niedziela, 30 września 2018

Anna Szczepanek "Nietypowa Matka Polka"

Tytuł: Nietypowa Matka Polka 
Autor: Anna Szczepanek 
Wydawnictwo: Edipresse 


„(…) Życie jest pokurwione. Nigdy nie wiesz, co czeka na Ciebie za kolejnym zakrętem. Może to być szampan i truskawki. Może to być rak, bida z nędzą, syf, kiła i malaria. Jeśli masz powyżej 15 roku życia i więcej niż jedną komórkę (…) – ostatnim twoim problemem powinno być, czy „Lewandowska ma kaloryfer, a ja nie”. Te słowa tak boleśnie prawdziwe, powinny trafić pod przysłowiowe strzechy każdego polskiego domu i to niezależnie od tego, czy jesteśmy matkami, żonami czy kochankami. Ostatnie lata nasiliły bowiem tendencję do porównań, a presja otoczenia potęgowana jeszcze wyidealizowanymi postami na blogach, obrabianymi w programach graficznych zdjęciami, jest straszna. Pod szczególną obserwacją są matki, które powinny być połączeniem wspomnianej Annyc Chodakowskiej (jeśli chodzi o wygląd po ciąży), Magdaleny Gessler (jeśli chodzi o serwowanie posiłków mężowi i dzieciom) oraz Marii Skłodowskiej-Curie (jeśli chodzi o inteligencję). Czy jednak taka matka istnieje? 

Kazimierz Dolny, czyli mekka artystów

Wizyta w Puławach i Nałęczowie (relacja TU) była tak naprawdę pretekstem do odwiedzenia Kazimierza Dolnego. Mimo corocznych planów przyjazdu, nigdy nie udało mi się Kazimierza odwiedzić, choć sława mekki artystów była dla mnie magnesem, który przyciągał mnie coraz mocniej. Jeden dzień spędzony w mieście pozwolił poczuć jego wyjątkowy klimat, nie pozwolił jednak na stwierdzenie, że znam i czuję Kazimierz. Choć właściwie to dobrze – to pretekst, by wrócić zarówno do Nałęczowa, którego było mi zbyt mało, jak i tu. 

sobota, 29 września 2018

Idealny prezent na Dzień Chłopaka

Każda okazja jest dobra, by świętować. Dlatego znów powracamy do celebrowania Dnia Kobiet, dlatego obchodzimy również święto męskiej części populacji. Co więcej, tych świąt „płci brzydkiej” mamy aż dwa, bowiem w Polsce obchodzony jest zarówno Dzień Mężczyzny, jak i Dzień Chłopaka. Pierwsze z tych świat przypada 10 marca, drugie natomiast 30 września. Mimo, że początki Dnia Chłopaka w Polsce nie są do końca jasna, to faktem jest, iż święto to zyskuje coraz więcej zwolenników i coraz więcej osób pragnie go spędzać wspólnie. 

piątek, 28 września 2018

James Rollins "Amazonia"

Tytuł: Amazonia 
Autor: James Rollins 
Wydawnictwo: ALBATROS 



Konkurencja w farmacji stała się ogromna, a nawet liderom branży trudno jest wynaleźć kolejny innowacyjny lek, szczególnie że proces wypuszczenia go na rynek jest długotrwały. Dlatego też, w obronie swojej pozycji firma zajęła się przejęciami konkurentów. Mimo takiego działania, wciąż to wprowadzenie kolejnego leku na rynek jest głównym trzonem działalności i źródłem prawdziwych dochodów. Tyle tylko, że opanowano już większość schorzeń, a te, które do dziś są nieuleczalne, wymagają wieloletniej pracy i sięgania po nowe składniki, przeprowadzenia nowych badań. Trwająca już od kilku lat tendencja zakłada też sięganie do tradycyjnych sposobów leczenia, praktykowanych niegdyś przez tzw. szeptuchy, doskonale znające się na ziołach czy też szamanów. To właśnie lasy deszczowe stają się przepastnym źródłem składników nowych leków, tyle tylko, że jeszcze wiele roślin, wiele tajemnic dżungli zostaje niezbadanych. 

Kulturalna jesień we Wrocławiu


Jesień to czas, kiedy można złapać jeszcze wiele promieni słońca i wybrać się na spacer wśród złotych, spadających z drzew liści i kasztanów. Ma to swój urok, który sprawia, że jesienią warto podróżować do ciekawych miejsc w Polsce. Chcąc wybrać się o tej porze roku do jakiegoś interesującego miasta, warto wziąć pod uwagę Wrocław. Stolica turystycznego i kulturalnego Dolnego Śląska zaprasza nas wieloma atrakcjami. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? 

Beata Pawlikowska "Samotne wyprawy"

Tytuł: Samotne wyprawy 
Autor: Beata Pawlikowska 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 



Tajemnica kobiecego szczęścia polega na życiu bez mężczyzny - to zdumiewający wynik sondażu przeprowadzonego wśród ponad czterech tysięcy kobiet przez brytyjskie czasopismo poświęcone zagadnieniom społecznym. A na czym polega tajemnica samotnych podróży? Czy decydują się na nie osoby, które nie mają z kim jechać, czy jest to świadomy wybór? Jak podróżować samotnie i czerpać z tego przyjemność? Jak uporać się ze strachem w sytuacji, kiedy jedyną osobą, na którą możemy liczyć, jesteśmy my sami? Skąd czerpać istotne w podróży informacje? 

Puławy i Nałęczów, czyli z wizytą w województwie lubelskim

Sosnowiec od Puław dzieli około pięciu godzin drogi autokarem. My – uwzględniając dwa przystanki na niewartą opisania w smaku kawę – dotarliśmy w sześć. Mimo niekorzystnych prognoz i chmur straszących nas nieustannie swoją barwą, trafiliśmy na całkiem niezłą pogodę, która nie była w stanie odebrać uroku Pałacowi Czartoryskich. Pierwszym punktem naszej wyprawy był bowiem mieszczące się we wnętrzu pałacu muzeum. 

czwartek, 27 września 2018

Tim Weaver "Bardzo złe miejsce"

Autor: Tim Weaver
Wydawnictwo: Albatros


„Wyszłam za mąż, zaraz wracam / Może nawet jeszcze prędzej” - śpiewała Ewa Bem, przekonana zapewne o prawdziwości tych słów. Jednak, czy na pewno ci, którzy wychodzą – niekoniecznie za mąż – zawsze wracają? Statystyki policyjne wskazują na to, że nie zawsze tak jest, że bardzo często osoby uznane za zaginione wychodzą tylko na moment, do kiosku na rogu, odebrać dziecko z przedszkola czy kupić mleko w osiedlowym sklepie i … ślad po nich ginie.

wtorek, 25 września 2018

Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles "Kobiety nieidealne. Magda"

Autorzy: Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
Wydawnictwo: Replika


„To jest klasyczne kobiece podejście! Z niedoskonałością życia potraficie się jako tako pogodzić (…) Ale z niedoskonałością mężczyzn, o dziwo, nie pogodzicie się nigdy. Zawsze będziecie naiwnie szukać tego doskonałego. Tego po prostu wymagacie. Myślicie, że idealny mężczyzna jest waszym niezbywalnym, kobiecym prawem. Gdy nie dostaniecie takiego mężczyzny odczuwacie uzasadnioną wściekłość” – te słowa Michala Viewegha, choć z ironicznym wydźwiękiem, oddają nie tylko naturę kobiet, ale tak naprawdę i mężczyzn. Co więcej, autor być może nie jest świadomy, że kobiety nie tylko poszukują idealnego mężczyzny, ale tego ideału oczekują też od siebie i od swojego życia, nieustannie do niego dążąc. Niestety większość z nas nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością, zaakceptować swoich ograniczeń, nieustannie prąc do przodu nigdy nie będąc zadowolonym z codzienności. Stąd biorą się zdrady, kolejne operacje plastyczne, porównywanie się nie tylko do wrogów, ale i przyjaciół oraz nieustanna frustracja, a także potrzeba posiadania więcej i więcej.

poniedziałek, 24 września 2018

Szarlotka dla pani Stasi

Ponoć od przybytku głowa nie boli, a jednak … boli. Mimo wcześniejszych obietnic złożonej sobie samej, że już z pewnością jabłka nie trafią do słoików, wczoraj kolejne się w nich znalazły. A skoro miałam już gotowe jabłka… Okazuje się, że od nich do szarlotki niedaleka droga. Zrobiłam jednak małą modyfikację z chęci zaoszczędzenia sobie nieco pracy - widniejące w przepisie jabłka tarte, zamieniłam na rozprószone. Szarlotka, na dodatek podana na ciepło, okazała się być prawdziwym hitem. Smacznego! 

Mary Higgins Clark i Alafair Burke "Zabójcza Śpiąca Królewna"

Tytuł: Zabójcza Śpiąca Królewna
Autorzy: Mary Higgins Clark i Alafair Burke
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka



„Sądzimy po pozorach, łatwo i często oceniamy. Tymczasem nie wszystko jest tym, czym się wydaje” – pisał w jednej ze swoich książek Rafał Kosik, zaś słowa te doskonale oddają sytuacje, z jakimi spotykamy się w życiu. Zbyt łatwo wydajemy opinie, ferujemy wyroki, kierując się jedynie pierwszym wrażeniem, opierając swoje sądy na słowach, a nie dowodach, bazując na sympatiach i antypatiach. Tymczasem pozory mogą mylić, ktoś celowo może wprowadzać nas w błąd, oczerniając kogoś, oddalając od siebie podejrzenia. 

piątek, 21 września 2018

Fale Dunaju

Jesień jeszcze się nie zaczęła, a ja już czuję jej podmuchy. I to nie tylko jeśli chodzi o zimny wiatr, ale i sezon na jesienne owoce, w tym jesienne jabłka. Wyjątkowo ich dużo w tym roku, więc robię przetwory wszelakiego rodzaju, ale i wciąż wyszukuje nowych przepisów na ciasta z jabłkami. Dziś w wersji szumnie nazwanej falami Dunaju. Smacznego!

Jørn Lier Horst "Nocny człowiek"

Autor: Jørn Lier Horst 
Wydawnictwo: Smak Słowa 


Ścięcie głowy, noszące miano dekapitacji, to metoda wymierzenia kary śmierci lub morderstwa, niezmiernie oddziałująca na wyobraźnię. W dawnych Chinach była to najbardziej rozpowszechniona metoda wykonywania kary, ale i najbardziej hańbiąca. Wierzono bowiem, że dusza osoby, której ścięto głowę tułać się będzie po świecie, nie ma bowiem szans na wejście do krainy umarłych. Ścięcie głowy było również powszechnie stosowaną metodą egzekucji w starożytnym Bliskim Wschodzie i zostało przejęte przez szariat – do dziś, w Arabii Saudyjskiej, dekapitacje przeprowadza się regularnie jako karę za zabójstwo, gwałt oraz handel narkotykami. Ścięcie głowy praktykowane jest również przez al-Kaidę. 

Wymarzona sypialnia

Nie od dziś wiadomo, jak wielką rolę dla zdrowia i sprawnego funkcjonowania człowieka odgrywa sen. W ciągu roku niektórzy z nas przesypiają nawet trzy tysiące godzin, choć tym wynikiem może pochwalić się niewiele ponad pięćdziesiąt procent Polaków. 

Równie ważna, jak ilość snu, jest jednak jego jakość, a na tą bezpośredni wpływ ma miejsce, w którym udajemy się na odpoczynek. Dlatego też sypialnia powinna być miejscem, którego aranżację powinniśmy szczególnie przemyśleć, dostosowując jej wygląd zarówno do metrażu pomieszczenia, jak i do naszych indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Otaczając się przynoszącymi ukojenie kolorami, stawiając na dobre łóżko i piękne wykończenie sypialni, gwarantujemy sobie przyjemność płynącą z wypoczynku. Z kolei wybierając wysokiej jakości dodatki, możemy nadać sypialni niepowtarzalny charakter.

środa, 19 września 2018

Anna Klejzerowicz "List z powstania"

Tytuł: List z powstania 
Autor: Anna Klejzerowicz 
Wydawnictwo: Replika 



Powstanie warszawskie do dziś budzi kontrowersje i pytania o sens walk, w których zginęło około 18 tysięcy żołnierzy oraz ponad 120 tysięcy przedstawicieli ludności cywilnej. Uznawane za największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie, miało służyć oczyszczeniu Warszawy z okupacji niemieckiej. Nierówna walka trwała sześćdziesiąt trzy dni, a w jej trakcie zginęła przede wszystkim młodzież, w tym przedstawiciele warszawskiej inteligencji, a w czasie walk zniszczonych zostało dwadzieścia pięć procent zabudowy stolicy. Dziś, szczególnie młodzieży, ciężko jest oceniać zasadność chwycenia za broń, sens niemal z góry przegranej walki. Trudno jednak odmówić walczącym bohaterstwa, trudno ich nie podziwiać za to, że za swoje miasto i za Polskę byli gotowi oddać życie. Trudno im też nie współczuć, biorąc pod uwagę to, że walczący byli po wojnie represjonowani, wielu z nich dopiero na obczyźnie znalazło spokój i zapomnienie. 

poniedziałek, 17 września 2018

Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows „Moja Jane Eyre”

Autor: Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows 
Wydawnictwo: SQN 


„Nie było na świecie głupszej istoty od Jane Eyre; nie było na świecie niedorzeczniejszej idiotki, karmiącej się słodkimi kłamstwami, połykającej truciznę, jak gdyby to był nektar” – te słowa Charlotte Brontë z powieści „Dziwne losy Jane Eyre”, pamięta chyba każdy czytelnik. Wśród miłośników książek nie ma chyba takiego, który nie zna tej najsłynniejszej książki w dorobku Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Opowieść o młodej dziewczynie, która po stracie obojga rodziców, trafia pod dach swojego wujostwa, a następnie zostaje odesłana do szkoły dla sierot, słynącej z rygoru i siermiężnych warunków, do dziś porusza serca czytelników. Jane mimo wszystko udaje się przetrwać wieczne zimno i głód, zdobywa solidne wykształcenie i znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Mimo iż mogłoby się wydawać, iż pod tym bezpiecznym dachem odnajdzie swoje szczęście, ale nic bardziej mylnego… 

niedziela, 16 września 2018

Ciasto z wiórkami kokosowymi

Wczoraj pieczona szarlotka (przepis wkrótce) zniknęła w zastraszającym tempie, zatem dziś musiałam ratować się naprędce upieczonym ciastem, będącym wariacją na temat tradycyjnego murzynka. Okazało się być strzałem w dziesiątkę i … zniknęło jeszcze szybciej niż szarlotka. Smacznego! 

Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska „Wybrane narzędzia do programu psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju”

Autor: Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska 
Wydawnictwo: IMPULS 



Rozwój małego dziecka przebiega niezwykle szybko, a każdy dzień przynosi nowe, zaskakujące umiejętności malucha i nowe dla rodzica odkrycia. Dziecko poznaje otaczający go świat poprzez obserwację, zabawę oraz nieustannie doskonali swoje umiejętności. Zanim się obejrzymy noworodek zmienia się w niemowlę, niemowlę w dwulatka, aż nagle mamy u swojego boku rezolutnego siedmiolatka, który ma już utrwaloną poprawną wymowę wszystkich głosek, a także opanowaną technikę mówienia, ma pełną świadomość swojego ciała i świadomość drugiej osoby, adekwatnie do sytuacji wyraża swoje emocje i reaguje na emocje innych. Co jednak, kiedy na te przeżywane skoki rozwojowe rodzic musi czekać? Kiedy pierwszy ząbek, pierwsze słowo, pierwsze samodzielnie stawiane kroki, pierwszy samodzielnie zjedzony posiłek opóźniają się? Jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka w każdym miesiącu i co powinno wzbudzić nasz niepokój? 

sobota, 15 września 2018

Natalia Nowak-Lewandowska "Wybór M"

Tytuł: Wybór M.
Autor: Natalia Nowak-Lewandowska
Wydawnictwo: Replika


Kilka lat temu w mediach rozpętała się burza po wypowiedzi jednego polityków, a właściwie po jego pytaniu: „Czy można zgwałcić prostytutkę?”. Dołączył tym samym do rzeszy osób (w większości mężczyzn), którzy są przekonaniu, że za gwałt odpowiada sama kobieta, że to ona prowokuje, sama jest zatem sobie winna. Wystawia piersi na widok publiczny, ubiera krótkie spódniczki, eksponuje zgrabne nogi, na dodatek chodzi wieczorami sama. Taka postawa jest karygodna, choć – niestety – powszechna. Mężczyźni nie potrafią zrozumieć, że to, iż kobieta jest zadbana, że lubi eksponować swoje wdzięki, nie jest zaproszeniem do kontaktu, a przynajmniej nie jest zaproszeniem dla każdego. Bulwersujące przekonanie i zachowanie płci męskiej pogłębia jeszcze dramat zgwałconej kobiety, która nawet jeśli dojdzie do siebie fizycznie, to psychicznie zawsze już pozostaje poraniona. Tym większe jest cierpienie, im więcej osób obarcza ją winą – poczynając od lekarzy, poprzez przedstawicieli policji, po … rodzinę.

piątek, 14 września 2018

Ryżowa sałatka z groszkiem i szynką

Są takie dni, kiedy miotając się pomiędzy zadaniami do wykonania, nie mamy czasu gotować, sięgamy zatem po dania na wynos lub gotowe mrożone produkty. Nie przepadam za tego rodzaju półśrodkami, dlatego nawet kiedy nie mam zbyt wiele czasu, bądź też wyjście z domu na większe zakupy wiązałoby się z oderwaniem od bieżącej pracy, sięgam po sprawdzony przepis na sałatkę, którą można jeść zarówno na zimno, jak i na ciepło (choć ja zdecydowanie wolę wersję na ciepło). Sałatka może być tzw. przeglądem lodówki, można zatem dodać do niej na przykład paprykę. Smacznego! 

Teresa Driscoll "Obserwuję Cię"

Autor: Teresa Driscoll 
Wydawnictwo: SQN 


Od lat trwają badania naukowe, pozwalające odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób konkretna sytuacja społeczna wpływa na nasze zachowanie. Ich wyniki są zatrważające - okazuje się, że nie tylko jesteśmy znacznie bardziej podatni na wpływy, niż myśleliśmy, ale na dodatek wcale nie jesteśmy tacy chętni do niesienia pomocy, jak nam się wydaje. Proces naszej wewnętrznej przemiany w osobę, którą niekoniecznie lubimy następuje, kiedy zostajemy umieszczeni w konkretnym kontekście społecznym. Podczas wypadku, konieczności udzielenia komuś pomocy, w sytuacji kiedy świadkiem zdarzenia jest wiele osób, to następuje rozproszenie odpowiedzialności. Co więcej, każdy z obserwatorów oczekuje działania od kogoś innego, w rezultacie pomoc nie zostaje udzielona. Dlatego też można zostać napadniętym wśród tłumu w autobusie i nie uzyskać pomocy, można umierać na ulicy i nikt – jeśli nie zostanie wskazany palcem – nie zadzwoni nawet po karetkę. 

czwartek, 13 września 2018

Babeczki owsiane


Uwielbiam słodkie przekąski. Często decyduje się nawet na słodkie śniadanie, ale zwykle owe „słodkości” są robione przeze mnie własnoręcznie. Babeczki, które dziś piekłam, są wspaniałą alternatywą dla podwieczorku bądź drugiego śniadania. Zanim odezwą się przeciwnicy cukru warto dodać, że mają w sobie również płatki owsiane i jabłka, dzięki któremu są one sycące i niezwykle smakowite. Lekko wilgotne babeczki wspaniale sprawdzą się też na spotkanie w dziecięcym gronie, zaś z kubkiem kakao są w stanie przegonić wszystkie smutki. Smacznego! 

Piotr Bojarski "Biegacz"

Tytuł: Biegacz 
Autor: Piotr Bojarski 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


„Historia dzieje się na naszych oczach. Historia dzieje się coraz szybciej. Ja sam nie dożyję chyba jednak czasów, w których konsekwencje dzisiejszych dni będą już jasne i podatne na analizy historyków” – mówił Piotr Waglowski, polski prawnik i publicysta. Wyjątkowo adekwatne są te słowa do naszej polskiej historii, do przełomów, które w naszym kraju są wyjątkowo spektakularne i burzliwe. Wiele jest w historii Polski momentów, w których opozycja stała za obaleniem despotycznych rządów, wiele takich momentów zapewne przed nami. Dziś znów przekonujemy się, jak zakłamani mogą być przedstawiciele aparatu państwowego, dziś znów ponosimy konsekwencje za niesubordynację, za swoje zdanie, za odważne demaskowanie kłamstwa. Co więcej, metody działania władzy: zastraszenie, tworzenie alternatywnej prawdy oraz rzucanie ludziom ochłapów, dziś znów są takie same, jak za czasów komunizmu. Czy to jednak możliwe, żeby w dzisiejszych czasach być rozliczanym za działania z przeszłości, za partyjne zaangażowanie, za bycie „przeciw”, a nie „za”? 

wtorek, 11 września 2018

Natasza Socha "Mgły Toskanii"

Tytuł: Mgły Toskanii 
Autor: Natasza Socha 
Wydawnictwo: Edipresse Książki 


Miłość jest uczuciem naprawdę skomplikowanym, o czym mogło przekonać się już wielu czytelników, którzy wraz z jej pojawieniem się, musieli zmagać się z emocjonalną burzą, z wątpliwościami, a niekiedy nawet z cierpieniem. Choć wiadomo, iż za ten początkowy stan uniesienia odpowiada chemia, to niekiedy pojawiające się uczucie jest tak irracjonalne, że sami się sobie dziwimy. Szczególnie wówczas, kiedy wybranek daleki jest od naszego ideału, kiedy miłość pojawia się nagle, bez ostrzeżenia, kiedy wywraca do góry nogami nasz poukładany świat, kiedy zmusza nas do dokonywania trudnych wyborów. 

Dorota Wachnicka „Farciara. Intryga – Zdrada – Miłość”

Tytuł: Farciara
Autor: Dorota Wachnicka
Wydawnictwo: Edipresse Książki



Statystyki są bezlitosne: niewielki odsetek wakacyjnych romansów ma szanse na kontynuację po urlopie, a jeszcze mniejszy – na szczęśliwy finał przed ołtarzem. Oderwanie się od codzienności, szum fal, świadomość, że tak naprawdę nikt nas nie zna, nikt nic o nas nie wie, sprawiają, że odżywają tęsknoty za wielką miłością, porywy namiętności. Nudna pani z biura zmienia się w ponętną kochankę, a studentka nie wychylająca nosa znad książek, jest niewinną i zachłanną uczucia i czułości kobietą. Emocje, którym dajemy się ponieść, popychają nas do nierozważnych kroków, które mają niekiedy konsekwencje w przyszłości…

poniedziałek, 10 września 2018

Izabela M. Krasińska "W obłokach marzeń"

Autor: Izabela M. Krasińska 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



„Widocznie wszyscy jesteśmy tacy sami. Zawsze chcemy zachować pozory, pokazać się od najlepszej strony. Nawet jeśli za tą piękną fasadą jest już tylko ruina” – te słowa Charlotte Link dotyczą każdego z nas. Tyle tylko, że są osoby, które w stwarzaniu pozorów osiągnęły mistrzostwo, zaś za maską ukrywają prawdziwą twarz – twarz potwora. Te jednostki, ocierające się o psychopatię, są sprawnymi manipulatorami, którzy pod płaszczykiem gładkich słów kryją bestię, agresywną, niszczycielską… 

niedziela, 9 września 2018

Czy Zalipie to lipa?

Do Zalipia wybierałam się już wielokrotnie, zawsze jednak coś stawało mi na przeszkodzie. Problemem był też brak środka lokomocji, bowiem bez własnego samochodu do tej wsi położonej blisko Tarnowa, w gminie Olesno, naprawdę trudno się dostać. Zatem kiedy zobaczyła ofertę PTTK Katowice, dotyczącą do wycieczki do Zalipia i Wierzchosławic (relacja TU), postanowiłam skorzystać z nadarzającej się okazji. Pamiętam, jak w jednym z magazynów podróżniczych oglądałam relację z podróży do tej malowanej wsi – sielskość samego miejsca, jak i feeria barw, przejawiająca się zarówno w zdobiących domy kwiatach i innych ludowych elementach, zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Niestety, rzeczywistość okazała się nieco inna… 

Muzyczna podróż po Polsce i Hiszpanii

W dniu 7 września 2018 roku w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu odbył się wyjątkowy recital fortepianowy w wykonaniu Maríi Márquez Torres. Organizatorem imprezy był wspomniany Zespół Szkół oraz realizator projektów budowlanych – firma Adatex, która jednocześnie sponsorowała występ artystki. Ten wyjątkowy projekt, nad którym honorowy patronat sprawowało Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu, nie tylko zyskał zainteresowanie publiczności, ale i pokazał, że koncertów muzyki poważnej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, a szczególnie na terenie Sosnowca, jest wciąż zbyt mało. 

sobota, 8 września 2018

Jonas Bonnier "Helikopter"

Tytuł: Helikopter 
Autor: Jonas Bonnier 
Wydawnictwo: Znak 



„(…) Zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej” – twierdził Henryk Kwinto w znakomitym filmie „Vabank”. Być może słowa te wzięli sobie do serca sprawcy spektakularnego napadu w Sztokhomie. W dniu 22 września 2009 roku o godz. 5:15 rano na dachu najbardziej niedostępnego budynku w przemysłowej dzielnicy miasta, Västbergi, wylądował helikopter. Z maszyny Bell 206 Jet Ranger wyskoczyło czterech ubranych na czarno mężczyzn z kominiarkami na głowach. Odpięli przywiązaną do śmigłowca drabinę, a po jej rozłożeniu, wydobyli z maszyny duży młot. Jeden ze złodziei próbował nim rozbić szybę trójkątnego świetlika wystającego z dachu – szyba, mimo zbrojenia, po kliku uderzeniach uległa. Następnie dwóch rabusiów zamocowało na oknie ładunki wybuchowe. W tym czasie na otaczających budynek ulicach gromadziły się już mrugające na niebiesko policyjne radiowozy. Podczas tej akcji nie padł jednak ani jeden strzał, nikt nie zginął, nikt nie został ranny. Efekt był taki, że czterech złodziei skradło 39 mln koron szwedzkich (ponad szesnaście mln zł) pomimo tego, że budynek był starannie strzeżony i wyposażony we wszystkie możliwe zabezpieczenia. Emocje budzi też fakt, iż zrabowanych pieniędzy nigdy nie odnaleziono. 

Szybkie ciasto z owocami

Czasami niespodziewany telefon od zapowiadających się z wizytą znajomych może skutkować paniką, szczególnie, jeśli jesteśmy dopiero przed większymi zakupami, a nasza lodówka świeci pustkami. I choć zawsze staram się trzymać w niej lody, a w szafce coś słodkiego, to jednak – pozostając zatwardziałą tradycjonalistką – nie wyobrażam sobie, by do kawy zabrakło własnoręcznie upieczonego ciasta. To szybkie ciasto z owocami jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy nie mamy czasu na planowanie wymyślnych deserów. Ja użyłam świeżych owoców, ale równie dobrze mogą być z kompotu (te należy odsączyć) bądź mrożone. Smacznego!

John Grisham "Bar Pod Kogutem"

Autor: John Grisham
Wydawnictwo: Albatros


Prognozy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Polski nie są optymistyczne – w ciągu najbliższych dziesięciu lat, liczba studentów na polskich uczelniach spadnie aż o trzydzieści procent. W roku akademickim 2017 / 2018 w kraju studiuje ponad milion czterysta tysięcy osób. Choć wydaje się, że to optymistyczna liczba żądnych wiedzy, to najlepsze lata dla uczelni już się skończyły. Zarówno niż demograficzny, jak i coraz powszechniejsze przekonanie, że studia niekoniecznie są dobrym pomysłem dla każdego sprawiają, że czeka nas likwidacja sporej ilości niepublicznych uczelni. Niestety niekoniecznie oznacza to, że z rynku znikną te słabe, a raczej te, które nie mają marketingowych pomysłów na przyciągniecie studentów. Ci zaś, mamieni obietnicami astronomicznych zarobków i gwarantowanej pracy, a także wciąż pozostający pod wrażeniem możliwości posiadania wyższego wykształcenia, złapią się na lep, nieświadomi, że stali się ofiarami potężnego systemu.

czwartek, 6 września 2018

Angela Nguyen "Kawaii. Jak rysować naprawdę uroczo?"

Autor: Angela Nguyen 
Wydawnictwo: ARKADY 


Mówi się, że artystę odróżnia od rzemieślnika fakt, iż tworzy on swoje dzieła w oparciu o własny pomysł, nadając im niepowtarzalny charakter. Prawdą jest jednak to, że bycie rzemieślnikiem jest prawdziwą sztuką, a na doskonałe wykonanie dzieła składa się wiele godzin ćwiczeń i doświadczenie nabywane z każdą kolejną pracą, z każdym kolejnym rokiem. 

Potencjalnym rzemieślnikiem jest każdy z nas, kto tylko ma w sobie samozaparcie i chce poświęcić swój cenny czas, aby posiąść wiedzę i doskonalić się w danym temacie. Wytężona praca skutkuje sukcesem w każdej dziedzinie, nawet w malarstwie. I wcale nie trzeba zostać Klimtem czy Malczewskim, wystarczy tylko poznać kilka technik, by stworzyć całkiem poprawne rysunki, by … rysować uroczo. Jak tego dokonać? Na to pytanie odpowiada książka Angeli Nguyen pt. „Kawaii. Jak rysować naprawdę uroczo?”

Z wizytą u Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Nawet, jeśli historia była / jest najbardziej znienawidzonym przedmiotem w szkole, to z pewnością każdy kojarzy osobę Wincentego Witosa. I nawet, jeśli nikt nie pamięta, że urodził się on 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach, to fakt, iż był on trzykrotnym premierem Rzeczypospolitej Polskiej, odróżnia go od plejady postaci opisanych w podręcznikach szkolnych. 

Ja również – jak się okazuje – niewiele o Wincentym Witosie wiedziałam, kojarzyłam jednak, iż pochodził on z ubogiej chłopskiej rodziny i ukończył zaledwie cztery klasy w szkole wiejskiej, co nie przeszkodziło mu zajmować odpowiedzialnych funkcji w państwie. Kiedy jednak mogłam zrealizować w końcu swój plan zwiedzenia malowanej wsi, czyli Zalipia (relacja już wkrótce), nie oparłam się pokusie i zdecydowałam się na skorzystanie z oferty PTTK Katowice, którego oferta obejmowała również wstąpienie do muzeum w Wierzchosławicach. 

środa, 5 września 2018

Gwendolin Womack "Przepowiednia"

Tytuł: Przepowiednia 

Autor: Gwendolin Womack 
Wydawnictwo: Kobiece 




„(…)Przyszłość ma ustalony bieg, ale życie ludzkie pozostaje płynne niczym woda, co daje nam możliwość dokonywania wyborów. Największą tajemnicą jest zatem pytanie, jak te dwie z pozoru sprzeczne prawdy mogą współistnieć. Ponoć tej właśnie sprzeczności zawdzięczamy intuicję” – słowa te nie tylko wyjaśniają naturę cel istnienia intuicji, ale też obrazowo ujmują przyczyny jej pojawienia się, a nierzadko i rozwoju. Niejednokrotnie intuicja uratowała tych, którzy słuchają jej głosu, ostrzegła przed popełnieniem życiowych błędów czy też uchroniła od śmierci. Najczęściej były to jednostkowe sytuacje, ale są wśród nas ludzie, którzy bezgranicznie tej intuicji ufają, a co więcej – wykorzystują ją, by pomagać innym. Ten dar widzenia może być jednak równocześnie przekleństwem, w zależności od tego, jak o potraktujemy. 

poniedziałek, 3 września 2018

Katarzyna Droga "Gospoda pod Bocianem"

Autor: Katarzyna Droga 
Wydawnictwo: Edito 


„Zmiana - przynosi ból, przynosi radość. Nie można przed nią umknąć, wszyscy jesteśmy feniksami jeśli tylko się na to godzimy. Możemy odrodzić się z popiołów” – pisała Christie Golden, a słowa te doskonale oddają sytuacje, w jakiej znajdują się ludzie w procesie zmiany, zarówno w czasach wojny, jak i pokoju. A choć nie wszyscy podnoszą się po upadku, to te jednostki, którym udaje się przetrwać, stają się silniejsze. Dotknięte bólem, naznaczone stratą, kształtują swój charakter, przekraczają swoje ograniczenia, sięgają szczytów. Po takich przeżyciach często człowiek rodzi się na nowo, choć nie zawsze ten nowy człowiek jest lepszy. Zmiana, napięcie, wyzwala bowiem w człowieku pierwotne instynkty, może okazać się, że stajemy się lepsi bądź też odzywa się ta gorsza strona osobowości i walczymy o przeżycie za wszelką cenę. Nawet za cenę krzywdy wyrządzonej bliźniemu… 

niedziela, 2 września 2018

Jan Moran "Zapach wspomnień"

Autor: Jan Moran 
Wydawnictwo: Kobiece 


Wojna nie wybiera, a każdy wobec niej pozostaje równy. Tak zresztą, jak wobec śmierci, która nierozerwalnie jest z wojną związana. I jest to niezależnie od wykształcenia, wykonywanego zawodu czy stanu posiadania. Zarówno właściciele ziemscy, jak i posiadacze wielkich majątków, mogą użyć ich co prawda do przekupienia właściwych ludzi, ale w ciężkich czasach pieniądze nie zawsze są wiele warte, zresztą nie ma ich wystarczająco dużo. Aby przetrwać, trzeba zatem sięgnąć nie do portfela, ale odwołać się do swojej niezłomności i wytrwałości, nabyć podstawowe choćby umiejętności niezbędne do przeżycia i pozostać elastycznym, umiejętnie dostosowując się do zaistniałych warunków. 

sobota, 1 września 2018

Anna Gruszczyńska "Super laska"

Tytuł: Super laska 
Autor: Anna Gruszczyńska 
Wydawnictwo: SQN 


Od lat borykasz się z nadwagą? Cierpisz z powodu nadmiarowych kilogramów? Uważasz, że jesteś brzydka i gruba? Stosowałaś już wiele diet, w tym tych restrykcyjnych i żadna tak naprawdę nie przyniosła rezultatów? Jesteś głodna, wściekła i zazdrosna o tych, którzy mogą jeść i nie tyją? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco to znaczy, że potrzebujesz w swoim życiu i w swojej głowie prawdziwej rewolucji. Dlaczego? Po to, by nie demonizować jedzenia, by nie oszukiwać samej siebie, by zostać zdrową dziewczyną/kobietą, która jeśli ma ochotę na lody, to po nie sięga, bez wyrzutów sumienia, ale i bez rzucania się na kolejne ich porcje. 

Sanktuarium w Loudres - część II

Według nauki kościoła rzymsko-katolickiego, przy jaskini Massabielle w Lourdes, w 1858 roku, czternastoletniej pasterce, Bernadecie Soubirous, objawiła się aż osiemnaście razy Matka Boża. Szacuje się, że od roku 1860 do dnia dzisiejszego, sanktuarium w Lourdes odwiedziło ponad 200 mln osób, zatem nie mogło tam zabraknąć również nas. O historii sanktuarium i jego rozwoju, a także o grocie i wodzie z cudownego źródełka pisałam w poprzednim poście (TU), dziś natomiast zabiorę Was do samego sanktuarium.