sobota, 30 grudnia 2023

Sophie Haydock "Cztery Muzy"

Tytuł: Cztery Muzy
Autor: Sophie Haydock
Wydawnictwo: Albatros


Mówiąc o Egonie Schiele od razu myślimy o jego studiach nad ludzkim ciałem i najbardziej intymnych szczegółach ukazywanych na jego obrazach. Ten skandalista ocierający się o pornografię (a nawet przekraczający granicę) był niezwykle płodnym artystą, w którego dorobku znalazły się portrety, autoportrety, pejzaże oraz wspomniane akty. W swojej twórczości wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją, który charakteryzował się skręconymi, zdeformowanymi kształtami ciał i wyrazistymi, kanciastymi liniami. Schiele był również znany z tego, że miał wielkiego mistrza – był nim bowiem Gustav Klimt, który wspierał młodego artystę, był jego mentorem, wprowadził go w środowisko wiedeńskiej secesji.

piątek, 29 grudnia 2023

Joanna Celusta „Sketchnotching. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik”

Tytuł: „Sketchnotching. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik”
Autor: Joanna Celusta
Wydawnictwo: OnePress


Zastanawiasz się, co robi współpracownik po drugiej stronie stołu, który zamiast pilnie notować na zebraniu … rysuje? Albo co robi szef, który słuchając podwładnych skrobie coś w zeszycie? Nie możesz zrozumieć, dlaczego na prezentacji są dziwne grafiki, a twoja współpracownica przygotowując się do poprowadzenia spotkania również zajmuje się bazgrołami? Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy to jakaś epidemia rysowania i o co tak naprawdę chodzi, musisz spróbować … coś narysować.

Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE

Tytuł: "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi"
Autor: Rafał Kosik


Znudzony Stefan, strażnik banku, kończy zmianę i wita się z panią Lucynką, sprzątaczką, która właśnie zaczyna pracę. Sprzątaczka była już starszą kobietą, wszystko robiła z opóźnieniem. Pracowała w banku od 30 lat i jakieś 3, 4 lata temu przestała nadążać z odpowiadaniem „Dzień dobry”, nieustannie też myliła imiona – pan Stefan naprawdę nazywał się zupełnie inaczej. Nieustannie też czegoś zapominała ze schowka i zwykle wracała się po to kilkakrotnie w ciągu zmiany. Kiedy kobieta wróciła się do schowka po zapomnianą butelkę płynu do mycia podłóg, w pomieszczeniu dostrzegła trzech rosłych mężczyzn w niebieskoszarych kombinezonach, Wyszli na korytarz i otoczyli sprzątaczkę. Przestraszona sprzątaczka stwierdziła, że pomyliła drzwi, ale bandyci okleili kobietę taśmą klejącą, zaklejając jej również usta i zamknęli ją w schowku. Pod bank podjechała biała furgonetka, z której wysiadło trzech kolejnych mężczyzn w niebieskoszarych kombinezonach.

wtorek, 26 grudnia 2023

Angie Mordan i Courtney Lunch "Stawiam na siebie. Jak wygrać z ryzykiem"

Tytuł: Stawiam na siebie. Jak wygrać z ryzykiem
Autor: Angie Mordan i Courtney Lunch
Wydawnictwo: Wydawnictwo Emka


Od dziecka narracja w naszym życiu służy unikaniu niebezpieczeństwa. Słyszymy nakazy i zakazy, które ostrzegają nas przed potencjalnymi zagrożeniami, poczynając od wchodzenia w kałużę w adidasach po brak nauki przed klasówką. Słyszymy o konsekwencjach danego postępowania, niekiedy wyolbrzymionych, ale skutecznie spełniających swoje role i zmieniających nasz postępowanie. Jednak to, co w dzieciństwie pozwala nam uniknąć wypadku czy skłania do nauki, może stanowić przeszkodę przed przebijaniem szklanych sufitów, przekraczaniem własnych ograniczeń i wykorzystaniem możliwości. Od momentu bowiem, kiedy rozwinęliśmy umiejętność osądu i możliwość przewidywania konsekwencji zdarzeń, jesteśmy w stanie uchronić się przed zagrożeniami. Tyle tylko, że długotrwałe unikanie ryzyka pozbawia nasze życie kolorów i ogranicza zdobywanie nowych doświadczeń.

poniedziałek, 25 grudnia 2023

Emily Hawkins, Jessica Roux „Historia naturalna stworzeń magicznych”

Tytuł: „Historia naturalna stworzeń magicznych”
Autor: Emily Hawkins, Jessica Roux
Wydawnictwo: HarperCollins


Chcesz wyruszyć w podróż pełną magii i niezwykłych przygód? Marzy ci się coś niezwykłego, czego nie widział i nie doświadczył nikt przed tobą? Jeśli tak, to jest rozwiązanie. Możesz wyruszyć w niesamowitą podróż, pełną nowych odkryć i fascynacji. Podążanie tropem magicznych stworzeń da ci pole do rozwoju swoich zainteresowań, obserwacji, dostarczy wielu zaskoczeń, ale będzie cię również prowadzić przekonanie, że los magicznych stworzeń jest w twoich rękach!

sobota, 23 grudnia 2023

Stephen M.R.Covey i in. „Ufaj i inspiruj. Jak prawdziwie wielcy przywódcy wyzwalają wielość w innych”

Tytuł: „Ufaj i inspiruj. Jak prawdziwie wielcy przywódcy wyzwalają wielość w innych”
Autor: Stephen M.R.Covey i in.
Wydawnictwo: Studio Emka


Nowe czasy, nowe technologie i nowe podejście do życia wymagają nowych sposobów funkcjonowania, w tym zarządzania. Dlatego też od dłuższego czasu nie mówimy o zarządzaniu czy kierowaniu ludźmi, ale o wykorzystaniu ich potencjału, inspirowaniu, przewodzeniu. Niestety, nie we wszystkich firmach, nawet pomimo deklarowanej polityki personalnej, to funkcjonuje. W wielu przedsiębiorstwach pracownik jest wciąż nieustannie kontrolowany, pozbawia się go decyzyjności, a te decyzje, które zostały podjęte, są kwestionowane. Nacisk na zwiększenie wydajności nie pozwala skupić się na potencjale, talentach i umiejętnościach pracownika, które mogłyby być w bardziej optymalny sposób wykorzystane.

poniedziałek, 18 grudnia 2023

Nigel Cumberland "100 reguł ludzi produktywnych. Krótkie lekcje doprowadzania spraw do końca"

Tytuł: 100 reguł ludzi produktywnych. Krótkie lekcje doprowadzania spraw do końca
Autor: Nigel Cumberland
Wydawnictwo: Studio Emka


Dlaczego niektórzy z naszego w ciągu dnia są w stanie zrobić tak wiele, podczas kiedy my jesteśmy w ciągłym „niedoczasie”? Dlaczego nasz przełożony jest w stanie wyjść z pracy wcześniej niż my? Dlaczego zawsze jako ostatni oddajemy prace semestralne, raporty i inne dokumenty, których przygotowanie na nas spoczywało? Być może przyczyna tkwi w niewłaściwym zarządzaniu czasem, a dokładnie zarządzaniu sobą w czasie.

niedziela, 17 grudnia 2023

Charles Dickens "Opowieść wigilijna" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE LEKTURY

Tytuł: "Opowieść wigilijna"
Autor: Charles Dickens


"Opowieść wigilijna" to opowiadanie Charlesa Dickensa nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Pokazuje przemianę przedsiębiorcy, wielkiego skąpca i człowieka bezdusznego Ebenezer Scrooge`a pod wpływem duchów, a właściwie obrazów, które przynoszą. To lektura służąca refleksji nad własnym życiem i zrozumieniu, co tak naprawdę się liczy.

Grzegorz Kozera "Berlin, późne lato"

Tytuł: Berlin, późne lato
Autor: Grzegorz Kozera
Wydawnictwo: Dobra Literatura



Obozy koncentracyjne obecnie postrzegamy jako fabryki śmierci, bowiem ten, kto tam trafił, miał nikłe szanse wyjść żywy. Choć wielu tych, którzy tam mimo okropnych warunków egzystowali, zapewne się zastanawiało, czy nie było by prościej po prostu zginąć od razu po przywiezieniu. Hitlerowcy na terenie III Rzeszy i państw okupowanych zorganizowali w sumie dwanaście tysięcy obozów koncentracyjnych, a drugim imieniem każdego z nich było cierpienie. W sumie przeszło przez nie około osiemnaście milionów osób, z czego aż jedenaście milionów zostało zamordowanych. Zaś ci, którzy przeżyli, do końca życie zmagali się nie tylko z licznymi chorobami, ale – co gorsze – ze wspomnieniami. Niektórym udawało się uciec, choć konsekwencje tego były straszliwe, co więcej, sprowadzały śmierć zarówno na tych, którzy w ucieczce pomagali, jak i na tych, którzy pozostali.

Peter Hollins "Ucz się jak Einstein"

Tytuł: Ucz się jak Einstein
Autor: Peter Hollins
Wydawnictwo: Sensus


Jesteś przekonany, że nawet wielogodzinna nauka nic nie pomoże, bo nie jesteś zbyt mądry? Podziwiasz osoby, które uzyskują najwyższe wyniki na testach i nawet trochę im zazdrościsz? Zastanawiasz się, jakby to było móc uczyć się szybko i efektywnie? Twoi nauczyciele mówią ci, że do Einsteina ci daleko?

sobota, 16 grudnia 2023

Ludwik Lunar "Za nasze grzechy"

Tytuł: Za nasze grzechy
Autor: Ludwik Lunar
Wydawnictwo: HarperCllins



Od lat bezmyślnie niszczymy naszą planetę, zatruwając ją odpadkami, spalinami, brak nam również poszanowania dla jej zasobów. I choć wielu jest aktywistów, walczących o jej dobro, to jednak jako społeczeństwo raczej mało obchodzi nas jej przyszłość. Korzystamy z tego, że jesteśmy tu i teraz nie myśląc, jak nawet drobne codzienne działania niszczą nasze otoczenie.

Nina LaCour "Tak jest okej"

Tytuł: Tak jest okej
Autor: Nina LaCour
Wydawnictwo; Jaguar


Jak mierzyć samotność? Ci, którzy są samotni, szczególnie samotni wśród ludzi, doskonale wiedzą, że samotność jest niemierzalna. Jest bowiem niekiedy tak wielka, tak głęboka i przejmująca, że nie istnieje żadna miara ani żadna skala, by określić, jak bardzo jest ktoś samotny. Łatwiej jest tę samotność opisać, określić mianem pustki, dotkliwego zimna, czy poczuciem beznadziei i zagubienia.

wtorek, 12 grudnia 2023

Michelle Frances "Siostry"

Tytuł: Siostry
Autor: Michelle Frances
Wydawnictwo: Albatros


Nie ma chyba nic piękniejszego i bardziej trwałego, niż więź matki z dzieckiem oraz więź pomiędzy siostrami. To relacje niezwykle emocjonalne, ale i dające bezpieczeństwo, oparte na bliskości, bezgranicznym zaufaniu i bezwarunkowej miłości. Niekiedy jednak bywa tak, że coś tym relacjom nie pozwala się właściwie rozwijać, coś je hamuje i sprawia, że stają się one toksyczne lub też oparte są one na wzajemnej wrogości.

sobota, 9 grudnia 2023

Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Zaginiona para"

Tytuł: Magiczne drzewo. Zaginiona para
Autor: Andrzej Maleszka
Wydawnictwo: Znak


Zwykle nie lubimy swojej szkoły i raczej nie jesteśmy skłonni do poświęceń na jej rzecz. Narzekamy na nadmiar nauki, niesprawiedliwych nauczycieli, nieodpowiednie godziny, brak imprez i wiele innych czynników, które sprawiają, że każdego ranka z trudem zbieramy się, by tam dojść i z bólem myślimy o przeżyciu kolejnego dnia. Tyle tylko, że to właśnie w szkole zawierane są pierwsze przyjaźnie, które wielokrotnie są w stanie przetrwać całe życie.

czwartek, 7 grudnia 2023

Remigiusz Mróz "Inne tonacje ciszy"

Tytuł: Inne tonacje ciszy
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Pamięć to zdolność do przechowywania, odtwarzania czy przywoływania informacji. Każdemu zdarza się jednak, że ta pamięć nie działa zawsze tak, jak trzeba. Zapominamy kluczy od domu, parasolek z autobusu, przegapiamy terminy wizyt u lekarza. Niekiedy jednak zaburzenia pamięci mogą być dużo poważniejsze. Nie chodzi bowiem o zwykle zapominanie, ale o patologiczną niezdolność do przypominania sobie już zdobytych informacji, czyli amnezję. Może być ona konsekwencją przebytych chorób czy urazów, często jest jedną ze zdrowotnych konsekwencji wypadków. Wówczas chory może mieć problemy z przypomnieniem sobie faktów ze swojego życia, często też nie pamięta nawet, kim tak naprawdę jest.

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy” - streszczenie szczegółowe

Tytuł: „W pustyni i w puszczy”
Autor: Henryk Sienkiewicz


„W pustyni i w puszczy” to piękna powieść przygodowa, opowiadająca o wyzwaniach, odwadze, przyjaźni i miłości, rozkwitającej w ekstremalnej sytuacji.

sobota, 2 grudnia 2023

Michael Bond "Paddington triumfuje"

Tytuł: Paddington triumfuje
Autor: Michael Bond
Wydawnictwo: Znak


Czy można nie kochać uroczego misia w kapeluszu i przeciwdeszczowym płaszczu? Misia, który ma zawsze tysiące pomysłów i (niestety) chce jest wszystkie realizować? Misia, który w wyniku różnych zbiegów okoliczności i trafnej decyzji podjętej przez opiekunkę, trafia pod dach państwa Brown.

Lori Nelson Spielman "Trzy siostry z Toskanii"

Autor: Lori Nelson Spielman
Wydawnictwo: Kobiece


Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, ale jednocześnie to rodzina daje nam siłę do pokonywania przeciwności losu, to w rodzinie mamy korzenie dające nam poczucie bezpieczeństwa. Niestety, rzeczywiście z rodziną wiążą się też problemy i bolesne wspomnienia. Jedną z przyczyn takiego stanu jest fakt, że członkowie rodziny znają się bardzo dobrze i wiedzą, w którym punkcie uderzenie zaboli najmocniej. Nigdzie też, poza rodziną, nie widać tak dysproporcji w stanie posiadania czy nawet urodzie jej członków. To zaś może zrodzić zazdrość i pchnąć do czynów, które mają dalekosiężne konsekwencje.

piątek, 1 grudnia 2023

Aleksandra Muraszka "Swallow. Nadzieja umiera ostatnia"

Tytuł: Swallow. Nadzieja umiera ostatnia
Autor: Aleksandra Muraszka
Wydawnictwo: Jaguar


Każdemu z nas zdarza się zły dzień, każdemu zdarzają się przejściowe trudności, które wywołują zwątpienie, rozgoryczenie, zniechęcenie. Rzadko jest jednak tak, by ten stan utrzymywał się permanentnie. Życie bowiem składa się zarówno ze wzlotów, jak i upadków. A kiedy nie widzimy tych pierwszych to znaczy, że warto zwrócić się do kogoś o pomoc. Być może bowiem mamy do czynienia z depresją i konieczna będzie wizyta u specjalisty, po to, żeby poczuć się lepiej, a niekiedy, by móc funkcjonować.

Barbara Wicher "Pierwsza Gwiazdka w Cichej Dolinie"

Autor: Barbara Wicher
Wydawnictwo: Świetlik



Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, pełen magii i wzruszeń. Towarzyszą mu zapachy i kolory, zaś niezbędnym elementem Świąt jest choinka. Wyobrażacie sobie zatem sytuację, że ktoś może choinki nie znać? Co więcej, ktoś może nie wiedzieć, że ubiera się ją w piękne ozdoby, zaś pod nią Mikołaj, Gwiazdka czy Dziadek Mróz składają prezenty?

poniedziałek, 27 listopada 2023

Jessa Hastings "Magnolia Parks"

Tytuł: Magnolia Parks
Autor: Jessa Hastings
Wydawnictwo: Albatros


Teoretycznie wszyscy wiemy, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednocześnie nieustannie dążymy do tego, by zdobyć ich jak najwięcej, by gromadzić je, inwestować, nabywać za nie rzeczy, które mają nam zapewnić poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie to mityczne szczęście. Niektórzy z nas dość szybko orientują się, że żadna z zakupionych rzeczy nie poprawiła uczucia szczęśliwości, co najwyżej było ono bardzo krótkotrwałe.

niedziela, 26 listopada 2023

Małgorzata Masłowiecka "Lawenda i gadające koty"

Tytuł: Lawenda i gadające koty
Autor: Małgorzata Masłowiecka
Wydawnictwo: Lemoniada


Z każdym rokiem coraz bardziej oddalamy się od natury, coraz mniej mamy z nią kontaktu. Z jednej strony rozciągające się miasta i osiedla powodują karczowanie lasów, likwidację pól, z drugiej my sami przestaliśmy odnajdywać przyjemność w obcowaniu z naturą. Co więcej, wymawiamy się brakiem czasu, albo niepoważnym charakterem spacerów czy choćby uprawiania roślin na balkonie. Skupieni na wynikach, na osiąganiu, pracowaniu i zdobywaniu, a wreszcie gromadzeniu jak największej liczby rzeczy przestaliśmy pamiętać, czym jest przyjemność, dobra zabawa i odpoczynek.

poniedziałek, 20 listopada 2023

Agnieszka Zakrzewicz "Rzym. Najpiękniejsze wakacje"

Tytuł: Rzym. Najpiękniejsze wakacje
Autor: Agnieszka Zakrzewicz
Wydawnictwo: Czarna owca


Dla wielu Rzym jest niezrealizowanym marzeniem podróżniczym, dla innych miastem, które pokochali albo znienawidzili. Jedno jest pewne, koło Wiecznego Miasta, jak za poetą Tibullusem, nazywamy Rzym, nie można przejść obojętnie. Nie bez przyczyny nawet sami mieszkańcy są przekonani, że kiedy upadnie Rzym, nastąpi upadek świata. Miasto o tak bogatej historii jest nie tylko skarbnicą wiedzy o przemianach na przestrzeni wieków, ale również kolebką kultury i sztuki. Tak każda ulica wypełniona jest pozostałościami po minionych wydarzeniach, wszędzie czuć oddech przeszłości.

sobota, 18 listopada 2023

pod Redakcją Ewy Ogrodzkiej-Mazur, Urszuli Szuścik i Anny Szafrańskiej "Edukacja małego dziecka. Wsparcie pedagogiczne w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych" T.18

Tytuł: Edukacja małego dziecka. Wsparcie pedagogiczne w trudnych sytuacjach społecznych i edukacyjnych
Autor: pod redakcją Ewy Ogrodzkiej-Mazur, Urszuli Szuścik i Anny Szafrańskiej
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls



Bycie nauczycielem, pedagogiem z roku na rok staje się coraz trudniejsze. Coraz więcej wyzwań stoi bowiem przed każdym z nas, ale te wyzwania stoją również przed dziećmi. W zależności od różnych czynników, różnie sobie z nimi radzą, a kiedy jeszcze nie znajdują wsparcia w domu rodzinnym, wśród bliskich, mogą pojawić się różnego rodzaju problemy. Coraz więcej jest również w szkołach dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami, a to wymaga od nas wszechstronnej wiedzy na temat form pomocy, najlepszej dla danego ucznia.

piątek, 17 listopada 2023

Izabela Janiszewska "Izabela Janiszewska"

Tytuł: W szponach
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona
 

Strata bliskiej osoby, partnera czy rodzica, wywołuje wielki ból i pozostawia poczucie pustki. A choć każdy inaczej radzi sobie z żałobą, każdy inaczej ją przeżywa, to niektórzy nie potrafią powrócić do normalnego życia, mimo upływu czasu. Problemy są tym większe, im większą traumą była śmierć – szczególnie ta nagła.

środa, 15 listopada 2023

Mona Awad "Króliczek"

Tytuł: Króliczek
Autor: Mona Awad
Wydawnictwo: Poznańskie



Czas studiów jest niezwykle ważny dla rozwoju człowieka i może determinować naszą przyszłość. To okres, kiedy stajemy się bardziej samodzielni, podejmujemy nowe wyzwania, zdobywamy nowych przyjaciół, a – jeśli podążamy za naszą pasją - zyskujemy nowe umiejętności potrzebne do jej rozwoju. Niestety, to też czas, kiedy bardzo łatwo jest nam zachłysnąć się wolnością, albo w zderzeniu z rzeczywistością, zupełnie się zniechęcić.

wtorek, 14 listopada 2023

C.S.Lewis "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa" - streszczenie szczegółowe

Tytuł: Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa.
Autor: C.S.Lewis


„Łucja zagląda do szafy”

Czwórka dzieci, rodzeństwo: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja wyjeżdżają w czasie wojny z Londynu na wieś, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w okresie bombowych nalotów na miasto. Zamieszkały u starego Profesora, w pięknym, starym, zabytkowym domu, dziesięć mil od najbliższej stacji kolejowej. Profesor był kawalerem, mieszkał tylko ze swoją gospodynią, panią Macready i jej trzema pomocnicami. Przy pierwszym spotkaniu Profesor wydał się dzieciom trochę dziwny i śmieszny, a najmłodsza Łucja nawet się go przestraszyła, jednak szybko go polubiły. Był bardzo stary, miał krzaczastą, białą brodę łączącą się z siwą czupryną.

Ruth Ware " Kobieta z kabiny dziesiątej"

Tytuł: Kobieta z kabiny dziesiątej
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Wyobrażasz sobie, jak by to było, gdybyś miał możliwość choć raz otoczyć się luksusem? Gdybyś mógł sobie pozwolić na najlepsze hotele i restauracje, najdroższe wakacje, ekskluzywne zabiegi? Gdyby wszyscy kłaniali ci się w pas i spełniali każdą twoją zachciankę, zanim jeszcze wypowiesz życzenie? Okazuje się, że taki scenariusz nie musi realizować się tylko we śnie. Niekiedy różne zbiegi okoliczności mogą sprawić, że będziesz mógł pławić się bezkarnie w luksusie. Tylko… czy jesteś w stanie zapłacić za to odpowiednią cenę?

poniedziałek, 13 listopada 2023

Imogen Clark "Nie sposób zapomnieć"

Tytuł: Nie sposób zapomnieć
Autor: Imogen Clark
Wydawnictwo: Akurat


Czas studiów to przełomowy okres dla wielu ludzi. To nie tylko moment, gdzie wielu z nich musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, radząc sobie lepiej lub gorzej, ale także to czas zawierania przyjaźni oraz weryfikowania życiowych planów. Dla jednych to czas upadku nowo wyznawanych wartości, dla innych czas, kiedy upewniają się, że wybrana droga jest tą pożądaną.

piątek, 10 listopada 2023

Chanel Cleeton "I see London"

Tytuł: I see London
Autor: Chanel Cleeton
Wydawnictwo: HarperCollins



Studia oznaczają nowy etap w życiu. Tym bardziej go przeżywamy, im mocniej odcinamy się od dotychczasowego życia, im dalej wyjeżdżamy i im bardziej samodzielni się stajemy. Często bowiem studia oznaczają opuszczenie rodzinnego domu, konieczność podjęcia pracy i samodzielne życie. A co za tym idzie – odpowiedzialność za swoje decyzje i popełnione błędy.

czwartek, 9 listopada 2023

Emilia Jachimczyk "Nigdy przenigdy"

Tytuł: Nigdy przenigdy
Autor: Emilia Jachimczyk
Wydawnictwo: Jaguar



Niekiedy jest tak, że szukamy daleko tego, co jest blisko. Wydaje nam się bowiem, że to znajome, bliskie, nie może dać już nam szczęścia, gonimy więc za czymś innym, choć nie za bardzo wiemy za czym. Stawiamy sobie kolejne cele, pragniemy nowych rzeczy nie będąc świadomym, że tak naprawdę nie w nich należy szukać szczęścia. To właśnie dlatego, znajdujemy go zwykle, gdy rozczarowani rezygnujemy z jego poszukiwania. Okazuje się bowiem, że cały czas byliśmy blisko, że to szczęście tylko czekało, by je zaprosić do swojego życia.

środa, 8 listopada 2023

Anna Włodarkiewicz "Chatka w sercu lasu. Gaja z Gajówki. Tom 1"

Autor: Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo: Świetlik



Wyobrażasz sobie, jak to jest mieszkać w samym środku lasu i nie chodzić do szkoły? Myślisz pewnie, że to wymarzony scenariusz dla ciebie, szczególnie jeśli niezbyt lubisz szkolne mury. Tyle tylko, że mieszkanie na odludziu, wyłącznie w otoczeniu drzew i zwierząt w połączeniu z edukacją domową może oznaczać niezbyt dobry scenariusz. Wiąże się bowiem z brakiem kolegów i koleżanek oraz samotnością. Czy jednak takie życie jest naprawdę złe?

wtorek, 7 listopada 2023

Julia Magdalena Karapuda „Nauczycielskie praktyki oceniania zachowania uczniów w edukacji wczesnoszkolnej”

Tytuł: „Nauczycielskie praktyki oceniania zachowania uczniów w edukacji wczesnoszkolnej”
Autor: Julia Magdalena Karapuda


Ocenianie jest tematem niezwykle trudnym i kontrowersyjnym, niestety z tego powodu rzadko podejmowanym. Na studiach pedagogicznych zwykle nie poświęca się mu dużo uwagi, tymczasem oceny mogą wpływać motywująco lub demotywującą i nie chodzi tylko o oceny rozumiane jako stopnie w dzienniczku. Tym samym młodzi nauczyciele wkraczają na drogę zawodową, często samodzielnie wypracowując sobie pewne modele zachowań, które mniej lub bardziej sprawdzają się w obecnej rzeczywistości.

niedziela, 5 listopada 2023

Justyna Bednarek „O kurza twarz!”

Tytuł: „O kurza twarz!
Autor: Justyna Bednarek
Wydawnictwo: Świetlik


Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nic bardziej mylnego. Wszak każda kura wie, że najlepszym przyjacielem człowieka (i najinteligentniejszym stworzeniem), jest właśnie …kura. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości to znaczy, że koniecznie musisz przygarnąć kurę, a następnie dać się jej prowadzić przez życie.

piątek, 3 listopada 2023

Pałasz Marcin „Sposób na Elfa” - streszczenie szczegółowe lektury

Tytuł: Sposób na Elfa
Autor: Pałasz Marcin


„Sposób na Elfa”, to ciepła opowieść o wspaniałej przyjaźni człowieka i psa, o odpowiedzialności, zobowiązaniach i akceptacji.

„Marzenia o lesie i oswojonym człowieku”

Główny bohater książki to Elf - kundelek w typie owczarka niemieckiego. Znajduje się w schronisku razem ze swoją siostrą bliźniaczą Erką. Opowiada o tym, jak żyje mu się w klatce. Przedstawia Tofika, który jest owczarkiem alzackim i mieszka w klatce obok. Jest on wielkim autorytetem dla Elfa, który opowiada o świecie. Mówił na przykład, że za wysokim ogrodzeniem wcale nie ma żadnych klatek, a psy chodzą sobie luzem lub na smyczach. Tofik opowiadał również o spacerach, czyli wydarzeniach polegających na tym, że pies zabiera swojego człowieka poza dużą klatkę w której razem mieszkają. Z kolei te duże klatki nazywane są „domem” albo „mieszkaniem”. Elf jest przekonany, że Tofik nieco zmyśla, natomiast Erka wierzy mu bez zastrzeżeń. Elf zauważa, że jego siostra jest zupełnie inna niż on, wszystkiego się boi, a gdy ktoś obcy przechodzi obok ich klatki, zwija się w małą kulkę. Mówi również, że z siostrą wyglądają niemal identycznie. Bohater marzy o tym, że ktoś ich bierze, chce zobaczyć lasy i nawet te mieszkania ludzi. Chce mieć swojego człowieka, niestety ludzie wolą adoptować mniejsze psy.

Michalina Tańska "Uczucia. Nie ma się czego bać, Wsparciownik szkicownik"

Tytuł: Uczucia. Nie ma się czego bać. Wsparciownik szkicownik"
Autor: Michalina Tańska
Wydawnictwo: Literackie


Żyjemy w świecie, w którym rozwój technologicznym przyspieszył tempo. Co za tym idzie, otacza nas mnóstwo rozwiązań pozwalających przyspieszyć nasze życie, poprawić wydajność i zmuszających nas do jeszcze szybszego tempa. I mimo iż te same rozwiązania oszczędzają nam czas, to z drugiej strony go pochłaniają, chwytając nas w pułapkę. W rezultacie nasze funkcjonowanie przypomina życie kręcącego się w kołowrotku szczura, któremu trudno się wyrwać z matni. Dodatkowo presja otoczenia wymusza na nas określone zachowania, zaś świat oglądany codziennie w mediach społecznościowych sprawia, że i my podnosimy sobie coraz bardziej poprzeczkę. To wszystko sprawia, że żyjemy w nieustannym stresie – boimy się, jak zostaniemy odebrani, boimy się, że nie podołamy, że nie jesteśmy zbyt dobrzy itp. Taki stan nie może nie odbić się negatywnie na naszym zdrowiu, nie może przejść bez echa. Jeśli jeszcze dodamy do tego czynniki genetyczne oraz takie wydarzenia, jak śmierć, utrata pracy itp., to nie dziwi wcale, że z roku na rok powiększa się liczba osób chorych na depresję. Ciśnienie, generowane przez czasy, w których żyjemy, jest na dłużą metę niebezpieczne. I jedyne, co możemy zrobić, to poznać mechanizmy obronne, żeby jakoś funkcjonować i realnie poprawić sobie jakość życia.

czwartek, 2 listopada 2023

Jakub Bączykowski "Nie mogę ci powiedzieć"

Tytuł: Nie mogę ci powiedzieć
Autor: Jakub Bączykowski
Wydawnictwo: Mięta



Czy możemy obdarzyć kogokolwiek bezgranicznym zaufaniem? Życie pokazuje, że nie możemy ufać nawet sobie, a co dopiero rodzicom, dzieciom czy życiowym partnerom i przyjaciołom. Rodzice przecież są zdolni do porzucenia swoich dzieci, dzieci nie interesują się losem rodziców, a partnerzy, pomimo deklaracji miłości, zdradzają czy postanawiają szukać szczęścia gdzie indziej. Niestety, nie możemy kontrolować się cały czas, nie mamy również wpływu na otoczenie. A jedyne, co nam pozostaje, to zachowanie daleko posuniętej ostrożności. Czasami jednak to nie wystarcza.

środa, 1 listopada 2023

Aleksandra Kern "Będzie dobrze"

Tytuł: Będzie dobrze
Autor: Aleksandra Kern
Wydawnictwo: Prozami



„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” – o prawdziwości tych słów, napisanych przez Jana Kochanowskiego, zaświadczą zapewne szczególnie ci, którzy to zdrowie stracili. W trakcie choroby, zwłaszcza tej ciężkiej, nawet śmiertelnej, zmieniają się zupełnie priorytety, zaczynamy dostrzegać to, co naprawdę w życiu się liczy. I nie są to nowe buty, telefon, rewelacyjna praca czy ilość polubień w mediach społecznościowych. Wówczas zdajemy sobie sprawę, że zdrowie to coś, na co nie zwracamy uwagi, do chwili, kiedy zaczyna ono szwankować. To również moment, kiedy weryfikujemy nasze relacje z innymi ludźmi i zaczynamy dostrzegać, jak ważne jest wsparcie rodziny oraz bliskich nam osób, jak ważny jest ktoś, kto trwa przy nas.

niedziela, 29 października 2023

Agnieszka Kozak, Robert Bielecki, Marcin Rzeczkowski „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie”

Tytuł: „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie”
Autor: Agnieszka Kozak, Robert Bielecki, Marcin Rzeczkowski
Wydawnictwo: Sensus


Kiedy twoje dziecko ze słodkiego bobasa zmienia się nagle w burkliwe indywiduum, to wcale nie znaczy, że pojawił się jakiś problem. Po prostu dziecko dorasta i staje się nastolatkiem. Podobnie, jeśli śpi do dwunastej, szybko zmienia zdanie, odrzuca wszystko, co do tej pory wydawało mu się ciekawe. Musimy zrozumieć, że głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że mózg nastolatka po prostu szaleje, a większość połączeń, które wykształciły się w nadmiarze w pierwszych latach życia dziecka jest usuwana właśnie pomiędzy 12. a 17. rokiem życia. To oznacza, że mózg jest w nieustannej przebudowie, jedne połączenia neuronalne znikają, pojawiają się nowe.

czwartek, 26 października 2023

Mateusz Grzesiak: Kalendarz Create Yourself 2024

Tytuł: Kalendarz Create Yourself 20224 by Mateusz Grzesiak
Wydawnictwo: Onepress


Nowy Rok to symboliczny nowy początek. Dlatego też z jego nadejściem zwykle robimy plany, składamy obietnice, których zwykle … nie dotrzymujemy. Dzieje się tak z różnych przyczyn – cel, który sobie zakładamy, może wcale nie być naszym pragnieniem, ustawiamy sobie zbyt wiele celów, nasze cele wzajemnie się wykluczają, są nierealne, wcale nie wierzymy w sukces. Te powody można mnożyć i to one sprawiają, że zwykle już 2 stycznia o części postanowień zapominamy, część kolejną odkładamy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Do kolejnego roku jest daleko, wciąż zatem zwlekamy z rozpoczęciem działań, wydaje nam się, że mamy czas i nawet się nie obejrzymy, jak nadchodzi koniec kolejnego roku, a my jesteśmy w tym samym miejscu, w jakim byliśmy dwanaście miesięcy temu.

„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” - streszczenie szczegółowe lektury

Tytuł:  „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” 
Autor: Janusz Christa


W komiksie „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” towarzyszymy bohaterom w ich pełnej przygód podróży na Łysą Górę oraz w walkach o ocalenie grodu Mirmiłowa. Bohaterowie będą musieli wykorzystać swoje talenty i pokonać słabości, by obronić dom przez złowrogimi zbójcerzami, dowodzonymi przez Hegemona.

wtorek, 24 października 2023

Przemysław Borkowski "Diabelski krąg"

Tytuł: Diabelski krąg
Autor: Przemysław Borkowski
Wydawnictwo: Czwarta strona

Niekiedy powroty do przeszłości są niezwykle przyjemne, odprężające i wypatrujemy tylko okazji, by powspominać przeszłość. Bywa jednak i tak, że takie wyprawy do lat młodzieńczych, wcale nie są oczekiwane, a wręcz przeciwnie – robimy wszystko, by zapomnieć. Przeszłość ma jednak to do siebie, że nieustannie dopomina się o uwagę, nieustannie dostarcza nam pretekstów do tego, byśmy o tej przeszłości pomyśleć musieli.

Antoine de Saint Exupery „Mały Książę” - streszczenie szczegółowe lektury

Tytuł: „Mały Książę”
Autor: Antoine de Saint Exupery


„Mały Książę” – to wzruszająca baśń o przyjaźni, o pielęgnowaniu w sobie dziecka i o tym, co w życiu jest ważne. Autor jest jednocześnie narratorem i bohaterem – Pilotem. Utwór napisany jest w pierwszej osobie w formie wspomnień, uzupełnionych ilustracjami pisarza.

poniedziałek, 23 października 2023

Clive Gifford "Szokujące liczby"

Tytuł: Szokujące liczby
Autor: Clive Gifford
Wydawnictwo: ToTamto


Nie bez przyczyny matematyka jest uznawana za królową nauk, bowiem wszystko na matematyce jest oparte – cały ład i porządek wszechświata. Niestety z uwagi na system nauczania dzieci zwykle nienawidzą matematyki, boją się jej, uznają za nudną. A przecież matematyka jest fascynująca, już same liczby są fenomenalne, interesujące, a za nimi kryje się każda rzecz, każde istnienie, które nas otacza.

niedziela, 22 października 2023

Justyna Bednarek "Kury z grubej rury. Kury. Tom 1"

Autor: Justyna Bednarek
Wydawnictwo: Świetlik


Zwykle, wśród zwierząt posiadanych w przydomowej zagrodzie, zalicza się psy lub koty, a o zaletach posiadania takowych nie trzeba nikogo przekonywać. Mało kto jednak rozważa wprowadzenie pod swój dach kur, a szkoda, bo – jak się okazuje – te zwierzęta mogą ocalić dom przed złodziejem, zagwarantować atrakcję w trakcie przyjęcia, a nawet pilnować dzieci. Nie wierzycie?

sobota, 21 października 2023

Dominika Górka „Dinożarły, czyli co żarły dinozaury i inne prehistoryczne bestie”

Tytuł: „Dinożarły, czyli co żarły dinozaury i inne prehistoryczne bestie”
Autor: Dominika Górka
Wydawnictwo: Nowa Baśń


Dinozaury, mimo iż wyginęły około 65 milionów lat temu, niezmiennie fascynują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ich niezwykle kształty, pieczołowicie odtworzone przez badaczy na podstawie szkieletów, ich zwyczaje, a nawet sama wielkość stanowią pożywkę dla wyobraźni. Nie bez przyczyny w temacie dinozaurów powstało wiele książek czy filmowych ekranizacji, w których dinozaury – w zależności od wizji twórcy – były albo słodkimi dinusiami, albo przerażającymi potworami. Wiemy, jak dinozaury wyglądały, wiemy też, że były wśród nich gatunki mięsożerne, jak i roślinożerne, a także takie, które tak naprawdę nie gardziły żadnym pokarmem i nie miały nic przeciwko zjedzeniu innego dinozaura.

Emily Sharratt "Pierwsze słowa o emocjach. Warsztat słów"

Autor: Emily Sharratt
Wydawnictwo: Świetlik


Przez całe lata byliśmy uczeni, że emocje są czymś, czego odczuwać nie wypada. Co więcej, funkcjonował podział na te dobre i te złe, z czego te drugie najlepiej, by zostały wyparte. Tyle tylko, że nie da się odczuwać emocji, a zlekceważenie tego tematu oznacza tylko tyle, że nie potrafimy sobie z emocjami radzić, że ich tłumienie pociąga za sobą dalekosiężne skutki, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego też warto uczyć dzieci, że emocje są cenna informacją, pokazywać, jak je rozpoznawać i jak się z nimi obchodzić tak, by mieć je pod kontrolą oraz wyciągać z nich wnioski.

Sam Silverstein „Model sukcesu. 5 kroków, które zrewolucjonizują twoje życie”

Tytuł: „Model sukcesu. 5 kroków, które zrewolucjonizują twoje życie”
Autor: Sam Silverstein
Wydawnictwo: Studnio Emka


„Jesteś wiele wart”, „Możesz osiągnąć wszystko” – te i podobne zdania często pojawiają się u mówców motywacyjnych czy w poradnikach, a poza chwilową poprawą nastroju, zwykle nie przynoszą nam większych korzyści czy nie wiążą się z poprawą jakości naszego życia. Dzieje się zwykle tak, że tak naprawdę w te słowa nie wierzymy, nie jesteśmy w stanie powiązać ich z działaniem i tak naprawdę tkwimy wciąż w tym samym miejscu.

piątek, 20 października 2023

Karolina Pastuszak "Ups…No to wpadłam!"

Tytuł: Ups…No to wpadłam!
Autor: Karolina Pastuszak
Wydawnictwo: Prozami


My kobiety, lubimy złych chłopców, mamy do nich słabość. I mimo iż logika podpowiada, by trzymać się od nich z daleka, to ten przyjemny dreszczyk emocji, który nam w ich obecności towarzyszy, jest wart wielu wyrzeczeń. Zwykle bowiem za takie znajomości płacimy wysoką cenę, ale – jak to w przysłowiu – lepiej żałować to, o się zrobiło niż to, czego się nie zrobiło.

czwartek, 19 października 2023

„Akademia pana Kleksa” - streszczenie szczegółowe lektury

Tytuł: „Akademia pana Kleksa”
Autor: Jan Brzechwa



„Akademia pana Kleksa” to książka dla dzieci napisana przez Jana Brzechwę i wydana w 1946 roku. Opowiada ona historię dwunastoletniego, niesfornego, rudego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma trzema innymi chłopcami i przeżywa tam wiele przygód, a przede wszystkim nabiera wiary w siebie.