wtorek, 30 marca 2021

Podróże z dzieckiem: krakowski Kazimierz

Obecnie mówiąc o Kazimierzu, mówimy ogólnie o Krakowie, o krakowskim Kazimierzu lub o Kazimierzu w Krakowie, jednak w wieku XIV było to odrębne miasto. To w 1335 roku król Kazimierz zwany „Wielkim” założył nowe miasto nieopodal swojej siedziby królewskiej. To właśnie od jego imienia przyjęło ono nazwę Kazimierz. Chciałam tu przyjechać już od wielu lat, zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie, zaś z roku na rok moje wyobrażenie o wyjątkowości tego miejsca rosło w siłę. I choć restrykcje nałożone muzea czy restauracje zniechęcają do zwiedzania, to zawsze można zwiedzać ... kościoły i dlatego w końcu zdecydowałam się zobaczyć Kazimierz, a niejako przy okazji krakowskie Sukiennice.

Robert M.Rynkowski "Szczęśliwy zegar z Freiburga"

Tytuł: Szczęśliwy zegar z Freiburga
Autor: Robert M.Rynkowski
Wydawnictwo: Dwukropek


Wiara w symbole zwykle kojarzy nam się z magią, symbolom bowiem nadawany jest wyjątkowy status i funkcja, uzależniona od typu społeczeństwa czy jego kultury. Dziś może mniej niż przed wiekami, ale wciąż jesteśmy przekonani, że królicza łapka przynosi szczęście, że czarny kot oznacza pecha, podobnie jak kominiarz, jeśli nie mamy guzika, za który możemy się chwycić. Niektórym rzeczom przypisujemy też znaczenie magiczne, stają się naszymi symbolami szczęścia, pomyślności. Może to być szczęśliwa moneta, pamiątka rodzinna, która – przekazywana z pokolenia na pokolenie- przynosić ma szczęście i pomyślność, może to też być ulubiony pierścionek babci, dzięki któremu czujemy się tak, jakby wciąż obok nas była dając wsparcie i gwarantując pomyślność.

poniedziałek, 29 marca 2021

Magdalena Boćko-Mysiorska "Tosia i Julek myją zęby"

Tytuł: Tosia i Julek myją zęby
Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Wydawnictwo: Dwukropek


„Szczotka pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda / myje zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty (…)” – ta piosenka śpiewana przez zespół Fasolki jest znana chyba wszystkim i śpiewana przez kolejne pokolenia. Jej uniwersalność polega głównie na jej przesłaniu, a pomijając linie melodyczną „wpadającą w ucho”, słowa same składają się w prawdę, którą potwierdzą nie tylko dentyści.

Ava Reed "Truly"

Tytuł: Truly
Autor: Ava Reed
Wydawnictwo: Jaguar


Okres studiów to dla wielu osób beztroski czas kojarzący się z wolnością. Wówczas można wyrwać się z domu, zamieszkać daleko od kurateli rodziców i korzystać z uroków studenckiego życia. Czy jednak faktycznie tak jest? Zapewne zupełnie inaczej kwestię studiowania widzą osoby, które nie mają środków na utrzymanie się w innym niż rodzinne mieście, które zmuszone są ciężko pracować, łącząc zatrudnienie ze studiowaniem, dla których okres studiów wiąże się w wieloma wyrzeczeniami.

niedziela, 28 marca 2021

red. nauk. Jadwiai Kuczyńska-Kwapisz, Marzena Dycht, Emilia Śmiechowska-Petrovskij

Tytuł: Kluczowe zagadnienia tyflopedagogiki i nauk pokrewnych
Autor: red. Nauk. Jadwigi Kuczyńskiej-Kwapisz, Marzeny Dycht oraz Emilii Śmiechowskiej-Petrovskij
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Mimo iż na rynku pojawia się coraz więcej opracowań poświęconych pedagogice specjalnej, to wśród nich stosunkowo mało jest tych dotyczących tyflopedagogiki. Tę lukę uzupełnia publikacja Oficyny Wydawniczej IMPULS pt. „Kluczowe zagadnienia tyflopedagogiki i nauk pokrewnych”, pod redakcją naukową Jadwigi Kuczyńskiej-Kwapisz, Marzeny Dycht oraz Emilii Śmiechowskiej-Petrovskij. Stanowi ona przegląd najnowszych badań oraz praktyk tyflopedagogicznych, a także rozważania teoretyczne pedagogów i okulistów, skłaniając do spojrzenia na omawiane zagadnienia przez nieco inny niż dotychczas pryzmat, zmieniająca się rzeczywistość pozwoliła bowiem wypracować nowe metody działania i zweryfikowała wiele mitów. Tym samym lektura książki nie tylko wzbogaca naszą wiedzę, ale przede wszystkim dostarcza nam narzędzi do działania, a już na pewno staje się bodźcem do dalszych poszukiwań i zgłębiania tematu.

Peter A. Levine "Głos wnętrza"

Tytuł: Głos wnętrza
Autor: Peter A. Levine
Wydawnictwo: Czarna Owca


Trauma kojarzy nam się z zaburzeniami psychicznymi, z nieprzespanymi nocami, z krzykiem i wspomnieniami, które wciąż do nas wracają. Kojarzy się też z wieloletnim leczeniem i bólem, tym najgorszym, bo bólem duszy. Czy rzeczywiście tak musi być? Czy traumatyczne wydarzenia muszą pozostawić w nas niezatarty ślad?

Magdalena Boćko-Mysiorska "Tosia i Julek uczą się dzielić"

Tytuł: Tosia i Julek uczą się dzielić
Autor: Magdalena Boćko-Mysiorska
Wydawnictwo: Dwukropek



Przez lata panowało przekonanie, że dzieci powinny uczyć się dzielić wszystkim, w tym swoimi zabawkami. Takie podejście miało nauczyć dzieci dzielenia się, altruizmu, pokazać, że warto uszczęśliwić kogoś, przekazując mu swoją rzecz. Konsekwencją był płaczący maluch, bo kolega czy koleżanka zabrały mu jego zabawkę, co gorsza – przy pełnym przyzwoleniu osób dorosłych. Rozgoryczony maluch słyszał jeszcze przy tym, że trzeba się dzielić, a nakaz ten opatrzony był zwykle komentarzem co do jego zachowania. Padały zatem określenia niegrzeczny czy samolubny, nie bacząc na to, jaką krzywdę wyrządzają te słowa i taka postawa małemu człowiekowi. By w pełni zdać sobie z tego sprawę, zapytajmy się samego siebie, czy tak łatwo oddalibyśmy drugiej osobie swoją rzecz tylko dlatego, że tego chce? Czy zdjęlibyśmy swój ulubiony płaszcz oddając go, czy oddalibyśmy laptop czy telefon (czyli nasze „dorosłe zabawki”)? Odpowiedź zapewne brzmi nie, nic zatem dziwnego, że nareszcie zmieniło się też podejście psychologów i pedagogów. Bo wspaniale, jeśli dziecko dzieli się czymś z drugim człowiekiem, pod warunkiem jednak, że jest na to gotowe…

Kate Simons "W zamknięciu"

Tytuł: W zamknięciu
Autor: Kate Simons
Wydawnictwo: MUZA SA



Nie ma chyba osoby, która choć raz nie słyszałaby o doktorze Jekyllu panu Hyde. Ten bohater klasycznej powieści napisanej przez szkockiego autora Roberta Louisa Stevensona rozpala wyobraźnie i po dziś dzień budzi przerażenie. Nic dziwnego, że na motywach noweli powstało kilka ekranizacji, w mniejszym lub większym stopniu oddających grozę sytuacji i wiernych pierwowzorowi.

sobota, 27 marca 2021

Anna Olej-Kobus "Księga niezwykłych zwierząt"

Tytuł: Księga niezwykłych zwierząt
Autor: Anna Olej-Kobus
Wydawnictwo: Dwukropek


Świat zwierząt jest naprawdę niezwykły, a one same potrafią nas mocno zadziwić. Ponadto liczba ich gatunków zdumiewa, a umiejętności, które wykształcił każdy z nich, zdolność do adaptacji do środowiska naturalnego, przetrwania nawet w niekorzystnych warunkach – budzą zazdrość. Wystarczy wizyta w ZOO by zobaczyć, jak bardzo różnią się one umaszczeniem, sposobem poruszania się czy nawet codziennymi zwyczajami.

niedziela, 21 marca 2021

Zofia Stanecka "Basia i przyjaciele. Marcel"

Tytuł: Basia i przyjaciele. Marcel
Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: HarperKids



Marzysz o psie albo kocie, ale twoi rodzice nie chcą się zgodzić? Chciałbyś chociaż chomiczka? Nie wyobrażasz sobie domu bez zwierząt? Należysz do tych, którzy znoszą do domu wszystkie bezdomne koty, ptaki z połamanymi skrzydłami, regularnie odwiedzasz też schronisko dla zwierząt pomagając w opiece nad psami? Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, z pewnością pokochasz Marcela i jego zwariowaną rodzinkę, a także gromadkę zwierzaków.

sobota, 20 marca 2021

Stephen King "Później"

Tytuł: Później
Autor: Stephen King
Wydawnictwo: Albatros


„I see dead people” /Widzę zmarłych ludzi/ - nie ma chyba osoby, która choć raz nie zetknęłaby się z tym cytatem, chociażby licznych memach krążących w sieci. Tak naprawdę jednak słowa te pochodzą ze znakomitego filmu z 1999 roku, pt. „Szósty zmysł” w reżyserii Shyamalana. Bruce Willis, psycholog dziecięcy, próbuje pomóc ośmioletniemu dziecku z niezwykłym darem. Cole posiada tzw. "szósty zmysł", dzięki któremu potrafi wyobrazić sobie, co zdarzyło się w danym miejscu przed wielu laty, a także widzi i słyszy tych, którzy odeszli.

piątek, 19 marca 2021

Natasha Helvin "Rosyjska czarna magia"

Autor: Natasha Helvin
Wydawnictwo: Illuminatio


Horrory oglądane na ekranach kin czy w domowym zaciszu, czytane w wygodnym fotelu sprawiły, że zatraciło się nieco znaczenie i potęga czarnej magii. By straszyć, by rozbudzać strach i inne emocje, wszystkie te obrazy koncentrują się na krwi, szatanach, klątwie czy konsekwencjach używania czarnej magii. Nie ma zaś ani słowa o tym, jak potężna jest to nauka, jak wspaniała (choć niebezpieczna w niepowołanych rękach) jest to wiedza i w jak zamierzchłe czasy sięga swoimi korzeniami.

czwartek, 18 marca 2021

Renata Pasymowska "Moi przyjaciele z Literkowa w domu. Podręcznik do programu nauczania ortografii w klasach I do III. Klasa I”



Tytuł: Moi przyjaciele z Literkowa w domu. Podręcznik do programu nauczania ortografii w klasach I do III. Klasa I
Autor: Renata Pasymowska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS




„U” czy „ó”, „rz”, a może „ż”? „Może” czy „morze”? Język polski pełen jest pułapek, a siejąc rzeżuchę czy wybierając pomiędzy Grzegrzółką – nazwiskiem, a gżegżułką – kukułką możemy nieźle się spocić. Istnieje jednak sposób, by te wszystkie reguły, a nawet wyjątki, przestały nam być straszne. Wystarczy nabrać do nich dystansu, a wówczas z takim ó czy u możemy przeżyć niezapomnianą przygodę.

Wiedzą o tym doskonale ci, którzy mieli okazję odwiedzić Literkowo i spotkać się z przyjaciółmi. Wspomniane Literkowo to miasteczko, w którym mieszkają literki – nam szczególnie bliskie staną się następujące litery i dwuznaki: „ó”, „u”, „ż”, „rz”, „h”, „ch” oraz „sz”, reprezentowane przez wesoła gromadkę o odpowiadających im imionach: Próżniak, Otwartuś, Żartuś, Porządniś, Hałasuś, Cichuś, a także Wyjątkuś. Każdy z nich obdarzony jest wyjątkowym zestawem cech charakteru, a także zainteresowaniami, zaś dzięki tym postaciom nauka ortografii staje się banalna.

Marie Kondo, Scott Sonenshein "Jak czerpać radość z pracy"

Tytuł: Jak czerpać radość z pracy
Autor: Marie Kondo, Scott Sonenshein
Wydawnictwo: MUZA


Twoje biurko przypomina śmietnik, zalegają na nim papiery dotyczące wszystkich klientów, stare rachunki i potwierdzenia przelewów, a znalezienie czegoś przed zebraniem graniczy z cudem? Wciąż gubisz jakieś dokumenty i poświęcasz długie minuty na ich poszukiwanie, a ostatecznie musisz tworzyć je ponownie? Na twoim komputerze panuje bałagan, a wyszukanie pliku graniczy z cudem? Twoja skrzynka mailowa jest pełna nieprzeczytanych wiadomości, a wyłuskanie z nich tych, które są dla ciebie istotne, graniczy z cudem?

wtorek, 16 marca 2021

Laura Kneidl "Someone to stay"

Tytuł: Someone to stay
Autor: Laura Kneidl
Wydawnictwo: Jaguar


Niekiedy nasza ambicja powoduje, że wikłamy się w różne sytuacje, które nas stresują, unieszczęśliwiają. Jesteśmy przekonani, że ze wszystkim damy sobie doskonale radę, bierzemy więc na siebie kolejne obowiązki nieświadomi, że każdy kolejny nas unieszczęśliwia. Zwykle bowiem sprawia, że to co dla nas najważniejsze spada wtedy na dół listy zadań do wykonania sprawiając, że jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani i przytłoczeni. Mimo tego ambicja nie pozwala nam odpuścić, brniemy więc dalej, zapętlając się i unieszczęśliwiając, gubiąc już w tym, co dla nas naprawdę ważne.

Barbara Baffetti "Czym jest …. Wolność. Na Katechezie i w domu"

Tytuł: Czym jest …. Wolność. Na Katechezie i w domu
Autor: Barbara Baffetti
Wydawnictw: Jedność


Czym jest wolność i czy rzeczywiście oznacza ona całkowity brak zakazów i ograniczeń i robienie tylko tego, co robić chcemy? Czy potrafimy wolność opisać słowami? To bardzo trudne, nawet dla dorosłych, dlatego często wolności tej szukamy w niewłaściwych miejscach, w niewłaściwy sposób, łudząc się, że przekraczanie granic społecznych norm i zachowań, brak obowiązków, czy kolejne rzeczy, tę wolność nam zapewnią.

poniedziałek, 15 marca 2021

Danielle Steel "Sąsiedzi"

Tytuł: Sąsiedzi
Autor: Danielle Steel
Wydawnictwo: Między Słowami


Są takie chwile w życiu, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że pewien etap czas zakończyć. Zwykle taka refleksja przychodzi pod wpływem jakichś traumatycznych wydarzeń, niekiedy jednak wiąże się ze spotkaniem na swojej drodze danej osoby. Czasami też niezwykły splot różnych okoliczności pomaga nam ruszyć do przodu, kończąc to, co było i otwierając przed nami wrota do nowej drogi życia.

niedziela, 14 marca 2021

Valerie Keogh "Fatalne kłamstwo"

Tytuł: Fatalne kłamstwo
Autor: Valerie Keogh
Wydawnictwo: MUZA SA


Niekiedy wydaje nam się, że znamy dobrze drugiego człowieka, ale to tylko pozory. Nieważne ile lat jesteśmy razem, jakie łączą nas relacje, ile razem przeszliśmy i jakie przeszkody pokonaliśmy. Co więcej, nie możemy być pewni nawet tego, że znamy samego siebie, bowiem w obliczu pewnych sytuacji, kryzysowych, traumatycznych, podejmujemy wybory, których w innych warunkach byśmy nie podjęli. Jesteśmy też zdolni do kłamstwa, nawet jeśli zwykle nim gardzimy, możemy posunąć się nawet do przemocy fizycznej, nawet jeśli normalnie jesteśmy łagodni, jak baranki.

sobota, 13 marca 2021

Jennifer Moore-Mallinos "Pytania, które warto sobie zadać. Co zrobisz, gdy …"

Tytuł: Pytania, które warto sobie zadać. Co zrobisz, gdy …
Autor: Jennifer Moore-Mallinos
Wydawnictwo: Jedność


Są w życiu takie momenty, które wprawiają nas w zakłopotanie, które sprawiają, że nie do końca wiemy do robić, które wymagają od nas podjęcia pewnych decyzji. Niekiedy nawet nie jesteśmy świadomi tego, jakie są ważne i jaki mają wpływ na nas i na nasze życie. Czasami też jedna taka decyzja, dobra lub zła, może zmienić wszystko.

czwartek, 11 marca 2021

Michael G.Rogers "Zespół zaczyna się od ciebie"

Tytuł: Zespół zaczyna się od ciebie
Autor: Michael G.Rogers
Wydawnictwo: Studio Emka



Nie od dziś wiadomo, że prawdziwa siła leży w grupie, że działając jako drużyna jesteśmy w stanie osiągnąć dużo więcej niż wówczas, kiedy występujemy jako jednostka. A jednak nie jesteśmy przyzwyczajeni do pracy w grupie, zamiast współpracować z innymi często z nimi rywalizujemy, sabotujemy ich pomysły, staramy się wyróżnić na ich tle, pieczołowicie zaznaczając swój wkład w pracę. Tym samym jesteśmy nie częścią zespołu, a grupy rywalizujących ze sobą jednostek, które za wszelką cenę chcą udowodnić, kto jest ważniejszy, lepszy, które indywidualne dobro stawiają ponad dobro ogółu.

Sylwia Sitkowska "Dzieciństwo do poprawki"

Tytuł: Dzieciństwo do poprawki
Autor: Sylwia Sitkowska
Wydawnictwo: Sensus


Śledząc doniesienia medialne możemy odnieść wrażenie, że coraz więcej jest przypadków przemocy fizycznej wobec dzieci. To jednak tylko te przykłady, które trafiają na łamy prasy, te najbardziej drastyczne i – niestety – tragiczne w skutkach. Przemoc fizyczna jest widoczna, a my coraz częściej zwracamy uwagę na jej oznaki, wyczulone są też szczególnie pracownicy placówek opiekuńczych. Nikt jednak nie zwraca uwagi na przemoc psychiczną, na słowa, które głęboko ranią, a także na zaniedbania, na brak zaspokojenia wyższych potrzeb dzieci.

wtorek, 9 marca 2021

Kate Atkinson "Bezkresne niebo"

Tytuł: Bezkresne niebo
Autor: Kate Atkinson
Wydawnictwo: Czarna Owca


Ponoć handel ludźmi jest niezwykle intratnym przedsięwzięciem, nawet bardziej, niż handel bronią. Zwykle również ofiary mają interes w tym, by nie zgłaszać przestępstwa, oczywiście pod warunkiem, że cały proceder przeżyją. Ten rodzaj handlu, zwany również handlem żywym towarem, obejmuje między innymi handel dziećmi, w tym dziećmi do adopcji, czy kobietami.

Justyna Drobkiewicz "Świat w piżamie"

Tytuł: Świat w piżamie
Autor: Justyna Drobkiewicz
Wydawnictwo: Dwukropek


Ktoś musi nie spać, by spać mógł ktoś – tak można podsumować wysiłek wszystkich tych pracowników, którzy pracują w godzinach nocnych. I choć może wydawać się to nieprawdopodobne, ale kiedy ty zmęczony przykładasz głowę do poduszki i zasypiasz, śniąc kolorowe sny, ktoś właśnie wstaje do pracy. Kiedy w twojej sypialni panuje bezpieczny półmrok, gdzieś tam istnieją miejsca tętniące życiem.

poniedziałek, 8 marca 2021

Nora Roberts "Siostry Calhoun. Lilah"

Tytuł: Siostry Calhoun. Lilah
Autor: Nora Roberts
Wydawnictwo: HarperCollins



Niektóre historie rodzinne są bardziej fascynujące niż niejedna powieść, rozpalają wyobraźnię i skłaniają nas do sięgania do przeszłości. Wiele rodzin, szczególnie tych o silnych korzeniach, mocno osadzonych w danym mieście czy krajów i od wieków budujących swoją pozycję, ma na swym koncie fascynujące wydarzenia, spektakularne wzloty i upadki, a także legendy, które skusić mogą kolejne pokolenia nawet do czynów zabronionych. W opowieściach o ukrytych skarbach, nieszczęśliwych miłościach, duchach krążących po okolicy jest coś magicznego co sprawia, że nie można o nich zapomnieć i nawet jeśli nie do końca w te historie wierzymy, to i tak często podejmujemy starania, by zweryfikować ich prawdziwość.

niedziela, 7 marca 2021

Joan Wolf "Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii"

Tytuł: Estera. Kobieta, która zmieniła bieg historii
Autor: Joan Wolf
Wydawnictwo: Jedność



Postać Estery jest znana wszystkim, którzy czytali Biblię, ale nie tylko. Postać Estery oraz jej historia była bowiem wielokrotnie poruszana przez artystów, między innymi przez Rembrandta, który sięgnął do starotestamentowej „Księgi Estery” tworząc obraz „Ahaswer, Haman i Estera”. Na podstawie jej życia powstało też kilka filmów, a także książek, a choć każda z nich inaczej ujmuje temat, to z wszystkich tych dzieł wyłania się obraz niezwykłej kobiety – odważnej, charyzmatycznej, ponadprzeciętnej, wyrastającej ponad czasy, w których żyła.

czwartek, 4 marca 2021

Manfred Spitzer " Epidemia smartfonów"

Tytuł: Epidemia smartfonów 
Autor: Manfred Spitzer 
Wydawnictwo: Dobra Literatura 



Kolejne miesiące nauki zdalnej budzą niepokój, nie tylko wśród rodziców i nauczycieli, ale i wśród lekarzy i naukowców. Coraz wyraźnie mówią oni o negatywnym wpływie monitorów ekranowych i telefonów komórkowych, z których korzystają dzieci, na ich psychofizyczny rozwój. Gwałtowny postęp technologiczny, a na dodatek czas pandemii sprawiły, że już nikt nie wyobraża sobie życia bez tej technologii. Trzeba jednak mieć na uwadze negatywny wpływ, jaki mają one na nasze myślenie, odczuwanie i działanie, a także zdrowie. 

środa, 3 marca 2021

Paulina Kozłowska "Pensjonat na Kaczym Wzgórzu"

Tytuł: Pensjonat na Kaczym Wzgórzu 
Autor: Paulina Kozłowska 
Wydawnictwo: Replika 


Niemal każdy z nas słyszał o przemocy wobec kobiet, wiele osób zna też takie kobiety, które stały się ofiarą przemocy, nie tylko fizyczne, ale też psychicznej czy ekonomicznej. Bardzo często dziwimy się wówczas, że się zgadzają na takie traktowanie, że całymi latami znoszą poniżenia, wyzwiska, a na dodatek bardzo często z różnych powodów ukrywają swoją sytuację przed wzrokiem otoczenia. Pudrują siniaki, opowiadają o upadkach ze schodów, w różny sposób starając się tłumaczyć kolejne rany na ciele. W dużej mierze związane to jest ze wstydem, strachem, a także świadomością tego, co może stać się w przypadku odejścia czy nawet zaznaczenia granic. Jeśli jeszcze w grę wchodzą dzieci, a kobieta nie ma dokąd pójść, wybiera milczące cierpienia pod okiem swojego oprawcy. 

poniedziałek, 1 marca 2021

Monika Lubina "Ciało słowotwórczo-frazeologiczne"

Tytuł: Ciało słowotwórczo-frazeologiczne 
Autor: Monika Lubina 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 



Słowa, słowa, słowa … - mają wielką moc. Potrafią inicjować nowe przedsięwzięcia, potrafią kreować zdarzenia, lepiej zrozumieć to, co nie jest zrozumiałe. Potrafią też kogoś zranić, ale i rozśmieszyć. 

E.G.Scott "Dlaczego właśnie ja"

Tytuł: Dlaczego właśnie ja 
Autor: E.G.Scott 
Wydawnictwo: MUZA SA 



Bywa niekiedy tak, że jedno wydarzenie, jedna chwila mogą odmienić nasze życie. Oczywiście, może być to zmiana na lepsze, ale nasza dotychczasowa egzystencja może się również zawalić niczym domek z kart. A wówczas mamy dwa wyjścia – albo poddać się ostatecznie pogrążając w smutku, albo stawić czoła problemom i podjąć walkę o własne szczęście. 

Clive Gifford "My, strażnicy planety"

Tytuł: My, strażnicy planety 
Autor: Clive Gifford 
Wydawnictwo: Jedność 


Ostatnio coraz częściej mówi się o zagrożeniu, którym dla planety Ziemia jest tak naprawdę człowiek. Produkujemy mnóstwo śmieci zalegających w oceanach, rozkładających się niekiedy setki lat na wysypiskach, również tych nielegalnych. Zaśmiecamy lasy, plaże, jeziora, nie dbamy o czystość powietrza, używając coraz częściej samochodów zamiast publicznych środków transportu. Co zatem jest przyczyną tego, że choć kolejni naukowcy biją na alarm, strasząc roztopami lodowca, zwierzętami ginącymi w ocenach z żołądkami wypełnionymi plastikiem, czy globalnym ociepleniem, my wciąż tak naprawdę niewiele robimy. Dlaczego?