czwartek, 30 lipca 2020

Katarzyna Michalec "Wierszyki ortograficzne z krzyżówkami"

Tytuł: Wierszyki ortograficzne z krzyżówkami
Autor: Katarzyna Michalec
Wydawnictwo: IMPULS


Ortografia i gramatyka języka polskiego to nie lada wyzwanie nie tylko dla obcokrajowców, ale i dla rodzimych mieszkańców kraju. Pocieszające jest to, że kiedy już raz poznamy zasady rządzące językiem polskim, a także przyswoimy sobie wyjątki, to już raczej ta wiedza pozostanie do końca życia. 

Nauka ortografii nie musi jednak przypominać drogi przez mękę, bowiem doskonale można sobie przyswoić pisownię pewnych wyrazów w zabawach dydaktycznych. Dzięki temu dziecko bawiąc się uczy, nawet nie zważając na oczywisty trud z tym związany. Kiedy bowiem czerpiemy z czegoś przyjemność, wyzwalane są pozytywne emocje, te zaś sprzyjają procesom zapamiętywania, a zatem i nauce. 

poniedziałek, 27 lipca 2020

Sylwia Skuza "Tylko nie Mazury"

Tytuł: Tylko nie Mazury
Autor: Sylwia Skuza
Wydawnictwo: MG


Niekiedy los bywa prawdziwie przewrotny i wystawia nas na próbę. To, że przejdziemy ją zwycięsko wcale nie znaczy, że czeka na nas nagroda. A przynajmniej nie dostrzegamy jej w krótkiej perspektywie czasu. Tak jednak właśnie bywa, że to, co bierzemy za karę, za niesprawiedliwość, to, co rzuca nas na kolana, może stać się bodźcem do wielu pozytywnych zmian. Nawet, jeśli część z nich będzie wiązała się z cierpieniem i / lub ze stratą. 

Anna Szczęsna „Szepty drewnianych papug”

Tytuł: „Szepty drewnianych papug”
Autor: Anna Szczęsna
Wydawnictwo: Kobiece



Przemoc w rodzinie bardzo często kojarzona jest z tą fizyczną – z biciem, siniakami na twarzy wstydliwie zakrywanymi pudrem. Ale rodzajów przemocy może być wiele, a każda z nich jest tak samo krzywdząca i w takim samym stopniu zaburza zarówno naszą równowagę emocjonalną, jaki i poczucie bezpieczeństwa. Osoba stosująca przemoc to zwykle sprawny manipulator, który potrafi wdziewać na twarz maskę, który zmienia się wraz ze zmianą otoczenia. Dopiero w domu pokazuje swoją prawdziwą twarz, stając się panem sytuacji i oczekując absolutnego oddania, rozdzielając swoje pochwały lub nagany. 

Remigiusz Mróz "Osiedle RZNiW"

Tytuł: Osiedle RZNiW 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



Blokowiska, budowane niegdyś jako osiedla-sypialnie dla robotników fabryk, kopalni czy hut, do dziś wiążą się z pewnym stylem życia. Przed laty stanowiące synonim luksusu, wyposażone w łazienkę czy ciepłą wodę, były pożądane i oczekiwane, a do miast robotnicy ściągali całe swoje rodziny, mniej lub bardziej cierpliwie czekając w hotelach robotniczych na przydział właśnie takiego mieszkania. Wznoszone szybko bloki, z absurdalnymi rozwiązaniami technicznymi, malutkie pokoiki – niegdyś takie rzeczy zupełnie nie przeszkadzały, a już wkrótce podwórka takich blokowisk zaczęły się zapełniać dziećmi, godzinami bawiącymi się w piaskownicy czy na huśtawkach, a później – na trzepaku. 

sobota, 25 lipca 2020

Atrakcje Małopolski: Zakliczyn i Lusławice

Kościół św.Idziego
Jadąc do Zakliczyna planowaliśmy wypić kawkę na rynku, pokręcić się chwilę po okolicy i ruszyć dalej do Lusławic. Wydawało nam się, że będzie to urocze miasteczko, ale rzeczywistość pokazała, jak bardzo się pomyliliśmy. 

Co prawda minęliśmy kilka interesujących domków, przykładów starej, drewnianej zabudowy, ale sam rynek nie dość że był w trakcie remontu to naddatek odbywał się na nim targ. Pizzeria przy rynku nie zachęcała żeby usiąść przy stoliku, więc po 15 minutach jeżdżąc wózkiem po kamieniach i piachu zdecydowaliśmy, że z porannej kawy w Zakliczynie, ba, nawet z całego Zakliczyna rezygnujemy. Jedynym obiektem naprawdę wartym zainteresowania jest tam kościół św.Idziego, pięknie zresztą odnowiony. 

Jacek Łukawski "Odmęt"

Tytuł: Odmęt 
Autor: Jacek Łukawski 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Leżące niedaleko Kielc Chęciny, pomimo ogromnego potencjału, nie są traktowane jak atrakcyjne turystycznie miasto. Ja sama przejeżdżając wielokrotnie w pobliżu, nigdy nie miałam ochoty żeby wstąpić tam choć na chwilę. Jak się okazuje niesłusznie, bowiem Chęciny mogą pochwalić się kilkoma wyjątkowymi zabytkami, z zamkiem królewskim na czele. Nie mówiąc już o legendach i podaniach dotyczących miasta, te bowiem w całym województwie świętokrzyskim występują w ilościach przyprawiających o zawrót głowy. 

piątek, 24 lipca 2020

Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz "Na kłopoty inspektor Mysz. Uwaga na zarazki!"

Tytuł: Na kłopoty inspektor Mysz. Uwaga na zarazki! 
Autor: Sibylle Rieckhoff i Valeska Scholz 
Wydawnictwo: Jedność 



Pamiętasz ile razy przeziębienie przerwało ci dobrą zabawę? Ból gardła tak duży, że nie mogłeś niczego przełknąć (nawet żelki przestały być atrakcyjne), ból głowy i katar, który powodował konieczność naprzemiennego użycia chusteczek i opanowania ataków kichania. Zapewne dobrze znasz ten stan, bo przeziębienie jest dość częste, nie tylko wśród dzieci, ale i wśród dorosłych. Odpowiedzialne za niego są paskudne wirusy, których nie zwalczy nawet najlepszy antybiotyk. 

Atrakcje Małopolski: Nowy Wiśnicz

Do Nowego Wiśnicza planowałam pojechać już dawno, zawsze coś jednak stawało na przeszkodzie. Teraz też nie mieliśmy go na naszej liście „Must See”, jednak Małopolska okazała się być tak ciekawa, że jej eksplorowanie w pełni nas pochłonęło, a P. dał się wyciągnąć tak daleko od naszego domku. 

Miasteczko Nowy Wiśnicz, znajduje się największa zachowana obronna rezydencja barkowa w Polsce. Zamek bastionowy położony jest na górującym nad miastem wzgórzu. Powstanie zamku związane jest ściśle z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV wieku zaczęli tworzyć wokół Wiśnicza klucz posiadłości ziemskich. Wzniesiony prawdopodobnie w tym czasie zamek pełnił zatem funkcję obronnej rezydencji właścicieli majątku. Fundatorem warowni był prawdopodobnie Jan Kmita, sprawujący w latach 70. XIV wieku urzędy starosty sieradzkiego, ruskiego i krakowskiego. Pojawiające się w literaturze informacje dotyczące istnienia w Wiśniczu w połowie XIV wieku warownego obiektu, oparte są wyłącznie na przypuszczeniach i nie mają potwierdzenia w dokumentach źródłowych (po raz pierwszy zamek w Wiśniczu występuje w rachunkach żup bocheńskich z lat 1396-1397). 

czwartek, 23 lipca 2020

Sibylle Rieckhoff, Valeska Schol "Na kłopoty inspektor Mysz. Wszy są wszędzie!"

Tytuł: Na kłopoty inspektor Mysz. Wszy są wszędzie!
Autor: Sibylle Rieckhoff, Valeska Scholz 
Wydawnictwo: Jedność 



Wbrew pozorom, wszy są wciąż aktualnym problemem w dużych zbiorowiskach ludzi, w tym dzieci. Dlatego też często z przypadkami wszawicy możemy spotkać się na koloniach i obozach, w szkołach, a także w przedszkolach. Jak jednak oswoić dzieci z tym tematem, biorąc pod uwagę mało przyjemną jego wymowę? Jak najlepiej zacząć rozmowę? 

Z pomocą przychodzi nam niezawodny inspektor Mysz. Niestrudzony, odważny, brawurowo wkracza do akcji, samemu przy okazji wpadając w kłopoty. Przy okazji śledzenia jego przygód poznamy fakty i mity dotyczące wszy i przekonamy się, że w przypadku tych pasożytów konieczna jest szybka reakcja. 

Atrakcje Małopolski: Liwocz, Staszkówka, Łużna

Tych miejsc nie było w naszym planie zwiedzania i pewnie nigdy byśmy tu nie trafili, gdyby nie zepsuty samochód i pewna dobra dusza, która stanęła na naszej drodze. To dowodzi, że wszystko dzieje się po coś, a dzięki temu i wy możecie podziwiać Rezerwat Przyrody Liwocz z wieżą widokową, a także cmentarze w Staszkówce i w Łużnej.

Christina Lauren "Podróż nieślubna"

Tytuł: Podróż nieślubna 
Autor: Christina Lauren 
Wydawnictwo: Poradnia K 



Pierwsze wrażenie często bywa mylne i mamy zapewne już tego świadomość. A jednak wciąż dajemy się nabrać na piękne słowa, na atrybuty władzy, zwodzą nas maski przywdziewane przez ludzi. W ten sposób możemy skrzywdzić jednak dobrego człowieka, z góry przekreślając go i szufladkując, nie dając mu nawet możliwości obrony. 

środa, 22 lipca 2020

Marta Zaborowska "Lęki podskórne"

Tytuł: Lęki podskórne 
Autor: Marta Zaborowska 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



O ile strach ma swoje źródło w przeszłości albo w bieżących wydarzeniach, to lęk pojawia się znikąd i trudno, stosując racjonalne metody, się go pozbyć. Niekiedy właśnie ten lęk, albo - co gorsza leki – wypełniają naszą codzienność, towarzysza na każdym etapie życie nie pozwalając normalnie funkcjonować. Niekiedy stają się wręcz częścią nas samych, zawłaszczając sobie wszystkie sfery naszego życia i sprawiając, że powoli gaśniemy. Nie pozwalają one bowiem normalnie myśleć, normalnie funkcjonować, podejmować racjonalnych decyzji. Niekiedy jednak lęk może być głosem naszej podświadomości, która upomina się o prawdę, o to, by jej wysłuchać … 

wtorek, 21 lipca 2020

Paulina Mechło, Olga Geppert "Trening innowacyjnego myślenia. Rozwiń swój kreatywny potencjał w 31 dni"

Tytuł: Trening innowacyjnego myślenia. Rozwiń swój kreatywny potencjał w 31 dni 
Autor: Paulina Mechło, Olga Geppert 
Wydawnictwo: Sensus 


Kreatywność, innowacyjność – to dwa pojęcia, które często pojawiają się w ogłoszeniach pracodawców, poszukujących ludzi obdarzonych właśnie takimi umiejętnościami. Bez wątpienia każdy z nas potrafi docenić zalety bycia kreatywnym, jednak bardzo często mylnie jest ta kreatywność interpretowana. Otoczona nimbem tajemnicy urasta do rangi wiedzy tajemnej niedostępnej dla ogółu. Traktowana jako natchnienie, przypisywana artystom, wielkim wynalazcom, tak naprawdę … może stać się udziałem każdego z nas. 

poniedziałek, 20 lipca 2020

DIY: Portrety z kartonu po jajkach

Poznajcie Stefana i Marię. On jest statecznym biologiem, ona nieco roztrzepaną gospodynią domową, która lubi się stroić. Zostali wykonani z kartonu, ale to ich nie ogranicza. Nie pozwól, by ograniczało również Ciebie! Mając do dyspozycji karton po jajkach, farby i odrobinę kolorowego papieru, możesz powiększyć ich rodzinę, możesz również dołożyć lub odejmować poszczególne elementy, np. dołożyć krawat, naszyjnik, okulary. Możesz nawet zmienić im kolor włosów czy skóry. To świetny wstęp do zabawy o różnicach, o tym, że każdy z nas jest inny, a przez to – wyjątkowy.

Atrakcje Małopolski: Binarowa, Tarnów i Muzeum Lalek w Pilznie

Binarowa
Eksplorację terenu Małopolski w kolejnym dniu pobytu rozpoczęliśmy od leżącego na Szlaku Architektury Drewnianej kościoła pw. św. Michała Archanioła w Binarowej – jednego z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół zwykle jest zamknięty – na tablicy informacyjnej widnieje telefon do przewodnika, z którym można się umówić na zwiedzanie. Nam udało się wejść przypadkowo, trafiliśmy bowiem na moment sprzątania obiektu. Świątynia została wzniesiona ok. 1500 roku z drzewa jodłowego o konstrukcji zrębowej do której budowy użyto połówek bali modrzewiowych. Niemal wiek później dobudowana została do niej wieża, a w latach 40. XVII wieku kaplica. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1415 roku, ale świątynia, którą dziś można podziwiać, została wzniesiona po pożarze pierwszego obiektu. 

Federico Moccia "Tysiąc nocy bez ciebie"

Tytuł: Tysiąc nocy bez ciebie 
Autor: Federico Moccia 
Wydawnictwo: MUZA 



On, Ona i … Ta Trzecia. Motyw trójkąta często jest wykorzystywany w literaturze i pozwala na budowanie niezwykle emocjonujących historii miłości i zdradzie. Model związku i kobiety go rozbijającej rzeczywiście budzi w naszych sercach bunt i rozpala wyobraźnię, ale jeszcze ciekawiej robi się, kiedy mamy do czynienia z trójkątem w którym występuje dwóch mężczyzn i kobieta. Tak, która zdradza, w przeciwieństwie do mężczyzn napiętnowana jest przez większość społeczeństwa, również ona sama ma zwykle wyrzuty sumienia, nie pozwalające w pełni wykorzystać sytuacji i cieszyć się choćby chwilowym szczęściem. 

niedziela, 19 lipca 2020

Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk "To twoje życie. Pokochaj je"

Autor: Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk 
Wydawnictwo: Zwierciadło 


Czy gdyby ci ktoś powiedział, że masz oddać swoje życie w obce ręce, że masz pozwolić innym ludziom decydować za ciebie, wyraziłbyś na to zgodę? Zapewne nie w przekonaniu, że nikt inny nie potrafi zadbać o ciebie tak, jak ty. Dlaczego zatem … w praktyce wygląda to inaczej? Dlaczego pozwalasz, by negatywne komentarze rodziny, przyjaciół czy nawet obcych ludzi sprawiają, że zmieniają się twoje plany, a także emocje? Dlaczego potrafią cię dotknąć, skrzywdzić, a ty nie umiesz stanąć w swojej obronie? 

piątek, 17 lipca 2020

Agata Suchocka "O jeden krok za daleko"

Tytuł: O jeden krok za daleko 
Autor: Agata Suchocka 
Wydawnictwo: Replika 


Jazda konna wciąż jest uważana za elitarną rozrywkę, choć jeśli chcemy w niej osiągnąć mistrzostwo, jest tak samo wymagająca, jak każdy inny sport. Regularne treningi, dbanie o konia, wyjazdy na zawody –to wszystko wymaga pełnego zaangażowania i trudno jest w takiej sytuacji mówić o jakimkolwiek życiu prywatnym. Szczególnie, jeśli priorytetem jest właśnie jazda i zdobywanie kolejnych osiągnięć. Życie prywatne dzieje się niejako „przy okazji”, a jeśli sportowiec nie umie postawić minimalnej choć granicy pomiędzy jedną a drugą sferą życia, to nie można się dziwić, że świat sportu pełen jest przykładów nieudanych małżeństw, czy modelu wychowania dziecka tylko przez jedną stronę. Sportowiec albo jest na treningach, albo o nich myśli. Jeśli jeszcze nie potrafi docenić zaangażowania drugiej strony w związek, jeśli nie potrafi szanować jego poświęcenia, to kończy samotnie. 

Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz "Pięknie odmienni"

Tytuł: Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień
Autor: Monika Janiszewska, Katarzyna Kucewicz 
Wydawnictwo: Sensus 


Początki zwykle są piękne. Jego rozczula fakt, że Ona drobiazgowo planuje wakacyjny bagaż i zabiera pół domu, by niczego im nie zabrakło, a ona zawsze świetnie się prezentowała, nawet na dzikiej plaży. Ona wzrusza się, kiedy On przynosi jej zerwane po drodze polne kwiaty czy spontanicznie zabiera ją w cudowne miejsca, do których sama nigdy by nie trafiła. Dlaczego zatem kilka miesięcy później te same zachowania, które kiedyś były urocze zaczynają drażnić i mogą stać się zarzewiem potężnego konfliktu, prowadzącego nawet do rozstania? Tak naprawdę codzienne życie, obowiązki i stojące przed nami wyzwania weryfikują nasze oczekiwania i wyobrażenia dotyczące związku. Musimy wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie na ile akceptujemy wady czy nawyki naszego partnera? Na ile wyobrażamy sobie dalsze z nim życie? Każdy z nas niesie w sobie bowiem listę zachowań czy postaw, które jest w stanie tolerować i tych, których absolutnie tolerować nie może. Zamiast jednak zamilknąć obrażona po tym, jak On po raz dziesiąty nie zamknie klapy od sedesu czy odejdzie od stołu pozostawiając brudny talerz, zamiast wyjść bez słowa po tym, jak pięć minut Jej przygotowań do wyjścia zamienia się trzydzieści, lepiej powiedzieć o tym, co nam przeszkadza i czego od drugiej osoby oraz związku oczekujemy. 

czwartek, 16 lipca 2020

Natalia Kraus "Slow life w wielkim mieście"

Tytuł: Slow life w wielkim mieście 
Autor: Natalia Kraus 
Wydawnictwo: Sensus 


Slow life to określenie, a właściwie styl życia, który staje coraz bardziej popularny. Choć jeszcze niedawno zachwycaliśmy się wielozadaniowością, choć nasze tempo życia gwałtownie przyspieszyło, a my w ferworze obowiązków, kolejnych zadań do wykonania poczuliśmy się ważni i wyjątkowi, to szybko zaczęło nas to męczyć. Zestresowane organizmy zaczęły się buntować, zresztą i nas przestało cieszyć to, co jeszcze niedawno sprawiało przyjemność. Wypalenie zawodowe, zakończone związki, problemy ze zdrowiem – to wszystko pokłosie tego, że żyjemy za szybko. 

środa, 15 lipca 2020

Arkady Paweł Fiedler "Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę"

Tytuł: Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę 
Autor: Arkady Paweł Fiedler 
Wydawnictwo: Muza 



Drugi pod względem wielkości kontynent świata, otoczony wodami Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Indyjskiego. Wciąż uważany za egzotyczny, w niektórych rejonach wręcz dziewiczy. Cywilizacja nie wszędzie jeszcze dotarła, ciężko nawet mówić o podstawowych wygodach. Ta odmienność jednak przyciąga, podobnie jak wielobarwność, zjawiskowe krajobrazy, dzikość przyrody, przejawiająca się zarówno w faunie, jak i florze. O jakim kontynencie mowa? Oczywiście o Afryce, gdzie w przeciwieństwie do krajów europejskich, można zapomnieć o popularnych przyrożnych sieciach fast food czy stacjach benzynowych co kilka kilometrów, gdzie dbanie o higienę jest prawdziwym wyczynem, a elektryczność w niektórych rejonach nawet nie jest znana ze słyszenia. 

wtorek, 14 lipca 2020

Brownie z orzeszkami ziemnymi

Uwielbiam brownie, a że to szybkie i niezwykle smaczne ciasto, idealne do popołudniowej kawy, często się u mnie pojawia. Wersję z solonymi orzeszkami przetestowałam dopiero niedawno, długo zastanawiałam się, jak będzie to połączenie smakowało. Ostatecznie doszłam do wniosku, że skoro tak lubię lody o smaku słonego karmelu to czemu nie spróbować przełamać słodyczy brownie właśnie orzeszkami. To oczywiście przepis dla osób, które nie są uczulone na orzechy. Zamiast nich można jednak dodać różne bakalie, czy nawet kawałki pokruszonej czekolady. 

Claudia Martin "Fotoprzewodnik. Włochy"

Tytuł: Fotoprzewodnik. Włochy 
Autor: Claudia Martin 
Wydawnictwo: Alma-Press 


„Pod słońcem Toskanii” to jedna z tych pozycji, które rozsławiły włoski region i rozbudziły w nas tęsknotę za życiem w zgodnie z naturą i …apetytem. Włochy to jednak znacznie więcej niż malownicza Toskania czy znany ze świata mody Mediolan. Tak naprawdę każdy zakątek tego wyjątkowego, a zarazem tak różnorodnego kraju wart jest odwiedzenia, warto też wczuć się w niezwykły klimat każdego z miejsc, usiąść na kawę przy jednym z licznych stolików i obserwować, jak toczy się życie. Najlepiej przy tym przejrzeć jeden z przewodników, by zaplanować kolejny etap podróży, lub też choćby popatrzyć na zdjęcia pięknych obiektów, które we Włoszech wspaniale się zachowały, a dziś są świadectwem bogatej historii kraju. 

poniedziałek, 13 lipca 2020

Atrakcje Małopolski: Biecz

Ziemia Biecka to bardzo malowniczo położone tereny, wśród pagórkowatego krajobrazu Pogórza Karpackiego. Szczególnym miejscem jest tu Biecz, zwany „Małym Krakowem”, a także – z uwagi na zachowany do dziś układ przestrzenno-urbanistyczny oraz fragmenty średniowiecznych murów „Polskim Carcassone”. Biecz jest miastem Kata – Mistrza Świętej Sprawiedliwości, u którego terminowało wielu następców tej osobliwej profesji. 

Około połowy XIII wieku miasto otrzymało prawa miejskie od Bolesława Wstydliwego. Miasto pełniło ważną funkcję obronną na południowych rubieżach państwa polskiego oraz stanowiło ważny ośrodek gospodarczy i handlowy ze względu na krzyżujące się tutaj drogi handlowe. Biecz był wówczas jednym z głównych miast Polski , w którym znajdowało się ponad 30 rodzajów rzemiosł, a wśród nich najintensywniej rozwijało się sukiennictwo oraz płóciennictwo, kwitł również handel winem. 

Alice Vincent "Mowa roślin"

Tytuł: Mowa roślin 
Autor: Alice Vincent 
Wydawnictwo: MUZA 



Ogrodoterapia to jedna ze sprawdzonych metod terapeutycznych, ale tak naprawdę wcale nie trzeba uczestniczyć w określonych programach czy uczęszczać do specjalnych ośrodków prowadzących działania terapeutyczne, by poddać się kojącej mocy natury. O tym, jaki wpływ mają na nas rośliny, wiadomo od dawna – przez wieki czerpano zarówno z dobrodziejstwa natury na różne sposoby przerabiając jej wyroby, jak i z energii, której dostarcza nam chociażby przytulenie się do drzewa. Gdzieś jednak, w drodze rozwoju, zatraciliśmy tę wiekową mądrość, myląc zielarstwo z szamanizmem, a zupełny brak roślinności z minimalizmem. Ogrodnictwo zaczęliśmy kojarzyć z nudą i zajęciem właściwym dla babci, a nie dla młodego człowieka, podobnie jak pielęgnację domowych roślin. Tymczasem w opiece nad choćby najmniejszym balkonowym ogródkiem, choćby jedną rośliną doniczkową, odnaleźć możemy głębszy sens i… ratunek. Nie tylko dla naszych skołatanych nerwów, ale również dla naszego bezrefleksyjnego i skomplikowanego życia. 

niedziela, 12 lipca 2020

Atrakcje Małopolski: Kąśna Dolna, Bruśnik, Jamna

Z racji tego, iż P. jest muzykiem, a Paderewski ma dla Niego szczególne znaczenie (choć to Bach jest ponad wszystko), w naszej podróży nie mogło zabraknąć Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Znajduje się tu dwór, będący jedyną zachowaną na świecie posiadłością, w której Ignacy Jan Paderewski mieszkał i tworzył. 

Muzeum Paderewskiego jest zlokalizowane w zabudowaniach zespołu pałacowo parkowego i składa się z dworu wraz z oficyną oraz parku dworskiego. Pochodzący z XIX wieku dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej był polskim domem i letnią rezydencją mistrza w latach 1897-1903. Doceniając harmonię budynku i parku, kojarzącą się z tradycyjną siedzibą szlachecką, Paderewski zainwestował w posiadłość prawie milion dolarów, wyposażając dworek m.in. w centralne ogrzewanie, instalacje sanitarne i linę telefoniczną. Niestety nie miał szczęścia do zarządców i w rezultacie majątek pogrążał się w długach, co zmusiło wielkiego muzyka do sprzedania posiadłości w 1903 roku. 

Alastair Horne "Fotoprzewodnik. Paryż"

Tytuł: Fotoprzewodnik. Paryż 
Autor: Alastair Horne 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press 


Paryż – stolica Francji, ale też bastion kultury, sztuki czy mody. To miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, wypełnione niezwykłymi budowlami, arcydziełami, ekskluzywnymi butikami czy restauracjami, w których serwowane dania zachwycają nie tylko smakiem, ale również misterią ich wykonania. Oświadczyny tu, to marzenie wielu kobiet, podobnie zresztą jak noc poślubna. Panowie z niecierpliwością wyczekiwać zaś mogą występów tanecznych Moulin Rouge i pięknych kobiet pojawiających się na scenie. 

sobota, 11 lipca 2020

Lucinda Riley "Siedem sióstr. Siostra słońca"

Tytuł: Siedem sióstr. Siostra słońca. 
Autor: Lucinda Riley 
Wydawnictwo: Albatros 


Globalizacja będąca wynikiem naszych czasów ma wiele korzyści, ale też pozbawia nas czegoś niezmiernie istotnego – korzeni. Przenosząc się z miejsca na miejsce odcinamy się od przeszłości, wielokrotnie nie potrafimy nawet wskazać naszego rodzinnego domu, tyle razy bowiem się przeprowadzaliśmy, początkowo wraz z rodzicami, a następnie już jako osoby dorosłe. Skutkuje to tez ciągłymi zmianami szkoły, otoczenia, a co za tym idzie – brakiem możliwości nawiązania głębszych kontaktów. Pozbawieni przyjaciół, których większość poznaje się jednak w dzieciństwie, a także bezpiecznej przystani, do której możemy zacumować w prazie problemów, coraz bardziej się gubimy, coraz mniej mamy kontaktu z rzeczywistością. Dlatego też szukamy substytutów, albo zgadzając się na toksyczne relacje, albo szukając zapomnienia w używkach. 

Recenzja gry: Buła, pizza, kot, ser, koza

Tytuł: Buła, pizza, kot, ser, koza
Wydawnictwo: Rebel 



Buła, pizza, kot, ser, koza. Co łączy te wszystkie słowa (z góry uprzedzam – to nie restauracyjne menu)? Możecie się długo zastanawiać, ale i tak zapewne nie podacie dobrej odpowiedzi. Zdradzę wam zatem, że wszystkie one służą dobrej zabawie i wspólnemu spędzaniu czasu. Stanowią bowiem treść znakomitej zabawy stolikowej – gry karcianej o zaskakującym tytule „Buła, pizza, kot, ser, koza”. 

Atrakcje Małopolski: Ciężkowice, czyli Sanktuarium i Skalne Miasto

Ławeczka I.J.Paderewskiego
Tegoroczne wakacje były prawdziwym wyzwaniem. Po raz pierwszy wyjeżdżaliśmy z Klarą na tak długo, na dodatek do miejsca pośrodku niczego, bowiem domek usytuowany przy leśnej niemal drodze, który bez GPS-a jest niemożliwy do odnalezienia, to doskonały sposób na odcięcie się od cywilizacji. I to dokładnie, bowiem wyposażenie domku jest dość siermiężne, a o wygodach można zapomnieć. Jeśli jednak potraktować go jako bazę wypadową, zmienia nieco swoje oblicze. Szczególnie, że jest doskonałą motywacją, by opuszczać jego mury na całe dnie, co znacząco wpłynęło na rozszerzenie naszych pierwotnych planów związanych z eksploracją otoczenia. 

czwartek, 9 lipca 2020

Jak nie dać się depresji

Przyroda zachwyca swoim pięknem, dookoła jest mnóstwo kwiatów, świeżych owoców, a wielu z nas w perspektywie ma plany urlopowe, albo właśnie z tego urlopu wróciło. Ty jednak nie potrafisz się z tego cieszyć? Jesteś smutna i rozdrażniona? Źle sypiasz? Brak ci energii? W takim razie ten tekst jest właśnie dla ciebie. Przeczytaj go również, jeśli w twoim otoczeniu jest taka osoba, której nic nie cieszy.