niedziela, 31 lipca 2022

Katarzyna Franus "Osobni"

Tytuł: Osobni
Autor: Katarzyna Franus
Wydawnictwo: Czarna Owca


Czy wierzycie w znaki? W to, że wszystko dzieje się według ustalonego z góry scenariusza i jakakolwiek próba zmiany tego, jest z góry skazana na porażkę? Nawet, jeśli sceptycznie podchodzicie do tej kwestii, to najlepszym dowodem na istnienie znaków i większego planu, jest obserwacja swojego życia z dłuższej perspektywy. Okazuje się wówczas, że nasze decyzje, życiowe wybory, prowadzą nas do miejsca, w którym mamy być, a niekoniecznie do tego, w którym być chcieliśmy.

Brwi idealne

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Zbyt rzadko jednak mówi się o tym, że równie ważna jest ich oprawa. Dlatego warto szczególnie dbać zarówno o brwi, jak i rzęsy, a regularna pielęgnacja może sprawić, że oczy staną się naszą ozdobą.

czwartek, 28 lipca 2022

Słodki podwieczorek: Ciasto z porzeczkami

Co prawda pogoda nie sprzyja zbiorom owoców, ale porzeczki w tym roku obrodziły dość dobrze. A że zapasy dżemu mamy jeszcze ubiegłoroczne, to tak naprawdę przeznaczamy je na kompoty i ciasta. Dziś proponuję wam jedną z wersji ciasta porzeczkowego, bardzo łatwego, wilgotnego i naprawdę pysznego.


Ciasto z porzeczkami

Składniki:
  • 2 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 3 średnie jajka
  • około pół szklanki cukru
  • pół kostki masła 
  • 100 g sera twarogowego
  • 1/3 szklanki mleka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • pełna szklanka porzeczek

Lisa Gardner "Dziecięce koszmary"

Tytuł: Dziecięce koszmary
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros



Nie ma chyba większej tragedii, niż śmierć dziecka. O ile nad odejściem osoby dorosłej możemy ubolewać, to dopiero przy dziecku pojawia się prawdziwa rozpacz, bowiem miały one przed sobą wiele lat życia, doświadczeń, wiele lat wypełnionych miłością. Przynajmniej w teorii, bo w przypadku rodzin dysfunkcyjnych dziecko jest zwykle narzędziem umożliwiającym zdobycie dodatkowych środków finansowych. Rodzice nie mają przy tym żadnych cieplejszych uczuć wobec malucha – w najlepszych przypadkach, w najgorszych – malec umożliwia im wyładowanie frustracji, zaś przemoc wobec niego daje im poczucie siły i sprawstwa.

Słodki podwieczorek: Muffinki czekoladowe

Jestem łasuchem, choć dość wybrednym. Nie ma dla mnie nic lepszego, niż kawałek domowego ciasta. Wolę też kawałek jabłecznika czy sernika od muffinek, ale te w czekoladowej wersji są naprawdę dobre, a przy tym bardzo łatwe do wykonania. Można do nich dodawać również różne składniki, np. posiekaną czekoladę (również białą), wrzucić kawałek pralinki czy owoce.

Muffinki czekoladowe

Składniki:

  • 2 szkl mąki 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 0,5 szkl cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 łyżki kakao
  • 0,5 tabliczki gorzkiej czekolady
  • 1 jajko
  • 0,5 szkl oleju
  • 1 szkl mleka

wtorek, 26 lipca 2022

Ewa Formella "Obiecuje ci szczęście"

Tytuł: Obiecuje ci szczęście
Autor: Ewa Formella
Wydawnictwo: Replika


Szczęście jest uczuciem subiektywnym, a każdego uszczęśliwia coś innego. Jednak poprawne relacje rodzinne, poczucie bliskości, świadomość, że w bliskich mamy wsparcie, pomaga w odnalezieniu tego szczęścia. I sprawia, że zaczynamy go poszukiwać nie w rzeczach materialnych, a w sobie. Niestety niewiele osób może pochwalić się szczęśliwą rodziną, zawsze znajdzie się ktoś, kto poprawne stosunki zniszczy, kto będzie sprawcą nieszczęść, kto zada ból i doprowadzi do płaczu. Nie bez przyczyny ilość rozwodów wciąż rośnie, choć tak naprawdę prawdziwym nieszczęściem jest pozostawanie w związku bez miłości, w którym doświadczamy tylko zranienia, upokorzenia.

poniedziałek, 25 lipca 2022

Podróże z dzieckiem: Roztocze - Zamość

Zamość nazwany „Perłą renesansu”, „Miastem arkad” lub „Perłą Północy” odwiedziłam już drugi raz, choć od mojej ostatniej wizyty minęło trzydzieści lat. Miasto to żyło w mojej pamięci jako monumentalne, zaś prowadzące do ratusza schody do dziś kojarzę z moją kuzynką, która zapragnęła po nich wchodzić w ślubnej sukni. Tym większe było moje rozczarowanie mocno przykurzonym i zaniedbanym miastem, w którym tylko kamienice ormiańskie przyciągają na rynku uwagę.

Mario Escobar "Nauczyciel z getta"

Autor: Mario Escobar
Wydawnictwo: Kobiece


„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” – tak mówił Janusz Korczak, lekarz, pedagog, pisarz, działacz społeczny, który prowadził w warszawskim getcie Dom Sierot. O nim samym, jego pracy powstało wiele publikacji, najczęściej są to pozycje naukowe, koncentrujące się na metodach pedagogicznych. Możemy przeczytać też o jego bohaterstwie, a także poświęceniu, które naznaczyło nie tylko ostatnie chwile, ale całe jego życie.

Podróże z dzieckiem: Roztocze - Józefów i Biłgoraj

Ciąg dalszy wakacyjnych propozycji, bo choć w tym roku wakacje nieco krótsze niż poprzednio (zwykle jeździliśmy na 10 dni), a z uwagi na odległości i miejsce, obfitowały w nieco inne atrakcje niż zwiedzanie, to jednak troszkę udało się zobaczyć, choć w przypadku wyprawy do Zamościa, był to dłuższy wypad. Dziś jednak jeszcze urocze miasteczko Józefów, położone najbliżej nas, a także Biłgoraj, który nas pozytywnie zaskoczył (również kulinarnie), choć wybraliśmy się tam właściwie tylko po to, by zobaczyć cudowne miasteczko kresowe.

czwartek, 21 lipca 2022

Kate Bryan "Sztuka w afekcie"

Tytuł: Sztuka w afekcie
Autor: Kate Bryan
Wydawnictwo: Arkady


Patrząc na obrazy znajdujące się w muzeach i galeriach sztuki najczęściej oceniamy je jednobiegunowo – coś nam się podoba, bądź nie. Nieliczni są w stanie zagłębić się w obraz na tyle, by dostrzec zwykle subtelne zmiany w stylu czy tematyce, w zależności od etapu życia artysty czy też znaczących wydarzeń w jego życiu. Rzadko te zastanawiamy się nad samym artystą – nie tylko nad tym, co chciał za pośrednictwem obrazu przekazać, ale i nad tym, jaki ten artysta był, jak wyglądała jego egzystencja, czy kochał i był kochany.

Słodki podwieczorek: Bananowe placuszki

Do bananów mam stosunek bardzo ambiwalentny. Lata temu zraziłam się smażonym bananem, podanym mi wówczas w jednej z krakowskich restauracji, a ten smak na długo wyleczył mnie z jedzenia bananów. Zmieniło się to diametralnie, ile wspaniałych rzeczy można z tych owoców robić, a zwykle są one banalne do wykonania i niezwykle smaczne. Tak jak bananowe placuszki, uwielbiane przez moją córkę, która taką partię może "wsunąć" w ciągu jednego dnia. Choć ja wolę podane na ciepło, to Klara wybiera wersję wystudzoną, często zabieram je również w pojemniku nad wodę czy na spacer, nawet następnego dnia. 

Hendrik Groen : "Mała niespodzianka. Dwóch starszych panów i niemowlę, czyli jak Hendrik i Evert wpadają w kłopoty"

Tytuł: Mała niespodzianka. Dwóch starszych panów i niemowlę, czyli jak Hendrik i Evert wpadają w kłopoty
Autor: Hendrik Groen
Wydawnictwo: Albatros

Pojawienie się dziecka w rodzinie oznacza totalną zmianę stylu życia, ale i sposobu patrzenia na świat. O sposobie spędzania wolnego czasu już nawet nie mówiąc, szybko bowiem okazuje się, że tak naprawdę cała nasza egzystencja jest podporządkowana nowemu członkowi rodziny. O oddawaniu się swojej pasji nawet nie ma co myśleć, szczególnie jeśli odbywa się ona poza domem lub wymaga skupienia.

środa, 20 lipca 2022

Kamil Mykowski "Po prostu mów! Język niemiecki bez gramatyki"

Tytuł: Po prostu mów! Język niemiecki bez gramatyki
Autor: Kamil Mykowski
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Panuje powszechne przekonanie, że język niemiecki jest trudny. Przyczynił się do tego w dużej mierze system nauczania, skoncentrowany na gramatyce, nie zaś na zdobyciu umiejętności komunikacyjnych. Jeśli zatem der, die, das śni ci się po nocach, jeśli odmiana czasowników to dla ciebie prawdziwa katorga i przeszkoda nie do pokonania, jeśli do tej pory nienawidziłeś niemieckiego, to może pora … wrócić do jego nauki? Tyle tylko, że w nieco inny sposób, kładący nacisk na wyrażanie swoich myśli w sposób komunikatywny, nie zaś na wykuwaniu regułek.

wtorek, 19 lipca 2022

Małgorzata Rogala "Za cenę śmierci"

Tytuł: Za cenę śmierci
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Specjaliści są zgodni, że w Polsce ukrywać się mogą zaginione skarby wartości wielu miliardów złotych. Niektóre z nich są bezcenne, a większość zaginęła w trakcie II wojny światowej. Poszukiwacze do dziś śledzą różnego rodzaju wyprzedaże, skupują pamiętniki, rozmawiają z tymi, co jeszcze mogą pamiętać czasy wojny i z ich rodzinami po to, by odnaleźć skarb. Udaje się to nielicznym, ale znaleziska zwykle wynagradzają cały trud włożony w poszukiwania, choć nie rekompensują nakładów finansowych. Przynajmniej w większości przypadków, bowiem zgodnie z prawem rzeczy znalezione powinny zostać zwrócone państwu. Wielu poszukiwaczy się z tym nie zgadza, ewentualne odnalezienie skarbu trzymając w tajemnicy, To sprawia, że prywatne kolekcje rosną w siłę, a wciąż jeszcze wiele cennych dzieł sztuki czeka, by je ktoś odszukał.

Podróże z dzieckiem: Roztocze - Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn jest jednym z najstarszych miast Roztocza i Lubelszczyzny. Pierwsza wzmianka o nim pojawia się w 1352 roku w dokumencie wysłanym przez króla Kazimierza Wielkiego, który podczas wyprawy przeciwko Litwinom obozował pod Szczebrzeszynem. Jako królewskie miasto Szczebrzeszyn był silnym ośrodkiem gospodarczym. Przed wrogami chroniły go murowano-ziemne wały. Ważną funkcję obronną pełnił też położony na wzgórzu zamek strzegący przepraw na Wieprzu. Zamek na przestrzeni wieków wielokrotnie niszczono i odbudowywano. Do dziś przetrwały jedynie zrujnowane fragmenty ruin murowanej wieży zamkowej.

poniedziałek, 18 lipca 2022

Podróże z dzieckiem: Roztocze - Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski jest stolicą Roztocza Środkowego (zwanego również Roztoczem Tomaszowskim). Miasto malowniczo położone jest na pograniczu Roztocza i Grzędy Solskiej, nad rzeką Sołokiją. Przez Tomaszów przebiega droga krajowa nr 17, dawny szlak Inter Mare łączący Bałtyk z Morzem Czarnym.

sobota, 16 lipca 2022

Kate Morton "Zapomniany ogród"

Tytuł: Zapomniany ogród
Autor: Kate Morton
Wydawnictwo: Albatros


Są takie tajemnice, które potrafią zmienić kolejne losu wielu pokoleń. Są takie tajemnice, które potrafią człowieka przytłoczyć, zniszczyć mu życie. I choć za wszelką cenę staramy się niekiedy poznać prawdę, to często po fakcie tego żałujemy. Życie w błogiej nieświadomości ma swoje plusy, choć natura ludzka każe nam badać, dociekać i poznawać.

piątek, 15 lipca 2022

Ewa Lewandowska "Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku"

Tytuł: Wiersz i opowiadanie na każdy miesiąc roku
Autor: Ewa Lewandowska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Mówi się, że aby pokochać drugą osobę, w pierwszej kolejności trzeba pokochać siebie. Niestety często bywa to trudne, głównie z uwagi na rosnące wymagania społeczne wobec nas, w tym (niestety) wymagania rodziców. Bardzo często dorastamy już z bagażem nieprzychylnych sądów na swój temat, słysząc, że inni są lepsi, że nie jesteśmy dość dobrzy, by zasłużyć, że musimy się postarać, że musimy się zmienić. Tymczasem prawda jest taka, że na prawdziwą miłość nie trzeba zasłużyć, ona po prostu jest, a przede wszystkim jest bezwarunkową. Warto o tym pamiętać i zamiast wciąż się biczować, wciąż coś komuś udowadniać, lepiej o siebie zadbać. Po to, by dostrzec w sobie piękno, bo wówczas piękno odnajdziemy we wszystkim, co nas otacza.

Podróże z dzieckiem: Roztocze - Krasnobród

Lecznicze walory Krasnobrodu znane były od wieków. Wodzie z miejscowych źródeł przypisywano właściwości uzdrawiające. Skorzystała z nich królowa Marysieńka Sobieska, która w podzięce za powrót do zdrowia ufundowała kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Ten fakt został uwieczniony na frontonie kościoła w języku łacińskim, a w tłumaczeniu polskim brzmi: „Panu Najlepszemu i Największemu, kosztem i nakładem Najjaśniejszej Marii Kazimiery, Królowej Polski, towarzyszki życia świętej pamięci Najjaśniejszego i Najpotężniejszego w świecie Jana III, Króla Polski, jako wypełnienie ślubów za odzyskane w tym miejscu przed cudownym obrazem, a już bezpowrotnie utracone zdrowie, ten święty przybytek został wzniesiony ku czci Najświętszej Dziewicy Maryi i poświęcony w roku 1699”.

środa, 13 lipca 2022

Erin Zammett Ruddy "Zaradnik życiowy"

Tytuł: Zaradnik życiowy
Autor: Erin Zammett Ruddy
Wydawnictwo: Czarna Owca


Coraz szybsze tempo życia, coraz więcej obowiązków, coraz dłuższe godziny pracy sprawiają, że pozostaje nam coraz mniej czasu na czynności, które same w sobie nie są naszym celem, ale mogą nam uprościć, uprzyjemnić życie czy też są elementem naszego funkcjonowania. Niegdyś to nasi rodzice czy dziadkowie wprowadzali nas w świat tych praktycznych czynności, natomiast obecny trend jest odwrotny – robią oni zwykle wszystko, by nie spadły one na nasze barki, byśmy zajęli się raczej nauką czy robieniem szeroko rozumianej kariery. Rezultat jest taki, że przerasta nas złożenie prania, kompletnie nie wiemy, jak gotuje się ziemniaki, o dbaniu o rośliny już nawet nie mówiąc.

wtorek, 12 lipca 2022

Katarzyna Karpińska-Szaj "Niezwykłe dzieci, nieobce języki"

Tytuł: Niezwykłe dzieci, nieobce języki
Autor: Katarzyna Karpińska-Szaj
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Nie jest tajemnicą, że nauczanie języków w polskiej szkole pozostawia wiele do życzenia i tak naprawdę rzadko kiedy pozwala nabyć kompetencje językowe. Przyczyny tego są różne, od podejścia uczniów i liczebności grup po sposób nauki w dużym stopniu skoncentrowanej na gramatyce, nie zaś na porozumiewaniu się. Jeszcze bardziej problematyczną kwestią jest nauczanie języków obcych w przypadku uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To zupełnie pomijana kwestia, zarówno w trakcie studiów językowych, jak i niedostrzegalna w publikacjach branżowych.

Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski "Uwięzieni w słowach rodziców"

Tytuł: Uwięzieni w słowach rodziców
Autor: Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Wydawnictwo: Helion


„Słowa, słowa, słowa” – odpowiedział Hamlet na pytanie dotyczące lektury, ale jego odpowiedź to studnia bez dnia i pole do szerokiej interpretacji. Słowa to coś więcej bowiem niż tylko ułożone litery, to coś więcej niż obrazy, które ze sobą niosą. Słowa mają wielką moc, zarówno tworzenia, jak i rujnowania. Mogą dodawać skrzydeł, zagrzewać do walki, motywować, pocieszać, albo pozbawiać nas energii, odcinać potrzebny do życia tlen. Bardzo często nierozważnie wypowiedziane zdanie może wywołać ogromne konsekwencje, rozciągnięte dodatkowo w czasie. Niestety byt rzadko przywiązujemy odpowiednią wagę do wypowiadanych słów, co więcej, wypowiadamy bezmyślnie gotowe zwroty nie biorąc odpowiedzialności za krzywdę, którą wyrządzają.

Podróże z dzieckiem: Roztocze - Górecko Kościelne

Około 40 minut drogi od naszego domku zlokalizowane jest Górecko Kościelne, znane z pięknego Sanktuarium św.Stanisława i rzeki Szum. Jadąc tam byliśmy nieco sceptycznie nastawieni do tego, czy warto jechać taki kawał drogi tylko dla drewnianej świątyni, choć ja chciałam bardzo zobaczyć słynną aleję dębów. I faktycznie było warto, nie tylko dla kościoła i drzew, ale dla niezwykłej atmosfery tego miejsca i powietrza, które jest tam wyjątkowo orzeźwiające.

poniedziałek, 11 lipca 2022

Alba Castellví Miquel "Wszystkie kolory miłości"

Tytuł: Wszystkie kolory miłości
Autor: Alba Castellví Miquel
Wydawnictwo: Jedność


Fakt, że miłość ma wiele kolorów, może zaskakiwać. Szybko jednak przekonują się o tym rodzice, którzy kochają swoje dzieci mocno, ale każde inaczej, ale również dzieci, które zdają sobie sprawę, że inaczej wygląda ich miłość do mamy, a inaczej do taty. Zanim jednak rozumiemy, że ta inna miłość wcale nie jest gorsza, bardzo często trawią nas wyrzuty sumienia, nie możemy pogodzić się z naszymi uczuciami.

niedziela, 10 lipca 2022

Podróże z dzieckiem: Roztocze – Zwierzyniec

Z różnych względów w tym roku wyjątkowo długo poszukiwaliśmy miejsca na wakacje. Ostatecznie wybór padł na roztocze, może dlatego że mieliśmy tam jechać jeszcze przed narodzinami Klary, a po części zadecydował przypadek, czyli wyświetliła nam się reklama urokliwego domku do wynajęcia w Potoku Sęderki, który kusił zarówno tarasem, jak i ogrodem. Oba te atuty po ostatnich porażkach z wynajmem domków okazały się być tak poważne, że jeszcze w tym samym dniu zarezerwowaliśmy dom „Z dala od zgiełku miasta”.

Zbigniew Koniusz "Sen o szkole"

Tytuł: Sen o szkole
Autor: Zbigniew Koniusz
Wydawnictwo: Jedność


O ile można sobie wyobrazić dzieci bez szkoły, przynajmniej w rozumieniu szkolnych murów i tradycyjnego systemu nauczania, to niewyobrażalną rzeczą jest szkoła bez dzieci. Opustoszałe budynki, z których wyziewa smutek, porzucone przybory, nienaturalnie czyste tablice i osaczająca nas cisza – to brzmi okropnie, nie uważasz?

Jane Heafield "Nie wierzcie jej"

Tytuł: Nie wierzcie jej
Autor: Jane Heafield
Wydawnictwo: MUZA SA


Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, choć najczęściej antagonizmy pojawiają się w stosunku do osób wchodzących do rodziny. Szczególnie to teściowe są przedmiotem licznych żartów, a niechęć obejmuje obie strony – odczuwa ją zarówno sama teściowa, jak i małżonek czy małżonka jej dziecka. Zdarza się jednak tak, że niechęcią do szwagra czy szwagierki pała również rodzeństwo pana czy panny młodej. To problematyczna sytuacja, która stawia pod znakiem zapytania kontakty rodzinne, a nierzadko również staje się powodem rozstania pary. Trudno jest bowiem nieustannie być pomiędzy młotem a kowadłem, stając w pozycji podbramkowej, kiedy każda decyzja i każdy wybór może stać się powodem do rodzinnej kłótni.

piątek, 1 lipca 2022

Przemysław Piotrowski "Bagno" - KONKURS ZAKOŃCZONY

A co jeśli sprawiedliwość postanowi wymierzyć ktoś inny?

Audycję radiową przerywa telefon od tajemniczego człowieka, który przedstawia się jako Sędzia. Jednocześnie w internecie pojawia się transmisja, w trakcie której mężczyzna w katowskim kapturze torturuje bliskiego współpracownika władzy. Przed egzekucją wyjawia wszystkie grzechy i przewinienia swojej ofiary.

Służby zostają postawione w stan najwyższej gotowości. Policja odnajduje ciało straconego na wizji mężczyzny na terenie dawnego sierocińca sióstr hieronimek. Na miejsce zdarzenia wezwany zostaje komisarz Igor Brudny. Człowiek, którego już nigdy nie chciał spotkać, składa mu propozycję nie do odrzucenia.

Brudny i Zawadzka muszą odnaleźć się w kompletnie obcym im świecie wielkiej polityki, zgniłych układów i tajnych służb. Kolejne działania Sędziego skutecznie paraliżują państwo, a wzburzeni ludzie wychodzą na ulice. W całym tym chaosie, po raz kolejny tropiąc psychopatycznego mordercę, Brudny po raz pierwszy nie wie, czy stoi po właściwej stronie.
/opis wydawcy/

Pytanie: Czy uważasz że samosąd jest moralnie zły?

Wyniki: Książka wędruje do Marceliny B. z Torunia

Przemysław Piotrowski "Bagno"

Tytuł: Bagno
Autor: Przemysław Piotrowski
Wydawnictwo: Czarna Owca


Nie od dziś wiadomo, że polityka to jest jedno wielkie bagno, w którym tak naprawdę nie liczą się wzniosłe idee czy chęć niesienia pomocy narodowi, ale własny interes. Kolejne rządy już nawet nie ukrywają, że bycie na świeczniku to bardzo intratna pozycja, co więcej – nie ponosi się żadnych konsekwencji za popełnione błędy. Można co najwyżej zostać tzw. „spadochroniarzem” i z czynnej polityki przejść do jakiejś rady nadzorczej, zarządu czy też znaleźć inną ciepłą posadkę za duże pieniądze, przy czym wykształcenie czy kompetencje są tu bez znaczenia