niedziela, 30 sierpnia 2020

Barbara Seeman-Włodarczyk "Miłość po grecku"


Tytuł: Miłość po grecku 
Autor: Barbara Seeman-Włodarczyk 
Wydawnictwo: Replika 



Czasami bywa tak, że mimo danego stanu posiadania, zupełnie nie doceniamy tego, co mamy. Wychowani na bajkach, gdzie dobro zawsze wygrywa, gdzie wystarczy podjąć wyzwanie, by sukces był gwarantowany, wpierani licznymi poradnikami mówiącymi o tym, że sukces jest ta naprawdę na wyciągnięcie ręki, zupełnie zatracamy się w tym naszym myśleniu o tym, jak wspaniale mogłoby być, w projekcji przyszłości – oczywiści idealnej. Tym sposobem lekceważymy obecne dokonania, wstrzymujemy się z ważkimi decyzjami, oczekując na idealny moment, który może tak naprawdę nigdy nie nadejść czy umniejszamy starania tych, który nam towarzyszą w drodze przez życie, bowiem – naszym zdaniem – zasługujemy na kogoś lepszego u naszego boku i na więcej… 

Rzeszów i Łańcut - miasto graniczne i siedziba diabła

Pomnik Kościuszki
 na rzeszowskim Rynku
Pobyt w Krasiczynie (TU) wykorzystaliśmy, by wpaść choć na chwilę do Rzeszowa, o spektakularnej przemianie którego słyszeliśmy. Położony nad Wisłokiem Rzeszów to dawna twierdza, która strzegła granicy Polski i Rusi. Od czasów Kazimierza Wielkiego miasto było kolejno własnością Rzeszowskich, Ligęzów i Lubomirskich. 

W okresie międzywojennym zaliczane do tzw. „Polski B”, zaczęło podnosić się w związku z budową Centralnego Okręgu Przemysłowego. Pobliski Łańcut słynie ze wspaniałego zespołu zamkowego. To dawna rezydencja Lubomirskich i Potockich, z bogatą kolekcją pojazdów konnych. Przyznam, że podobnie jak w przypadku Tarnowa (TU), Rzeszowem poczułam się nieco rozczarowana, to znaleźliśmy tu wiele pięknych miejsc, od wspaniałego Rynku z Ratuszem począwszy. Łańcut, do którego zawitaliśmy w drodze powrotnej do Krasiczyna zaś zachwyca mnie niezmiennie. 

Byłam tu kilkanaście lat temu, teraz jednak zrobił na mnie jeszcze większe wrażenie. Niestety z uwagi na limit wejść nie udało nam się dostać do środka, wykupiliśmy tylko bilet na spacer wokół pałacu, po ogrodach, ale mam przynajmniej pretekst, by znów tu powrócić. 

piątek, 28 sierpnia 2020

Stéphanie Couturier "7 uczuć małej Zosi"

Tytuł: 7 uczuć małej Zosi 
Autor: Stéphanie Couturier 
Wydawnictwo: Jedność 



Emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne, towarzyszą nam każdego dnia. Nie sposób jest się od nich uwolnić, można jednak nauczyć się z nimi radzić, a także konstruktywnie je wykorzystać. Aby było to jednak możliwe, w pierwszej kolejności musimy umieć je nazwać i opisać, czyli zacząć zdawać sobie sprawę, jakie oznaki oznaczają daną emocję, jakie zmiany zachodzą w naszym ciele, jak zmienia się nasza mimika, co czujemy. 

czwartek, 27 sierpnia 2020

Stéphanie Couturier "Moje emocje. Pokazuję, co czuję"


Tytuł: Moje emocje. Pokazuję, co czuję 
Autor: Stéphanie Couturier 
Ilustracje: Maurèen Poignonec 
Wydawnictwo: Jedność 


Znajomość swoich stanów emocjonalnych jest niezwykle ważna, bowiem skuteczne rozpoznawanie, identyfikowanie emocji, pozwala we właściwy sposób sobie z nimi radzić. Tymczasem emocje są pewnego rodzaju tematem tabu, o emocjach – szczególnie tych negatywnych – nie mówimy, a co więcej, staramy się je powstrzymywać i nakłaniamy do tego również dziecko. Tymczasem tak, jak odczuwamy radość czy dumę, tak niekiedy odczuwamy zazdrość czy złość, a żadna z tych emocji nie jest powodem do wstydu, każda jest wyjątkowa. Aby jednak dobrze funkcjonować w otoczeniu, by nie pozwolić, by wspomniana złość czy nieśmiałość miały na nas negatywny wpływ, by utrudniały nam funkcjonowanie, zawieranie przyjaźni, należy nauczyć się identyfikować te emocje i radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób. 

Jamie Glowacki "Mamo, chcę kupę! Jak skutecznie nauczyć malucha robić siku i kupę tam gdzie trzeba"

Autor: Jamie Glowacki 
Wydawnictwo: Kobiece 



Korzystanie dziecka z nocnika to kamień milowy nie tylko w jego funkcjonowaniu, ale i funkcjonowaniu całej rodziny. Mimo korzyści płynących z odstawienia pieluszek (zarówno tych dla dziecka, dla nas, jak i dla środowiska) nieco demonizujemy naukę korzystania z nocnika, broniąc się przed tym jak najdłużej, niepotrzebnie odwlekając moment rezygnacji z pieluszek bądź też postępując niekonsekwentnie skazujemy się na porażkę w tym zakresie. Co więcej, z jednej strony czujemy presję otoczenia, które dziwi się, że syn czy córka wciąż korzystają z pieluch, z drugiej zaś pragniemy, by nasze dziecko (wzorem dziecka „życzliwej” sąsiadki czy koleżanki) nauczyło się korzystać z nocnika w trzy dni. 

środa, 26 sierpnia 2020

Beth O`Leary "Zamiana"


Tytuł: Zamiana 
Autor: Beth O`Leary 
Wydawnictwo: Albatros 



Nie ma chyba osoby, która nie pamiętałaby znakomitego filmu „Holiday” w reżyserii Nancy Meyers z Cameron Diaz i Kate Winslet w rolach głównych. Historia o zamianie domów, odnajdywaniu siebie, podbiła serca widzów, może dlatego, że i my skrycie marzymy o tym, by porzucić wszystko, by rozpocząć swoje życie od nowa, ale z drugiej strony zachowując pewien status quo, zabezpieczając się niejako, pozostawiając dotychczasowe życie niejako w uśpieniu. Jest to mniej drastyczne niż porzucenie wszystkiego, co nas otacza i wyjazd do innego kraju, by odnaleźć sens życia, ale wynik takiej zmiany może być równie spektakularny. W ten sposób otrzymujemy szansę wyjścia ze swojej strefy komfortu, spróbowania czegoś nowego, spotkania nowych ludzi. 

poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Z wizytą w zamku w Krasiczynie

Gmina Krasiczyn położona jest we wschodniej części województwa podkarpackiego, około 10 km na Zachód od Przemyśla. Nas przyciągnął tu niezwykły, zabytkowy zamek, zwany Perłą Renesansu, otoczony 14 ha parkiem urządzonym w stylu angielskim z unikatowymi gatunkami drzewa. Największą atrakcją zamku są malowidła ścienne, tzw. sgraffita – na zewnętrznych ścianach murów i baszt oraz we wnętrzu dziedzińca. Uwagę zwraca również odrestaurowana przepiękna kaplica w baszcie boskiej. Mimo znacznej odległości (podróż z Sosnowca trwała 6 godzin), był to doskonały wybór. Zarówno dla nas, jak i dla Klary, którą zachwyca przyroda, tej zaś miała w parku pod dostatkiem. Na nasz wybór miejsca na ten krótki wypoczynek miał też wpływ bon turystyczny, a dokładnie możliwość jego wykorzystania w Krasiczynie. Po porażce, jaką okazał się Gwiezdny Domek z pierwszego etapu wakacji, postanowiliśmy, że z Klarą podróżowanie będzie wiązało się już z nieco wyższym standardem. Niestety nie odpowiadało nam nic w okolicy, i tym sposobem nasze: „Pojedźmy gdzieś blisko”, zmieniło się podróż na kraniec świata (a raczej Polski). 

Barbara Kosmowska "Dziewczynka z parku"

Tytuł: Dziewczynka z parku 
Autor: Barbara Kosmowska 
Wydawnictwo: Wilga 



Temat śmierci jest zawsze trudny i to nie tylko dla dzieci. Również dla dorosłych jest tematem tabu, boimy się go poruszać, boimy się też samej śmierci, mimo iż czeka każdego z nas. Smutek, jaki odczuwamy po stracie najbliższej osoby – rodzica, partnera, nie jest jednak tylko naszym, odczuwają go również dzieci tym bardziej, że nie rozumieją, dlaczego nagle w ich otoczeniu nie mam babci czy dziadka, dlaczego tata nie wraca do domu. 

niedziela, 23 sierpnia 2020

Joanna Skibińska (red.) "Terapia interdyscyplinarna. Wybrane problemy"

Tytuł: Terapia interdyscyplinarna. Wybrane problemy 
Autor: Joanna Skibińska (red.) 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 



Różnorodne problemy związane z funkcjonowaniem wymagają holistycznego podejścia. Holistycznego, czyli uwzględniającego zarówno wszystkie aspekty funkcjonowania dziecka, jak i różne formy pomocy. Odpowiedzią na potrzeby młodego człowieka, może być terapia interdyscyplinarna, która przybiera formę różnego rodzaju działań pomocowych, służących wspomaganiu dziecka, by mogło one funkcjonować w jak największym stopniu samodzielnie w przestrzeni życiowej. 

Krzysztof Domaradzki "Reset"

Tytuł: Reset 
Autor: Krzysztof Domaradzki 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Wiele jest, nawet w skali naszego kraju nierozwiązanych spraw, kradzieży, gwałtów czy morderstw, które nie zostały zamknięte, a sprawca nigdy nie został schwytany. Takie osoby do dziś chodzą bezkarne, żyją w społeczeństwie, asymilują się z nim, niekiedy w ten sposób szukając kolejnej ofiary. Niekiedy co prawda w szeregach policji istnieją specjalne wydziały, które takimi nierozwiązanymi sprawami się zajmują i czasami udaje się nawet – dzięki nowym technikom śledczym – trafić na ślad prawdziwego mordercy. Są to jednak sporadyczne przypadki, bowiem na powodzenie śledztwa wpływa wiele czynników, a w śród nich – czynnik ludzki. W nim na pierwszy plan wysuwa się podejście śledczych do sprawy. Niestety, zaangażowanie, a dokładnie nadmierne zaangażowanie w sprawę, wymaga pełnego poświęcenia, dlatego też wśród policjantów wiele jest samotnych osób, bowiem ta praca nie sprzyja życiu rodzinnemu. Wielu jest również takich, którzy obserwując całe zło tego świata poddają w wątpliwość człowieczeństwo, którzy topią ból istnienia w alkoholu. 

sobota, 22 sierpnia 2020

Grzegorz Kasdepke "Wczoraj, Dzisiaj, Jutro"

Tytuł: Wczoraj, Dzisiaj, Jutro
Autor: Grzegorz Kasdepke
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia



"Pomyślę o tym jutro" - tak, stając w obliczu trudności, problemów, zwykła mawiać Scarlett O’Hara, bohaterka „Przeminęło z wiatrem”. Czy jednak ta strategia w życiu sprawdza się tak, jak w filmie? Czy może być skuteczna? Tak naprawdę niezależnie od odpowiedzi na te pytania trzeba przyznać się, że każdemu z nas zdarza się korzystać z tego rozwiązania, a właściwie pozornego rozwiązania. odkładamy na jutro najgorsze sprawy, to co nas nudzi, z czym nie potrafimy sobie poradzić, co nas przerasta. Nie jest to zagrożeniem, jeśli sprawy te nie mają większego znaczenia i nie wpływają negatywnie na nasze funkcjonowanie czy otoczenie. Gorzej, jeśli dzięki takiemu odkładaniu wszystkiego w czasie nie jesteśmy w stanie dotrzymać terminów,otrzymujemy negatywne oceny czy narażamy kogoś na przykrość. Zachowanie to zyskało nawet swoją nazwę - prokrastynacja. Ogólnie mówiąc, jest to nałogowe odkładanie obowiązków na później. Tym samym czekamy do ostatniej chwili z istotnymi obowiązkami, w efekcie wykonując je niedokładnie, ponieważ zwyczajnie nie mamy dostatecznej ilości czasu, by zająć się w tym porządnie, albo nawet w ogóle ich nie realizujemy. Odkładanie nie ma konkretnego powodu, czasami nawet sami czujemy się z tym odkładaniem źle....

czwartek, 20 sierpnia 2020

Sherryl Woods "Słodkie magnolie. Smak nadziei"

Tytuł: Słodkie magnolie. Smak nadziei 
Autor: Sherryl Woods 
Wydawnictwo: HarperCollins 



Mówi się, że fortuna kołem się toczy, ale nigdy nie przypuszczamy, że utrata tej szeroko pojętej fortuny, może dotyczyć również nas. Zwykle niekorzystne dla nas wydarzenia przychodzą znienacka, zaskakując, mimo iż tak naprawdę będąc czujnym, już wcześniej moglibyśmy odczytać pewne sygnały zapowiadające nadchodzący kryzys. Zwykle jednak wierzymy, że pomyślność jest nam dana na zawsze i nie zastanawiamy się nawet nad tym, że szczęście może się od nas odwrócić. 

poniedziałek, 17 sierpnia 2020

Diana Palmer "Dżinsy i koronki"

Tytuł: Dżinsy i koronki
Autor: Diana Palmer 
Wydawnictwo: HarperCollins 



Choć mogłoby się wydawać, że współcześnie nie można mówić o mezaliansie, że pochodzenie oraz status materialny nie warunkują niczego, że partnerzy dobierają się kierując się różnymi, właściwymi dla siebie preferencjami, to są jednak środowiska, w których wciąż liczy się zarówno status materialny, wykonywane zajęcie, jak i miejsce urodzenia i rodzina, w której przyszło się na świat. Zwykle taka sytuacja występuje w przypadku tzw. starych pieniędzy i rodów, które mogą poszczycić się wielowiekowym drzewem genealogicznym, choć często również mimo słynnych przodków, tak naprawdę rodziny takie nie mają już nic z danej świetności. Takim osobom pozostała za to duma, która sprawia, że będąc zapatrzonym w przeszłość i opierając swoje szczęście na pozorach, nigdy nie będą się rozwijały, co więcej, nigdy tak naprawdę nie będą spełnione.

niedziela, 16 sierpnia 2020

Denise Hesselroth "Tarot intencyjny"

Autor: Denise Hesselroth 
Wydawnictwo: Kobiece 


Tarot od wieków otoczony był tajemnicą, a jego historia jest równie skomplikowana i magiczna, jak same karty i ich moc. Uważa się, że Tarot ma sześćsetletnią tradycję, a na temat powstania tych kart powstało wiele różnych hipotez. Najstarsza, zachowana talia kart pochodzi prawdopodobnie z końca XIV wieku, choć nie zostało to ostatecznie potwierdzone. Podobnie niejasne, jak długość istnienia kart, jest ich źródło pochodzenia. Wielu badaczy uważa, że kolebką Tarota jest Egipt, ale równie dużo jest teorii temu przeczących. Jednak niezależnie od tego, jak dalece różnią się od siebie koncepcje badaczy, w jednym są zgodni – tarot ma w sobie niezwykłą siłę. 

Jak zadbać o swoją markę

Podstawowy cel budowania marki, to zakodowanie w świadomości ludzi pożądanego wizerunku firmy, produktu, usługi czy osoby. Kreując taki wizerunek staramy się zadziwić ich wyjątkowymi właściwościami, a najbardziej znane marki swój sukces opierają na charakterystycznych, niepowtarzalnych cechach, co określa się mianem budowania marki poprzez wartość. Warto bowiem zauważyć, że – podobnie jak ludzie, produkty mają szczególne właściwości, które określają ich osobowość.

sobota, 15 sierpnia 2020

DIY: 3 pomysły na wykorzystanie rolek po papierze toaletowym

Aby dobrze się bawić, wcale nie potrzebujemy ani dużej ilości zabawek, ani specjalnego miejsca do zabawy. Co więcej, możemy pozostawać z modnym ostatnio duchu zero waste i do zabawy ... wykorzystać różnego rodzaju śmieci. My dziś szalejemy z rolkami po papierze toaletowym, a inspiracją do powstania tylko kilku zwierząt, stał się film "Król lew". Zapraszam też do odwiedzenia bloga Logopedyczny klubik, w którym znajdziecie więcej inspirujących prac.  

Alex Kava "Złowrogie niebo"

Tytuł: Złowrogie niebo 
Autor: Alex Kava 
Wydawnictwo: HarperCollins 


Niekiedy określenie znaleźć się we właściwym miejscu i czasie zyskuje wyjątkowego znaczenia. Choć zazwyczaj odnosimy go do korzystnego splotu okoliczności, to jednak nie zawsze tak niestety jest. Czasami znalezienie się w danym miejscu i o określonej porze ściąga na nas prawdziwe kłopoty i zmienia bieg naszego życia. 

Przekonała się o tym Frankie Russo, młoda kobieta, zatrudniona w firmie reklamowej i z tą branżą wiążąca rozwój swojej kariery i swoją przyszłość. Po niedawnym rozstaniu i przeprowadzce rzuca się w wir pracy tym chętniej, że jej młodszy dużo współpracownik nie tylko jest pociągający, ale ma mnóstwo pomysłów, a razem tworzą niezwyciężony duet. Do tego stopnia, że ich znajomość wykracza nieco poza zawodowe ramy. Jednak nie znają się na tyle, by Frankie była tolerancyjna, kiedy Tayler Gates o poranku prosi ją o wideorozmowę. Na dodatek temat, który porusza w rozmowie, dotyczący etyki w ich pracy, niezbyt ją interesuje. Wie, że jej zadanie ogranicza się wyłącznie do jak najlepszej reklamy produktu, a co za tym idzie – wzrostu sprzedaży. 

piątek, 14 sierpnia 2020

Kathryn Kellogg "Zero waste. 1010 sposobów na życie w zgodzie z naturą"

Tytuł: Zero waste. 1010 sposobów na życie w zgodzie z naturą 
Autor: Kathryn Kellogg 
Wydawnictwo: Septem 



Określenie „zero waste” możemy przetłumaczyć jako „brak marnowania, zero odpadów”. W praktyce, termin ten oznacza określony styl życia i związane z nim codzienne wybory. Wynikiem tych decyzji jest redukcja ilości śmieci wytwarzanych w naszych gospodarstwach domowych. Tak naprawdę to nie tylko uważne przyglądanie się temu co wyrzucamy, czy segregacja odpadów, ale gruntowne zmiany we wszystkich niemal sferach życia. Zero waste to obecnie jedna z najpopularniejszych metod walki z postępującą degradacją środowiska naturalnego, a choć funkcjonując we współczesnym świecie trudno rzeczywiście osiągnąć stan całkowitego braku odpadów, to warto zrobić wszystko, by nasz dom był przynajmniej less waste. 

czwartek, 13 sierpnia 2020

Jak podróżować z dziećmi

Źródło: Pixabay
Dzieci wciąż jeszcze są ciekawe wszystkie, a normy, schematy i standardy nie zabiły w nich naturalnego dążenia do zdobywania wiedzy na temat otaczającego ich świata. Wszystko je ciekawi, wszystko staje się inspiracją do działania, do snucia rozważań, a co za tym idzie – do wszechstronnego ich rozwoju. Dlatego warto wykorzystać okres dzieciństwa do tego, by pokazać maluchowi bogactwo natury, różne kultury, monumentalne budowle, różnych ludzi o różnych kolorach skóry i mówiących różnymi językami, warto też dać im zapoznać się z różnymi smakami, korzystając z lokalnej kuchni (oczywiście z zachowaniem rozsądku). Nawet jeśli dziecko będzie w wieku, kiedy to wspomnienia zaciera amnezja dziecięca, to tak naprawdę z podróży maluchy przywiozą coś więcej, niż wspomnienia. Nowe bodźce wpływają na ich rozwój psychiczny, rozbudzają i podtrzymują ich ciekawość; podróże czynią dzieci otwartymi na nowości, tolerancyjnymi, elastycznymi. 

Graham Masterton "Żebrząc o śmierć"

Tytuł: Żebrząc o śmierć
Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros


Są takie miasta, które mają wyjątkowy, zbrodniczy niemal klimat, w których – niezależnie od aktywności policji – kwitnie przestępczość. Zwykle poziom tej przestępczości wrasta proporcjonalnie do wielkości aglomeracji i ilości zamieszkujących tam ludzi, problem z utrzymaniem prawa i porządku pojawia się również w miejscach, gdzie jest dużo emigrantów oraz bezdomnych. 

Alicja Manders "Kalifornijczyk"

Tytuł: Kalifornijczyk 
Autor: Alicja Manders 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 



Polska jest dla obcokrajowców, szczególnie spoza Europy, krajem dość egzotycznym. Śpiewny, ale szeleszczący język, zimne ryby, którymi wszyscy się zachwycają i dziwna wódka ze źdźbłem trawy w butelce, to tylko początek niespodziewanych odkryć tych osób, które do nas przyjeżdżają, nie mając wcześniej rozeznania co ich w Polsce spotka. Niezależnie jednak od wszystkich rzeczy uznanych przez przyjezdnych za osobliwe, wiele w Polsce zachwyca. I nie chodzi tylko o przyrodę, ale i o … polskie kobiety. 

Igor Newerly "Wzgórze Błękitnego Snu"

Tytuł: Wzgórze Błękitnego Snu 
Autor: Igor Newerly 
Wydawnictwo: MG 


Początki procederu, jakim była zsyłka Polaków na Syberię, datują się na czasy wojen Stefana Batorego z państwem moskiewskim. Celem zsyłki była wówczas potrzeba zasiedlenia nowo przyłączonych ziem przez Polaków, którzy posiadali umiejętność uprawy ziemi, a także budowy twierdz i fortyfikacji, a także prowadzenia niezbędnych do kolonizacji działań zbrojnych. W XVIII wieku zsyłka przybrała charakter czysto polityczny i jednocześnie wzrosła liczna zsyłanych więźniów, jednak to wiek XIX można uznać za obfitujący w masowe zsyłki Polaków. Wiele z tych osób nie przeżyło już nawet długiej drogi, wielu zmarło w wyniku ciężkiej pracy, wychłodzenia organizmu, nieodpowiednich racji żywnościowych. Jeśli przeżyli, zwykle wracali do domu, wykończeni, ale szczęśliwi że dotarli do Polski. Jednak nie wszyscy mogli czy tez chcieli wrócić – sporo osób z różnych powodów osiedliło się na tej niewdzięcznej, ale oszałamiająco pięknej w całej swej surowości i majestacie ziemi. 

środa, 12 sierpnia 2020

Lifestyle: Jak pracować w domu, czyli home office (nie tylko) w dobie pandemii

Źródło: pixabay
Praca w systemie home office zwana inaczej pracą zdalną, telepracą albo mobilnym stylem pracy, od kilku lat (czyli jeszcze przed dobą korona wirusa) jest coraz częściej stosowaną formą przez polskich pracodawców. Taka forma pracy przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale i podmiotom zatrudniającym. Pracownik m.in. oszczędza czas przeznaczony na dojazdy do pracy, dzięki poczuciu swobody jest bardziej kreatywny, a taka forma pracy pozwala uniknąć rutyny, która jest wpisana zwykle w pracę stacjonarną w biurze. Dla pracodawcy zaś taka forma zatrudnienia oznacza mniejsze koszty związane z utrzymaniem biura czy dostosowaniem do każdej osoby miejsca pracy. 

wtorek, 11 sierpnia 2020

Adrian Markowski "Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy"

Tytuł: Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy 
Autor: Adrian Markowski 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 



Matematyka od lat jest postrachem maturzystów, nie lubią jej już nawet najmłodsze dzieci. Kojarzy się z uczeniem się na pamięć tabliczki mnożenia czy wzorów, z obliczaniem różnorodnych wartości i rozwiązywaniem abstrakcyjnych zadań, co do których dzieci zupełnie nie widzą sensu i zastosowania w codziennym życiu. Tymczasem znajomość matematyki rzeczywiście się przydaje i to nie tylko do zarządzania w samodzielnym życiu domowym budżetem. Czy istnieje zatem jakikolwiek sposób, by matematyki się nie tylko nauczyć, ale i … ją polubić? 

poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik "Jak pracować zdalnie i nie zwariować"

Tytuł: Jak pracować zdalnie i nie zwariować 
Autorzy: Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik 
Wydawnictwo: Onepress 



Dla wielu osób praca z domu wydaje się być ideałem, do którego dążą. Można wówczas zasiąść w swoim ulubionym fotelu, wyglądać przez okno, podziwiając znajome widoki, popijać kawę z własnego, dobrego ekspresu. Co więcej, można wówczas spracować z każdego niemal zakątka globu, a także sterować godzinami pracy. Nie oznacza to oczywiście, że osoby pracujące z domu lekceważą sobie obowiązki, a nawet więcej – przejmują na siebie większą odpowiedzialność, również za zarządzanie sobą w czasie, niż w przypadku osób, które pracują w biurach. Są jednak osoby, które wolą zostawić za sobą domowy bałagan, płaczące dziecko czy unoszący się wszędzie zapach obiadu, bowiem w takich warunkach nie potrafią się skupić. 

Staramy się o zachowek

pixabay
Każdy z nas w pewnym momencie staje przed koniecznością zmierzenia się ze śmiercią i to ze śmiercią najbliższych osób – rodziców. Wówczas do głosu dochodzi wiele emocji, bardzo często są one związane z podziałem majątku po zmarłym. Warto wiedzieć, że prawo do zachowku mają nie tylko dzieci pominięte w testamencie. W sytuacji, kiedy z pewnych powodów w dokumencie nie znalazły się zapisy na nasza korzyść, możemy mimo wszystko starać się o część zgromadzonego przez rodziców majątku, chroni nas bowiem prawo. 

Krzysztof Domaradzki "Trans"

Tytuł: Trans 
Autor: Krzysztof  Domaradzki 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Niekiedy człowiek, który za wiele widział, za wiele wie, za wiele przeżył, załamuje się, podświadomie robiąc wszystko, by doprowadzić do swojego upadku. Jego psychika staje się coraz bardziej krucha, aż w końcu dana osoba rozpada się, pęka, niczym szkło. Jeśli jeszcze w życiu takiego człowieka ma miejsce coś, co wytrąca go z równowagi, co staje się ostatecznym ciosem, jeśli zamiast wsparcia otoczenia, otrzymuje tylko ciosy, praktycznie nie ma szans, by powstał niczym Feniks z popiołów. 

Elżbieta Bielak "Pierwsze kroki w przedszkolu”

Tytuł: „Pierwsze kroki w przedszkolu” 
Autor: Elżbieta Bielak 
Wydawnictwo: IMPULS 



Pójście dziecka do przedszkola, to moment długo wyczekiwany, zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci, to rozpoczęcie pewnego etapu w życiu małego człowieka. Równocześnie jest to chwila wypełniona obawami, dotyczącymi tego, jak dziecko będzie funkcjonowało w grupie, jak się odnajdzie w nowym środowisku, a także tego, jak będzie przebiegał jego rozwój. Ponadto, jeśli dziecko nie chodziło wcześniej do żłobka, to przedszkole oznacza dużą zmianę w funkcjonowaniu rodziny, zaś dla matki zazwyczaj – rozstanie, z którym niezmiennie wiąże się stres. 

niedziela, 9 sierpnia 2020

Sibylle Rieckhoff, Valeska Scholz "Na kłopoty inspektor Mysz. Ratunku! Pomocy! Złość!"

Tytuł: Na kłopoty inspektor Mysz. Ratunku! Pomocy! Złość! 
Autor: Sibylle Rieckhoff, Valeska Scholz 
Wydawnictwo: Jedność 


Każdego dnia mierzymy się z wieloma sytuacjami, a wiele z nich wywołuje w nas różne emocje, czasami gwałtowne. Tyle tylko, że właśnie te emocje – szczególnie negatywne – potrafią nam niekiedy zepsuć zabawę, a nawet cały dzień. Jak sobie z nimi radzić i czy w ogóle jest to możliwe? 

Oczywiście, że są na to sposoby, a o tym, jak uporać się ze złością możemy przekonać się dzięki wspaniałej książce dla młodych czytelników pt. „Ratunku! Pomocy! Złość!”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja, to kolejny już tom serii „Na kłopoty inspektor Mysz”, o dzielnej małej myszce, która niestrudzenie spieszy na pomoc kolejnym potrzebującym. Choć najbardziej lubi siedzieć w fotelu i myśleć, to kiedy tylko pojawia się jakiś problem, zawsze jest na miejscu, gotowa do działania. Myszka o przenikliwym umyśle i zdolnościach dedukcyjnych niczym Sherlock Holmes odnajdzie nie tylko nawet najmniejszego wroga czy przyczynę problemów, ale też podpowie, jak uniknąć kłopotów w przyszłości. Książka doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym, niezależnie od tego, czy sięgną po nią samodzielnie, czy też zapoznawać się będą z treścią przy pomocy opiekuna. Tematy poruszane w kolejnych tomach mogą stać się bodźcem do rozmowy z dzieckiem, a dla nauczycieli – do zorganizowania zajęć związanych z poruszaną w książce kwestią. Pozycja ta pozwala też kształtować nawyki i pokazuje odpowiednie wzorce postępowania. 

sobota, 8 sierpnia 2020

Robert Dugoni "Brudna sprawa"

Tytuł: Brudna sprawa 
Autor: Robert Dugoni 
Wydawnictwo: Albatros 



System sprawiedliwości tylko w nazwie bywa sprawiedliwy. Szczególnie, że pomimo niezawisłości sądów, wpływa na nie istniejący ustrój polityczny, kultura, a i wartości, którymi kierują się poszczególni sędziowie. Są też grupy zawodowe, które albo nie podlegają pod tradycyjny system sądownictwa, alb też – jeśli już dojdzie do procesu sądowego – trzymają się razem, potwierdzając swoje wersje wydarzeń, nie chcąc odsłonić nawet odrobiny prawdziwej historii, kreując wersje wydarzeń, konfabulując, preparując dowody, zasłaniając się tajemnicą lekarską, adwokacką itd. Takie trzymanie się razem ma oczywiście swoje uzasadnienie, szczególnie w grupie obarczonej wysokim ryzykiem pomyłki, jak środowisko lekarskie czy pielęgniarskie, w którym nikt nie wie, kiedy będzie potrzebował pomocy, a świadomość, że można liczyć na znajomych „z branży”, z pewnością pomaga. Pomijając moralny aspekt takiego podejścia… 

piątek, 7 sierpnia 2020

Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz „Na kłopoty inspektor Mysz. Atak Gangu Próchnicy”

Tytuł: Na kłopoty inspektor Mysz. Atak Gangu Próchnicy
Autor: Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz 
Wydawnictwo: Jedność 


Wszyscy wiedzą, że lśniący uśmiech zdrowe zęby to element wizerunku, wpływający na odbiór danej osoby. Piękny uśmiech jest prawdziwa wizytówką, może pomóc nam w zdobyciu znajomych, tyle tylko, że trzeba na niego pracować. Odpowiednia dieta, regularne mycie, obowiązkowe wizyty u dentysty – to wszystko składa się na zdrowe, mocne zęby. 

czwartek, 6 sierpnia 2020

Irena Adamek, Józefa Bałachowicz (red.) „Kompetencje kreatywne nauczyciela wczesnej edukacji dziecka”

Tytuł: „Kompetencje kreatywne nauczyciela wczesnej edukacji dziecka” 
Autor: Irena Adamek, Józefa Bałachowicz (red.) 
Wydawnictwo: IMPULS 



Kreatywność to pojęcie, które w ostatnich latach często pojawia się w codziennym życiu. Kreatywności oczekują od nas pracodawcy, domownicy, a ta niezwykle przydatna umiejętność pozwala spoglądać na dany problem z wielu perspektyw, dostrzegać nowe drogi i rozwiązania tam, gdzie jeszcze nikt ich nie poszukiwał. Wiele lat funkcjonowało mylne przekonanie, że kreatywny może być tylko artysta, że z kreatywnością trzeba się urodzić. Dziś już wiadomo, że tę przydatną umiejętność można w sobie odkryć, warto ją też pielęgnować już od najmłodszych lat. Szczególnie, że to właśnie dzieci mają w sobie olbrzymie zasoby kreatywnych pomysłów, to one widzą świat taki, jaki mógłby być, gdyby nie funkcjonowały w nim zakazy, nakazy, normy społeczne, to on nie są jeszcze ograniczone kolektywnym myśleniem, schematami, w które w dalszych latach życia wtłoczy ich szkoła, a następnie – pracodawca. 

środa, 5 sierpnia 2020

Jan Pokrywka, Filip Żurakowski "Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu"

Tytuł: Na zdrowie! Jak osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu 
Autor: Jan Pokrywka, Filip Żurakowski 
Wydawnictwo: Sensus 



Z jednej strony mamy coraz więcej osób, które skończyły sto lat, z drugiej zaś, obserwować możemy gwałtowne odejścia osób, które są w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym. Co więcej, umierają na choroby przypisywane niegdyś osobom starszym, takie jak choćby zawał, osoby w wieku czterdziestu lat. Jako społeczeństwo również z każdym pokoleniem jesteśmy słabsi i choć teoretycznie długość naszego życia się wydłuża, to nie idzie za tym jakość tego życia. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele, począwszy od długotrwałego stresu i nieustannego gonitwy, poprzez niehigieniczny tryb życia, aż po zanieczyszczenie powietrza, wody, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, stosowane detergenty itd. Przyczyn zapewne można by wymienić jeszcze nieskończenie wiele, ważniejsze jest jednak to, w jaki sposób tu i teraz poprawić jakość naszego życia i sprawić, że będziemy cieszyć się zdrowiem i witalnością przez długie lata. 

wtorek, 4 sierpnia 2020

Elżbieta Ceglarek "Drugie życie Leny" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Kobieta w średnim wieku, po przejściach, w zasadzie niewiele już chce od życia. Najczęściej po prostu świętego spokoju. Nie dla niej miłosne wzloty, romantyczne wyznania, upojne noce. Zwyczajnie nie wierzy, by coś dobrego mogło ją jeszcze spotkać. Dlatego, gdy Lena wpada niespodziewanie w ramiona przystojnego mężczyzny, broni się zaciekle, by nie dać się porwać uczuciu.
Czy uda się jej zachować swą długo budowaną stabilizację? Ile będzie ją kosztować ta walka? A czy w ogóle można się uchronić przed przeznaczeniem? 
/opis wydawnictwa/ 

Abby Jimenez "To tylko przyjaciel"

Tytuł: To tylko przyjaciel 
Autor: Abby Jimenez 
Wydawnictwo: MUZA 



Czy to przyjaźń czy kochanie? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy, kto przyjaźni się z osobą innej płci. I chociaż wiele osób nie wierzy nawet w to, że z taką osobą można się przyjaźnić, to istniejące relacje temu przeczą. Istnieje jednak bardzo cienka linia pomiędzy przyjaźnią, a miłością i bardzo często jej przekroczenie skutkuje nieodwracalnymi zmianami sytuacji. 

W takiej sytuacji jest właśnie Kristen Peterson, przedsiębiorcza młoda kobieta, która prowadzi samodzielnie sklep internetowy z akcesoriami dla małych zwierząt. Od dwóch lat jest w związku na odległość z Tylerem, żołnierzem, przebywającym nieustannie na zagranicznych misjach. Po miesiącach rozłąki przedstawiła mu ultimatum, grożąc odejściem, jeśli tylko po raz kolejny przedłuży kontrakt. Tym sposobem już niedługo w jej pięknym i czystym domu pojawić się ma mężczyzna, co u Kristen wywołuje nasilony stres. Czy będą w stanie egzystować wspólnie? Czy ich związek przetrwa, jeśli będą nieustannie przebywać ze sobą i być świadkiem codziennych sytuacji? Na razie stara się o tym nie myśleć szczególnie, że przed nią operacja, która zmieni jej życie. Planuje bowiem histerektomię, co będzie wiązało się z tym, że nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. Tyler też ich nie chce, więc tu – jako para – wydają się niezwykle dopasowani. 

poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Krzysztof Domaradzki "Detoks"

Tytuł: Detoks
Autor: Krzysztof Domaradzki
Wydawnictwo: Czarna Owca



Czy istnieją granice bestialstwa? Czy człowiek może być gorszy niż zwierze? Tak naprawdę na pytania dotyczące tego, do czego zdolny jest człowiek, odpowiedziała już II wojna światowa i relacje z obozów pracy. Jednak wraz z zakończeniem wojny koszmar wcale się nie skończył – do dziś możemy obserwować przykłady tego, jaki los człowiek może zgotować człowiekowi, jak dalece posunięte są granice cierpienia i tego, na ile sposobów człowiek może go zadawać. Z tym cierpieniem na co dzień spotykają się zarówno lekarze, jak i policjanci – ci ostatni często są już tylko milczącymi świadkami konsekwencji działania zwyrodniałych umysłów. Czy jednak do takich widoków można się przyzwyczaić? Czy można stać się na nie obojętnym? Są sytuacje, kiedy nawet najbardziej doświadczony stróż prawa zaczyna wątpić w człowieka i w to, że jeszcze kiedykolwiek perfidia go zaskoczy. 

niedziela, 2 sierpnia 2020

Atrakcje Małopolski: kościół w Tropiu, zamek w Czchowie, zamek Melsztyn, wieża widokowa i latarnia w Jodłówce Tuchowskiej


Ten „kościół na wodzie” w Tropiu przyciągał mnie już ponad dwa lata odkąd tylko zobaczyłam jego zdjęcie. Niestety wcześniej nie miałam możliwości tam dojechać – generalnie bez samochodu podróże po Małopolsce (oczywiście poza dojazdem np. do Krakowa czy Tarnowa) są problematyczne z uwagi na niemal całkowity brak komunikacji pomiędzy wsiami i miasteczkami. 

W drogę wyruszyliśmy naszą „dobrą duszą”, czyli Renatką, która wzięła nas pod opiekę, kiedy samochód odmówił posłuszeństwa. Teoretycznie planowaliśmy tylko Tropie, ale jak zwykle nasza ciekawość świata i podróżnicza żyłka (a także rekomendacja naszej towarzyszki), pchnęły nas dalej, w rezultacie dzień wypełniły piękne miejsca na naszej mapie wspomnień! 

sobota, 1 sierpnia 2020

Dolores Reyes "Ziemiożerczyni"

Autor: Dolores Reyes 
Wydawnictwo: Kobiece 



Niezależnie od kraju i systemu wierzeń, a nawet niezależnie od tego, w co sami wierzymy, w desperacji jesteśmy w stanie sięgnąć po wszystkie drogi ratunku. Stąd też, nawet w katolickiej Polsce, taka popularność wróżek, magów, rytualistów czy uzdrowicieli, którzy z mniejszym lub większym skutkiem niosą pomoc potrzebującym, nierzadko drenując przy tym portfele. Wśród nich, niezależnie od sceptycyzmu, zdarzają się zapewne przypadki osób obdarzonych prawdziwym darem. Historia zna przecież świadectwa widzeń czy cudownych ozdrowień, wydarzeń, których nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób. Problem w tym, jak odróżnić tych, którzy rzeczywiście mają niezwykłe umiejętności od oszustów. Pojawia się też pytanie, skąd się biorą te cudowne moce i czy osoby nimi obdarzone uważają je rzeczywiście za dar czy za przekleństwo. 

Alicja Grabowska "Moja siostra ma supermoce"

Tytuł: Moja siostra ma supermoce 
Autor: Alicja Grabowska 
Wydawnictwo: IMPULS 



Autyzm dziecięcy przez lata wzbudzał (i wciąż wzbudza) ożywione dyskusje, zarówno co do pochodzenia, dynamiki rozwoju i skuteczności prowadzonych terapii, jak i funkcjonowania osób z autyzmem w społeczeństwie. Bardzo często osoby, które nie znają, nie rozumieją specyfiki problemu, reagują albo strachem na pojawienie się osób z autyzmem w ich otoczeniu, albo dostarczają szeregu „mądrości” i „światłych rad” związanych z uporaniem się z określonymi zachowaniami dziecka. Jednocześnie oceniają, szufladkują, zarówno dziecko, jak i jego opiekunów, jednocześnie nie robiąc tak naprawdę nic, by udzielić realnego wsparcia. Takie zachowanie otoczenia wynika w dużym stopniu z niewiedzy, dlatego warto mówić o tym, czym autyzm jest (a czym nie jest) i jakie zachowania są charakterystyczne dla takiego zaburzenia, a także w jaki sposób możemy na nie reagować. Taką wiedzą warto dzielić się już z małymi dziećmi, by nie traktowały swoich rówieśników ze spektrum autyzmu jak innych, by nie poddawały ich wykluczeniu. 

Paulina Mechło, Paulina Polek "Trening językowy dla seniorów i nie tylko"

Tytuł: Trening językowy dla seniorów i nie tylko 
Autor: Paulina Mechło, Paulina Polek 
Wydawnictwo: Sensus 



Słowa, słowa, słowa… o tym, jak są ważne, wie chyba każdy z nas. Komunikujemy się codziennie z otoczeniem, a od sposobu naszego wypowiadania się, tonu głosu, doboru tych słów, zależy to, czy i w jaki sposób jesteśmy odbierani i jaki jest poziom zrozumienia tego, co mówimy. Dlatego też warto pracować nad zasobem naszego słownictwa, nieustanie go powiększać obcując z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk, czytając książki, czy oglądając różnorodne programy telewizyjne, bogate w treści.