Autor: dr Katarzyna Czyż
Wydawnictwo: OnePress/Sensus
Czasami czujesz się niczym królik złapany w sidła? W twoim ciele pojawia się nieokreślonego rodzaju napięcie, jesteś przekonany, że znajdujesz się w sytuacji bez wyjścia, że cokolwiek zrobisz, będzie źle? Czujesz, że w środku buzuje, ale mimo wszystko zgadzasz się podjąć kolejne wyzwanie, w milczeniu przyjmujesz obraźliwe komentarze siostry czy partnera, lub też niemiłe słowa przyjaciółki. Czasami masz ochotę po prostu kogoś uderzyć albo rozpłakać się, niekiedy czujesz natomiast rozpierającą cię radość. Taka huśtawka emocji nigdy nie jest korzystna szczególnie, że niekiedy nie potrafimy ich nazwać, trudno zatem oczekiwać, byśmy nauczyli się je kontrolować.
Wiele złego zrobiły bajki utrwalające pewne postawy, a także systemy wychowania opierające się na przekonaniu, że o emocjach się nie mówi, a już na pewno się ich nie okazuje. Jednak takie włożenie maski i udawanie, że emocje nie istnieją, nigdy nie jest korzystne. Nie tylko przestajemy rozumieć siebie, ale przestajemy nawet mieć świadomość tego, kim naprawdę jesteśmy.
Co zatem robić? Nauczyć się odczytywać swoje emocje, nazywać je i traktować jako wskazówkę do dalszego działania. Stworzy to nam przestrzeń dla rozwoju, pozwoli kontrolować swoje emocje oraz … robić swoje, nie przejmując się komentarzami innych. Nie jest to oczywiście łatwe, a droga do takiego stanu, kiedy pozwalamy sobie na okazywanie emocji i bacznie się im przyglądamy, stanowi proces. Jednak warto w niego wejść, by poprawić jakość swojego życia. Będzie to możliwe dzięki książce pt. „Emocje zadbane i masz wyje**ne. O trudnej sztuce radzenia sobie z uczuciami”, autorstwa dr Katarzyny Czyż. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka nie tylko pozwala doświadczać różnych emocji, ale przede wszystkim ułatwia nam zrozumienie tego, czym te emocje naprawdę są i co się pod nimi kryje – jakie niezaspokojone potrzeby.
Po książkę sięgnąć mogą nie tylko osoby, które zdają sobie sprawę z tego, iż mają problem z zarządzaniem swoimi emocjami, z wyznaczaniem swoich granic, z zaspokajaniem potrzeb, ale wszyscy odczuwający potrzebę samorozwoju, lepszego zrozumienia siebie, a w konsekwencji – również innych. Poradnik składa się z dwóch rozdziałów, zaś po wyjaśnieniu, skąd pojawił się taki temat na książkę i refleksji na temat naszych zachowań i kierujących nami emocji, przechodzimy do rozbudowanego rozdziału drugiego, w którym poznamy siedem kroków prowadzących nas do okiełznania naszych emocji i wykorzystania ich do lepszego i bardziej świadomego życia. Zaczniemy rozumieć, co tak naprawdę kryje się za odczuwanymi emocjami, przekonamy się w jak dużym stopniu emocje widoczne są w naszym ciele, zaczniemy się z tymi emocjami dogadywać a nawet … czuć je. Autorka namawia nas do pracy nad odczuwaniem lekkości, nad tym, by mieć wyje**ne na zdanie innych, zachęca nas do tego, by zbudować z samym sobą wyjątkową więź, opartą na znajomości swoich potrzeb, zaspokajaniu ich i … korzystaniu z życia. Na własnych warunkach!
Lektura książki nie sprawi oczywiście, że nasze życie cudownie się odmieni, a Katarzyna Czyż uświadamia nam, że konieczna jest praca nas sobą. Mamy możliwość pracować wraz z książką, bowiem umieszczone tam wskazówki, czy pytania coachingowe, zachęcające do poszukiwania odpowiedzi w sobie, do samodzielnego szukania rozwiązań sprawiają, że mimowolnie wznosimy się na wyższy poziom świadomości.
Staram sobie radzić z emocjami, chociaż jest to ciężkie zadanie, książkę odpuszczam.
OdpowiedzUsuń