piątek, 31 maja 2019

red. Philip Kemp "Historia kina"

Tytuł: Historia kina 
Autor: red. Philip Kemp
Wydawnictwo: ARKADY 


Niezależnie od tego, czy preferujemy kino, czy też pozostajemy wierni książkom, fenomen wielkiego ekranu jest niezaprzeczalny. Sam rozwój kinematografii to fascynująca historia, na którą składa się wiele przełomowych momentów. Co więcej, tej rozwój trwa do dziś, wraz z rozwojem technologii i zapewne nigdy się nie skończy. Zastanawiając się nad początkami, „narodzinami” kina, trudno jest wyznaczyć jeden konkretny czas oraz miejsce jego powstania, bowiem nad skonstruowaniem rozmaitych urządzeń służących rejestracji oraz wyświetlaniu ruchomych obrazów pracowali jednocześnie różni ludzie. Co więcej, dla powstania kina ogromne znaczenie miała fotografia, dzięki której stało się możliwe rejestrowanie na światłoczułej kliszy pojedynczych, nieruchomych obrazów. 

czwartek, 30 maja 2019

Viktor Arnar Ingólfsson "Tajemnica wyspy Flatey"

Tytuł: Tajemnica wyspy Flatey
Autor: Viktor Arnar Ingólfsson
Wydawnictwo: Editio


Kiedy myślimy o Islandii, zwykle kojarzy nam się z chłodem, wiejącym wiatrem i połowami. Mało kto wie, że nazywana ziemią ognia i lodu wyspa, to prawdziwy raj dla miłośników natury. Można tu znaleźć krystalicznie czyste powietrze, piękne wodospady, lodowce, rzeki, jeziora, zatoki, fiordy, wulkany oraz gejzery. Porośnięte mchem, trawą i porostami połacie kraju doskonale nadają się do wypasu owiec i koni islandzkich, zaś w okalających wyspę wodach żyje wiele gatunków ssaków morskich: wieloryby, orki, delfiny i foki.

środa, 29 maja 2019

Kate Morton "Córka zegarmistrza"

Tytuł: Córka zegarmistrza 
Autor: Kate Morton 
Wydawnictwo: Albatros 


Istnieją takie domy, które już od pierwszych chwil oddziałują na nas z całą swoją mocą, które zniewalają nas i sprawiają, że nie możemy przestać o nich myśleć. Jedne z nich napełniają nas niepokojem, wręcz wstrętem, inne zaś przyciągają niczym magnes, sprawiają, że czujemy się w nich bezpiecznie. Jednym z takich wyjątkowych posiadłości, jest Birchwood, obecnie siedziba muzeum z pracami niezwykłego artysty, Edwarda Radcliffe`a. 

wtorek, 28 maja 2019

Jak zacząć przygodę z blogiem?

źródło:pixabay
Mimo tego, iż bloga Qultura słowa prowadzę już od siedmiu lat, daleko mi do biegłości – szczególnie od strony technicznej – i jestem tego świadoma. Pamiętam jeszcze z jakim stresem wiązało się przenoszenie go na własna domenę z bloggera, pamiętam wszystkie wzloty i upadki, spadki motywacji i zastanawianie się, czy warto. 

Mój blog rozpoczynał się od recenzji książek, i to one wciąż zajmują dominującą pozycję, jeśli chodzi o treści. W pewnym momencie jednak, w wyniku rozmów ze znajomymi wypytującymi o odwiedzane miejsca, rady dotyczące podróży, postanowiłam dzielić się swoja wiedza oraz podróżniczą pasją z szerszym gronem. Tym sposobem, na blogu pojawił się dział „Podróże”. Z kolei „Lifestyle”, był naturalną konsekwencją mojego funkcjonowania jako kobiety, która lubi działać w kuchni (szczególnie przy słodkich wypiekach), która ceni sobie piękne wnętrza, dobre restauracje, która stara się dbać zarówno o swoje ciało, jak i o umysł. Zatem blog ten ewoluował w różnych kierunkach, jego treści stały się zróżnicowane, mimo iż świadomie zdecydowałam się zostawić nazwę QULTURA SŁOWA, by – z jednej strony – pamiętać o początkach, z drugiej zaś przypominać, jak ta kultura języka jest ważna. W każdej sferze naszego życia… 

poniedziałek, 27 maja 2019

Domenico Laurenza "Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci"

Tytuł: Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci 
Autor: Domenico Laurenza 
Wydawnictwo: Jedność 


Nie ma chyba osoby, która nie zna postaci Leonarda da Vinci. Jego dokonania przetrwały pokolenia i zapewne głośno będzie o nich w kolejnych. Ten włoski malarz był prawdziwym przykładem człowieka renesansu - zajmował się nie tylko malarstwem, ale też architekturą, filozofią, muzyką, pisaniem, matematyką, anatomią oraz rzeźbiarstwem. I choć zwykle patrzymy na niego przez pryzmat olejnych obrazów oraz fresków, choć zachwycamy się takimi dziełami, jak „Zwiastowanie”, które możemy podziwiać w Galerii Uffizi we Florencji, czy „Dama z gronostajem” przechowywana w Krakowie, bądź też – chyba najsłynniejszym obrazem – „Mona Lisą”, dostępną w Luwrze, to da Vinci uchodził też za genialnego wynalazcę. Wiele z wymyślonych przez niego urządzeń do tej pory zachwyca inżynierów. Wśród jego pomysłów były maszyny hydrauliczne, zamek kołowy, czołg miotający kamienie, a nawet maszyna latająca ze skrzydłami i koparka. 

Jak gotować z głową!

Coraz częściej, kiedy wspominam przygotowaniu obiadu, albo kolacji na ciepło (o pieczeniu ciasta czy ciasteczek już nawet nie wspominam) spotykam się z wielkim zdziwieniem, pojawiają się też pytania, kiedy znajduje na to wszystko czas pracując na etacie, realizując różnego rodzaju zlecenia, prowadząc bloga i na dodatek uczęszczając na różnego rodzaju kursy i szkolenia. 

niedziela, 26 maja 2019

Prezenty na 50 urodziny


Są w życiu każdego z nas ważne daty, które chcemy pamiętać, momenty, które trzeba celebrować. Dotyczy to również naszych znajomych i bliskich, którzy zasługują na to, by docenić rangę ich święta, cieszyć się wraz z nimi, a także zadbać, by ta data pozostała niezapomnianą. Wraz z wiekiem coraz trudniej przychodzi nam jednak kupowanie prezentów świadczących o naszej pamięci, takich, które uszczęśliwiłyby danego solenizanta. Z upływem lat obrastamy bowiem w przedmioty i mogłoby się wydawać, że tak naprawdę mamy już wszystko. Dlatego też, zamiast nabywać kolejny komplet pościeli, żelazko czy zastawę stołową, warto postawić na nieszablonowe rozwiązania i … mile zaskoczyć daną osobę.

Sławek Michorzewski "Miliarder"

Tytuł: Miliarder
Autor: Sławek Michorzewski
Wydawnictwo: Oficyna 4eM



W samej tylko Polsce mamy ponad czterdziestu miliarderów, zaś – w porównaniu z 2007 rokiem – ich liczba zwiększyła się dwukrotnie. Jeszcze dwanaście lat temu właściciele niektórych z firm znajdujących się w czołówce nawet nie mieścili się na liście 100 najbogatszych, dziś zaś urastają do rangi miliarderów. Ten niezwykły progres i zwiększenie się puli tych, którzy mają w swoim ręku niemal 80 proc. wszystkich pieniędzy w kraju, zawdzięczać oni mogą nie tylko niezwykłemu wyczuciu rynku, ale również giełdowej hossie. To pokazuje, jak bardzo nieprzewidywalny jest rynek i koleje losu, a także daje szanse na to, że … każdy kiedyś może zostać miliarderem. 

Anna Sakowicz "Dogonić miłość"

Tytuł: Dogonić miłość 
Autor: Anna Sakowicz 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 



Pamiętacie Bridget Jones? Nieco gapowatą, pulchną singielkę, o wielkim sercu i równie wielkiej naiwności, która miała w życiu bardzo proste marzenia: schudnąć i znaleźć swoją drugą połówkę? Stała się ona już kultowym przykładem kobiety nieidealnej, ale przez to … tak podobnej do większości z nas. Może właśnie dlatego kobiety pokochały Bridget, stała się dla nich najlepszą przyjaciółką, łączyły się z nią w bólu po kolejnych (swoich i jej) katastrofach. 

sobota, 25 maja 2019

Monika Cabała, Agnieszka Leśniak-Stępień, Renata Szot, Katarzyna Szyszka "Mutyzm wybiórczy. Trzy spojrzenia"

Tytuł: Mutyzm wybiórczy. Trzy spojrzenia 
Autorzy: Monika Cabała, Agnieszka Leśniak-Stępień, Renata Szot, Katarzyna Szyszka 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 



Obecnie, postęp w różnych dziedzinach wiedzy, dowodzi, że to, co było niemożliwe do osiągnięcia jeszcze kilkanaście lat temu, na dzień dzisiejszy może być realizowane. Również logopedia, jako interdyscyplinarna dziedzina nauki również zmieniła swoje oblicze rozwijając się i weryfikując pewne teorie. Ponadto większa jest świadomość społeczna, zarówno jeśli chodzi o prawidłową mowę u dziecka, jak i wszelkiego rodzaju zaburzenia. Jedne z nich są zbadane bardziej, inne mniej, jednak z każdym przypadkiem ta wiedza jest większa i pozwala na optymalne dobranie metod i technik oddziaływania tak, by przynosiły jak najlepsze rezultaty. 

Antti Tuomainen "Człowiek, który umarł"

Tytuł: Człowiek, który umarł 
Autor: Antti Tuomainen 
Wydawnictwo: Albatros 


Jakbyś się poczuł, gdyby okazało się, że umierasz? Że zostało ci kilka dni, a w najlepszym wypadku – kilka tygodni życia? Co więcej, twoja śmierć nie jest spowodowana żadną chorobą, nie cierpisz na raka, nie zarażasz. Po prostu twój organizm jest tak zniszczony działaniem trucizny, że wszystkie organy ulegają powolnemu rozkładowi. Tego procesu nie można już zatrzymać, nie da się go odwrócić, a nawet spowolnić. Umierasz, bo ktoś od dłuższego czasu systematycznie cię truje… 

piątek, 24 maja 2019

Robert Małecki "Wada"

Dodaj napis
Tytuł: Wada 
Autor: Robert Małecki 
Wydawnictwo: Czwarta strona 



„Rzecz cała w wielkim skrócie: zabili go i uciekł / Więc kiwa palcem w bucie w tył i w przód” – kilkanaście lat temu niemal cała Polsce nuciła tę piosenkę z filmu „Na kłopoty Bednarski”. Jednak czy w prawdziwym życiu mogłaby zdarzyć się taka sytuacja? Czy może być zabójstwo bez ciała i skąd wówczas wiadomo, że doszło do jakiejkolwiek zbrodni? 

środa, 22 maja 2019

Agnieszka Olszewska "Wysłów się!"

Tytuł: Wysłów się! 
Autor: Agnieszka Olszewska 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 


Pobudzanie rozwoju dziecka, jego terapia, to świadome oddziaływanie specjalistów i środowiska domowego na wszystkie sfery poznawcze. Ma to na celu niwelowanie skutków zaburzeń spowodowanych m.in. uszkodzeniami genetycznymi czy okołoporodowymi. Dzięki bodźcowaniu kształtują się nowe umiejętności, a także utrwalają osiągnięte sprawności. To wspomaganie musi odbywać się oczywiście na wielu płaszczyznach i obejmuje między innymi kształtowanie umiejętności słowotwórczych, w tym rozwijanie słownictwa biernego i czynnego oraz zdolności rozumienia i tworzenia nowych słów. Ma to na celu zwiększenie zasobu słów, rozwój poznawczy pozwalający również używać abstrakcyjnych nazw oraz porządkować świat, zarówno czasowo i przestrzennie. 

Justin Cronin "Przejście"

Tytuł: Przejście 
Autor: Justin Cronin 
Wydawnictwo: Albatros 


Natura w swej fascynującej postaci kryje w sobie wiele tajemnic. Niektóre z nich są w stanie zrewolucjonizować poszczególne gałęzie medycyny, stają się podstawą tworzenia cudownych leków, zdolnych pokonać wiele chorób, niektóre zaś … są zabójcze. Niestety, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie zdolny wykorzystać obie te właściwości wyjątkowych specyfików, którymi obdarza nas fauna i flora, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie widział w ludzkim nieszczęściu korzyści, kto nie zawaha się poświęcić jednostek, by osiągnąć swój cel. 

Lisa Regan "Ziemia jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć"

Tytuł: Ziemia jest super! 101 faktów, o których trzeba wiedzieć 
Autor: Lisa Regan 
Wydawnictwo: Jedność 


O tym, jak fascynujący jest świat, ile tajemnic kryje w sobie Ziemia, nie trzeba nikogo przekonywać. Tajemnice naszej planety fascynują szczególnie dzieci, które nie straciły jeszcze ciekawości świata, które – jako doskonali obserwatorzy – zadają pytania dotykające kluczowych kwestii, sprawiające, że i my, dorośli, zaczynamy się zastanawiać, jak dany proces czy zjawisko wygląda, jakie są jego przyczyny czy szeroko pojęte skutki. 

Rogaliki z marmoladą

Zdecydowanie częściej na moim stole (i w piekarniku) goszczą ciasta niż ciasteczka, ale za to rogaliki z różnym nadzieniem pojawiają się systematycznie. Są pyszne, pachnące, a co najlepsze nawet jeśli trochę podeschną (co się rzadko zdarza, zwykle znikają tego samego dnia, niemal od razu po upieczeniu), wciąż są pyszne. Przepis dotyczy rogalików z marmoladą, ale równie pyszna jest wersja z połamaną czekoladą (najlepsza gorzka bądź mleczna), a także z kawałkami jabłka posypanymi cynamonem. Choć przyznam, że ja najlepiej lubię właśnie tę wersję, z marmoladą różaną lub wieloowocową. 

wtorek, 21 maja 2019

Tanya Stewner "Liliana Pędziwiatr. Świnka morska nie lubi być sama"

Tytuł: Liliana Pędziwiatr. Świnka morska nie lubi być sama 
Autor: Tanya Stewner 
Wydawnictwo: Jedność 


Czy znasz Lilianę Pędziwiatr, dziewczynkę z burzą rudych loków na głowie i niezwykłą odwagą? Jeśli jeszcze nie miałeś sposobności jej zobaczyć i przeczytać o przygodach przez nią przeżywanych, to koniecznie musisz nadrobić zaległości. Liliana bowiem nie tylko wciągnie cię w wir wydarzeń z jej udziałem, ale również jest wzorem do naśladowania – staje bowiem w obronie słabszych i poszkodowanych, a wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Jonaszem oraz małym białym psem o imieniu Bonsai i kotką, Hrabiną von Szmit, mogą dokonać niezwykłych rzeczy. 

poniedziałek, 20 maja 2019

Maciej Sadowski "Kwiaty baroku"

Tytuł: Kwiaty baroku 
Autor: Maciej Sadowski 
Wydawnictwo: ARKADY 


Barok to epoka, która mocno zaistniała zarówno w literaturze, architekturze, jak i sztuce, po między XVI a XVIII wiekiem. Nastąpił on zaraz po renesansie i był swego rodzaju sprzeciwem wobec niego, a właściwie sprzeciwiał się jego rozumowemu podejściu do rzeczywistości, koncentrował się głównie na religijności i mistycyzmie. Z tego właśnie powodu kierunek uważany jest za jeden z najbardziej ulubionych w kościele katolickim – barokowe dzieła męczeństwa świętych doskonale pasują do świątyń. Choć dziś można długo dyskutować o wartościach, jakie barok niesie, o przepychu, feerii barw, światłocieniach, choć nie każdemu ten okres w sztuce się podoba, to tak naprawdę może nieść ze sobą zachwyty. 

Ilona Gołębiewska "Podaruj mi jutro"

Tytuł: Podaruj mi jutro 
Autor: Ilona Gołębiewska 
Wydawnictwo: MUZA



Domy, szczególnie te stare, to nie tylko mury, nie tylko materiały, z których zostały wzniesione czy ziemia, na której stoją, ale również ludzie w nich mieszkający oraz wydarzenia, które składają się na ich przeszłość. To wszystko wpływa na atmosferę, na to, czy chętnie w takim domostwie przebywamy, czy też jak najprędzej chcemy opuścić jego teren… 

Dwór na Lipowym Wzgórzu, usytuowany na Podlasiu, jest z pewnością tym, w którym nie tylko chce się przebywać, ale do którego ciągnie serce. Pachnący świeżo upieczonym chlebem i lipową herbatą przyciąga rzesze turystów, cieszy się bowiem niebywałą popularnością od chwili, kiedy jego właścicielka, malarka światowej sławy, Aniela Horczyńska, postanowiła przekształcić go w pensjonat. Problematyczne dziedzictwo, odebrane w przeszłości rodzinie, z którego odzyskaniem długie lata zmagał się jej ojciec, pewnego dnia stało się domem nie tylko dla Anieli, ale również dla różnych zranionych serc, które przygarnia. Pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu namawiana przez córkę i sąsiada, Antoniego Gajowicza, planowała sprzedać zrujnowany budynek świadoma, że jej kariera i liczne wyjazdy zagraniczne nie pozwolą jej bywać we dworze. 

Agnieszka Pietrzyk "Zostań w domu"

Tytuł: Zostań w domu 
Autor: Agnieszka Pietrzyk 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Starsze pokolenie zna zapewne powiedzenie: „Mój dom – moja twierdza”. Choć dziś nieco straciło na swojej popularności, to jednak wciąż własne cztery kąty kojarzą się z poczuciem bezpieczeństwa, z odpoczynkiem, z rodziną, ciepłem domowego ogniska. Co by się jednak stało, gdyby ktoś tym poczuciem bezpieczeństwa zachwiał? Gdyby sprawił, że zaczynamy bać się pobytu we własnym domu? Gdyby … ktoś nie pozwolił nam z niego wyjść? 

niedziela, 19 maja 2019

Z wizytą w Rzymie - dzień IV

Mieliśmy ogromny dylemat, co zaplanować na czwarty dzień pobytu, biorąc pod uwagę, że cały piątek planowaliśmy spędzić w podróży na Monte Cassino (relacja TU). Jako, że lubimy cmentarze i stare groby, pierwszy z wyborów był oczywisty – największy, rzymski cmentarz Campo Verano. A skoro dojechaliśmy już tam tramwajem, nie można opuścić położonej obok bazyliki San Lorenzo fuori le Mura. Tym sposobem kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu licznych kościołów, które szczególnie w Rzymie przypominają małe galerie sztuki… poza wspomnianymi obiektami, czwartego dnia zobaczyliśmy również: kościół San Vitale, kościół San Lorenzo In Lucina, kościół San Luigi dei Francesi, Sant`Andrea Della Valle oraz kościół San Marco.

Beata Pawlikowska "Wojownik Słońca"

Tytuł: Wojownik Słońca. Magiczna powieść o wyprawie na kraniec wszystkiego 
Autor: Beata Pawlikowska 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 



„Tak długo jak żyjesz możesz coś zmienić" – o prawdziwości tego zdania nie trzeba nikogo przekonywać, a jednak wiele osób boi się podjąć tego ryzyka, boi się wyjść ze swojej strefy komfortu, boi się zawalczyć o swoje szczęście. Miotają się zatem każdego dnia, coraz bardziej sfrustrowani, coraz bardziej opryskliwi, tak naprawdę nie wierząc, że istnieje szansa na poprawę jakości życia, ale to oni sami musza być inicjatorami przemian. Nawet, jeśli podejmują jakieś działania, bardzo często są one pozorowane, bo przecież trudno jest dokonać zmiany, jeśli tak naprawdę nie wiemy, czego chcemy. Zatem bezmyślnie powielamy scenariusze życia innych ludzi, pragniemy wygrzewać się w ich blasku, zachłystujemy się fałszem, pozorami, ewentualne lęki tłumiąc używkami, bądź też nieustanym biegiem, który zwalnia nas od myślenia i odczuwania. Nigdy nie zadali sobie trudu, by przeanalizować swoje potrzeby i dążenia, nigdy nie wykonali pracy mającej na celu poznanie siebie. 

sobota, 18 maja 2019

Francois Couplan, Gerard Debuigne „Wielki zielnik roślin leczniczych”

Tytuł: Wielki zielnik roślin leczniczych
Autor: Francois Couplan, Gerard Debuigne 
Wydawnictwo: Jedność 



O uzdrawiającej mocy roślin wiadomo nie od dziś. Ziołolecznictwo, określane również mianem fitoterapii, ma bardzo odległą historię, sięgającą czasów człowieka pierwotnego, który żył blisko natury, rozpoznając zarówno korzyści, jak i zagrożenia z jej strony płynące. To jedna z najstarszych dziedzin medycyny naturalnej, która opiera się na wykorzystaniu surowców i przetworów roślinnych do wywoływania korzystnych zmian w funkcjonowaniu organizmu. Olbrzymie znaczenie ziołolecznictwo miało szczególnie w okresie świetności Egiptu, stopniowo obejmując swoim zasięgiem całą Europę. 

Małgorzata Taraszkiewicz "Siła i odporność psychiczna. Jak je wzmocnić?"

Tytuł: Siła i odporność psychiczna. Jak je wzmocnić? 
Autor: Małgorzata Taraszkiewicz 
Wydawnictwo: Dobra Literatura 


Jesteś niezadowolony ze swojego życia, ale nie wiesz, jak to zmienić? Kierujesz się zwykle emocjami i pod ich wpływem podejmujesz irracjonalne działania? Borykasz się z zaniżonym poczuciem własnej wartości i jesteś przekonany, że nic nigdy ci się nie uda? A może nie potrafisz odmawiać w taki sposób, by nie urazić drugiej strony i albo robisz sobie wrogów albo też zgadzasz się na wszystko, coraz bardziej frustrując i nienawidząc swojej słabości? Niezależnie od tego, z jakim problemem się zmagasz, z pewnością w znaczący sposób obniża on jakość twojego życia. Właśnie dlatego warto zareagować i zrobić coś, co odmieni bieg wydarzeń, ale i pomoże ci lepiej poczuć się w swojej skórze i / lub odnaleźć w miejscu, które zajmujesz (bądź też je zmienić). 

piątek, 17 maja 2019

Mariusz Koperski "Giełda milionerów"

Tytuł: Giełda milionerów 
Autor: Mariusz Koperski 
Wydawnictwo: MUZA 


Zakopane kojarzy się zwykle z komercyjnymi Krupówkami, malowniczymi widokami, piękną architekturą i górami, które zachwycają swoim majestatem. Czy istnieje coś, co może zburzyć ten sielski obrazek? Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne, nikt bowiem nie chce wypoczywać tam, gdzie śmierć, a także dziwne tarcia pomiędzy władzami miasta a lokalnymi podmiotami działającymi na rynku. 

czwartek, 16 maja 2019

Krzysztof Bochus "Lista Lucyfera"

Tytuł: Lista Lucyfera 
Autor: Krzysztof Bochus 
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 


Bytom i Wrocław mają swojego Władysława Baczyńskiego, Dąbrowa Górnicza - Zdzisława Marchwickiego, znanego jako Wampir z Zagłębia, Piotrków Trybunalski natomiast Mariusza Trynkiewicza, określanego mianem „Szatana z Piotrkowa”. Wiele jest w samej Polsce miast, które cieszą się taką niechlubną sławą i na które w pewnym momencie w historii padł blady strach. Seryjni mordercy budzą jednak nie tylko przerażenie – fascynuje nas ich osobowość, motywy zbrodni, oni sami często są niezwykle towarzyskimi ludźmi. Mają niekiedy żony, dzieci, są wspaniałymi pracownikami, sąsiadami. I kiedy dochodzi do ich złapania, nikt nie może uwierzyć, że morderca może wyglądać po prostu zwyczajnie. 

środa, 15 maja 2019

Aleksandra Sadowska-Krajewska „Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla straszaka”

Tytuł: Wargi parskają i pięknie głoski wypowiadają. Ćwiczenia logopedyczne dla straszaka
Autor: Aleksandra Sadowska-Krajewska 
Wydawnictwo: IMPULS 



Zajęcia logopedyczne są formą pomocy dziecku. Ich treść, formy, metody muszą być maksymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwości dziecka i skierowane nie tylko na wyeliminowanie wykrytych w mowie nieprawidłowości, ale też na im zapobieganie, poprzez usprawnianie narządów artykulacyjnych. W przypadku dzieci, realizując kolejne ćwiczenia wychodzi się od treści znanych i łatwych, zaś podstawową pracy są ćwiczenia w formie zabaw i gier. Dzięki temu dziecko uczy się bawiąc, a kolejne ćwiczenia pobudzają jego zainteresowanie i motywację do pracy, a przy tym – odpowiednio dobrane zadania – angażują maksymalną liczbę zmysłów i wykorzystują posiadane przez dziecko umiejętności 

wtorek, 14 maja 2019

S.J.Scott "Nawyk nieodwlekania"

Tytuł: Nawyk nieodwlekania 
Autor: S.J.Scott 
Wydawnictwo: Sensus 


Pomyślę o tym jutro. Mam zbyt dużo zadań, żeby się tym zająć. Bardzo chciałem poćwiczyć, ale nie znalazłem czasu. Nie mam głowy do przygotowania zdrowych dań, mam zbyt wiele obowiązków, żeby się tym zajmować. Zawsze chciałem się nauczyć języka / iść na kurs ceramiki, ale nie mam takiej możliwości. Nie mogę awansować, bo nie mam kiedy doskonalić swoich umiejętności. Spełniłabym swoje marzenie, ale nie mam czasu, żeby pracować nad jego realizacją. To tylko część wypowiedzi sfrustrowanych ludzi, których doba wydaje się mieć mniej niż 24 godziny, którzy przytłoczeni ilością zadań nie mają czasu zająć się tym, co naprawdę ważne, bądź też stali się specjalistami od prokrastynacji, czyli od odwlekania. Niestety, świadomie bądź nie, odwlekają również swoje szczęście bądź też doprowadzają do prawdziwych tragedii, zaniedbując takie sprawy, jak zdrowie, poważna rozmowa z partnerem czy realizacja zadań w pracy. 

poniedziałek, 13 maja 2019

Z wizytą w Rzymie - dzień III

Trzeci dzień pobytu w Rzymie miał być nieco spokojniejszy i rzeczywiście taki był. Co prawda zakładaliśmy ambitnie zobaczenie kilku kościołów, ale w planach był też spacer po wspaniałych ogrodach otaczających Gallerię Borghese. pogoda zdecydowanie sprzyjała takim aktywnościom i kawie pitej przy stoliku w ogrodzie, zaczynało robić się bowiem ciepło. 
W tym dniu udało się zatem zwiedzić: kościół, Santa Maria del Popolo, ogrody wokół Villi Borghese, bazylikę św. Jana na Lateranie wraz z muzeum skarbca laterańskiego, kościół św. Alfonsa na Eskwilinie,  bazylikę Marki Boskiej Większej, bazylikę św.Praksedy, kościół Matki Bożej Zwycięskiej oraz - nocą - Fontannę di Trevi i Schody Hiszpańskie.

Sophie Collins "Co wie twój pies?"

Tytuł: Co wie twój pies? 
Autor: Sophie Collins 
Wydawnictwo: Alma-Press 


Myślisz, że doskonale znasz swojego psa? Że dokładnie wiesz, co on czuje, kiedy macha ogonem, kiedy patrzy na ciebie, kiedy spycha cię z kanapy? Jak się okazuje, bardzo często nasze przekonania na temat zachowań psa rozmijają się z tym, co on naprawdę myśli, często błędnie interpretujemy też wysyłane przez niego sygnały. 

niedziela, 12 maja 2019

Peternelle Van Arsdale "Bestia"

Tytuł: Bestia 
Autor: Peternelle Van Arsdale 
Wydawnictwo: Poradnia K 



Kiedy zastanowisz się nad sobą i swoimi reakcjami przekonasz się, że większą część twojego życia wypełnia strach. Wraz z upływem czasu, kiedy dorastasz i stajesz się coraz bardziej racjonalny, ten strach wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie w siłę. Jako maluch bałeś się bowiem samotności, ciemności, być może potwora mieszkającego w szafie czy pod łóżkiem, którym straszyli cię rówieśnicy czy rodzice. Jako dorosły, boisz się życia w każdym z jego aspektów, boisz się też innych ludzi. Twoje serce pełne jest strachu, a właściwie lęku – irracjonalnego, niewytłumaczalnego, przed którym nie można się obronić. Ten lęk popycha często dorosłych do zachowań, którym daleko jest do ludzkich… 

Mario Escobar "Kołysanka z Auschwitz"

Tytuł: Kołysanka z Auschwitz 
Autor: Mario Escobar 
Wydawnictwo: Kobiece 


Mimo iż od II wojny światowej minęło wiele lat, wciąż bolesne są wspomnienia o niej, wciąż też odkrywamy nieznane wcześniej fakty, dotyczące ludzi, którzy w ten czy inny sposób brali w niej udział, a także wydarzeń, w których uczestniczyli. Bestialstwo wojny pochłonęło wiele istnień, i bez znaczenia jest to, czy byli to sami Niemcy, czy też Cyganie, Żydzi bądź Polacy. Idea czystości rasowej, która dał sobie zaszczepić naród niemiecki, doprowadziła do tragedii i pokazała, jak okrutny potrafi być człowiek, zabijając – w przeciwieństwie do zwierząt – nie z konieczności, a dla przyjemności bądź fałszywie pojętej słuszności sprawy. 

sobota, 11 maja 2019

G.K.Chesterton "Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw"

Tytuł: Ojciec Brown. Księga wszystkich spraw 
Autor: G.K.Chesterton 
Wydawnictwo: Replika 



Ksiądz detektywem? Popularność serialu „Ojciec Mateusz” dowodzi, że taki połączenie jest nie tylko niezwykle intrygujące, ale i skuteczne. Któż bowiem lepiej zna ludzką, grzeszną naturę, kto spokojnej podejdzie do wszystkich wydarzeń, od kradzieży poczynając, na morderstwie skończywszy? Rodzimy ojciec Mateusz nie jest jednak jedynym, który dzięki swojej dociekliwości, przenikliwości, a także błyskotliwości, potrafi rozwikłać najbardziej nawet skomplikowaną sprawę kryminalną. 

piątek, 10 maja 2019

Joanna Kruszewska "Coś musi trwać"

Tytuł: Coś musi trwać 
Autor: Joanna Kruszewska 
Wydawnictwo: Replika 


Czy można za sobą zamknąć pewien etap życia i zacząć od nowa z czystą kartą? Czy da się zapomnieć, czy można przebaczyć człowiekowi, który zranił nas tak mocno, że chcielibyśmy wyć z bólu? Czy rzucenie wszystkiego i wyjazd daleko od miejsca, gdzie zdarzyło się tyle złego, ma sens i czy może pomóc? Tak naprawdę gdziekolwiek będziemy, dokądkolwiek byśmy nie powędrowali, zabieramy ze sobą bagaż doświadczeń, wspomnień i tylko od nas zależy, czy nas one przytłoczą czy może przepracujemy wszystko i wyciągniemy wnioski na przyszłość. Nowe miejsce nie rozwiąże naszych problemów, choć rzeczywiście może pomóc, bowiem zamiast rozpamiętywać w nieskończoność przeszłości, musimy skupić się na trwaniu, na ułożeniu sobie życia w nowych warunkach, w nowym środowisku. 

czwartek, 9 maja 2019

Tasmina Perry "Dom nad jeziorem"

Tytuł: Dom nad jeziorem 
Autor: Tasmina Perry 
Wydawnictwo: Kobiece 


Mówi się, że pierwsza miłość jest najpiękniejsza. Inni jednak twierdzą, że każda miłość jest pierwsza. Gdzie leży prawda? Bez względu na to, jak wielkie są nasze kolejne miłości to rzeczywiście ta pierwsza jest wyjątkowa chociażby z uwagi na fakt, iż przed nią niczego takiego nie zaznaliśmy. Kluczem jednak do szczęśliwego życia jest umiejętność odnalezienia się w innych związkach, jeśli ten pierwszy z różnych względów – a tak często bywa – nie ma szczęśliwego finału. Najgorszym, co można zrobić, jest nieustanne rozpamiętywanie tej pierwszej miłości, kolejnych spotkań, dotyku, nieustanne porównywanie do tego chłopaka / dziewczyny każdej kolejnej osoby u naszego boku. 

John Grisham "Wezwanie"

Tytuł: Wezwanie 
Autor: John Grisham 
Wydawnictwo: Albatros 


Co byś zrobił, gdybyś odziedziczył trzy miliony dolarów? Odpowiedź na to pytanie może się jeszcze zmienić kiedy powiem, że owe pieniądze nie weszły w skład masy majątkowej, a ty nie jesteś pewien, czy pochodzą z legalnego źródła i czy zaraz do domu nie wpadnie armia policjantów w poszukiwaniu znaczonych banknotów. Jeszcze gorsza od najazdu policjantów jest opcja, że o te pieniądze upomni się ktoś, do kogo naprawdę należą, bądź ktoś, kto bardzo chciałby je mieć … 

Penny Reid "Haker i dziewczyna"

Dodaj napis
Autor: Penny Reid
Wydawnictwo: Poradnia K


Nie ma nic bardziej frustrującego od faktu, że nasze usta dawno nie miały styczności z innymi i - co więcej – wcale się nie zanosi, by ta sytuacja miała się zmienić. Nic zatem dziwnego, że są to okoliczności usprawiedliwiające nieustanne umawianie się na randki, wszak wśród tego korowodu mężczyzn w końcu może znaleźć się ten, który zostanie z nami na całe życie i który zaspokoi nasze pragnienia. Problem pojawia się wówczas, kiedy zaczynamy zbliżać się do trzydziestki, a każde kolejne spotkanie okazuje się straconym czasem…

środa, 8 maja 2019

Stuart Turton „Siedem śmierci Evelyn Hardcastle”

Tytuł: Siedem śmierci Evelyn Hardcastle
Autor: Stuart Turton 
Wydawnictwo: Albatros 


Sądzisz, że znasz swoją osobę doskonale, że wiesz, jak się w określonych okolicznościach zachowasz, wiesz co powiesz, wiesz, jakie decyzje podejmiesz. Codziennie parzysz w lustrze na swoją twarz i nawet jeśli nie do końca jesteś zadowolony ze swojego wyglądu, to czujesz się bezpiecznie, bowiem jedyne zmiany, jakie cię dotyczą, to te związane z upływem czasu. Jak byś się jednak czuł, gdybyś pewnego dnia obudził się nie pamiętając kim jesteś? Nie znając swojego wyglądu, charakteru ani nie będąc właściwie pewnym, co w danym miejscu robisz? 

Z wizytą w Rzymie - dzień II

Pierwszy dzień zwiedzania Rzymu był niezwykle intensywny, dlatego drugiego dnia postanowiliśmy nieco odpocząć. Oczywiście - jak to zwykle bywa  - z tego odpoczynku nic nie wyszło, bo w tym mieście kusi każdy zakątek i szkoda "nie wejść tu na chwilę, skoro to tak blisko". Z racji tego, że do Bazyliki Świętego Piotra warto wybrać się dość wcześnie, by uniknąć tłumów (wycieczek) czekających na przejście przez bramki, już przed 9 byliśmy przy kolumnadzie i zaczęliśmy całodniowe zwiedzanie. Do Bazyliki Świętego Piotra dojechaliśmy kolejką i metrem, sporo jednak w ciągu dnia poruszaliśmy się pieszo. Poza wspomnianą  bazyliką, dzień ten upłynął pod znakiem odwiedzin takich obiektów, jak: Kościół Santa Maria In Trastevere, Panteon, Piazza Navona z fontanną i Kościół Sant`Agnese In Agone, Fontanna di TreviKościół św. Klemensa, Kościół Santi Quattro Coronati oraz Kościół San Stefano Rotondo.

wtorek, 7 maja 2019

Agnieszka Zakrzewska "Niebo nad Amsterdamem"

Tytuł: Niebo nad Amsterdamem 
Autor: Agnieszka Zakrzewska 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 



Według statystyk, Amsterdam to nie tylko miasto największej ilości rowerów, ale i najszczęśliwszych ludzi na świecie. Właśnie tam, choć z dala od pełnego zgiełku centrum, znalazła swoje miejsce w życiu Agnieszka. Jej willa w Sosnowym Lesie, która stała się jej dziedzictwem i jej domem sprawiła, że prysły wszystkie smutki, zapomniała też o trudach życia w obcym kraju i o wszystkich traumatycznych wydarzeniach z jej przeszłości. U boku Stijna, przystojnego kapitana samolotów, wiedzie beztroskie życie. Nie dość, że mąż ją kocha, to jeszcze jego zarobki bez trudu pozwalają utrzymać tak wielki i kosztowny dom. Agnieszka może sobie zatem pozwolić, by – poza pracą tłumacza przysięgłego – oddać się pracy woluntarystycznej, działając w różnych organizacjach i podmiotach, w pracy z ludźmi znajdując sens i powołanie. 

poniedziałek, 6 maja 2019

Daria Orlicz "Drapieżcy"

Tytuł: Drapieżcy 
Autor: Daria Orlicz 
Wydawnictwo: HarperCollins 


Małe nadmorskie miasteczka mają w sobie coś sennego, urokliwego, szczególnie poza sezonem, kiedy jeszcze nie zjechali do nich turyści okupujący plaże, deptaki i lokalne restauracje. Ta idylla wielu z nas może zawrócić w głowie i sprawić, że marzymy o ucieczce do takiego raju, o miejscu, gdzie życie płynie spokojnie, gdzie wszyscy się znają, są dla siebie serdeczni i życzliwi. Aż chciałoby się natychmiast pakować walizki i przeprowadzać, pozostawiając za sobą całe dotychczasowe życie i problemy. Tyle tylko, że to tylko pozory… 

niedziela, 5 maja 2019

Damian Dibben "Mam na imię Jutro"

Tytuł: Mam na imię Jutro 
Autor: Damian Dibben 
Wydawnictwo: Albatros 



„Człowiek, który trzyma przy sobie psy, traci ich wiele w ciągu życia. Ja byłem psem, który tracił ludzi. Czas odbierał mi wszystko i wszystkich, których obdarzałem miłością”. O niezwykłej wierności psów, ich przywiązaniu, poświęceniu, nie trzeba nikogo przekonywać. Można tylko wspomnień o wielu wspaniałych czworonogach, którzy dali przykład swojej lojalności i wielkiej miłości do właściciela – jednym z takich psów był Hachikō rasy akita, który czekał w tym samym miejscu nieprzerwanie prawie dziesięć lat na powrót swojego pana przy tokijskiej stacji w dzielnicy Shibuya. Doceniając oddanie psa, mieszkańcy Tokio wybudowali obok dworca jego pomnik. Ale to tylko jeden z przykładów, zarówno psiego przywiązania, jak i dramatu, jaki rozgrywa się, kiedy znika właściciel. 

Zwiedzamy Wisłę - część I

Wisła, zwana „Perłą Beskidów”, jest niezwykle malowniczą miejscowością turystyczno-wypoczynkową, otoczoną górskimi szczytami, z których najwyższym jest Barania Góra. To stąd właśnie początek bierze rzeka Wisła, stąd też pochodzi znany sportowiec i chluba Polski, czyli Adam Małysz. Urok tej miejscowości, bliskość granicy z Czechami, a także łatwość dojazdu z Katowic sprawiają, że każdego roku zjawiają się tu rzesze turystów, spragnionych widoku pięknych gór, czystego powietrza i … dobrego jedzenia. 

Wisła to również miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zwolennicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji ponad 100 km szlaków turystycznych o różnej skali trudności oraz 20 wyciągów narciarskich. Osoby preferujące raczej zagłębianie się w historię regionu, także nie będą zawiedzeni. Można tu bowiem znaleźć liczne muzea oraz galerie sztuki ludowej, jest także Rezydencja Prezydenta RP oraz Zameczek Myśliwski Habsburgów, zabytkowa wylęgarnia pstrąga, wiadukt kolejowy w Łabajowie oraz miejsca związane ze znanymi mieszkańcami Wisły, m.in. Skocznię im. Adama Małysza. Również osoby dbające o podniebienie znajdą tu prawdziwy kulinarny raj – liczne karczmy oferują dania regionalnej kuchni, działa również sporo kawiarni serwujących doskonałą kawę i pyszne desery. 

sobota, 4 maja 2019

Robin Cook "Epidemia"

Tytuł: Epidemia 
Autor: Robin Cook 
Wydawnictwo: Rebis 



Już od lat wiadomo, że by wywołać panikę, a nawet zniszczyć ludzkość, wcale nie jest potrzebna bomba atomowa. Od kiedy bowiem trwają pracę nad bronią biologiczna wiadomo jest, że to ona nie tylko podstępnie zabija, ale też sieje panikę i sprawia, że ludzie zaczynają zachowywać się w irracjonalny sposób. Wszelkiego rodzaju wirusy i bakterie przerażają, wystarczy tylko przypomnieć sobie atmosferę strachu i niepewności, która panowała całkiem niedawno przy epidemii ptasiej grypy. Nie mówiąc już nawet o przypadkach chorób, które mają szczególnie wysoką śmiertelność, które zaledwie w kilka dni potrafią zniszczyć organizm, doprowadzić do śmierci i … na które nie ma lekarstwa. 

Edyta Świętek „Bańki mydlane” - KONKURS ZAKOŃCZONY

„Bańki mydlane” - Michalina ma wszystko, co jest pożądane w młodym wieku: kochającą rodzinę, trafione studia, pochłaniającą pasję, przyjaciół oraz uroczego chłopaka, Jakuba. Sielankę burzy podejrzenie, że dziewczyna jest w ciąży. Dla niej i Kuby jest to nieodpowiedni moment na zakładanie rodziny. Wkrótce jednak okazuje się, że nie ciąża, lecz złośliwy nowotwór wywraca jej poukładane życie do góry nogami. 
Jak odnaleźć się w nowej, okrutnej rzeczywistości, od której nie ma ucieczki? Bohaterka ma na to receptę. W czasie krótkotrwałej poprawy zdrowia realizuje swoje plany i urzeczywistnia pomysły. Czy to wystarczy, aby u kresu życia odczuwać spokój i mieć czyste sumienie? Być może tak, lecz mimo to Michaliny nie opuszcza lęk przed śmiercią. Obawia się osamotnienia oraz… nudy.   /opis wydawnictwa/ 

Pytanie: Czy można pogodzić się ze stratą? Odpowiedź uzasadnij w kilku zdaniach. 

piątek, 3 maja 2019

Edyta Świętek "Bańki mydlane"

Tytuł: Bańki mydlane 
Autor: Edyta Świętek 
Wydawnictwo: Replika 


Niekiedy życie potrafi nas zaskoczyć w najbardziej perfidny ze sposobów. W jednej chwili nasze idealne, poukładane trwanie na tym świecie rozsypuje się niczym domek z kart, traci wagę wszystko, w co wierzyliśmy, wszystko, co kochaliśmy. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia – albo załamać się, znienawidzić wszystkich, złorzeczyć losowi i wypominać mu wszystko, co nas spotkało, albo pokornie przyjąć brzemię i próbować nieść go na swoich barkach, usiłując funkcjonować w nowej rzeczywistości najlepiej, jak to możliwe. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest o wiele trudniejsze, wymaga od nas wielu poświęceń, wymaga niekiedy całkowitej zmiany swojego systemu wartości i podejścia do świata. A które z tych rozwiązać wybrałbyś ty? 

środa, 1 maja 2019

Lavie Tidhar "Słodycze"

Tytuł: Słodycze 
Autor: Lavie Tidhar 
Wydawnictwo: Zysk i S-ka 


Mało jest na świecie osób, które nie lubiłyby słodyczy. Niezależnie od tego, czy mówimy o czekoladzie, słodkich pralinkach, lizakach, pączkach z dżemem czy słodkich eklerkach, zawsze znajdzie się amator określonego typu słodyczy. Nie tylko dzieci chętnie sięgają po łakocie, są one także przysmakiem dorosłych – ja sama nie wyobrażam sobie dnia bez kawałka domowego ciasta na podwieczorek. 

Z wizytą w Rzymie - dzień I

Mimo iż od pobytu w Rzymie minęło już kilka tygodni, wciąż brakuje mi czasu, by podzielić się z Wami tym, co udało nam się zobaczyć i gdzie dotarliśmy. W międzyczasie był jeszcze pobyt w Ołomuńcu (TU i TU) oraz w zoo we Wrocławiu (TU), ale to do zwiedzania wspaniałych zabytków Rzymu chciałam Was zachęcić. Na blogu pojawił się co prawda tekst o zabytkach „must see”, czyli tych, których nie można, a wręcz nie wolno opuścić będąc w Rzymie (TU), a także o pobycie na Monte Cassino (TU), wciąż jednak zastanawiałam się, w jaki sposób przedstawić Wam całą masę wspaniałości, które cieszą oczy. Zdecydowałam się zatem na prezentację dzień po dniu tego, co zobaczyłam. Przyznam, że miałam koło siebie prywatnego przewodnika w osobie mojego Pawła, który zna Rzym niemal tak dobrze, jak własną kieszeń, dlatego zdecydowanie łatwiej było mi się poruszać po mieście (choć i nam zdarzyło się mylić kierunki linii metra) i mogłam więcej zobaczyć.