wtorek, 31 sierpnia 2021

Rafał Ryszka "Tajemnica Cecylii Broll"

Tytuł: Tajemnica Cecylii Broll
Autor: Rafał Ryszka
Wydawnictwo Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski


Śląsk fascynuje wielu Polaków, zarówno pod względem historii, mentalności rodowitych Ślązaków, jak i śląskiego języka. Wichry wojny wyjątkowo doświadczyły te ziemie i mieszkańców, wpływając na ich stosunek do Niemców, na ich postępowanie i przekonania. W trakcie II wojny światowej Ślązacy byli wyjątkowo pokrzywdzeni i … rozdarci. Kiedy Niemcy po rozpoczęciu wojny weszli na Górny Śląsk, potraktowali te wchodzące w skład Województwa Śląskiego ziemie, jako swoje. Nowa władza dokonała zmian administracyjnych, dzieląc rodziny, za zdrajców uznając tych, którzy ostatecznie opowiadali się za Polską lub traktując ich jak mięso armatnie. Skomplikowane wybory wielokrotnie determinowały przyszłość Ślązaków i ich rodzin, a zwykle za opowiedzenie się po złej stronie  przyszło im drogo płacić.

poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Kinga Gąska "Czas na nową miłość"

Tytuł: Czas na nową miłość
Autor: Kinga Gąska
Wydawnictwo: Filia


Nikt tak nie zrozumie kobiety, jak druga kobieta. Ze swoją wrażliwością, z podobnymi dążeniami, reakcjami, możemy być swoimi najlepszymi przyjaciółkami, choć czasami same niepotrzebnie zmieniamy się w rywalki i wrogów. Co najważniejsze, możemy sobie pomóc, być dla siebie wsparciem niezależnie od wieku i bliskości łączących nas relacji, szczególnie, jeśli naszym największym źródłem kłopotów jest mężczyzna.

sobota, 28 sierpnia 2021

Sylwia Sitkowska, Maria Kocurowska, Damian Berent "Naucz mnie, jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół"

Tytuł: Naucz mnie, jak radzić sobie z emocjami, komunikować się, znaleźć przyjaciół
Autor: Sylwia Sitkowska, Maria Kocurowska, Damian Berent
Wydawnictwo: Sensus


O wieku przedszkolnym mówi się, że jest czasem zwrócenia się „duszy dziecka ku światu”, również temu społecznemu. Jest to możliwe dzięki poszerzeniu świata dziecka o środowisko zewnętrzne, wykraczające poza bliską rodzinę. Dziecko spotyka dalszych krewnych, rówieśników, osoby młodsze od siebie, zupełnie obce. Ma już szansę konfrontować swój punkt widzenia z punktem widzenia innych ludzi, a doświadczany konflikt poznawczy staje się motorem zmian, bowiem pobudza do myślenia i działania nie tylko kierowanego własnym punktem widzenia i pragnieniami, ale również potrzebami oraz pragnieniami innych ludzi. Sprzyja to uspołecznieniu myślenia oraz działania, pomaga zrozumieć innych ludzi, uczy z nimi żyć i współpracować w oparciu o pewne społecznie przyjęte normy i zasady.

Podróże z dzieckiem: Z wizytą w Pszczynie

Brama Wybrańców na pszczyńskim rynku
W tym roku lato nas nie rozpieszcza, dlatego warto wykorzystywać każdą okazję do wyjazdu. Co prawda w sobocie do idealnego dnia na podróż było daleko, ale i tak bezdeszczowa prognoza sprawiła, że postanowiłyśmy wybrać się z Klarą do Pszczyny. Celem nie był tym razem zamek (pisałam o nim TU), ale skansen i park. Z dworca szłyśmy do parku nieco okrężną drogą, dzięki czemu miałyśmy okazję podziwiać też rynek, który zachował średniowieczny układ przestrzenny, a który ostatnio z uwagi na brak czasu, potraktowałam nieco "po macoszemu". Do Pszczyny bez problemu dostaniemy się pociągiem. Z Sosnowca bezpośredni był co prawda rano, ale ja zdecydowałam się poczekać na nieco większą temperaturę i jechać późniejszym, z przesiadką w Katowicach. Za bilet w obie strony zapłaciłam niecałe 19 zł.

czwartek, 26 sierpnia 2021

Marcin Dąbrowski "Wieczne opóźnienie. Zarządzanie projektami IT"

Tytuł: Wieczne opóźnienie. Zarządzanie projektami IT
Autor: Marcin Dąbrowski
Wydawnictwo: Helion


Rozpoczynając nowy projekt już jesteś świadomy, że założone terminy są nierealne? Z jednej strony czujesz się podekscytowany, ale wiesz, że projekt ten będzie się wiązał z ogromnym stresem, nieprzespanymi nocami i koniecznością pozostawania w firmie po godzinach, ze stratą dla rodziny. Czy jednak zawsze musi tak być? Czy za każdym razem nowe doświadczenie musi być okupione ciężką pracą i zmęczeniem, które nawet nie pozwala cieszyć się z sukcesu? I co ważniejsze, jak sprawić, żeby tak nie było?

wtorek, 24 sierpnia 2021

Ogrodzenie panelowe - tani i efektywny wybór

źródło: www.ogrodzeniepanelowe.pl

Planując budowę czy zakup domu rzadko kiedy – poza kosztami samego domu i/lub działki, rzadko bierzemy pod uwagę równie z koszt ogrodzenia. Tymczasem jest to niebagatelna kwota, która może odsunąć w czasie prace wykończeniowe we wnętrzu domu, jego umeblowanie czy założenie takiego ogrodu, jaki byśmy chcieli. Tak naprawdę jednak ogrodzenie wcale nie musi nas zrujnować, wystarczy bowiem, że postawimy na tanie i coraz bardziej popularne ogrodzenie panelowe.

poniedziałek, 23 sierpnia 2021

Podróże z dzieckiem: Giebułtów i Korzkiew

O Ojcowie pisałam już kilkakrotnie (TU i TU) i rzeczywiście na tyle lubię tę urokliwa miejscowość, że wciąż mi jej mało. Szczególnie korcą mnie jaskinie, których wciąż z różnych powodów nie mogę zobaczyć, i zamek w leżącej nieopodal Pieskowej Skale, który zawsze jest zamknięty wówczas kiedy tam jadę. Tym razem jednak wizyta w Ojcowie była tylko pretekstem do tego, by odwiedzić kolejny zamek na Szlaku Orlich Gniazd - zamek w Korzkwi. Co prawda już niemal zapomniałam, że tam byłam, ale przy Klarze i obowiązkach zawodowych czas płynie tak szybko, że musicie mi wybaczyć poślizg. Dzisiejsza wizyta w Pszczynie (na pewno o niej napiszę - kiedyś) zmobilizowała mnie jednak do uzupełnienia wpisu.

David i Austin Perlmutter. Kirstin Loberg "Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście"

Tytuł: Mózg na detoksie. Oczyść swój umysł, by sprawniej myśleć, wzmocnić relacje i znaleźć szczęście
Autor: David i Austin Perlmutter. Kirstin Loberg
Wydawnictwo: Sensus



Jak to możliwe, że jedni wciąż borykają się z problemami podczas gdy inni idą przez życie bez problemów (a przynajmniej takie można odnieść wrażenie)? Dlaczego jednym wszystko się udaje, a drudzy ponoszą porażkę za porażką? Jak to możliwe, że jedni cieszą się dobrym zdrowiem, wspaniałą rodziną, majątkiem, inni zaś wciąż bez powodzenia zaczynają od nowa? Jak to się dzieje, że w świecie, który daje nam nieskończone możliwości, wciąż cierpimy na niedostatek, jesteśmy chorzy, samotni czy nieszczęśliwi?

sobota, 21 sierpnia 2021

dr Dawn Huebner "Przechytrzyć zmartwienia"

Tytuł: Przechytrzyć zmartwienia
Autor: dr Dawn Huebner
Wydawnictwo: Czarna Owca


Każdy się czymś martwi. Jeden odczuwa irracjonalny lęk przed pająkami, inny obawia się klasówki z biologii, choć jest doskonale przygotowany, jeszcze inny panicznie boi się zostać sam. Boimy się trzęsienia ziemi, budyniu malinowego, a niezależnie jak bardzo jest irracjonalna dla otoczenia obawa, dla osoby ją odczuwającej jest autentyczna i druzgocąca, odbiera chęć do życia i wolę działania. Niekiedy taki lęk może pojawić się niespodziewanie, czasami można wyodrębnić czynnik je wywołujący.

piątek, 20 sierpnia 2021

David Rosenfelt " Pomocna łapa"

Autor: David Rosenfelt
Wydawnictwo: Kobiece



Nie ma chyba osoby, która nie potwierdziłaby słuszności powiedzenia, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. I to niekoniecznie musimy mieć w domu czworonoga, żeby o tym wiedzieć – wystarczy posłuchać historii o wiernych psach, które czekały na właścicieli mimo ich śmierci czy też o zwierzętach, które ryzykując własnym życiem ratowały ukochane osoby w różnych sytuacjach.

czwartek, 19 sierpnia 2021

Robin Carr "Słońce po burzy"

Tytuł: Słońce po burzy
Autor: Robin Carr
Wydawnictwo: HarperCollins


Czasami los potrafi wyjątkowo boleśnie nas doświadczyć, odbierając nam to, co kochamy. Czasami cały nasz świat. I nawet, jeśli wyjemy z rozpaczy, jeśli nie możemy zrozumieć powodów, takiego stanu rzeczy, jeśli przeklinamy los, to nic już nie cofnie czasu, Jedyne co w takiej sytuacji możemy zrobić, to odnaleźć się w nowej sytuacji i próbować żyć, mimo straty.

wtorek, 17 sierpnia 2021

Mirosława Kareta "Najkrótsza noc"

Tytuł: Najkrótsza noc
Autor: Mirosława Kareta
Wydawnictwo: Mando



Noc świętojańska po dziś dzień kojarzy się z kulturą Słowian, z pogańskimi obrządkami oraz z magią. Po dziś dzień jest też obchodzona, a wiele jest miejsc, w których płoną ogniska, zwane sobótkami. Choć teraz ich rozpalanie ma wymiar bardziej symboliczny, a raczej jest pretekstem, do dobrej zabawy. Jednak, mimo tego, iż próbuje się nadać temu świętu nieco komercyjny charakter, to wciąż ponad wszystkim unosi się odrobina magicznej atmosfery. W przeszłości wierzono bowiem, że ogień posiada właściwości oczyszczające, szczególnie jeśli trafiła w jego płomienie bylica. Roślina ta dodatkowo miała krzyżować i udaremniać wszelkie plany i nikczemne praktyki czarowników.

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Gytha Lodge "Znaleziona"

Tytuł: Znaleziona
Autor: Gytha Lodge
Wydawnictwo: W.A.B


Niekiedy jedna chwila może zawarzyć o całym naszym życiu. Jeden moment, który odmienia bieg zdarzeń, który determinuje przyszłość sprawiając, że już nic nie jest takie samo. Te sytuacje można nazwać kamieniami milowymi naszego życia i wszystko w porządku, jeśli dzięki nim wzrastamy, stajemy się lepszymi ludźmi. Gorzej, jeśli każdy kolejny coraz mocniej ściąga nas w dół, jeśli kolejne nie tylko utrudniają, ale wręcz uniemożliwiają nam podniesienie się.

piątek, 13 sierpnia 2021

Nora Roberts "Serena"

Tytuł: Serena
Autor: Nora Roberts
Wydawnictwo: HarperCollins


Życie potrafi niekiedy pisać nam zaskakujące scenariusze, a my niewiele możemy zrobić, by zmodyfikować plan nakreślony przez siły wyższe. Jedyne co nam pozostaje, to poddać się mu, bowiem wszelki opór nie ma sensu i naraża nas na wiele różnych komplikacji. Jeśli jeszcze tej sile wyższej ktoś pomaga, to można założyć, że pewne rzeczy po prostu muszą się wydarzyć…

czwartek, 12 sierpnia 2021

Barbara Moore "Magia tarota. Wszystko, co musisz wiedzieć, aby zrobić odczyt z dowolnej talii"

Autor: Barbara Moore
Wydawnictwo: Kobiece



Większość z nas pragnie znać swoją przyszłość i być przekonanym o słuszności swoich wyborów. Szukamy sposobów, by utwierdzić się w swoich decyzjach, a także wskazówek, jak pokierować swoim życiem. Nie chcemy ponosić porażek, chcemy uniknąć kłopotów, zatem każda możliwość, by ułatwić sobie w ten sposób życie, jest warta rozważenia. I to niezależnie od tego, jak bardzo racjonalnie podchodzimy do życia, czy też w co wierzymy, prędzej czy później kierujemy się w stronę horoskopów czy też kart.

poniedziałek, 9 sierpnia 2021

Jakub Małecki "Dygot"

Tytuł: Dygot
Autor: Jakub Małecki
Wydawnictwo: SQN


Ludzie obawiają się odmienności, a każdy przejaw innego zachowania czy innego wyglądu, innych poglądów, jest piętnowany. Dzieje się tak w dużej mierze ze strachu przed innością, a strach ten popycha ludzi do irracjonalnych zachowań. Nawet dziś, we współczesnym i wydawałoby się racjonalnym świecie, wierzy się, że osoby odmienne mają coś wspólnego z szatanem, przypisuje się im rozmaite cechy i właściwości. Dlatego też w niektórych kulturach ludzie posuwają się nawet do morderstwa wierząc, że na przykład krew czy części ciała mogą leczyć czy przynosić szczęście.

piątek, 6 sierpnia 2021

Słodki podwieczorek: Ciasteczka z ziarenkami

Uwielbiam ciasteczka, szczególnie te chrupiące. Sprawdzają się zarówno na podwieczorek, jako słodka przekąska czy nawet coś bardziej treściwego, bowiem można do nich dodać dowolną ilość różnych ziaren. Ja próbowałam zamiast ziaren dodać również żurawinę i w takiej wersji również są bardzo dobre.

Ciasteczka z ziarenkami

Składniki:
  • 2 i 1/2 szkl mąki
  • 1 margaryna
  • 1 jajko
  • 1/2 szkl cukru
  • różne ziarna (np. słonecznik, dynia).

czwartek, 5 sierpnia 2021

Ruth Ware "Śmierć pani Westaway"

Tytuł: Śmierć pani Westaway
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Wiele osób jest przekonanych, że stawiając karty możemy zobaczyć swoją przyszłość, że wszystko, co się wydarzy, jest już trwale zapisane. Gdyby tak rzeczywiście było wszystkie tarocistki byłyby bardzo bogatymi kobietami, wystarczyłoby powiem w kartach sprawdzić trafność decyzji czy dzięki nim uniknąć zbliżających się kłopotów. Niestety tarot nie jest tak oczywisty, nie daje prostych rozwiązań, a na dodatek wiele z odpowiedzi, których poszukujemy, tkwi tak naprawdę w naszych sercach.

Hanna Szaga „Maks, Robi i Stworek z werandy”

Tytuł: Maks, Robi i  Stworek z werandy
Autor: Hanna Szaga
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



Przed laty, szczególnie na wsiach, można było jeszcze usłyszeć opowieści o skrzatach mieszkających pod podłogą. W zależności od regionu i różnych wersji opowieści, były one dobre lub złe, to pomagały mieszkającym w domach ludziom naprawiając różne sprzęty, to znów szkodziły, były przyczyną wszelakich problemów w obejściu.

środa, 4 sierpnia 2021

Katarzyna Ducros "Tulipanka…i kolor pomarańczowy"

Tytuł: Tulipanka…i kolor pomarańczowy
Autor: Katarzyna Ducros
Ilustrator: Ewa Zielińska
Wydawnictwo: ARKADY


Nie ma chyba osoby, która nie znałaby historii o Calineczce, małej dziewczynce, która narodziła się w kwiecie powstałym z magicznego nasionka. Ta niezwykle piękna, miniaturowa dziewczynka, była spełnieniem marzeń pewnej samotnej kobiety, zaś jej historia wzrusza kolejne pokolenia czytelników.

Czy taką moc będzie miała również historia o Tulipance? Również pojawiła się w niezwykły sposób, kilka tygodni po tym, jak bohaterka książki i autorka zarazem posadziła w swoim ogrodzie na grządce bulwy z kwiatami i roślinkami. Niewielkich rozmiarów rezolutna tancerka mieszkała pomiędzy bulwami przyszłorocznych tulipanów niezauważona, zarówno przez ogrodnika, jak i samą właścicielkę ogrodu. Fakt ten jest jednak na rękę Tulipance, która przyznała, że był to czas na przeprowadzkę. Dziewczynka idzie do … szkicownika autorki, pragnie bowiem zamieszkać w akwarelowym świecie.