środa, 29 kwietnia 2020

Przemysław Piotrowski "Piętno"

Tytuł: Piętno 
Autor: Przemysław Piotrowski 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Są takie wydarzenia, które odciskają na naszym życiu niezmywalne piętno, które warunkują nasze funkcjonowanie, a nawet przyszłość. I choć bardzo chcemy o nich zapomnieć, nie zawsze się da. Mimo iż bardzo się staramy, że wypieramy je ze świadomości, to przeszłość potrafi upomnieć się o nas w najmniej spodziewanym momencie. A wówczas tylko od nas zależy, czy podejmiemy wyzwanie, czy też wciąż będziemy uciekać przed tym, przed czym uciec tak naprawdę się nie da… 

Piotr Kosowicz "Gry i zabawy z zapałkami"

Tytuł: Gry i zabawy z zapałkami 
Autor: Piotr Kosowicz 
Wydawnictwo: Helion 


Jak zainteresować dzieci matematyką? Czy to w ogóle możliwe? Wyniki matur każdego roku zwracają uwagę na problem związany z nauczaniem (i uczeniem się matematyki). Nie jest ona lubianym przedmiotem, większość uczniów ma z nią prawdziwy problem, zaś rezultaty egzaminów są na poziomie zdawalności. Każdego roku rozpoczyna się też dyskusja, w jaki sposób zmienić tę sytuację, modyfikując program nauczania albo … kształcenie nauczycieli. 

Eva García Sáenz de Urturi "Władcy czasu"

Tytuł: Władcy czasu  
Autor: Eva García Sáenz de Urturi
Wydawnictwo: MUZA


Niemal wszyscy sławni mordercy mieli swoich naśladowników, kogoś, kto wykorzystując określony modus operandi, popełnia najbardziej perfidne zbrodnie. Takich źródeł inspiracji mordercy szukają nie tylko w realnym świecie, wzorując się na zwyrodnialcach. Sporo inspiracji dostarczają również kryminalne historie, które niekiedy ze szczegółami opisują popełniane morderstwa, dając naśladownikom swego rodzaju przepis na zbrodnie, szczegółowo tłumacząc zarówno przygotowania do niej, sam proces pozbawienia kogoś życia czy nawet pozbycia się ciała. 

wtorek, 28 kwietnia 2020

Martyna Kwiatkowska "Kraina dzielnych obozowiczów"

Autor: Martyna Kwiatkowska


O tym, jak wspaniale jest być harcerzem, zdobywać kolejne odznaki, nabywać różnych umiejętności, ale przede wszystkim wspaniale się bawić w towarzystwie innych, wiedzą doskonale wszystkie osoby, które kiedykolwiek do harcerstwa należały. To zarówno dobra zabawa, ale też pewien styl życia, idea, to sposób na realizacje określonych planów kształtujących w młodych ludziach pewne postawy i wpajający im pewne wartości.

Magurka Wilkowicka z dzieckiem

Mimo iż w ubiegłym, nawet w zaawansowanej ciąży, dużo chodziłam po górach, od urodzenia Klary nie byliśmy jeszcze na górskiej wyprawie. Dlatego też sezon postanowiliśmy zacząć od łatwej trasy, testując nie tylko sposób wejścia (wózek/nosidełko), ale i orientując się, co tak naprawdę w trakcie takiej wyprawy z dzieckiem będzie nam potrzebne. Nie ukrywam, że baliśmy się również o własną kondycję. Bo choć spędzam z Małą na dworze wiele godzin przemierzając ulice Sosnowca (a nawet porywając się na piesze wycieczki do Będzina, to jednak wyprawa w góry i wysiłek fizyczny z tym związany, to nieco inna historia. 

To P. znalazł trasę na tyle łatwą, byśmy mogli zaryzykować, a – w przypadku trudności – zawrócić z drogi. Musiała być też stosunkowo niedaleko, bowiem nie chcieliśmy też męczyć Klary długą jazda samochodem. Dlatego wybór padł na Magurkę Wilkowicką i podejście z Przełęczy Przegibek. 

Odra znów atakuje

Liczba hospitalizowanych z roku na rok rośnie, bo choroba może być groźna. W samym tylko 2019 roku odnotowano w Polsce 1492 przypadku zachorowań, czyli czterokrotnie więcej, niż w roku 2018. Eksperci ostrzegają przed epidemią szczególnie, że coraz więcej rodziców decyduje się dzieci nie szczepić. Co więcej, obecna sytuacja związana z koronawirusem odsunęła szczepienia w czasie, część matek też deklaruje, że ze szczepieniami będzie się dalej wstrzymywała. Sprawdź, skąd może przyjść choroba i jakie mogą być jej konsekwencje. 

Najczęściej na odrę zapadają niemowlęta, dzieci od 6. do 12 roku życia, nastolatki oraz osoby starsze, w wieku powyżej 65 lat. Zarówno u maluszków, jak i u osób w podeszłym wieku to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych, która atakuje nie tylko drogi oddechowe, ale także układ krążenia. Prawie wszystkie osoby chorujące nie są zaszczepione na odrę – dlatego też zdaniem specjalistów powrót choroby związany jest z coraz większą ilością osób odmawiających szczepień. 

Chris Cander "Ciężar pianina"

Tytuł: Ciężar pianina 
Autor: Chris Cander 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Bardzo często przywiązujemy się do przedmiotów i tak naprawdę to one nas tworzą. Są naszą przeszłością, na której nadmiernie skupiamy uwagę, która nie pozwalam nam iść do przodu. Można jednak dyskutować, czy oglądanie się za siebie, rzeczywiście jest takie złe? W końcu przeszłość i przedmioty z nią związane, to nasze korzenie, które dają nam poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Trzeba jednak w tym wszystkim odnaleźć równowagę. Zbyt często bowiem symbole przeszłości nie pozwalają nam się rozwijać, a nieustanne powracanie do przeszłości odwraca naszą uwagę od tego, co tu i teraz, nie pozwala też zaplanować działań na przyszłość. 

poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Zameczek w Promnicach i Jezioro Paprocańskie

Do Promnic wybieraliśmy się od niemal trzech lat – planowaliśmy tam jedną z pierwszych randek. Jednak z różnych względów nie dotarliśmy do celu, a późniejsze kłopoty z ciążą i urodzenie Klary jeszcze odsunęły wyprawę w czasie. Jednak 6 miesiąc życia Małej postanowiliśmy uczcić wyjazdem właśnie tam szczególnie, że kilka dni później, czyli 20 kwietnia zniesiono część restrykcji związanej z przemieszczaniem się w celach rekreacyjnych i otwarto parki.Choć wiedzieliśmy, że sam pałac w Promnicach będzie nieczynny bowiem – pomijając koronawirusa – jest w remoncie (w „normalnych” warunkach czynna jest tylko restauracja), to jednak postanowiliśmy pospacerować wokół rozciągającego się za nim Jeziora Paprocańskiego. 

niedziela, 26 kwietnia 2020

Melanie Raabe "Cień"

Tytuł: Cień
Autor: Melanie Raabe
Wydawnictwo: Czarna Owca


Czasami mamy ochotę po prostu rzucić wszystko i pozostawiając za sobą przeszłość, zacząć na nowo. Nowa praca, nowe mieszkanie, niekiedy nawet zupełnie nowe miasto czy kraj – to wszystko ma nam pomóc w odcięciu się od tego, co było. Tyle tylko, że nie zawsze jest to możliwe, bowiem często nosimy przeszłość w sobie i ucieczka niczego nie zmieni. Powtarzamy stare schematy zachowań, nasze reakcje prowadzą nas dokładnie do tego samego punktu, który stał się początkiem naszej ucieczki…

sobota, 25 kwietnia 2020

Jak się nie dać przygnębieniu?

Wszyscy wyczekujemy weekendów i możliwości spędzenia czasu w domu z rodziną, ale w dobie epidemii, kiedy dla wielu osób pozostanie w domu stało się koniecznością, a wręcz jest obwarowane zakazami, sytuacja zmienia się diametralnie. Podobnie, jak nasz stosunek do domu, do wolnego czasu, do otaczającej nas rzeczywistości. Oczywiście, można zaszyć się pod kocem z kawą w dłoni i „zahibernować” przed ekranem telewizora czy komputera, ale to tymczasowe rozwiązanie i w dłuższej perspektywie czasu zdecydowanie się nie sprawdzi. Jak zatem nie dać się przygnębieniu? Jak wykorzystać ten czas na zmianę swojego życia, na praktykowanie uważności?

Ten spadek formy, wywołany początkowo przymusową izolacją, a teraz strachem o zdrowie i o przyszłość, potraktujmy jako ważną informację. Smutek, brak poczucia bezpieczeństwa wywołany epidemią i problemami gospodarczymi, niemożność odnalezienia się w czterech ścianach własnego mieszkania oznaczają, że czegoś nam brakuje, coś utraciliśmy, nasza uwaga była dotychczas zogniskowana na to, co na zewnątrz i to w otoczeniu poszukiwaliśmy szczęścia, stabilizacji. Warto zweryfikować zatem swojego dotychczasowe myślenie, podjąć działania, które pozwolą zobaczyć naszą sytuację w zupełnie innym świetle, a także zacząć ćwiczyć bycie tu i teraz. 

piątek, 24 kwietnia 2020

Tomasz Kryszczyński "Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness"

Tytuł: Mindfulness znaczy sati. 25 ćwiczeń rozwijających mindfulness 
Autor: Tomasz Kryszczyński 
Wydawnictwo: Sensus 


Mindfulness to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w sieci, znajdziemy na jego temat sporo artykułów, jak i informacji o kursach uważności. Mindfulness to bowiem właśnie uważność, bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy ta chwila jest dobra, czy zła. Choć wydaje się to prostą sztuką, wymaga nieco praktyki. Przyzwyczailiśmy się bowiem do szybkiego życia, do mechanicznego działania bez zastanowienia, nawet bez świadomości danej aktywności. Moda na wielozadaniowość, która pojawiła się kilka lat temu, mierzenie wydajności, a przy tym szum informacyjny i wielość bodźców, które nas otacza – to wszystko nie pozwala nam prawdziwie być. Czy zatem jest szansa, na to, by stać się uważnym? W czasach, kiedy ta uważność jest tak trudna do zdobycia? 

Louise Candlish "Na progu zła"

Tytuł: Na progu zła 
Autor: Louise Candlish 
Wydawnictwo: MUZA 


Są takie miejsca, które wydają się być stworzone do życia, są takie domy czy mieszkania za które ludzie oddaliby wiele i zrobili wiele. Nie muszą być one wcale zlokalizowane w małych miasteczkach z ich uroczym klimatem i poczuciem „wspólnoty plemiennej”, taką enklawę można bowiem stworzyć nawet w wielkim mieście, takim jak Londyn. Właśnie tak stało się w dzielnicy Alder Rise, z jej domami niczym z bajki, poczuciem sąsiedzkiej wspólnoty, dbałością o otoczenie i o siebie nawzajem. Dla tej sielanki warto poświęcić wszystkie dostępne środki finansowe, a nawet przymknąć oko na pewne niedogodności. 

czwartek, 23 kwietnia 2020

Krzysztof Bochus „Boski znak”

Tytuł: Boski znak
Autor: Krzysztof Bochus
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska


Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o jajach Fabergé, obecnie jednych z najdroższych i najbardziej pożądanych dziełach sztuki na świecie. Już w momencie wykonania budziły one powszechny zachwyt, teraz zaś są rozpoznawanym symbolem zbytku i luksusu, wartym przy tym fortunę. W latach 1885-1917 w pracowni złotniczej największego rosyjskiego jubilera tamtych czasów, Piotra Karola Fabergé, wykonano w sumie około siedemdziesięciu jajek Fabergé. Ponad pięćdziesiąt jaj trafiło do rodziny Romanowów i kilka do Barbary Kelch. 

środa, 22 kwietnia 2020

Słodki podwieczorek: Muffinki z płatków owsianych i bananów

Nie przepadam za bananami, ale z owsianką, w placuszkach czy muffinkach, to już inna historia. Dziś po raz pierwszy robiłam wspomniane bananowe muffinki, ale z dodatkiem płatków owsianych. Wyszła mi całkiem zgrabna alternatywa na śniadanie, idealna szczególnie na wiosenne czy letnie dni, kiedy szkoda siedzieć w domu. Muffinki do pojemnika, kawa do termosu i można już ruszać w świat!

poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Austin Kleon "Rób swoje. 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie"

Tytuł: Rób swoje. 10 sposobów na kreatywność w każdym czasie
Autor: Austin Kleon
Wydawnictwo: Sensus


Niestety kreatywność nie jest tym, co dane jest nam raz na zawsze. Wiedzą o tym doskonale przedstawiciele wolnych zawodów, przede wszystkim zawodów twórczych, którzy nie zawsze mają chęć, nie zawsze czują wenę, by coś nowego stworzyć. Co jednak, kiedy wciąż czekamy na ten właściwy moment, a on najzwyczajniej w świecie nie nadchodzi? Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko … robić swoje i to pomimo przeciwności losu, braku chęci, pomysłu, pomimo płaczących dzieci czy nawału obowiązku domowych. W jaki sposób?

Grzegorz Kalinowski "Załoga"

Tytuł: Załoga 
Autor: Grzegorz Kalinowski 
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 


Lata 80. mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy maja pretensje do kiczowatej stylistyki, muzyki disco, ale mimo tych zarzutów nie można nie zauważyć, że był to okres niezwykle barwny pełen przełomów i nowych odkryć. Nie ma chyba osoby, która nie potrafi zanucić choćby jednego przeboju z tego okresu, a fascynacja latami 80. Obejmuje coraz to młodsze osoby. 

niedziela, 19 kwietnia 2020

Paulina Mechło, Paulina Polek "Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko"

Tytuł: Piękny umysł nie ma wieku. Łamigłówki dla seniorów i nie tylko 
Autor: Paulina Mechło, Paulina Polek 
Wydawnictwo: Sensus 


Z upływem lat nasza pamięć ulega pogorszeniu. Jest to jednak proces, który możemy znacząco spowolnić. Lektura książek, oddawanie się hobby, spotkania z innymi ludźmi, a także gry planszowe czy rozwiązywanie krzyżówek– to tylko niektóre ze sposobów, które mogą pomóc seniorom w treningu pamięci i koncentracji. Jeśli do tego dodamy odpowiednią dietę oraz wysiłek fizyczny i … ćwiczenia mózgu, możemy cieszyć się sprawnym umysłem przez długie lata. 

Kandi Steiner "Droga do ciebie"

Autor: Kandi Steiner
Wydawnictwo: Kobiece


Wielu z nas niejednokrotnie marzyło o porzuceniu wszystkiego i wyruszeniu przed siebie. Pozostawienie rzeczy materialnych, ludzi i problemów, sama podróż ku przygodzie, a także odnalezienie celu wydaje się być przepisem na szczęście. Wierzymy że ucieczka, rozpoczęcie nowego etapu w życiu pozwoli nam stać się innym człowiekiem, pozwoli nam osiągnąć szeroko pojęte zadowolenia, a nawet… wspomniane szczęście. 

Prawda jest jednak taka, że gdziekolwiek pójdziemy czy pojedziemy, nic się nie zmieni. Przynajmniej do chwili, kiedy nie zaczniemy źródła tego szczęścia szukać w sobie czy drobnych rzeczach. Samo miejsce nie odgrywa takiego znaczenia, jest tylko przestrzenią czy czterema ścianami i w żaden sposób nie może pomóc nam w odczuwaniu szczęścia. Wie o tym doskonale Cooper Owens, młoda kobieta, która czerpie radość z każdego dnia, z praktykowania jogi, spacerów z psem, czy nawet ze swojej pracy. Zatrudnienie w przydrożnym barze, który od wielu lat jest praktycznie jej domem, to może nie spełnienie marzeń, ale z pewnością droga do nich. Cooper bowiem od lat odkłada pieniądze na wymarzone studia, zresztą dzięki pracy jest w stanie się utrzymać i finansować rodziców. Ci bowiem, poza kanapą w przyczepie, gdzie mieszkają, nic jej nie dali. Nawet miłości. Cooper wciąż jednak z nimi mieszka, czując się niejako odpowiedzialną za nich a może po prostu podświadomie pragnąc ich zmiany.

sobota, 18 kwietnia 2020

DIY: 3 pomysły na kwiaty

Wiosna w pełni, w tym roku pogoda wyjątkowo nas rozpieszcza, dzięki czemu możemy cieszyć się soczystą zielenią dookoła. I choć w tym roku ten czas jest nieco inny, to można te ograniczone możliwości wychodzenia maksymalnie wykorzystać. 

W jaki sposób? Zapraszając wiosnę do domu. Dziś proponuję trzy projekty kwiatów, które możemy wykonywać już z dzieckiem 3-, 4-letnim. Zapraszam do zabawy!

piątek, 17 kwietnia 2020

Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska "Instrukcja obsługi dzieci"

Autor: Katarzyna Miller, Suzan Giżyńska 
Wydawnictwo: Zwierciadło 



Macierzyństwo to piękna, choć trudna i obarczona wysokim ryzykiem droga. Mimo iż powszechnie funkcjonuje twierdzenie, że wystarczy dziecko tylko kochać, a samo wychowanie będzie miało miejsce niejako „przy okazji”, to liczne przypadki dowodzą błędnego myślenia w tym względzie. Żeby dobrze wychować szczęśliwe dziecko trzeba bowiem nie tylko kochać, ale i kochać mądrze, co oznacza niekiedy stawianie granic, niekiedy zmaganie się z własnymi negatywnymi emocjami czy poczuciem winy. 

Aleksandra Borowiec „Gwiazda szeryfa”

Tytuł: Gwiazda szeryfa
Autor: Aleksandra Borowiec
Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Lata powojenne stanowiły kontynuację koszmaru, jakim była wojna. Ludzie nie tylko pamiętali wszystko to, co się działo, ale wciąż tak naprawdę zmuszeni są walczyć o przetrwanie, a każdy dzień jest dla nich wyzwaniem. Odbudowa Polski po wojennych zniszczeniach nie była łatwa, ale dużo większym problemem był powrót do względnej normalności ludzi, odzyskanie przez nich poczucia bezpieczeństwa. Tym bardziej, że nawet wojenne traumy nie sprawiły, że człowiek nagle stał się lepszy, a wręcz przeciwnie – przemoc rozbudziła w wielu żądzę krwi. Obudziło się zło, z którym trudno walczyć …

czwartek, 16 kwietnia 2020

Helen Hoang "Test na miłość"

Tytuł: Test na miłość
Autor: Helen Hoang
Wydawnictwo: MUZA


Autyzm to zaburzenie o charakterze neurologicznym, dotyczące mózgu i najczęściej mające podłoże genetyczne. Przypadłość ta zaliczana jest do grupy symptomów zwanych wycofaniem, polegających na unikaniu kontaktów ze światem zewnętrznym, a także koniecznością postępowania według pewnych schematów. W chwili obecnej coraz więcej jest diagnoz stwierdzających autyzm, co pozwala przypuszczać, że również w przeszłości, wśród ludzi niedopasowanych społecznie, wycofanych, byłoby podobnie. Tyle, że ludzie ci nie zostali poddani badaniom, że byli zmuszeni żyć z łatką niegrzecznych, dziwnych, innych.

Kate Milford „Duchy Greenlass House”

Tytuł: „Duchy Greenlass House”
Autor: Kate Milford
Wydawnictwo: Dwukropek




Są takie miejsca, takie domy, które zdają się być przesiąknięte historią ludzi, którzy w nich mieszkali, a także wydarzeń, jakie stały się ich udziałem. W tych budowlach panuje niezwykła atmosfera, niekiedy atmosfera grozy, a choć nie zawsze potrafimy to wytłumaczyć, mogą budzić w nas niechęć, lub też przeciwnie – przyciągać nas niczym magnes. 

Wielki stary zajazd, Greenglass House, choć jest miejscem nieco upiornym, to jednak ze swoimi wspaniałymi witrażami czy innymi skarbami, niezwykle intrygującym. Nic dziwnego, że położona na odludziu budowla przyciąga dość osobliwych gości, którzy nie muszą martwić się o swoją prywatność. Zresztą prowadzący dom rodzice Milo Pine`a dbają o dyskrecję i nigdy nie rozmawiają o swoich gościach. Jest to w pełni uzasadnione, bowiem doskonale zdają sobie oni z pewnych sekretów mieszkających w Greenglass, a także ze sposobów ich zarobkowania. W zajeździe często bowiem zatrzymują się różnego pokroju złodzieje, przemytnicy i paserzy. Jeśli dodać do tego niematerialne byty, jak choćby przyjaciółkę Milo, Meddy, która ujawniła się rok temu w obliczu pewnego niebezpieczeństwa, zyskujemy już pełen obraz sytuacji i tego, jak oryginalne musi być to domostwo. 

środa, 15 kwietnia 2020

Graham Masterton "Świst umarłych"

Tytuł: Świst umarłych
Autor: Graham Masterton
Wydawnictwo: Albatros


Lojalność bez wątpienia jest cnotą i każdy pracodawca, czy – w życiu prywatnym – partner, życzyłby sobie jej u drugiej osoby. W pewnych grupach zawodowych, opartych na wysokim stopniu zaufania, ta lojalność jest jeszcze bardziej istotna. Niestety, źle pojęta, może stać się źródłem zła, może ułatwiać ukrycie niecnych występków, które powinny wyjść na jaw i zostać ukarane. Ta niezwykła solidarność dotyczy lekarzy, prawników, żołnierzy, a także policjantów. Wszyscy oni trzymają się razem i wspólnie pracują w imię pewnych idei, niestety potrafią również wspólnie ukrywać przestępstwa. 

wtorek, 14 kwietnia 2020

Izabela Janiszewska "Wrzask"

Tytuł: Wrzask
Autor: Izabela Janiszewska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Są takie chwile w życiu, że jesteśmy z różnych względów bezsilni wobec przeciwności. Niekiedy nie wiemy co zrobić, nie potrafimy znaleźć rozwiązania, a niekiedy boimy się konsekwencji działania. Wolimy zatem pozostać w strefie komfortu, mimo iż oznacza to dla nas ciągłą niepewność, że nas wyniszcza. Jednaj mimo tego w piersi narasta niemy krzyk protestu, który albo wydostanie się na zewnątrz w postaci niezwykłej aktywności, albo powoli zacznie nas dusić.

Słodki podwieczorek: Sernik na herbatnikowym spodzie

Żadne Święta, czy to Wielkanoc czy Boże Narodzenie, nie mogą się obejść u mnie bez sernika. Pojawia się zresztą przy innych okazjach, a nawet bez okazji. Próbowanie kolejnych przepisów to już swego rodzaju hobby, choć na różnego rodzaju „wyjątkowe dni” powracam do sprawdzonych przepisów.

W tym roku postanowiłam jednak zaryzykować i w przedświąteczną sobotę upiekłam po raz pierwszy sernik na herbatnikowym spodzie, według poniższego przepisu. Dzielę się nim dziś, poświątecznie, meldując, że nie został nawet okruszek. Jest pyszny, niezwykle delikatny, a przy tym banalnie prosty. Smacznego!

poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Ben Guterson "Zagadka hotelu Winterhouse"

Tytuł: Zagadka hotelu Winterhouse
Autor: Ben Guterson
Wydawnictwo: Dwukropek



Chyba każdy stary dom ma swoje tajemnice, na które składają się nierozwiązane sprawy czy sekrety byłych właścicieli oraz ludzi przebywających w nim w przeszłości. Zazwyczaj jednak te tajemnice dotyczą spraw tak naprawdę błahych, a przynajmniej takich, które z perspektywy czasu tracą na znaczeniu. Rzadko kiedy jest tak, że głęboko skrywane sekrety mogą zagrażać bezpieczeństwo danego domu i jego mieszkańców, rzadko kiedy mogą kogoś zniszczyć…

Hotel Winterhouse jest jednak wyjątkowy pod każdym względem, a szczególnie pod względem tajemnic i sekretów. Nie dość powiedzieć, że w korytarzach pod nim pozostało ciało czarownicy, że dom pełen jest niezwykłych przedmiotów, zaś ludzie w nim mieszkający stanowią swego rodzaju galerię osobliwości. Należy jeszcze dodać, że magia wciąż w nim jest wyczuwalna, szczególnie dla Elizabeth Somers, niespełna trzynastoletniej sieroty, która od pewnego czasu mieszka w tym domu pod opieką dziadka i zarazem właściciela hotelu, Norbridge`a. Zaledwie kilka miesięcy temu w jednym z tuneli rozciągających się pod hotelem, łączących się z nieczynną już kopalnią srebra, pokonała w trudnej walce Gracellę Winters, siostrę dziadka, czarownicę, która próbowała zniszczyć hotel i zawładnąć dziewczynką. Teraz, po okresie względnego spokoju, znów zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Katarzyna Miller "Moc uczuć. Radość"

Tytuł: Moc uczuć. Radość
Autor: Katarzyna Miller
Wydawnictwo: Dwukropek

Uczucie, które nas ogarnia na widok naszego ulubionego ciasta na podwieczorek czy biletów do kina, to radość. Może ona towarzyszyć nam codziennie i wcale nie musi dotyczyć rzeczy wielkich czy materialnych. Cieszyć się możemy ze słońca, z kropli deszczu na szybie, wspaniałej zabawy czy nawet spaceru z psem. 

O tym, jak wspaniałe jest to uczucie i co może stać się jego źródłem, przekonamy się dzięki wspaniałej książce autorstwa Katarzyny Miller pt. „Moc uczuć. Radość”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek i pięknie ilustrowana przez Katarzynę Nowowiejską książeczka skierowana do czytelników w wieku przedszkolnym (i młodszych) sprawia, że zaczynamy doceniać wszystko to co mamy, co nas otacza, a także to, co się dzieje. Urocza opowieść o przedszkolance Kasi może być wykorzystana do rozmowy z dzieckiem do radości, do pokazania, że niekiedy „mniej znaczy więcej” i do tego, że warto radość sprawiać i radością się dzielić. 

Katarzyna Miller "Moc uczuć. Wstyd"

Tytuł: Moc uczuć. Wstyd
Autor: Katarzyna Miller
Wydawnictwo: Dwukropek


Czym jest wstyd i w jakich sytuacjach go odczuwamy? Czy wstydu należy się ... wstydzić? Na te pytania odpowiada Katarzyna Miller w znakomitej książce dla młodych czytelników pt. „Moc uczuć. Wstyd”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja to doskonały pretekst, by porozmawiać z dzieckiem o uczuciach, których przecież wszyscy doświadczamy. Nie zawsze potrafimy je nazwać, stąd wiele nieporozumień, kłopotów, a także nasze lub innych złe samopoczucie. Dlatego warto nieco zwerbalizować różnego rodzaju reakcje i zacząć je nazywać, już od najmłodszych lat…

niedziela, 12 kwietnia 2020

Tilar J.Mazzeo "Dzieci Sendlerowej"

Tytuł: Dzieci Sendlerowej
Autor: Tilar J.Mazzeo
Wydawnictwo: Bez Fikcji


Irena Sendler, czy też Irena Sendlerowa, zwana „kobiecym Schindlerem”, to jedna z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Tytuł ten otrzymała za zasługi z okresu II wojny światowej, kiedy to działając w konspiracji, m.in. w strukturach Rady Pomocy Żydom „Żegota”, prowadziła akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Wraz z grupą przyjaciół i oddanych współpracowników, często „dziewczyn od Radlińskiej”, udało jej się ocalić ponad dwa tysiące dzieci. Pomagała również dawnym kolegom i profesorom, a dzięki odwadze graniczącej z brawurą, stała się prawdziwą bohaterką. 

sobota, 11 kwietnia 2020

Danuta Zaremba "Jak tłumaczyć dzieciom matematykę"

Tytuł: Jak tłumaczyć dzieciom matematykę. Poradnik nie tylko dla rodziców
Autor: Danuta Zaremba
Wydawnictwo: Helion


Matematyka jest królową nauk – i choć wszyscy mający z matematyką problemy z pewnością negować będą to stwierdzenie, a jednak jest ono faktem. Niestety, system nauczania, a niekiedy i podejście nauczyciela sprawiają, że tak naprawdę większość osób matematyki nie lubi, a za tym stosunkiem do niej, idą negatywne oceny. Zresztą wyniki matur pokazują, że w Polsce rzeczywiście mamy z matematyką problem i nie dotyczy on tylko uczniów, ale i rzutuje na nauczycieli, podważając może nie tyle ich kompetencje, co sposób przekazywania wiedzy. Czy zatem można „zarazić” dziecko miłością do matematyki? Jak tłumaczyć zawiłe równania, geometryczne zagadki, całki czy potęgi, by stały się one zrozumiałe dla dzieci? 

czwartek, 9 kwietnia 2020

Paulina Mechło, Roksana Kosmala "Trening intelektu dla dzieci"

Tytuł: Trening intelektu dla dzieci 
Autor: Paulina Mechło, Roksana Kosmala 
Wydawnictwo: Sensus 


Według autorów rozwojowych teorii zdolności przekształcenia przez dziecko potencjału w dojrzały talent jest procesem i odbywa się w następujących po sobie etapach. Niezależnie od tego, w jakim kierunku rozwijają się zdolności dziecka, może, a nawet powinien towarzyszyć mu rozwój intelektualny. Zaczyna się on już od najmłodszych lat, w okresie określanym jako czas zabawy i eksploracji, bowiem dziecko posiada naturalną ciekawość, którą warto wykorzystać w kształtowaniu oraz rozwoju potencjału malucha. Nauka przez zabawę jest niezwykle efektywna i przynosi dużo lepsze efekty, niż w oderwaniu od niej. Dlatego też warto przemycać do zabaw różnorodne treści, zarówno o charakterze merytorycznym (dotyczące m.in. geografii, biologii, matematyki czy języka polskiego), jak i wpływające stymulująco na mózg. 

środa, 8 kwietnia 2020

Maciej Żbik, Renata Arendt-Dziurdzikowska, Magdalena Chmielewska "Alchemia snu. Od cierpienia do spełnienia. Metoda terapeutyczna " - KONKURS ZAKOŃCZONY

Terapia szyta na miarę XXI wieku. 

"Odbudowałam całą siebie. Wyszłam z chaosu. Uporządkowałam życie finansowe, już nie muszę się stresować. Mam stabilny związek, którego nigdy wcześniej nie miałam. Odnalazłam ścieżkę zawodową. Wiem dokładnie, co chcę robić, a to daje mi spokój, mimo oczywiście wielu znaków zapytania, co z tego wyniknie. Nigdy w życiu nie doświadczyłam takiego bycia na swoim miejscu. Zmieniłam życie o sto osiemdziesiąt stopni, także w przestrzeni materialnej. Przeniosłam się do innego miasta, do mężczyzny, którego kocham. Mam nową pracę i w tym roku zaczynam drugie studia: architekturę, czyli realizuję marzenie młodości. Wyszłam z ciemności, ze smutku. To nowe życie jest dla mnie absolutnie cudowne. Nie ma porównania ze starym, to jak dzień do nocy."- fragment relacji Eweliny, jednej z uczestniczek terapii Macieja Żbika

"Przez lata zgłębiałyśmy zagadnienia psychologii, rozwoju wewnętrznego i duchowości. Poznałyśmy wiele metod terapeutycznych. Ta, którą opisujemy w tej książce, wydaje się szczególna ze względu na jej twórcę i skuteczność. Dzięki niej terapia z impetem wkracza w XXI wiek. Maciej stworzył autorskie technologie terapeutyczne oparte na dorobku swojego mistrza Carla Gustava Junga i własnym trzydziestoletnim doświadczeniu medytacyjnym. Doskonalone przez wiele lat metody okazały się nadzwyczaj skuteczne w leczeniu traum i zaburzeń osobowości, w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów i łagodzeniu napięć, we wzmacnianiu kobiecości i męskości oraz równowagi psychicznej i szeroko pojmowanego zdrowia." - ze wstępu Renaty Arendt-Dziurdzikowskiej i Magdaleny Chmielewskiej.
/Powyższy opis pochodzi od wydawcy/. 


Pytanie konkursowe: w jaki sposób radzisz sobie z problemami?

Zwycięzca: Mariola P. z Poznania

Amy Harmon "Z piasku i popiołu"

Tytuł: Z piasku i popiołu 
Autor: Amy Harmon 
Wydawnictwo: NieZwykłe 


„Nasza nieśmiertelność tkwi w naszych dzieciach i ich dzieciach. W naszych gałęziach i korzeniach. To rodzina jest nieśmiertelnością. A Hitler niszczy nie tylko nasze gałęzie i korzenie, ale cale drzewa rodzin (…)” – te poruszające słowa doskonale oddają dramat Żydów. Mówi się o sześciu milionach ofiar holokaustu. Mimo iż jest on najlepiej udokumentowanym przypadkiem ludobójstwa, to i tak obliczenie dokładnie, ile Żydów padło ofiarą eksterminacji, jest praktycznie niemożliwe. 

wtorek, 7 kwietnia 2020

Grzegorz Kasdepke „Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet”

Autor: Grzegorz Kasdepke 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 



Są dzieci, które marzą o zostaniu strażakiem, lekarzem, kucharzem. Są też takie, które mają w planach loty międzygalaktyczne, które pragną, by kosmos był ich drugim domem i … od małego trenują różne umiejętności, które mogą być w statku kosmicznym przydatne. Na przykład nudzenie się i leżenie. Tyle tylko, że pod szkolną ławką, co – jak się domyślacie – niezbyt podoba się wychowawczyni. Ta zresztą musi mieć z takimi miłośnikami kosmosu przysłowiowe trzy światy. 

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

David Adam "Ukryty geniusz"

Tytuł: Ukryty geniusz
Autor: David Adam
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 


Przez wiele lat naukowcy twierdzili, że wykorzystujemy zaledwie 10 proc. swojego mózgu. Dziś już wiemy, że stwierdzenie to nie jest prawdziwe, bowiem pozostałe 90 proc. jest wręcz przeładowane różnymi zadaniami. Tyle tylko, że faktycznie nie wykorzystujemy całego potencjału naszego mózgu. Czy jest zatem jakiś sposób, by to zmienić? By móc szybciej przyswajać nowe wiadomości, rozwijać talent? Czy istnieje sposób na podniesienie poziomu inteligencji?

niedziela, 5 kwietnia 2020

Philip Houston, Michael Floyd oraz Susan Carnicero „Poznaj prawdę”

Tytuł: Poznaj prawdę. Agenci CIA zdradzą ci, jak przekonać każdego, by powiedział wszystko
Autorzy: Philip Houston, Michael Floyd oraz Susan Carnicero
Wydawnictwo: SQN



Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie sprawiają, że po kilku minutach znajomości mamy ochotę opowiedzieć im wszystko o sobie? W jaki sposób telemarketerzy wciągają nas w rozmowę i nawet się nie opamiętujemy, kiedy opowiadamy im o swojej sytuacji życiowej, a także dochodzimy do wniosku, że koniecznie musimy posiadać oferowanych przez nich produkt. Nawet jeśli w kontekście swojej osoby nigdy nie rozpatrywałeś tych kwestii, to z pewnością choć raz przeszło ci przez myśl, że oglądane na ekranach kin czy telewizorów przesłuchania różnią się od siebie, a w trakcie niektórych z nich, podejrzani są w stanie już po kilku pytaniach gotowi przyznać się do zarzucanych im czynów i dokładnie opisać, w jaki sposób popełnili przestępstwo. 

Ilona Łepkowska "Idealna rodzina"

Tytuł: Idealna rodzina
Autor: Ilona Łepkowska
Wydawnictwo: MUZA



Stwierdzenie, że nie jestem miłośniczką seriali, jest dość eufemistyczne, bowiem tak naprawę nie jestem w stanie docenić ani ich walorów artystycznych, ani wpływu, jaki mają na społeczeństwo. Słodkie słówka wypowiadane na ekranie, modelowe domy, modelowe życia, idealne fryzury i makijaż o poranku, perfekcyjne, wymuskane domy – wszystko to przyprawia mnie o drgawki. Co więcej, by ograniczyć styczność z mdłymi scenami serialowymi, zrezygnowałam nawet z posiadania telewizora, każdego dnia dziękując sobie za tę decyzję. 

Harlan Coben "Nieznajomy"

Tytuł: Nieznajomy
Autor: Harlan Coben
Wydawnictwo: Albatros 


Kłamiemy wszyscy i z tym stwierdzeniem trudno jest dyskutować, nawet jeśli większość z nas uspokaja swoje sumienie wiarą w to, że niedopowiedzenia czy tzw. białe kłamstwa nikomu nie szkodzą, a wręcz przeciwnie, wypowiadane są po to, by kogoś ochronić. A co z kłamstwami, które mają wpływ na czyjeś życie? Wypowiadamy je z zwykle z egoistycznych pobudek, manipulujemy informacjami lub celowo utrzymujemy kogoś w fałszywym przekonaniu po to, by zaspokoić swoje ambicje i zrealizować swoje cele. Zwykle nie przejmujemy się wówczas konsekwencjami lub też jesteśmy przekonani, że wypowiadane przez nas kłamstwa nigdy nie wyjdą na jaw. Co odważniejsi, na tych kłamstwach potrafią zbudować swoje życie, a jego jakość sprawia, że są przekonani o słuszności swojej decyzji. Przynajmniej do chwili, kiedy nie zjawi się Nieznajomy, kłamstwa te demaskując …

sobota, 4 kwietnia 2020

DIY: 3 pomysły na wiosenne prace plastyczne dla dzieci

Mimo iż wiosna w tym roku upływa skażona cieniem tragedii, warto wykorzystać ten czas, by pobyć z dzieckiem i wspólnie z nim odkrywać możliwości zwykłych przedmiotów, zmieniając je w prawdziwe cuda. 

Tym razem proponuję kolejne trzy wiosenne prace: ptaszki z rozety papierowej, kurkę z talerzyka oraz zajączki z jednorazowych kubeczków. jako terapeuta pracujący z osobami niepełnosprawnymi wiem, ile radości daje tworzenie takich pracy, o rozwoju motoryki już nie wspominając. I mimo iż w niektórych momentach twoja pomoc będzie niezbędna, to jednak większość etapów wykonania tych prac dziecko może zrealizować samodzielnie. 

piątek, 3 kwietnia 2020

Renata Arendt-Dziurdzikowska, Magdalena Chmielewska, Maciej Żbik „Alchemia snu. Od cierpienia do spełnienia. Metoda terapeutyczna”

Tytuł: Alchemia snu. Od cierpienia do spełnienia. Metoda terapeutyczna
Autorzy: Renata Arendt-Dziurdzikowska, Magdalena Chmielewska, Maciej Żbik
Wydawnictwo: Sensus

Większość z nasz dąży do szczęścia, choć nie zawsze dokładnie wiemy, czym to szczęście dla nas jest. Niestety różne sytuacje życiowe, problemy finansowe, zawodowe zawirowania, samotność lub też przeciwnie – toksyczne związki, wszystko to oddala nas od miejsca, w którym chcemy się znaleźć. Niektórzy z nas tkwią w danej sytuacji, nie chcąc opuszczać strefy komfortu i mimo kłopotów tak naprawdę nie chcą zmian, a nawet w sytuacji, kiedy otrzymują pomoc, sabotują swoje własne działania. Inni zaś latami poszukują drogi do celu, do szeroko pojętego szczęścia, wędrując od kursu do kursu, od coacha do coacha. Problemem jest często jest fakt, że i ta grupa nie chce zmian. Czasami też stosowane przez specjalistów metody nie są adekwatne do sytuacji, bądź też po prostu nie są odpowiednie dla danej osoby. Czy to oznacza, że nie warto próbować?

czwartek, 2 kwietnia 2020

Agnieszka Pietrzyk "Nikt się nie dowie"

Tytuł: Nikt się nie dowie 
Autor: Agnieszka Pietrzyk 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu. Jest w tym powiedzeniu wiele prawdy, bo choć ta podstawowa jednostka społeczna powinna być ściśle ze sobą związana w swej strukturze, a jej członkowie powinni darzyć się bezwarunkową miłością, zaufaniem, to tak naprawdę jest zupełnie inaczej. Historia pokazuje rodziny, w których zdradzano i bywano zdradzanym, zabijano brata czy ojca z zimną krwią, w których przemoc była na porządku dziennym. A choć pani Dulska, doskonale sportretowana przez Gabrielę Zapolską budziła niechęć, to tak naprawdę z Dulskiej ma coś większość z nas. Wolimy przeżywać dramaty w czterech ścianach, wolimy nie dzielić się swoimi problemami i kłopotami, starając się rozwiązać je w domowym zaciszu.