podręcznym słownikiem angielsko-polskim" - KONKURS

Lucy Maud Montgomery urodziła się na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda. Wcześnie straciła rodziców i jej drugie życie rozpoczęło się, gdy trafiła do domu dziadków. Być może dzięki temu tchnęła w swoją bohaterkę tyle autentyczności i uczyniła z niej najlepszą literacką przyjaciółkę milionów czytelniczek.

W opowieść o Ani wkraczamy, gdy smutne dzieciństwo dziewczynki ma szansę odmienić się, bowiem z sierocińca trafia na zachwycające Zielone Wzgórze, do domu niezamężnego rodzeństwa. Inteligentna, ale też uparta i impulsywna Ania ciągle popada w kłopoty, a przefarbowanie znienawidzonych rudych włosów na kolor jeszcze mniej lubiany… to tylko jedna z mniej awanturniczych przygód.

Czy mimo ciągłego zwracania na siebie uwagi, tak bardzo niepasującego do dziewiętnastowiecznego systemu wychowania, jej dobre i szczere serce zjedna sobie miłość mieszkańców miasteczka?
/opis wydawcy/


Pytanie konkursowe: Jaka jest, według Ciebie, najlepsza metoda nauki języka angielskiego?

Podróże z dzieckiem: Owady i Spółka w Bielsku- Bialej

Dzisiejszą niedzielę, jedną z nielicznych wolnych, postanowiłyśmy z Klarą spędzić w Bielsku. No nasza kolejna już, wspólna wizyta w tym mieście. Byłyśmy tu na tegorocznych wakacjach (pisałam o tym TU), później odwiedziłyśmy miasto z okazji obchodów Dnia Białej Laski, a dziś naszym celem była wystawa „Owady i Spółka”, której w wakacje nie udało nam się zobaczyć. Ponieważ uwielbiamy podróż pociągiem, a podróż z Katowic trwa krótko, zdecydowałyśmy się właśnie na ten rodzaj lokomocji.

„Owady i Spółka” to mała rodzinna firma z Bielska-Białej, zajmująca się prowadzeniem przyrodniczych zajęć edukacyjnych z udziałem żywych zwierząt. Warsztaty realizowane są w placówkach edukacyjnych: szkołach, przedszkolach, żłobkach, świetlicach środowiskowe czy uniwersytetach dziecięcych.

Podróże z dzieckiem: Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Przyznam, że nowa wersja Akademii Pana Kleksa zupełnie do mnie nie trafiła. Wiem, że założenia były inne, pomimo to zabrakło mi w niej głębi, choć efekty specjalne są rewelacyjne. Z kina wyszłam jednak mocno rozczarowana. Mimo to, w tym roku zabrałam grupę moich podopiecznych na wystawę inspirowaną filmem Kleks. Magia Kina (pisałam o tym TU). Bliźniaczą wystawą, a właściwie wielką interaktywną bawialnią, jest Bajka Pana Kleksa. Z tym, że adresowana jest ona do młodszych osób. Choć właściwie tylko pozornie, bo założę się, że większość rodziców bawi się tam tak dobrze, jak ich dzieci. Ja zachwyciłam się zjeżdżalniami, a gdybyście widzieli tych tatusiów pochłoniętych klockami…

czwartek, 31 października 2024

Krzysztof Zapotoczny "Kot Marian i strażnicy podziemi"

Autor: Krzysztof Zapotoczny
Wydawnictwo: Dwukropek

Wrocław, ze swoim pięknym rynkiem i licznymi zabytkami, jest częstym celem podróży. Zwykle jednak zwiedzając koncentrujemy się na kilku punktach, polecanych w przewodnikach czy przez blogerów podróżniczych. Jeśli mamy dzieci, dodatkowo obowiązkowym punktem wizyty we Wrocławiu staje się ZOO czy multimedialna fontanna. Spacerując po ulicach miasta nie zdajemy sobie sprawy, że kryje ono niejedną tajemnicę. A część z nich znajduje się … pod ziemią.

środa, 30 października 2024

Freida McFadden "Dobra koleżanka"

Tytuł: Dobra koleżanka
Autor: Freida McFadden
Wydawnictwo: Czwarta strona

Mówi się, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. I że cicha woda brzegi rwie. Wszystkie te stwierdzenia dystansuje jednak powiedzenie, że życie pisze najbardziej wyszukane scenariusze, a czasami takie, których nawet nie bylibyśmy w stanie wymyśleć.

Dawn Schiff jest dziwna. I nawet biorąc pod uwagę bardzo szerokie spektrum zachowań wykraczających poza normy, jakie prezentują ludzie, to i tak jest dziwna. Obserwując jej zachowania z perspektywy terapeuty czy lekarza psychiatry można powiedzieć, że blisko jej do osoby w spektrum autyzmu, bowiem ze swoją wybiórczością pokarmową, brakiem umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych czy fiksacją na danym temacie, doskonale się wpasowuje w szereg cech neurorozwojowych, typowych dla spektrum. Jada posiłki tylko w jednym kolorze danego dnia, nie pozwalając, by cokolwiek ten monochromatyzm zaburzyło. Nie ma wyczucia w kontaktach z ludźmi, nie rozumie aluzji, nie czuje, kiedy prawda boli, a także, kiedy sama bywa natarczywa. Na dodatek jej zainteresowanie żółwiami wykracza dalece poza pasję zbierania figurek, jest w stanie bowiem każdego zanudzać szczegółami z życia gadów.

poniedziałek, 28 października 2024

Krzysztof Bochus "Kamień Tunguski"

Tytuł: Kamień Tunguski
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska



Rodzinne pamiątki mają niezwykła wartość. I to nie zawsze chodzi o wartość materialną, ale często o sentyment, poczucie trwałości, a także bezpieczeństwa wywołanego świadomością, że mamy jakieś korzenie. Zwykle z tymi pamiątkami związane są niezwykłe historie, czy to dotyczące ich pojawienia się w rodzinie czy tej kolei ich losu i przekazywania kolejnym pokoleniom.

niedziela, 27 października 2024

Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrencea J.Sejnowski „Naucz się nauczania. Praktyczne wykorzystanie osiągnięć neurobiologii”

Tytuł: Naucz się nauczania. Praktyczne wykorzystanie osiągnięć neurobiologii
Autorzy: Barbara Oakley, Beth Rogowsky, Terrencea J.Sejnowski
Wydawnictwo: Sensus


Póty się człowiek uczyć ma, póki nie umie. Kto zdobytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych. Początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie. Takich przysłów, powiedzeń dotyczących nauki funkcjonuje w naszej kulturze wiele, a każdy z nich zawiera ziarno prawdy. Tyle tylko, że mimo ten cennej wiedzy, mimo dostępności rozmaitych wyników badań, narzędzi, wciąż – w dużej mierze – nauka odbywa się w sposób tradycyjny, czyli … zupełnie nieefektywny. Wśród uczniów wciąż króluje technika 3xZ, czyli zakuć, zdać, zapomnieć. Nie sprzyja to ani rozwojowi, ani w dłuższym okresie czasu, ocenom. Dlatego taka ważna jest wiedza na temat rozwoju mózgu, na temat osiągnięć neurobiologii, by nauczyciele osiągnęli poprawę umiejętności związanych z uczeniem się uczniów.

sobota, 26 października 2024

Adam Mickiewicz: Dziady II - streszczenie szczegółowe lektury

Mickiewicz rozpoczął dramat od cytatu z Szekspirowskiego Hamleta: „Są dziwy na niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom” — wyraźnie zaakcentował, o czym będzie traktować utwór.

Akcja dramatu toczy się na Litwie, w kaplicy cmentarnej, w dniu poprzedzającym Zaduszki. W ten listopadowy wieczór w kaplicy zbierają się mieszkańcy wsi, by odprawić obrzęd dziadów. Chór wieśniaków i wieśniaczek to przede wszystkim widownia tego, co za chwilę będzie się działo. Całemu obrzędowi przewodniczy starzec Guślarz. Wydaje on polecenia dotyczące odpowiedniego przygotowania kaplicy. Rozkazuje, aby zamknięte zostały drzwi, zgaszone świece. Prosi nawet o zasłonięcie okien, aby do środka nie wpadał choć cień poświaty rzucanej przez księżyc. Po odpowiednim przygotowaniu rozpoczyna się obrzęd.

Lucy Maud Montgomery: Anne of Green Gables (z podręcznym słownikiem angielsko-polskim)

Tytuł: Anne of Green Gables (z podręcznym słownikiem angielsko-polskim)
Autor: Lucy Maud Montgomery
Wydawnictwo: [ze słownikiem]


Nie ma chyba bardziej znanej książki familijnej, a przy okazji lektury, jak historia rudowłosej i temperamentnej Ani. Ania Shirley, urodzona w Nowej Szkocji dziewczynka, która po śmierci rodziców trafia do sierocińca, pomimo upływu czasu wzrusza i bawi. Kiedy trafia do domu rodzeństwa Cuthbertów, Mateusza i Maryli, rozpoczyna się dla niej nowy okres w życiu. Dla starszych ludzi, którzy ją adoptowali również, bowiem surowa Maryla i unikający kontaktów z ludźmi Mateusz muszą zmierzyć się z tornadem w postaci Ani, która nieustannie mówi, zadaje niewygodne pytania i nieustannie popełnia gafy.

piątek, 25 października 2024

Kyle Newman, Joh Peterson, Michael Witwer "Uczta bohaterów. Oficjalna książka kucharska"

Tytuł: Uczta bohaterów. Oficjalna książka kucharska
Autor: Kyle Newman, Joh Peterson, Michael Witwer
Wydawnictwo: Znak


Jeśli kiedykolwiek oglądaliście Stranger Things, to możecie kojarzyć, kiedy została tam wspomniana gra Dungeons & Dragons, czyli w tłumaczeniu Smoki i lochy. Tę grę fabularną, w skrócie zwaną D&D, kojarzą natomiast z pewnością wszystkie osoby, luźno chociaż związane RPG. Historia D&D jest bowiem praktycznie nierozerwalnie związana z historią gier fabularnych, a do tego, jest to po prostu najbardziej rozpoznawalny i najlepiej sprzedający się system na świecie.

wtorek, 22 października 2024

Izabela Janiszewska "Amok"

Tytuł: Amok
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta strona


Mówi się, że jeśli chcemy rozśmieszyć Pana Boga, to powinniśmy robić plany. Z doświadczenia wiemy bowiem, że te nawet najlepsze, nie są w stanie przewidzieć czynników zewnętrznych, szczególnie w tak dynamicznie zmieniającym się świecie. Ciągle zatem coś się wydarza, my zaś musimy te plany modyfikować. I choć bardzo byśmy chcieli, by wszystko było zaledwie tak skomplikowane, jak partia szachów, to jednak życie pisze dla nas swoje scenariusz.

Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni" - streszczenie szczegółowe lektury

Rozdział I

Akcja utworu rozpoczyna się dokładnie o 12.45, w piękny marcowy dzień. Dzieci wsłuchiwały się w dźwięki katarynki, dobiegające z podwórza sąsiadującego z gmachem szkolnym i z utęsknieniem czekały aż wieża kościelna wybije pierwszą, a dzwonek oznajmi koniec lekcji. W sali odbywały się akurat nauki przyrodnicze. Nauczyciel nie zdawał sobie sprawy, że zaraz lekcja się kończy. Kiedy zorientował się, że rozproszeniu klasy winne są dobiegające z podwórza dźwięki, poprosił, aby zamknąć okno. Polecenie wykonał jeden ze szkolnych prymusów — siedzący w pierwszej ławce Czengey, nazywany małym. W tym samym momencie, inny uczeń — Czonakosz zwrócił uwagę Nemeczeka na toczącą się po ziemi papierową kulkę. Chłopiec podniósł ją i rozwinął. Na jednej stronie było napisane „Oddać dalej Boce”, zatem ponownie zgniótł list i odrzucił dalej do Boki. Wiadomość brzmiała następująco: „Dziś o czwartej po południu walne zebranie na Placu. Wybór przewodniczącego. Zawiadomić wszystkich”. Boka schował kartkę i ściągnął jeszcze raz zapakowane paskiem książki. Była pierwsza godzina. Nauczyciel zgasił palnik Bunsena, zaznaczył zadaną lekcję i udał się do pracowni przyrodniczej, a klasa momentalnie opustoszała. Chłopcy wysypali się gromadą ze szkolnej bramy, żegnając się z nauczycielami ściągając czapki i podążyli ulicami zmęczeni i głodni.

niedziela, 20 października 2024

Lifestyle: Przeklęte domy

Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, powinien być miejscem, w którym każdy znajdzie spokój. Niestety, nie zawsze tak jest. Są bowiem domy, które mają swoje sekrety, a ich ściany przesiąknięte są różnymi energiami. Również tymi mrocznymi.

piątek, 18 października 2024

Izabela Janiszewska "Histeria. Tom II"

Tytuł: Histeria. Tom II
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Mówi się, że nie ma winy, bez kary. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Są przecież jednostki, którym udało się wymknąć wymiarowi sprawiedliwości, a także takie, które nigdy nie zostały zidentyfikowane, których wina pozostaje głęboko skrywaną tajemnicą. Takie osoby mogą wówczas krzywdzić innych w poczuciu jakiejś misji czy sensu, a także w ramach rekompensaty za własne krzywdy czy też po to, by rozładować skumulowane w ich ciele napięcie.

sobota, 12 października 2024

Miriam Synger "Dziennik Rut"

Tytuł: Dziennik Rut
Autor: Miriam Synger
Wydawnictwo: Znak


Wiele się mówi o tolerancji, ale tak naprawdę, jako naród, wcale tolerancyjni nie jesteśmy. Kiedy to konieczne, kiedy komuś dzieje się krzywda, potrafimy się zmobilizować i ruszyć do pomocy, ale często ta pomoc jest ograniczona to zbiórki darów, czy finansowych datków. Wciąż boimy się inności, zachowujemy dystans wobec tego, czego nie znamy, w wieku z nas siedzi sporo z ksenofoba. Dlatego nie jest łatwo funkcjonować będąc innej rasy czy wyznania, a nawet orientacji seksualnej w środowisku ludzi, którzy nie rozumieją (a często nawet nie chcą zrozumieć).

czwartek, 10 października 2024

Izabela Janiszewska "Wrzask. Tom I"

Tytuł: Wrzask. Tom I
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Podobno nie ma zbrodni idealnych, a wcześniej czy później morderca zostawi jakieś ślady. Z biegiem czasu może stać się zbyt pewny siebie, nieuważny, przekonany o swojej mocy i umiejętnościach. Chyba, że jest duchem, a nikt nie wiąże popełnionych czynów z morderstwami, kwalifikując wszystkie te zdarzenia, jako samobójstwo. Wówczas nikt nawet specjalnie nie stara się szukać dziury w całym szczególnie, że niewyjaśnione morderstwo nie obciąża wówczas policyjnych statystyk.

sobota, 5 października 2024

Aleksander Fredro "Zemsta" - streszczenie szczegółowe lektury

Akt 1

Scena 1

Pokój w zamku. Cześnik Maciej siedzi w szlafmycy przy stole, czyta papiery i rozmawia z Dyndalskim. Analizuje wielkość majątku dwóch kobiet: Podstoliny i Klary, jednak z uwagi na młody wiek Klary i jej ewentualną niestałość stwierdza, że wdówka jest świetną partią do ożenku. Zamierza starać się o jej względy. Nie wie jednak, że majątek Podstoliny w rzeczywistości do niej nie należy – sprawuje ona opiekę nad majątkiem Klary. Cześnik jest przekonany, że wdowa, która mieszka teraz w domu Klary, to najlepszy wybór. Dyndalski jednak stopniowo obnaża słabości Cześnika: pedogrę, kurcz żołądka, reumatyzm. Cześnik na to mówi, że nie wiadomo, jakie niedoskonałości skrywa wdowa.

czwartek, 3 października 2024

dr Julia E.Wahl "Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczuciu"

Tytuł: Być lepszym dla siebie i dla świata. Terapia Skoncentrowana na Współczuciu
Autor: dr Julia E.Wahl
Wydawnictwo: Sensus



Mogłoby się wydawać, że życie bez kłótni, w zgodzie ze sobą i światem, przy jednoczesnym poszanowaniu granic swoich i innych, to nierealna wizja. Wszyscy miewamy bowiem gorsze dni, dotykają nas różne nieszczęścia wpływające na nasza kondycję psychofizyczną, stan emocjonalny, a czasami te negatywne emocje rozładowujemy będąc niemiłym dla otoczenia, dla siebie również. Dlatego też wszyscy potrzebujemy powrócić do współczucia, bowiem już nawet ewolucja pokazuje, że wspiera ono nas w działaniu i … przetrwaniu. I nie chodzi to o filmowe współczucie i rzewne łzy ronione nad biednymi i potrzebującymi, ale o współczucie konstruktywne, będące motywacją do lepszego radzenia sobie z trudnościami i do wzajemnego wspierania się w obliczu trudności.

Weronika Mathia "Rój"

Tytuł: Rój
Autor: Weronika Mathia
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Wszystkie nasze słowa, czyny, kształtują naszą rzeczywistość i wpływają na przyszłość. Tego, co zrobiliśmy, nie można już cofnąć i są takie grzechy, które – raz popełnione – plamią nas na całe życie. Bardzo często też po latach przychodzi płacić nam za te grzechy. Niekiedy los upomina się o zapłatę niespodziewanie, a niekiedy płacimy już do końca życia.

niedziela, 29 września 2024

Recenzja gry planszowej "Rzepka"

Tytuł: Gra "Rzepka"
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia



„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie (…)” – ten początek z wiersza Juliana Tuwima zna chyba każdy i to niezależnie od wieku. Już maluchy zaśmiewają się słuchając o niefortunnym końcu wyrywania wielkiej rzepki, o którą dziadek się tak troszczył, a sam proces wyrywania jest doskonałym przykładem pracy grupowej. Teraz „Rzepką” również może cieszyć się cała rodzina, bowiem wydawnictwo Nasza Księgarnia wypuściła właśnie na rynek wspaniałą grę, o tytule wiersza, która nie tylko bawi, ale i uczy. O ile bowiem dotąd nie zapamiętaliśmy kolejności dołączenia się kolejnych osób do wspólnego wyrywania rzepki, to teraz nastąpi to bez żadnego trudu. Co więcej, stanie się to niejako „przy okazji” dobrej zabawy, ćwiczenia spostrzegawczości, szybkości, a nawet matematyki przy liczeniu punktów. Grając jednocześnie dbamy o rozwój poznawczy dziecka, wspieramy pamięć i uwagę, logiczne myślenie, a nawet rozwijamy mowę. Przy okazji uczymy się wiersza Tuwima, będącego klasykiem w literaturze polskiej.

piątek, 27 września 2024

"Mania, dziewczyna inna niż wszystkie" - streszczenie szczegółowe lektury

"Mania, dziewczyna inna niż wszystkie" to książka dla dzieci o polskiej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie.

Pierwsze słowa

Mania stoi przed mamą w nocnej koszuli, a jej długie loki są niesforne i mama ma problem, by je rozczesać. Kiedy się to w końcu udaje, dziewczynka wymyka się do salonu, by dać tacie buziaka na dobranoc. Tata siedzi w fotelu i czyta gazetę, a Mania wspina się na palce i czyta słowo, które ją zainteresowało WARSZAWA. Dziewczynka ma dopiero 4 lata, ale już nauczyła się czytać. Mania ma czworo starszego rodzeństwa: Zosię, Józię, Helę i Bronkę.

Tata bierze Manię na kolanach i mówi, że warszawa to miasto, w którym mieszkają i gdzie dziewczynka się urodziła. W 1871 roku po ulicach miasta jeżdżą dorożki zaprzężone w konie, nocą Warszawa oświetlona jest latarniami gazowymi, a panowie noszą brody i wąsy oraz długie marynarki, nazywane surdutami. Panie chodzą w długich sukniach i w kapeluszach. Moda nakazuje, by talie były szczupłe, więc kobiety ściskały się w pasie niewygodnym sznurowanym gorsetem. Niewiele kobiet pracuje zawodowo, chociaż akurat mama Mani uczy w szkole dla dziewcząt języka polskiego. Ojciec dziewczynki natomiast prowadzi szkołę dla chłopców.

Arkady Fiedler "Dywizjon 303" - streszczenie szczegółowe lektury

Słów kilka do XV polskiego wydania Dywizjonu 303

Przedmowa autora zaczyna się od stwierdzenia, że to dziwne, iż żaden z literatów pracujących na Wyspach Brytyjskich nie skusił się na opisanie wyczynów polskich lotników z Dywizjonu 303. We wrześniu 1940 roku na spotkaniu z generałem Sikorskim w Londynie, Fiedler otrzymał rozkaz napisania szerszej relacji o akcji Dywizjonu 303. Autor podkreśla, że jego książka jest sprawozdaniem, a nie utworem literackim. Jest to utwór pisany na gorąco, na podstawie obserwacji autora i zawartych znajomości z mechanikami czy lotnikami polskiego Dywizjonu.

czwartek, 26 września 2024

Magdalena Kordel "Narodziny wilczycy. Wilczy Dwór"

Tytuł: Narodziny wilczycy. Wilczy Dwór
Autor: Magdalena Kordel
Wydawnictwo: Znak


Historia zna wiele kobiet wojowniczek, pokazuje też, że często za wielkim mężczyzną stroi wielka kobieta. Zbyt małą wagę niestety poświęcano im przez długi czas, ignorując ich osiągnięcia, działalność na różnych polach, nie tylko nauki, ale też tworzenia państwowości. Te kobiety – bohaterki zniknęły w pamięci otoczenia, ale jednak pozostała świadomość, że bez nich bylibyśmy – jako naród w zupełnie innym miejscu.

poniedziałek, 23 września 2024

Remigiusz Mróz "Obrona"

Tytuł: Obrona
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Według klasycznej definicji prawda jest to właściwość sadów polegająca na ich zgodności z faktycznym stanem rzeczy, których dotyczą. Dla jednym prawda jest obciążeniem i wcale nie chcą jej znać, inni chcą ją poznać za wszelką cenę, nawet jak nie potrafią sobie później z nią poradzić. Bywała już w historii przeceniana i niedoceniana, bywała wykorzystywana do własnych celów, za jej pomocą manipulowano nie tylko jednostkami, ale i grupami ludzi. Dla prawników zaś prawda wydaje się być plastyczną masą, za pomocą której kreują oni rzeczywistość w taki sposób, żeby była dla nich wygodna.

czwartek, 19 września 2024

Kate Alice Marshall "Nikt nie może wiedzieć"

Tytuł: Nikt nie może wiedzieć
Autor: Kate Alice Marshall
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciu – pod warunkiem, że nas nie wytną. Jednak nawet definicja rodziny stanowi, że jest to podstawowa komórka społeczna, podkreślając istniejące pomiędzy członkami rodziny więzi. Niestety zdarza się tak, że komórka ta jest dysfunkcyjną, że nie spełnia swojej funkcji i nie chodzi tu tylko o funkcje ekonomiczną w sytuacji, kiedy niski dochody rodziców lub ich brak nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Można bowiem wychowywać się w rodzinie zamożnej, która mimo posiadanych zasobów finansowych nie realizuje funkcji socjalizacyjnej, opiekuńczo-zabezpieczającej czy rekreacyjnej.

sobota, 14 września 2024

Layne Fargo "Profesorka"

Tytuł: Profesorka
Autor: Layne Fargo
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Mówi się, że zemsta to potrawa, która smakuje najlepiej na zimno, że zemsta jest słodka i że póki jest nadzieja na zemstę, można wiele przetrzymać. Jest to emocja, która rzeczywiście trzyma przy życiu skrzywdzonych, ale czy może być narzędziem wymierzania sprawiedliwości? Czy można użyć ją w celu wymierzenia kary, nauczenia kogoś danego zaufania lub ograniczenia jego dalszej, krzywdzącej działalności? I kim jest człowiek, który posługuje się zemstą – wybawicielem, czy amoralnym stworzeniem, pozbawionym rozróżnienia pomiędzy dobrem a złem?

środa, 11 września 2024

Magdalena Zimniak "Kształt demona"

Tytuł: Kształt demona
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska



Żadne sekrety nie mogą równać się z tymi, które pieczołowicie ukrywane są w czterech ścianach. Dzieje się tak dlatego, że poszczególni członkowie rodziny mają interes w tym, żeby owa tajemnicę dalej skrywać, zwykle zatem takie sekrety – mniej lub bardziej wstrząsające – wychodzą przez przypadek, albo dopiero po śmierci tych, którym mogły one zaszkodzić. A mnóstwo jest zapewne takich, które mroki czasu już pogrzebały i nigdy nie dowiemy się prawdy.

poniedziałek, 9 września 2024

Aleksander Kamiński " Kamienie na szaniec" - streszczenie szczegółowe lektury

Na wstępie autor zachęca czytelników, by posłuchali opowiadania o młodych bohaterach: Alku, Rudym, Zośce i kilku innych ludziach oraz czasach II wojny światowej. To ludzie, którzy w okupowanym przez Niemców kraju nie stracili własnej godności, podjęli walkę, oddali życie za ojczyznę.

Słoneczne dni

Pierwszy rozdział zawiera przedstawienie i charakterystykę bohaterów powieści. Dowiadujemy się, że w jednej z warszawskich dzielnic było środowisko młodzieży harcerskiej, a jednym z zespołów tego środowiska był zespół Buków, nazwany tak od częstych wypraw leśnych, jakie urządzali. Do drużyny należą m.in. Alek, Rudy oraz Zośka.

czwartek, 5 września 2024

Éric-Emmanuel Schmitt "Oskar i Pani Róża" - streszczenie szczegółowe lektury

Na powieść składają się listy adresowane do Boga, w których chłopiec o imieniu Oskar opisuje swoją chorobę i pobyt w szpitalu.

List 1

Oskar przedstawia się, pisze, że ma 10 lat i opisuje swoje przewinienia, m.in. podpalenie psa, kota i mieszkania. Dodaje, że prawdopodobnie upiekł też złote rybki. To pierwszy list chłopca, bowiem wcześniej, z powodu nauki, nie miał czasu pisać. Uprzedza też, że pisać nienawidzi, bo pisanie to „bzdura, bezsens i lipa (…) w sam raz dla dorosłych”. Musi mieć zatem naprawdę ważny powód, by zacząć. Wyjaśnia, że przebywa w szpitalu z powodu raka, że koledzy nazywają go Jajogłowym i wygląda na 7 lat. Nigdy w Boga nie wierzył, dlatego nie do końca wie, jak powinien się do niego zwracać. Chce, żeby Bóg się nim zainteresował i znalazł czas, by oddać mu dwie albo trzy przysługi.

środa, 4 września 2024

Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński: „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE LEKTURY

Głównymi bohaterami książki „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” są żubr europejski Kuba, nieśmiały i skryty w sobie oraz wiewiórka pospolita Ula, pełna energii, zwinna i odważna. Ich przyjaźń, pomimo ogromnych różnic, narodziła się w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Wkrótce Kuba dostaje list z Ameryki, z zaproszeniem od kuzynki – bizona o imieniu Dakota, co skłania ich do wyruszenia w długą i fascynująca podróż. Bizon ma wątpliwości, co do takiej wyprawy, ale wiewiórka zawsze chciała podróżować. W ubiegłym roku razem byli w Hajnówce, teraz zatem przyszedł czas na dalszą podróż. Radzą się w tej sprawie dzięcioła Antoniego, który poleca im skontaktować się w sprawie podróży z Filipem, gołębiem miejskim z Hajnówki, który ponoć o podróżowaniu wie wszystko.

poniedziałek, 2 września 2024

Kim Perell "JUMP. Odważ się na to, co cię przeraża w pracy i w życiu"

Tytuł: JUMP. Odważ się na to, co cię przeraża w pracy i w życiu
Autor: Kim Perell
Wydawnictwo: Studio Emka


Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie mają wszystko, czego tylko zapragną, a ty żegnasz się z kolejnym marzeniem? Dlaczego awansują te osoby, które mają mniejsze doświadczenie od ciebie, a ty wciąż czekasz, kiedy ktoś cię zauważy? Dlaczego jedni ludzie zakładają firmy, kupują domy, chudną, zaczynają uczyć się chińskiego, wyjeżdżają na inny kontynent, podczas kiedy ty tkwisz w wynajmowanym mieszkaniu samotnie, złorzecząc na los i niesprawiedliwość? To, czym się różnisz od tych osób to fakt, iż oni zdecydowali się wykonać skok. Tyle i aż tyle!

sobota, 31 sierpnia 2024

Clive Gifford "Co wolisz? Odkrywcy"

Autor: Clive Gifford
Autor: Znak


Przeżywanie przygód, odkrywanie nowych szlaków, rzeczy, smaków, jest wpisane w naszą naturę. I mimo iż są osoby, które wolą działać zachowawczo, które trzymają się utartych ścieżek i sposobów działania, to bardzo często taki model zachowania został im narzucony, między innymi przez rodziców, opiekunów, często zresztą nieświadomie. Naturalną potrzebą dziecka jest eksplorowanie i tę pasję, tę dziecięcą radość z odkrywania, warto pielęgnować i … szukać okazji do kolejnych przygód.

czwartek, 29 sierpnia 2024

Eeva Louko "Morderstwo na Wyspie Szczęścia"

Tytuł: Morderstwo na Wyspie Szczęścia
Autor: Eeva Louko
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Powroty do przeszłości nie zawsze bywają nostalgiczne, nie zawsze wiążą się z przyjemnymi wspomnieniami i tęsknotą za tym, co było. Niektórzy bowiem całe życie uciekają przed przeszłością, niektórzy nie chcą do niej wracać nieświadomi, że prędzej czy później przeszłość sama się o nich upomni. A wówczas ucieczka nic nie da, trzeba bowiem stawić jej czoła…

poniedziałek, 26 sierpnia 2024

Łada Drozda "Emocjonalny (nie)ład w pracy"

Tytuł: Emocjonalny (nie)ład w pracy
Autor: Łada Drozda
Wykonanie: Onepress



W 2021 roku, według Eurostat, przeciętna długość życia zawodowego Polaków wyniosła 34,3 roku. Mimo iż w trakcie pandemii te wyniki zapewne nieco się obniżyły, to faktem jest, że aż tyle czasu spędzamy w pracy w ciągu naszego życia. Dlatego też tak ważna jest atmosfera w pracy i jakość relacji, w które wchodzimy z przełożonym czy współpracownikami. Niektórzy z nas są świadomi tego, jak ważny jest klimat pracy, inni wolą męczyć się całe życie w nadziei na emeryturę. Całe szczęście coraz więcej osób mieści się w tej pierwszej grupie, coraz więcej też jest gotowych na zmianę pracy, kiedy pracuje z mało wyrozumiałym przełożonym lub zespołem czy też w pracy nie ma możliwości rozwoju. Zaczynamy rozumieć, jak ważne są kwestie związane z emocjami, zarówno w naszym życiu prywatnym, jak i w pracy właśnie.

niedziela, 25 sierpnia 2024

Katarzyna Majewska-Ziemba "W cudzych ogrodach. Saga kresowa"

Tytuł: W cudzych ogrodach. Saga kresowa
Autor: Katarzyna Majewska-Ziemba
Wydawnictwo: Replika


Polska ma za sobą niesłychanie trudną przeszłość. Rozbiory, wojny, również te wewnętrzne – to wszystko odcisnęło się piętnem na jej tożsamości, ale i na ludziach zamieszkujących kraj. Kraj, którym najeźdźcy rozporządzali jak swoim, kradnąc i mordując bez skrupułów. Ale jeszcze gorsze chyba były momenty historii, kiedy cios nie przychodził od wroga, ale od przyjaciela – bliskiej osoby, sąsiada, współpracownika. Trudno wówczas to zrozumieć i trudno wybaczyć.

środa, 21 sierpnia 2024

Andrea Longarela "Latarnia uśpionych miłości"

Autor: Andrea Longarela
Wydawnictwo: Kobiece



Są takie miejsca, które pamiętamy z czasów dzieciństwa, a które kojarzą nam się z bezpieczeństwem. Może to być dom dziadków na wsi, pensjonat, do którego często jeździliśmy z rodzicami, może to być nawet chatka rodziców w górach. Każde z tych miejsc w jakiś sposób nas ukształtowało, na nas wpłynęło i dało poczucie bezpieczeństwa, którego często – nawet jako dorośli – poszukujemy.

środa, 14 sierpnia 2024

Anna Włodarkiewicz "Wakacyjna misja. Gaja z Gajówki"

Autor: Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo: Świetlik


Chyba nie ma osoby, która nie tęskni za wakacjami. To doskonała okazja by odpocząć, ale też zobaczyć miejsca, które się chciało odwiedzić, zrobić i przeżyć coś nowego, odkryć w sobie jakąś pasje czy przywieźć kolekcję pięknych wspomnień. Warto więc wykorzystać każdy dzień tej przerwy od rutyny dnia codziennego i starać się spędzić ten czas inaczej, niż zwykle.

sobota, 10 sierpnia 2024

Paweł Piotr Nowak "Biologika sukcesji pokoleniowej. Sezon I. Świadomość"

Tytuł: Biologika sukcesji pokoleniowej. Sezon I. Świadomość
Autor: Paweł Piotr Nowak
Wydawnictwo: OnePress



Do niedawna jeszcze w Polsce mieliśmy schemat rodziny wielopokoleniowej. Co prawda wynikał on głównie z sytuacji ekonomicznej – młodych nie było stać na mieszkania, ale był on też bardzo praktyczny szczególnie, jeśli chodzi o wychowanie dzieci. Żyjące w jednym domu trzy, niekiedy cztery pokolenia wzajemnie na siebie wpływały, czerpiąc obopólne korzyści. Starsi służyli swoim doświadczeniem, mądrością dzięki niemu nabytą, dbali o tradycję, charakteryzowali się większą rozwagą, młodsi zaś pomagali w czynnościach dnia codziennego. Ostatnie dekady przyniosły jednak odmianę i coraz większy dystans międzypokoleniowy. Pomijając fakt, że oddalenie się od rodziców dla wielu ludzi może być wyzwalające, to tak naprawdę – ostatecznie, niezbyt służy obu stronom.