Autor: Zbigniew Ryżak
Wydawnictwo: Sensus
Wydaje ci się, że całe zło tego świata dosięgło właśnie ciebie? Masz już dość pojawiających się lawinowo problemów? Nie możesz spać, nie możesz jeść? Nie wiesz, jakiego wyboru dokonać, a świadomość konsekwencji nie pozwala ci prowadzić normalnego życia? Przejmujesz się wszystkim tak bardzo, że o niczym innym niż o danej sprawie nie potrafisz myśleć? Chciałbyś mieć silną psychikę i z zazdrością patrzysz na tych, którzy z problemów wychodzą silniejsi?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań (a być może nawet na wszystkie) odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że książka pt. „Silna psychika. Poradnik wzmacniania odporności psychicznej na trudne czasy”, jest właśnie dla ciebie. Opublikowana nakładem wydawnictwa Sensus pozycja, autorstwa Zbigniewa Ryżaka, psychologa i trenera, przekonuje że silną psychikę można wyćwiczyć tak, jak ćwiczy się muskulaturę. Poradnik wyjaśnia, czym jest silna psychika oraz pokazuje, w jaki sposób radzić sobie z wątpliwościami czy przeciwnościami losu. Nie jest jednak, co podkreśla sam autor, cudownym lekiem na zło tego świata. Nie usunie w cudowny sposób problemów, które się pojawiają, nie zmieni twojego życia w pasmo sukcesów, ani nie sprawi, by stało się one lekkie i pozbawione przeszkód. Rozbudza natomiast nadzieję na to, że uda nam się, przy pewnej dozie samozaparcia, wykształcić pewną postawę wobec kłopotów i zaakceptować to, że idealne życie nie polega na osiągnięciu równowagi wewnętrznej. Pokazuje również, że miarą silnej psychiki jest to, w jaki sposób postępujemy w trudnych sytuacjach, jak reagujemy i czy wychodzimy z problemów bardziej dojrzali i bogatsi w wiedzę. Tym samym jest to tak naprawdę książka dla każdego, nie ma bowiem człowieka pozbawionego problemów, zaś poradnik dostarcza nam pewnych narzędzi, które pozwalają nam reagować z korzyścią dla swojego dobrostanu.
Książka składa się z pięciu części, ułożonych w ten sposób, by jedna stanowiła fundament dla kolejnej i przygotowała nas zarówno merytorycznie do zmierzenia się z problemami, jak i pozwoliła wypróbować zdobytą wiedzę w praktyce. W części pierwszej zmierzymy się z określeniem „silna psychika” i dowiemy się – przede wszystkim – czym ta silna psychika nie jest. Autor zaznacza to, że twoim celem jest nauczyć się wykorzystywać trudności do tego, by wzrastać, rozwijać się i stawać się silniejszą, lepszą osobą. Dowiemy się, czym jest sprężystość psychiczna (rezyliencja), a opierając się na życiorysie i pracy Victora E.Frankla przekonamy się, jak ważny w naszym życiu jest cel oraz jak wiele form może przybierać „rzucanie się na druty”. Poznamy również koncepcję wskaźnika reakcji psychicznych na trudności oraz cztery kolory, będące różnymi stanami psychicznymi i fazami reakcji na trudności.
Część druga pozwala ustalić nam stan, w którym znajdujemy się obecnie, bowiem aby dobrać odpowiedni sposób postępowania, musimy na początku dokonać diagnozy. Kolejna część dotyczy tego, jak być silnym, gdy czujemy stres, a poznamy tu m.in. dwa rodzaje napięcia i przekonamy się, że stres może zarówno utrudniać, jak i pomagać, a także w jaki sposób powstaje reakcja stresowa. Nauczymy się również mobilizować zasoby, dowiemy się ponadto, do czego przydaje się optymizm. Kolejna część dotyczy sytuacji za dużego pobudzenia – niekiedy konieczne jest uspokojenie układu nerwowego. Poznamy zatem metodę polegającą na zwolnieniu oddechu i rozluźnieniu mięśni, przejdziemy też przez stopniowy program rozwijający umiejętność oddychania i rozwijania mięśni. Dzięki ostatniej części książki dowiemy się natomiast, jak być silnym, gdy presja trwa przez długi czas. Poznamy sposoby, które pomagać nam mogą w sytuacjach, kiedy „branie się w garść” już nie działa.
Sięgając po książkę warto uświadomić sobie, że nie zlikwiduje ona niczym czarodziejska różdżka naszych problemów, natomiast dostarcza nam narzędzi, które pomagają z tymi problemami sobie radzić. Przejrzysta formuła książki i prosty język pomagają zrozumieć pewne kwestie nawet osobom nie mającym do czynienia z terminami psychologicznymi. Fakt, że o pewnych metodach słyszeliśmy również pomaga przekonać się do tego, że działają. Pod warunkiem oczywiście, że faktycznie podejmiemy jakiekolwiek działania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz