piątek, 30 lipca 2021

Sposoby na piękne włosy

Nie bez powodu przywiązujemy tyle uwagi do wyglądu włosów, bowiem te piękne, zadbane, są prawdziwą ozdobą. Niestety nie każdy ma takie szczęście, że włosy wyglądają pięknie przy minimalnej pielęgnacji, bowiem na ich kondycję ma wpływ bardzo wiele czynników, zarówno tych wewnętrznych (poziom odczuwanego stresu, geny, sposób odżywiania się), jak i zewnętrznych (pora roku, temperatura otoczenia, poziom wilgotności itp.). W jaki sposób zatem dbać o włosy? Jak pielęgnować włosy problematyczne? Po jakie tabletki wzmacniające włosy sięgnąć?

Zadbaj o skórę głowy


Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że piękne włosy zaczynają się … od dbania o skórę głowy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na szampon, bowiem powinien być on dobrany właśnie do skóry głowy. Do włosów dopieramy zaś odżywkę czy maskę. Dlatego musimy rozpoznać, jaką mamy skórę i jakie są jej potrzeby, a jakie potrzeby mają nasze włosy. Najważniejszą kwestie jest utrzymanie skóry głowy w zdrowiu, zachowanie na jej powierzchni warstwy hydrolipidowej, czyli odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie jej. Odpowiedni szampon stosujemy zgodnie z potrzebami – optymalnie co dwa dni, warto sięgnąć również po piling trychologiczny raz w miesiącu. Oczyści on skórę głowy z zanieczyszczeń, takich jak bród, łój, zrogowaciały naskórek, których szampon nie jest w stanie zmyć. Dobrze oczyszczona skóra jest bowiem w stanie wchłonąć dostarczane jej substancje odżywcze. Jeśli chodzi o pielęgnację, warto sięgnąć również o wcierki, czyli terapie wcierkowe. Służą one szczególnie osobom mającym problem z wypadaniem włosów, mają bowiem za zadanie poprawić środowisko wzrostu nowych włosów oraz tych już rosnących. Wcierki zawierają składniki, które dodatkowo wspierają fazę wzrostu włosa, usprawniają przepływ tlenu i składników odżywczych, dzięki pobudzeniu krążenia. Do takich składników należy m.in. ekstrakt ze skrzypu polnego, żeń-szeń, ekstrakt z nagietka i dziurawca.

Warto stosować również masaż skóry głowy, dbając o jej dobre ukrwienie. Podczas mycia głowy wmasowuj szampon opuszkami palców, zaczynając od skóry nad czołem, następnie po bokach, a później na karku. Najlepiej delikatnie ugniataj włosy, a potem leciutko masuj skórę głowy okrężnymi ruchami. Po kilku minutach masażu szampon spłucz letnia wodą.

Cienkie włosy to dramat?


Cienkie, osłabione włosy wyglądają lepiej, gdy są świeżo umyte. Nie przylegają tak bardzo wówczas do skóry głowy i wydaje się, że jest ich więcej. Dlatego warto sięgać po szampon oczyszczający, używać kosmetyków do włosów cienkich, delikatnych. W przeciwieństwie do preparatów regenerujących i mocno nawilżających, nie obciążają one włosów.

Poza pielęgnacją warto zadbać również o ich właściwe ciecie i kolor. Istnieją „triki”, które mogą dodać włosom objętości. Przede wszystkim warto postawić na ciecie warstwowe, cieniowania i strzępienia. Sprawia one, że włosy będą wyglądały na gęściejsze. W sytuacji, kiedy twoje włosy są krótkie lub półdługie, poproś fryzjerkę o lekką, zmierzwioną fryzurkę – włosy zyskają wówczas na puszystości. Jeśli wolisz bardziej ułożone fryzury, poproś fryzjerkę, by postrzępiła przynajmniej końcówki włosów, dzięki temu fryzura pozostanie stonowana, a włosy zyskają na objętości.

Postaw również na naturalny kolor włosów z refleksami. Sprawią one, że włosów będzie optycznie więcej. Efekt taki osiągniesz na przykład farbując tylko wierzchnią warstwę włosów (te od spodu są ciemniejsze). Unikaj farbowania jednolitym kolorem całych włosów, bowiem wówczas optycznie będzie ich mniej. Uważaj także na takie kolory, jak: mahoń, burgund i rudy – nie wyglądają one korzystnie na cienkich włosach.

Objętości dodasz również włosom dzięki ich modelowaniu – do stylizacji używaj najlepiej okrągłej, ceramicznej szczotki. Najpierw wysusz włosy trzymając głowę pochyloną w dół, a następnie wyprostuj się i zawijaj wokół szczotki pasmo po pasmie, wyciągając je, a strumień powietrza z suszarki kierując ku nasadzie włosów. Gdy wymodelujesz fryzurę, pochyl głowę i spryskaj włosy lakierem od spodu. Wyprostuj się i rozczesz pasma palcami.

Dieta nie zawsze wystarczy


Problemy ze skórą głowy najczęściej mają podłoże genetyczne, bowiem w znacznym stopniu nasze hormony decydują o produkcji łoju i o tym, jak nasza skóra się nawilża. U osób w starszym wieku mogą pojawić się problemy z przesuszoną skórą, bowiem jest to powiązane z wyciszeniem pracy gruczołów łojowych. Na kondycję skóry głowy oraz włosy mają również wpływ warunki pogodowe – długie przebywanie na słońcu i eskpozycja skóry głowy na promienie, a także choroby takie jak np. cukrzyca.

Ważna jest również dieta, która powinna dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów. Podstawowym ich budulcem jest kreatynina, warto zadbać zatem o wartościowe białko w diecie, sięgając po jajka czy ryby. Na kondycję skóry głowy odpowiada witamina C, którą znajdziemy w warzywach i owocach. Do zdrowego wyglądu włosów niezbędna jest również witamina A i E, zatem na naszym talerzu powinny znaleźć się: marchew, szpinak, jaja, podroby, produkty z soi i orzechy. Za piękne włosy odpowiedzialny jest także kwas pantotenowy (witamina B5), który wpływa na ich pigmentację, zapobiegając przedwczesnemu siwieniu. Źródłem witamin z grupy B są kasze, orzechy oraz rośliny strączkowe. Niezwykle ważna jest również witamina D, na której niedobór cierpi większość z nas. Pobudza ona wzrost włosów i regenerację komórek macierzystych, które przekształcają się w mieszki włosowe. Suplementacja tej witaminy to konieczność, zaś w diecie zapewnią ją tłuste ryby morskie.

W diecie nie powinno zabraknąć również minerałów ważnych dla dobrej kondycji włosa. Żelazo znajdziemy w czerwonym mięsie, rybach, produktach zbożowych, burakach, brokułach, szpinaku, pomarańczach, ananasach i suszonych śliwkach. Cynk znajdziemy m.in. w imbirze, orzechach nerkowca, z kolei miedź zawarta jest w pestkach dyni i słonecznika, orzechach, migdałach, roślinach strączkowych, płatkach owsianych, natce pietruszki oraz rybach. W rybach znajdziemy także jod, zaś manganu dostarczą: fasola, orzechy, otręby owsiane. Krzem jest natomiast w bananach, marchewce, burakach i pietruszce.

Niestety codzienna dieta zwykle nie zapewnia nam odpowiedniej ilości witamin i minerałów, na dodatek stres i niezdrowy tryb życia nie sprzyjają kondycji naszego organizmu. Dlatego konieczne jest sięgniecie po suplementy i tym sposobem dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników. Moje włosy przez ostatnie trzy lata sporo wycierpiały – ciąża, opieka na Klarą, praca i częste podróże i zmiany klimatu mocno osłabiły włosy. Zawsze były problematyczne i wymagające, a na dodatek długie, więc wymagające szczególnie starannej pielęgnacji. Okres przymusowego urlopu wykorzystałam do tego, by zadbać o nie i sięgając po witaminy Merz Spezial. Drażetki zawierają unikalne połączenie starannie dobranych składników, które dostarczają organizmowi substancji potrzebnych dla utrzymania zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci, a dodatkowo wpływają korzystnie na samopoczucie. Składniki zawarte w drażetkach Merz Spezial zostały dobrane tak, aby wspierały naturalne procesy biologiczne.

Przyjmuję dwie tabletki Merz Spezial dziennie i po miesiącu od rozpoczęcia stosowania widać już efekty, nie tylko w przypadku włosów, ale i paznokci (przydatne szczególnie, kiedy mamy cienkie paznokcie) oraz kondycji skóry, która stała się wyraźnie gładsza. Tabletki nie są małe, ale łatwe do połknięcia, co również jest bardzo istotne. 

Korzyści dla skóry:
  • Witamina C przyczynia się do prawidłowego tworzenia kolagenu skóry.
  • Witamina E, B2 i cynk przyczyniają się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjny.
  • Niacyna, biotyna, witamina A i B2 są niezbędne do utrzymania zdrowego wyglądu skóry.
Korzyści dla włosów
  • Biotyna i cynk zapobiegają wypadaniu włosów.
  • Witamina B2 przyczynia się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym.
Korzyści dla paznokci
  • Witamina A oraz żelazo sprawiają, że paznokcie są mocne i wytrzymałe, o równej fakturze.
  • Witaminy z grupy B stymulują wzrost paznokci, zapobiegają ich łamaniu się.
  • Cynk i kwas foliowy wzmacniają paznokcie, zapobiegają ich rozdwajaniu i łamaniu oraz powstawaniu białych plamek.
  • Biotyna pobudza wzrost paznokci, a u osób z kruchymi paznokciami zwiększa ich grubość.
Dzięki takiej kompleksowej pielęgnacji będziemy mogli cieszyć się pięknymi i bujnymi włosami, a także piękną i gładką skórą.



2 komentarze:

  1. Ja używam odżywki i olejuję włosy :) A po urlopie ścinam, bo już mnie denerwuje, że są za długie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja je trochę podcięłam przed urlopem, bo były już naprawdę długie. W codziennej pielęgnacji szampon i odżywka, raz w miesiącu maska, a codziennie tabletki Merz Spezial.I zastanawiam się nad peelingiem, ale u fryzjera.

      Usuń