poniedziałek, 30 grudnia 2019

Piernik ze śliwkami

Niezależnie od innych wypieków, Święta zdecydowanie pachną piernikiem. W tym roku wszystko stanęło na głowie ze względu na Klarę, ale pierniki musiał być. Co prawda ukręcony w drugi dzień (z uwagi na inwazję szerszeni zjadających ciasteczka), ale za to wyszedł pyszny, aromatyczny i mięciutki. Dokładnie taki, jaki powinien być piernik. Smacznego! 

PIERNIK ZE ŚLIWKAMI (2 sztuki): 

niedziela, 29 grudnia 2019

Hanna Jameson "Ostatni"

Tytuł: Ostatni 
Autor: Hanna Jameson 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Zastanawiałeś się kiedyś, jak może wyglądać koniec świata? Liczne filmy prezentują rozmaite rodzaje Apokalipsy, dostarczając pożywkę dla wyobraźni, ale tak naprawdę nikt nie wie, jak koniec rzeczywiście może wyglądać? Czy będzie to wielka fala, która zmiecie nas z powierzchni ziemi zanim o tym pomyślimy, czy może wielki wybuch, którego nawet nie zdążą zarejestrować nasze mózgi? A może klimat zacznie coraz bardziej się ocieplać, a my każdego roku cierpieć będziemy coraz większy głód, aż w końcu przeżyją tylko nieliczne jednostki? A może na ziemi pojawią się epidemie chorób dziesiątkujących ludzkość? A może … zdarzy się to wszystko na raz? 

Bądź piękna (nie tylko) w Sylwestra

Jeśli w sylwestrowy wieczór, dzień swoich urodzin, ważny bankiet czy tez … dzień swojego ślubu chcesz wyglądać wyjątkowo, skorzystaj z tej „urodowej ściągi”, bowiem będzie wymagało to nieco pracy i zadbania o wszystkie aspekty wyglądu począwszy od włosów po paznokcie - inspiracje  produkty do wykonania pięknego manicure znajdziesz na stylenails.com

3 miesiące przed… 

Pomyśl o wybielaniu zębów, by twój uśmiech był olśniewający. Jeśli chcesz zrobić to porządnie i zagwarantować sobie trwały efekt, zapewnie nie skończy się na jednym zabiegu – zwykle są potrzebne dwa lub trzy i dodatkowo „dobielanie” zębów w domu. W sytuacji, kiedy nie masz możliwości, by skorzystać z takiego zabiegu, zacznij używać past wybielających. Zadbaj też o wymianę plomb w widocznych podczas uśmiechu zębach oraz o ich wyleczenie. 

piątek, 27 grudnia 2019

Gilles Diederichs "Dobroczynne masaże dla maluszków"

Tytuł: Dobroczynne masaże dla maluszków 
Autor: Gilles Diederichs 
Wydawnictwo: Jedność 



Zwolennicy tzw. kangurkowania wiedzą doskonale, jak dobroczynny jest dla noworodka kontakt „skóra do skóry”. Już nawet niektóre szpitale w swoich procedurach uwzględniają taką możliwość, by po porodzie niemowlak leżał na piersi mamy nawet przez dwie godziny, jeśli matka sobie tego życzy. Podobnie dobroczynny jest również na małego człowieka wpływ masaży, szczególnie tych wykonywanych troskliwymi i znanymi dłońmi rodzica czy opiekuna. 

W jaki sposób jednak te masaże wykonać, by nie skrzywdzić takiego małego człowieka? Na co zwrócić szczególna uwagę podczas ich wykonywania? Przekonamy się o tym dzięki lekturze poradnika pt. „Dobroczynne masaże dla maluszków. 35 masaży dla dzieci w wieku 0 – 3 lat”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność książka autorstwa Gillesa Diederichsa to kolejna już książka z serii „Szczęście mojego dziecka”, która wspomaga nas w trudnej sztuce wychowania małego brzdąca oraz zapewnienia mu maksymalnie najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju. 

czwartek, 26 grudnia 2019

Magdalena Kołosowska "Za ostatnią gwiazdą"

Tytuł: Za ostatnią gwiazdą 
Autor: Magdalena Kołosowska 
Wydawnictwo: Replika 


Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Nie możemy zatem przywiązywać się zbytnio do naszego status quo, bowiem los potrafi niekiedy płatać paskudne figle, a życie rozsypuje się wówczas niczym domek z kart. Wystarczy niekiedy kilka godzin, a nawet jedna chwila, by zmienić koleje losu. 

Wiedzą o tym doskonale siostry Krzyżanowskie, które mogliśmy poznać dzięki trylogii „Lepsze jutro”. Dwa pierwsze tomy koncentrowały się na starszych siostrach – Kindze i Kamili, teraz przyszła kolej na najmłodszą, Karolinę. Mogłoby się wydawać, że jako najmłodsza z rodziny będzie miała najłatwiej, że wzbogacona o doświadczenia Kingi i Karo uniknie nieprzyjemnych zdarzeń, że jej życie będzie usłane różami. I faktycznie, wszystko na to wskazywało. Wymarzone studia psychologiczne, egzaminy zaliczone w pierwszym terminie, znajomość języków, uroda. Czy można chcieć więcej? Na dodatek bez problemu zostaje przyjęta na okres wakacyjny do restauracji Dania malowane, gdzie pracować ma w charakterze kelnerki. Tak naprawdę nie potrzebuje ani tej pracy ani tych pieniędzy bowiem rodzice zaspokajają wszystkie jej potrzeby. Podejmuje ją z nudów za namową przyjaciółki nieświadoma jeszcze, że dzień rozmowy kwalifikacyjnej determinować będzie jej przyszłość. To tam bowiem, w murach lokalu, poznaje Mateusza, który nie tylko uczyni ją w pełni kobietą, ale i w którym się zakocha. 

Anna Láng "Wielka księga gier. W bajkowym świecie"

Tytuł: Wielka księga gier. W bajkowym świecie 
Ilustracje: Anna Láng 
Wydawnictwo: Arkady 


Podstawy uczenia się kryją się w prawidłowym rozwoju emocjonalnym. Umiejętności emocjonalne wzmacniać można przez zabawę, odkrywanie świata, eksperymentowanie, kontakty z rówieśnikami. Sprzyja temu wykorzystanie różnego rodzaju gier, dzięki którym dzieci nie tylko wspaniale spędzają czas, ale również uczą się związków przyczynowo skutkowych oraz radzenia sobie z frustracją, kiedy coś się nie udaje, kiedy tym razem one przegrywają, a także tego, jak zachować cierpliwość i ćwiczyć wielokrotnie. Grami, które są uwielbiane przez dzieci, są gry planszowe, które dostarczają rekwizytów do zabawy, które uczą zdrowej rywalizacji, gry „fair play”, a także kryją w sobie różne przesłania. 

środa, 25 grudnia 2019

Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch „Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim”

Tytuł: Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim
Autor: Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch 
Wydawnictwo: MG 



Antoni Kępiński często stawiany jest obok Korczaka, Wojtyły czy Tischnera jako jeden z najwybitniejszych ludzi polskiej humanistyki. Szukając informacji na jego temat, można przeczytać, iż był on lekarzem, humanistą i autorem książek, jednak określenia te nie mają nic wspólnego z tym, jakim człowiekiem Kępiński był i jakie myśli czy idee wniósł do nauki, w jaki sposób zmienił on życie jednostek. Z sylwetką tego wybitnego psychiatry spotkałam się już w toku nauki, nigdy jednak nie przyszło mi na myśl, żeby poznać również człowieka, który za określonymi teoriami stoi. 

Aż do teraz, bowiem dzięki Wydawnictwu MG mamy możliwość przeczytać o Kępińskim, rozkładając jego życie na czynniki pierwsze, ale nie za pomocą historycznych faktów i towarzyszących im licznych odwołań do naukowych źródeł, ale dzięki emocjom i … współuczestniczeniu w jego burzliwym życiu. Książka pt. „Psychiatra i demony. Powieść biograficzna o profesorze Antonim Kępińskim”, to kolejna już biografia tego genialnego psychiatry, ale biografia niezwykła. Autorzy: Wojciech Wiercioch i Jolanta Szymska-Wiercioch postanowili napisać tekst oscylujący pomiędzy biografią reportażem, a powieścią i choć niebezpiecznie zbacza on w kierunku powieści, na dodatek o lekko transcendentalnej wymowie, to jednak z książki tej wyłania się niezwykła postać, kochająca życie i drugiego człowieka, nie wahająca się przekraczać ustalonych granic. 

wtorek, 24 grudnia 2019

Steinunn Sigurðardóttir "Farma Heidy"

Tytuł: Farma Heidy 
Autor: Steinunn Sigurðardóttir 
Wydawnictwo Kobiece 


Z czym kojarzy ci się Islandia? Z brakiem przestępczości? Z ograniczoną biurokracją? Z brakiem bezdomnych osób? To wszystko prawda, ale kraj ten przede wszystkim kojarzony jest z bliskością natury, z „ziemią lodu i ognia”, czyli z lodowcami i wulkanami, a także z rozległymi łąkami. 

To właśnie na jednej z tych łąk swoje owce wypasa niezwykła modelka… Tak, tak, to nie błąd – owa bowiem o pewnej jasnowłosej i błękitnookiej młodej kobiecie, która zamieniła wybiegi Nowego Jorku na spacery w błocie, ciuchy znanych projektantów na robocze ubrania, a światła fleszy na … słońce. Mimo szansy na międzynarodową karierę Heida Ásgeirsdottír wybrała farmę i ciężką fizyczną pracę. Co więcej, mimo iż nigdy to nie było jej celem, stała się znana jako kobieta, która wypowiedziała walkę koncernowi energetycznemu. 

Katherine Rundell "Wilczerka"

Tytuł: Wilczerka 
Autor: Katherine Rundell 
Wydawnictwo: Poradnia K 



O przyjaźni człowieka z psami napisano już wiele pięknych książek, ukazujących bezwzględną akceptację i wierność tych zwierząt. Czy jednak człowiek może przyjaźnić się z wilkiem? A właściwie czy wilk może przyjaźnić się z człowiekiem? Jedno jest pewne – z tych dwóch gatunków, to człowiek jest niegodny zaufania wilka, to człowiek jest tą jednostką, która może najbardziej go skrzywdzić. 

poniedziałek, 23 grudnia 2019

Grażyna Tallar "Zbuduj swoje szczęście"

Tytuł: Zbuduj swoje szczęście. Vademecum życia spełnionego
Autor: Grażyna Tallar 
Wydawnictwo: Studio Emka 


O tym, że szczęście jest uczuciem subiektywnym, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy z nas inaczej je odczuwa, każdego z nas uszczęśliwia coś innego. Jedni źródła szczęścia szukają w otoczeniu, w aprobacie innych, w pięknych apartamentach, samochodach i markowych ciuchach, inni próbują znaleźć je w sobie. 

Niezależnie od tego, co uważamy za to szczęście, to pewne jest, że trzeba nad nim pracować. Choć wiele poradników przekonuje nas, że wszystko jest w zasięgu naszej ręki, że wystarczy tylko zapragnąć, a osiągniemy wszystko, o czym marzymy, to jest to tylko złudne przekonanie. Jak pisze w swojej książce Grażyna Tallar, ekspert w dziedzinie inteligencji emocjonalnej: „pora skończyć z mitami, że każdy może być kim chce, może osiągnąć dowolny sukces i być szczęśliwy, tylko musi chcieć”. W opublikowanym nakładem Wydawnictwa Studio Emka poradniku pt. „Zbuduj swoje szczęście” autorka dowodzi, że szczęście można jednak zbudować samemu, posiłkując się dostarczonymi wskazówkami. Nie obędzie się jednak bez wysiłku, bez różnego rodzaju ćwiczeń będących źródłem samopoznania i określenia, kim tak naprawdę jesteśmy. 

niedziela, 22 grudnia 2019

Ciasteczka trzyskładnikowe z jabłkami

Święta to dla mnie wyjątkowy, magiczny czas. I choć mój sposób ich spędzania daleki jest od tradycyjnego, to jedno pozostaje niezmienne od lat – szaleństwo pieczenia. W tym roku pojawienie się małej Klary mocno ograniczyło moje możliwości w tym zakresie, choć ostatnie dni pokazują, że córeczka pokochała kuchnię (a dokładnie światełko w piekarniku), zatem daje mi chwilę odetchnąć i pozwala zrelaksować się przy pieczeniu. Po roladkach z marmoladą i ciasteczkach serowych z cukrem przyszedł czas na ciasteczka z jabłkami. Podobny przepis już podawałam (TU), ale te – mimo iż podobne w smaku – są nieco łatwiejsze do wykonania. 


Ciasteczka trzyskładnikowe z jabłkami 

Składniki: 
  • 250 g sera białego (przeciśniętego przez praskę lub z wiaderka) 
  • 250 g masła 
  • 2 szkl mąki pszennej 

Stephen E.Ambrose „W poszukiwanie granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka”

Tytuł: „W poszukiwaniu granic Ameryki. Wyprawa Lewisa i Clarka” 
Autor: Stephen E.Ambrose 
Wydawnictwo: Poznańskie 


Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o Krzysztofie Kolumbie i o jego ekspedycji. Za swoje dokonania został on mianowany admirałem oraz pierwszym namiestnikiem hiszpańskich kolonii w Ameryce Środkowej. Efekt tej wyprawy był spektakularny i stanowił skok rozwojowy dla kraju - nieznany wcześniej ląd stał się miejscem nowego etapu życia dla osadników i, niestety, przekleństwem dla rodzimych mieszkańców. 

Kilka wieków później miała miejsce kolejna spektakularna wyprawa – w 1803 roku Meriwether Lewis i William Clark, podróżnicy i odkrywcy, na polecenie prezydenta Thomasa Jeffersona wyruszyli w pierwszą amerykańską ekspedycję ku zachodnim granicom kontynentu. Podróż ta okazała się być wielkim sukcesem i zmieniła losy Ameryki, dając jednocześnie nie tylko pole do popisu dla wyobraźni, ale inspirując zarówno kolejnych podróżników, jak i licznych autorów książek, zarówno historycznych, jak i podróżniczych. 

sobota, 21 grudnia 2019

Laila Shukri "Jestem nieletnią żoną"

Tytuł: Jestem nieletnią żoną 
Autor: Laila Shukri 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 



W Jordanii kobieta może wyjść za mąż jeszcze będąc tak naprawdę dzieckiem. Mimo iż prawo określa takie sytuacje jako „wyjątkowe przypadki”, to tak naprawdę zdarzają się one codziennie. Teoretycznie, w 2001 roku wiek, w którym dozwolone jest małżeństwo w Jordanii, podniesiono do 18 lat. Tyle tylko, że kodeks cywilny obowiązuje w kraju równolegle z prawem szarijatu, a według tego dziewczynka, która zaczęła miesiączkować. W rezultacie dwunasto-, trzynastoletnie dziewczynki, zamiast bawić się lalkami czy uczyć na sprawdziany wchodzą w kierat małżeńskich obowiązków, rozpoczynają współżycie z nierzadko dużo starszymi od siebie mężami i rodzą kolejne dzieci. 

piątek, 20 grudnia 2019

Magdalena Czmochowska "Cholerna książka"

Tytuł: Cholerna książka 
Autor: Magdalena Czmochowska 
Wydawnictwo: Editio 


Myślicie, że wychowanie dwójki nastolatków, to pestka? Szczególnie, kiedy jest się samotną matką, to zadanie przekraczające niekiedy możliwości przeciętnej kobiety. Jeszcze gorzej jest, kiedy do tej dwójki dorastających chłopców dorzucimy kiepsko prosperującą firmę, skłonność do prokrastynacji oraz … słodkich wypieków. Przysłowiowym gwoździem do trumny jest przemożna tęsknota za męskim ramieniem (i nie tylko ramieniem) oraz namolny były partner, który chce powrotu. Jak w takiej sytuacji egzystować nie pogrążając się przy tym w odmętach szaleństwa? 

czwartek, 19 grudnia 2019

Serowe ciasteczka z cukrem

Nie zapeszając – mam idealne dziecko. I to jeszcze takie, które uwielbia wpatrywać się w piekarnik, dotknąć mąki, a nawet wypróbować marmolady! To sprawia, że znów wróciłam do pieczenia szczególnie, że Święta to wyjątkowy czas, w którym okazji nie trzeba szukać i zawsze znajdzie się ktoś, kto skonsumuje słodkości i … poprosi o dokładkę. Z tego wszystkiego nawet nie miałam jeszcze czasu upiec świątecznych pierniczków(czekają na sobotę), natomiast wypróbowałam nowy przepis na pyszne ciasteczka serowe. W smaku przypominają nieco ciasto francuskie, nie są słodkie i doskonale komponują się z kawą! 

Arne Dahl "Głębia"

Tytuł: Głębia 
Autor: Arne Dahl 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Niekiedy znajdujemy się w nieodpowiednim miejscu i czasie, a to wystarczy, żeby uwikłać się w historię, która zmienia nasze życie o 180 stopni, która determinuje naszą przyszłość. Bywa tak, że jedno zdarzenie w którym mimowolnie uczestniczymy przekreśla nasze plany na przyszłość, zmienia nie tylko nas, ale i wpływa na całe otoczenie. 

Sam Berger nigdy nie sądził, że jego kariera w policji zostanie przekreślona przez podejrzenie o zabójstwo, którego nie popełnił. Użycie jego starej broni służbowej przeciwko podejrzanemu uczyło z niego najbardziej poszukiwanego człowieka w kraju, a do kłopotów na polu zawodowym dołączyły jeszcze problemy osobiste. Jego ciężarna partnerka Molly Blom leży w szpitalu pogrążona w śpiączce i nikt nie może ani mężczyźnie pomóc, ani przekonać go, że wkrótce sytuacja się zmieni i będzie lepiej. 

Melinda Leigh "Jej ostatnie pożegnanie"

Tytuł: Jej ostatnie pożegnanie 
Autor: Melinda Leigh 
Wydawnictwo: Editioblack 



Więź łącząca matkę z dzieckiem jest niewytłumaczalna, to nie tylko bezwarunkowa miłość, ale pierwiastek sprawiający, że rodzicielka odbiera nawet najbardziej subtelne sygnały płynące ze strony dziecka i jest w stanie odpowiednio wcześnie zareagować. Sama biologia odpowiada za większość bezwarunkowych reakcji matki, zaś wyjątkowa relacja z dzieckiem powstaje jeszcze w czasie ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy matka cierpi na depresję poporodową – wówczas może nie tylko podchodzić do dziecka z niechęcią, negować jego istnienie, próbować się go pozbyć lub … pozostawić malucha i zrezygnować niejako z rodzicielstwa. 

środa, 18 grudnia 2019

Róże z papieru - modny prezent DIY

Nie ma chyba osoby, która nie lubi dostawać prezentów. Jednak jeszcze większą radość, niż otrzymywanie, sprawia tych prezentów wręczanie. Co jednak dawać w podarunku w czasach, kiedy wszystko znajduje się niemal na wyciągnięcie ręki, zaś łatwość o powszechność zakupów mocno ogranicza nasze możliwości – szczególnie, kiedy pragniemy uniknąć dawania bezosobowych podarków w postaci czekoladek, kubeczków czy koszy prezentowych. Jak zatem znaleźć prezent z duszą? 

Tak naprawdę, najlepszym sposobem jest … zrobić go własnoręcznie. Przedmioty typu handmade są obecnie w cenie, zaś sklepy (zarówno stacjonarna, jak i internetowe), pełne są cudownych rzeczy będących dziełem utalentowanych miłośników rękodzieła. W ten sposób możemy nabyć niemal wszystko – poczynając od ręcznie tkanych dywanów, malowanych filiżanek po ozdoby choinkowe. Piękno tych przedmiotów budzi zachwyt, ale też uświadamia nam, że ich wykonanie leży w zasięgu naszych możliwości, szczególnie jeśli dostępna jest dokładna instrukcja ich wykonania. 

Ewa Bauer "Za nasze winy"

Tytuł: Za nasze winy
Autor: Ewa Bauer 
Wydawnictwo: Replika


Niekiedy rodzinne historie są bardziej skomplikowane i barwne niż niejedna powieść. Szczególnie w okresie wojennej zawieruchy, w czasach przesiedleń i biedy, kiedy rodziny przez wiele miesięcy podróżowały szukając swojego domu, życie pisało najbardziej interesujące scenariusze. Wiele z nich stało się kanwą książek lub scenariuszy filmowych, wiele z tych historii było przekazywanych kolejnym pokoleniom. Niekiedy też, mimo iż powstawała książka będąca literacką fikcją, to wydarzenia niej opisane były na tyle prawdopodobne, że poruszały serca i dusze. 

piątek, 13 grudnia 2019

Peter James "Niezbity dowód"

Tytuł: Niezbity dowód
Autor: Peter James
Wydawnictwo: Albatros


Przedstawiciele różnych nauk zastanawiają się od wielu lat, dlaczego ludzie wierzą. Okazuje się, że tak naprawdę powodów istnienia wiary może być tyle samo, ilu jest wierzących. Jedni zostali bowiem wychowani w wierze i dlatego uznają ją za coś naturalnego, nie zadają sobie pytań o istotę tej wiary, inni zaś w wierze szukają oparcia, a wyznawcy zapewniają im poczucie wspólnoty. Jeszcze inna grupa koncentruje się na tym, że świat realny jest zbyt przeciętny jak na ich preferencje, wolą zatem koncentrować się na tym, co niematerialne. Byli również tacy naukowcy, którzy źródeł wiary doszukiwali się w mózgu, który – by móc stosować regułę moralnego postępowania –zracjonalizował sobie ją by wyjaśnić, dlaczego należy się do tej reguły stosować. Wymyślił zatem Boga, nieśmiertelną duszę, a także wieczne zbawienie lub karę za niemoralne życie.

Agnieszka Leszczyńska „Anatomia zdrowia”

Tytuł: „Anatomia zdrowia” 
Autor: Agnieszka Leszczyńska 
Wydawnictwo: Kobiece 


Holistyczne podejście do człowieka, do jego kondycji psychofizycznej nie jest nowością. Nawet definicja zdrowia dawno przestała koncentrować się na chorobie, podkreślając znaczenie pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a także – dodaną w ostatnich latach – sprawność do „prowadzenia produktywnego życia społecznego i ekonomicznego” i wymiar duchowy. Niestety w służbie zdrowia wciąż dominuje typowo akademickie podejście związane z akcją i reakcją, czyli chorobą i usunięciem jej objawów. Rzadko który lekarz doszukuje się prawdziwego powodu choroby, szuka źródła, które zwykle dalekie jest od organu zajętego chorobą. 

Marc Elsberg "Chciwość"

Tytuł:Chciwość  
Autor: Marc Elsberg 
Wydawnictwo: W.A.B. 



Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o zasadzie Pareta (zasada 80/20), opisującej wiele zjawisk z obszaru ekonomii i zarządzania. Według tej zasady 20 proc. badanych obiektów związanych jest z 80 proc, pewnych zasobów, czyli na przykład 80 proc. pieniędzy na świecie znajduje się w rękach 20 proc. najbogatszych osób. I choć ta zasada funkcjonuje od zawsze, to co w sytuacji, kiedy dysproporcje pomiędzy tymi co mają wszystko, a tymi, co nie mają nic są coraz większe? Co w sytuacji, kiedy ci najbogatsi – dążąc do powiększenia astronomicznym majątków – działają w dłuższej perspektywie na niekorzyść nie tylko tych biedniejszych, ale i swoją? 

O tym, jak zakończyć się mogą giełdowe spekulacje, transakcje przeprowadzane w rajach podatkowych, nadmierny konsumpcjonizm, przekonać się możemy dzięki powieści bestsellerowego pisarza, który po znakomitym „Blackoucie”, znów uderza. Tym razem Marc Elsberg proponuje nam „Chciwość”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa WAB, będącą swego rodzaju proroctwem, a także oceną obecnego stanu rzeczy. Czy zatem za dysproporcję w dochodach odpowiedzialny jest rzeczywiście kapitalizm? Kto steruje globalnym rynkiem i czy bogaci są choć trochę zainteresowani poprawą sytuacji reszty społeczeństwa? Na te wszystkie pytania odpowiadać będą czytelnicy tej znakomitej książki, która wciągnie nie tylko osoby lubujące się w spiskowych teoriach dziejów, ale i w zagadnieniach ekonomicznych, a także wszyscy ceniący sobie frapującą fabułę i wartko tocząca się akcję. 

czwartek, 12 grudnia 2019

Agnieszka l.Janas „Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”

Tytuł: „Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku” 
Autor: Agnieszka L.Janas 
Wydawnictwo: Arkady 


Lata 70. i 80. XX wieku to interesujący czas w Polsce, w których – pomijając zawirowania polityczne i gospodarcze – wiele się działo. Epoka Gierka i konsumpcyjny optymizm, wielkie osiedla budowane dla setek osób przybywających do miast, pełna infrastruktura, w tym domy kultury, które zapewniały pracownikom rozrywkę, słynne kino Relax w Warszawie, festiwale w Sopocie transmitowane przez TVP, występ w studiu przy ul. Woronicza będącego u szczytu popularności szwedzkiego zespołu ABBA. Kolekcje mody tworzone przez projektantkę Barbarę Hoff, dostępne w sieci Domów Towarowych Centrum. Debiut Basi Trzetrzelewskiej podczas 14. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1976 roku i wciąż popularne trendy muzyczne lat 80. Poza granicami kraju: Blondie, The Police, Depeche Mode, a w Polsce: Republika, Maanam oraz Rezerwat. Elastyczne getry zwane lajkrami, neonowe kolory, cekiny, koronki i bufki, sztuczna biżuterii i burza loków – to tylko kilka charakterystycznych dla mody lat 80. trendów. Nie można też zapomnieć o saszetce zapiętej w pasie oraz walkmanie ze słuchawkami. 

Praca zbiorowa „Pamiętnik naukowy Profesora Geniusza. Ciało człowieka”

Tytuł: „Pamiętnik naukowy Profesora Geniusza. Ciało człowieka” 
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Jedność 


O tym, jak fascynującą maszyną jest ludzki organizm, nie trzeba nikogo przekonywać. Co jednak wpędza tę maszynę w ruch? Jak działają poszczególne jej części? Jak i z czego są zbudowane? To pytania, które zadaje sobie wiele osób, choć odpowiedź nie zawsze jest łatwa do udzielenia, nie zawsze też jesteśmy w stanie wszystko zrozumieć. Szczególnie że w parze z wysokim stopniem skomplikowania ludzkiego organizmu, stoją równie skomplikowane tłumaczenia. 

Jak w takim razie wytłumaczyć funkcjonowanie ludzkiego organizmu dziecku? Tym nie trzeba się już martwić, bowiem doskonale robi to Profesor Geniusz. Dzięki lekturze jego pamiętnika, pełnego zapisków oraz sugestywnych rysunków, młodzi odkrywcy nie tylko dowiedzą się, jak zbudowany jest człowiek i jak działają poszczególne jego układy, ale również odkryją wiele fascynujących sekretów różnych narządów. 

środa, 11 grudnia 2019

Tomasz Duszyński "Toksyczni"

Tytuł: Toksyczni 
Autor: Tomasz Duszyński 
Wydawnictwo: SQN 



W latach 90. całą Polskę elektryzowały doniesienia o kolejnych wyczynach tzw. mafii pruszkowskiej, która była wówczas postrachem całej Warszawy, a właściwie - poprzez sieć kontaktów- całej Polski. Takie pseudonimy, jak "Wańka", "Słowik" czy "Masa" pojawiały się na pierwszych stronach gazet i budziły grozę. Szczególnie pseudonim ostatniego z nich, „Masa” kojarzony jest z gangiem do dziś, bowiem został on świadkiem koronnym i to dzięki jego zeznaniom grupa pruszkowska została rozbita. To tylko jeden z przykładów rodzimych gangów, może nie tak elektryzujących i pobudzających wyobraźnię, nie tak wyrafinowanych jak choćby Cosa Nostra, ale równie niebezpiecznych. 

Szilárd Rubin "Gra w cykora"

Tytuł: Gra w cykora 
Autor: Szilárd Rubin 
Wydawnictwo: Studio Emka 


Są takie książki, które zapadają w pamięć, mimo iż tak naprawdę nie wiadomo, z jakiego powodu. Są takie pozycje, które zachwycają słowem i nawet jeśli nie znajdziemy w nich wartkiej akcji, nawet jeśli oparte są na schematach czy też nie wnoszą nic nowego, to jednak przyciągają swym magnetycznym pięknem. Takie pozycje mają ponadczasowy charakter, nie dezaktualizują się, zaś problemy w nich poruszane – takie jak miłość – wciąż nas interesują, bowiem stanowią część naszego życia. 

Czy taka właśnie jest książka Szilárda Rubina, autora urodzonego w Budapeszcie, wychowanego na węgierskiej prowincji, który w swoich utworach prozatorskich pozostawił cień fascynacji poezją. Mimo iż jest autorem siedmiu powieści, najbardziej znaną stała się „Gra w cykora”, współcześnie odkrywana na nowo – również w Polsce. Dzięki Wydawnictwo Studio Emka mamy okazję, by zauroczyć się plastycznością języka, by docenić zwiewność, lekkość, wręcz eteryczność lektury. Jest bowiem w pisarstwie Rubina coś co sprawia, że czujemy się, jakbyśmy dotykali głębokich spraw, emocji, a jednocześnie unosili się na kolejnych zdaniach, zachwycając się ich pięknem. 

Alice Hoffman "Zasady magii"

Tytuł: Zasady magii
Autor: Alice Hoffman 
Wydawnictwo: Albatros 




Nie ma chyba osoby, która nie słyszała choć raz o procesach czarownic (szczególnie o słynnym Salem), nie widziała ryciny przedstawiającej torturowaną przez inkwizytorów kobietę, którą ostatecznie czekało wrzucenie do wody lub spalenie na stosie czy też nie widziało przynajmniej jednego z licznych horrorów, które powstały w oparciu o te makabryczne wydarzenia. Oczywiście wszystkie procesy o czary odbywały się w imię Boga, za bluźnierstwo, jakim było zaprzedanie duszy diabłu. A dowodów na taką okoliczność było mnóstwo – wystarczy, że taka kobieta posiadała kota, czy też w sąsiednim gospodarstwie zachorowały zwierzęta. Każdy pretekst był dobry, by oskarżyć kogoś o uprawianie magii, było to również całkiem wygodne narzędzie zemsty. 

wtorek, 10 grudnia 2019

Ryszard Tadeusiewicz, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski "Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja”

Tytuł: „Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja” 
Autorzy: Ryszard Tadeusiewicz, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski 
Wydawnictwo: Mando 


Jak wytłumaczyć dziecku czym jest sztuczna inteligencja, a przy tym, jak funkcjonuje ciało człowieka? Czy można polubić cybernetyczną rzeczywistość i jakie możliwości dają komputery i cyfryzacja? Co wspólnego ma mózg i komputer? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi trudno jest udzielić. Szczególnie jeśli zarówno zagadnienia z biologii/anatomii, jak i informatyki są nam obce i … kiedy jesteśmy dziećmi. 

A jednak jest ktoś, kto podjął się wytłumaczenia tych kwestii i to w nieszablonowy sposób, podobnie jak niecodzienne są te porównania. Nie wierzysz? Sięgnij po książkę pt. „Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Mando książka autorstwa Ryszarda Tadeusiewicza, znanego automatyka i informatyka, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego, to nie tylko urocza historia o robocie humanoidalnym Basi, który pojawił się w domu Alicji, wprowadzając zarówno ją, jak i nas w zupełnie inny świat – świat, który już wkrótce stanie się naszą codziennością. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko młodzi czytelnicy, wszak wszyscy musimy przygotować się na kolejny skok technologiczny. Zatem, warto książkę czytać razem z dzieckiem, zgłębiając świat „botów, robotów i algorytmów”, a przy okazji poznając specyfikę człowieka i zbieżność w jego budowie i budowie robota. 

poniedziałek, 9 grudnia 2019

Christi Daugherty "Piękne ciało"

 Tytuł: Piękne ciało 
Autor: Christi Daugherty 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Policja kojarzy się z zaufaniem, z bezpieczeństwem, zaś funkcjonariusze z racji swojej służby powinni chronić obywateli, nawet z narażeniem życia. Niestety w szeregach policji zdarzają się osoby, których nie powinno tam być – nieuczciwe, skorumpowane lub wykorzystujące mundur do tego, by ukryć pod nim swoje chore żądze lub / i ułatwić sobie ich zaspokojenie. 

Wie o tym doskonale reporterka kryminalna Harper McClain, której życie – nie tylko zawodowe – od dawna związane jest z policją. Kiedy jej matka została brutalnie zamordowana w czasie, kiedy ojciec był ze swoją kochanką w łóżku, to w szeregach policji znalazła wsparcie, a jeden z funkcjonariuszy niemal zastąpił jej ojca. Kiedy okazał się zdrajcą i przestępcą nie wahającym się przed użyciem broni również wobec niej, dążąc do sprawiedliwości, zeznawała przeciwko swojemu mentorowi. 

Trzyskładnikowe roladki

Świąteczny czas to dla mnie magiczny okres, co prawda niekoniecznie związany z obrządkiem, ale bardziej z tradycją. A tradycja mówi, ze przed świętami, dom pachnie cynamonem i innymi świątecznymi przyprawami, na stole leżą pomarańcze i mandarynki, a w piekarniku … pieką się ciasta i ciasteczka. W tym roku nawet ta tradycja nieco „stanęła na głowie”, pojawił się na świecie bowiem bardzo angażujący mały człowieczek. Dlatego też niestety zabrakło ciasteczek dla Mikołaja (musiał się biedak zadowolić tymi ze sklepu), ale – w ramach rekompensaty – dzień później pojawiła się na stole podwójna ich porcja! A ponieważ świąteczne pierniczki czekają wciąż na upieczenie (tak, wiem, wiem, już dawno powinnam je upiec), to załatwiając sprawę sprawnie i szybko, sięgnęłam po przepis na ciasteczka składające się tylko z trzech składników. No, właściwie czterech, bo roladki są nadziewane marmoladą. Tym sposobem w zaledwie kilka minut (nie licząc przetrzymywania w lodówce i pieczenia) pojawiły się rewelacyjne ciasteczka, w smaku nieco zbliżone do tych z ciasta francuskiego, ale pyszniejsze. Smacznego! 

Magdalena Zimniak "Wschód księżyca"

Tytuł: Wschód księżyca 
Autor: Magdalena Zimniak 
Wydawnictwo: Prozami 



Każdy z nas jest odpowiedzialny przed Bogiem zarówno za swoje życie, jak i życie osób sobie powierzonych, zaś każdy akt przeciwko temu życiu jest wyrazem braku szacunku wobec Stwórcy. We współczesnym świecie, zdominowanym przez pęd do sukcesu, którym wolność i indywidualizm są podkreślane na każdym kroku, zapominamy, że jesteśmy tylko zarządcami życia, zaś jego Panem jest Bóg. Samobójstwo zatem zrywa naszą więź z Bogiem, a jednocześnie jest przejawem braku miłości szacunku do siebie. Co więcej, jeśli popełniamy grzech samobójstwa z pełną tego świadomością i wolną wolą, skazujemy się na wieczne potępienie. 

niedziela, 8 grudnia 2019

Praca zbiorowa "Naturalne dekoracje"

Tytuł: Naturalne dekoracje 
Autor: Praca zbiorowa 
Wydawnictwo: Jedność 


Kochasz piękne przedmioty, a jednocześnie stawiasz na minimalizm? Cenisz sobie rzeczy wykonane własnoręcznie i chętnie poświęcasz czas tworzeniu czegoś z wykorzystaniem dostępnych materiałów? Szukasz niebanalnych, niepowtarzalnych dekoracji, które odmieniłyby przestrzeń wokół siebie? A może potrzebujesz inspiracji, by poprowadzić zajęcia w przedszkolu czy szkole? 

Niezależnie od tego, na ile z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, publikacja „Naturalne dekoracje. Pomysły do samodzielnego wykonania”, jest dla Ciebie! Ten swego rodzaju poradnik DIY otwiera nas na bogate zasoby materiałów, dostarczane przez naturę, na ich piękno i niezliczone możliwości wykorzystania. Po publikację sięgnąć mogą wszyscy, którzy kochają tworzyć, których wrażliwa dusza popycha do stworzenia czegoś wyjątkowego, którzy pragnąć uczynić swój dom wyjątkowym bądź też wręczyć bliskiej osobie niepowtarzalny prezent – tym bardziej wyjątkowy, że wykonany własnoręcznie. 

Adam Higginbotham "O północy w Czarnobylu"

Tytuł: O północy w Czarnobylu 
Autor: Adam Higginbotham 
Wydawnictwo: SQN 


Serial „Czarnobyl”, emitowany przez jeden z kanałów telewizyjnych, bił rekordy popularności. Wszystko wskazuje na to, że pomimo upływu lat, wciąż wracamy wspomnieniami do tej katastrofy elektrowni jądrowej, wciąż interesuje nas jej przebieg i skutki katastrofy. Chcemy wiedzieć, co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku i kto jest za to odpowiedzialny? 

Przez ostatnie lata powstało wiele książek o Czarnobylu, wokół tej tragedii pojawiło się wiele spekulacji, zaś brak wiarygodnego wyjaśnienia, podsyca jeszcze ciekawość. Nic dziwnego, że na fali popularności pojawiają się kolejne pozycje wydawnicze traktujące o elektrowni (co więcej, rozwinął się na tej bazie również przemysł turystyczny!), mniej lub bardziej odkrywcze czy rzetelne. Jedną z nich jest książka „O północy w Czarnobylu”, autorstwa Adama Higginbothama, która obiecuje nam okrycie „nieznanej prawdy o największej nuklearnej katastrofie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa SQN pozycja, jest pseudo-naukową pozycją, swego rodzaju reporterskim śledztwem, które zostało oparte liczne wywiady z świadkami, a także odtajnione akta i nieopublikowane dotąd wspomnienia. Po książkę mogą sięgnąć zarówno zainteresowani tematyką samej katastrofy, jak i zwolennicy spiskowych teorii dziejów czy po prostu poszukujący dobrej książki – szczególnie, że pozycję tę (z małymi wyjątkami) czyta się niczym dobrą powieść. Czy jednak rzeczywiście jest ona w stanie wypełnić lukę w naszej wiedzy i czy odsłania przed nami fakty, które znacząco zmieniają postrzeganie rzeczywistości? 

sobota, 7 grudnia 2019

Murzynek z dżemem

Odkąd pojawiła się Klara nie mam już tyle czasu i muszę wybierać pomiędzy kulinarnymi szaleństwami, a dobrą książką. Nie da się ukryć, że książka zwyciężała, ale tęsknota za domowym ciastem była już tak silna, że postanowiłam upiec wraz z córką jej pierwsze ciasto. Na razie aktywność Klary ograniczyła się do …hmmm… obserwacji uczestniczącej, ale we dwie zawsze raźniej! 

Ilona Gołębiewska "Pozwól mi kochać"

Tytuł: Pozwól mi kochać 
Autor: Ilona Gołębiewska 
Wydawnictwo: Muza 


Są takie miejsca na ziemi, które wydają się być rajem, które zachwycają swoją sielską atmosferą, budzą skojarzenia z dzieciństwem, sprzyjają wypoczynkowi i pracy twórczej. Jednym z nich jest dwór na Podlasiu, zwany Dworem na Lipowym Wzgórzu. Tu właśnie malarka, Aniela, założyła pensjonat, tu tez prężnie działa Akademia Sztuk Anielskich, stwarzając szansę do artystycznej kreacji, ale też do nauki i swego rodzaju arteterapii. 

Nic zatem dziwnego, że spokoju i oderwania od problemów szuka tam Sabina Horczyńska, córka Anieli, kobieta wykształcona i niezależna, genialna chemiczka i jeden z najmłodszych profesorów w historii wydziału, pracownica Uniwersytetu Warszawskiego, katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków. Prowadzone przez nią od lat badania, mają właśnie znaleźć swój wielki finał na konferencji naukowej, podczas której Sabina zdemaskować ma nieuczciwe praktyki koncernów farmaceutycznych. Oskarżenie, jakie pada pod jej adresem ze strony jednego z dziennikarzy, staje się początkiem końca jej dotychczasowego życia. Oskarżona o korupcję i konszachty z jedną z firm, zostaje zawieszona w wykonywaniu obowiązków naukowych i dydaktycznych, wszczęto również dochodzenie w jej sprawie. W ciągu kilku dni ze światłego naukowca stała się podejrzaną o przyjęcie łapówki, skorumpowaną wykładowczynią, od której odwrócili się niemal wszyscy znajomi. 

piątek, 6 grudnia 2019

Tess Gerritsen "Kształt nocy"

Tytuł: Kształt nocy 
Autor: Tess Gerritsen 
Wydawnictwo: Albatros 


Choć zwykle są opuszczone, słychać w nich różne głosy, niekiedy płacz dzieci, w powietrzu unosi się dziwny zapach, czuć też czyjąś obecność, ma się ponadto wrażenie bycia obserwowanym. Takich nawiedzonych domów jest mnóstwo, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Budzą one grozę, ale i stanowią bodziec dla wyobraźni, często też stają się inspiracją dla wszelkiego rodzaju twórców, którzy wykorzystują je do swoich prac. Niezależnie od tego, czy stają się mrocznym tłem dla obrazu, umieszczona jest w nich akcja filmu bądź książki, zło w nich mieszkające jest niemal namacalne… 

czwartek, 5 grudnia 2019

Nora Roberts „W poszukiwaniu prawdy”

Tytuł: W poszukiwaniu prawdy
Autor: Nora Roberts 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Są w naszym otoczeniu osoby czy całe rodziny, którym możemy tylko zazdrościć. Mają cudowne dzieci, wykonują prestiżowe zawody, mają piękny dom i szacunek społeczeństwa. Wydają się być wybrańcami losu, zaś wszystko czego się dotkną, zamienia się w przysłowiowe złoto. Tyle tylko, że za zamkniętymi drzwiami skrywają oni swoje mroczne sekrety i prawdę, która jest zbyt wstrząsająca, żeby nawet o niej myśleć…. 

środa, 4 grudnia 2019

Dorian Zawadzki "Selekcjoner"

Tytuł: Selekcjoner
Autor: Dorian Zawadzki 
Wydawnictwo: Replika 


Bohaterów, którzy ratowali świat oczyszczając ziemię z elementu przestępczego, było w literaturze i kinie mnóstwo. Batman, Spiderman, kobieta kot, czy też – z rodzimego podwórka – zupełnie względem poprzedników zwyczajny porucznik Borewicz, to tylko część przykładów postaci, tych całkiem realnych i tych o cechach mocno fantastycznych, którzy jasno opowiadali się po stronie dobra, choć niejednokrotnie sprawiedliwość wymierzali na własną rękę, nie przejmując się doprowadzaniem winnych przed sąd. 

Teraz zaś nadszedł czas na Faith, tajemniczą kobietę bez przeszłości i bez przyszłości, która pojawiła się znikąd. Obudziła się na peryferiach Londynu naga, ze świadomością swojego imienia i ważnej misji do zrealizowania. Czas, jaki jest przeznaczony został mocno ograniczony, podobnie jak skrupuły czy wątpliwości kobiety. Została zaprogramowana do wykonania zadania, zatem wiedziona wewnętrzną potrzebą, zaczyna wymierzać sprawiedliwość. W oczach innych wygląda to na swego rodzaju egzekucję, ginie bowiem jeden z mafijnych bossów, rozpoczynającą krwawą serię zabójstw osób należących do gangsterskiego półświatka. 

wtorek, 3 grudnia 2019

Katarzyna Dacyszyn, Irena A. Stanisławska "Kobieta z blizną"

Tytuł: Kobieta z blizną 
Autor: Katarzyna Dacyszyn, Irena A. Stanisławska 
Wydawnictwo: MUZA 


Pojęcie stalking jeszcze do niedawna w polskim prawie nie funkcjonowało, a wszystkie osoby, które z tym zjawiskiem się spotkały / padły jego ofiarą, rozbijały się o mur obojętności i lekceważenia ich problemu. Na szczęście obecnie polskie sądy są coraz surowsze dla stalkerów, coraz częściej też zdajemy sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z uporczywym nękaniem. Choć początkowo pojęcie to dotyczyło niemal wyłącznie aktorów czy muzyków i osaczających je osób, to tak naprawdę dziś jasne jest, ze ofiarą stalkingu może być każdy, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Co więcej, stalking może być śmiertelnie niebezpieczny… 

Grzegorz Kalinowski "Śmierć z ogłoszenia"

Tytuł: Śmierć z ogłoszenia 
Autor: Grzegorz Kalinowski 
Wydawnictwo: MUZA 


Przeludnione mieszkania, brak dobrych dróg, wysoka śmiertelność dzieci i szerząca się w miastach prostytucja i przestępczość – to druga twarz dwudziestolecia międzywojennego. Najczęściej jednak ten okres w historii kojarzymy z rozwojem Gdyni, dokonaniami Żwirki i Wigury, urlopami w Zakopanem, popularnymi kabaretami i rozwojem kinematografii. 

Oba te oblicza międzywojennej Polski pokazał w swojej powieści Grzegorz Kalinowski. Kryminalna historia pt. „Śmierć z ogłoszenia”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Muza, zachwyci jednak nie tylko miłośników historii czy takich gwiazd jak Bodo. To również prawdziwa gratka dla wszystkich fanów pisarza, dla zwolenników skomplikowanych zagadek kryminalnych. Ten kryminał w stylu retro, to bowiem wielopłaszczyznowa lektura, w której o uwagę walczą nie tylko zagadki, które ma rozwiązać specjalna grupa śledcza, ale również barwne tło wydarzeń. 

poniedziałek, 2 grudnia 2019

Salvo Noè "Zakaz narzekania"

Tytuł: Zakaz narzekania 
Autor: Salvo Noè 
Wydawnictwo: Jedność 



O tym, że jesteśmy narodem skłonnym do narzekania są przekonani …nawet sami Polacy. To narzekanie u nas stało się nawet przedmiotem badań naukowych, a prof. Bogdan Wojciszke stworzył nawet termin „polska kultura narzekania”, oznaczający narzekanie na wszystko i wszystkich, które – jak się okazuje – pełni ważną funkcję w życiu społecznym. Zjawisko narzekania wykracza daleko poza zakładanie negatywności świata społecznego. Wśród Polaków panuje bowiem przekonanie, że narzekanie powinno być stale obecne w naszych relacjach z innymi ludźmi, a także, że dzięki narzekaniu … poprawiamy swoją sytuację. 

Joanna Opiat-Bojarska "Kryształowi. Polowanie"

Tytuł: Kryształowi. Polowanie 
Autor: Joanna Opiat-Bojarska 
Wydawnictwo: MUZA 


Służyć. Chronić. Stać na straży prawa i sprawiedliwości. Mogłoby się wydawać, że to wszystko zadania, które należą do funkcjonariuszy policji, choć tak naprawdę nie zawsze jest to oczywiste. Praca bowiem, która jest swojego rodzaju misją, nie zawsze jest tak rozumiana, a szeregi policji zasilają jednostki sfrustrowane, narzekające na wszechobecne niebezpieczeństwo, biurokrację, zarobki, czy sam charakter pracy. Dlatego też – niestety – wielu policjantów odchodzi ze służby, nie tylko na własną prośbę, ale też w wyniku różnych nadużyć, których się dopuszczają. Biuro Spraw Wewnętrznych Policji ma zatem co robić, a prowadzone przez niego kontrole dotyczą rozmaitych spraw, w których policjanci przekraczają swoje uprawnienia. 

Dominika Kluźniak "Miejsce"

Tytuł: Miejsce 
Autor: Dominika Kluźniak 
Wydawnictwo: Editio 


Ostatnie lata obfitują we wszelkiego rodzaju opowieści o porzucaniu przez korporacyjne szczury swojego dotychczasowego życia, o poszukiwaniu domów pośrodku niczego i całkowitej zmianie życia. Taka zmiana, w duchu slow life, nie zawsze się udaje, bowiem wiejskie życie nie należy do łatwych, a samotność może być przygniatająca nawet dla introwertyków. Mimo wszystko jest gros osób, które w takim scenariuszu doskonale się odnajdują, którzy nareszcie czują, że są we właściwym miejscu. 

Zarówno do tych czytelników, którzy już odważyli się na ten krok, do tych, którzy wciąż tylko marzą o porzuceniu wszystkiego, ale w rzeczywistości nie potrafią sobie wyobrazić swojego funkcjonowania bez ludzi dookoła, bez sklepów, reklam i zakupów na wyciągnięcie ręki, adresowana jest książka pt. „Miejsce”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Editio. Autorka, Dominika Kluźniak, sięgnęła po popularny, chwytliwy wręcz temat, udało jej się jednak uniknąć pułapki schematyczności. Tym samym powstała piękna książka o samotności z wyboru, o własnym miejscu do życia, o świadomej rezygnacji ze wszystkiego, co oferuje współczesny świat. Książka, w której prawdzie można się zagłębić, z którą trzeba się skonfrontować, odpowiadając na pytania o własny system wartości, własne wybory i przekonania. 

niedziela, 1 grudnia 2019

Lucinda Riley "Pokój motyli"

Tytuł: Pokój motyli 
Autor: Lucinda Riley 
Wydawnictwo: Albatros 


Rodzinne tajemnice potrafią nie tylko rozbić relacje pomiędzy bliskimi sobie ludźmi, ale też zniszczyć wszystko dookoła. Dlatego też często bywa tak, że lepiej, by pozostały w ukryciu, by nikt nie poznał o nich prawdy, by pozostały tajemnicą na zawsze. Niestety często jest tak, że natrafiamy na prawdę w najmniej odpowiednim momencie, że sekrety wychodzą na jaw po wielu latach. I tylko w rzadkich przypadkach dzieje się to w momencie, kiedy nie mogą już nikogo skrzywdzić. Zwykle bowiem niszczą poukładane życie wszystkich, zwykle takie otwarcie się na rzeczywistą sytuację wcale nie jest korzystne i nie przysparza nikomu ani szczęścia ani nie sprzyja tworzeniu czegoś nowego. 

A jak to wygląda w przypadku Posy Montague, zbliżającej się do siedemdziesiątki właścicielki okazałego budynku, zwanego Dworem Admirała? Przekonamy się o tym sięgając po kolejną już, fenomenalną powieść autorstwa Lucindy Riley, znanej z bestsellerowego cyklu „Siedem Sióstr”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka pt. „Pokój motyli” to niezwykle emocjonująca opowieść, której akcja rozgrywa się w malowniczym nadmorskim miasteczku Southwold. Wypełnioną uczuciami, rozterkami, trudnymi decyzjami i … tajemnicami książką zachwycą się zarówno miłośnicy twórczości pisarki, jak i wszyscy czytelnicy ceniący sobie dobrze skonstruowaną fabułę i wciągającą akcję, która nie pozwala od książki się oderwać.