Okulary przeciwsłoneczne są czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem do stroju latem czy zimą lub też opaską podtrzymującą włosy. Dobre jakościowo okulary ochronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne. Jednak, by zakup miał sens, warto zastanowić się nad zakupem tanich okularów sprzedawanych przy plażach czy w turystycznych miejscowościach. W jaki sposób cena okularów wpływa na ich jakość? Na co zwracać uwagę wybierając dla siebie okulary przeciwsłoneczne?
Rodzaje okularów
W zależności od rodzaju zastosowanego w okularach filtra, wyróżniamy kilka charakterystycznych typów okularów:
- okulary z podstawowym filtrem UV
Okulary przeciwsłoneczne, które rzeczywiście zapewniają ochronę przed słońcem, powinny zawierać filtr UV. Taki filtr, w zależności od mocy, chroni oczy częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Ilość przepuszczanego światła jest uzależnione od jego kategorii.
Okulary z podstawowym filtrem UV, ze względu na stałą ilość przepuszczanego światła, mogą być noszone w warunkach równomiernego nasłonecznienia. Stopień przyciemnienia oraz moc filtra powinien być dobrany do jasności otoczenia oraz wrażliwości osoby noszącej okulary na światło.
- okulary z filtrem polaryzacyjnym
Okulary polaryzacyjne redukują szkodliwe dla oczu światło, które odbija się od jasnych powierzchni, co jest szczególnie przydatne w porze zimowej, kiedy ostre słoneczne światło odbijające się o śniegu może podrażnić oczy.
Stopień przepuszczania światła i ochrony przed promieniowaniem jest uzależniony od kategorii oraz mocy zastosowanego filtra UV. Przy zakupie okularów z filtrem polaryzacyjnym, należy szukać na oprawkach oznaczenia Polarized.
- okulary z fotochromem
Filtr fotochromowy przepuszcza światło w różnym stopniu, w zależności od nasłonecznienia (soczewki mogą się przyciemniać lub rozjaśniać). Tego rodzaju filtr umożliwia prawidłowe widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak i niedostatecznego naświetlenia.
Filtr z fotochromem jest stosowany w okularach korekcyjnych. To doskonały wybór dla tych osób, które mają wadę wzroku i noszą okulary, ale jednocześnie chcą chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Kategorie filtrów
Podstawą jest sprawdzenie, czy do okularów jest dołączona informacja o mocy filtra UV. Najlepsze okulary mają wysoki filtr, który pochłania 100% promieniowania słonecznego. Informacja o mocy filtra zwykle jest umieszczona na oprawie okularów, naklejona na soczewce, lub też dołączona do okularów w opisie technicznym. Oznaczenia kategorii ochrony przed promieniami słonecznymi:
Filtr 0 – bardzo mała ochrona przed promieniami słonecznymi.
Filtr 1 – Ograniczona ochrona przed promieniami słonecznymi. Możesz o stosować w pochmurne dni przy słabym oświetleniu.
Filtr 2 – Dobra ochrona. Ten filtr sprawdzi się w miejscu o zmiennym naświetleniu.
Filtr 3 – wysoka ochrona. Zabezpiecza oczy nawet podczas pobytu nad morzem.
Filtr 4 – bardzo wysoka ochrona przed promieniami słonecznymi , np. na morzu, w górach
Na co zwrócić uwagę - kilka rad
Istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę decydując się na zakup okularów przeciwsłonecznych. Oto podpowiedzi:
- szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorie zastosowanego filtra – od 0 do 4. Im wyższy filtr, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale – z drugiej strony – mniejsza widoczność (z tego właśnie powodu np. w okularach z filtrem w kategorii 4 nie można prowadzić samochodu);
- sprawdź dodatkowe informacje o typie filtra i dobierz go w zależności do swoich potrzeb;
- w oznakowaniu okularów mogą być użyte zarówno słowa, jak i piktogramy. Jeśli producent używa tylko piktogramów, powinny być one wyjaśnione w języku polskim;
- przeczytaj instrukcję konserwacji okularów przeciwsłonecznych i stosuj się do zasad, by okulary nie uległy uszkodzeniu i nie straciły swoich ochronnych właściwości;
- pamiętaj, że brązowe soczewki wyostrzają kontrast, dzięki czemu oko odpoczywa. Dlatego też są one idealne dla osób o wrażliwych, skłonnych do podrażnień oczach. Soczewki żółte i pomarańczowe poprawiają jakość widzenia dopiero po zmroku, dlatego są używane głownie przez kierowców do nocnej jazdy.
Wybierając okulary kieruj się rozwagą i swoim zdrowiem. Okulary zakupione na bazarze za 10 zł może są okazją, ale jest to pozorna oszczędność. Zastanów się przede wszystkim, w jakich warunkach będziesz okularów używać i dopiero wówczas rozpocznij ich poszukiwanie. Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego rodzaju, poproś o pomoc sprzedawcę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz