czwartek, 31 października 2019

Mateusz Grzesiak "Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą"

Tytuł: Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą 
Autor: Mateusz Grzesiak 
Wydawnictwo: OnePress 


Dlaczego niekiedy jesteśmy skłonni wpłacić datek na dany cel tylko za sprawą osoby poruszającej tę kwestię? Dlaczego tak chętnie wracamy do danego sprzedawcy, omijając inne osoby, nawet jeśli byłaby szansa na nieco większą zniżkę na dany produkt? Dlaczego zwracamy uwagę właśnie na tę osobę? Dlaczego chcemy wspierać pewnych ludzi, pomagać im, a nawet za nimi podążać? Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest stwierdzenie, że wszystkie te osoby, za którymi się opowiadamy, są … markami osobistymi. 

O tym, czym dokładnie jest personal branding, jak zbudować swoją osobistą markę w taki sposób, by wspierała nas w tym, co chcemy osiągnąć, w realizacji naszych celów? Jak stać się lepszą i bardziej efektywną wersją samego siebie? Odpowiedź na te pytania przynosi książka Mateusza Grzesiaka pt. „Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa OnePress książka to swego rodzaju instrukcja budowania marki osobistej. Napisana przez prawdziwego eksperta pozycja umożliwi nam osiągnięcie wszystkiego, co tylko chcemy, dzięki podkreśleniu swoich zalet, a także przekształceniu w nie swoich słabych stron. To warty szczególnej uwagi podręcznik, adresowany do wszystkich tych osób, które pragną osiągnąć szeroko rozumiany sukces, które wierzą w ideę pracy nad sobą. Dzięki lekturze oddajemy się w ręce specjalisty w zakresie kształtowania marki osobistej, który krok po kroku pomaga nam budować nasze nowe „Ja” we wszystkich sferach życia. 

Zoë Waxman "Kobiety holocaustu"

Tytuł: Kobiety holocaustu
Autor: Zoë Waxman 
Wydawnictwo: Poznańskie 


Holocaust do dnia dzisiejszego jest jednym z problemów historycznych i interpretacyjnych, związanych z II wojną światową. Określany najczęściej jako zagłada narodu żydowskiego, bez wątpienia był jedną z największych zbrodni w dziejach ludzkości, w którą zaangażowane były głównie nazistowskie Niemcy. Zniszczenie narodu żydowskiego było jednym z podstawowych elementów nazistowskiej polityki - po dojściu do władzy NSDAP i Adolfa Hitlera stopniowo zaczęto wprowadzać antysemickie rozwiązania regulujące funkcjonowanie Żydów, a jednym z pierwszych elementów prześladowania ludności żydowskiej były przepisy tzw. ustaw norymberskich, sankcjonujące status Żydów na terenie III Rzeszy. O holocauście napisano wiele książek – zarówno powieści, jak i opracowań naukowych. Wszystkie one dotyczyły albo problemu eksterminacji Żydów, albo wybranego aspektu morderczej polityki Hitlera wobec nich. Niewiele jest jednak publikacji, które koncentrują się na miejscu kobiety w tej kaźni… 

Magdalena Majcher "Jeszcze jeden uśmiech"

Tytuł: Jeszcze jeden uśmiech 
Autor: Magdalena Majcher 
Wydawnictwo: Pascal 



Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Karmienie piersią czy butelką? Lepsza chusta czy torba, a może nosidełko? Jakiej marki mieszanka jest najlepsza czy lepiej jest zatrudnić opiekunkę czy też korzystać z pomocy babci? Tyle, ile matek, tyle jest zdań na każdy niemal temat związany z wychowaniem dziecka. Każda z kobiet jest przekonana, że racja leży po jej stronie, nie mówiąc już o sytuacji, kiedy dany sposób postępowania spotyka się nie tylko z jawną dezaprobatą, ale nawet wrogością. Każda matka doświadczyła chyba krytyki ze strony innych matek, w tym własnej, gorzej, jeśli krytyka ta wywołała w niej zaniżone poczucie wartości, albo przekonanie, że jest gorszą matką. Pocieszające jest jednak to, że są sytuacje, w których matki zapominają w wrogości, zapominają o krytyce, tylko jednoczą swoje siły – dzieje się tak wówczas, kiedy dziecku dzieje się krzywda. 

Steve Cavanagh "Wkręceni"

Tytuł: Wkręceni 
Autor: Steve Cavanagh 
Wydawnictwo: Albatros 


Dziś, nawet pisarze - wzorem aktorów czy piosenkarzy – to osoby, których twarz jest doskonale znana. Udzielają wywiadów, spotykają się ze swoimi czytelnikami na spotkaniach autorskich, uczestniczą w Targach Książki, prowadzą aktywne działania w mediach społecznościowych, dzieląc się z czytelnikami nie tylko swoją pracą, ale również życiem prywatnym. Co więcej, taka działalność jest też w interesie wydawnictw, które same nakłaniają autorów książek do nawiązywania relacji z czytelnikami, do budowania w ten sposób swego rodzaju „sieci sprzedaży”. Dlatego też pisarz, jeszcze twórca bestsellerów, którego każda z książek jest lepsza od poprzedniej, jest w szczególnym kręgu zainteresowania, co więcej – ma szansę nawet zostać celebry tą. Co w sytuacji, kiedy się ukrywa przed światem? 

wtorek, 29 października 2019

Krystyna Bartłomiejczyk „Obietnica Klary”

Tytuł: Obietnica Klary 
Autor: Krystyna Bartłomiejczyk  
Wydawnictwo: Prozami 


Czasami bywa tak, że jedna decyzja pociąga za sobą tak dalece idące konsekwencje, że determinują one całe późniejsze życie. Ta jedna decyzja, szczególnie dotycząca ważkich kwestii, takich jak miejsce zamieszkania czy też pracy, a także wyboru mężczyzny, może nas uszczęśliwić, nadać naszemu życiu sens, lub też przeciwnie – pozbawić nas siły i życiowej energii. 

Dla Klary takim kamieniem milowym, zwrotem w jej życiu, stała się obietnica złożona babci, dotycząca rezygnacji życia w mieście i przeprowadzki na wieś. Nie sądziła zapewne, że kiedyś rzeczywiście przyjdzie jej obietnicę tę zrealizować, dlatego też podjęła to zobowiązanie. Teraz, w odziedziczonym przez babcię domu powoli oswaja się z otoczeniem, a także ze współpracownikami – Klara pracuje bowiem w szkole w charakterze nauczycielki. 

niedziela, 27 października 2019

Courtney Summers „Sadie”

Tytuł: Sadie 
Autor: Courtney Summers 
Wydawnictwo: We Need YA 


Czy może być coś gorszego niż zbrodnia, za którą nikt nie poniósł kary? Zapewne świadomość, że morderca chodzi na wolności jest przerażająca, ale to fakt iż był skłonny pozbawić kogoś życia i nie został pociągnięty za to do odpowiedzialności, jest prawdziwie bulwersujący. Natura ludzka domaga się bowiem zemsty, domaga się sprawiedliwości nawet wówczas, kiedy jej wymierzenie w żaden sposób nie zmieni naszej sytuacji, kiedy nie zwróci nam ukochanej osoby. 

sobota, 26 października 2019

J.D.Robb "Śmierć i mrok"

Tytuł: Śmierć i mrok 
Autor: J.D.Robb 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Wyjście do kina, to jeden wyborów, którego dokonujemy pragnąc wypełnić wolny czas, odstresować się, spędzić przyjemne chwile, odrywając się od rzeczywistości. Dla wielu to prawdziwa pasja, inni zaś zasiadają w kinowej sali ze względów praktycznych - pragną opóźnić powrót do pustego domu czy też wypełnić czas pomiędzy kolejnymi zajęciami. Niezależnie od tych motywów, nikt nie myśli o wyjściu do kina, jak … o swoim pożegnaniu z życiem. 

A jednak dla pewnej młodej kobiety, obiecującej aktorki teatralnej, wyjście do kina było ostatnią rzeczą, która czekała na nią w życiu. Chciała spędzić ten czas z przyjaciółką, przy dobrym filmie, tymczasem wydała w dwudziestym siódmym rzędzie sali kinowej na nowojorskim Times Square swoje ostatnie tchnienie. Zapewne nawet nie poczuła, kiedy szpikulec do lodu wbił jej się w kark – nie krzyczała, nie szarpała. Po prostu umarła w ciszy, w trakcie najbardziej emocjonującej sceny w filmie. Żadna z obecnych na sali kinowej osób niczego nie widziała, nikt nie zarejestrował mordercy, który musiał siedzieć za Chanel Rylan, nawet jej przyjaciółka nie zorientowała się wracając na salę po pilnym telefonie, który otrzymała, że jej przyjaciółka jest martwa. 

Jenny Blackhurst "Noc, kiedy umarła"

Tytuł: Noc, kiedy umarła 
Autor: Jenny Blackhurst 
Wydawnictwo: Albatros 


Dla wielu kobiet dzień ślubu jest tym wymarzonym i wytęsknionym dniem, którego szczegóły dopracowują latami. Już jako małe dziewczynki projektują one ślubne suknie, planując wspaniałe przyjęcie weselne, a jeszcze wcześniej – uroczystą ceremonię. W praktyce ten ślub wygląda nieco inaczej, niezmiennie jednak pozostaje on (a przynajmniej powinien) jednym z najszczęśliwszych dni życia Młodej Pary. 

O czym zatem świadczyć może fakt, że Panna Młoda po zaślubinach rzuca się z klifu, pozostawiając na ślubnym przyjęciu roztrzęsionych gości? Czy z jakiegoś powodu nie chciała tego ślubu? A może samobójstwo jest pokłosiem depresji, której objawów nikt z otoczenia nie dostrzegł? A jeśli … ktoś pomógł kobiecie skoczyć? Odpowiedzi na te pytania poszukiwać będziemy w kolejnym już, znakomitym i trzymającym w napięciu thrillerze autorstwa Jenny Blackhurst. Książka pt. „Noc, kiedy umarła”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros, to niezwykle wciągająca i zagadkowa historia, która zachwyci nie tylko wielbicieli autorki, ale również – dzięki niesłabnącemu napięciu i warstwie psychologicznej – wszystkich ceniących sobie dobrze skonstruowane thrillery i powieści psychologiczne. 

piątek, 25 października 2019

Upadłość konsumencka ratunkiem dla zadłużonych

Jak to się dzieje, że jedni nieustannie toną w długach, a inni są w stanie zgromadzić sporo na koncie? Myli się ten, kto myśli, że decyduje o tym wyłącznie wysokość zarobków. Oczywiście to, jak wysokie jest nasze wynagrodzenie, znacząco wpływa na poziom naszego życia. Nie decyduje jednak o wszystkim, bowiem ta sama kwota miesięcznie jednemu niemal nie wystarcza na przeżycie, natomiast ktoś inny jeszcze kilkadziesiąt złoty z niej zaoszczędzi. Jak zatem postępować, by uniknąć długów i co zrobić, kiedy znajdziemy się już w naprawdę trudnej sytuacji, a jedynym ratunkiem będzie upadłość konsumencka? 

czwartek, 24 października 2019

Michał Zabłocki "To nie jest raj"

Tytuł: To nie jest raj 
Autor: Michał Zabłocki 
Wydawnictwo: EditioWhite (Helion) 



Uwielbiam podróże, a że mam w gronie bliskich znajomych prawdziwego miłośnika Czech, kraj ten jest częstym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Wspaniałe zabytki, sielskie miasteczka i nieco leniwy ich klimat - prawdziwe hygge w czeskim wydaniu. Czy rzeczywiście? 

Jak przekonuje nas Michał Zabłocki, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, który w latach 2010 do 2012 był korespondentem PAP w Pradze i Bratysławie, ten raj, który mamy w myślach wspominając Czechy, jest tylko mitem, który należy obalić. Między innymi dlatego, że – jak pisze w swojej książce pt. “To nie jest raj. Szkice o współczesnych Czechach”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Helion – “(…) za tą baśniową zasłoną kryje się mroczny świat likwidowanych kopalń zagłębia mosteckiego, konfliktów etnicznych (…), sporów o działki pod budowę autostrad, wszechobecnej korupcji i łapówkarstwa (…)”

Carrie Elks "Jesienny pocałunek"

Autor: Carrie Elks
Wydawnictwo: Kobiece


Dziś już nikogo niestety nie dziwi wiadomość o rozwodzie, rozstaniu pary, o tym, że wielka miłość (jeśli kiedykolwiek istniała) jest już przeszłością. Szybkie decyzje o ślubie skutkują jeszcze szybszymi rozwodami, a dostępność pokus czy alternatyw dla stałego związku i obowiązków jest tak duża, że nawet nie podejmujemy starań, by taki związek utrzymać. Zapomnieliśmy czym jest kompromis, wolimy zaspokajać tu i teraz egoistyczne pragnienia, nie bacząc na to, jak wielką krzywdę wyrządzamy innym.

środa, 23 października 2019

Jak zachować porządek?

Zwykle to przedświąteczne porządki wywołują w nas refleksję co do ilości (nadmiernej) posiadanych rzeczy i tego, iż zupełnie nie potrafimy dać sobie rady z trzymaniem wszystkich przedmiotów na swoim miejscu. I choć każdorazowo solennie obiecujemy poprawę i selekcję posiadanego majątku, to zwykle kończy się na planach lub też na stwierdzeniu, że wszystko jest nam niezbędne. 

Efekt? Stosy nieprzeczytanych książek piętrzących się na nocnym stoliku, bluzki wypadające z szafy, miliony dzbanków, dzbanuszków czy kubeczków upchniętych w kuchennych szafkach i zmuszających nas do myślenia o tym, że kolejny moduł mebla byłby niezbędny, by to wszystko ukryć przed ludzkim wzrokiem. Nie wspominam już nawet o łazience, w której piętrzy się stos przeterminowanych i / lub nieodpowiednich dla naszej skóry kosmetyków, mydło nieestetycznie oblepia mydelniczkę, pranie nie mieści się już w koszu, zaś lustro już nawet nie odbija naszej twarzy. Jak uporać się z taką sytuacją? 

Zbigniew Domino "Sybiraczka"


Tytuł: Sybiraczka 
Autor: Zbigniew Domino 
Wydawnictwo: Studio EMKA 



Rozległy obszar, rozciągający się od Uralu aż po Ocean Spokojny i obejmujący kilka stref czasowych, a do tego niezwykle surowe warunki klimatyczne i – co za tym idzie – mała ilość mieszkańców. Czy nie brzmi to jak opis więzienia idealnego, takiego, z którego nikt nie chce odejść bo … nie przeżyje? Mowa oczywiście o Syberii, która od wielu wieków stanowiła doskonałe miejsce do odbywania kary czy wygnania. Proces zsyłek rozwinął się tam już w XVI wieku, ale to dopiero w XX wieku deportacje zaczęły mieć masowy charakter i obejmowały zarówno poszczególne osoby, rodziny, jak i całe grupy. Na bezkresnych syberyjskich pustkowiach rozwinął się nawet cały system niewolniczych obozów pracy o czym wielokrotnie mogli przekonać się Polacy. Na przestrzeni lat takich akcji deportacyjnych było wiele, odbywały się one nawet po wybuchu II wojny światowej, w okresie okupacji sowieckiej w latach 1939-1941. 

Daria Orlicz „Cudze grzechy”

Tytuł: Cudze grzechy 
Autor: Daria Orlicz 
Wydawnictwo: HarperCollins 


W życiu jest tak, że sprawiedliwość prędzej czy później zatriumfuje. Kolejna reguła mówi o płaceniu za swoje błędy i ponoszeniu konsekwencji czynów – niekiedy cena ta jest bardzo wysoka i niewspółmierna do ciężaru gatunkowego winy. Niestety, jest jeszcze jedna prawidłowość, która co prawda nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, ale często możemy ją zaobserwować – mowa tu o płaceniu za cudze grzechy czy zbiorowej odpowiedzialności… 

wtorek, 22 października 2019

Edyty Świętek „Spacer Aleją Róż. Powiew ciepłego wiatru”

Tytuł: Powiew ciepłego wiatru 
Autor: Edyta Świętek 
Wydawnictwo: Replika 


Dzieje Polski zawsze były burzliwe i tak naprawdę nigdy nie było trzeba wojny, by w kraju panował chaos, by kolejne grupy przejmujące władze pogrążały ją w imię swoich utopijnych dążeń, by ktoś postawił dobro kraju ponad dobro własne, by można było powiedzieć, że na czele kraju stoi wizjoner, który ma co do niego długofalowy plan rozwoju. Tymczasem, po koszmarze wojny, kiedy wydawałoby się, że kraju nie może spotkać nic gorszego, rozpoczął się gorący czas walk wewnątrz kraju o władzę i poglądy. Okres rządów Gomułki, wprowadzone podwyżki, wybuch strajków w Stoczni Gdańskiej i innych zakładach produkcyjnych w różnych regionach kraju – tragiczne wydarzenia z grudnia 1970 roku, to tylko jeden z przykładów tego, jak dalece można zagubić się w działaniu i jakie konsekwencje tego ponoszą zwykli obywatele. 

niedziela, 20 października 2019

Nie tylko jakość ma znaczenie...

Każda firma w warunkach gospodarki rynkowej robi wszystko, by klienci do niego wracali, a jeszcze wcześniej – by tymi klientami zostali, by mieli świadomość oferowanych produktów i usług. Jest to szczególni istotne, zwłaszcza że klienci także mają pełną świadomość roli konsumenta, a także szerokiego wyboru. Szanse na przetrwanie i dalszy rozwój mają zatem tylko te przedsiębiorstwa, które będą miały zapotrzebowanie na swoje produkty i usługi, ponieważ to nabywcy są gwarantem istnienia danej organizacji, dostarczając środki finansowe w zamian za spełnienie ich oczekiwań. 

Agata Napiórska "Jak oni pracują 2"

Tytuł: Jak oni pracują 2 
Autor: Agata Napiórska 
Wydawnictwo: W.A.B 



Jak pracuje Katarzyna Kozyra, a jak Cezary Łazarewicz czy Monika Brodka? Czy z pracy twórczej można się w Polsce utrzymać czy trzeba dorabiać zajmując się inną działalnością? Czy dzieci przeszkadzają w tworzeniu i w jaki sposób pracuje się będąc zmuszonym przejąć albo dzielić się obowiązkami z wychowania tych dzieci wynikającymi? Kto zajmuje się promowaniem twórczości artystów? Jak zaczynali, na jakim są etapie życia i jakie mają dalsze plany? Co jedzą? Jak wygląda ich rozkład dnia? Cudze życie fascynuje, ale może też inspirować, z rozwiązań wdrożonych przez innych niekiedy czerpiemy moc inspiracji, dlatego też tak chętnie sięgamy po wywiady z ludźmi sławnymi, w szerokim tego słowa znaczeniu. 

środa, 16 października 2019

Sosnowiec na dwóch kółkach

Choć Sosnowiec nie kojarzy się z miastem turystycznym, a bardziej przemysłowym, to jednak jest tu wiele miejsc, które mogą przykuć uwagę turystów i skusić sportowych zapaleńców. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie wybrać się na wycieczkę? Gdzie spędzić czas z najbliższymi, by odpocząć? Sprawdź, co oferuje to miasto, które możesz zwiedzić m.in. na rowerze!

Górka Środulska – usytuowana stosunkowo niedaleko centrum Miasta stanowi idealne miejsce do spędzania wolnego czasu o każdej porze roku. Latem można tam uciec od miejskiego gwaru, spędzić kilka godzin wraz z dzieckiem, wykorzystując urządzenia do zabawy i rekreacji. Zimą Górka przeciąga wielbicieli nart i snowboardu. Powstały w bezpośrednim sąsiedztwie ogród jordanowski, czyli najciekawsza i jedna z najbardziej atrakcyjnych inwestycji, to dodatkowy atut tego miejsca. Tam też wybudowany ma zostać nowy stadion. Na Górce Środulskiej odbywa się też wiele imprez miejskich, koncertów czy innych eventów, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. 

Adam Michejda "Pilny na tropie. Skarb getta"

Tytuł: Pilny na tropie. Skarb getta 
Autor: Adam Michejda 
Wydawnictwo: Oficyna 4eM 


Temat skarbów i ich poszukiwania ekscytuje wszystkich, niezależnie od wieku. Niezależnie od tego, czy mówimy bursztynowej komnacie, złotym pociągu czy starym pamiętniku znalezionym pomiędzy książkami w antykwariacie, już samo słowo „skarb” – niezależnie od jego wartości materialnej, rozpala wyobraźnię. Szczególnie, że za większością skarbów kryją się całe wieki historii, kryją się fantastyczne i wielce emocjonujące opowieści. 

Fakt, iż wciąż odkrywane są zaginione przedmioty z czasów II wojny światowej uprawdopodobnia możliwość napotkania kolejnych, szczególnie że wichry historii i sam przebieg wojny, masowych wywózek czy rabowań, stwarzał wiele możliwości, by cenne przedmioty ukryć. Mówi się o klejnotach chowanych przez ludność Żydowską, które miały służyć za zabezpieczenie po powrocie z piekła, o pociągach pełnych cennych obrazów czy złota ukrywanych przez Niemców w górach. Nie wszyscy dostali szansę, by po te cenne przedmioty powrócić, dlatego też – kto wie –być może wciąż czekają na odnalezienie. 

wtorek, 15 października 2019

Alex North "Szeptacz"

Tytuł: Szeptacz 
Autor: Alex North 
Wydawnictwo: MUZA 


Nie ma chyba osoby, która nie pamiętałaby makabrycznej wyliczanki Freddiego Krugera, która nie tylko przerażała, ale zapowiadała mroczny koniec w przypadku zaśnięcia. Przez wiele lat słowa: „Raz , dwa Freddy już Cię ma / Trzy , cztery , zaraz w drzwi uderzy / Pięć , sześć , krzyż ze sobą nieś / Siedem , osiem , myśl o swoim nosie / Dziewięć , dziesięć nie dla Ciebie sen” straszyła kolejne pokolenia widzów oglądających serię horrorów o tej makabrycznej postaci, ale zmuszała również dzieci do tego, by pilnowały się rodziców. To jedna z niewielu takich makabrycznych wyliczanek, stworzonych nie na potrzeby radosnej zabawy, ale po to, by wpędzać w paranoję, by tworzyć złowieszczy klimat, by … zapowiadać zbliżające się zagrożenie. 

poniedziałek, 14 października 2019

Wyjdź do ludzi, czyli stoiska targowe

Już od dawna zdawano sobie sprawę, że posiadanie własnego biznesu nie oznacza tylko czekania na Klientów, że trzeba do nich wyjść, pokazać się szerokiemu gronu odbiorców. Dlatego też powstawać zaczęły wszelkiego rodzaju targi, czyli pewnego rodzaju wystawy, pozwalające na ekspozycję towarów (zarówno na arenie lokalnej, jak i krajowej czy międzynarodowej), połączoną ze sprzedażą. Dziś, choć różnią się zarówno w swoim znaczeniu (stając się narzędziem marketingu bezpośredniego), jak i formie od tych targów sprzed wieków, to jednak wciąż służą temu samemu – prezentacji swoich produktów bądź usług, budowaniu relacji z kontrahentami – zarówno tymi dotychczasowymi, jak i potencjalnymi. Przy okazji targów, poza ekspozycją, organizowanych jest wiele wydarzeń, m.in. różnego rodzaju eventy, konferencje czy seminaria, które wzmacniają siłę danej firmy i pozwalają dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców, pokazać się jako ekspert w danej dziedzinie, zaś same targi zwykle mają swoją specjalizację – koncentrują się one na określonych sektorach rynku, po to, by szybciej i łatwiej trafiać do grupy docelowej.  

niedziela, 13 października 2019

Liane Moriarty "Dziewięcioro nieznajomych"

Tytuł: Dziewięcioro nieznajomych 
Autor: Liane Moriarty 
Wydawnictwo: Znak 


Luksusowe SPA zwykle kojarzy się z pielęgnacyjnymi zabiegami, wyszukanym jedzeniem, kłaniającymi się w pas pracownikami oraz pięknymi wnętrzami o indywidualnym charakterze, które budują atmosferę tego miejsca. Wyjeżdżając do takiego ośrodka pragniemy się nie tylko zrelaksować, chcemy się poczuć jak królowie życia, chcemy żeby o nas zadbano, żeby nas rozpieszczano, żebyśmy choć na moment stali się dla kogoś jedyni i wyjątkowi. 

Jest jednak w Australii taki ośrodek SPA, który – poza wspomnianymi luksusowymi wnętrzami czy zabiegami pielęgnacyjnymi dzięki którym osiągamy przynajmniej złudzenie poprawy wyglądu, oferuje dużo więcej. Chcesz schudnąć? Chcesz pozbyć się nałogów? Chcesz przejść małżeńską terapię? To wszystko umożliwia Tranquillum House, butikowy ośrodek wypoczynkowy, prowadzony przez charyzmatyczną właścicielkę, Maszę Dmitryczenko. Przeżywszy epizod śmierci klinicznej postanowiła ona całkowicie odmienić swoje życie, zwracając się ku naturze zdrowemu życiu, zaś w wyniku osobistej transformacji, w tej zmianie postanowiła zacząć pomagać również innym. „Całkowita przemiana umysłu i ciała” – to obietnica składana klientom ośrodka, który w celu spełnienia tej obietnicy, posługuje się dość … kontrowersyjnymi metodami. 

Mimo krążących w sieci dość niejednoznacznych opinii o tym butikowym SPA, na pobyt w nim decyduje się dziewięcioro nieznajomych, którzy w trakcie dziesięciodniowego pobytu pragną osiągnąć założone cele. Tak naprawdę jednak wcale nie chcą, by się cokolwiek w ich życiu zmieniło, to bowiem wymagałoby wyjścia ze swojej strefy komfortu. To właśnie dlatego wszyscy oni próbują obchodzić regulamin ośrodka, chociażby chcąc przemycić w swoim bagażu produkty zakazane czy też łamiąc regułę milczenia, która zresztą od samego początku pobytu budzi sprzeciw. Dyrektor ośrodka ma jednak sposoby na to, żeby pomóc swoim klientom – nawet, jeśli musi sięgnąć po ostateczne środki … 

Co tak naprawdę czeka klientów Tranquillum House? Czy Frances Welty, autorka poczytnych w przeszłości romansów, zdruzgotana odrzuceniem jej ostatniej powieści, lekturą obrazoburczej recenzji i oszustwem ostatniego kochanka zmieni dzięki SPA swoje życie na lepsze? Czy Lars Lee, uzależniony od SPA prawnik zrozumie potrzeby swojego partnera i pogodzi się z tym, że jego dzieciństwo, choć dramatyczne, jest zamkniętym rozdziałem? Czy młode małżeństwo: Ben i uzależniona od operacji plastycznych i opinii innych Jessica, uzdrowi swój związek? Czy Carmel Schneider, matce czwórki dzieci porzuconej na rzecz innej kobiety uda się schudnąć, a właściwie pokochać swoje ciało? Czy Tony Hogburn, blisko sześćdziesięcioletni rozwodnik, również zrealizuje swój cel utraty wagi? Czy rodzina Marconi: Napoleon i Heather, którzy do SPA przyjechali wraz z dorastającą córką, uzdrowią panujące pomiędzy nimi relacje i pogodzą się ze stratą? Na te wszystkie pytania odpowiemy dzięki lekturze niezwykle wciągającej powieści Liane Moriarty, autorki „Wielkich kłamstewek”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Znak powieść pt. „Dziewięcioro nieznajomych” to osobliwy thriller psychologiczny, równie skomplikowany jak psychika dyrektorki ośrodka, Maszy, a także tajemnice i lęki, które kryje każdy z przyjezdnych. 

Po książkę śmiało mogą sięgnąć te wszystkie osoby, które lubią zanurzać się w ludzkim umyśle, analizować motywy postępowania, które są zafascynowane człowiekiem i jego wyborami. Lektura zaintryguje tez wszystkie osoby doszukujące się spisu w każdej sferze życia, lubiących tajemnice i powieści, które mają swoje drugie dno. I choć mogłoby się wydawać, że w pewnym momencie powieść nieco traci rozmach, zaś Masza – zdrowie psychiczne, podejmując irracjonalne kroki nie wiadomo w którym kierunku prowadzące, to ostatecznie obcowanie z książką dostarcza nie tylko gościom SPA, ale i czytelnikom, niezapomnianych, wręcz ekstremalnych wrażeń. Mistrzowskim posunięciem było oddanie głosu każdemu z uczestników tej oryginalnej terapii, dzięki czemu zyskujemy wgląd nie tylko w to, co mówią, ale również w to co czują i myślą. Znacznie wcześniej niż reszta grupy poznajemy też ich tajemnice, choć – czytając opis – spodziewamy się zupełnie innej ich natury. Mamy jednak do czynienia z Liane Moriarty, specjalistką od zaskoczeń i zamieszania zatem pozostaje nam tylko zastanawiać się, z czym przyjdzie zmierzyć się bohaterom (i czytelnikom) jej kolejnej książki!

sobota, 12 października 2019

Jim Stovall "Mądrość zwycięzców. Część druga"

Tytuł: Mądrość zwycięzców. Część druga 
Autor: Jim Stovall 
Wydawnictwo: Studio Emka 



„Nigdy nie przyjmuj wskazówek od kogoś, kto nie był tam, dokąd chcesz się udać” – ta niezwykle mądra i cenna rada powinna stać się naszym kierunkowskazem. Powinna sprawić, że właściwie będziemy wybierać ludzi, z których opinii skorzystamy, nie zważając na tych wszystkich, którzy torpedują nasze działania, którzy zniechęcają nas do aktywności czy też, nie osiągnąwszy tak naprawdę niczego samodzielnie, za wszelką cenę chcą nas przekonać, że wiedzą więcej i lepiej. 

piątek, 11 października 2019

Koszulki pełne pasji!

źródło: koszulkowy.pl
Niezależnie od tego, czy nazwiemy to pasją, zainteresowaniami czy sposobem spędzania wolnego czasu, warto mieć takie ulubione zajęcie, które będzie stanowiło odskocznie od szarości dnia codziennego, któremu poświęcać się będziemy bez reszty, uwalniając umysł od ponurych myśli, którego naturę będziemy zgłębiać, poszerzać wiedzę na dany temat, stając się lepszym w danej dziedzinie i czerpiąc z tego rozwoju coraz większą przyjemność. 

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas ma taką pasję, ukochaną czynność, która może nawet stać się sposobem na życie. Może to być zarówno wspinaczka wysokogórska, modelarstwo, jak i bieganie czy szydełkowanie bądź robienie na drutach. Możemy doskonalić się w fotografii opuszczonych domów przemierzając Polskę, możesz też siedzieć w zaciszu domowego ogniska zszywając kawałki materiałów na bieżnik czy rozwiązując sudoku. Są jednak osoby, które tej pasji, tego wewnętrznego ognia do wykonywania jakichś czynności nie potrafią w sobie odnaleźć, Ne potrafią też funkcjonować bez pasji, zazdrośnie zerkając na otoczenie w pełni poświęcające się danym czynnościom czy pokazujące swoją pasję przez koszulki z hobby.

Bolesław Chromry „Pozwólcie pieskom przyjść do mnie”

Tytuł: Pozwólcie pieskom przyjść do mnie
Autor: Bolesław Chromry 
Wydawnictwo: W.A.B. 


Jeszcze niedawno sporo mówiło się o pokoleniu IKEA, rzeszy dość bezrefleksyjnych ludzi ubranych w drogie kredyty na równie drogie mieszkania, wypełniających swoje przestrzenie meblami właśnie z popularnego sklepu o oszczędnym wzornictwie, wydających swoje ciężko zarobione pieniądze na to, żeby się pokazać, zabawić w weekend, stawiających na szybkie tempo życia. I choć wciąż jeszcze wielu z nich w ten sposób funkcjonuje, to po tym etapie konformistycznym i bezideowym, przyszedł czas na kolejną falę, na swego rodzaju pokolenie post-IKEA, czyli ludzi, którzy kwestionują wszystko, co tylko da się zakwestionować, którzy zrobią wszystko, by się wyróżnić z tłumu, by dać się poznać, jako oryginalni, znający się na wszystkim. W dobrych, dalekich od klasycznych ciuchach z metkami projektantów na wierzchu, grzebiący po śmietnikach albo starych bazarach, medytujący, przechodzący na wegetarianizm czy ogólnie robiący coś innego, niż wszyscy i w tej inności upatrujący sposobu na zaistnienie, podobnie często jak przedstawiciele pokolenia IKEA ocierają się o absurd, a nawet przekraczają jego granice. 

czwartek, 10 października 2019

Zbliża się Ogólnopolski Dzień bez Długów

W sytuacji, kiedy musisz pożyczyć pieniądze na wymianę zepsutego sprzętu albo kupić go na raty, rób to w taki sposób, by nie mieć problemów ze spłatą długów. Problem z zadłużeniem może spotkać każdego. Nawet, jeśli sami nie borykamy się z kłopotami finansowymi, z pewnością w naszym otoczeniu znajduje się ktoś, kto popadł w długi. Co więcej, zapewne w naszym otoczeniu jest przynajmniej jeden przedsiębiorca, którego firma ma problemy finansowe, bowiem nie może on odzyskać długu od kontrahenta.

Znakomitym momentem do podjęcia tego tematu jest dzień bez długów, obchodzony 17 listopada. Warto z tej okazji porozmawiać o finansach z bliskimi, szczególnie z osobami starszymi. Dowiedzmy się, czy nasi rodzice lub dziadkowie nie mają takiego zmartwienia. Seniorzy coraz częściej się zadłużają biorąc np. pożyczki na kosztowne prezenty dla wnuków. Później wstydzą się przyznać przed rodziną, że popadli w finansowe tarapaty. 

Warto wiedzieć zatem, na co zwrócić uwagę zaciągając pożyczkę – pamiętaj bowiem, że brak spłaty ciąży cie tylko tobie, również wierzyciel może popaść przez brak spłaty w tarapaty. 

środa, 9 października 2019

Grzegorz Grajek "Strażnicy Starego Lasu. Biała Wieża"

Tytuł: Strażnicy Starego Lasu. Biała Wieża
Autor: Grzegorz Grajek 
Wydawnictwo: Jaguar 


Niezależnie od tego, czy mówimy o święcie plonów czy też ognia, o narodzinach dziecka czy śmierci – Słowianie doskonale wiedzieli, w jaki sposób uczcić każdą z tych okazji, kiedy celebrować dzień, a kiedy noc. Żyli oni w zgodzie z prawami natury, rytm dnia był rytmem ich pracy, zaś cykle przyrody wyznaczały najbardziej angażujące prace w obejściu. Słowianie żyli nie tylko w zgodzie ze sobą, ale również przybyszami z dalekich krajów, byli uczciwi, cenili sobie wolność, zaś ich wierzenia oparte były w dużej mierze na obserwacji świata i tego, co dzieje się wokół nich. Zamieszkiwali oni Europę pomiędzy Odrą, Łabą i Soławą, a mimo różnej mowy łączyły ich podobne zwyczaje, obrzędy i wierzenia. 

Nora Roberts "W ukryciu"

Tytuł: W ukryciu 
Autor: Nora Roberts 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Lubimy centra handlowe i wcale nie kryjemy się z tym, że spędzamy tam czas. Co więcej, coraz więcej obszarów naszej aktywności tam przenosimy, poczynając od zakupów, spotkań z przyjaciółmi przy kawie, skorzystania z rozlicznych usług czy oferty kulturalnej, w postaci galerii malarstwa, teatru czy kina. Planując takie wyjście nawet nie bierzemy pod uwagę negatywnych aspektów tego rodzaju galerii handlowych i zagrożenia związanego chociażby ze zgromadzeniem ogromnej ilości ludzi na ograniczonej powierzchni. Tymczasem takie zagrożenie istnieje, choć rzadko daje o sobie znać. Musimy być jednak świadomi tego, jak wielką pokusę stanowią dla wszelkiego rodzaju psychopatów tego typu obiekty, jak bardzo podniecać ich może fakt, iż w krótkim czasie mogą osiągnąć spektakularny efekt czy to podkładając w takim sklepie bombę czy też sięgając po broń… 

Pora na wrzosy

Jesienne miesiące niezmiennie kojarzą mi się z chryzantemami w gródku i wrzosami, a właściwie wrzoścami na moim stole. Miniony wrzesień zresztą swoją nazwę zawdzięcza właśnie krzewinkom wrzosów, przez wielu uważanych za najpiękniejsze rośliny ogrodowe. O urządzeniu przydomowego wrzosowiska mogą pomyśleć osoby, marzące o ogrodzie łatwym w pielęgnacji, a przy tym niezwykle urokliwym i przyciągającym spojrzenia przez cały rok. Nawet, jeśli nie dysponujemy pokaźnym ogrodem, a zaledwie kilkoma metrami przed wejściem do domu, to nawet taka przestrzeń obsadzona wrzosami, będzie wyglądać niezwykle atrakcyjnie – podobnie zresztą rzecz ma się z wrzosami na balkonie, który staje się małym, jesiennym rajem. 

wtorek, 8 października 2019

W.Bruce Cameron "Był sobie pies 2"

Tytuł: Był sobie pies 2
Autor: W.Bruce Cameron 
Wydawnictwo: Kobiece 


Nie bez przyczyny mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, zaś o prawdziwości tych słów mógł nie raz przekonać się właściciel czworonoga. Lojalne, bezgranicznie oddane – niejeden człowiek, uważający się za bliską nam osobę, nie może poszczycić się takimi cechami. A już z pewnością nie każdy człowiek uważa, że ma misję i że jest nią opiekowanie się nami. 

Tymczasem czworonożny przyjaciel to istota, która nigdy nas nie zawiedzie, obdarzy nas bezgraniczną miłością i odda całą siebie. Właśnie taki jest główny bohater bestsellerowej powieści „Był sobie pies”, autorstwa W.Bruce`a Camerona. W opublikowanej nakładem Wydawnictwa Kobiecego drugiej części książki znów spotykamy się z Bailey`em, Toby`m, Ellie czy też Koleżką, czyli psem, który powraca na ziemię w kolejnych wcieleniach by służyć człowiekowi, chronić go i przepędzać wszystkie smutki. To doskonała powieść nie tylko dla wszystkich miłośników psów, którzy z pewnością zachwycą się ideą odradzania się pociesznego czworonoga, będą pod wrażeniem jego wielkiego serca i wyzwań, które musi podjąć, by pozostać przy ukochanym człowieku i zrealizować swoją misję. To także lektura dla tych, którzy planują adopcję zwierzaka, bądź też nigdy nie brali tego pod uwagę, ale czują w życiu i sercu pustkę (którą może zapewnić psi przyjaciel). 

poniedziałek, 7 października 2019

Vi Keeland "Kusząca pomyłka"

Tytuł: Kusząca pomyłka 
Autor: Vi Keeland 
Wydawnictwo: Kobiece 


Niekiedy ludzkie losy splatają się ze sobą w zaskakujący sposób, a my nawet nie jesteśmy świadomi tego, jaką rolę odgrywają i odgrywać mogą w naszym życiu napotkani ludzie i w jaki sposób my na nich wpływamy. Niekiedy jednak historia zatacza koło, stają oni na naszej drodze, zmieniając znacząco przyszłość, nadając pewnym rzeczom znaczenie, a niekiedy zupełnie zmieniając nasze postrzeganie rzeczywistości. 

Przygotuj ogród na zimę

Obraz Pascal ROBERT z Pixabay 
Co prawda niektóre kwiaty i krzewy jeszcze kwitną, ale październik i listopad to najlepszy czas, by zabezpieczyć ogród przed mrozami. To także dobry moment na sadzenie nowych roślin. Jeśli zatem chcesz, by twój ogród znów był piękny na wiosnę, przygotuj rośliny do zimowego wypoczynku. Zobacz, w jaki sposób to zrobić i jakie najważniejsze prace musisz wykonać Oto najważniejsze prace. 

Kasia Bulicz-Kasprzak "Weź głęboki wdech"

Tytuł: Weź głęboki wdech
Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak
Wydawnictwo: Edipresse Książki


Jak to jest być naukowcem w spódnicy? Okazuje się, że i w ośrodkach badawczych, choć mocno sfeminizowanych, to mężczyźni grają pierwsze skrzypce, a kobiety mogą się co najwyżej podporządkować. Chyba że sięgnąć po dość drastyczne metody, wspinając się po trupach do celu i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. W przeciwnym wypadku projekty, granty i awanse należeć będą w pierwszej kolejności do męskiej części zespołu… 

Doktor Michalina Zielińska doskonale zna ten świat, pracuje bowiem w Instytucie Botaniki, zajmując się głównie rosiczkami i poświęcając całe życie swoim badaniom. Niezwykle oddana swojemu przełożonemu, profesorowi Stanisławowi Potoczkiewiczowi zrobi wszystko, by był z niej zadowolony. Już dawno zrezygnowała z życia towarzyskiego, zresztą matka i ciotka dawno uświadomiły jej, że z uroda Michalina daleko nie zajdzie i jedynym ratunkiem dla niej jest dobry zawód. Michalina zatem wypełniła swoje dni badaniami, mając tylko jedno marzenie – zobaczyć swoje nazwisko na liście laureatów nagrody Nobla. 

niedziela, 6 października 2019

Natasza Socha „(Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?”

Tytuł: (Nie)młodość. Czy kobiecość ma termin ważności?
Autor: Natasza Socha 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


„Starość jest niekomfortowa, bo nie da się jej całkowicie ukryć. Można oszukać otoczenie, spowolnić upływ czasu , Zmożna założyć kapelusz z woalką i nie patrzeć w kalendarz. Ale ona jest i będzie na to wszystko spoglądać z coraz większym politowaniem” – te przykre, choć prawdziwe słowa rozbrzmiewają w myślach wielu z nas, choć nie zawsze chcemy słuchać tego głosu. Starość nie jest bowiem lubiana, akceptowana przez otoczenie w naszym kręgu kulturowym, zaś starsze osoby nie są postrzegane jako te mające większą wiedzę czy doświadczenie, ale jako osoby gderliwe, uciążliwe, zajmujące miejsce. Nic zatem dziwnego, że robimy wszystko, by się nie starzeć, a raczej by zatrzymać upływ czasu w oczach swoich i społeczeństwa. Często doprowadzamy tym samym do sytuacji groteskowych, jednak w obliczu takiego podejścia wszystkich wokół nas, nierzadko nawet naszych dzieci, jest to zupełnie zrozumiałe. 

sobota, 5 października 2019

Mara Altman "Obrzydliwa anatomia"

Tytuł: Obrzydliwa anatomia 
Autor: Mara Altman 
Wydawnictwo: Kobiece 


W czasach, kiedy panuje kult pięknego ciała, kiedy oko otoczenia jest bezlitosne i gotowe wytknąć każdą niedoskonałość, kiedy bombardowani jesteśmy wizerunkami idealnych postaci, które pięknie wyglądają nawet o wstaniu z łóżka, trudno nam nie ulec presji. Nasze półki uginają się zatem pod ciężarem kosmetyków, wydajemy każdego miesiąca setki złotych na fryzjerów i kosmetyczki, zaś wymarzonym prezentem byłaby dla wielu operacja plastyczna. Katujemy się dietami, odmawiając sobie wszystkiego, spędzamy godziny na siłowni i zaczytujemy się w poradnikach w stylu jak być piękną / fit. 

piątek, 4 października 2019

Bożena Senkowska „Słucham i wymawiam. Dla maluchów i starszaków. Głoski t, d"

Tytuł: Słucham i wymawiam. Dla maluchów i starszaków. Głoski t, d 
Autor: Bożena Senkowska 
Wydawnictwo: Edukacyjne 



Substytucja głosek [t] i [d] występuje stosunkowo rzadko, a jeśli się zdarza, to zwykle głoski te zamieniane są na [k] i [g]. Znaczenie częściej natomiast można zaobserwować międzyzębową realizację tych fonemów. W ćwiczeniach tych głosek warto uwzględnić nie tylko ćwiczenia uwrażliwiające miejsce artykulacji, ale również pionizujące język (szczególnie w przypadku artykulacji międzyzębowej). Do takich przykładowych ćwiczeń można zaliczyć m.in. mycie górnych zębów od wewnątrz, liczenie zębów (dotykanie czubkiem języka kolejno zębów na górze), dotykanie czubkiem języka na przemian górnych i dolnych zębów czy kląskanie. 

Tematy na bloga - skąd brać pomysły?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz bloga firmowego, czy też pragniesz podzielić się z innymi swoimi zainteresowaniami, zarazić pasją, czy wreszcie twoim celem jest po prostu znalezienie źródła całkiem niezłego dochodu, może zdarzyć się tak, że w pewnym momencie zabraknie ci pomysłów na kolejne tematy – szczególnie kiedy zauważysz, że ilość czytelników spada, a ty nie masz pomysłu, czym można ich zainteresowań. Sięgnij zatem po sprawdzone pomysły na tematy i nie zapomnij o istotnej kwestii, jaką jest pozycjonowanie stron www. 

czwartek, 3 października 2019

Idealny prezent dla nauczyciela

Już wkrótce, 14 października, obchodzić będziemy Dzień Nauczyciela - jedno z najważniejszych świąt w szkolnym kalendarzu. Wiele szkół jest wtedy nieczynnych bądź też odbywają się w nich różnego rodzaju apele, wyjścia do kin czy teatrów bądź wycieczki. Skąd jednak wzięło się to święto? W jaki sposób można je podkreślić? Jak podziękować nauczycielom za ich troskę i zaangażowanie? 

Dzień Nauczyciela to tak naprawdę potoczna nazwa Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest co roku 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej założonej w 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. KEN była pierwszą w Polsce (a zarazem pierwszą w Europie) władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa edukacji. Tradycja obchodzenia w Polsce Dnia Nauczyciela sięga 1972 roku, kiedy to ustawą Karta praw i obowiązków nauczyciela zostało ustanowione święto wszystkich nauczycieli. W 1982 roku z kolei w życie weszła Karta Nauczyciela, zmieniająca nazwę święta z Dnia Nauczyciela na Dzień Edukacji Narodowej. 

Deborah Castellano „Magia glamour. Jak w czarujący sposób dostać wszystko, czego pragniesz”

Autor: Deborah Castellano 
Wydawnictwo: Kobiece 


Glamour to słowo oznaczające przepych, świetność, choć zapewne większość z nas kojarzy go z nazwą popularnego magazynu dla kobiet. Dlatego też glamour utożsamiane jest ze stylem, z szykiem, z przebojowością i smakiem. Z sięganiem po to, czego chcemy, z byciem przebojowym, odważnym, ale pełnym uroku. Czy jednak bycia glamour można się nauczyć, czy też trzeba się z tym urodzić? 

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza Deborah Castellano, „czarownica, która nie przeprasza, że żyje”, w swojej fenomenalnej, przesyconej magią, ale i niezwykle cennymi uwagami książce pt. „Magia glamour. Jak w czarujący sposób dostać wszystko, czego pragniesz”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Kobiecego ten osobliwy poradnik bycia kobietą światową, pełną czaru i uroku, zdobywającą wyżyny, to lektura nie tylko dla osób, którym nie obce są magiczne praktyki i które wykorzystują je w codziennym życiu. To także polecana lektura dla tych wszystkich, którzy dotychczas z magią niewiele mieli wspólnego, ale są otwarci na nowe rzeczy i nowe sposoby osiągnięcia sukcesu, a także dla wszystkich sceptyków, którzy nie wierzą w rytuały, zaklęcia czy nawet moc przyciągania. 

środa, 2 października 2019

Z wizytą w Ustroniu - Muzeum im. Marii Skalickiej

Nie tylko wtajemniczeni wiedzą, że uwielbiam okolice Ustronia i Wisły i nie ma z tym nic wspólnego fakt, iż mieszka tam moja siostra. Przyciągają mnie zarówno góry, jak i specyficzny klimat tych miejscowości, w których życie toczy się jakby wolniej i pełniej, a także oferta kulturalna. O atrakcjach oferowanych przez te uzdrowiskowe miasta i okolice pisałam już kilkakrotnie (m.in. TU i TU), podczas wcześniejszych wypraw nigdy jednak nie udało mi się dotrzeć do muzeum „Zbiory Marii Skalickiej”. 

Małgorzata Oliwia Sobczak "Kolory zła. Czerwień"

Tytuł: Kolory zła. Czerwień 
Autor: Małgorzata Oliwia Sobczak 
Wydawnictwo: W.A.B 


Zbrodnia zawsze fascynowała ludzi, a krwawe opowieści przyciągały niczym magnes. Jednak morderstwo, utrata bliskiej osoby, krew, budzą niezdrową ciekawość wyłącznie wówczas, kiedy nie dotyczą nas bezpośrednio. Sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy to my cierpimy, szczególnie jeśli doświadczyliśmy straty, za którą nikt nie poniósł odpowiedzialności… 

Taka właśnie sytuacja miała miejsce w Sopocie – w połowie lat 90. doszło tam do brutalnego morderstwa, którego ofiarą padła młoda dziewczyna. Ciało znaleziono w wodach Zatoki Gdańskiej, a jednak zginęła zupełnie w innym miejscu – dowiedziono bowiem że utopiła się w słodkiej wodzie. Bulwersujący był jednak fakt, iż po śmierci ktoś … obciął jej usta. Sprawcy nigdy nie znaleziono, choć krąg podejrzanych otarł się nawet o środowisko mafijne i to znane powszechnie tego środowiska osoby. Co więcej, matką zaginionej była sędzia rodzinny, Helena Bogucka, zatem sprawa była dosyć głośną.