środa, 30 czerwca 2021

od red.E.Ogrodzkiej-Mazur, Urszuli Szuścik, Beaty Oelszlaeger-Kosturek "Edukacja małego dziecka. Pedagogika zmiany w edukacji dziecka. Teoria – badania – praktyka”

Tytuł: Edukacja małego dziecka. Pedagogika zmiany w edukacji dziecka. Teoria – badania – praktyka”
Autor: pod red.E.Ogrodzkiej-Mazur, Urszuli Szuścik, Beaty Oelszlaeger-Kosturek
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



O tym, że zmiany w systemie edukacji i to na wszystkich jej szczeblach są niezbędne, zdają sobie sprawę wszyscy. Jednak zakres tych zmian jest bardzo szeroki i uzależniony od danego środowiska, choć bardzo często pomysły te nie są oparte o rzetelną analizę sytuacji. Dlatego też, przed wdrożeniem tych zmian, warto jest przyjrzeć się edukacji pod różnym kątem, rozpatrując różne możliwości, modele, porównując systemy różnych krajów. Dobrze też do dyskusji zaprosić nauczycieli, specjalistów, bowiem to oni na co dzień mają do czynienia z dziećmi, to oni też, tak samo jak dzieci, ponoszą konsekwencje eksperymentów, jakimi w istocie są przemiany w edukacji.

niedziela, 27 czerwca 2021

Keri Beevis "Zamilknij na zawsze"

Tytuł: Zamilknij na zawsze
Autor: Keri Beevis
Wydawnictwo: MUZA



Bywa niekiedy tak, że los stawia na naszej drodze ludzi tylko po to, by zmienili kierunek naszego życia, by zmusili nas do weryfikacji naszych planów lub do zmierzenia się z naszymi demonami. Niekiedy koszty takiego spotkania mogą być naprawdę duże, przypłacić je możemy życiem. Szczególnie, kiedy to spotkanie nie było planowane przez los, kiedy po prostu znaleźliśmy się w złym miejscu i czasie.

piątek, 25 czerwca 2021

Katarzyna Kalista "Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza"

Tytuł: Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza
Autor: Katarzyna Kalista
Wydawnictwo: Czarna Owca



Lubicie koty? Miękki i słodkie, rozkosznie mruczące, kiedy wyciągają się na waszych kolanach? A może te niezależne, które zaledwie zauważają wasza obecność, które łaskawie podchodzą, leniwie ocierając się o nogi, ale nie po to, żeby zażyć pieszczoty, ale żeby przypomnieć wam, że nie dopełniliście jeszcze obowiązku i ich nie nakarmiliście? Tak naprawdę nie ma to znaczenia, bowiem może być tak, że to koty nie lubią was i tak naprawdę nic więcej nie ma znaczenia.

czwartek, 24 czerwca 2021

Glennon Doyle "Nieposkromiona"

Tytuł: Nieposkromiona
Autor: Glennon Doyle
Wydawnictwo: Sensus


Każdego dnia zaczynasz dzień patrząc w lustro i … Co widzisz? Czy osobę, którą rzeczywiście jesteś, czy też osobę, którą pragną widzieć w tobie inni? A może tak bardzo się pilnujesz, żeby maska, którą przywdziałaś na potrzeby otoczenia była naturalną, że sama o niej nie pamiętasz? Że zapomniałaś, kim kiedyś chciałaś być, jakie sprawy, wartości były dla Ciebie ważne. Twoje ciało jednak często pamięta, a ten wewnętrzny sprzeciw wobec kłamstwa, w którym żyjesz, przejawiać się może różnymi problemami zdrowotnymi lub też nałogami – one bowiem pomagają ci przetrwać kolejny dzień grając w tym coraz bardziej kiepskim filmie zwanym życiem.

dr Neal D.Barnard "Leczenie przez jedzenie"

Autor: dr Neal D.Barnard
Wydawnictwo: Znak

Od dawna wiemy, że dieta w znaczący sposób wpływa na zdrowie człowieka. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak wielki to jest wpływ i jak wiele problemów zdrowotnych może rozwiązać zmiana diety. I mimo iż nie jest to cudowny lek na wszystko, mimo iż taka zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie do menu pewnych grup produktów lub tez eliminacja innych może nie był łatwa, to jednak efekty mogą być spektakularne.

środa, 23 czerwca 2021

dr n.med.Justyna Jessa "Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć"

Tytuł: Autyzm i dieta. Co jako rodzic powinieneś wiedzieć
Autor: dr n.med.Justyna Jessa
Wydawnictwo: Septem


Obecnie coraz więcej diagnoz mówi o spektrum autyzmu, a zaburzenia te nie są już nawet klasyfikowane jako choroba. Szacuje się, że w Polsce 1 na 100 dzieci jest diagnozowane w tym kierunku. W najnowszych opracowaniach mówi się nawet, że spektrum autyzmu to po prostu odmienny wzorzec neurorozwojowy. Niezależnie od nazewnictwa, te całościowe zaburzenia rozwoju związane są jednak z szeregiem trudności – w kontaktach społecznych, w zakresie płynności mowy, w kwestii abstrakcyjnego myślenia. Wśród czynników wpływających na prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu wyróżnia się: czynniki genetyczne i środowiskowe, co oznacza, że modyfikacja tego ostatniego może w pewnym stopniu wpływać na osoby ze spektrum autyzmu. Wśród tych czynników środowiskowych w ostatnich latach zaczęto zwracać coraz baczniejszą uwagę na dietę. Zarówno naukowcy, jak i rodzice dzieci ze spektrum autyzmu dostrzegli bowiem pewne powiązania pomiędzy spożywanymi przez te dzieci pokarmami, a określonymi zachowaniami. Wynikać z tego może, iż modyfikacja diety wpłynąć może znacząco na funkcjonowanie dziecka, wyciszać pewne zachowania będące konsekwencją tej „inności”, szczególnie te społecznie nieakceptowane, utrudniające dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie.

Dan Zigmond " Pracuj jak Budda. Jak osiągnąć równowagę pomiędzy życiem a pracą"

Autor: Dan Zigmond
Wydawnictwo: Kobiece


Ostatnie lata przyniosły nieskończone możliwości realizowania się na płaszczyźnie zawodowej. Paradoksalnie, czasy pandemii wpłynęły korzystnie na rozwój zdalnych form zatrudnienia, a także na wdrożenie wiele rozwiązań sprzyjających realizacji zadań z dala od biura. Ale to tylko bodziec do przyspieszenia rozwoju technologicznego, z którym i tak od pewnego czasu mieliśmy do czynienia. Dzięki niemu możliwe jest zrealizowanie większej liczby czynności, łączenie się z partnerami biznesowymi na drugim końcu świata czy uczestniczenie w czasie rzeczywistym w międzynarodowej konferencji, ale jednocześnie ten rozwój, a właściwie skok technologiczny przyniósł ze sobą mnóstwo nowych bodźców, presje bycia zawsze online i nieustannego trzymania ręki na pulsie. Pociągnął również zwiększone wymagania przełożonych, a także liczne dystraktory oraz permanentny stres. Ten stres pociąga za sobą długofalowe konsekwencje, zarówno jeśli chodzi o zdrowie samego pracownika i jego efektywność pracy, jak i koszty ponoszone przez pracodawcę, a wreszcie całe społeczeństwo. Co najgorsze, permanentny stres nie dotyczy tylko osób, które nie lubią swojej pracy, ale również tych, którzy są zadowoleni z tego co robią, lecz brak pieniędzy i /lub nadmiar zadań z tą pracą związanych sprawiają, że zaczynają oni obserwować różnego rodzaju symptomy stresu.

poniedziałek, 21 czerwca 2021

Magdalena Kuszewska "Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo"

Tytuł: Dobre nawyki. Zakochaj się w życiu na nowo
Autor: Magdalena Kuszewska
Wydawnictwo: Sensus


O nawykach napisano już wiele książek, koncentrujących się głównie na tym, w jaki sposób te nawyki zmienić, jak wykształcić w sobie nowe nawyki, wspomagające nas w osiąganiu celów. Sporo jest też książek poświęconych kreatywności, które zwracają na drugą stronę medalu, czyli na rutynę i stagnację spowodowaną przez nawyki. Te pozycje zachęcają nawet, żeby wyrwać się ze szponów nawyków, żeby przełamywać schematy, żeby każdego dnia robić coś inaczej, niż dotychczas. To jak to w końcu z tymi nawykami jest? Są dobre czy złe? Pomagają nam czy przeszkadzają?

Krista Van Dolzer "Niezliczone sekrety Dziesiątej Góry"

Autor: Krista Van Dolzer
Wydawnictwo: Dwukropek


Jak wyobrażasz sobie idealne wakacje? Spanie do południa i oglądanie ulubionych seriali czy też pokonywanie kolejnych poziomów popularnych gier komputerowych? A może wyprawa do lasu i biwak z kolegami? Wyjazd do popularnego parku rozrywki? Czy może wolisz zorganizowane formy wypoczynku jak kolonie i obozy tematyczne? Jeśli tak, to na jaki obóz chętnie byś się wybrał: sportowy, plastyczny, a może związany z robotyką?

Damon Zahariades "Sztuka mówienia NIE"

Tytuł: Sztuka mówienia NIE
Autor: Damon Zahariades
Wydawnictwo: Sensus


Trudno jest nam mówić „nie”, zwykle mamy obawę, że wyjdziemy wówczas na osoby nieuprzejme. Ponadto lubimy czuć się pomocni, zgodni oraz konsekwentni, zatem chętnie deklarujemy włączenie się w jakieś działanie i mimo braku czasu, chęci czy energii, staramy się go zrealizować. Skoro „daliśmy słowo”, raczej nie mamy tendencji, by się wycofywać. Niestety nasze problemy związane z odmawianiem bardzo często są przez innych wykorzystywane. Efekt jest taki, że w mieszkaniu zalegają nam niepotrzebne rzeczy, które przyjęliśmy, kupiliśmy pod czyimś wpływem, jesteśmy zaangażowani w coraz więcej rzeczy, mamy coraz mniej pieniędzy i coraz mniej czasu na swoje pasje, zainteresowania czy wręcz na odpoczynek. Przepełnia nas poczucie winy i złość, na siebie i innych. Nie musi tak być, bowiem odnawiania da się nauczyć, wystarczy tylko zmienić sposób komunikowania z uległego na asertywny.

niedziela, 20 czerwca 2021

B.A.Paris "Terapeutka"

Tytuł: Terapeutka
Autor: B.A.Paris
Wydawnictwo: Albatros


Zwykle jesteśmy przekonani, że możemy ufać najbliższym osobą: rodzicom, dzieciom, naszym partnerom. I tak powinno być, bo życie bez zaufania może wpędzić nas w paranoję, odbiera poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Czy jednak rzeczywiście mamy podstawy, by ufać drugiej osobie? A co, jeśli nie ufamy samej sobie?

piątek, 18 czerwca 2021

Cal Newport " Moja praca, moja pasja"

Tytuł: Moja praca, moja pasja
Autor: Cal Newport
Wydawnictwo: Studio Emka


„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” – te słowa Konfucjusza dla wielu osób stały się swego rodzaju wyznacznikiem zawodowej drogi. Wiele osób, szczególnie tych zainteresowanych rozwojem wewnętrznym spędza życie poszukując swojej pasji i takiej pracy, która by z nią korespondowała. W pracy zawodowej upatrywali oni bowiem szczęścia i spełnienia w życiu. Czy jednak to, by pasja była pracą, a praca – pasją, to warunek konieczny do osiągnięcia zawodowej satysfakcji? Czy księgowa powinna rzucić swoją nudną pracę tylko dlatego, że odkryła pasję do żeglarstwa? A co z robotnikiem budowlanym? Czy on rzeczywiście powinien czuć się nieszczęśliwy tylko dlatego, że ma ciężką fizycznie pracę często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, tylko dlatego, że jego prawdziwa pasją jest oglądanie seriali telewizyjnych czy kręcenie filmów na YT?

Anniina Mikama "Magik i złodziejka"

Tytuł: Magik i złodziejka
Autor: Anniina Mikama
Wydawnictwo: Dwukropek


Dziś już może nazwisko to zostało zapomniane, ale w początkach XX wieku nazwisko Houdiniego było na ustach wszystkich. I zapewne nie było osoby, która nie obejrzała, albo przynajmniej nie chciałaby obejrzeć jego występów. Ten jeden z najbardziej znanych iluzjonistów, specjalista od ucieczek i pokazów akrobacji, zadziwiał swoją zwinnością i talentem. Kontynuatorem tej niezwykłej sztuki jest David Copperfield, który prowadził mistrzowskie pokazy połączone z opowieściami. Do jego najbardziej znanych sztuczek, należących do tzw. „Wielkiej Iluzji”, zalicza się zniknięcie Statuy Wolności, Boeinga, Orient Expresu, oraz przeniknięcie przez Wielki Mur Chiński. Doczekał się on nawet swojego programu, a jeszcze niedawno kilka pokoleń Polaków oglądało go siedząc przed ekranem telewizora i trzymając kciuki za to, by udało mu się wyswobodzić z kajdan pod wodą zanim utonie czy też dokonać czegoś równie spektakularnego.

czwartek, 17 czerwca 2021

Maluj z… Gustavem Klimtem!

Tytuł: Maluj z… Gustavem Klimtem!
Ilustracje: Hanna Konola
Wydawnictwo: Arkady


Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby słynnego obrazu „Pocałunek” Gustava Klimta. Zdobi on większość pamiątek z Wiednia, można go podziwiać na kubkach, filiżankach, zakładkach i setkach innych przedmiotów. Tego obrazu, jak zresztą twórczości artysty, nie sposób pomylić. „Pocałunek” utrzymany w ciepłej złotej tonacji z kolorowymi geometrycznymi elementami przedstawia parę kochanków trwająca w miłosnym uścisku, zachwyca pomimo upływu lat. Nawet, jeśli ktoś wcześniej nie zetknął się z twórczością artysty, z pewnością odszukał choćby zdjęcia obrazów w sieci po emisji filmu „Złota dama”, opowiadającego m.in. o kolekcji obrazów Klimta.

środa, 16 czerwca 2021

Lucinda Riley "Zaginiona Siostra. Siedem Sióstr"

Tytuł: Zaginiona Siostra. Siedem Sióstr
Autorka: Lucinda Riley
Wydawnictwo: Albatros


Do niedawna, w Polsce, zupełnie nie była znana legenda o siedmiu siostrach. Choć jako narów słowiański jesteśmy mocno zakorzenieni w magii i gusłach, a także w legendach, to dotyczą one raczej tego, co się dzieje na Ziemi. Tymczasem plejady, znane również jako „Siedem sióstr”, są najbliższą Ziemi gromadą gwiazd. Według legendy są one nimfami, córkami Atlasa, który na swych barkach dźwigał sklepienie niebieskie. Zgodnie z wolą Zeusa, siostry zostały umieszczone na niebie, dzięki czemu zyskały nieśmiertelność.

Coś na przekąskę: Muffiny z serem i szynką

Niezależnie od tego, czy szykujemy eleganckie przyjęcie czy piknik w ogrodzie, muffinki sprawdzą się znakomicie. A że są wytrawne, przesycone aromatem sera i szynki, są naprawdę treściwą przekąską. Jeśli raz je zrobicie, będziecie już piec je zawsze. Ja biorę je nawet wówczas, kiedy nie mam czasu szykować kanapki, znakomicie sprawdzają się również w podróży.

wtorek, 15 czerwca 2021

Coś słodkiego: Ciasto Zebra

Ciasto zwane popularnie zebrą z uwagi na czarno-biały wygląd to smak mojego dzieciństwa, choć mnogość przepisów i stylów wykonania sprawia, że równie często spotkać go można pod nazwą: marmurek.

Niezależnie od tego, jak go nazwiemy, jest naprawdę wyborne, wilgotne i co najważniejsze - robi się go błyskawicznie. 

sobota, 12 czerwca 2021

Sarah Penner "Zaginiona apteka"

Tytuł: Zaginiona apteka
Autor: Sarah Penner
Wydawnictwo: HarperCollins


Masz problemy ze skórą? Twoje dziecko ma wysypkę? A może pragniesz dziecka, ale nie możesz go mieć? Wspaniale byłoby, gdyby ktoś zajął się tymi wszystkimi problemami zdrowotnymi, dając panaceum na wszystkie dolegliwości. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby ktoś pomagał pozbyć się nam również innych kłopotów i potrafił zaradzić coś na niewiernego męża, mężczyznę lubiącego młode dziewczynki czy takiego, który zbyt często podnosi rękę. Tyle tylko, że pozbycie się tego kłopotu oznaczałoby wzięcie na siebie odpowiedzialności za śmierć takiej osoby, która obciążyłaby nasze sumienie.

piątek, 11 czerwca 2021

Coś słodkiego: Błyskawiczne ciasto z rabarbarem

Uwielbiam rabarbar i ciasta z nim, będące połączeniem słodyczy i kwaśnego smaku rabarbaru. A jeśli jeszcze na takim cieście leży posypka, to przepadam już zupełnie i tak naprawdę mogę go jeść na śniadanie, obiad i kolację. Ostatnio, zainspirowana wypiekiem koleżanki z pracy postanowiłam porzucić ciasta i ciasteczka, w szał pieczenia których ostatnio wpadłam na potrzeby imprez wszelakich, na rzecz właśnie takiego ciasta rabarbarowego. Jest pyszne, wilgotne, pachnące, o idealnie dobranych proporcjach. Znika baaardzo szybko!

Ewa Przydryga "Topieliska"

Tytuł: Topieliska
Autor: Ewa Przydryga
Wydawnictwo: MUZA SA


Czy wyobrażasz sobie sytuacje, w której twoje życie wali się niczym domek z kart, a wszystko, na czym budowałaś swoją przyszłość, okazało się być kłamstwem? Czy wyobrażasz sobie sytuacje, kiedy w jednej chwili tracisz swojego męża oraz dziecko? Czy wyobrażasz sobie ten czas oczekiwania na to, aż zobaczysz ich zwłoki i irracjonalną nadzieję, że jednak to pomyłka, że oni żyją i czekają na ciebie bezpieczni w domu?

czwartek, 10 czerwca 2021

Ilona Gołębiewska "Zmysły"

Tytuł: Zmysły
Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: MUZA SA



Niekiedy idealne życie wcale nie jest takie wspaniałe, a perfekcja może nas dusić, ograniczać, przytłaczać. Złota klatka nie jest dla wszystkich, nie każdy się w niej odnajdzie, nie każdy jest gotów zapłacić swoją wolnością za luksusy. Szczególnie, jeśli jest się osobą, która ma swoje marzenia i jest przekonana, ze warto je spełniać.

wtorek, 8 czerwca 2021

Katarzyna Simonienko „Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia”

Tytuł: „Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia”
Autor: Katarzyna Simonienko
Wydawnictwo: Sensus


Rosnące tempo życia nie sprzyja równowadze, nieustanna gonitwa odbija się zarówno na jakości naszego życia zawodowego, jak i rodzinnego. Nasze relacje stają się coraz płytsze, coraz częściej wybieramy z własnej woli samotność nie będąc świadomym, że dobrowolnie rezygnując z obecności drugiego człowieka, krzywdzimy siebie. Na dodatek żyjąc w ciągłym napięciu cierpimy na coraz więcej dolegliwości, coraz częściej dopadają nas choroby autoimmunologiczne, zaś skutki stresu są tragiczne zarówno dla nas, jak i odczuwalne finansowo dla pracodawcy. Na dodatek w dobie pandemii, gdy pracujemy zdalnie nie mając kontaktu z drugim człowiekiem, przestajemy czuć jakiekolwiek wsparcie, nie mówiąc już o tym, że media jeszcze podsycają atmosferę niepokoju, w efekcie czego zaczynamy bać się wyjścia z domu. A gdyby tak wszystko rzucić i wyjechać do … lasu? Czy to mogłoby być panaceum na wszystkie nasze problemy?

niedziela, 6 czerwca 2021

Lisa Gardner "Czyste zło"

Tytuł: Czyste zło
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros


Niekiedy zło jest bliżej, niż myślimy. Czai się w naszych domach, domach naszych znajomych, a przechodzący obok nas mężczyzna, sąsiad z bloku czy sprzedawca z pobliskiego sklepu może okazać się groźnym przestępcą, dewiantem. I tylko cudem możemy uniknąć niekiedy napaści, a kiedy już do niej dojdzie, wszyscy zastanawiają się, jak to możliwe… Choć zdarza się tak, że groźni przestępcy wyglądają tak, że budzą strach, a na ich twarzach maluje się zbrodnia, to zwykle są to osoby, które są zupełnie przeciętne. Takie, na które nie zwrócilibyśmy uwagi, albo takie, które czarują, uwodzą, sprawiają, że obdarzamy ich zaufaniem.

praca zbiorowa "Kłócimy się, godzimy się. Akceptuje, co czuję"

Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: HarperCollins


Chyba nie ma osoby, która w swoim życiu nigdy się z nikim nie pokłóciła czy nie wdała w dyskusję. Niekiedy może nam się wydawać, że taka kłótnia, czyli konflikt, to już koniec naszej znajomości, wyrzucamy sobie nawet, że daliśmy się wciągnąć w taki spór. Zaczynamy żałować swoich emocji, albo też po prostu nie potrafimy ich nazwać i nie wiemy nawet, jakie emocje nami rządzą i w jaki sposób wpływają na nas. Tymczasem konfliktów niekiedy rzeczywiście można uniknąć, wcześniej rozpoznając to, co się z nami dzieje, wyraźnie artykułując nasze potrzeby i komunikując się efektywnie. Jeśli jednak już do konfliktu doszło, też nie popadajmy w przerażenie – konflikt może być też odświeżający, a kiedy już miał miejsce, warto wykorzystać go do znalezienia rozwiązania.

sobota, 5 czerwca 2021

Marah Woolf "Siostra gwiazd"

Autor: Marah Woolf
Wydawnictwo: Jaguar



Ludzie, którzy z uwagi na swoje wyjątkowe zdolności mają do wypełnienia pewne zadanie, którzy służą społeczeństwu, muszą się liczyć z wieloma wyrzeczeniami. Wielokrotnie są oni zmuszeni wybierać pomiędzy szczęściem osobistym, a służbą dla innych, wielokrotnie też cierpią z tego powodu jego bliscy. Umiejętność dokonywania trudnych, kontrowersyjnych wyborów jest wpisana w taką postawę, podobnie jak ryzyko, którego – nawet jeśli jest ono skalkulowane – trudno uniknąć.

piątek, 4 czerwca 2021

Magdalena Krauze "Porzucona narzeczona"

Tytuł: Porzucona narzeczona
Autor: Magdalena Krauze
Wydawnictwo: Jaguar


Bywa niekiedy tak, że wyzwania, a nawet tragedia, które nas dotykają, pojawiają się w naszym życiu w ściśle określonym celu, po to, by nas czegoś nauczyć, albo przed czymś uchronić. Niekiedy nie jesteśmy w stanie docenić tego w danej chwili, kiedy jesteśmy źli, kiedy cierpimy, kiedy upadamy, ale w perspektywy czasu dostrzegamy genialność tego planu. Widzimy też w tym interwencję wyższej istoty, jakkolwiek byśmy jej nie nazwali, czy też Przeznaczenia.

Marzena Adamowicz, Alicja Ostrowska "Orientacje życiowe twórczych i odtwórczych 13-16-latków"

Tytuł: Orientacje życiowe twórczych i odtwórczych 13-16-latków
Autor: Marzena Adamowicz, Alicja Ostrowska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



Pojęcie twórczości posiada szeroki zakres i wiele znaczeń. Początkowo było ono zarezerwowane dla działalności boskiej, następnie dla jednostek wybitnych, a obecnie odnosi się do wszystkich osób podejmujących działalność zmierzającą do przekształcenia otaczającej rzeczywistości. Wśród specjalistów zajmujących się problemem twórczości dominuje opinia, że do czynów twórczych zdolny jest każdy człowiek. Czy musza istnieć jednak specjalne warunki do rozwoju twórczości? Jak wygląda twórczość nastolatków? Rozwija się pod wpływem szkoły czy może przechodzi kryzys?

czwartek, 3 czerwca 2021

Lena Kiefer "Don`t love me"

Tytuł: Don`t love me
Autor: Lena Kiefer
Wydawnictwo: Jaguar


Historie o Kopciuszku to niemal gotowy przepis na sukces. Niezależnie w jakich czasach czy środowisku rozgrywa się historia, wciąż zachwyca i rozpala wyobraźnie. Daje nadzieję na spełnienie marzeń i na cudowną odmianę losu, a także na miłość. I to taką, która nie zwraca uwagi na stan konta czy urodę. A choć każdy wie, że w życiu bywa zupełnie inaczej, to potrzebujemy takich opowieści i takich marzeń…

Magdalena Zimniak "Żywa i martwa" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Maja jest przekonana o własnej śmierci, ale nadal musi funkcjonować w świecie żywych. Zmarłej w tragicznych okolicznościach matki nie pamięta, a ojciec nie radzi sobie z chorobą córki. Tymczasem szkolna psycholożka, zaangażowana w pomoc nastolatce, zaczyna otrzymywać wiadomości z pogróżkami. Komuś zależy, by kobieta przestała interesować się Mają i jej rodziną. Co zdarzyło się w Stanach? Czy klucz do teraźniejszości tkwi w przeszłości? Czy Maja ma jeszcze szanse na ratunek? Ta powieść jest jak cios między oczy. Zachwieje waszym spokojnym światem, a mimo to nie oderwiecie się od niej, dopóki nie przewrócicie ostatniej strony.
/opis wydawnictwa/

Pytanie: Co sądzisz o rodzinnych sekretach - ukrywać czy wyjawiać?

Wyniki: Katarzyna G. z Ustronia

Magdalena Zimniak "Żywa i martwa"

Tytuł: Żywa i martwa
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Prozami



Każda krzywda wyrządzona zarówno sobie, jak i innemu człowiekowi jest straszna. Szczególnie bulwersujące są jednak te, które bezpośrednio dotykają dzieci czy młodych ludzi. Ostatnie tygodnie przyniosły wiele takich spraw, nagłośnionych medialnie, świadczących o bestialstwie człowieka, ale też mających niepokojący wydźwięk związany z funkcjonowaniem ludzkiej psychiki. Nigdy nie wiemy bowiem, co tak naprawdę druga osoba myśli, co planuje, a często bywa tak, że te najgorsze, najbardziej perfidne czy perwersyjne myśli są ukryte pod płaszczykiem powszechnego szacunku, erudycji, podziwu.