piątek, 29 listopada 2019

Zadbaj o demakijaż

Problemy ze skórą często zaczynają się wówczas, kiedy zaniedbujemy demakijaż. Kiedy wieczorem jesteśmy zbyt zmęczone, by zająć się jego usunięciem. Kiedy zmywamy twarz niezbyt starannie obiecując sobie, że to już ostatni raz. Samo przemycie twarzy wodą, czy nawet przetarcie jej płynem micelarnym bądź mleczkiem to za mało, by pozbyć się zanieczyszczeń i przygotować skórę do snu. 

Kiedy wieczorne oczyszczanie twarzy jest zbyt pobieżne, nasza skóra szybko zaczyna wyglądać na zmęczoną i sprawia wrażenie, jakby postarzała się o kilka lat. Dokładne oczyszczenie przeciwdziała bowiem procesom starzenia się. Zanieczyszczenia, które gromadzą się na twarzy i szyi w ciągu dnia, to również wolne rodniki, które niszczą komórki skóry i jeśli nie umyjemy dokładnie twarzy wieczorem, dajemy im pole do działania. Warto zatem wyrobić sobie nawyk wieloetapowego oczyszczania odpowiednimi kosmetykami(np. marki Avon)- zajmuje on mniej więcej kwadrans, a jego efekty są rewelacyjne! 

Richard Webster "Magiczne kryształy"

Autor: Richard Webster 
Wydawnictwo: Kobiece 


Litoterapia, czyli metoda leczenia kamieniami, podobnie jak inne metody należące do szeroko pojętej medycyny alternatywnej, budzi wiele kontrowersji. Tymczasem już mistycy Wschodu uważali, że każdy kamień ma duszę, a także pamięć swojego stworzenia (geologiczną i kosmiczną), która wykracza daleko poza dzieje ludzkości. Ponadto minerały i kamienie posiadają zdolność gromadzenia, przechowywania i emitowania energii. 

Dla tych, którzy cenią sobie moc kamieni i minerałów, którzy chcą doświadczyć ich mocy, poprawić funkcjonowanie swojego życia, Wydawnictwo Kobiece przygotowało wspaniałą propozycję. Książka „Magiczne kryształy. Proste rytuału na szczęście”, autorstwa Richarda Webstera, to nie tylko ciekawa lektura pozwalająca otworzyć się na nowe, ale również książka, która jest w stanie realnie odmienić nasze życie. Autor, znany ze swoich umiejętności parapsychicznych, zajmuje się szeroko pojętą tematyką ezoteryczną. Teraz dzieli się swoją wiedzą również z nami, byśmy mogli w pełni wykorzystać potencjał energetyczny kamieni oraz dzięki rytuałom z ich udziałem uzdrowić swoje relacje, oczyścić przestrzeń wokół siebie i zaprosić do swojego życia pozytywną energię. Takie jak ten poradniki, rozpoczynają szereg zmian w naszym życiu - zmian na lepsze.

czwartek, 28 listopada 2019

Jola Caputa "Przepisy Joli. Złote przeboje"

Tytuł: Przepisy Joli. Złote przeboje 
Autor: Jola Caputa 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Gotowanie, po latach bycia passe i odżegnywania się od tej czynności na rzecz jadania w restauracjach czy korzystania z gotowych dań, znów staje się modne. Przysłużyły się temu zarówno programy kulinarne, jak i moda na rzeczy „homemade”. Na tej fali powstało wiele poradników kulinarnych, w mniejszym lub większy stopniu inspirujących do samodzielnego przygotowania posiłków. 

Jedną z takich książek kucharskich, która nie tylko inspiruje, ale pozwala zamienić każdą próbę przygotowania danego dania w sukces, jest opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki pozycja pt. „Przepisy Joli. Złote przeboje”. Książka zawierająca najlepsze przepisy Joli Caputy, jest prawdziwą skarbnicą przepisów na proste, ale wybornie smakujące dania, który potrafi przyrządzić każdy, niezależnie od doświadczenia na tym polu. Autorka sięgnęła po przepisy, które zyskały największą popularność w sieci, co do których czytelnicy bloga wypowiedzieli się entuzjastycznie – te opinie również zostały zamieszczone w książce. Jak sama autorka przyznaje, wybór internautów pokrywa się z doświadczeniem autorki, a owe przepisy i potrawy przygotowane na ich podstawie Caputa nazywa „kulinarnymi hitami”. 

Remigiusz Mróz "Parabellum. Głębia osobliwości"

Tytuł: Parabellum. Głębia osobliwości 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


II wojna światowa przyniosła wielomilionowe straty w ludziach i – jak każda zbrojna interwencja – pozbawiła życia wielu cywilów. Pod płaszczykiem walki z wrogiem każde takie starcie dostarcza okazji zwyrodniałym jednostką, by mogli realizować swoje makabryczne fantazje, by mogli wykazać się bestialstwem i brakiem człowieczeństwa. Przykładem takich czynów może być zachowanie wielu pracowników obozów koncentracyjnych, ale również przedstawicieli służb, którzy wielokrotnie nadużywali swojej władzy po to, by zaspokoić żądzę krwi. 

Wiele z takich przykładów bestialskich zachowań, obnażających zgniliznę ludzkiej duszy, znajdziemy w powieści „Głębia osobliwości”, autorstwa Remigiusza Mroza. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona powieść to trzecia i ostatnia już część znakomitej trylogii „Parabellum”, osadzonej w realiach II wojny światowej. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy pisarstwa Remigiusza Mroza, ale również tematyką nazizmu. Także wielbiciele powieści przygodowych znajdą tu coś dla siebie, bowiem o ile w pierwszej części akcja toczyła się dość leniwie, nabierając tempa w drugiej, to trzecia wciąga nas w wir wydarzeń i trudno pozostać zaledwie biernym obserwatorem historii. 

Remigiusz Mróz "Horyzont zdarzeń"

Tytuł: Horyzont zdarzeń 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Replika 


Trudne sytuacje, wyzwania, które musimy podjąć, a przede wszystkim – zaglądanie śmierci w oczy – wszystko to odsłania prawdziwą naturę człowieka. W pewnych okolicznościach musimy rzucić wszystko na szalę, zaryzykować, dla ukochanej osoby jesteśmy w stanie dokonać rzeczy praktycznie niemożliwych, bądź też wychodzi na jaw nasza egoistyczna, tchórzliwa natura, a jedyne co nas w sytuacji zagrożenia obchodzi, to pilnowanie własnego interesu i zapewnienie sobie bezpieczeństwa, nawet kosztem innych. 

Wojna jest takim sprawdzianem charakterów, doskonale poddaje testowi również siłę uczuć i weryfikuje pragnienie bycia razem. Takiemu sprawdzianowi zostali poddani Staszek i Maria, bohaterowie znani nam już z pierwszej części trylogii „Parabellum”, autorstwa Remigiusza Mroza. Tym razem, w tomie pt. „Horyzont zdarzeń”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona, zagrożenie stanie się jeszcze bardziej realne, bowiem narzeczeni znajdą się na terytorium wroga. Czytelnicy, którzy nie mieli jeszcze okazji sięgnąć po tę wojenną opowieść, mają szanse nadrobić zaległości, choć warto zacząć lekturę od tomu pierwszego, by nie stracić ciągłości, by nie odebrać sobie przyjemności płynącej z lektury nieustannym zastanawianiem się nad powiązaniami pomiędzy poszczególnymi postaciami. Osoby, które „Prędkość ucieczki” już przeczytały, z pewnością nie oprą się kontynuacji, szczególnie, że akcja nabiera w drugim tomie tempa. 

środa, 27 listopada 2019

Edyta Świętek „Rzeka kłamstw”

Tytuł: Rzeka kłamstw 
Autor: Edyta Świętek 
Wydawnictwo: Replika 


Mówi się, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, a choć jest to podstawowa komórka społeczna, choć wydawać by się mogło, że połączeni więzami krwi czy też wspólną ideą przetrwania jej członkowie będą trzymać się razem i działać dla wspólnego dobra, niestety nie zawsze tak jest. Nawet w tych rodzinach, w których wszystko wydaje się na pozór doskonałe, bywa różnie, a o tym, jak relacje wyglądają naprawdę przekonają się tylko ci, którzy uchylą nieco drzwi… 

Taką prawdę o relacjach rodzinnych odsłania przed nami Edyta Świętek, zabierając nas do Bydgoszczy lat siedemdziesiątych. Przedstawia nam rodzinę Trzeciaków, koncentrując się na poszczególnych jej członkach, a także odmalowując tło społeczno-polityczne, cienie i blaski życia w powojennej Polsce oraz absurdy PRL-u. Książka pt. „Rzeka kłamstw”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika, to pierwszy tom sagi „Grzechy młodości” – kolejnej już w dorobku autorki i równie wspaniale się zapowiadającej. Po powieść sięgnąć mogą nie tylko osoby, które znają już i cenią sobie twórczość Świętek, jak i czytelnicy, dla których będzie to pierwsze spotkanie z jej książkami. Miłośnicy powieści obyczajowych docenią tę niezwykle wciągającą lekturę, zaś dorastający w opisywanych w książce czasach z mniejszym lub większym sentymentem wspominać będą ten pełen kontrastów okres. 

Dorian Zawadzki „Selekcjoner”- KONKURS ZAKOŃCZONY

„Selekcjoner” -ta historia została zapamiętana przez jej świadków jako ZABÓJCZE LATO – Londyn’85.
Londyn, rok 1985. W lipcowy wieczór ma miejsce gigantyczna awaria prądu, a na peryferiach miasta pojawia się młoda naga kobieta. Nie pamięta kim jest i skąd pochodzi. Wie tylko, że ma na imię Faith i 48 godzin na realizację zabójczego planu. Kilka godzin później w zamachu ginie jeden z bossów mafijnego świata, co daje początek serii spektakularnych zbrodni, które wstrząsają miastem. Do sprawy zostaje przydzielona Nell Palicki – znana z niekonwencjonalnych metod śledczych, charyzmatyczna inspektor, owiana sławą po schwytaniu seryjnego mordercy nazwanego przez media Rzeźnikiem z Greenwich. W toku śledztwa wychodzą na jaw coraz bardziej niepokojące fakty, łącznie z takim, że zabójca może posiadać nadnaturalne zdolności.
Selekcjoner to mroczny, pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller, który pochłania bez reszty! 
/opis wydawnictwa/ 


Pytanie: Za co cenisz thrillery? Odpowiedź uzasadnij w kilku zdaniach. 

de Bézenac Salem i Agnes „Księga wartości i dobrych obyczajów”

Tytuł: „Księga wartości i dobrych obyczajów” 
Autor: de Bézenac Salem i Agnes 
Wydawnictwo: Jedność 


Wprowadzanie dziecka w świat wartości oraz nauka dobrych obyczajów, powinno się rozpocząć już od najmłodszych lat. Najlepiej robić to poprzez szczerą rozmowę z maluchem, a także poprzez poprawne zachowanie, bowiem dziecko uczy się poprzez obserwację i naśladownictwo, a w początkowym okresie życia to rodzic bądź opiekun są największymi autorytetami. 

Rozmowę o wartościach, przekazywanie odpowiednich wzorców można oprzeć też na odpowiednio dobranej do wieku dziecka literaturze. Dla pociech w wieku przedszkolnym (a nawet nieco młodszych) i wczesnoszkolnym, odpowiednią pozycją będzie opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność „Księga wartości i dobrych obyczajów”. Ta wspaniała książka, zawierająca czterdzieści dwa opowiadania o ważnych sprawach, to nie tylko cudowne historie z morałem, ale też pytania, po które sięgnąć możemy w rodzinnych dyskusjach. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko rodzice i opiekunowie, ale również nauczyciele, którzy na podstawie tych tekstów stworzyć mogą scenariusze zajęć. 

wtorek, 26 listopada 2019

Fiodor Dostojewski "Skrzywdzeni i poniżeni"

Tytuł: Skrzywdzeni i poniżeni 
Autor: Fiodor Dostojewski 
Wydawnictwo: MG 



Fiodor Dostojewski niesłusznie znany jest w Polsce niemal wyłącznie ze „Zbrodni i kary”, a i ta powieść kojarzona jest często ze znienawidzoną lekturą. Tymczasem w dorobku autora wiele jest wspaniałych pozycji, uniwersalnych i ponadczasowych. Pisarz bowiem w kręgu swoich zainteresowań człowieka, targające nim emocje i jego ułomności. 

Doskonale widać to w sentymentalnej powieści „Skrzywdzeni i poniżeni”, kolejnej w dorobku Dostojewskiego, która przenosi nas do Petersburga, obnażając i piętnując degenerację, wynaturzenie, uświadamiając nam, że niestety są sytuację, kiedy degrengolada jest procesem na tyle zaawansowanym, że trudno jest dobru wznieść się poza nią. Po opublikowana nakładem wydawnictwa MG książkę sięgnąć mogą nie tylko miłośnicy literatury rosyjskiej i samego Dostojewskiego, ale też wszyscy zainteresowani ludzką duszą, z niepokojem śledzący upadek człowieczeństwa oraz coraz trudniejszą walkę dobra ze złem. 

Remigiusz Mróz „Parabellum. Prędkość ucieczki”

Tytuł: Parabellum. Prędkość ucieczki
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



O II wojnie światowej powstało już wiele publikacji, począwszy od naukowych po beletrystykę. Ogrom ludzkich tragedii i związane z tym emocje otwierają przestrzeń dla literackich poczynań, mniej lub bardziej udanych. Czytamy o wojennych losach żołnierzy, o cierpieniu narodów przeznaczonych do unicestwienia, o nadludziach i próbach ich „produkcji”, ale – paradoksalnie – jednym z najczęściej poruszanych w kontekście wojny tematów, jest miłość. 

O tej miłości pisze też Remigiusz Mróz, którego większość czytelników kojarzy ze wspaniałą serią kryminalnych opowieści z charyzmatyczną Chyłką. Tym razem poznajemy pisarza w nieco innej odsłonie, choć jak sam wspomina w przedmowie, od tej książki wszystko się zaczęło. O jakiej powieści mowa? „Prędkość ucieczki”, stanowiąca pierwszy to porywającej trylogii „Parabellum”, to piękna historia osadzona w realiach II wojny światowej, a właściwie w pierwszym jej okresie. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona książka zachwyci nie tylko te wszystkie osoby, które cenią sobie twórczość pisarza, które z niecierpliwością oczekują na kolejne pozycja autora. To również propozycja dla tych, którzy z powieściami autora nie mieli okazji się zetknąć, dla których będzie to pierwsze spotkanie z jego talentem. 

poniedziałek, 25 listopada 2019

Uczymy się całe życie! KONKURS - ZAKOŃCZONY

Oświata od wieków poddawana jest wielu zmianom – zarówno tym dyktowanym względami społecznymi, politycznymi, jak i rozwojem nauki czy potrzebami gospodarczymi. Żyjemy bowiem w epoce ciągłych przemian zachodzących w każdej dziedzinie naszego życia. Postęp technologiczny wymusza konieczność dopasowania się do nowej rzeczywistości oraz zupełnie innej organizacji pracy. Ponadto pociąga za sobą konieczność nabywania wiedzy specjalistycznej – coraz częściej w ciągu swojego zawodowego życia zmieniać będziemy bowiem nie tylko pracodawców, ale i branże. Zachodzi zatem potrzeba nieustannego dokształcania się bez względu na wiek czy też zajmowane stanowisko. 

To permanentne nabywanie nowej wiedzy zyskało nawet określenie - kształcenie ustawiczne, nazywane również edukacją całożyciową, edukacją ustawiczną oraz uczeniem się przez całe życie. Termin ten odnosi się do procesu odnawiania, pozyskiwania i uzupełniania wiedzy ogólnej oraz kwalifikacji zawodowych jednostki. 

Elanie Kelman, Alison Whyte "Zrozumieć jąkanie. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i terapeutów"

Tytuł: Zrozumieć jąkanie. Poradnik dla rodziców, nauczycieli i terapeutów 
Autor: Elanie Kelman, Alison Whyte 
Wydawnictwo: Edukacyjne 



Jąkanie jest niepłynnością mowy, wokół którego narosło wiele mitów. Przede wszystkim jest to coś więcej niż proces polegający jedynie na cyklicznie pojawiających się epizodach niepłynnych artykulacji. Nie jest też tak, że osoby jąkające się mówią niepłynnie przez cały czas trwania ich wypowiedzi. Dlatego często mówi się, że jąkanie jest globalnym zaburzeniem komunikacji i – niestety – odnosi się do osoby jako całości, tzn. do wszystkich sfer jej funkcjonowania. To oznacza, że osoba z niepłynnością mowy nie tylko ma problemy z wypowiedzią, ale często to słuchacz staje się niejako „sprawcą” jąkania. Kończenie wypowiedzi za osobę, która się jąka, brak koncentracji na tym, co chce powiedzieć, popędzanie jej – to tylko niektóre spośród wariantów zachować osób, które kontaktują się z osobą z niepłynnością. Już samo to jest niezwykle stresujące i frustrujące, a kiedy dodamy do tego jeszcze niewybredne komentarze rówieśników czy, o zgrozo, nauczycieli, nie można się dziwić, że osoba z niepłynnością mowy wycofuje się z kontaktów, w efekcie zyskując kolejną etykietę osoby nieśmiałej. 

sobota, 23 listopada 2019

Aleksandra Michta-Juntunen „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”

Tytuł: „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki” 
Autor: Aleksandra Michta-Juntunen 
Wydawnictwo: Poznańskie 


Było już duńskie hygge, w ostatnich kilkunastu miesiącach wyparte przez szwedzkie lagom, czyli nowy skandynawski trend uczy jak osiągnąć szczęście, żyjąc w zgodzie z naturą, skromnie, niewielkim kosztem, najlepiej wśród własnoręcznie wykonanych przedmiotów. Czy sisu rodem z Finlandii będzie kolejnym trendem, swego rodzaju receptą na szczęście? 

Przekonamy się o tym dzięki niezwykle wciągającej książce Aleksandry Michty-Juntunen, pt. „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego pozycja, to wspaniała podróż po kraju, o którym wiemy stanowczo zbyt mało, który mylnie zaliczamy do krajów skandynawskich, który kojarzy nam się z mrozem i ponurymi, milczącymi mieszkańcami. Autorka, mieszkająca w Helsinkach od ponad dziesięciu lat autorka bloga Fińskie smaki, nie tylko zabiera nas w fascynującą podróż po kraju, który skradł jej serce, ale również obala wiele stereotypów i mitów narosłych wokół tego Finlandii. To książka zarówno dla miłośników podróży, jak i dla tych, którzy choć wolą zaszyć się w domowych pieleszach, to lubią czytać o dalekich krajach, szczególnie tak odmiennych kulturowo. 

K.N.Haner "Rysunkowy chłopak”

Tytuł: Rysunkowy chłopak 
Autor: K.N.Haner 
Wydawnictwo: EditioRed 


O tym, jak trudno jest się pogodzić ze stratą wie tylko ten, kto tej straty doświadczył. Proces przeżywania żałoby ma swoje fazy, ale tak naprawdę każdy przechodzi je inaczej. Jeden zamyka się w sobie, inny rzuca się w wir obowiązków dających złudne poczucie zapomnienia, jeszcze inny pogrąża się w odmętach depresji, rezygnując ze wszystkiego, co dotąd było dla niego ważne. 

Ten ostatni sposób wybrała Diana Sullivan, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Utah, która pół roku wcześniej w wypadku samochodowym straciła brata bliźniaka. Śmierć Davida sprawiła, że wszystko, co w jej życiu miało sens straciło znaczenie, a pogłębiająca się depresja skłania dziewczynę nawet do rezygnacji ze studiów. Zresztą wypadek, któremu ulega na parkingu uczelni i złamany nadgarstek, wykluczają możliwość zdania egzaminu. Kolizja, której sprawcą był Vincent Green, jeden z najprzystojniejszych studentów akademii, kapitan szkolnej drużyny rugby, nie tylko przypieczętowuje decyzję o porzuceniu uczelni, ale w nieoczekiwany sposób zmienia życie dziewczyny. 

Katarzyna Gubała "Wege energia"

Tytuł: Wege energia 
Autor: Katarzyna Gubała 
Wydawnictwo: Septem (Helion) 


Dieta wegetariańska znajduje coraz więcej zwolenników, coraz częściej podkreśla się też jej pozytywne skutki. Już dawno przestała być ona też rozpatrywana w kontekście zdrowia jednostki, mówi się raczej o pozytywnym wpływie, jaki wywiera na całą planetę. Może być traktowana zatem w kategoriach inwestycji, która procentować będzie w kolejnych latach. 

Tym samym bycie wege oznacza nie tylko wykluczenie ze swojego jadłospisu mięsa, ale również swego rodzaju zmianę stylu życia. Czy jedna możliwe jest satysfakcjonujące i pełne dynamizmu, sił witalnych życie, skoro pozbawiamy organizm m.in. mięsa i jego właściwości? Okazuje się, że tak, a o tym właśnie traktuje książka pt. „Wege energia. Moc i siła z roślin”, opublikowana nakładem wydawnictwa Septem. Autorka, Katarzyna Gubała, redaktor naczelna magazynu „Ekostyle” dzieli się z nami nie tylko swoją wiedząca temat swego rodzaju filozofii wege, ale i wspaniałymi przepisami na smakowite dania, na każdą porę dnia i okazję. Ta ilustrowana pięknymi zdjęciami książka kucharska, to prawdziwa gratka nie tylko dla tych wszystkich, którzy chcą zrezygnować z pewnych produktów i zostać wege, ale przede wszystkim dla tych osób, którzy chcą odżywiać się zdrowo i jeść świadomie. 

piątek, 22 listopada 2019

Giles Sparrow "Nauka"

Tytuł: Nauka
Autor: Giles Sparrow
Wydawnictwo: Jedność




Świat jest niezwykle fascynującym miejscem, choć złożoność zjawisk i procesów, jakie zachodzą wokół nas, jest zatrważająca. Szczególnie, jeśli nie rozumie się ich natury, jeśli potrafią zaskoczyć, przerazić, a niekiedy nawet doprowadzić do katastrofy. Uczeni przez dziesiątki wieków dochodzili do prawdy na temat natury rzeczy, a choć część zjawisk wciąż pozostaje dla człowieka niejasna, to jednak wiele na polu nauki udało nam się dokonać.


Colson Whitehead "Miedziaki"

Tytuł: Miedziaki
Autor: Colon Whitehead
Wydawnictwo: Albatros 

„Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie byłych niewolników i synowie byłych właścicieli niewolników usiądą razem przy stole braterstwa” – te słowa wygłoszone w 1963 roku przez Martina Luthera Kinga, lidera ruchu praw obywatelskich, podniosły na duchu, ale i wyznaczyły kierunek działania setkom czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych. Mimo iż Abraham Lincoln sto lat wcześniej podpisał proklamację znoszącą niewolnictwo, zaś zapis o równości rasowej zawarty został nawet w Deklaracji Niepodległości, w USA wciąż "czarny" znaczył mniej, a przepisy mówiące o równości, a nawet o prawie przebywania osób czarnoskórych w miejscach publicznych, były fikcją.

czwartek, 21 listopada 2019

Susanne Schötz 'Sekretny język kotów"

Tytuł: Sekretny język kotów 
Autor: Susanne Schötz 
Wydawnictwo: Kobiece 


Mówi się, że koty chodzą swoimi drogami, że zawsze robią co chcą i nie ma takiej możliwości, by się z nimi porozumieć. Słowo tresura w ogóle nie wchodzi tu w grę, chyba że mamy na myśli wytresowanie właściciela przez kota. Czy jednak rzeczywiście koci świat jest tak nieprzenikniony, że nie ma takiej możliwości, by znaleźć płaszczyznę porozumienia? Czy możemy zrozumieć choć trochę swojego kota? 

Przekonamy się o tym dzięki lekturze poradnika autorstwa Susanne Schötz, profesorowi fonetyki, wykładowczyni na Uniwesytecie w Lund i miłośniczce kotów. Książka „Sekretny język kotów. Mrrrau czy miau?”, opublikowana nakładem wydawnictwa kobiecego, to właściwie analiza kociej „mowy”, powstała w wyniku serii eksperymentów naukowych, mających na celu zrozumienie języka kotów. Jak sama autorka podkreśla, do tego zrozumienia konieczne jest spojrzenie na kontekst, w jakim kot wyraża siebie – dźwięki w kocim języku zawsze są bowiem powiązane z konkretną sytuacją. Wchodzimy zatem w ten koci świat po to, by lepiej zrozumieć naszego pupila, by nauczyć się z nim komunikować. 

Zuzanna Śliwa „Tajemnica alei Klonowej”- KONKURS

„Tajemnica alei Klonowej” – to oparta na faktach historia dramatycznej rodzinnej tajemnicy, którą przez kilkadziesiąt lat skrywała główna bohaterka. 
Kwiecień 1944. Agnieszka, 16-letnia łączniczka AK wraca nocą z lasu ścieżką obok torów. Z przejeżdżającego transportu do Auschwitz ktoś wyrzuca owinięte w poduszkę niemowlę. Dziewczyna zabiera dziecko do rodzinnej wsi. 
Jak uzasadnić przed wszechobecnymi Niemcami nagłe pojawienie się dziecka? Ustrzec je i opiekunów przed tragicznym losem? Dziadek i wtajemniczony w sprawę miejscowy ksiądz ustalają, że Agnieszka zostanie podana za matkę a za ojca jej kolega, partyzant AK. 
/opis wydawnictwa/ 


Pytanie: Czy uważasz, że są takie tajemnice, które nigdy nie powinny wyjść na jaw? Odpowiedź uzasadnij w kilku zdaniach. 

Zuzanna Śliwa "Tajemnica alei Klonowej"

Tytuł: Tajemnica alei Klonowej 
Autor: Zuzanna Śliwa 
Wydawnictwo: Replika 



Czy to możliwe, że kiedy umiera człowiek, pozostaje po nim … drzewo? Tak, dzięki wzruszającej tradycji rodziny Klonowskich, w której - w chwili przyjścia na świat nowego członka – sadzone jest drzewo klonu opatrzone jego imieniem. Imiennik drzewa, dożywszy pięćdziesięciu lat, ma za zadanie sadzić kolejne, nie tylko kultywując ten zwyczaj ale i sprawiając, że kolejne pokolenia będą miały świadomość długości swojego rodu, swoich korzeni. 

Z tej właśnie rodziny pochodzi Agnieszka, kobieta u schyłku swojego życia, naznaczonego wielką tajemnicą. Tajemnicą, która w czasie wojny oznaczała śmierć… Sekret, do którego dopuszczone było jedynie niewielkie grono osób, poznajemy dzięki niezwykle frapującej, opartej na prawdziwej historii powieści, autorstwa Zuzanny Śliwy. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka pt. „Tajemnica alei Klonowej” to kolejny już przykład talentu autorki, zarówno do wyszukiwania porywających i chwytających za serce tematów, ale również do pięknego rozwinięcia ich w powieść. Śliwa oddaje w nasze ręce książkę, którą pamięta się długo, która nie tylko oddaje bestialstwo wojny i dramat tych, którzy zostali skazani na zagładę, ale mówi wieloaspektowo o jej konsekwencjach, zarówno dla jednostki, jak i dla społeczności. 

środa, 20 listopada 2019

Honoré de Balzac "Jaszczur"

Tytuł: Jaszczur 
Autor: Honoré de Balzac 
Wydawnictwo: MG 



Któż z nas, szczególnie w chwilach smutku i zwątpienia, nie marzył o nagłej i cudownej odmianie losu? Niezależnie od tego czy odbyłoby się to za sprawą złotej rybki, lampy Alladyna czy innego amuletu, taka wersja wydarzeń pobudza wyobraźnię i sprawia, że nasze pragnienia zaczynają się klarować, zaś ich liczba- rosnąć. Niestety na ziemię szybko sprowadza nas przeświadczenie, że takie przedmioty istnieją wyłącznie w baśniach, że w prawdziwym życiu nic takiego nie ma prawa się wydarzyć, że wszystko, co chcemy osiągnąć musi wynikać z pracy naszych rąk, bądź też być wynikiem poświęcenia. Czy jednak rzeczywiście? 

Kulturalny rozwód – czy to możliwe?

Mimo iż najwięcej rozwodów odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych, ich liczba rośnie również w innych krajach, w tym w Polsce. Istnieje wiele teorii na temat przyczyn takiego stanu rzeczy, a część z nich koncentruje się na przyczynach ekonomicznych i wskazuje industrializację, jako winowajcę. Uważa się bowiem, że w jej konsekwencji zaistniały czynniki zagrażające trwałości małżeństwa, takie jak spadek zainteresowania partnerów swoją rolą jako małżonka i rodzica; modna obecnie chęć samorealizacji, wzbogacenia się, poświęcanie swoim sprawom więcej uwagi niż sprawom rodziny, a także upadek autorytetów. Wszystko to wydaje się zagrażać trwałości małżeństwa i przyczyniać się do powszechnie wzrastającej liczby rozwodów. 

Aneta Jadowska "Martwy sezon"

Tytuł: Martwy sezon 
Autor: Aneta Jadowska 
Wydawnictwo: SQN 



Wakacje nad morzem kojarzą się z beztroskim czasem dzieciństwa, z goframi kupowanymi w pobliskich budkach, brodzeniem w wodzie i zbieraniem bursztynów i muszelek na brzegu. Może jeszcze z opalaniem się na przepełnionej plaży, budowaniem zamków z piasku i tandetnymi pamiątkami kupowanymi dla tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, by nad morze wyjechać. 

Co jednak w sytuacji, kiedy pogoda nie sprzyja żadnej z tych aktywności, na dodatek plaże opanowały sinice i … trupy? W takim wypadku rozsądny turysta szybko wykupuje pobyt Chorwacji, bez żali rezygnując z polskiego morza. Tyle tylko, że wówczas boleśnie taką decyzję odczuwają okoliczne hotele i pensjonaty, dla których pełne obłożenie w sezonie to warunek przetrwania. Dlatego właśnie Wielka Niedźwiedzica, klimatyczny pensjonat w Ustce, prowadzony przez wiekową już Marię, ma poważne kłopoty. Szczególnie, że właścicielka pożyczyła od banku sporo pieniędzy na jego modernizację i teraz bank bez skrupułów domaga się ich zwrotu. 

wtorek, 19 listopada 2019

Kiafas Giorgios "Dziennik. Wyprawa 1907"

Tytuł: Dziennik. Wyprawa 1907 
Autor: Kiafas Giorgios 
Wydawnictwo: Foxgames 


Gry komputerowe czy tradycyjne planszówki to dla ciebie codzienność i bez problemu pokonujesz zarówno kolejne poziomy, jak i uczestników? Hasła krzyżówek nie mają dla ciebie tajemnic, zaś sudoku zajmuje ci zaledwie kilka chwil? Jesteś prawdziwym mistrzem w rozwiązywaniu zagadek, charakteryzujesz się bystrością, umiejętnością dostrzegania szczegółów czy analizy faktów? Jesteś przekonany, że Sherlock Holmes i panna Marple razem wzięci nie daliby ci rady, a w awanturniczym podejściu do życia i chęci przeżywania przygody prześcigasz samego Indianę Jonesa? 

Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase "Opętania. Historie prawdziwe"

Tytuł: Opętania. Historie prawdziwe 
Autor. Ed i Lorraine Warren, Robert David Chase 
Wydawnictwo: Replika 


Mało co jest w stanie tak przerazić, jak produkcje filmowe dotyczące opętania. No, chyba że z opętaniem mamy do czynienia w swoim otoczeniu. Jeśli jednak nie, to właśnie te wstrząsające obrazy, pokazujące demoniczne odbicie człowieka, w którego wstąpił sam szatan. Filmy o opętaniu są tym bardziej zatrważające, zapadające na długo w pamięć, że bardzo często przedstawione przez reżyserów historie oparte są na faktach. I nie trzeba być osobą wierzącą, by doświadczyć tego zła, które powoduje zamianę niewinnych osób w prawdziwe potwory, miotające przekleństwami w obcych językach, wyczyniające niezwykłe rzeczy ze swoim zmienionym, gnijącym ciałem. 

poniedziałek, 18 listopada 2019

Friederun Reichenstetter "Pszczoły i ich niezwykły świat"

Tytuł: Pszczoły i ich niezwykły świat 
Autor: Friederun Reichenstetter 
Wydawnictwo: Jedność 



Specjaliści uważają, że 1/3 spożywanego przez nas pożywienia, zależy od pszczół. Wiele owoców, warzyw, a także produktów z nich wytwarzanych, jest efektem zapylania. Dlatego też tak wielkim zagrożeniem jest masowe wymieranie pszczół. Wciąż jednak ignorujemy problem zmniejszania się pszczelej populacji, a jedną z przyczyn tego stanu jest fakt, że tak mało o pszczołach wiemy. 

Teraz jednak może się zmienić, dzięki niezwykłej książce dla najmłodszych czytelników, która odkrywa przed nimi fascynujący świat tych niezwykłych owadów. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja „Pszczoły i ich niezwykły świat”, autorstwa Friederun Reichenstetter to napisana językiem adresowanym do dzieci opowieść o zwyczajach, pracy i codziennym życiu pszczół. 

Agnieszka Passendorfer „10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu”

Tytuł: 10 lekcji jogi 
Autor: Agnieszka Passendorfer 
Wydawnictwo: Sensus 



Wokół jogi, umiejscowionej blisko wschodnich filozofii i medycyny, narosło mnóstwo mitów. Wszystkie one wynikają z niewiedzy, tylko tym można bowiem tłumaczyć uznawanie jogi za zagrożenie dla religii chrześcijańskiej, czy ograniczanie jej rozumienia wyłącznie do popularnych sekwencji jogi, jak na przykład Pocałunek Słońca. 

Czym zatem naprawdę jest ta jedna z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju? Jak należy ją rozumieć i jak według niej żyć? Na te pytania odpowiada Agnieszka Passendorfer w książce pt. „10 lekcji jogi. Jamy i nijamy w codziennym życiu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus pozycja to nie tylko droga do zdobycia / uzupełnienia wiedzy na temat jogi czy też okazja do krążących na jej temat plotek, ale również wspaniała inspiracja do zmiany swojego życia, do osiągnięcia stanu, w który być liczy się bardziej, niż mieć. Po książkę sięgnąć mogą zarówno osoby, które praktykują jogę, ale także osoby, które dotąd mylnie interpretowały jej znaczenie. Lektura pozwala otworzyć się na nowe, pozwala zatrzymać się w biegu i z dystansu spojrzeć na świat, wyciszyć siebie i swoje pragnienia, po prostu trwać… 

Małgorzata Rogala "Cicha noc"

Tytuł: Cicha noc 
Autor: Małgorzata Rogala 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Święta kojarzą ci się z piernikiem, wyborem choinki i ubieraniem bożonarodzeniowego drzewka? A może z sielskim wigilijnym wieczorem pachnącym pierogami i kompotem z suszu? Myślisz, że świąteczny nastrój to najlepsze co mogło nas spotkać, a łamanie się opłatkiem i wręczanie sobie prezentów to wisienka na torcie tych świąt? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jesteś szczęściarzem. Są bowiem ludzie, którym święta kojarzą się z pracą, z samotnością, albo … morderstwem. 

niedziela, 17 listopada 2019

Tomasz Król "Lean. Droga do minimalizmu"

Tytuł: Lean. Droga do minimalizmu 
Autor: Tomasz Król 
Wydawnictwo: Sensus 


Określenie Lean Management i wszystkie jego pochodne trwale weszły już do polskich firm, niezależnie od tego, czy mówimy o administracji państwowej czy prywatnym biznesie. Lean jest strategią zarządzania, która opiera się na dostarczaniu klientom produktów i/lub usług jakich oczekują, w jak najprostszy sposób, z zachowaniem szacunku dla pracowników. Do filarów Lean zalicza się określenie i tworzenie wartości dla klienta; eliminację marnotrawstwa; szacunek dla załogi. Codzienna praktyka lean oznacza obserwację swojej pracy i pytanie, co mogę zrobić, by spełnić wymogi naszych klientów, by zapewnić szybką realizację przy odpowiedniej jakości produktu/usługi. 

Nele Neuhaus "Wśród rekinów"

Tytuł: Wśród rekinów 
Autor: Nele Neuhaus 
Wydawnictwo: Media Rodzina 


Mimo, iż nie ma to żadnego racjonalnego uzasadnienia, wciąż kobietom trudno jest przebić się przez tzw. szklany sufit. Dotyczy to zarówno zajmowanych stanowisk, jak i wysokości wynagrodzenia, które wciąż pozostaje kilkanaście procent niższe niż w przypadku mężczyzn. Im wyższe stanowisko, tym mniej kobiet – sytuacja ta dotyczy wielu branż, w tym branży finansowej. Mimo iż płeć piękna stanowi ponad 50% światowej siły roboczej, to mniej niż 10% zajmuje wyższe stanowiska kierownicze. 

Z lupą w ręku należy szukać pań wśród prezesów zarządu firm lub instytucji finansowych, dlatego też Alex Sontheim, trzydziestopięcioletnia, piękna Niemka, która z wyróżnieniem ukończyła studia biznesowe, a teraz robi karierę na Wall Street, zwraca powszechną uwagę. Jej determinacja w dążeniu do celu i znajomość rynku fuzji i przejęć sprawia, że konsekwentnie pnie się w górę, zajmując znaczące stanowiska i pobierając odpowiednie wynagrodzenie. Kiedy po kłótni z obecnymi przełożonymi rozstaje się z firmą, niemal natychmiast przechwytuje ją holding Levy Manhattan Investments, stworzony przez Vincenta Levy, w oparciu o rodzinny bank. W nowej pracy ma pomóc w osiągnięciu przez firmę znaczącej pozycji na rynku M&A, przynoszącym wysokie zyski. Pensja na poziomie dwóch milionów rocznie ma skusić Alex, ale jeszcze bardziej przyciąga ją prestiżowe stanowisko i możliwości, które się przed nią otwierają. 

Penelope Bloom "Jego babeczka"

Tytuł: Jego babeczka 
Autor: Penelope Bloom 
Wydawnictwo: Albatros 


Niektórzy mężczyźni są jak ciastka – można się nimi delektować, a już samo na nich patrzenie wywołuje gwałtowną pracę ślinianek. Problem pojawia się wówczas, kiedy mając na uwadze konwenanse (lub przepisy prawa), trzeba powstrzymać się od konsumpcji… 

O tym, jakie trudne to zadanie wie doskonale Emily, malarka, usiłująca utrzymać się ze swojej artystycznej działalności. Pracuje zatem za grosze przez kilka godzin w tygodniu w domu spokojnej starości, ucząc seniorów malowania i próbując nie dać się wyprowadzić z równowagi. Jeszcze tylko kilka miesięcy dzieli ją od realizacji marzenia o zostaniu prawdziwą artystką – wyjazdu na studia do Paryża, zatem jest w stanie znieść wszystko, nawet babcie podkradające pensjonariuszom szczęki. 

piątek, 15 listopada 2019

Carlie Mackesy „Chłopiec, kret, lis i koń”

Tytuł: Chłopiec, kret, lis i koń
Autor: Carlie Mackesy 
Wydawnictwo: Albatros 


Są takie książki, które – choć zdają się być przeznaczone dla dzieci – zaskakują nas swoją głębią, uniwersalnym przesłaniem, które sprawia, że niezależnie od wieku odbiorcy, zapada w serce. Takie słowa-klucze, motywujące do działania zdania bądź też prawdy, prowadzące do (auto)refleksji, mogą stać się prawdziwym przełomem w naszym życiu, kamieniem milowym, odcinającym, zamykającym pewien etap w życiu i pozwalającym otworzyć się na nowe perspektywy. Jedną z takich publikacji był „Kubuś Puchatek”, którego iście filozoficzne podejście do wielu kwestii pozwalało bardziej być niż mieć, zyskać nową perspektywę. 

Mateusz Grzesiak "Kalendarz CreateYourself 2020"

Tytuł: Kalendarz CreateYourself 2020 
Autor: Mateusz Grzesiak
Wydawnictwo: OnePress 


Najbardziej efektywni ludzie, to ci, którzy dokładnie planują swój dzień i którzy wyznaczają sobie realistyczne cele i konsekwentnie dążą do ich realizacji. Wymaga to jednak umiejętności właściwego zarządzania czasem, a raczej zarządzania sobą w czasie. W świecie, w którym na każdym kroku czekają na nas różne bodźce, w którym złodzieje czasu czyhają na każdym rogu, trudno jest jednak zachować dyscyplinę czasową, trudno też oprzeć się pokusie odebrania dzwoniącego telefonu, pogawędce ze współpracownikiem, czy nieustannego sprawdzania nowych wiadomości i polubień w mediach społecznościowych. 

Matthias von Bornstädt „Nosek supermysz na tropie. Dlaczego rakieta lata, statek pływa, a samochód jeździ”

Tytuł: „Nosek supermysz na tropie. Dlaczego rakieta lata, statek pływa, a samochód jeździ” 
Autor: Matthias von Bornstädt 
Wydawnictwo: Jedność 


Jesteście przekonani, że treścią życia myszy jest mieszkanie pod podłogą i uciekanie przed pazurami kota? Że do szczęścia wystarczy myszy kawałek sera i dom bez pułapek? Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że myszy są całkiem niezłymi podróżnikami, eksploratorami, wynalazcami. No, może nie wszystkie, ale z pewnością jest nim Nosek, bohaterska supermysz, dla której nie straszne są żadne przeszkody, która podejmie każde wyzwanie, a przy okazji odkryje przed nami tajemnice funkcjonowania wielu przedmiotów. 

czwartek, 14 listopada 2019

Liv Constantine "Ostatni świadek"

Tytuł: Ostatni świadek 
Autor: Liv Constantine 
Wydawnictwo: HarperCollins 


Są takie osoby, o których mówi się, że fortuna im sprzyja, że czegokolwiek się nie podejmą, okazuje się sukcesem. Zwykle mają zarówno pieniądze, jak i urodę, a sukces osobisty idzie w parze z tym zawodowym. I tyko nieliczni są w stanie zauważyć, że pod tą idealną powłoką kryją się pęknięcia, że życie także ich nie rozpieszcza, zaś od przeciętnego zjadacza chleba różnią się wyłącznie podejściem do problemów. 

Również o doktor Kate English można powiedzieć, że to kobieta, która ma w życiu wszystko. Nie tylko pochodzi z szanowanej i majętnej rodziny, ale kocha swoją pracę, która zresztą przynosi jej niemałe dochody, ma wspaniałego męża Simona i piękną, ukochaną córeczkę, pięcioletnią Annabelle, będącą oczkiem w głowie rodziców. Ten sielski obrazek dopełnia też piękny dom w Worthington oraz służba. Jednak żadne pieniądze nie są w stanie ochronić Kate przed cierpieniem, na skutek makabrycznej zbrodni, która pozbawiła jej matkę życia. Uwielbiana przez wszystkich Lili Michaels, udzielająca się w licznych organizacjach charytatywnych, prowadząca fundację wspierającą podmioty zajmujące się ofiarami pomocy domowej i molestowanymi dziećmi, została zamordowana we własnym domu, a mimo starań nie udało się odnaleźć ani narzędzia zbrodni ani sprawcy. Mimo iż upozorowano włamanie, zniknęła tylko ulubiona biżuteria Lili, a dom nie został ani przeszukany, ani zniszczony. 

Danuta Korolewicz "Willa Pod Czarnym Tulipanem"


Tytuł: Willa Pod Czarnym Tulipanem 
Autor: Danuta Korolewicz 
Wydawnictwo: Lucky


Dwustuletnia willa, ukryta na jednej z prywatnych mazurskich wysp, leżących na Jeziorze Wielkim? Wypełnione obrazami i innymi dziełami sztuki domostwo? Tajemniczy hrabia, który fascynuje, podobnie jak jego siedziba, mieszkańców okolicznych wiosek? Wszystko to brzmi niezwykle intrygująco i wiele osób oddałoby wiele, by móc spędzić w takiej scenerii choćby weekend. 

A co, jeśli w praktyce, zamiast sielanki otrzymujemy dość upiorną atmosferę, mroczne legendy i … wiadomość że wyspy tak naprawdę nie można opuścić? Przekonamy się o tym dzięki lekturze kryminału autorstwa Danuty Korolewicz, pt. "Willa Pod Czarnym Tulipanem”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Lucky książka to prawdziwa gratka dla miłośników kryminalnych zagadek, a także dla tych, którzy z zapartym tchem śledzą legendy szczególnie wówczas, kiedy są one dość przerażające, jak ta opowiedziana przez właściciela starego domu, hrabiego Tulipanowskiego. 

środa, 13 listopada 2019

Elżbieta Ceglarek „Moja asteroida”- KONKURS ZAKOCZONY

Trzydziestokilkuletnia Zosia, piękna stewardessa, jest w udanym związku z przystojnym pilotem. Gdy pojawia się zdrada, obojgu załamuje się świat. Mężczyzna niestrudzenie walczy o serce kobiety, lecz o względy Zosi zaczyna ubiegać się także intrygujący lekarz kardiolog. Utrata zaufania do mężczyzn i lęk powodują, że jej serce pozostaje niewzruszone. 
Czy siła miłości je otworzy? 
Książka Elżbiety Ceglarek jest dla tych, którzy wierzą w siłę i potęgę miłości. 
/opis wydawnictwa/ 


Pytanie: Czy wierzysz w siłę miłości? Odpowiedź uzasadnij w kilku zdaniach. 

Jaki prezent na imieniny wybrać?

Mimo iż ostatnie lata opanowała amerykańska moda na ignorowanie imienin, to w Polsce wciąż są one popularnym świętem, mimo iż nie dotyczy to wszystkich regionów naszego kraju. S jednak takie rodziny, takie domy, w których obchodzi się zarówno imieniny, jak i urodziny, świętując je w podobny sposób. To również okazja do złożenia życzeń danej osobie, do wręczenia prezentów, to sposobność obdarowania osoby spoza grona bliskiej rodziny czy przyjaciół. Imieninowy prezent może stać się miłym zaskoczeniem, radosną niespodzianką, świadczy zarówno o sympatii czy szacunku, jak i o zwróceniu uwagi na daną osobę i jej imię. 

Same imieniny bowiem, ich zwyczaj, jest obchodzeniem dnia świętego, bądź błogosławionej osoby, przypisanego do konkretnego dnia w kalendarzu chrześcijańskim. Mimo iż imieniny obchodzone są w dniu śmierci danego świętego (dlatego też w roku jest niekiedy wiele okazji do świętowania, jeśli było więcej świętych o takim imieniu), to jest to dzień radosny. 

Eva García Sáenz de Urturi "Rytuały wody"

Tytuł: Rytuały wody 
Autor: Eva García Sáenz de Urturi 
Wydawnictwo; MUZA 


Nie istnieje żadna święta księga, która dałaby nam dokładne pojęcie odnośnie religii Celtów, dlatego też wszystko co wiemy o ich kulcie, jest oparte tylko na wzmiankach historyków oraz na interpretacji znalezisk archeologicznych. Z tych fragmentów informacji można wyciągnąć wniosek, że centralną część wierzeń Celtów stanowił kult bóstw żeńskich, odpowiedzialnych za płodność i śmierć. Bóstwa te posiadały swoje sanktuaria, w których kapłanki dokonywały krwawych obrzędów ku czci bogini. Plemiona celtyckie czciły ponadto - podobnie jak Słowianie - liczne nimfy i boginki, które opiekowały się lasami, jeziorami czy rzekami. Dlatego często w legendach pojawiają się sprytne, piękne nimfy, zamieszkujące zbiorniki wodne, jak choćby arturiańska Pani Jeziora. 

wtorek, 12 listopada 2019

Karolina Cwalina-Stępniak 'Wszystko zaczyna się w głowie, a kończy, gdy nie działasz"

Tytuł: Wszystko zaczyna się w głowie, a kończy, gdy nie działasz 
Autor: Karolina Cwalina-Stępniak 
Wydawnictwo: Sensus 



Jaki jest sekret sukcesu? Śmiało można stwierdzić, że jest to po prostu działanie. Zgodnie bowiem ze stwierdzeniem, że nawet najdalsza podróż zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku, samym mówieniem, czy też marzeniami, niczego nie osiągniemy. Liczy się aktywność i nawet jeśli podczas tej naszej wędrówki do celu zbłądzimy, popełnimy błąd, to wykorzystując go jako lekcję na przyszłość i wyciągając odpowiednie wnioski, rozwiniemy się. A co, jeśli tak naprawdę nie wiemy dokąd zmierzamy, nie mamy siły/motywacji by ruszyć w drogę, targają nami wątpliwości utrudniające działanie? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, na przykład coacha, który pomoże nam zrozumieć, co jest dla nas naprawdę ważne, a także ruszyć z miejsca realizując swoją wizję. 

Jagoda Wochlik "Wszystkie róże świata"

Tytuł: Wszystkie róże świata 
Autor: Jagoda Wochlik 
Wydawnictwo: Replika 


Jaki jest najgorszy koszmar niedoszłej panny młodej? Pozostawienie przy ołtarzu? Przyłapanie przyszłego męża na zdradzie? Jego szaleństwo podczas wieczoru kawalerskiego, zakończone wyjazdem do Las Vegas z biletem w jedną stronę? Śmiało mogę stwierdzić, że najgorszą opcją jest jednak zakochanie się przyszłego męża w siostrze i zerwanie zaręczyn, a następnie szybki ślub z rzeczona siostrą. Wydaje ci się, że taki scenariusz jest niemożliwy? Nic bardziej mylnego… 

Śmiało można stwierdzić, że dotychczasowe życie Róży było prawdziwą sielanką – może toczyło się bez większych wzlotów, ale też wszystko jej stosunkowo łatwo przychodziło, o nic nie musiała zbytnio się starać. Wyprowadzka do Poznania na studia, które lubiła, ich ukończenie bez większego wysiłku, chłopak poznany zaraz po otrzymaniu dyplomu, który okazał się być Tym Jedynym, wspólny kredyt na mieszkanie i praca w bibliotece, może nie wymarzona i nie przynosząca dużych dochodów, ale satysfakcjonująca i pozwalająca na spokojne życie. Kiedy po kilku latach wspólnego mieszkania Patryk oświadczył się Róży, doskonale wpasowało się to w schemat ułożonego życia i pozwalało domniemywać, że ta książkowa poprawność wydarzeń zakończy się ślubem, dzieckiem i dalszą egzystencją w stylu „żyli długo, szczęśliwie i … spokojnie”. 

Leszek Herman "Sieci widma"

Tytuł: Sieci widma 
Autor: Leszek Herman 
Wydawnictwo: Muza 


Spektakularne kradzieże dzieł sztuki zdarzają się stosunkowo często, znacznie częściej niż cudowne odnalezienia. I choć wydawałoby się, że – szczególnie w obecnych czasach –nikt się sztuką zbytnio nie interesuje, to w samym tylko 2018 roku w Polsce sprzedano antyki i dzieła sztuki o wartości przekraczającej sto trzydzieści trzy miliony złotych. Aż strach pomyśleć, jak rynek i jego obroty wyglądają w skali całego świata, nie mówiąc już o tym jakimi sumami operuje się na nielegalnym rynku… 

poniedziałek, 11 listopada 2019

Max Brallier "Ostatnie dzieciaki na Ziemi. I Król Koszmarów"

Tytuł: Ostatnie dzieciaki na Ziemi. I Król Koszmarów
Autor: Max Brallier 
Wydawnictwo: Jaguar 


Myślisz, że fajnie byłoby na świecie, gdyby dorośli nie istnieli? Gdybyś nie musiał sprzątać swojego pokoju i wyrzucać śmieci? Gdybyś mógł robić tylko to, na co masz ochotę? Okazuje się, że – wbrew pozorom – życie bez dorosłych wcale nie przypomina raju. Szczególnie, że po Apokalipsie Potworów każdego dnia musisz walczyć o przetrwanie, a gra w piłkę czy oglądanie filmów na tablecie to luksus, na który nie możesz sobie pozwolić. Musisz bowiem skoncentrować się na tym, by ocalić życie… 

niedziela, 10 listopada 2019

Max Brallier "Ostatnie dzieciaki na Ziemi. I coś kosmicznego"

Tytuł: Ostatnie dzieciaki na Ziemi. I coś kosmicznego"
Autor: Max Brallier 
Wydawnictwo: Jaguar 


Patrząc na rynek wydawniczy i pozycje adresowane do dorosłych czytelników mogłoby się wydawać, że szczególnie lubimy straszyć się końcem świata – mamy zatem wielkie fale zalewające ziemię, mamy trzęsienia ziemi zmieniające układ kontynentów czy zmiany klimatyczne powodujące masowe śmierci z powodu suszy. Mamy też wybuchy elektrowni, napromieniowania przemieniające ludzkość w potwory, mamy wreszcie ataki z kosmosu i najazdy wampirów / zombie. Wszystko to zmienia porządek rzeczy i oznacza koniec świata jaki znamy. 

sobota, 9 listopada 2019

Remigiusz Mróz "Wyrok"

Tytuł: Wyrok 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Diagnoza – szczególnie agresywna odmiana raka i brak szans na leczenie, a nawet celowości podjęcia jakiejkolwiek terapii, załamałaby każdego. Każdego za wyjątkiem pewnej charyzmatycznej prawniczki, pijącej za dużo alkoholu, kawy i jedzącej stanowczo zbyt dużo mięsa, rzucającej przekleństwami na lewo i prawo, nie darzącej szacunkiem słabeuszy i idiotów, zdolnej wygrać każdą sprawę, nawet taką, która z góry skazana jest na porażkę. 

O kim mowa? Oczywiście o Chyłce, którą tysiące czytelników obdarzyło nie tylko sympatią, ale którzy czują wielki podziw dla niej samej bądź też najzwyczajniej w świecie boją się jej (co jest nawet bardziej zrozumiałe). Śmiertelna choroba nie wpłynęła nawet niewielkim stopniu na błyskotliwy umysł prawniczki, choć coraz gorsza kondycja fizyczna wyłączyła ją już z życia zawodowego. Przynajmniej oficjalnie, bowiem trudno nie angażować się w sprawy kancelarii Żelazny & McVay szczególnie wówczas, kiedy Oryński, już jako mecenas, otrzymuje swoją pierwszą sprawę, która już z daleka pachnie przegraną. Może to niestety wpłynąć negatywnie na całą jego dalszą karierę zawodową, rzucić cień na jego profesjonalizm i odebrać szanse na sukces i intratne sprawy w przyszłości. 

piątek, 8 listopada 2019

Siła talizmanów i amuletów

Dzień Zadusznych, ale i nadchodzące święta  skłaniają nas nie tylko do refleksji nad tym, co jest po drugiej stronie, do wspominania zmarłych, ale też do próby zapewnienia sobie lepszej przyszłości w nadchodzącym Nowym Roku. Szczególnie w ostatnich miesiącach roku wzrasta nasze zainteresowanie magią, symboliką różnych przedmiotów, znaków, magicznymi rytuałami i wszystkim, co przyciągnąć może do nasz szczęście. Nie da się ukryć, że znaki, symbole, towarzyszą nam na każdym kroku, a wielu z nas wierzy, że jeśli tylko nauczymy się prawidłowo je interpretować, poprowadzą nas do lepszego życia. 

Warto podkreślić, że odwoływanie się do symboli (zarówno świadome, jaki nieświadome), jest czymś normalnym dla człowieka, spełnia określone funkcje w jego rozwoju, ba, bawet stanowi niezbędny element życia. W działaniu konieczny jest jednak element wiary każdego z korzystających ze znaków czy symboli, mamy zatem do czynienia ze sferą sacrum (świętą, religijną). Tak naprawdę jednak, w kontekście naukowym, symbol łączy w sobie wymienioną sferę ze sferą profanum, a zatem świętość z laickim podejściem. Symbol odnosi się zarówno do ezoteryki (wartości wewnętrznych), jak i egzoteryki (wartości zewnętrznych) tego, co reprezentuje. Jednak to ezoteryka w głównej mierze decyduje o wieloznaczności symboli i o ich indywidualnym charakterze. 

czwartek, 7 listopada 2019

Katherine Center "Milion nowych chwil"

Tytuł: Milion nowych chwil 
Autor: Katherine Center 
Wydawnictwo: Muza 


„Nie można naprawić wszystkiego. Nawet w przybliżeniu. Ale można szukać powodów do wdzięczności. Powiem więcej: można starać się je stwarzać” – te piękne słowa, mimo iż prawdziwe, są w stanie zburzyć iluzję w jakiej żyją niekiedy osoby w ciężkiej sytuacji. Zasklepione w swoim cierpieniu bądź skoncentrowane na nierealistycznej wizji cudownej odmiany losu, tkwią one w niebycie, tracąc szansę powrotu do normalnego życia. Mowa tu o osobach ciężko chorych, niepełnosprawnych czy takich, w przypadku których funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach jest niemożliwe. 

Justin Cronin "Miasto luster"

Tytuł: Miasto luster 
Autor: Justin Cronin 
Wydawnictwo: Albatros 


Po modzie na apokaliptyczne wizje świata, jaka jeszcze kilka lat temu panowała nie tylko na rynku wydawniczym, ale i w świecie filmu, nadszedł czas stagnacji. Mogłoby się wydawać, że wszyscy skoncentrowali się na bieżących problemach, nikt nie wybiegał myślami do przodu, zaś skoncentrowani na konsumowaniu, przestaliśmy zwracać uwagę na zagrożenia. Tymczasem zło czai się w mrocznych zakamarkach miasta, może w każdej chwili zaatakować, a wówczas już nic nie będzie takie, jakie było dotąd… 

Justin Cronin ostrzega nas właśnie przed taką sytuacją, swoją „Trylogią Przejścia” burząc bezpowrotnie nasze poczucie bezpieczeństwa. Na dodatek w chwili, kiedy wydawałoby się, że świat podnosi się z upadku przekonujemy się, że ciemność wciąż ma go w swoim władaniu. „Miasto luster”, trzeci już tom przerażającej powieści autora, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros, stanowi dowód na istnienie zła, równolegle z istnieniem dobra, jest również prawdziwą gratką dla wszystkich tych, którzy „Przejściem” się zachwycili (przerazili). To powieść zarówno dla miłośników samego autora, jak i dla osób lubujących się w opowieściach grozy, gdzie każda strona przynosi zagrożenie, zaś spotkanie z wrogiem, nie zawsze naturalnym, niesie śmiertelne niebezpieczeństwo.