Tytuł: Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie
Autor: Kelsey Miller
Wydawnictwo: SQN
Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o serialu „Przyjaciele” i nie oglądała przynajmniej jednego odcinka. Wśród nas jest zapewne wiele osób, które na tym odcinku nie poprzestały, oglądając cały sezon lub sezony. Są też tacy, którzy znają niemal każdy szczegół filmu, oglądali bowiem niezliczone powtórki jego odcinków i nigdy im się nie znudził. Co jest kluczem do tego fenomenu „Przyjaciół” i co sprawia, że niezależnie od tego, ile razy oglądamy poszczególne serie, to za każdym razem odkrywamy w nich coś nowego? Co sprawia, że nie przeszkadza nam upływ czasu, to, że z mody wyszły zarówno fryzury, jak i ciuchy aktorów?
Być może to uniwersalność problemów, z którymi bohaterowie serialu się borykają, a może ich codzienne życie przyciągają nie tylko stałych miłośników serialu, ale sprawiają, że wciąż nowe rzesze pasjonatów telewizji zasiadają do jego oglądania? Jedno jest pewne, w Stanach Zjednoczonych serial osiągnął miano kultowego i taka sama sytuacja miała miejsce w wielu innych krajach. „Przyjaciele” kreowali trendy, wyznaczali kierunki w modzie, każdy chciał być taki, jak oni, a przede wszystkim każdy tęsknił za więzami, które udało się przyjaciołom wytworzyć i utrzymać przez tyle lat.
O przyjaciołach i samych serialu możemy teraz dowiedzieć się nieco więcej, dzięki niezwykle wciągającej książce Kelsey Miller, pt. „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa SQN, to prawdziwa gratka dla fanów serialu, a także dla tych, którzy dopiero się w niego wciągają. To także doskonałe kompendium wiedzy na temat jego produkcji, obsady i siły oddziaływania, które zaspokoi ciekawość socjologów i psychologów. To książka dla wszystkich – dla tych, którzy kochają „Przyjaciół” i dla tych, którzy potrzebują zachęty, by się w serialu rozsmakować.
Autorka poruszyła w swojej publikacji wszystkie aspekty związane z serialem – zarówno z jego powstaniem, osobami twórców i aktorów, zdradza nam mnóstwo szczegółów dotyczących procesu produkcji, a także analizuje jego wpływ na społeczeństwo. Książka podzielona jest na trzy części, wyznaczając niejako trzy okresy życia serialu i trzy jego aspekty. W pierwszej części możemy przeczytać, że mało brakowało, by serial nie powstał, a jego emisja zakończyła się na pierwszym odcinku. Uznany za reprezentujący zbyt wąską grupę docelową (pokolenie X), mierny pod względem gry aktorskiej i realizacji serial, został bardzo sceptycznie przyjęty, zarówno przez telewizyjne władze, jak i przez krytyków. Czytamy również o samych reżyserach, niezwykłym duecie: Marcie Kauffman i Davidzie Crane, a także o pracy nad serialem oraz o samych aktorach. Część druga, zawiera historię powstania odcinków, do których zaangażowano sławy kina, takie jak George`a Clooneya,ale też takich, które przełamywały społeczne tabu, czy zawierały rozpoczęcie czy rozstrzygnięcie przełomowych wątków (na przykład ślub dwóch kobiet, przełamujący stereotypy związane z homoseksualizmem, podróż do Wielkiej Brytanii, a nawet zmiany fryzur bohaterek). Część trzecia traktuje o przysłowiowym początku końca serialu, za który uważa się moment, w których Monica i Chandler zdecydowali się zostać parą, a który znacznie zmienił dynamikę kolejnych odcinków.
Zawartość merytoryczna książki, nie tylko jej język, pozbawiony naukowego zadęcia, ale mnóstwo szczegółów z planu filmowego, a także zilustrowanie wpływu serialu „Przyjaciele” na życie Amerykanów (i nie tylko) sprawiają, że książkę pochłania się jednym tchem, wracając wspomnieniami do konkretnych odcinków czy też przypominając sobie ważne wydarzenia z naszego życia, splatające się z konkretnymi wątkami serialowymi. Co jednak jest sekretem tego serialu? Czym się wyróżnia? Autorka pisze: „Gdzieś wśród tego wszystkiego kryje się (…) główny i uniwersalny wątek serialu, czyli przyjaźń”. Oglądając serial, zgadzamy się z nią w pełni…
Nie jestem fanką serialu!
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam. A jakie seriale oglądasz?
UsuńMyślę, że dla wielbicieli serialu to będzie prawdziwa uczta. Ja jednak jakoś nigdy nie złapałam tego bakcyla...chociaż obejrzałam kilka odcinków. pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)
OdpowiedzUsuńJa z "Przyjaciółmi" wchodziłam w dorosłość i mam do nich wielki sentyment.
UsuńPrzyjaciele to świetny serial, a teraz też rewelacyjna książka! Naprawdę warto po nią sięgnąć jeśli lubi się ekranowych bohaterów. Fajnie napisana, pełna ciekawostek i anegdotek. Sama nie sądziłam, ze tak spodoba mi się ten tytuł, ale był naprawdę świetny.
OdpowiedzUsuńJa uwielbiam serial, dlatego też z wielką ciekawością sięgnęłam po książkę:-)
UsuńUwielbiam serial, a lektura książki była dla mnie niezwykle przyjemna! Super pozycja dla fanów Friends ;)
OdpowiedzUsuńDokładnie!
Usuń