sobota, 31 lipca 2021

Alex Schulman "Daleko, coraz bliżej"

Tytuł: Daleko, coraz bliżej
Autor: Alex Schulman
Wydawnictwo: MUZA SA


Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu, a z drugiej strony jednak każdy lgnie do bliskich osób, do tych, z którymi związany jest więzami krwi. Historia (i kroniki policyjne) zna wiele maltretowanych dzieci, które mimo wszystko uwielbiają swoich rodziców, starając się za wszelką cenę zaskarbić ich wdzięczność. Zna też przypadki maltretowanych kobiet, które wciąż tkwią u boku swojego oprawcy, a wszystko dlatego, że go kochają, a miłość ta podszyta jest lękiem i niezdrowym uzależnieniem. Kwestią problematyczną czasami jest też relacja pomiędzy rodzeństwem, szczególnie jeśli rodzice faworyzowali jedno z dzieci. Niezależnie od tego, czy takie skomplikowane relacje dotyczą dorosłych czy też dzieci, zawsze wiążą się z traumą, która rzutować może na całe późniejsze życie.

piątek, 30 lipca 2021

Sposoby na piękne włosy

Nie bez powodu przywiązujemy tyle uwagi do wyglądu włosów, bowiem te piękne, zadbane, są prawdziwą ozdobą. Niestety nie każdy ma takie szczęście, że włosy wyglądają pięknie przy minimalnej pielęgnacji, bowiem na ich kondycję ma wpływ bardzo wiele czynników, zarówno tych wewnętrznych (poziom odczuwanego stresu, geny, sposób odżywiania się), jak i zewnętrznych (pora roku, temperatura otoczenia, poziom wilgotności itp.). W jaki sposób zatem dbać o włosy? Jak pielęgnować włosy problematyczne? Po jakie tabletki wzmacniające włosy sięgnąć?

Przemysław Żarski "Cierń"

Tytuł: Cierń
Autor: Przemysław Żarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Niektóre wydarzenia wydają się zapętlone w czasie, powtarzają się cyklicznie, a my mamy wrażenie że nie tylko tracimy zmysły, ale również znajdujemy się w jakiejś pętli, na nie mającej końca drodze do piekła. Niektórzy ludzie wydają się być pod tym względem szczególnie doświadczeni, a skala ich cierpienia przekracza niekiedy wyobrażalne granice. To rodzice, którzy w rozmaity sposób tracą swoje dzieci, wątpiąc w sens życia, to osoby, które zmuszone są opiekować się chorymi rodzicami, a następnie sami chorują, to ci, którzy padli ofiarą przestępców więcej niż raz. Są różne teorie na ten temat, niektórzy są przekonani, że osoby te swoją postawą przyciągają pewne przypadki, niektórzy podświadomie nawet stawiają siebie w roli ofiary.

środa, 28 lipca 2021

Marc Brackett "Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej"

Tytuł: Pozwól sobie na uczucia. Wykorzystaj moc inteligencji emocjonalnej
Autor: Marc Brackett
Wydawnictwo: Septem


Czym jest IQ wiedzą wszyscy. A czym jest EQ? Pojęcie to pojawiło się już kilkanaście lat temu, kiedy naukowcy zauważyli, że osoby z wysokim IQ rzadziej zajmują wysokie stanowiska w porównaniu do ludzi o przeciętnej inteligencji. Wkrótce potem Daniel Goleman przekonywał, że intelekt wcale nie stanowi gwarancji odniesienia sukcesu w życiu – równie istotna jest umiejętność kierowania własnymi emocjami. Co więcej, inteligencja emocjonalna obejmuje nie tylko zdolność rozpoznawania własnych stanów uczuciowych, ale również odczytywania emocji innych.

Rachel Patterson "Magia lecznicza. Uzdrawiające zaklęcia i rytuały"

Autor: Rachel Patterson
Wydawnictwo: Kobiece


Pogaństwo i czarostwo są głęboko zakorzenione w naszej kulturze, choć zwykle nie chcemy się do tego przyznawać. Po wiekach piętnowania przyznaliśmy, że ziołolecznictwo daje rezultaty, medycyna naturalna coraz mocniej wkracza również do ośrodków zdrowia towarzysząc, uzupełniając leczenie farmakologiczne. Jednak wykorzystanie mocy ziół, kamieni czy afirmacji w połączeniu ze słowem magia czy czary niektórych już przeraża.

wtorek, 27 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: „Dworzec Dobrych Myśli” w Ustroniu, czyli muzeum misia i lalki

Ostatni pobyt w Ustroniu był niezwykle intensywny. Nie tylko było dużo spacerów, ale też emocje przy oglądaniu pewnej działki (być może taki wpis również się pojawi), ale przede wszystkim były misie. Dużo misiów. A to oznaczało prawdziwy raj dla Klary, która jest wielbicielką tych sympatycznych (choć w wersji pluszowej) stworzeń.

Joanna Derda Jedzenie emocjonalne i inne podjadania

Tytuł: Jedzenie emocjonalne i inne podjadania
Autor: Joanna Derda
Wydawnictwo: Sensus


Kolejne miesiące przynoszą kolejne diety? Desperacko śledzisz doniesienia o odchudzaniu się gwiazd, próbując wciąż nowego sposobu, by schudnąć? W ciągu dnia powstrzymujesz się od spożywania większej ilości jedzenia, za to wieczorem rzucasz się na nie zachłannie, w rezultacie czujesz się coraz bardziej podle i wyrzucasz sobie chwile słabości? W pracy zawsze trzymasz w biurku słodkie batoniki, a w domu opakowanie pralinek na wypadek nagłego napadu podjadania? Jedzenie jest twoim najlepszym przyjacielem, a może pocieszycielem? Jeśli uważasz, że te pytania definiują twoje zachowanie, to całkiem możliwe, że masz do czynienia z jedzeniem emocjonalnym, a pożywienie nie pełni wyłącznie swojej roli, ale ma za zadanie wypełnić pewne braki. Niestety to prosta droga do otyłości i problemów zdrowotnych. Czy można w jakiś sposób interweniować? Czy zamiast danej diety, polegającej najczęściej na eliminowaniu danego składnika lub grup produktów, można po prostu cieszyć się jedzeniem? Jak sprawić, by pokarmy nie rekompensowały nam niedostatków w naszym życiu?

poniedziałek, 26 lipca 2021

Michael Schulte-Markwort " Rodzicielski maraton. Od narodzin dziecka aż do opuszczenia przez nie gniazda"

Tytuł: Rodzicielski maraton. Od narodzin dziecka aż do opuszczenia przez nie gniazda
Auror: Michael Schulte-Markwort
Wydawnictwo: Dobra Literatura


Mówi się, że wychowanie dzieci to prawdziwe wyzwanie. To swego rodzaju maraton, do którego co prawda możemy się pod różnymi względami przygotować, ale tak naprawdę życie i tak nas zaskoczy. To prawdziwa inwestycja, czasu, miłości i pieniędzy, której jednak stopa zwrotu mierzona jest nie w walucie, a uśmiechach maluchów, słodkich buziakach, w ilości przytuleń czy kojących serce słowach „Kocham Cię”.

piątek, 23 lipca 2021

Anne Mette Hancock "Ostrze"

Tytuł: Ostrze
Autor: Anne Mette Hancock
Wydawnictwo: MOVA


Co kieruje mordercą w chwili wymierzenia ciosu? Czy to starannie przemyślana zbrodnia, spowodowana zemstą czy może chciwością? Czy to pragnienie odwetu za krzywdy wyrządzone mordercy lub bliskiej mu osobie czy może to splot przedziwnych okoliczności popchnął zabójcę do zadania śmiertelnego ciosu. Na te wszystkie pytania musi odpowiedzieć nie tylko policja, ale i bliskie osoby, zarówno mordercy, jak i ofiary.

czwartek, 22 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Zamek w Ojcowie

Słynna kaplica "Na Wodzie"
Wizyta w Ojcowie nie była planowana – tak naprawdę chciałam wybrać się do Żarek, bo już od dawna mam ochotę zobaczyć Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się po raz kolejny (poprzednia podróż TU) na Ojców, bowiem już od kilku lat miałam ochotę zwiedzić zamek, niestety z różnych przyczyn nie było to wcześniej możliwe. 

I tym razem by się zapewne nie udało, bowiem zauroczeni pięknem przyrody poszliśmy na długi spacer, aż do Bramy Krakowskiej, a robiąc przystanek na obiad i na deser, w sumie spędziliśmy tam tyle czasu, że Klara była już zmęczona szczególnie, że większość trasy przebyła pieszo, nabywając przy okazji kilka nowych siniaków.

Edyta Świętek "Wszystkie kształty uczuć"

Tytuł: Wszystkie kształty uczuć
Autor: Edyta Świętek
Wydawnictwo: Replika


Czy można nauczyć się kochać? Czy można obdarzyć kogoś uczuciem z czasem, za jego dobroć, troskę? O tym, jak jest to trudne, przekonała się niejedna osoba, która próbowała zawszeć małżeństwo czy też tkwiąca w związku z rozsądku, właśnie z uwagi na zalety partnera czy partnerki. Jednak mimo tych zalet brak miłości powoduje, że związek nie jest szczęśliwy i jest to wyczuwalne.

środa, 21 lipca 2021

Coś na deser: Serniczek na zimno

W taką pogodę aż chce się zjeść coś zimnego orzeźwiającego. Taki właśnie jest serniczek na zimno, do którego wykonania możemy wykorzystać dowolne  smaki galaretek i dowolne owoce, dopasowując go do własnych preferencji smakowych, czy też budżetu. Jedyna stała, to ser, u mnie albo z popularnej sieci z czerwonym owadem, albo z kojarzącej się z niewinnym kwiatuszkiem:-)

Torcik robi się bardzo szybko, a wygląda niezwykle efektownie i smakuje nieziemsko!

Sylwia Kocoń „Kobieta kompletna. Przestań szukać szczęścia, bądź szczęśliwa”

Tytuł: „Kobieta kompletna. Przestań szukać szczęścia, bądź szczęśliwa”
Autor: Sylwia Kocoń
Wydawnictwo: OnePress/Sensus



Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego mimo tytułów, zaszczytów, wysokiego stanowiska, a może nawet udanego życia osobistego, wciąż czujesz się pusta, nieusatysfakcjonowana, masz wrażenie, że to nie to, do czego tak naprawdę dążysz, co cię uszczęśliwia? Kolejne zaszczyty pogłębiają tylko te pustkę? A może ta myśl przyszła nagle, uderzyła cię niczym obuchem w głowę? Być może całe życie czułaś, że musisz coś komuś udowodnić, osiągać więcej, a jednocześnie miałaś świadomość, nie odchodzisz od twojego prawdziwego ja?

Małgorzata Rogala "Kwestia winy"

Tytuł: Kwestia winy
Autor: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Niekiedy życie pisze zaskakujące scenariusze, łącząc ze sobą wątki, niczym w najbardziej skomplikowanej powieści. I tak, jak trzepot motyla po jednej stronie globu wywołuje lawinę po drugiej, tak niekiedy jedno, pozornie niewinne wydarzenie, jeden błąd lub przeoczenie, pociąga za sobą tragiczne konsekwencje. Zwykle po tym wydarzeniu zadajemy sobie pytanie, jak to możliwe, że doszło do takiej eskalacji i próbujemy zrobić wszystko, by zminimalizować skutki. Tyle tylko, że nie zawsze jest to możliwe …

wtorek, 20 lipca 2021

Anna Kapczyńska "Przedsionek szczęścia"

Tytuł: Przedsionek szczęścia
Autor: Anna Kapczyńska
Wydawnictwo: Replika



Znacie takie osoby, które wciąż na coś czekają, które wciąż sądzą, że miejsce, w którym się znajdują jest tylko tymczasowe, że zasługują na coś więcej, albo przeciwnie – nieustannie obawiają się utraty tego, co osiągnęły. O ile ta druga sytuacja, brak bezpieczeństwa, jest faktycznie destabilizujący i nie podlega to dyskusji, to bardzo często w kontekście pierwszego przypadku można usłyszeć, że to wyraz ambicji, że nieustanny rozwój powinien być sensem człowieka. I o ile można się z tym zgodzić, to nie wówczas, kiedy dana osoba tkwi w tym swoim nieszczęściu, kiedy nie potrafi się choć na chwilę zatrzymać i docenić, co już osiągnęła.

poniedziałek, 19 lipca 2021

Kate Morton "Milczący zamek"

Tytuł: Milczący zamek
Autor: Kate Morton
Wydawnictwo: Albatros



Są takie powieści, do których można wracać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając w nich nowe pokłady niezwykłości, nowe słowa, dźwięki, a nawet barwy. Takie powieści, których bohaterowie momentalnie stają się nam bliscy, wraz z którymi płaczemy, śmiejemy się, kochamy czy nienawidzimy, którzy towarzyszą nam niemal całe nasze życie, na różnych etapach rozwoju. Niezależnie od tego, czy będzie to „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa czy „Wichrowe Wzgórza” Emily Brontë, to takie tytuły elektryzują kolejne pokolenia czytelników, trudno jest przejść koło nich obojętnie.

niedziela, 18 lipca 2021

Barbara Lech "Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji"

Tytuł: Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji
Autor: Barbara Lech
Wydawnictwo: OnePress



Jutro też jest dzień – mówiła Scarlett O'Hara, bohaterka „Przeminęło z wiatrem”, stając się tym samym chyba najbardziej znaną literacką postacią ulegającą prokrastynacji. Jednak skłonność do odwlekania, odkładania wszystkiego na kolejny dzień czy jeszcze gorzej – na bliżej nieokreśloną przyszłość – nie dotyczy wyłącznie jej osoby. Wiele osób ulega pokusie odsunięcia od siebie spraw, szczególnie jeśli konieczny jest do tego wysiłek, tym samym zadania do wykonania piętrzą się powodując w konsekwencji coraz większy stres, negatywne wyniki na gruncie zawodowym, utratę wielu potencjalnych możliwości i ogólne pogorszenie jakości funkcjonowania.

Łada Drozda "Jak to powiedzieć?"

Tytuł: Jak to powiedzieć?
Autor: Łada Drozda
Wydawnictwo: OnePress


O tym, jak ważna jest komunikacja, nie trzeba nikogo przekonywać. Komunikujemy się bowiem z otoczeniem każdego dnia, a nawet jeśli ostentacyjnie odmawiamy rozmowy z kimś, to również jest pewien komunikat. Mimo iż temat ten dotyczy każdego i mogłoby się wydawać, że jesteśmy w nim prawdziwymi ekspertami, to jednak jest wręcz odwrotnie. Liczne bariery komunikacji, na które nie zwracamy uwagi utrudniają nam proces komunikowania się, a te same treści są odbierane niezgodnie z intencją nadawcy i to z różnych względów.

sobota, 17 lipca 2021

Walter Trausner "Dżemy i przetwory z domowej spiżarni"

Tytuł: Dżemy i przetwory z domowej spiżarni
Autor: Walter Trausner
Wydawnictwo: RM


Mimo iż sklepowe półki uginają się od dżemów, powideł, marynat czy soków, a ich jakość jest naprawdę dobra, to jednak ten, kto choć raz skosztował domowych przetworów nie będzie w stanie wrzucić już nic do sklepowego koszyka. Smak bowiem różni się diametralnie i nie chodzi tu wyłącznie o składniki, ale o miłość, którą czuć w każdej łyżeczce, czy specyficzną atmosferę, jaka tworzy się w domu podczas robienia konfitur czy innych rarytasów. Smakiem przypominają one te babcine, pozwalają wrócić wspomnieniami do rodzinnego domu, kojarzą się ze stałością i bezpieczeństwem. Dlatego też, warto poświęcić nieco czasu i zrobić w tym roku choć kilka słoików. Zadowolenie na twarzach domowników będzie tak wielkie, że z pewnością z każdym rokiem repertuar smaków będzie się powiększał.

piątek, 16 lipca 2021

Emily Houghton "Zanim cię zobaczę"

Tytuł: Zanim cię zobaczę
Autor: Emily Houghton
Wydawnictwo: Albatros


Są takie wydarzenia, które zmieniają całe nasze życie, które wytrącają nas z utartych kolein, które przekreślają wszystkie nasze plany. Zwykle myślimy o nich w kategoriach tragedii i w większości przypadków rzeczywiście tak jest. Może to być rozwód, ciężka choroba, wypadek, a niezależnie od tego, jaka będzie przyczyna, to nasze dalsze życie, jego jakość będzie zależała tylko od jednej kwestii – naszego nastawienia.

czwartek, 15 lipca 2021

Marc Reklau " Zmień swoje nawyki w 30 dni"

Tytuł: Zmień swoje nawyki w 30 dni
Autor: Marc Reklau
Wydawnictwo: Sensus


Co odróżnia człowieka sukcesu od przeciętnego obywatela? Dlaczego niektórzy pną się po szczeblach kariery, podczas kiedy inni z ledwością są stanie związać koniec z końcem? Jak to możliwe, że doba jednych wydaje się nie mieć końca, podczas kiedy innym czas wydaje się przeciekać pomiędzy palcami? Dlaczego jedni wydają się być spełnieni, podczas gdy innym wciąż czegoś brakuje?

środa, 14 lipca 2021

Kate Spicer "Pies i ja. Opowieść o szukaniu sensu życia"

Autor: Kate Spicer
Wydawnictwo: Kobiece



O psich przyjaciołach napisano już dziesiątki książek i nakręcono mnóstwo filmów. Mimo tego każdego dnia ktoś na nowo odkrywa, jak wielką radość daje obcowanie z czworonogiem, każdego dnia komuś pies ratuje życie. I dosłownie i w przenośni, bowiem posiadanie zwierzaka daje poczucie, że nasze życie ma sens, że istniejemy choćby po to, by opiekować się psem czy inną żywą istotą.

Podróże z dzieckiem: Jawor, Krzeszów, Lubomierz

Nie tak dawno zabrałam Was do Świdnicy, gdzie zachwyciłam się Kościołem Pokoju (TU), zaś teraz ten sam (no, prawie ten sam) kościół zwiedzić możecie ze mną w Jaworze. Dla równowagi zajrzymy też do Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie oraz przywitamy bohaterów filmu "Sami swoi" w Lubomierzu.

wtorek, 13 lipca 2021

Anna Láng "Dobranocki z całego świata"

Ilustracje: Anna Láng
Wydawnictwo: Jedność


Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby bajek. Te, czytane w ciągu dnia, stanowią niewyczerpaną inspirację do szaleństw i przeżywania kolejnych przygód, zaś czytane wieczorem, pozwalają spokojnie spać, zapewniając bezpieczeństwo, wyznaczając nieprzekraczalne granice. Są znane każdemu dziecku niezależnie od rejonu świata, a fakt, iż część z nich jest przekazywana przez kolejne pokolenia sprawił, że i w naszej kulturze zakorzeniło się wiele opowieści pochodzących z innych krajów. I nawet, jeśli niektóre z nich znamy w nieco innej wersji, to jednak z wielką uwagą i przyjemnością sięgniemy po oryginał.

poniedziałek, 12 lipca 2021

Agnieszka Stec-Kotasińska "Zaklinaczka motyli"

Tytuł: Zaklinaczka motyli
Autor: Agnieszka Stec-Kotasińska
Wydawnictwo: Replika



Są w naszym życiu takie momenty, w których najchętniej ratowalibyśmy się ucieczką, pozostawiając wszystko za sobą. Niestety, bardzo często nowe miejsce nie zmienia nic, zabieramy bowiem ze sobą nasze przekonania, nasze problemy, bagaż doświadczeń i dopiero jak się z tym wszystkim uporamy, możemy rozpocząć nowe życie.

Agnieszka Siepielska "Anioł Coltona"

Tytuł: Anioł Coltona
Autor: Agnieszka Siepielska
Wydawnictwo: Akurat


My, kobiety, lubimy silnych facetów i nawet nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Mimo iż w praktyce taki związek zwykle się nie sprawdza, a to, co nas przyciągnęło, wkrótce zaczyna odstręczać, to jednak przy silnym (zarówno psychicznie jak i fizycznie) mężczyźnie, czujemy się bezpiecznie. Dodatkowo podnieca nas fakt, że jesteśmy zdobywane, że taki mężczyzna nie pyta, tylko bierze, że jest zazdrosny o nas, że rzuciłby się z pazurami na każdego, kto chciałby zrobić nam krzywdę.

niedziela, 11 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Frýdlant, Hejnice, Łaźnie LIbverda

Ten, kto widział zamek Czocha (TU), nie może ominąć leżącego po stronie naszych czeskich sąsiadów zamku Frýdlant. Leżące około 20 minut drogi od Wolimierza, gdzie mieszkaliśmy (tak, tak, stąd jest naprawdę wszędzie blisko) miasto Frýdlant. kusi turystów tym zamkiem, w którym już od dawna myślano perspektywicznie, sukcesywnie powiększając zbiory. Choć z zewnątrz zdecydowanie mniej malowniczy od zamku Czocha imponuje majestatem i położeniem, na szczycie bazaltowego wzgórza w parku, górując ponad miastem.

Nick Ruiz "Od zera do sukcesu"

Tytuł: Od zera do sukcesu
Autor: Nick Ruiz
Wydawnictwo: Studio Emka


Sukces musi być okupiony ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami? Osoby, które odniosły sukces, musiały wybierać pomiędzy szczęśliwym życiem rodzinnym, a karierą? Cena sukcesu jest bardzo wysoka? Nie każdy może osiągnąć sukces? Te pytania bardzo często sobie zadajemy, myśląc o szeroko pojętym sukcesie, bądź też obserwując ludzi którzy w naszym mniemaniu ten sukces odnieśli. Równocześnie, patrząc na nich czy też czytając biografię ludzi sukcesu zadajemy sobie pytanie, dlaczego nam tego sukcesu nie udaje się odnieść. 

Monika Janiszewska, Adriana Klos "Jak być szczerym ze sobą"

Tytuł: Jak być szczerym ze sobą
Autor: Monika Janiszewska, Adriana Klos
Autor: Wydawnictwo Sensus



Lubimy wierzyć, że jesteśmy ludźmi uczciwymi, praworządnymi. I nawet jeśli zdarzy się nam skłamać, oszukać kogoś lub zastosować formę uniku, niedopowiedzenia, to zwykle mamy mnóstwo argumentów mówiących, jak nieistotne jest to kłamstwo czy tłumaczących wyższą konieczność jego zastosowania. Jednak o ile kłamstwa wobec innych mogą wydawać się w pewnych wypadkach zrozumiałe i można je często łatwo wytłumaczyć na przykład strachem, pragnieniem uniknięcia określonych konsekwencji czy też osiągniecia korzyści, to kłamstwo wobec siebie wydaje się zupełnie irracjonalne. A jednak kłamiemy, i robią to prawie wszyscy (a może wszyscy).

piątek, 9 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Budziszyn

Görlitz mocno nas do siebie przywiązało, to zresztą kolejne niemieckie miasto, które nas zachwyciło (opisywałam go TU). Idąc za ciosem, zdecydowaliśmy się odwiedzić również Budziszyn, określany mianem miasta wież. Bautzen to miasto, w którym na każdym krokumożna napotkać na ślady Serbołużyczan, najmniejszego słowiańskiego narodu, który od stuleci zamieszkuje Górne Łużyce.

czwartek, 8 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Zamek Czocha i Świeradów Zdrój

Klara trochę się pochorowała, więc trzymajcie kciuki za dalsze wyprawy. Dziś jednak za nami wyjątkowy dzień, Zamek Czocha i Świeradów Zdrój. Ta pierwsza atrakcja była planowana, bowiem jeszcze przed wyjazdem do Wolimierza wiedzieliśmy, że chcemy zwiedzić zamek szczególnie, że jest on oddalony o niecałe pół godziny drogi od miejsca, gdzie nocujemy. Zamek przyciągnął nas monumentalnym wyglądem, ale też malowniczym położeniem na wzgórzu. Nic dziwnego, że przyciągnął również filmowców - miał okazję „zagrać”, m.in. w Wiedźminie, Świętej wojnie czy Dolinie szczęścia, natomiast w 2012 roku miesięcznik National Geographic Traveler określił zamek mianem jednego z "7 nowych cudów Polski". Druga atrakcja była spontaniczna, bo pogarszające się samopoczucie małej nie pozwoliło zrealizować pierwotnych planów. Ale nie żałujemy, bo nie mieliśmy zamiaru odwiedzać tych terenów, tymczasem Dom Zdrojowy zdecydowanie warto zobaczyć.

wtorek, 6 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Görlitz i ZOO

Mówi się, że Görlitz jest najpiękniejszym, a przynajmniej jednym z najpiękniejszych miast w ca­łych Niem­czech. Może pochwalić się największą ilością odrestaurowanych zabytków w kraju, a poza sporą ilością turystów, w tym wielu z Polski (Nysa Łużycka dzieli miasto na pol­ski Zgo­rze­lec i niemieckie Görlitz), miasto bardzo często odwiedzają filmowcy z całego świata, dzięki czemu bywa określane mianem Görliwood. 

Teresa Driscoll "Zapłacisz mi za to"

Tytuł: Zapłacisz mi za to
Autor: Teresa Driscoll
Wydawnictwo: SQN



Jeszcze kilkanaście lat temu uporczywe nagabywanie, prześladowanie, nie było karalne do chwili, kiedy coś się nie stało. Prześladowca dąży do poznania każdego ruchu ofiary, każdego gestu, słowa, a wiedzę wykorzystuje po to, by ją osaczyć i zawładnąć. Stalking opiera się o podłoże uczuciowe, chociaż rozumiane zupełnie inaczej, niż zwykle. Takie osoby śledzą, nękają, nawet straszą swoją ofiarę zwykle po to, by ją zdobyć. Niekiedy ta obsesja przekracza wszelkie granice – przykład Agnieszki Kotlarskiej pokazuje, że czasami historie takich obsesji kończą się tragicznie.

niedziela, 4 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Wolimierz i Gryfów Śląski

Kościół Wniebowzięcia NMP w Wolimierzu
Tegoroczne wakacje są inne niż wszystkie. Nie tylko z uwagi na Klarę i dość przełomowy czas w jej rozwoju, ale również ze względu na pandemię oraz rozliczne obowiązki, które tak naprawdę do ostatniej chwili, nie pozwoliły nam planować wyjazdu wcześniej, jak to mieliśmy dotąd w zwyczaju. Gdzieś w głowie miałam myśl, żeby zabrać Klarę nad morze, ale ostatecznie ceny noclegów mnie odstraszyły. Zupełnie przez przypadek, dzięki kryterium ceny, trafiliśmy na noclegi we wsi Wolimierz, znakomitej bazy wypadowej i do cudownego Domu Pracy Twórczej. O tym zresztą, że Wolimierz jest miejscem, w którym można się zakochać, świadczą liczne gospodarstwa agroturystyczne, otworzone przez osoby z miast, które osiadły tu zauroczone okolicą. Zaś o tym, że jest miejscem niezwykle oryginalnym i klimatycznym świadczyć może między innymi stojąca przy wjeździe do wsi tabliczka z ostrzeżeniem (obietnicą?): "Uwaga! Smoki latają nisko".

piątek, 2 lipca 2021

Alaitz Leceaga "Córy ziemi"

Tytuł: Córy ziemi
Autor: Alaitz Leceaga
Wydawnictwo: Albatros


Schyłek XIX wieku to czas, kiedy jeszcze w wielu państwach wierzono w czasy, w opętanie przez diabła, w nieczystość osób homoseksualnych, a także w to, że kobieta nie powinna posiadać wiedzy, bo to zagraża jej moralności. Dlatego też kobiety pozostawały na łasce braci, mężów czy szwagrów i tak naprawdę nie mogły zrobić noc bez ich wiedzy. Były całkowicie uzależnione od ich zdania i humorów, a wielokrotnie wystarczyło słowo, by wędrowały do ośrodków dla obłąkanych bądź też stosowano wobec nich dziwne kuracje, wielokrotnie prowadzące do śmierci.

czwartek, 1 lipca 2021

Podróże z dzieckiem: Skansen w Chorzowie

Minął już co prawda niemal miesiąc od naszej wyprawy do chorzowskiego skansenu, ale tyle się działo, że nie było możliwości, żeby podzielić się z Wami wrażeniami. Szczególnie, że byłam tam pierwszy raz, a choć wyprawę planowałam wielokrotnie, a zawsze coś stawało na przeszkodzie. Mimo iż jest to niedaleko od Sosnowca, po urodzeniu Klary, odwiedziny w skansenie stały się już prawdziwym wyzwaniem. 

Bilet wstępu do skansenu to 12 zł. Dużo, biorąc pod uwagę, że tak naprawdę mamy do obejrzenia kilkanaście chat, co prawda malowniczych, ale usytuowanych pośród łanów trawy, która kosiarki nie widziała już dawno. Dużo do życzenia pozostawiają również ogrody przed chatami - zdecydowanie zabrakło tam mojej mamy, która natychmiast zabrałaby się do plewienia.