Obecny tryb życia, czyli długie godziny spędzane w pracy przed monitorem komputera, przewlekły stres, ciągły pośpiech i jedzenie w pośpiechu byle jakich produktów powodują, że pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją i to nie tylko w przypadku osób starszych. Sprawność naszego umysłu jest uzależniona od ilości połączeń neuronów pomiędzy półkulami mózgowymi. Dlatego też trzeba dbać każdego dnia o podtrzymywanie tych istniejących połączeń, a także o powstawanie nowych.
Zdarza się, że w połowie zdania zapomnieliśmy co chcieliśmy powiedzieć albo nie możemy sobie przypomnieć dobrze znanego słowa. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem zanikają połączenia nerwowe co powoduje problemy z pamięcią. Warto zatem zadbać o to, by nasz mózg mógł odpoczywać, regenerować się, a także nieustannie rozwijać. A przede wszystkim warto przyjrzeć się swoim nawykom i zadbać o siebie. A przede wszystkim o dobrze zbilansowaną dietę i zdrowy tryb życia). Dlatego też, jako zapracowana mama, która ma niewiele czasu na dbanie o siebie, prezentuje wam dziś recenzję diety pudełkowej MójCatering.
Najważniejsze - dieta
Dobrze zbilansowana dieta to podstawa naszego zdrowia, również sprawnego umysłu. Jednym z ważniejszych jej składników w kontekście układu nerwowego są kwasy grupy omega-3. Poprawiają one zdolność uczenia się i wpływają na lepszą wydajność procesów związanych z pamięcią. Ich właściwości przeciwzapalne przeciwdziałają degradacji komórek mózgowych zachodzącej w procesie starzenia się. Do produktów bogatych w kwasy omega-3 możemy zaliczyć: ryby, orzechy, pestki dyni, słonecznika, oleje roślinne. Warto sięgać po nie przynajmniej raz w tygodniu.
Do regeneracji neuronów oraz szybkiego przetwarzania i przenoszenia informacji między nimi przyczyniają się również magnez i cynk. Lepiej działają te pochodzące z produktów naturalnych niż z suplementów. Magnez znajdziemy m.in. w ciemnej czekoladzie, orzechach, migdałach i suszonych owocach. Warto sięgać po te produkty 4-5 razy w tygodniu po 2-3 dag. Cynk jest natomiast zawarty w pomidorach, pieczarkach, kiełkach i produktach pełnoziarnistych. Przynajmniej jeden posiłek dziennie powinien je zawierać.
Dla prawidłowej pracy mózgu niezbędne są również witaminy, szczególnie te z grupy B, witamina A i kwas foliowy.
Moje dieta była niestety bardzo uboga w te wszystkie składniki, bowiem bardzo monotematyczna. Biegając do przedszkola, pracy, zajęcia dodatkowe i jednocześnie studiując, nie miałam czasu na to, by zadbać o siebie. A zwiększony wysiłek intelektualny związany z rozpoczęciem kolejnego kierunku studiów sprawił, że czułam się bez sił, przemęczona, bardzo często zapominałam różnych rzeczy, od tego, czy zamknęłam drzwi począwszy, po różnego rodzaju pojęcia związane z tematem nauczania. Dieta pudełkowa wydała mi się zatem doskonałym rozwiązaniem – wychodzę za drzwi, a tam czeka na mnie zestaw gotowych posiłków i to na cały dzień. Jedyne obawy dotyczyły tego, czy zdążę zabrać posiłek przez wyjściem z córką do przedszkola i pracy, a także, czy przygotowane posiłki będą na tyle smaczne, że będę zjadała je ze smakiem i na tyle wystarczające, że nie będę podjadała pomiędzy nimi.
Zdecydowałam się na wybór MójCatering i … nie żałuje. Mój wybór padł na dietę optymalną, skierowaną do osób, które chcą się zdrowo odżywiać, a także zadbać o to, by ich dieta była zbilansowana i różnorodna. Smak jest tu tylko bardzo miłym bonusem.
U mnie dieta sprawdziła się bez zarzutu. Wychodząc do pracy o 6.00 mogłam zabrać już ze sobą estetycznie zapakowaną torbę z zestawem pięciu posiłków. Wszystkie były pięknie zapakowane w estetyczne pojemniki jednorazowe i oznaczone etykietą zawierająca m.in. nazwę posiłku i ilość kalorii.
estetyczna torba, zszyta od góry |
zawartość pudełka |
Przykładowy zestaw ze zdjęcia zawierał: śniadanie (pasta jajeczna z wędzonym łososiem – najpyszniejsza, jaką jadłam (!), pieczywem pełnoziarnistym i bukietem świeżych warzyw o wartości odżywczej w porcji 294 kcal), II śniadanie (pyszne smoothie na bazie soczystej gruszki i kwaśnych malin – 160 kcal), obiad (klopsiki wołowe w sosie pomidorowo-maślanym z puree ziemniaczano-bazyliowym i zielonymi warzywami – 483 kcal), rewelacyjny podwieczorek (fit jaglane a`la Bounty z czekolada – 221 kcal – pyszny, co dla mnie jako miłośnika słodkości było szczególnie istotne) oraz kolacja (doskonale doprawione kremowe risotto serowe z udzikami z kurczaka i prażonym porem – 331 kcal).
Śniadanie. Pasta jajeczna wyborna. Wyrazisty smak łososia, idealna kompozycja |
Obiad. Rozpływające się w ustach, doskonale doprawione klopsiki. |
Kolacja. Wyśmienite risotto. Eksplozja smaków w ustach! |
Zamawiając dietę możemy wybrać wartość kaloryczną. Dla mnie ten zestaw był odpowiedni, jeśli chodzi o obfitość posiłków, co więcej – były skomponowane w taki sposób, że nawet nie miałam ochoty na żadną przekąskę. Dodatkowo mam poczucie, że zrobiłam coś dla siebie, dopieściłam się. Co więcej, zaoszczędziłam mnóstwo czasu na zakupach, przygotowaniu posiłków oraz myciu po nich.
Co jeszcze, poza dietą, możemy zrobić...
Dotleniaj umysł
Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, Ruch zwiększa objętość krwi przepływającej przez obszary mózgu odpowiadające m.in. za pamięć. Wystarczy 15 minut spaceru czy ćwiczeń fizycznych dziennie w domu (ale pod warunkiem, że będziemy to robić na dworze lub przy uchylonym oknie i podczas ruchu będziemy pilnować, by cały czas głęboko oddychać), by usprawnić funkcjonowanie komórek układu nerwowego. Ponadto umiarkowany, regularny wysiłek pomaga nam się odprężyć, poprawia nastrój i działa przeciwdepresyjnie oraz redukuje stres.
Wysypiaj się
Ogromne znaczenie dla kondycji mózgu ma regularny i zdrowy sen. Ważne, by spać minimum 5 godzin i zasnąć przed 23. Najbardziej wartościowy jest sen między 23 a 3. Wówczas bowiem redukowany jest poziom kortyzolu (hormon stresu). Wypoczęty organizm oznacza lepsza odporność i dobre samopoczucie, a także sprawnie działający umysł. Podczas snu następuje obniżenie aktywności mózgu, usuwane są gromadzone w ciągu dnia toksyczne metabolity. Układ nerwowy się regeneruje, przebudowywane są połączenia nerwowe.
Artykuł sponsorowany
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz