Tytuł: „Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja”
Autorzy: Ryszard Tadeusiewicz, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
Wydawnictwo: Mando
Jak wytłumaczyć dziecku czym jest sztuczna inteligencja, a przy tym, jak funkcjonuje ciało człowieka? Czy można polubić cybernetyczną rzeczywistość i jakie możliwości dają komputery i cyfryzacja? Co wspólnego ma mózg i komputer? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi trudno jest udzielić. Szczególnie jeśli zarówno zagadnienia z biologii/anatomii, jak i informatyki są nam obce i … kiedy jesteśmy dziećmi.
A jednak jest ktoś, kto podjął się wytłumaczenia tych kwestii i to w nieszablonowy sposób, podobnie jak niecodzienne są te porównania. Nie wierzysz? Sięgnij po książkę pt. „Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Mando książka autorstwa Ryszarda Tadeusiewicza, znanego automatyka i informatyka, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego, to nie tylko urocza historia o robocie humanoidalnym Basi, który pojawił się w domu Alicji, wprowadzając zarówno ją, jak i nas w zupełnie inny świat – świat, który już wkrótce stanie się naszą codziennością. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko młodzi czytelnicy, wszak wszyscy musimy przygotować się na kolejny skok technologiczny. Zatem, warto książkę czytać razem z dzieckiem, zgłębiając świat „botów, robotów i algorytmów”, a przy okazji poznając specyfikę człowieka i zbieżność w jego budowie i budowie robota.
Niejako przy okazji odwiedzin u Alicji dowiemy się, czym jest myślenie i jak przebiega ten proces – zarówno jeśli chodzi o człowieka, jak i o maszynę, czym są roboty antropomorficzne, czyli takie, które budową przypominają człowieka, a także, w jaki sposób nasz organizm wykonuje wiele złożonych czynności, chociażby takich, jak chodzenie. Alicja, jako bardzo dociekliwa dziewczynka, a przy tym wnikliwa obserwatorka, doskonale wychwytuje różnicę pomiędzy swoim funkcjonowaniem, a funkcjonowaniem Basi, zadając między innymi pytania o uczucia i emocje czy też możliwości sztucznej inteligencji.
Zarówno tata Alicji, jak i jej wujek Mati, mieszkający na stałe w Seulu, cierpliwie wyjaśniają dziewczynce wiele skomplikowanych kwestii związanych ze sztuczną inteligencją – jej potencjałem (jak zdolność do nauki) czy ograniczeniami. Poznamy takie słowa, jak; boty (zwane pleciugami), inteligentne systemy czy logika rozmyta.
Dowiemy się też czym jest test Turinga i do czego służy, a także kim była Eliza stworzona przez Weizenbauma. Przekonamy się również, że w wielkiej sieci, czyli w Internecie czyha wiele zagrożeń i należy być ostrożnym. Inteligentne programy mogą gromadzić o nas wiele informacji więc trzeba uważać co i komu udostępniamy. Zastanowimy się również, jak sztuczna inteligencja zmieni życie człowieka…
To tylko kilka zagadnień ze wszystkich poruszonych na łamach – trudnych kwestii wytłumaczonych w taki sposób, że nawet osoby o humanistycznych zainteresowaniach bez problemu przyswoją sobie nową wiedzę, tak cenną w obecnych czasach, w których otacza nas technologia i na każdym kroku możemy spotkać przykłady daleko posuniętej informatyzacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz