wtorek, 28 lutego 2023

Jodie Chapman "Inne życie"

Tytuł: Inne życie
Autor: Jodie Chapman
Wydawnictwo: Echa


Co sprawia, że dwie osoby się w sobie zakochują? Można by stwierdzić, że łączą ich wspólne pasje, przekonania, być może filozofia i sposób życia. Być może działają w jednej organizacji i mają poczucie misji, które z uwagi na wspólnie spędzany czas, przeradza się w miłość. A może połączył ich bunt przeciwko czemuś?

niedziela, 26 lutego 2023

Lifestyle: Menopauza

Menopauza wydaje się nam odległym zjawiskiem, dopóki na nas nie spadnie jak grom z jasnego nieba. Jest to o tyle frustrujące, że zwykle wciąż czujemy się młode. A ona potrafi spowodować olbrzymie spustoszenia, zarówno w ciele, jak i kobiecej psychice. Jak rozpoznać menopauzę i jak z nią żyć?

Za uderzenia gorąca odpowiada spadek żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. To one powodują, że nagle w organizmie człowieka zaczyna się rewolucja. Bywa i tak, że przebiega ona powoli, niepostrzeżenie. Jej dolegliwości są jednak często przykre i bywa ich sporo: uderzenia gorąca, huśtawki nastrojów, tycie i nadmierna potliwość, zmęczenie, kłopoty ze snem, zaburzenia pamięci i koncentracji, kołatanie serca, zmniejszoną ochotę na seks, problemy z nietrzymaniem moczu i najpoważniejsze – choroby sercowo-naczyniowe. Warto wówczas sięgnąć po leki zawierające estrogen lub estrogen z progesteronem, czyli po hormonalną terapię zastępczą (ZTH), która skutecznie zatrzymuje lub łagodzi objawy menopauzy. Niestety ZTH ma złą opinię, powszechnie bowiem panuje przekonanie, że zwiększa ona ryzyko zachorowania na raka piersi. Tymczasem nie trzeba bać się hormonów, tylko ich włączenie powinno być poprzedzone badaniami.

sobota, 25 lutego 2023

Ann Cleeves "Zmory przeszłości"

Tytuł: Zmory przeszłości
Autor: Ann Cleeves
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Zwykle ludzie, których spotykamy na naszej drodze, mają do wypełnienia określone zadanie w naszym życiu. Wszystko, czego od nich doświadczamy, jest po coś, nawet jeśli widzimy to dopiero w dłuższej perspektywie czasu. Niekiedy ci ludzie zmieniają nasze życie diametralnie, na lepsze lub gorsze, a to od nas samych i naszych wyborów zależy, czy ostatecznie wyjedziemy na prostą i wieść będziemy szczęśliwe życie.

piątek, 24 lutego 2023

Jacek Rydlewski, Anna Paluszak "Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację"

Tytuł: Ścieżki miłości. O tym, jak zbudować trwałą i szczęśliwą relację
Autor: Jacek Rydlewski, Anna Paluszak
Wydawnictwo: Sensus


Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jesteś samotny, podczas gdy wszyscy dookoła żyją w szczęśliwych związkach? O czym mówi fakt, że coraz mniej jest udzielanych ślubów, a coraz więcej jest rozwodów? Dlaczego coraz więcej par otwarcie mówi o separacji? Dlaczego kusi nas, by uciec od zwyklej miłości i szukamy czegoś bardziej ekscytującego? Odpowiedź na te wszystkie pytania stanowi klucz do zrozumienia tego, dlaczego jedni mają szczęśliwe związki, a inni męczą się w nich straszliwie, są sfrustrowani, niespełnieni, czują się niekochani lub też sami nie kochają.

Caspar Salmon, Matt Hunt „Jak policzyć do JEDNEGO”

Autor: Caspar Salmon, Matt Hunt
Wydawnictwo: Świetlik

Matematyka, mimo iż jest uznawana za królową nauk, należy chyba do najbardziej znienawidzonych przedmiotów w szkole. Wynika to jednak nie z jej trudności, ale z braku pomysłu na to, jak matematyki uczyć tak, by dzieci ją pokochały. Tymczasem wystarczy drobna zmiana w podejściu do matematyki, by pociągnąć za sobą zmianę w stosunku do niej, by wszyscy …. pokochali matematykę. Mimo że to królowa, można bowiem potraktować na wesoło, bawić się nią, zacząć dostrzegać, że tak naprawdę wypełnia każdą przestrzeń w naszym życiu.

środa, 22 lutego 2023

Jacek Wiatr "Nauka gry na perkusji" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Stworzę scenariusz, jakiego świat nie widział. Czas spędzony przed telewizorem mógłbym zliczać w pełnych miesiącach, a nawet latach. Przekuję to doświadczenie widza w sukces twórcy. Jednocześnie czuję, że reprezentuję pokolenie mające dosyć skopiowanych kawałków. Dostarczę świeżość i z dawna wyczekiwane „coś innego". Jestem outsiderem życia towarzyskiego. Stoję z boku, więc widzę więcej, pewnie też inaczej. Głębiej przeżywam, to powoli rozgrywa się w wyobraźni, a innym wszystko umyka podczas setnej z rzędu ekstazy...Słyszałem o scenariuszach, które powstawały w kilka dni, a później odnosiły światowy sukces. Branża filmowa potrafi docenić taki kunszt, odwagę i poświęcenie. Muszę tylko prawdziwie w siebie uwierzyć, wszystko inne naturalnie zrodzi się z tej wiary...Fragment książki. To jedna z najbardziej antymotywacyjnych powieści, jakie kiedykolwiek czytałem. Autor, sarkastycznie oprotestowując zalew literatury motywacyjnej, niebywale sprawnie zarządza groteskowym deficytem wielkich wydarzeń i pozytywnych bohaterów. Gdyby Michel Houellebecq zamieszkał w postkomunistycznym bloku z wielkiej płyty i zatrudnił się jako salowy, przypuszczalnie napisałby tę książkę. Iwo Kijewski
/opis redakcji/

Pytanie konkursowe: Dlaczego książka powinna trafić właśnie do Ciebie?

wtorek, 21 lutego 2023

Julia E.Wahl "Kochać (się)mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne"

Tytuł: Kochać (się)mądrze. Jak uważność i współczucie mogą wspierać relacje intymne
Autor: Julia E.Wahl
Wydawnictwo: Sensus


Coraz częściej mówi się o kryzysie instytucji małżeństwa, nie najlepiej idzie nam także, jeśli chodzi o relacje nieformalne. Tak naprawdę z roku na rok zwiększa się liczba par niezadowolonych ze swojej relacji, albo osób, które coraz bardziej świadomie wybierają samotność. W czasach, kiedy możemy mieś wszystko, kiedy wszyscy dążą do doskonałości, chcemy związku idealnego, albo żadnego. Niestety w tym wszystkim zostajemy z reguły sami, bowiem idealny związek nie istnieje. Tym bardziej, ze zwykle nie robimy nic, żeby był przynajmniej dobry, pozwalając na jego naturalny rozpad.

poniedziałek, 20 lutego 2023

Jessica Miller "Republika Ptaków"

Autor: Jessica Miller
Wydawnictwo: Świetlik


Jeszcze całkiem niedawno na świecie piętnowany był każdy przejaw magii. Rzekome wiedźmy poddawano okrutnym torturom i palono na stosach, istniały cale zastępy łowców czarownic, którzy skazywali na śmierć rzesze kobiet. Czasami wystarczyło narazić się komuś, by usłyszeć oskarżenie o czary, wystarczyło nawet być nieco inną niż wszyscy, by stać się podejrzaną. Bycie za ładną, za brzydką, zbyt elokwentną, zbyt bogatą czy zbyt biedną, oznaczało bycie winną.

sobota, 18 lutego 2023

Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska, dr Marta Niedźwiedzka "Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek"

Tytuł: Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek
Autor: Krystyna Romanowska, dr Agnieszka Dąbrowska, dr Marta Niedźwiedzka
Wydawnictwo: MUZA SA


Statystyki są zatrważające – coraz więcej dzieci zmaga się z problemami psychicznymi, coraz częściej trafiają oni tez do placówek medycznych. I to nie w chwili, kiedy problem jest jeszcze do opanowania, ale wówczas, kiedy wymaga on wieloletniej pomocy psychologa czy nawet psychiatry oraz terapii. Nastolatki po próbach samobójczych, ostre epizody depresyjne u pięciolatków – to niestety znak naszych czasów, ilości bodźców docierających do nas z każdej strony, presji otoczenia oraz ograniczenia kontaktów społecznych na rzecz wirtualnych interakcji.

czwartek, 16 lutego 2023

Ewelina Miśkiewicz "Nasza pierwsza piosenka"

Tytuł: Nasza pierwsza piosenka
Autor: Ewelina Miśkiewicz
Wydawnictwo: Replika


W kontekście miłości i powrotów do byłych partnerów, często mówi się, żeby nie wchodzić dwa razy do tej samej wody. Uczucia, które wzbudza w nas widok dawnego partnera to bowiem zwykle nie miłość, ale wspomnienia dobrych chwil, a także poczucie bezpieczeństwa – znamy już wzajemnie swoje wady, słabości. To, co nam przeszkadzało i stało się przyczyną rozstania zwykle znów się pojawi i znów prowokować będzie konflikty. Nieliczne są przypadki tych, którzy wrócili do siebie po latach, a spotykając się jako osoby świadome, na innym etapie rozwoju, kierujące się innymi priorytetami niż wcześniej, tworzą wspaniały związek. W tej sytuacji zwykle głęboko przemyślana jest decyzja o powrocie, ale i przeanalizowane przyczyny rozstania – tak, by znów nie popełnić błędu.

wtorek, 14 lutego 2023

Słodki podwieczorek" Czekoladowe placuszki

W Walentynki, zamiast serduszek, romansów czy artykułu na temat walentynkowych prezentów polecam Wam pyszne czekoladowe placuszki, które u mnie znikają błyskawicznie z talerza. Alternatywa dla deseru, a nawet dla śniadania, obiadu czy kolacji, jeśli nie macie nic w domu.

niedziela, 12 lutego 2023

Lisa Gardner "Zaginiona"

Tytuł: Zaginiona
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros


Wyobraź sobie, że całe twoje życie naznaczone jest stratą i teraz – kiedy znalazłeś ukochaną osobę – znów ją tracisz. Co więcej, nie zdążyłeś powiedzieć, jak bardzo ją kochasz i jak bardzo zmieniła twoje życie na lepsze. Co wówczas robisz? Na jakie poświęcenie jesteś gotowy?

sobota, 11 lutego 2023

Jonathan Santlofer "Ostatnia Mona Lisa"

Tytuł: Ostatnia Mona Lisa
Autor: Jonathan Santlofer
Wydawnictwo: LeTra


Za najsławniejszą kradzież na świecie uznaje się zniknięcie ze ściany Luwru obrazu Leonarda da Vinci „Mona Lisa”. Ta tajemnicza kradzież została wykryta zbyt późno, bowiem funkcjonariusze policji stawili się na miejsce dopiero następnego dnia. To dało złodziejowi znaczną przewagę, bowiem miał szansę schować obraz podczas gdy pracownicy byli przekonani, że został on po prostu przeniesiony do pracowni fotograficznej. Początkowo informację o tym bulwersującym fakcie chciano jak najdłużej utrzymać w tajemnicy, niestety odnalezienie ramy obrazu sprawiło, że plan legł w gruzach, a Paryż oszalał. A właściwie cały świat, bowiem tak bezczelnej kradzieży trudno się doszukiwać. Śledczy próbowali odzyskać obraz wszelkimi sposobami, a wśród głównych podejrzanych był poeta Guillaume Apollinaire, który został oskarżony o współudział w kradzieży masek i statuetek z Luwru oraz sam Pablo Picasso, który kupił część tych statuetek. Ostatecznie jednak zarzuty wobec nich oddalono, a poszukiwania trwały dalej. Złodziejem dzieła sztuki okazał się Vincenzo Peruggia, szklarz pracujący przy oprawie obrazów w Luwrze, a choć obraz odzyskano, to do dziś co pewien czas pojawiają się wątpliwości, czy w Muzeum wisi naprawdę jego oryginał.

środa, 8 lutego 2023

Colson Whitehead "Rytm Harlemu" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia. A także o problemach rasowych, władzy i burzliwych wczesnych latach 60.
Dla swoich klientów i sąsiadów ze Sto Dwudziestej Piątej Ulicy w Harlemie Ray Carney jest uczciwym sprzedawcą niedrogich mebli, prowadzącym przyzwoite życie i dbającym o żonę, która właśnie spodziewa się drugiego dziecka. I nawet jeśli zamożni rodzice Elizabeth nie akceptują ani zięcia, ani jego ciasnego lokum naprzeciw stacji metra, on właśnie tutaj czuje się jak w domu.
Niewiele osób wie, że Ray trzyma sztamę z grupą bandytów i oszustów z przedmieścia. Czasy są trudne, z kasą jest cienko, interes z sofami na raty kręci się raczej niemrawo, więc jeśli jego kuzyn Freddie od czasu do czasu podrzuca mu jakiś pierścionek czy naszyjnik, Ray nie wnika, skąd się wzięły. Zna dyskretnego jubilera, który też nie zadaje pytań.
Wkrótce Freddie dołącza do ekipy, która planuje obrabować luksusowy hotel, a interes Raya ma posłużyć za zasłonę dymną. Napad, jak należało się spodziewać, nie przebiega zgodnie z planem i Ray musi znaleźć nowych klientów. Podejrzanych gliniarzy, bezwzględnych lokalnych gangsterów, przedstawicieli branży porno i wszelkiego rodzaju najgorsze szumowiny z Harlemu – żeby przeżyć, nie może być zbyt wybredny.
/opis wydawnictwa/

Pytanie: Dlaczego książka "Rytm Harlemu" powinna trafić właśnie do Ciebie?

wtorek, 7 lutego 2023

Agata Czykierda-Grabowska "Oddaj to nocy"

Tytuł: Oddaj to nocy
Autor: Agata Czykierda-Grabowska
Wydawnictwo: Zwierciadło



Bardzo często jest tak, że relacje zawarte w przeszłości zobowiązują nas do określonych zadań. Na przykład do niesienia pomocy bliźniemu i to mimo lat, które upłynęły od ostatniego spotkania. I to piękne, jeśli w ciężkich chwilach możemy liczyć na pomoc, tyle tylko, że bardzo często przeszłość, którą za sobą pozostawiamy i związani z nią ludzie, powinni do tej przeszłości należeć.

niedziela, 5 lutego 2023

Katarzyna Miller, Beata Pawłowicz " Seksownik, czyli mądrze i pikantnie"

Tytuł: Seksownik, czyli mądrze i pikantnie (wydanie rozszerzone)
Autor: Katarzyna Miller, Beata Pawłowicz
Wydawnictwo: Zwierciadło


Seks, pomimo pewnego wyzwolenia społecznego, nadal pozostaje niejako tematem tabu. Nawet dla par, które zwykle nie rozmawiają na ten temat, nie mówią otwarcie co im się podoba, na co mają ochotę. Może też dlatego, że sami nie do końca wiemy, czego chcemy, brakuje nam realizowania swojego prawdziwego „ja” oraz otwartości. W postrzeganiu kobiet również istnieje przepaść, możemy być nowiem albo cnotkami, albo ladacznicami, zaś pewna swojej seksualności i lubiąca łóżkowe igraszki kobieta nie mieści się społeczeństwu w głowie. Co więcej, sama seksualność generalnie jest podejrzana, szybko można otrzymać za jej sprawą łatkę zboczeńca, to też nawet mężczyźni boja się wyjawiać swoim partnerkom, czego naprawdę pragną. Kończy się tak, że płeć męska zwykle ucieka w porno, a żeńska daje sobie spokój z seksem. Czy tak musi już być zawsze?

Aleksandra Tyl "Ostatnia podróż"

Tytuł: Ostatnia podróż
Autor: Aleksandra Tyl
Wydawnictwo: Prozami


Czasami życie potrafi nas niemile zaskoczyć obsadzając w rolach, w których tak naprawdę być nie chcemy. Wówczas możemy albo pokornie przyjąć ten scenariusz, co najwyżej frustrując się coraz bardziej i złorzecząc na okropny los albo próbować wywalczyć coś dla siebie. Są jednak takie sytuacje, w których tak naprawdę nic już prawie nie możemy zmienić, zrobić, co najwyżej swój stosunek do tej chwili i do tego, co się dzieje.

piątek, 3 lutego 2023

Mónica Subietas "Las w ciszy"

Tytuł: Las w ciszy
Autor: Mónica Subietas
Wydawnictwo: LETRA


„Pocałunek” to chyba jeden z najbardziej znanych obrazów Gustava Klimta, zaś reprodukcję tego dzieła znajdziemy na wielu pamiątkach z Wiednia. Ten austriacki malarz, symbolista, jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódcę modernizmu wiedeńskiego. Jego malarstwo jest na tyle charakterystyczne, że nie można go pomylić z nikim. Ceny obrazów tego artysty osiągają zawrotne ceny, ale można tylko spekulować, ile byłby wart obraz, którego jeszcze nie odkryto, z pierwszych lat jego twórczości.