sobota, 29 lutego 2020

Katherine Woodfine "Pozytywka"

Tytuł: Pozytywka 
Autor: Katherine Woodfine 
Wydawnictwo: Dwukropek


Nawet dziś otwarcie nowej galerii handlowej przyciąga rzesze potencjalnych klientów, mimo iż są oni świadomi, iż po przestąpieniu progu sklepu zobaczą dokładnie te same marki, co gdzie indziej, a także podobną monochromantyczną przestrzeń. Co zatem przyciąga klientów galerii handlowych? Co sprawia, że godzinami potrafią chodzić od sklepu do sklepu, że są w stanie wydać dużo więcej, niż planowali? To swego rodzaju atmosfera luksusu jest tym magnesem, to poczucie, że są jedyni i wyjątkowi, to obietnica zmiany życia na lepsze wraz z każdym zakupem.

Z wizytą w Muzeum Medycyny i Farmacji w Sosnowcu

Od dzieciństwa fascynowała mnie medycyna i farmacja – szczególnie ta ostatnia, która miała dla mnie coś z magii. Farmaceuci, nierzadko bardziej wykwalifikowani i dysponujący większą wiedzą niż lekarze, tworzyli pigułki, różnego rodzaju maści i płyny, a cały ten proces miał w sobie wiele z magii. Dlatego też, kiedy Ślaski Uniwersytet Medyczny postanowił w swoich strukturach stworzyć Muzeum Medycyny i Farmacji wiedziałam, że koniecznie muszę tam trafić. Ciąża, liczne obowiązki oraz pierwsze miesiące życia Klary skutecznie mi to uniemożliwiły, ale zmobilizowana artykułem Artura Ptasińskiego w jednej z sosnowieckich gazet, postanowiłam w końcu tam dotrzeć.

piątek, 28 lutego 2020

Solidne schody do ogrodu

Taras przy domu to marzenie większości z nas. Szczególnie, jeśli prosto z niego możemy zejść do ogrodu. Niestety niekiedy bywa tak, że różnica poziomów sprawia, iż brak jest płynnego przejścia pomiędzy wspomnianym tarasem a ogrodem, co może stwarzać pewne ryzyko – można nie tylko z tarasu spaść, ale też zawadzić o niego nogą czy poślizgnąć się. Brak zejścia jest również niebezpieczny dla dzieci, dlatego warto pomyśleć o wykonaniu schodów prowadzących z tarasu do ogrodu. Oczywiście można zamówić ich wykonanie u specjalnej firmy (również tej, która wykonywała taras lub zajmowała się aranżacją ogrodu), ale w całkiem prosty sposób możemy też wykonać je samodzielnie. Przy okazji warto zadbać o odwodnienie, by odprowadzić wodę z posesji. 

J.D.Robb "Śmierć i ryzyko"

Tytuł: Śmierć i ryzyko
Autor: J.D.Robb
Wydawnictwo: Edipresse Książki


Z roku na rok rośnie liczba zamachów bombowych, a co za tym idzie – ofiar śmiertelnych. Temat zamachów nie dotyczy już nawet krajów islamskich, z którymi zwykle są one kojarzone, w ten sposób postępują również organizacje przestępcze. Jednak zamachowcy-samobójcy wciąż należą do rzadkości, dlatego też wzbudzają prawdziwą sensację, ale i przerażenie. Jeśli bowiem ktoś jest w stanie zabić nie tylko siebie, ale odebrać również życie innym ludziom musi być albo szalony albo bardzo przerażony.

Recenzja filmu: "Instynkt pierwotny"

Tytuł: Instynkt pierwotny
Reżyser: Nick Powell


Co może się stać, kiedy połączymy najlepszego myśliwego w świecie ludzi oraz w świecie zwierząt? Powstanie wówczas mieszanka wybuchowa, której użycie może mieć daleko idące konsekwencje. A jeśli do tego dodamy jeszcze niekompetencje wszystkich dookoła, robi się … śmiertelnie groźnie.

Rozmowy z autorem: Monika Janiszewska

Dziś moim gościem jest Monika Janiszewska, współautorka książki „(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat”, dziennikarka tygodników regionalnych, freelancerka publikująca artykuły z zakresu psychologii oraz specjalistka ds. PR promująca działania gabinetów psychoterapeutycznych. Mama 9-letniej Julii oraz 4-letniego Nikodema. 
Zapraszam do lektury wywiadu.

czwartek, 27 lutego 2020

Kazimierz Kyrcz Jr. "Chłopcy, których kochano za mocno"

Tytuł: Chłopcy, których kochano za mocno
Autor: Kazimierz Kyrcz Jr.
Wydawnictwo: HarperCollins


Od lat prowadzone są badania odnośnie tego, co wpływa na osobowość, a także na sposób zachowania się człowieka. Czy to geny czy może sposób wychowania i otaczające nas środowisko mają większy wpływ na jednostkę? Czy można działając świadomie lub w sposób nieuświadomiony wykreować potwora? Czy kochając za bardzo można zrobić komuś krzywdę?

Interesujące ujęcie tego tematu znajdziemy u Kazimierza Kyrcza Jr., który w swojej książce pt. „Chłopcy, których kochano za bardzo” przedstawia nam właśnie takie psychopatyczne osobowości. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins pozycja nie jest jednak książką psychologiczną czy naukową, w nasze ręce trafia natomiast pastisz powieści kryminalnej, choć przesyconej dużą dozą polskiej obyczajowości i … kobiet kochających za bardzo.

Donato Carrisi "W labiryncie"

Tytuł: W labiryncie
Autor: Donato Carrisi
Wydawnictwo: Albatros 


Wyobrażasz sobie, jak straszne to musi być uczucie obudzić się po piętnastu latach? Jak okropna musi być świadomość, że ten czas przeciekł przez palce, a ty nawet nie byłeś tego świadomy? Trauma na widok swojej postarzałej twarzy w lustrze jest zapewne ogromna, podobnie jak strach przed otaczającym nas światem, w którym prawdopodobnie wszystko się zmieniło. Rodzice mogli już odejść, przyjaciele stali się już innymi ludźmi, założyli rodziny. Wszystko poszło do przodu, tylko ty utknąłeś w pułapce niby-snu.

środa, 26 lutego 2020

Paulina Mechło i Roksana Kosmala "Super pamięć"

Tytuł: Super pamięć
Autor: Paulina Mechło i Roksana Kosmala
Wydawnictwo: Sensus


Okazuje się, że ćwiczyć można nie tylko swoje ciało, ale też mózg. Ćwiczenia te są naprawdę łatwe, a wykonywane regularnie przynoszą wspaniałe rezultaty. Dzięki nim można poprawić zarówno pamięć i koncentrację, jak też usprawnić logiczne myślenie. A to przydaje się od najmłodszych lat i procentuje zarówno w szkole, jak i na studiach czy w pracy. Dlatego też tak popularne są wszelkiego rodzaju kursy szybkiego zapamiętywania, opierające się właśnie na rozmaitych ćwiczeniach mózgu, a także poznaniu różnego rodzaju technik, dzięki którym bez trudu możemy zapamiętać wiele rzeczy.

Piotr Strzeżysz "Zaistnienia"

Tytuł: Zaistnienia
Autor: Piotr Strzeżysz
Wydawnictwo: Bezdroża


Jedni podróżują po to, by robić piękne zdjęcia umieszczane późnej w mediach społecznościowych, inni po to, by pochwalić się znajomym pobytem na Malediwach czy Dominikanie, choć tak naprawdę nie potrafią nic o tych miejscach powiedzieć, nie wyszli bowiem poza hotelowa bramę. Są też tacy, którzy podróżują dla przyjemności samego podróżowania, dla przemierzanych kilometrów i ludzi poznanych w drodze. Jest jeszcze jedna grupa podróżników – tacy, którzy tę swoją drogę opisują w rozmaity sposób, dzieląc się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem blogów czy też książek. 

Słodki podwieczorek:Keks klasyczny

Choć do Wielkanocy zostało jeszcze nieco czasu, zaczęłam już testować nowe przepisy. Przyznam, że z różnym skutkiem, niekiedy bowiem trudno się oprzeć wrażeniu, że w przepisie zabrakło danego składnika, nie zawsze też efekt jest taki, jakiego oczekiwałam. Czasami też smak danej potrawy znacząco odbiegał od tego, do czego jestem przyzwyczajona i co lubię. Jednak keks, na który przepis podaję, to przysłowiowy "strzał w 10" i bez wątpienia jedna z najlepszych wersji tego ciasta, jaką kiedykolwiek przygotowałam. Bez wątpienia zatem zagości na moim świątecznym stole! 

wtorek, 25 lutego 2020

Anna Olej-Kobus „Polska. Księga miejsc wyjątkowych”

Tytuł: Polska. Księga miejsc wyjątkowych
Autor: Anna Olej-Kobus
Wydawnictwo: Dwukropek



Posiadanie dziecka zmienia wiele rzeczy, ale też odkrywa przed rodzicami nowe możliwości, nową drogę życia. Zmieniają się też podróże, pewne rzeczy stają się już niemożliwe, trudniejsze, co nie znaczy, że z dzieckiem podróżować nie warto. Wręcz przeciwnie – świeżość spojrzenia, dziecięca otwartość i ciekawość świata sprawiają, że i my inaczej patrzymy na znane nam przecież zjawiska, miejsca, kraje i zabytki. Wystarczy odpowiednio zaplanować podróż z małym odkrywcą, dostosować program do możliwości małych nóżek czy koncentracji, by czerpać radość z rodzinnych wypraw. Co więcej, posiadanie dziecka to doskonała okazja, by zacząć zwiedzać … Polskę, po której podróż zwykle odkłada się na czas bliżej nieokreślony. Okazuje się bowiem, że i w rodzimym kraju można znaleźć prawdziwe cuda i rzeczy, które zasługują na naszą uwagę, bo są „naj..., naj...”.

poniedziałek, 24 lutego 2020

Maria Adolfsson "Doggerland. Podstęp"

Tytuł: Doggerland. Podstęp
Autor: Maria Adolfsson
Wydawnictwo: W.A.B.


Życie w małych społecznościach ma niewątpliwie swoje zalety i wady, zaś to, czy zdołamy się zaaklimatyzować w takim miejscu o ograniczonej przestrzeni i w zamkniętej społeczności uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od naszej wytrwałości i odporności psychicznej. Im mniejsze i bardziej jednorodne społeczeństwo, tym trudniej ten proces adaptacji przebiega, co więcej, nigdy może nie dość do poczucia, że jesteśmy u siebie i że miejscowi traktują nas jak swoich.

niedziela, 23 lutego 2020

Dale Carnegie „Jak rozwinąć swoją karierę?”

Tytuł: Jak rozwinąć swoją karierę
Autor: Dale Carnegie
Wydawnictwo: Sensus


Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego osoby dysponujące podobnymi do ciebie umiejętnościami zarabiają lepiej, pracują w bardziej prestiżowych firmach lub rozwijają własne działalności? Gdzie ukryty jest sekret ich awansu, dlaczego ich kariera się rozwija podczas gdy twoja zdaje się tkwić w miejscu? Być może to kwestia tego, iż oni wzięli ster swojego życia w ręce i zgodnie z zamierzonym planem karierę te misternie budują, rozwijają. Jednak nie jest to tajemnica niedostępna dla innych – i ty możesz postawić na karierę, niezależnie od tego, czy twoim celem będzie dążenie do odejścia z firmy i rozpoczęcia działalności gospodarczej czy też awansowanie zgodnie z hierarchią schematu organizacyjnego bądź wreszcie rozwijanie swoich kompetencji i występowania w charakterze eksperta na zajmowanym już stanowisku. 

sobota, 22 lutego 2020

E.G.Scott "Nic o mnie nie wiesz"

Tytuł: Nic o mnie nie wiesz
Autor: E.G.Scott
Wydawnictwo: MUZA


Czy można być z kimś w związku przez wiele lat i nie znać prawdziwego oblicza tej osoby? Czy można zasypiać i budzić się koło praktycznie obcego człowieka łudząc się, że możemy mu zaufać, że on poświęci się dla nas w równym stopniu, jak my się dla niego poświęcamy? Okazuje się, że nie do końca i zawsze warto być ostrożnym oraz świadomym tego, że w żaden sposób nie mamy ani pełnego wpływu, ani kontroli nad drugą osobą. 

Cal Newport "Praca głęboka"

Tytuł: Praca głęboka
Autor: Cal Newport
Wydawnictwo: Studio Emka


Dlaczego jedne osoby są w stanie wykonać w ciągu dnia wiele rzeczy, łącząc pracę zawodową z wychowaniem dziecka czy realizacją hobby, inni zaś nie potrafią w terminie oddać jednego projektu? Dlaczego jedne osoby są w stanie napisać pracę w jeden wieczór, innym zajmuje to cały semestr? Dlaczego jedne osoby biorące udział w interdyscyplinarnych projektach mają jeszcze czas na życie prywatne, inni zaś mają wrażenie, że wskazówki zegara przyspieszają, uniemożliwiają im dokończenie wszystkich zadań, które na nich spoczywają? 

piątek, 21 lutego 2020

DIY: Jak przygotować warsztat pracy?

źródło:pixabay
O tym, że majsterkowanie może stać się nie tylko hobby, ale i sposobem na życie możemy przekonać się obserwując sukcesy blogów DIY czy programów telewizyjnych poświęconych różnorodnym czynnościom zmierzającym do stworzenia "czegoś z niczego". To również sposób na kreowanie własnego otoczenia w indywidualny (i niepowtarzalny sposób), a także jedna z metod prowadzących do osiągnięcia w pełni zero waste home.

Niezależnie od tego, w jakiej formie realizujemy swoją pasję i jak daleko ona sięga, z pewnością przyda nam się osobny kącik, by móc w spokoju pracować nad kolejnymi projektami. Tylko osoby, które tworzą coś samodzielnie wiedzą, jak szybko może wówczas w mieszkaniu pojawić się bałagan, zaś fragmenty materiałów, drewienek, metalowych części czy kabli rozciągniętych po całym domu z pewnością nie sprzyjają funkcjonalności mieszkania. Warto zatem postawić na własny „warsztat”, którym może być – w zależności od możliwości – wydzielone miejsce w danym pomieszczeniu lub też wydzielone pomieszczenie. Ja tworzę przy małym stoliku w kuchni, zaś wszystkie materiały trzymam w odpowiednio oznakowanych pudełkach w szafie w przedpokoju, choć marzę o domku i warsztacie ukrytym w piwnicy czy garażu. Niezależnie jednak od tego, jaką powierzchnią pracy dysponujemy, osiągane rezultaty w dużej mierze zależą od wyposażenia tego warsztatu czy racjonalnej jego organizacji. 

czwartek, 20 lutego 2020

Laura Mucha "No właśnie, miłość"

Tytuł: No właśnie, miłość
Autor: Laura Mucha
Wydawnictwo: Marginesy



Czy miłość to coś więcej niż tylko efekt działania na nas hormonów i różnych substancji uaktywniających się w naszym organizmie na skutek zakochania? Czy istnieje prawdziwa miłość i co to w ogóle znaczy? Ile prawdy jest w stwierdzeniach „miłość do grobowej deski” czy „zakochać się od pierwszego wejrzenia”? Jak poradzić sobie z utratą tej miłości i … ponownie zakochać? To pytania, z którymi zmaga się większość osób. Wszyscy chcemy bowiem kochać i być kochanym, niestety – z różnych względów – nie każdemu jest to dane. Czy możemy jednak wpłynąć na tę miłość, na drugą osobę? Jak szczęśliwie się zakochać?

K.N.Haner "Sny Morfeusza"

Tytuł: Sny Morfeusza
Autor: K.N.Haner
Wydawnictwo: Editio Red


Karierę przez tzw. łóżko zrobiło wiele kobiet, a współcześnie w pewnych środowiskach, taka droga na szczyt jest nawet wpisana w specyfikę zawodu. Bierze się to zapewne z faktu, iż niektórym wydaje się, że w inny sposób nie osiągną tego, o czym marzą, zaś mężczyźni skrupulatnie wykorzystują ten fakt. Jednak niekiedy jest tak, że to mężczyzna wychodzi z propozycją, a nawet żądaniem seksu , jasno dając do zrozumienia, iż w przeciwnym wypadku nie ma szans na awans czy w ogóle otrzymanie danego stanowiska.

Sarah Bailey "Mroczne jezioro"

Tytuł: Mroczne jezioro
Autor: Sarah Bailey
Wydawnictwo: Edito Black


Bardzo często jest tak, że pomimo pięknej fasady, budynek skrywa w sobie zrujnowane wnętrza czy śmierdzące podwórka. Także ludzie, zarówno pojedyncze osoby, jak i całe rodziny, mogą przywdziewać piękne maski, które pokazują jak bardzo idealne jest ich życie. Niestety prawda często jest szokująca tyle tylko, że czasami wychodzi na jaw zbyt późno. Maski wdziewają bowiem ludzie emocjonalnie niestabilni, mający problem z określeniem swojej osobowości, niepewni siebie, ale też tacy, którzy do perfekcji doprowadzili manipulację. 

środa, 19 lutego 2020

Dorinda Outram "Panorama Oświecenia"

Tytuł: Panorama Oświecenia
Autor: Dorinda Outram
Wydawnictwo: Arkady


„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko” - pisał Adam Mickiewicz, a słowa te stanowią pochwałę uczuć, silniejszych niż rozum czy praktyczne podejście do życia. Jednak to właśnie rozum i praktycyzm stoją za sukcesem tak wyjątkowej epoki, jaką było bez wątpienia Oświecenie. Mimo iż zwykle termin ten kojarzymy z czasami szkolnymi i z literaturą tego okresu, znajdującą się w kanonie lektur szkolnych, to jednak Oświecenie dotyczy znacznie szerszej sfery. Swoim zakresem obejmuje bowiem całokształt zjawisk i procesów zachodzących w XVIII i pierwszych latach wieku XIX w Europie. Charakteryzuje się też określonymi cechami ideologii, myśli filozoficznej, sztuki, a także formami rozpowszechniania i obiegu piśmiennictwa. Co więcej, Oświecenie miało zasięg ogólnoeuropejski, a choć za jego centrum kulturowe uważano Paryż, zaś język francuski stał się językiem elity intelektualnej i towarzyskiej, to wymiana myśli następowała tak naprawdę pomiędzy różnymi krajami. A choć „epoka Oświecenia jest jak ocean targany w różne strony przez potężny system wiatrów i pływów” - jak pisze Dorinda Outram, to jednak na tym oceanie na wyżyny wyniesiona została sztuka, muzyka czy literatura.

(Nie tylko)Walentynkowa czekolada

Prawdziwa czekolada do picia powinna być gęsta i aksamitna. Właśnie na taką czekoladę wybierałyśmy się z Klarą w Walentynki, by uczcić ten wyjątkowy dzień miłości. Niestety przeziębienie skutecznie uniemożliwiło nam jakiekolwiek wyjście, dlatego też postanowiłam taka czekoladę przyrządzić samodzielnie. Nie z gotowego proszku, który za niecałe 2 zł można kupić w sklepie, ale z czekolady, mleka i śmietanki. Wówczas wychodzi gęsta i aromatyczna. Taka, jak powinna być. A żeby umilić sobie jeszcze czas choroby, na wierzch dałam ubitą śmietankę 30 proc. Kalorycznie i rozpustnie, ale co tam – w końcu od czasu do czasu warto coś tak słodko uczcić!

Planer. Sztuka wojny Sun Tzu

Tytuł: Planer. Sztuka wojny Sun Tzu
Wydawnictwo: OnePress


„Nie mam czasu”, „Gdybym miał więcej czasu, to ...” - jak często wypowiadamy te słowa? Jak często mówimy o czasie w kontekście jego braku? Przykładamy wielką wagę do upływu sekund, godzin, dni, zwykle biernie obserwując przemijające chwile, a jednocześnie stresując się, że tego czasu zostało nam coraz mniej. Jednocześnie z zazdrością patrzymy na te osoby, które bez problemu łączą pracę zawodową z wychowaniem dziecka i realizowaniem pasji, które w terminie oddają wszystkie projekty, które są w stanie być aktywnymi na wielu płaszczyznach. Czy zatem kryją oni jakiś sekret? Czy potrafią tymczasem lepiej zarządzać?

wtorek, 18 lutego 2020

Stefano Zuffi "Caravaggio. Zbliżenia"

Tytuł: Caravaggio. Zbliżenia
Autor: Stefano Zuffi
Wydawnictwo: Arkady


Przedstawiane na sposób rodzajowy sceny biblijne, martwe natury, charakterystyczne ostre kontrasty światła i cienia – wszystko to charakteryzuje wielkiego mistrza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli wczesnego baroku, czyli Caravaggia (a właściwie Michelangela Merisi). Ten urodzony w lombardzkiej miejscowości Caravaggio malarz ze swoim niepowtarzalnym stylem, znalazł licznych naśladowców, zwanych caravaggionistami. Malarstwo mistrza Caravaggio jest na tyle uniwersalne, że do dziś rozpływamy się w zachwycie, niemal celebrując chwile kontaktu z jego dziełami. Stanowiące przykład zastosowania tzw. maniera tenebrosa, osadzenia scen w mrocznej, nocnej scenerii obrazy budzą niezwykłe emocje, od zachwytu, poprzez niepokój. Z ciemnego tła wyłaniać się mogą zarówno piękne klejnoty, kwiaty czy owoce, jak i straszliwe meduzy z otwartymi ustami czy pełne cierpienia twarze ukrzyżowanych.

poniedziałek, 17 lutego 2020

Anna Wawrykowicz "Zakochana w Barcelonie"

Tytuł: Zakochana w Barcelonie
Autor: Anna Wawrykowicz
Wydawnictwo: Novae Res


W Barcelonie nie można się nie zakochać. Stolica Katalonii to nie tylko mieszanka gotycko-modernistycznych budowli, przestrzeni wypełnionych sztuką oraz targów i galerii handlowych. To miasto, które nigdy nie zasypia, w którym zakocha się zarówno romantyk, zauroczony piaszczystym wybrzeżem czy Barrio Gòtico, jak i miłośnik sztuki, który może całymi godzinami wędrować po muzeach i galeriach sztuki. To także prawdziwy raj dla smakoszy życia, którym do gustu przypadną niezliczone knajpki i lokalne bary tapas. Właśnie w Barcelonie aż siedem z dziewięciu zabytków wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaś każda z wyróżnionych budowli jest dziełem „czarodzieja architektury”, czyli Antoniego Gaudiego. 

Annie Ward "Piękne zło"

Tytuł: Piękne zło
Autor: Annie Ward
Wydawnictwo: Czarna Owca


Niemal w każdym z nas jest coś z Pani Dulskiej. Lubimy idealne rzeczy i w taki właśnie sposób usiłujemy kreować własne życie, a kiedy nam to nie wychodzi, staramy się przynajmniej, by sprawiało wrażenie idealnego. Niestety bardzo często utrzymywanie pozorów wymaga wiele energii, często też staje się coraz bardziej frustrujące. Im bardziej się bowiem staramy, tym mocniej nasza rzeczywistość odbiega od tej z wyobrażeń. Tymczasem otoczenie widzi piękny obrazek i nawet gdybyśmy potrzebowali pomocy, nikt nie jest w stanie jej udzielić. Dopiero wówczas, kiedy wydarzy się tragedia, ludzie dookoła otwierają szeroko oczy ze zdumienia, przekonując siebie, że to była taka idealna rodzina. A przecież ideały nie istnieją…

Marianne Williamson "Do szczęścia przez łzy"

Tytuł: Do szczęścia przez łzy
Autor: Marianne Williamson
Wydawnictwo: Kobiece



O cierpieniu napisano już wiele artykułów czy rozpraw naukowych, ale ilość pozycji wydawniczych w żadnym stopniu nie przekłada się na poprawę jakości naszego funkcjonowania. Dlaczego wciąż cierpimy? Co jest źródłem tego bólu i czy istnieje sposób (oraz szansa), by znaleźć ukojenie? Przekonamy się o tym dzięki książce, która – jako jedna z niewielu – koncentruje się nie tylko na teoretycznych rozważaniach odnośnie natury cierpienia, ale pozwala nam to cierpienie przekształcić w coś konstruktywnego, a nawet … w szczęście.

piątek, 14 lutego 2020

Elżbieta Ceglarek "Moja Asteroida" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Trzydziestokilkuletnia Zosia, piękna stewardessa, jest w udanym związku z przystojnym pilotem. Gdy pojawia się zdrada, obojgu załamuje się świat. Mężczyzna niestrudzenie walczy o serce kobiety, lecz o względy Zosi zaczyna ubiegać się także intrygujący lekarz kardiolog. Utrata zaufania do mężczyzn i lęk powodują, że jej serce pozostaje niewzruszone.
/opis wydawnictwa/

Pytanie: Jak sobie wyobrażasz idealne Walentynki?

Dmitrij Mereżkowski „Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów”

Tytuł: Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów
Autor: Dmitrij Mereżkowski
Wydawnictwo: MG


Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o Leonardo da Vinci, włoskim artyście, prawdziwym człowieku renesansu, a właściwie geniuszu, którego talent i osiągnięcia do dziś budzą zdumienie i są przedmiotem badań. Studiował on anatomię, matematykę, mechanikę, botanikę, a także optykę. Był malarzem, architektem, rzeźbiarzem, doskonałym wynalazcą oraz teoretykiem sztuki. Urodził się on w miejscowości Vinci (stąd przydomek) w pobliżu Florencji, zaś jego pierwszym mistrzem był Andrea del Verrocchia, którego wkrótce jednak prześcignął talentem. Później pracował w Mediolanie na dworze Sforzów, tworząc tak wspaniałe dzieła, jak m.in. „Ostatnia wieczerza”.

My jednak poznajemy Mistrza w chwili, kiedy jest już znany na całym świecie i przybywa do Florencji z Mediolanu na polecenie księcia. Jego zadaniem jest nabycie kosztownych dzieł z biblioteki Wawrzyńca Medyceusza. Malarz zatrzymuje się w domu wielkiego miłośnika starożytności i swego przyjaciela zarazem, Cipriota Bonnacorsi. Przyjmuje też do swojej pracowni młodego i spragnionego wiedzy chłopaka, Giovanniego Beltraffio. 

czwartek, 13 lutego 2020

Idealny prezent dla wielbiciela zwierząt

W ciągu roku obchodzimy wiele świąt związanych ze zwierzętami i im poświęconych. I choć najbardziej znana data, to 4 października, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt, to mamy też Dzień Psa, Dzień Kota, a nawet Dzień Zwierząt Hodowlanych, Dzień Pszczoły i wiele wiele innych. Tak naprawdę jednak, by kochać zwierzęta i robić im prezenty w postaci pieszczot, długich spacerów, smakołyków czy zabawek, nie potrzeba jest specjalnej okazji. Tak, jak nie potrzeba specjalnie się zastanawiać, jaki prezent wręczyć osobie kochającej zwierzęta, niezależnie od tego, czy jest ich posiadaczem, czy też nie. Powszechnie bowiem wiadomo, że miłośnicy zwierząt najbardziej lubią prezenty związane właśnie ze zwierzętami i ucieszy ich wszystko, co będzie miało wizerunek zwierzęcia lub dane zwierze przypominało. Ja sama, jako posiadaczka kotki o imieniu Merida (od Meridy Walecznej) i psa Misia (choć podobnego do Lisa) uwielbiam przedmioty mające „zwierzęcą duszę”. Jaki zatem prezent dla wielbiciela zwierząt wybrać?

Nancy Springer "Sprawa leworęcznej lady. Enola Holmes, t.2"

Autor: Nancy Springer
Wydawnictwo: Poradnia K



Nie ma chyba osoby, a szczególnie miłośnika kryminalnych historii, który nie słyszał o Sherlocku Holmesie, genialnym detektywie obdarzonym niezwykłym zmysłem obserwacyjnym i umiejętnością beznamiętnej analizy faktów. Dzięki tym talentom odnosi same sukcesy, zaś jego sława zatacza coraz szersze kręgi. Może właśnie dlatego fakt, że zaginęły dwie kobiety jego życia, matka i siostra, jest dla niego tak wstrząsający. O swoich utrapieniach nie mówi nawet najlepszemu przyjacielowi, doktorowi Johnowi Watsonowi. Fakt, że ten po założeniu rodziny nie uczestniczy już w śledztwach Holmesa, skupiając się na karierze doktora nauk medycznych, ale w rzadkich chwilach spotkań widzi przygnębienie detektywa. Dlatego też postanawia udać się do jego konkurenta, naukowca perdytorysty, doktora Ragostina, by powierzyć mu odnalezienie Enoli Holmes. 

środa, 12 lutego 2020

Kenneth Oppel "Bezkresny"

Tytuł: Bezkresny
Autor: Kenneth Oppel
Wydawnictwo: Dwukropek


Nie ma chyba osoby, która nie lubi się bawić kolejkami, lub też koleją podróżować. Ta ekscytacja związana z wyjazdem, wielka maszyna, która mknie ciągnąc wagony i wioząc nas ku przygodzie – wszystko to wspaniale działa na naszą wyobraźnię. I trudno nam sobie wyobrazić czasy, w których nie było jeszcze kolei czy też niedostępne rejony świata, które pociąg przemierzał z wielkim trudem, przedzierając się przez góry.

W Kanadzie, linia kolejowa łącząca dwa miasta portowe: Montreal z Vancouver, leżące na przeciwnych krańcach kraju, powstawała pod koniec XIX wieku, zaś jej budowa trwała dziesięć lat. Jedną z osób pracujących przy powstaniu Kanadyjskiej Kolei Pacyficznej, bo tak się ona nazywała, był ojciec Williama Everetta. Chłopca poznajemy, kiedy przyjeżdża wraz z mamą powitać tatę, z którym tak długo się nie widział. Dzięki uprzejmości dyrektora kolei, Corneliusa Van Horne, który proponuje chłopcu wspólną podróż pociągiem służbowym, ma szansę zrobić ojcu wspaniałą niespodziankę zjawiając się w niedostępnym dla przeciętnych osób miejscu, gdzie wszyscy świętować mają zakończenie budowy tej najdłuższej kolei na świecie. Niestety wydarzenie to przerywa gwałtowne zejście lawiny, która – gdyby nie interwencja ojca Williama – pozbawiłaby życia dyrektora Van Horne.

poniedziałek, 10 lutego 2020

Alice Hoffman "Totalna magia"

Tytuł: Totalna magia
Autor: Alice Hoffman
Wydawnictwo: Albatros



Nie jest łatwo być innym niż wszyscy. Począwszy od lat szkolnych, czy nawet przedszkolnych młody człowiek jest często wyszydzany, ośmieszany, skazany na społeczny ostracyzm. Powody tego rodzaju zachowań mogą być błahe, począwszy od piegów czy okularów po różnego rodzaju deficyty rozwojowe. A czy można odsunąć się od dziecka tylko dlatego, że jest … czarownicą?

Ludzie piętnują, wyszydzają, wyśmiewają się z innych często dlatego, że ich nie rozumieją lub też kieruje nimi strach. Nic zatem dziwnego, że Sally i Gillian nie miały łatwego życia. Pochodzące ze starego rodu czarownic dziewczynki, po tragicznej śmierci rodziców trafiły do osobliwego domu przy ulicy Magnolii. Dlaczego osobliwego? Zamieszkanego bowiem przez ich ciotki, Franny i Jet, czarownice czynnie zajmujące się magią. Z tego też powodu kobiety skazane były na niechęć okolicznych mieszkańców, która jednak nie przeszkadzała w odwiedzinach na ulicy Magnolii tym, którzy potrzebowali niekonwencjonalnej pomocy. Ciotki potrafiły rzucać rozmaite uroki i zaklęcia, choć szczególnie dobrze wychodziły im uroki miłosne…

niedziela, 9 lutego 2020

Jackson MacKenzie "Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej"

Tytuł: Odzyskaj siebie. Życie po toksycznym związku i przemocy emocjonalnej
Autor: Jackson MacKenzie
Wydawnictwo: Sensus


Przemoc emocjonalna, zwana również psychiczną, może przybierać różne formy dlatego też jest trudniejsza do wykrycia niż przemoc fizyczna. Co nie znaczy, że jest mniej groźna, zarówno dla relacji, jak i dla jej ofiary. Do przemocy tej można zaliczyć zarówno zastraszanie,groźby, jak i izolowanie z grupy, obrażanie, ignorowanie, czy nawet stalking. Kiedy przemocy tej ofiara poddawana jest przez długi czas, może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę. Nie tylko może ona zniszczyć poczucie własnej wartości, prowadzić do wystąpienia stanów lękowych czy depresji, ale nawet do targnięcia się na swoje życie. Kiedy tylko zauważymy jej symptomy, powinniśmy natychmiast szukać pomocy mimo iż jest to trudne. Tak naprawdę bowiem przemocy tej doświadczamy najczęściej ze strony osób najbliższych, które kochamy (i jesteśmy przyzwyczajeni do ich niewłaściwych zachowań). Tym trudniej jest zatem przyznać, nawet przed samym sobą, że tak bliska osoba może nas skrzywdzić. 

sobota, 8 lutego 2020

Janine Beacham "Śledztwa panny Rose. Rubiny i kominiarze"

Tytuł: Śledztwa panny Rose. Rubiny i kominiarze
Autor: Janine Beacham
Wydawnictwo: Dwukropek


Sytuacja dzieci w domach dziecka nigdy nie była łatwa, choć przez lata wiele się w tej kwestii zmieniło. W przeszłości bowiem pobyt w ochronce wiązał się nie tylko z wielką samotnością, ale i chłodem, skrajnym niedożywieniem, a dla tych, którzy przetrwali sierociniec – z nędzą. Normą było stosowanie kar cielesnych, nikt też nie przejmował się potrzebami dziecka. Jeśli jeszcze na czele placówki stał ktoś, dla kogo liczył się tylko zysk, dzieci były naprawdę w trudnej sytuacji. Jednak odejście z sierocińca było jeszcze gorsze, bowiem ucieczka oznaczała życie na ulicy, zaś potencjalny dom, jeśli dziecko „miało szczęście” być kupione, okazywał się najczęściej fabryką, w której mały człowiek musiał wykonywać najgorsze z możliwych prac. 

Karen Armstrong "Budda"

Tytuł: Budda. Portret człowieka przebudzonego
Autor: Karen Armstrong
Wydawnictwo: Czarna Owca


Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o Buddzie, która nie kojarzyłaby jego posążka, często kupowanego na straganach przez turystów w charakterze pamiątki z podróży. Kim jednak tak naprawdę był / jest Budda? Tak naprawdę nie jest to imię, a swego rodzaju tytuł. Oznacza on „ten, który się przebudził” , by dostrzec, czym tak naprawdę jest rzeczywistość. Tytuł ten został po raz pierwszy nadany człowiekowi urodzonemu w Nepalu jako Siddhartha Gautama. Choć większość osób kojarzy Buddę z Bogiem, to on sam się za niego nie uważał, zresztą nawet buddyści go tak nie traktują. Był to raczej człowiek, który osiągnął stan Oświecenia, czyli zgłębił znaczenie życia.

O tym właśnie, jak wyglądała ścieżka Siddhartha Gautama, w jaki sposób funkcjonował, co sprawiło, że stał się Buddą, przekonamy się dzięki lekturze niezwykle wciągającej książki, autorstwa Karen Armstrong. Ta pisarka, zajmująca się historią różnych religii, w swojej najnowszej pozycji, pt. „Budda” opisuje postać, która do dziś pozostaje fenomenem, i której filozofię życia chce wciąż zgłębiać wielu ludzi, nie tylko wyznawców buddyzmu. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca swego rodzaju biografia Buddy, to lektura dla wszystkich, którzy chcą więcej czuć i rozumieć, którzy pragną zmian w swoim życiu i poszukują nowej drogi, a także dla wszystkich tych, którzy są po prostu ciekawi tematu.

piątek, 7 lutego 2020

Marcin Kiszela "Reputacja"

Tytuł: Reputacja 
Autor: Marcin Kiszela
Wydawnictwo: W.A.B


Współczesny świat to niemal wirtualna już rzeczywistość, w której tak do końca nikt nie jest sobą. Social media przejęły kontrolę nad naszym życiem, a ten, kto nie jest w nich obecny, praktycznie nie istnieje. Stały się nie tylko narzędziem do rozpowszechniania pewnych treści, ale do kreowania życia – takiego, jakie większość z nas chciałaby mieć. Na potrzeby innych wdziewamy zatem maski, udając osoby, którymi nie jesteśmy, sprawiając wrażenie szczęśliwych, pięknych i radosnych. Wrzucane zdjęcia poprzedzone są wielogodzinną stylizacją, czujemy potrzebę dzielenia się każdym aspektem naszego życia, od tego prowadzonego w sypialni po skład każdego posiłku, który spożywamy.

czwartek, 6 lutego 2020

K.N.Haner „Drwal. Miłość, która narodziła się z natury”

Tytuł: Drwal. Miłość, która narodziła się z natury
Autor: K.N.Haner
Wydawnictwo: Editiored


„Życie jest za krótkie, by bać się zmian i podejmowania decyzji” - o prawdziwości tych słów często przekonujemy się jednak zbyt późno. Tkwimy zatem w nieszczęśliwych związkach, toksycznych relacjach nie chcąc zmienić swojego wyboru, zajmujemy stanowisko pracy, które przyprawia nas o ból głowy, dajemy sobą pomiatać szefowi tylko dlatego, że boimy się wyrazić swojego zdania, kurczowo trzymamy się firmy, a nawet zawodu, mimo iż jesteśmy nieszczęśliwi, wypaleni.

Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska „(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat”

Tytuł: „(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat”
Autor: Małgorzata Bajko, Monika Janiszewska
Wydawnictwo: Sensus


Wychowujemy dziecko według pewnych norm i wartości, wyznaczając mu (mam nadzieję) pewne granice i pozwalając mu w pewnym momencie na samodzielność. Skoro wzrasta, rozwija się przy nas, mamy doskonałą okazję, by każdego dnia uczyć się go coraz bardziej, budować z nim coraz mocniejsze relacje i … coraz lepiej rozumieć. No właśnie, z tym zrozumieniem jest bardzo różnie i niekiedy, nawet jeśli bardzo chcemy, to w pewnym momencie przychodzi nam do głowy myśl, że… ktoś podmienił nam dziecko. Niestety, również nasza latorośl może mieć takie same podejrzenia. Jak zatem znaleźć wspólny język z dzieckiem, jak się z nim komunikować, jak słuchać, by usłyszeć, a nawet jak zrozumieć (tak, to możliwe) przekonamy się dzięki wspaniałej książce pt. „(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat”.

Podróże z małym dzieckiem - to możliwe!

Aktywność fizyczna połączona z ciekawością świata dostępna jest dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu posiadania. Nie wszyscy jednak z niej korzystają, poszukując rozlicznych wymówek, by pozostać w domu. Jestem przekonana, że skoro podstawowym zadaniem rodziny jest zaspokojenie potrzeb wszystkich jej członków w maksymalnie możliwym stopniu, to zwarto zwrócić uwagę na relację rodzic – dziecko i … budować ją wszelkimi sposobami. W tym właśnie mieści się m.in. nauka wszelkich norm społecznych, umiejętność dbania o swoje bezpieczeństwo, organizacji czasu wolnego, zaspokojenie potrzeb poznawczych i ciekawości świata. Warto zatem uczyć dziecko sposobu korzystania z bogactwa natury, z dostępu do różnych cudów, zarówno przyrody, jak i architektury czy tych związanych z szeroko pojętą sztuką. Nauka jest najbardziej efektywna, kiedy dzieje się niejako sama, bez wysiłku, „przy okazji”. Rodzice żyjąc w pewien sposób pokazują dziecku możliwości stwarzane przez otoczenie, a także granice tych możliwości. Już Dalajlama w swoim przesłaniu namawiał, by „odwiedzić raz na rok jakieś nowe, nieznane miejsce”. Warto zatem połączyć aktywność fizyczną z zaspokojeniem naturalnej ciekawości świata, to bowiem znacząco poprawi jakość naszego życia i sprawi, że nasz model hierarchii potrzeb choć może będzie wyglądał nieco inaczej niż ten Maslowa, to jednak będzie tylko nasz, my zaś będziemy potrafili potrzeby te zaspokoić. 

środa, 5 lutego 2020

Shannon Hale i LeUyen Pham "Najlepsze przyjaciółki"

Tytuł: Najlepsze przyjaciółki
Autor: Shannon Hale i LeUyen Pham
Wydawnictwo: Jaguar


Dla niektórych osób szkolne czasy jawią się jako okres nieskrępowanej zabawy, fascynacji światem, nawiązywania rozmaitych relacji. Są jednak osoby, którzy nawet po latach wspominają szkołę z niechęcią, dla których uczęszczanie do niej było ciągiem traumatycznych wydarzeń i pozostawiło trwały ślad w ich psychice. Taka sytuacja ma miejsce zwykle, kiedy do szkoły masowej trafia dziecko z pewnymi deficytami, problemami wychowawczymi, bądź też dziecko, określane przez rówieśników jako „inne”. 

Joanna Papuzińska "Asiunia"

Tytuł: Asiunia
Autor: Joanna Papuzińska
Wydawnictwo: Literatura


Czy dzieciom należy mówić o wojnie? W jaki sposób poruszyć ten temat, co powiedzieć? Jak sprawić, by zapamiętało, że wojna jest złem, a jednocześnie nie skrzywdzić delikatnej psychiki dziecka? Odpowiedź przynosi piękna książka autorstwa Joanny Papuzińskiej, wydana w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa Literatura powieść dla dzieci to dowód na to, że trudne kwestie można poruszać opierając się na prawdzie, ale odpowiednio dostosowanej do sposobu pojmowania przez dziecko rzeczywistości. Książka „Asiunia” nie bez przyczyny trafiła do kanonu lektur szkolnych, bowiem stanowi doskonały bodziec do rozmowy z dziećmi o trudnych czasach, o tym, jakie konsekwencje pociąga za sobą wojna i jak bardzo człowiek może skrzywdzić człowieka. 

wtorek, 4 lutego 2020

K.N. Haner "Sponsor” T. 1 i T. 2 - KONKURS ZAKOŃCZONY

Kalina wiedzie niemal idealne życie. Ma cudownych rodziców, energiczną rezolutną siostrę i wiele planów na przyszłość. Oprócz tego nie wdaje się w relacje damsko-męskie, bo najnormalniej w świecie nie ma na to ani czasu, ani ochoty. Wszystko się zmienia pewnego dnia, gdy jadąc rowerem na uczelnię, wjeżdża w auto pewnego mężczyzny.
Nathan na pozór nie ma żadnych problemów. Pieniądze, własna firma i wysoki status społeczny ułatwiają mu kontakty z kobietami. Nie zależy mu jednak na stałym związku, ale raczej na spełnianiu własnych zachcianek i fantazji. Nie spodziewa się, że najzwyklejsza dziewczyna na świecie wywróci jego świat do góry nogami.
Co się stanie, gdy serce przestanie słuchać rozumu? Kalina i Nathan będą błądzić w krainie niedomówień i niepewności, ale rodzące się między nimi uczucie przyniesie nadzieję na lepsze jutro. Czy to wystarczy, by Nathan zmienił swoje przyzwyczajenia? Może to Kalina będzie dyktować warunki? W tej grze nie ma jasnych zasad, są tylko najciemniejsze zakamarki miłości, która wbrew pozorom nie jest prosta.
Historia o dziewczynie, która oprócz miłości nie ma nic, i o mężczyźnie, który ma wszystko oprócz miłości.

/opis wydawnictwa/

Zadanie: Czy przyjęłabyś ofertę spotkania z mężczyzną za pieniądze? W jakiej sytuacji?

Słodki podwieczorek: Babka piaskowa

Choć Wielkanoc rzeczywiście zbliża się „wielkimi krokami” (tak zawsze mówiła moja nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, strasząc nas wystawianiem ocen), to wszelkiego rodzaju babki i serniki są na moim stole cały rok. Co więcej bardzo je lubię, a po babki, jako ciasta szybkie i niezbyt słodkie, idealne do codziennej kawy, sięgam wyjątkowo chętnie. Dziś zatem propozycja kolejnej babki, którą wczoraj robiłyśmy z Klarą. Tak jak ostatnio zapowiadałam, dodałam do części ciasta nieco kakao, bo wolę takie mieszańce – zyskują wówczas interesujący smak. Możecie je jednak zrobić bez tej modyfikacji, według poniższego przepisu. 

K.N.Haner "Rysunkowy chłopak” - KONKURS ZAKOŃCZONY

Pełna dramatyzmu i emocji powieść o zwykłej dziewczynie, którą spotyka wymarzonego mężczyznę. 
Od tragicznej śmierci brata Diana z dnia na dzień popada w coraz większą depresję. Dziewczyna nie potrafi cieszyć się z czegokolwiek, a wypadek na uczelni sprawia, że ma ochotę ze wszystkiego zrezygnować, nawet z wymarzonych studiów artystycznych. Jest przekonana, że nie ma siły walczyć o swoją przyszłość, a tym bardziej o siebie. Wtedy poznaje Ryana. Ten jeden moment sprawia, że wszystko się zmienia. Mężczyzna wydaje się być idealny, pomaga jej odnaleźć radość życia i poradzić sobie z problemami. 
Czasami jednak nic nie jest takie, jakim się wydaje. Chwile są ulotne, a czasu nie da się zatrzymać. 
Czy Diana i Ryan zdołają oszukać przeznaczenie? 

/opis wydawnictwa/ 

Zadanie konkursowe: Jak wygląda Twój "Rysunkowy chłopak” 

Jon Kabat-Zinn „Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu”

Tytuł: Obudź się. Jak praktykować uważność w codziennym życiu
Autor: Jon Kabat-Zinn
Wydawnictwo: Czarna Owca



Ostatnie lata przyniosły powrót takich nurtów, jak bycie tu i teraz czy minimalizm. Po latach, kiedy zachłysnęliśmy się nieograniczonym dostępem do dóbr, kiedy daliśmy się zmanipulować i uwierzyliśmy, że musimy posiadać wszystko, co tylko jest dostępne i że wszystko się nam należy, zaczęliśmy się zastanawiać, czy na pewno tak jest. Podobnie zresztą, jak modna jeszcze niedawno gonitwa oraz wielozadaniowość, która ceniona była szczególnie przez pracodawców, a która ostatecznie wcale nie okazała się prowadzić do większej wydajności. 

poniedziałek, 3 lutego 2020

K.N.Haner "Złe miejsce"

Tytuł: Złe miejsce
Autor: K.N.Haner
Wydawnictwo: Editiored


Życie niektórych osób wydaje się być usłane różami. Mają wszystko – urodę, pieniądze, wspaniałe rodziny, a każde ich marzenie spełnia się, zanim jeszcze o nim pomyślą. Czasami jednak ten idealny obraz jest tylko fasadą za którą kryje się zgnilizna, za którą mieszka całe zło tego świata. Niestety bardzo trudno jest go dostrzec, bowiem te osoby nie wierzą, by ktoś był im w stanie pomóc. Przyzwyczaiły się też do wygód i dla wielu liczne niedogodności czy utrata człowieczeństwa jest po prostu ceną, jaką płacą za bajkowe życie…

niedziela, 2 lutego 2020

Wendy S.Masi "Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka"

Tytuł: Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka
Autor: Wendy S.Masi
Wydawnictwo: Jedność 


Zabawa dla małego dziecka to coś więcej niż sposób spędzenia czasu i próba zajęcia malucha w ciągu dnia. To okazja, by nawiązać z dzieckiem wyjątkową więź, by się go nauczyć, poobserwować, a także by mogło ono wszechstronnie się rozwijać. Szczególnie pierwsze lata życia dziecka pełne są okazji do zabawy i warto w pełni wykorzystać ten okres, by rozwinąć w nim pasje, zainteresowania, by wzbudzić w nim gotowość do poznawania świata, ciekawość, ale też odwagę. 

Pokaż mi swoje biuro

źródło:www.alfapartner.pl
Jak wygląda twoje miejsce pracy? Czy jest to mały pokój z jednym biurkiem czy raczej open space? Zapewne już zauważyłeś że od tego, a także od wyglądu / wystroju biura uzależniona jest twoja efektywność i to, jak się w pracy czujesz. Czy jednak biuro musi mieścić się w tradycyjnym budynku? Może równie dobry będzie ... kontener.

Organizacja to podstawa


Dobra organizacja pracy biurowej pozwala wykorzystać jeden z podstawowych czynników determinujących skuteczność procesu zarządzania i produkcji, jakim jest czas, ułatwiając w ten sposób osiąganie celów stawianych przed jednostkami organizacyjnymi, przyczyniając się nie tylko do zwiększenia wydajności i efektywności, ale również zadowolenia pracownika z wykonywanej pracy.

sobota, 1 lutego 2020

Bruce Daisley "Jak czerpać radość z pracy"

Tytuł: Jak czerpać radość z pracy
Autor: Bruce Daisley
Wydawnictwo: PWN



Zastanawiasz się, jak to możliwe, że niektóre osoby rano podążają do pracy z ochotą i uparcie twierdzą, że uwielbiają to, co robią? Zapewne tak, szczególnie jeśli nie darzysz uczuciem swojego miejsca pracy, a codzienne czynności nużą cię i nie dają radości. A może ty też kiedyś byłeś pełen zapału i entuzjazmu, każdy dzień w firmie był dla ciebie wyzwaniem, a osiągane sukcesy cieszyły cię i były powodem do dumy? Co się zatem stało i czy można to zadowolenie z pracy przywrócić?