niedziela, 31 maja 2020

Iwona Banach "Głodnemu trup na myśli" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Szalona komedia kryminalna, kontynuacja bestsellerowej powieści "Niedaleko pada trup od denata".
Do drogiego ośrodka leczenia zaburzeń odżywiania przyjeżdżają dwie „polskie Amerykanki”. Kiedy zwłoki jednej z nich zostają znalezione na klatce schodowej pobliskiego bloku, marząca o karierze prywatnego detektywa Magda postanawia rozpocząć śledztwo. Niebawem okazuje się, że zmarła kobieta była milionerką, że pochodziła właśnie z tych okolic i że… zobaczyła ducha.
Magda zakłada agencję detektywistyczną, licząc na pomoc ze strony swojego chłopaka policjanta, ale Mikołaj od początku był przeciwny temu pomysłowi i nie zamierza jej wspierać. Magda nie poddaje się i zaczyna działać na własną rękę. Sytuację wykorzystuje Paweł, który nadal chce odzyskać byłą dziewczynę. Tymczasem Emilia Gałązka jest już gotowa na kolejny koniec świata.
/opis wydawnictwa/

Pytanie: Czytając opis książki, zaproponuj alternatywny jej tytuł. 

Zwycięzca: Z uwagi na dużą ilość rewelacyjnych propozycji, miałam kłopot z wyborem 1 osoby Ostatecznie jednak książka wędruje do Marioli R. z Poznania

W drodze do Trójkąta Trzech Cesarzy od strony Mysłowic

Do Mysłowic przyciągnęła nas nie tylko jedna z najciekawszych tras rowerowych (planowaliśmy pokonać ją pieszo), ale również świadomość, że dysponujemy ograniczoną ilością wolnego czasu. Mimo tego trekking, zaplanowany na dwie godziny przedłużył się do czterech, powstały też plany kolejnych wypraw w tamte rejony – chociażby po to, by zobaczyć obelisk usytuowany w miejscu, gdzie niegdyś stała wieża Bismarcka, przemianowana później na wieżę im. Tadeusza Kościuszki. 

Ta, ponoć najciekawsza trasa na Trójkąt Trzech Cesarzy, prowadzi od dworca kolejowego w Mysłowicach w kierunku Słupnej. Mysłowicki dworzec nie jest obiektem imponującym (łagodnie mówiąc, szczególnie że dziś wygląda tragicznie), ale naprzeciw dworca ciekawa jest willa Kuderów, wybudowana w 1870 roku dla pruskiego przemysłowca Klausa. Na początku XX wieku zamieszkiwał w niej dyrektor Kopalni Mysłowice – Ignacy Danzinger, a od 1922 roku willa znajduje się w posiadaniu rodziny Kuderów. My oglądaliśmy ją z samochodu, ale z pewnością jeszcze jej zdjęcie na blogu się pojawi. 

Abbie Greaves "Ciche dni"

Tytuł: Ciche dni 
Autor: Abbie Greaves 
Wydawnictwo: MUZA 


Ciche dni w związku? Nie ma chyba pary, która przynajmniej nie spotkała się z tym określeniem nie mówiąc już o tych, czy w danym przypadku też ciche dni się pojawiają. Niestety, panuje przekonanie, że takie ciche dni są najlepszym sposobem rozwiązywania konfliktów, że są dużo lepsze, niż gwałtowne kłótnie z tłuczeniem talerzy włącznie. Okazuje się jednak, ze nic bardziej mylnego, zaś ciche dni mogą … zabić. I to nie tylko naszą miłość. Wspomniane ciche dni są popularnym określeniem zjawiska nazywanego w psychologii ostracyzmem społecznym. Polega ono na drastycznym ograniczaniu kontaktów z drugą osobą, zarówno częstości oraz ich jakości. W efekcie żyjemy razem, ale jednak osobno, nie odzywając się, unikając jakiegokolwiek werbalizowania swoich emocji. W ten sposób inicjujący ciche dni chce niejako ukarać drugą osobę, ale też zyskać na czasie potrzebnym do uspokojenia się, odzyskania kontroli nad własnym wzburzeniem. Tyle tylko, że taka forma jest wyrazem braku umiejętności komunikacyjnych, a jako jeden ze sposobów zarządzania konfliktem, nie sprawdza się wcale. 

czwartek, 28 maja 2020

dr Katarzyna Czyż "Miej wyje**ne, będzie ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania"

Tytuł: Miej wyje**ne, będzie ci dane. O trudnej sztuce odpuszczania 
Autor: dr Katarzyna Czyż 
Wydawnictwo: OnePress 


Chyba każdy z nas zna powiedzenia dotyczące uczenia się (nauka to potęgi klucz), prezentacji swojej osoby (siedź w kącie, a znajdą cię), a część osób doświadczyła także – niestety – presji rodziców związanej z ich błędnym (i nieprzystającym do współczesności) przekonaniem, że perfekcjonizm, bycie najlepszym, zagwarantuje nam wysoką pozycję społeczną oraz szeroko rozumiane szczęście. Bardzo często dzieci są niejako zmuszone do obrania określonej drogi, wdrukowano im określony schemat postępowania, a także przekonanie, że ciężka praca, podejmowanie kolejnych wyzwań, branie na swoje barki coraz więcej i więcej, przyniesie pozytywne rezultaty. Takie dzieci czują presję, by być we wszystkim najlepszym, a jakiekolwiek odstępstwo od tej normy traktują niczym życiową katastrofę. Kolejne zajęcia, które mają rozszerzać umiejętności, pieczołowicie wypełnione zajęciami pozalekcyjnymi kalendarze, prestiżowe studia, rozliczne aktywności tworzące podwaliny przyszłej kariery … ta gonitwa tak naprawdę nigdy się nie kończy. Zawsze bowiem będzie coś, co trzeba zgłębić, zawsze będzie jakieś wyzwanie, które warto podjąć, które może przynieść korzyści w przyszłości. Czy starając się wpasować w ten schemat, w wizerunek perfekcjonisty, rzeczywiście jesteśmy spełnieni i szczęśliwi? 

Sarah Knott "Matki. Niezwykła historia macierzyństwa"

Autor: Sarah Knott 
Wydawnictwo: Mova 


Macierzyństwo to bez wątpienia jedno z największych wyzwań, które podejmujemy, a jednocześnie największy chyba cud, jakiego mamy okazję doświadczać. Różnie traktowane na przestrzeni wieków, dziś jest (i powinno być) wyborem kobiety. Mimo to wciąż obecna jest presja na to, by mieć dzieci i tak też ich posiadanie traktuje wiele z nas - jako obowiązek, który trzeba wypełnić. Kobiety bezdzietne traktowane są podejrzliwie, szczególnie jeśli deklarują brak zainteresowania macierzyństwem, bardzo często wykluczane są z grona matek. Ja sama jeszcze niedawno tego doświadczałam, przynajmniej do chwili, kiedy w wieku prawie czterdziestu lat zdecydowałam się urodzić dziecko. Tyle tylko, że w pełni świadomie, licząc się z konsekwencjami, w tym z faktem, że bycie matką to rola, w której obsadzam się na całe życie. 

środa, 27 maja 2020

Izabela Knyżewska "Katalog motyli"

Tytuł: Katalog motyli
Autor: Izabela Knyżewska
Wydawnictwo: HarperCollins



Vladimir Nabokov twierdził, że „nikomu z ludzi nie może się udać zbrodnia doskonała; potrafi jednak dokonać tego przypadek”. Potwierdzają to zresztą policyjne statystyki, szczególnie obecnie bowiem, przy zastosowaniu najnowszej technologii, coraz częściej rozwiązywane są sprawy sprzed lat, które – z uwagi na stan wiedzy – nie mogły ruszyć do przodu. Nadal są jednk takie śledztwa, w których każdy trop okazuje się być błędnym, bądź też tropów tych nie ma wcale. 

Czy właśnie taka jest najnowsza sprawa, z którą musi zmierzyć się komisarz Adam Smygalski? Wraz z nowym pracownikiem wydziału, aspirant Niną Jurską prowadzą sprawę zagadkowej śmierci Krzysztof Brzeski, lokalnego biznesmena. Zbliżający się do czterdziestki przedsiębiorca, wiceszef firmy deweloperskiej to człowiek prowadzący życie wypełnione luksusem, a także ludźmi. Mężczyzna uwielbiał bowiem dobrą zabawę, podróże, spotkania ze znajomymi, a także … z pięknymi kobietami. Choć małżeństwo nie było udane, a żona Alicja – panienka z dobrego domu, miała do niego o wszystko pretensje, to jednak oficjalnie wciąż byli razem. Czy to jednak ona, w szale zazdrości, mogła go zamordować? 

wtorek, 26 maja 2020

Atrybuty eleganckiego mężczyzny

Dostęp do wiedzy o najnowszych trendach mody, ale też zmiana stylu życia, a także media, zmieniły nieco wizerunek nowoczesnego mężczyzny. Już nie pachnie on potem, whiskey i papierosowym dymem, ale dobrymi perfumami, płynem do golenia, a jego ubiór charakteryzuje niewymuszona elegancja i naturalność. 

Zadbane włosy raz broda, a także paznokcie, czyste buty, to już standard. Podobnie zresztą, jak różnego rodzaju dodatki, które – podobnie zresztą jak w przypadku kobiety – są swego rodzaju wisienką na torcie. O jakich akcesoriach mowa? 

poniedziałek, 25 maja 2020

Jakub Małecki "Horyzont"

Tytuł: Horyzont 
Autor: Jakub Małecki 
Wydawnictwo: SQN 


Nasze życie jest sumą zdarzeń, niekiedy dość przypadkowych, ale wszystkie one wpływają na nas samych, na naszą teraźniejszość i przyszłość. To jednak od nas samych zależy, w jaki sposób sobie z tym poradzimy. To od nas zależy, czy wydarzenia te nas złamią, czy poddamy się smutkowi, czy pozwolimy, żeby porażka trwale zagościła w naszym życiu. Wiele jest osób, którym przeszłość zniszczyła przyszłość, które mimo upływu czasu, nie potrafią uporać się z różnymi faktami ze swojej przeszłości. Taka sytuacja trudna jest nie tylko dla nich samych, ale i da ich otoczenia. Rodziny, przyjaciele są niemymi świadkami tej destrukcji, a właściwie autodestrukcji i tak naprawdę nic nie mogą w tej sytuacji zrobić. Jedyna szansa, to spotkanie bratniej duszy, przed którą można się oczyścić, wyspowiadać, z którą można podzielić się swoim lękiem. 

niedziela, 24 maja 2020

Julie Clark "Ostatni lot"

Tytuł: Ostatni lot 
Autor: Julie Clark 
Wydawnictwo: MUZA 


Są takie kobiety, którym możemy pozazdrościć. Przystojny i kochający mąż, wysoka pozycja społeczna, bogate życie towarzyskie, zaplecze finansowe nie pozwalające na jakiejkolwiek troski – czy można chcieć więcej? Tyle tylko, że czasami ten piękny obraz to tylko pozory, a te, bardzo często mogą mylić. Kiedy ten przystojny książę okazuje się być egoistycznym brutalem, a otaczający ludzie to tylko wynajęci pracownicy, śledzący każdy krok i donoszący o wszystkim mężowi, sytuacja nie wygląda już tak wspaniale. Szczególnie, że całe dnie wypełniają takiej kobiecie obowiązki świadczone na rzecz męża, zaś jakakolwiek niesubordynacja czy nawet błąd, jest surowo karany. 

Olivia Beirne "Lista, która zmieniła moje życie"

 Tytuł: Lista, która zmieniła moje życie 
Autor: Olivia Beirne 
Wydawnictwo: Albatros 


Choć życie mamy tylko jedno, bardzo często je marnujemy, odkładając wszystko, co mogłoby nadać mu jakość, na przyszłość. Jesteśmy przekonani, że mamy jeszcze czas, by zrobić wiele rzeczy, by nauczyć się kochać życie. Wszystko zmienia się w obliczu choroby – wówczas okazuje się, że już nigdy nie będziemy w stanie zrealizować swoich marzeń, że nie wykorzystaliśmy szansy, ze tak naprawdę prowadziliśmy dość bezbarwne życie, pełne narzekań i pretensji do świata, tak naprawdę marnując cenny czas, jakim są kolejne dni. 

sobota, 23 maja 2020

Ilona Gołębiewska "Kochaj coraz mocniej"

Tytuł: Kochaj coraz mocniej 
Autor: Ilona Gołębiewska 
Wydawnictwo: MUZA 



Bardzo często zdarza się tak, że jakieś wydarzenie, pozornie mało istotne, zmienia całe nasze życie, determinuje przyszłość. Niekiedy tej zmiany się spodziewamy, kolejne wydarzenia prowadzą nas w kierunku nowej drogi. Czasami jednak zmiana nas zaskakuje, sprawia, że nasze życie przestaje toczyć się utartym torem. To, czy ta nowa droga będzie dla nas korzystna okaże się niedługo, do nas natomiast należy podjęcie decyzji, czy nią pójdziemy, czy jednak zawrócimy i klucząc, ponownie zaczniemy podróż. 

piątek, 22 maja 2020

Słodki podwieczorek: Babeczki owsiane z jabłkami i cynamonem

Lubię śniadania na słodko i bardzo często zaczynam dzień owsianką. Lubię też babeczki, zatem – kiedy na wiosnę zaczyna robić się ciepło, ale też na jesienną pluchę – sięgam po antidotum w postaci pachnących cynamonem wypieków. Te babeczki nie wyrastają zbytnio, za to są miękkie, lekko wilgotne i obłędnie pachną. 

czwartek, 21 maja 2020

Simon Beckett "Wołanie grobu"

Tytuł: Wołanie grobu
Autor: Simon Beckett
Wydawnictwo: Czarna Owca


Posępny klimat i złowroga aura nie muszą być – jak się okazuje – domeną skandynawskich kryminałów. Choć w tamtych rejonach kryminały stały się już właściwie marką, w niektórych księgarniach w Europie powstają nawet całe działy „Nordic noir”, na określenie czarnej literatury nordyckiej, poprzez analogię do czarnego kina amerykańskiego, a psychologowie i inni specjaliści wypowiadają się na temat źródeł tego zainteresowania mroczną literaturą, to pojawił się ktoś, kto śmiało może konkurować z pisarzami krajów skandynawskich. Ktoś, kto złowrogie torfowiska, mrok tworzący scenerię niczym z powieści gotyckich, zamienił na wrzosowiska i klimat również przesycony grozą, choć bliższy nam z uwagi na odległość dzielącą miejsce akcji od Londynu.

środa, 20 maja 2020

Joanna Kruszewska "Awaria uczuć"

Tytuł: Awaria uczuć 
Autor: Joanna Kruszewska 
Wydawnictwo: Replika 


Znakiem naszych czasów jest nie tylko późne macierzyństwo, ale i odkładanie wszelkich zobowiązań w czasie. Wolimy zatem związki na odległość, albo takie, w których każdy mieszka w swoim domu – wspólne zamieszkanie jest już wszak pewnego rodzaju deklaracją, zobowiązaniem, a codzienność obok siebie rodzi również pewne niedogodności. Wolimy też status partnera niż męża/żony, bowiem zawarcie związku małżeńskiego, to sakrament rodzący kolejne, wzajemne zobowiązania. Tłumaczymy sobie, że „papierek” jest nam niepotrzebny do tego, by się kochać, albo też posługujemy się przyczynami ekonomicznymi, jako pretekstem do tego, by decyzję o ślubie odwlec w czasie. 

Magda Foeller "Jak być fit i nie zwariować?"

Tytuł: Jak być fit i nie zwariować?
Autor: Magda Foeller
Wydawnictwo: Helion, Septem


Codzienność, a szczególnie codzienność kobiety, daleka jest od bajki. Nie dość, że nawet lekka nadwaga spędza nam sen z powiek, to jeszcze kolejne, restrykcyjne diety sprawiają, że chodzimy wciąż głodne (i wściekłe). Na domiar złego wciąż nie chudniemy, a nawet gorzej – kilogramy niepostrzeżenie osiadają na naszym ciele, jakby za sprawą jakiegoś szatańskiego planu. Na dodatek wszyscy nam powtarzają, że musimy być fit, zatem rzucamy się jak szalone, by zakupić wszelkie niezbędne do tego oprzyrządowanie, które zalegać będzie po krótkim czasie w naszych szafach. W zumbie mylimy kroki, na jodze się nudzimy, a tak naprawdę jedyne na co mamy ochotę – poza leżeniem na kanapie i oglądaniem kolejnego serialu – to tabliczka czekolady z orzechami. Chociaż właściwie telewizja jest dodatkowym stresorem, wszyscy bowiem nas tam przekonują, że tak naprawdę wystarczy tylko chcieć, by w 3 dni schudnąć 10 kg, by w tydzień wyrzeźbić sobie „kaloryfer na brzuchu” czy odzyskać idealną sylwetkę po porodzie w miesiąc. Też masz wrażenie, że można od tych wszystkich porad (i świadomości własnej niedoskonałości) zwariować? 

Wojciech Chmielarz "Wyrwa"

Tytuł: Wyrwa 
Autor: Wojciech Chmielarz 
Wydawnictwo: Marginesy 


Wszyscy, którzy żyją w związku, niezależnie od tego, czy zalegalizowanym, czy też nie wiedzą doskonale, że jest to ciężka praca, którą we wspólne życie muszą włożyć obie strony. Kompromisy, ustępstwa, niekiedy rezygnacja z własnych planów, a przynajmniej odłożenie ich w czasie, wspieranie drugiej osoby i towarzyszenie jej nie tylko wówczas, kiedy jest dobrze, ale również wtedy, kiedy wszystko zaczyna się walić – to jest właśnie proza życia. Jeśli jeszcze w związku są dzieci, pojawia się dodatkowy element, który trzeba uwzględnić w rozmowach, a także wobec którego trzeba trzymać wspólny front. Dlatego też małżeństwa idealne istnieją wyłącznie w książkach czy filmach, ewentualnie w naszej wyobraźni. Mimo wszystko, iż związek pełen jest cieni i blasków, nie umniejsza to miłości pary, połączonej dodatkowo wspólnym pokonywaniem przeszkód. 

poniedziałek, 18 maja 2020

Jak sprzątać w trakcie pandemii?

źródło: pixabay
Podobnie jak w przypadku innych koronawirusów, SARS-CoV-2 można przenieść na różne powierzchnie, jeśli np. osoba zakażona dotknie jej skażonymi rękoma lub gdy kropelki jej śliny czy wydzieliny z nosa lub gardła podczas mówienia, kichania czy kaszlu osiądą na różnych przedmiotach. Dlatego też szczególną uwagę należy poświęcić domowym porządkom i robić je tak, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. 

niedziela, 17 maja 2020

Martyna Kwiatkowska "Kraina spadającej gwiazdy"

Autor: Martyna Kwiatkowska 



Nie ma chyba dziecka, a nawet osoby dorosłej, która nie lubi Bożego Narodzenia. Niestety, w ferworze przygotowań do świąt, sprzątania, pieczenia i gotowania, a także zakupów zapominamy, że tak naprawdę magia tego okresu nie bierze się z suto zastawionego stołu czy z prezentów pod choinką. Chodzi raczej o bliskość, rodzinną atmosferę, a także o wybaczenie oraz pomoc niesioną bliźniemu. 

A jak Boże Narodzenie spędzać będą przyjaciele: Dorcia, Tadek oraz Maciek? Czy wybiorą beztroską zabawę lub siedzeniem przed ekranem komputera czy telewizorem czy raczej mają zupełnie inne plany na ten czas? Ten, kto czytał już poprzednie książki o przygodach tej wspaniałej trójki bez trudu zgadnie. Nie są to bowiem dzieci, które potrafią bezczynnie patrzeć na niesprawiedliwość, natomiast każdą okazję starają się wykorzystać do tego, by nieść pomoc, a przy tym… wspaniale się bawić i przeżywać kolejne przygody, zacieśniające jeszcze więź pomiędzy nimi. 

Martyna Kwiatkowska "Kraina bez książek"

Autor: Martyna Kwiatkowska 


Czy wyobrażasz sobie, jak wyglądałby świat bez książek? Świat, którym nie byłoby tylu wspaniałych historii spisanych na kartach powieści, świat który nie pachniałby drukarnią czy kolejnymi pokoleniami właścicieli danej książki. Wydawać by się mogło, że kiedy z powierzchni ziemi zniknie ostatnia książka, zniknie też nasz świat, ale jeszcze gorszym scenariuszem jest egzystencja bez nich. 

Właśnie dlatego grupa przyjaciół: Dorcia, Maciek oraz Tadek zdecydowali się opisać własną historię, by znów zapełnić półki książkami. Te bowiem zniknęły z ich kraju pewnego dnia, pod osłoną ciemności. Nikt nie wiedział co się dzieje, ani jaka jest przyczyna tego dziwnego zjawiska. Przyjaciele postanowili wyruszyć zatem tropem książek, by przywrócić dawny porządek rzeczy. Tak zaczyna się emocjonująca lektura książki pt.: „Kraina bez książek”, autorstwa Martyny Kwiatkowskiej. Adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym krótka opowieść, nie tylko wciąga w wir przygód, ale staje się okazją do rozmowy z dzieckiem o jego ulubionych książkach, bądź do zorganizowania szkolnego konkursu dotyczącego spisania własnej historii. 

sobota, 16 maja 2020

Jamie Purviance "Wegetariańskie Przysmaki" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Nowy poradnik na temat wegetariańskiego grillowania.

Czy jesteś gotów na nowe doznania kulinarne? Jeśli tak, to rozpal grill i nakryj do stołu. Pojawią się na nim roladki z bakłażanów faszerowane ricottą i fetą, placki ziemniaczano-porowe z gorgonzolą, marynowane tofu z sałatką z soczewicy i curry oraz burgery fasolowo-grzybowe. Ponad 60 przepisów na potrawy wegetariańskie pomoże uświetnić każdy wieczór przy grillu., a wzbogacą je przepisy na odpowiednie dodatki, marynaty, mieszanki przypraw i sosy. 
                                            /opis wydawcy/


Pytanie konkursowe: Jakie danie wegetariańskie najchętniej byś spróbował? Odpowiedź uzasadnij.

Wyniki: Emilia W.

Jak żyć wolniej, czyli 7 kroków do slow life dla każdego

Współczesny świat mocno przyspieszył, a epidemia pokazała, że tak naprawdę w ostatnim czasie osiągnął już trudne do utrzymania tempo. Dostęp do sieci, nieustanne bycie online, presja, by być na bieżąco ze wszystkim sprawia, że każdego dnia jesteśmy bombardowani wieloma informacjami, z których tak naprawdę większość nie ma żadnego znaczenia. Nic zatem dziwnego, że zmęczeni nieustannym wyścigiem szczurów, nieustannym wystawianiem się na widok publiczny, poszukujemy narzędzi czy różnych sposobów, by zmienić nieco swoją sytuację i poprawić jakość życia. Niektórzy rzucają wszystko i całkowicie przewartościowują swoje priorytety (jak ja), niektórym zaś wystarczy niewielka zmiana, by już poczuć się lepiej. Tak naprawdę, by być „slow, wystarczy tylko znaleźć równowagę pomiędzy odpoczynkiem a pracą, pomiędzy tym, co oferuje nam świat, a tym, czego naprawdę chcemy. U mnie ta rewolucja miała korzystne zakończenie, a ja odnalazłam swoją drogę. Nie zawsze jednak tak musi być, dlatego proponuję kilka sposobów na osiągnięcie równowagi, bez drastycznych zmian. Przynajmniej na początku, bowiem każda, nawet najdrobniejsza modyfikacja zachowania, może pociągnąć za sobą kolejne – zgodnie z efektem śniegowej kuli. Jak zatem zacząć być slow? Odpowiedź wydaje się prosta: postaw na produkty dobrej jakości, również jeśli chodzi o żywność, ciesz się każdą chwilą i celebruj czynności, jak na przykład picie kawy, otocz się naturą i tym, co wywołuje w Tobie pozytywne emocje. Tyle i aż tyle! 

Sharon Cameron "Światło ukryte w mroku"

Autor: Sharon Cameron 
Wydawnictwo: Kobiece 


Pod koniec wojny zarówno naziści, jak i ich zwolennicy, próbowali zniszczyć jak najwięcej dokumentów dotyczących holokaustu, by nie pozostały żadne dowody ich bestialstwa. Zatem, aby odtworzyć skale ludobójstwa, zarówno naukowcy, jak i agencje rządowe i organizacje żydowskie opierają się na różnego rodzaju rejestrach, takich jak spisy ludności czy fragmenty ocalałych materiałów archiwalnych. Tylko w oparciu o te szczątkowe dokumenty można stwierdzić, że w czasie wojny zginęło około 6 milionów Żydów! Liczba ta cały czas ulega zmianie, w miarę zdobywania dokumentów. Choć ilość ofiar przeraża, to jest wyrazem zaślepienia ideą czystości rasowej, a także konsekwencją planowanej i zbiurokratyzowanej zbrodni na ludzkości. Naziści uważali Niemców za „wyższą rasę”, dlatego ich plan obejmował eksterminację „gorszych”, za jakich uznano przede wszystkim Żydów, ale także Romów, niepełnosprawnych Niemców i niektóre ludy słowiańskie (a zwłaszcza Polacy i Rosjanie), mogące stanowić zagrożenia dla tzw. niemieckiej wspólnoty rasowej. Machina mordu była na tyle rozkręcona, że wciągnięto w nią nawet osoby, na które wydano wyrok. W ten sposób wzajemnie na siebie donoszono, Polak był w stanie zdradzić nie tylko Żyda, ale i Polaka, podobna sytuacja występowała w społeczności Żydów. Osiągnięto stan, w którym do nikogo nie można było mieć zaufania, w którym brat wydawał brata, w którym z uwagi na paniczny strach, nie można było liczyć na niczyją pomoc. 

piątek, 15 maja 2020

Z wizytą w Alwerni

Od niemal trzech lat intensywnie eksplorujemy Małopolskę, zresztą efekty tych podróży mogliście zobaczyć na blogu szczególnie dwa lata temu. Od czasu narodzin Klary, aż do teraz, nie pojawiła się okazja, by tam powrócić. Koronawirus mocno pokrzyżował nam plany podróżnicze, ale w końcu mieliśmy szansę wyrwać się do pięknych Paczółtowic (pisałam o nich TU) – raju, dla miłośników przyrody, a także zobaczyć przy okazji Alwernię. 

Martyna Kwiatkowska "Kraina zrealizowanych marzeń"

Autor: Martyna Kwiatkowska




Każdy z nas, niezależnie od wieku, ma jakieś marzenia. Niektóre z nich są piękne tylko dlatego, że są marzeniami, troskliwie je pielęgnujemy nie po to, by je spełnić, ale po to, by wciąż nimi żyć. Inne zaś pragniemy zrealizować, stają się one naszym celem, który ułatwia podejmowanie określonych decyzji, a nawet wytycza kierunek życia. 

czwartek, 14 maja 2020

Słodki podwieczorek: Torcik czekoladowy z burakiem

Ciasto marchewkowe, szczególnie najeżone bakaliami, jest jednym z moich ulubionych. Od dłuższego czasu przymierzałam się też do wypieku ciasta z buraka, ale zawsze coś mnie powstrzymywało. W końcu się zawzięłam i buraki zakupione na obiad, wykorzystałam też do ciasta. Wciąż zdecydowanie wolę wersję marchewkową, ale polecam to jako ciekawą propozycję, szczególnie, że ciasto robi się ekspresowo!

Red.nauk. Maria Bystrzanowska, Ewelina Bystrzanowska "Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii"

Tytuł: Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii 
Autor: red.nauk. Maria Bystrzanowska, Ewelina Bystrzanowska 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 



Dlaczego dziecko nagle milknie? Jak to możliwe, że bez przeszkód rozmawia z rodzicami, bratem czy siostrą, a nie może odezwać się do babci czy dziadka, o nauczycielach nie mówiąc? To pytanie zadają sobie nie tylko rodzice, ale i specjaliści, szczególnie że brak dostępnej literatury nie sprzyjał zgłębianiu problemu. Dla wielu zatem określenie „mutyzm wybiórczy” był niedawno czymś nowym, a choć ostatnie lata przyniosły nieco informacji na ten temat, to wciąż wiele jest osób, które nie spotkały dziecka z taką diagnozą bądź też nie potrafiły właściwej diagnozy postawić na podstawie występujących objawów. 

poniedziałek, 11 maja 2020

Kristen Ashley "Córka gliniarza"

Tytuł: Córka gliniarza
Autor: Kristen Ashley
Wydawnictwo: Akurat


Niekiedy po prostu nie chcemy dorosnąć. Mimo upływu lat kurczowo trzymamy się swoich przyzwyczajeń czy fascynacji z dzieciństwa, jakby nie zauważając upływu czasu i zmieniających się warunków otoczenia. Nie zawsze jest to złe, w końcu dziecięce marzenia są tymi najpiękniejszymi, gorzej jednak, kiedy to pełne zanurzenie się w dzieciństwie i przyzwyczajeniach z tego okresu. Nie pozwala nam pójść dalej, nie pozwala dorosnąć. 

DIY: 3 pomysły na pszczółki z wytłoczek po jajkach

Wytłoczki po jajkach są materiałem tanim i powszechnie dostępnym, dlatego też często używanym w pracach plastycznych. W ostatnich czasach u mnie w domu zapanowało prawdziwe szaleństwo, a na blogu Logopedyczny klubik możecie zobaczyć jego efekty. Z wytłoczek powstały już biedronki, wieloryby, żółwie, a nawet ... piękne kwiaty na Dzień Matki. Tu prezentuję tylko niewielki wysiłek powstających prac. Będzie ich jednak znacznie więcej, bowiem z racji tego,że uwielbiam piec, wytłoczki pojawiają się u mnie w domu w ilościach hurtowych. Pamiętajcie, że zawsze możecie poprosić też mamę, babcię czy sąsiadkę o odkładanie wytłoczek. 


Dziś zapraszam na słodkie pszczółki (moim faworytem jest najmniejsza, słodka jak miodzik). To prace bardzo łatwe do wykonania, nawet przez małe dzieci, choć z pewnością będą potrzebowały pomocy przy wycinaniu pewnych elementów czy ich klejeniu (szczególnie, jeśli używamy kleju na gorąco).

niedziela, 10 maja 2020

Nora Roberts "Beztroski książę"

Tytuł: Beztroski książę 
Autor: Nora Roberts 
Wydawnictwo: HarperCollins 


Romanse, podobnie jak erotyki, to gatunek, do sięgania po który wiele osób się nie przyznaje. Wydaje się, że trywialne historyjki o miłości, słodkie uśmiechy, infantylne zauroczenia nie zasługują na to, by pokazać je światu. Nora Roberts pokazała, że romanse mogą być naprawdę na wysokim poziomie, a jednocześnie zachować tę lekkość, której wiele z nas oczekuje. Może właśnie dlatego niemal każda jej książka staje się bestsellerem, a tysiące czytelników na całym świecie czytając wzruszające historie, tym emocjom się poddaje. 

Z wizytą w Piekarach Śląskich (aktualizacja 16.05.2020)

Choć nie jestem osobą religijną, niezwykle cenię sobie sztukę sakralną, uwielbiam też zwiedzać kościoły czy cmentarze. Może właśnie dlatego w Piekarach Śląskich byłam w ciągu swojego życia kilka razy, choć nigdy z częstymi tu pielgrzymkami. Nigdy się jednak nie zdarzyło, z niezrozumiałych dla mnie powodów, żebym o Piekarach pisała na blogu, jako o miejscu, które warto odwiedzić. Szkoda, bowiem nie dość, że są one na trasie do Świerklańca (o którym pisałam TU), to jeszcze jest tu piękne sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej z kalwarią. Potężna bazylika z XIX wieku, z dwoma wysokimi wieżami, otoczona murem z rzeźbami apostołów, stoi w centrum miasta, wciśnięta pomiędzy inne zabudowania, ani nie pozwalając zrobić sobie pięknego zdjęcia, ani nie zachęcając do zatrzymania się w trakcie jazdy. A jednak z pełnym przekonaniem zachęcam do wizyty w tym niezwykłym sanktuarium.

sobota, 9 maja 2020

Nicola Rayner "Dziewczyna, którą znałaś"

Tytuł: Dziewczyna, którą znałaś 
Autor: Nicola Rayner 
Wydawnictwo: W.A.B. 



Zdarza się niekiedy tak, że przeszłość ciągnie się za nami całe życie, nie daje o sobie zapomnieć. Nawet, kiedy jesteś my przekonani o tym, że zostawiliśmy za sobą pewne wydarzenia czy zamknęliśmy pewne drzwi, one znów się otwierają. Niekiedy ta przeszłość potrafi zdeterminować naszą teraźniejszość, a nawet przyszłość, niekiedy potrafi zniszczyć wszystko, co zbudowaliśmy, albo pozbawić nas nadziei na to, że będzie lepiej. Sam fakt, że tak naprawdę niewiele trzeba, żeby wszystko stracić wystarczy, by ta przyszłość zaczęła nas przerażać. Szczególnie, że jej częścią może być na przykład osoba, którą dawno uznaliśmy za zmarłą. 

czwartek, 7 maja 2020

Ewa Przydryga "Bliżej, niż myślisz"

Tytuł: Bliżej, niż myślisz 
Autor: Ewa Przydryga 
Wydawnictwo: MUZA 


Wyobraź sobie, że przed twoimi oczami rozgrywa się scena, która przywodzi na myśl morderstwo. Mężczyzna wciąga nieprzytomną kobietę do samochodu i znikają w mroku. Co wówczas robisz? Wydawać by się mogło, że najbardziej naturalną reakcją jest telefon na policję i zgłoszenie próby porwania, a może nawet i zabójstwa. Tyle tylko, że kiedy masz za sobą pobyt w szpitalu psychiatrycznym oraz zatargi z miejscową policją, sprawa nie jest tak oczywista. 

środa, 6 maja 2020

Sarah Bailey "Gdy zapadnie noc"

Tytuł: Gdy zapadnie noc
Autor: Sarah Bailey
Wydawnictwo: EditioBlack


Problem bezdomności, mimo iż dotyczy wielu państw, miast, zwykle jest marginalizowany. Jest bowiem tematem niewygodnym, a sami bezdomni – stanowią tzw. ciemną stronę miasta. Tymczasem wielu z nich wystarczy podać rękę, pomóc nieco poprawić ich egzystencję. Zwykle to osoby doświadczone przez życie, część z nich stała się bezdomnymi w wyniku szeregu wydarzeń, nieliczni zaś są bezdomni z wyboru. I mimo iż bezdomność budzi nasze skojarzenie z brudem, alkoholem i niskim poziomem intelektualnym, to wśród bezdomnych są osoby, które skończyły wyższe studia, a także te, które nigdy nie sięgnęły po alkohol. Niektórzy z nich mają swoją dumę, nie pragną jałmużny, ani litowania się, w zaułkach domów czy pod mostami stworzyli sobie bezpieczną przestrzeń i po prostu pragną żyć, od czasu do czasu łaknąc kontaktu z innymi, ciepłego słowa czy .. .dobrej kawy. 

poniedziałek, 4 maja 2020

Top 5 sosnowieckich parków

Koronawirus, przymusowa izolacja, ograniczenie możliwości wychodzenia z domu, wszystko to sprawiło, że jeszcze bardziej zatęskniłam za domem z niewielkim nawet ogródkiem. Na razie jednak muszę zadowolić się wielogodzinnymi wędrówkami z Klarą po mieście i po sosnowieckich parkach. Przygotowując ten tekst ze zdumieniem odkryłam, że Sosnowiec ma ich ponad czternaście. Co prawda większość z tych parków z ledwością na to miano zasługuje, nie ma w nich ani klimatu, ani porządnych ścieżek, a jednak byłam w stanie wybrać te, które odwiedzić warto. Przyznam, że robiąc to zestawienie w dużej mierze kierowałam się sentymentem (na przykład do parku Dietla na Pogoni) oraz możliwościami spacerów z dzieckiem. Niestety wszystkie z nich, może poza pięknie zrobionym Harcerskim, są mocno niedoinwestowane.

Ben Ambridge "Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?"

Tytuł: Czy jesteśmy mądrzejsi od szympansów?
Autor: Ben Ambridge 
Wydawnictwo: PWN 


Gromadę ssaków naczelnych wprowadził do systematyki Karol Linneusz. Co ciekawe, zaliczył do nich wówczas ludzi, małpy, małpiatki oraz nietoperze. Późniejszy, tradycyjny podział naczelnych uwzględniał jedynie dwie grupy – małpiatki i małpy właściwe. Ssaki naczelne wyraźnie wyróżniają się na tle innych ssaków. Należący do nich człowiek jest tego skrajnym przykładem. Czy jednak tak bardzo różnimy się od innych ssaków, czy nawet szerzej – zwierząt? Czy jesteśmy najbardziej inteligentnymi przedstawicielami ssaków? Czy to możliwe, że w teście na zapamiętanie trasy, pokona nas nawet … ryba? Kto ma większe zdolności paranormalne – my czy papuga? 

Słodki podwieczorek: Czekoladowe muffiny

Czasami nachodzi nas ochota na małe „co nieco”, ale szafki ze słodkimi skarbami świecą pustkami. Co wtedy robić? Można upiec pyszne i mięciutkie muffinki z kawałkami czekolady, które pokochają i maluchy i dorośli. Wykonanie jest banalnie proste, a poza czekoladą zwykle mamy wszystkie składniki w domu. Przygotowanie muffinek zajmie nam nie więcej niż 10 minut, pieczenie około 25 min, zatem w niecałą godzinę możemy zaserwować pyszną, słodką przekąskę, a nasz dom wypełni się zapachem czekolady!

Kamila Stokowska "Basia królowa"

Tytuł: Basia królowa 
Autor: Kamila Stokowska 
Wydawnictwo: Lemoniada 


Nie ma chyba dziewczynki, która nie marzy o zostaniu królową czy też księżniczką. Korona, piękne suknie, bale i zabawy, piękny pałac i oczywiście książę – wszystko to zwykle kojarzy się z pełnieniem tej funkcji. Tyle tylko, że życie królowej wcale nie jest takie łatwe, a odpowiedzialność za poddanych, duża. Jak to więc jest tak naprawdę z tymi królowymi? Kto może pełnić tę funkcję? Czy królową trzeba się urodzić i czy istnieją one tylko w bajkach? 

niedziela, 3 maja 2020

Piotr Kosowicz "Zagadki logiczne. Zabawa w rozumowanie"

Tytuł: Zagadki logiczne. Zabawa w rozumowanie
Autor: Piotr Kosowicz
Wydawnictwo: Helion

Można się zastanawiać, co tak naprawdę jest kluczowym elementem w rozwoju intelektualnym dziecka i przygotowaniu go do funkcjonowania w życiu? Zapewne każdy z nas byłby w stanie wymienić wiele takich czynników, ale niezależnie ile ich jest i jakie one są, to z pewnością wśród nich znajduje się logiczne myślenie. Ta umiejętność pozwala dziecku poznawać otaczający go świat z pełną świadomością jego złożoności i istniejących w nim zależności. Co więcej, mobilizuje do planowania działań, a także głębszego zrozumienia różnych zagadnień. 

Dzięki umiejętności logicznego myślenia wszystko staje się łatwiejsze, między innymi możliwa jest analiza określonego problemu oraz znalezienie najlepszego rozwiązania. Lepiej radzi sobie z nauką, efektywnie pracować oraz osiągać cele. Logika ułatwia bowiem porządkowanie myśli, pozwala uniknąć błędów w rozumowaniu, wspomaga poszukiwanie i wyodrębnianie podstawowych elementów w poznawanym materiale, co ułatwia przyswojenie nowych wiadomości. Nie ma zatem wątpliwości, że tę umiejętność nie tylko warto, ale nawet trzeba ćwiczyć. Zresztą nie dotyczy to tylko dzieci, ale i osób starszych, bowiem na naukę (w tym naukę rozwiązywania problemów) nigdy nie jest za późno.

sobota, 2 maja 2020

Fiona Barton "Podejrzany"

Tytuł: Podejrzany 
Autor: Fiona Barton 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Gap year, który w Polsce nie jest jeszcze tak popularny, poza granicami naszego kraju jest bardzo modny. Niezdana matura, brak szans na dostanie się na wymarzony kierunek studiów, brak określonego kierunki i wizji co do tego, co chcemy dalej robić, chęć zarobienia swoich pieniędzy – to najczęściej podawane powody takiego roku przerwy. Większość osób, które na taką przerwę się decydują, wybierają podróże, chcą uczyć się języków, zwiedzać i w spokoju zastanowić się, co dalej robić. 

piątek, 1 maja 2020

Piotr Bucki "Prezentacje po prostu! Szkoła wystąpień publicznych"

Tytuł: Prezentacje po prostu! Szkoła wystąpień publicznych
Autor: Piotr Bucki
Wydawnictwo: OnePress


Dla wielu osób sama myśl o wystąpieniu przed publicznością, nawet niewielką, jest związana z wielkim stresem i robią wszystko, by tego uniknąć. Torpedują przez to niekiedy swoją karierę, nie są w stanie zaprezentować swoich umiejętności, a także potencjału, jakim dysponują. Czy zatem wystąpień publicznych można się nauczyć? Czy towarzyszące im często prezentacje mają szansę przestać wyglądać jak ściągi dla mówcy, nieczytelne z powodu ilości tekstu, absolutnie nieciekawe i niebędące w stanie przyciągnąć uwagi publiczności?