poniedziałek, 30 lipca 2018

Jagoda Wochlik „Milion smutnych atomów” - KONKURS ZAKOŃCZONY

Amelia i Józef są parą od pięciu lat, oboje jednak czują, że nie jest już między nimi jak dawniej. Wydaje im się, że wciąż bardzo się kochają, mimo to coraz trudniej im odnaleźć wspólny język. Choć akcja powieści rozgrywa się w kilku ostatnich miesiącach ich związku, dzięki retrospekcjom możemy obserwować zmieniające się na przestrzeni lat stosunki między bohaterami. 
W ich napięte relacje wkraczają kolejne osoby dramatu – śliczna i młoda koleżanka z pracy Józefa oraz nowy sąsiad, z którym Amelia zaczyna spędzać czas chętniej niż z własnym mężem. 

/Wydawnictwo Replika/ 


Zadanie: Napisz, jaki jest twój przepis na randkę z mężem / partnerem 

J.Daniels "Nasze miejsce na ziemi"

Tytuł: Nasze miejsce na ziemi 
Autor: J.Daniels 
Wydawnictwo: Edipresse 


„Uwielbiam sobie wyobrażać, że zawsze istniała część mojej duszy, która należała do Bena. Coś, co w niezaprzeczalny sposób nas do siebie ciągnęło. Jakaś niedostrzegalna energia, niczym siła kryjąca się za podmuchem wiatru” – te piękne słowa świadczą o wielkiej miłości, o oddaniu, o bezgranicznym zaangażowaniu. Trudno uwierzyć, że mogłaby wypowiedzieć je przytłoczona codziennością kobieta, która od wielu tygodni nie zaznała ciepła męskiego ciała, nie znalazła spełnienia w zbliżeniu cielesnym. 

niedziela, 29 lipca 2018

Rozkosz smaku, czyli herbata Pure Leaf

Do Europy pierwszą herbatę przywieźli Holendrzy, którzy rozpowszechnili ponadto jej nazwę, pod którą jest po dziś dzień znana. Przedstawiciele Niderlandów prowadzili swoje interesy z Chinami za pośrednictwem Jawy, dokąd zawijały chińskie dżonki. Pierwsza herbatę dostarczono na Jawę z chińskiego portu Amoy i właśnie z dialektu Amoy przejęto nazwę herbaty, wymawianą przez Chińczyków taj. Natomiast Portugalczycy zachowali kantońską nazwę cha, używaną do dnia dzisiejszego w ich kraju. Kraje europejskie, które nabywały herbatę od Holendrów, przejęły również nazwę taj i od niej wprowadziły swoje nazwy krajowe: tee, tea, itp. Polska nazwa „herbata”, mimo innego brzmienia, również ma ten sam rodowód. Jest bowiem zbitką dwóch słów: łacińskiego zioła (herba) i nowołacińskiego Thea, które jest kalką tē z języka chińskiego. 

U mnie herbata gości na stole równie często jak kawa, a każdy z członków rodziny ma swój ulubiony smak. Ja zaś jestem smakowym wędrownikiem, a choć ta zielona wysuwa się na prowadzenie, to uwielbiam poznawać nowe odmiany, nowe sposoby przyrządzania, degustować nowe mieszanki. Tak miedzy innymi trafiłam na herbatę Pure Leaf, nie tylko odznaczającą się wyjątkowym smakiem, ale przede wszystkim produkowaną bez konserwantów. 

Federico Moccia "Trzy razy ty"

Tytuł: Trzy razy ty
Autor: Federico Moccia
Wydawnictwo: MUZA



„Cóż, takie jest życie, kpi sobie z nas, bawi się naszym kosztem, czasami daje, czasami zabiera” – te słowa doskonale oddają przewrotną naturę losu i kaprysy, których konsekwencje ponosimy my. Z drugiej jednak strony jakie mamy prawo żądać, by wszystko układało się po naszej myśli, by drugi człowiek reagował, odczuwał dokładnie tak, jak tego chcemy. Oczekiwania względem drugiej osoby nas gubią, a jednak wciąż spodziewamy się, że będzie ona nas bezwarunkowo kochała, że pozostanie z nami już na zawsze. W najmniej spodziewanym momencie zawsze okazuje się, że karmiliśmy się tylko nadzieją, złudzeniami, że bajka, do której tęsknimy, nie istnieje. 

John Grisham "Theodore Boone. Afera"

Tytuł: Theodore Boone. Afera
Autor: John Grisham
Wydawnictwo: Albatros



„Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz” – to popularne przysłowie powtarzane przez pokolenie rodziców i dziadków, rzeczywiście może być kluczem do sukcesu. Nie odnosi się jednak wyłącznie do rzeczywistości szkolnej, obejmuje również praktykę, uczenie się każdego dnia poprzez podejmowanie nowych wyzwań, praktykę, nieustanne szukanie nowych celów i weryfikowanie sposobów ich osiągania. Są jednak takie zawody do których dostęp wymaga jednak wielu lat wytężonej nauki, bądź też to właśnie w strukturach szkolnych można odebrać najlepsze do nich przygotowanie. 

sobota, 28 lipca 2018

Wanda Majer-Pietraszak "Pejzaż nocnych rozmów"

Tytuł: Pejzaż nocnych rozmów 
Autor: Wanda Majer-Pietraszak 
Wydawnictwo: MUZA SA 



„Kiedy się rodzimy, czyli kiedy Wielki Kawalarz w Niebie każe nam wybyć na zachwycający pobyt na ziemi, daje każdemu małą kasetkę z farbami, w której znajduje się kilka pędzli i śliczne kwadraciki czerwonej, niebieskiej i żółtej akwareli - kolory zasadnicze. Oczekuje po nas, że przejdziemy przez życie malując śliczne obrazki (…). Lecz kiedy się otwiera kasetkę, okazuje się przeważnie, że nie zawiera wszystkich reklamowanych przedmiotów. Brak jakiegoś pędzla lub jakiś pędzel jest sękaty i nierówny, lub też pewne farby powysychały i pokruszyły się, może nawet brak paru zasadniczych kolorów (…)” – te słowa Jamesa Kirkwooda Jr. doskonale oddają sens ludzkiego życia i nasze zmagania się z codziennością, przy tak ograniczonym zestawie pędzli i farb, które niekiedy mamy w swoim posiadaniu. Nigdy nie możemy jednak zapominać, że czasami nawet przy użyciu farb ograniczonej palety barw możemy stworzyć piękny obraz, dodając odpowiednio do farby wody, mocniej naciskając pędzel czy też łącząc kolory. To bowiem umiejętność wykorzystania naszych atutów, a także radości z tego, co posiadamy, pozwala nam być niekiedy szczęśliwymi. Niekiedy, bowiem szczęście to uczcie subiektywne, zresztą stan permanentnego szczęścia świadczyłby zapewne o jednostce chorobowej. 

czwartek, 26 lipca 2018

Peter May "Na szlaku trumien"

Tytuł: Na szlaku trumien
Autor: Peter May
Wydawnictwo: Albatros

„Czasem wspomnienia z przeszłości nie spełniają naszych nadziei, gdy się do nich wraca” – te słowa, chociaż brutalne, doskonale odzwierciedlają rzeczywistość i mogłyby pod nimi podpisać się zarówno osoby, które utraciły pamięć po czym ją odzyskały, jak i te, które o pogrążeniu w mroku zapomnienia marzą. Towarzysząca utracie pamięci dezorientacja nie jest przyjemna, szczególnie wówczas, kiedy pamięta się budowę DNA, a nie potrafi się wskazać swojego nazwiska, nie zna się własnej twarzy, nie jest się nawet świadomym tego, jakim się jest człowiekiem i do czego jest się zdolnym …

środa, 25 lipca 2018

Terminarz wyjątkowej mamy 2018/2019

Tytuł: Terminarz wyjątkowej mamy 2018/2019
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


W czasach, kiedy życie nabrało zawrotnego tempa, znaczenia nabiera umiejętność zarządzania czasem. Wiąże się to nie tylko z listą sporządzanych zadań, ale i nadaniem im priorytetów. Planowanie jest podstawą życia bez stresu, umożliwia cieszenie się najdrobniejszymi wydarzeniami czy celebrowanie chwil. 

To planowanie, szczególnie wówczas, kiedy jesteśmy aktywne zawodowo, kiedy mamy rodzinę i / lub dzieci, kiedy uczymy się i studiujemy, znacząco ułatwia odpowiedni kalendarz, w który możemy wpisać ważne dla nas wydarzenia, zadania do wykonania, daty, które powinniśmy pamiętać. Jeśli do tego ten kalendarz dostarcza nam cennych informacji na różne tematy, a także cennych spostrzeżeń, zachęca do aktywności, budzi uśmiech na twarzy i dostarcza wrażeń estetycznych, nie można chcieć więcej. Wszystkie te cechy posiada kalendarz, opublikowany nakładem Wydawnictwa Jedność. „Terminarz wyjątkowej mamy 2018/2019” to pozycja, która nie tylko umożliwia organizację dnia codziennego, ale i pozwala właściwie gospodarować czasem i cieszyć się tym cudownym okresem, jakim jest czas macierzyństwa. To nie tylko prezent dla samej siebie, ale też wspaniały podarek od kobiety, dla kobiety: mamy, przyjaciółki, bądź nawet dorosłej córki. 

wtorek, 24 lipca 2018

Sílvia Soler „Lato, które się zaczyna”

Tytuł: Lato, które się zaczyna
Autor: Sílvia Soler
Wydawnictwo: Kobiece




„- Jeżeli to dziewczynki, zostaną wielkimi przyjaciółkami. – A jeżeli chłopcy – przyjaciółmi. Będą grać w jednej drużynie! – A jeśli urodzą się chłopiec i dziewczynka? (…) Jeśli chłopiec i dziewczynka, to się w sobie zakochają, prawda?” – ile przyjaciółek mogłoby podpisać się pod tymi słowami? Zapewne wiele, bowiem zarówno dziecięce, jak i kobiece rozmowy często dotyczą tematów związanych z macierzyństwem, z przyszłością. Planowanie małżeństwa, powiększenia się rodziny, to naturalna kolej rzeczy, podobnie jak pragnienie, by przyjaźń trwała wieki i objęła swoim zasięgiem również inne pokolenia. 

poniedziałek, 23 lipca 2018

Krystyna Mirek "Obca w świecie singli"

Tytuł: Obca w świecie singli
Autor: Krystyna Mirek
Wydawnictwo: Edipresse Książki


„Będę najlepszą singielką, jaką widział świat (…). Tają pozbawioną złudzeń. Mocno stojącą na dwóch nogach.” – ile kobiet wypowiadało te słowa z pełnym przekonaniem wierząc, że bycie singlem rzeczywiście jest wspaniałe i … bezpieczne. Sęk w tym, że wiele samotnych osób, deklarując bycie singlem, w głębi dusz marzy o wielkiej miłości. Tyle tylko, że albo nigdy jej nie spotkali, albo – ze strachu przed zranieniem, woleli nie ryzykować związku. 

Karolina Mazur, niepracująca florystyka, nie była singielką, tylko szczęśliwą partnerką Patryka, matką uroczej, pięcioletniej Lenki. A przynajmniej to szczęśliwe życie usiłowała sobie wmówić, zapominając o marzeniach o ślubie, przymykając oko na nieustanne nieobecności mężczyzny, tłumacząc samotne noce koniecznością rozwoju biznesu. Patryk bowiem prowadził w lokalu odziedziczonym przez kobietę małą restaurację, zarejestrowaną na nazwisko Karoliny i nieustannie starał się ją rozwijać. Taka przynajmniej jest ta oficjalna wersja, bo tajemnicą poliszynela jest jego romans. Oczywiście jedyna zainteresowana osoba, czyli Karolina, nie ma pojęcia ani o jego zdradach, ani o tym, że interes jest tak naprawdę zadłużony, zaś dług rośnie na jej koncie. O romansie Patryka dowiaduje się – jak to zwykle bywa – przez przypadek, kiedy jej córeczka podczas zakupów w centrum handlowym zauważa ojca całującego bezwstydnie obcą kobietę. Z dnia na dzień Karolina traci złudzenia, musi też podjąć decyzję co dalej z lokalem i z jej życiem – na pomoc mężczyzny nie ma bowiem co liczyć pod żadnym względem. 

niedziela, 22 lipca 2018

Wadowice: na szlaku św. Jana Pawła II

Małopolska nierozerwalnie związana jest z chrześcijaństwem, zaś chrystianizacja tego regionu rozpoczęła się w 966 roku, kiedy to miał miejsce symboliczny chrzest Polski. W ramach eksplorowania Małopolski na mojej liście miejsc do odwiedzenia nie mogło zatem zabraknąć miasta nierozerwalnie związanego z osobą Jana Pawła II. Karol Wojtyła, od 1978 do 2005 roku papież, pochodził z Wadowic, w tym mieście spędził również szkolne lata, ucząc się w lokalnym gimnazjum. Po jego ukończeniu, w 1938 roku, przeniósł się wraz z ojcem do Krakowa na studia. To Wadowice zatem, a także malownicze pasmo górskie Beskidu Małego zdecydowaliśmy się wraz z P. odwiedzić tym razem. 

Idealny prezent dla żony

„Dostałam w swoim życiu mnóstwo prezentów, które płynęły z serca. I warto na nie czekać” – te słowa z jednej z książek Katarzyny Grocholi doskonale oddają ideę wręczania prezentów i stanowią kierunkowskaz wytyczają drogę do tego idealnego. Poza tym, że powinien on być wręczany ze szczerego serca, to jeszcze warto zadbać, by stanowił odpowiedź na potrzeby, pragnienia osoby obdarowanej, by był wybrany wyłącznie dla niej. Pomaga w tym oczywiście doskonała znajomość drugiej osoby, rozmowy z nią czy realizowane przez nią pasje, zainteresowania, które znacząco ułatwiają wybór prezentu. Dlatego też, jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego podarunku, warto zastanowić się, co ukochana żona bądź partnerka lubi robić, czemu poświęca swój czas, na jaki temat zgłębia wiedzę. Wówczas prezent dla żony nasunie się sam, bądź też możliwe będzie zawężenie kręgu poszukiwań. 

sobota, 21 lipca 2018

Graham Masterton "Krew Manitou"

Autor: Graham Masterton 
Wydawnictwo: Albatros 



Czy może być coś bardziej przerażającego niż śmierć? Okazuje się, że życie w jej oczekiwaniu, a nawet więcej – życie w przeświadczeniu, że jest się martwym, że nie ma nadziei, a także życie po śmierci, kiedy uwięziona w ciele dusza wciąż nie chce odejść w zaświaty, są jeszcze gorszą opcją. Wie o tym doskonale jasnowidz Harry Erskine, występujący na komercyjnym rynku, jako Niesamowity Erskine. Jego specjalnością jest wróżenie z kart i wyciąganie pieniędzy od fanatycznych emerytek, ale tak naprawdę jego talent nie polega tylko na doskonałym aktorstwie. Rzeczywiście ma on zdolność komunikowania się z duchami, głównie za sprawą swojego Duchowego Przewodnika, Śpiewającej Skały, szamana z plemienia Siuksów. Problem w tym, że każda taka aktywność w przeszłości źle się dla niego kończyła, narażał zarówno życie swoje, jak i swoich znajomych (może dlatego ci obecni, nie chcą mieć z nim nic wspólnego). 

Whitney G. "Domniemanie niewinności. Prawo miłości"

Autor: Whitney G.
Wydawnictwo: Kobiece


Ich związek zaczął się od kłamstwa, kiedy to na portalu dla prawników udawali kogoś, kim nie są. Andrew był Thoreau, zaś Aubrey była Allyssą, prawniczką, choć tak naprawdę dopiero studiowała prawo. Traf chciał, że los zetknął ich ze sobą, a na dodatek kłamstwo wyszło na jaw w najbardziej zaskakujący sposób, kiedy to Aubrey starała się o staż w jego kancelarii. Mimo tego, on wiedział, że ją pragnie. Nigdy nie udawał, że za stoi za tym coś więcej, niż tylko pożądanie, zresztą jego zasada „jednej nocy” była powszechnie znana. Mimo tego sam wpadł w swoją pułapkę. 

Nathalie Semenuik "Tajemniczy czarny kot"

Autor: Nathalie Semenuik 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-Press



„– Kotom nie wolno! Z kotami nie wolno! Psik! Wyłaź, bo zawołam milicjanta! Ani konduktorki, ani pasażerów nie zdziwiło to, co było najdziwniejsze – nie to więc, że kot pakuje się do tramwaju, to byłoby jeszcze pół biedy, ale to, że zamierza zapłacić za bilet!” – ten cytat pochodzący z „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa to jeden z wielu dotyczących kota, który często zresztą staje się bohaterem różnego gatunku powieści, nierzadko odgrywając w nich główną rolę. Cokolwiek by o kotach nie napisać i tak nie będzie w pełni oddawało ich geniuszu, nie będzie gloryfikowało kotów w takim stopniu, jak na to zasługują. 

piątek, 20 lipca 2018

Śladami Jana Pawła II: Leskowiec

Wykorzystując odwiedziny w Wadowicach postanowiliśmy kontynuować wyprawę drogami Jana Pawła II i odwiedzić jego ukochane góry. Nazywał nawet Beskid Mały swoimi "górami domowymi", a zamiłowanie do wędrówek narodziło się właśnie w tym paśmie górskim. Beskid Mały, mały bynajmniej nie jest – rozciąga się na przestrzeni 35 km, zajmując powierzchnię około 400 m2. Pasmo zbudowanie z piaskowców, jest geologicznym przedłużeniem Beskidu Śląskiego, od którego oddziela je Brama Wilkowicka. Prawdziwym cudem przyrody, jest przełom Soły – dolina rzeki przecina pasmo na dwie części: mniejszą, zachodnią, z Czuplem i większą, wschodnią, z Leskowcem i Łamaną Skałą.

czwartek, 19 lipca 2018

Tomasz Jakubiak, Joanna Jakubiak "Ugotuj mi tato"

Tytuł: Ugotuj mi tato 
Autor: Tomasz Jakubiak, Joanna Jakubiak 
Wydawnictwo: Edipresse Książki


Po latach zachwytu nad restauracjami oferującymi gotowe, szybkie dania, po fascynacji mrożonkami czy pełnymi konserwantów i sztucznych składników daniami w proszku, do łask wróciło własnoręczne przygotowywanie posiłków. Co więcej, Polacy zachłysnęli się wręcz możliwościami, które otwierają się przed osobą, która lubi i umie gotować. W telewizji pojawiają się kolejne programy kulinarne, bądź to proponujące przepisy z różnych stron świata, bądź oparte na rywalizacji, mającej na celu wyłonienie największych mistrzów sztuki kulinarnej. Coraz chętniej też poświęcamy na gotowanie czas we własnych domach; niesłabnącą popularnością cieszą się tzw. „domówki”, których uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki, które konsumują w trakcie zabawy. 

Helen Hardt "Pożądanie"

Tytuł: Pożądanie 
Autor: Helen Hardt 
Wydawnictwo: Edipresse 


„Nikt nie mógł mnie uleczyć. Będę połamany już zawsze” – te słowa dotyczą wielu osób, które w przeszłości przeżyły traumę, które zawiodły się na kimś, które mają za sobą bolesne doświadczenia. Czy jednak rzeczywiście nie mogą być uleczone? Czy te wspomnienia z przeszłości, choć potworne, musza determinować przyszłość? Czy przekreślają szansę na szczęście? Wszystko zapewne zależy od siły danej jednostki i tego, czy tak naprawdę chce być ona uleczona Wygodnie jest bowiem pogrążyć się we wspomnieniach i zrzucać na minione wydarzenia brak działania w teraźniejszości, wygodniej i bezpieczniej jest pozostawać w strefie komfortu, nie próbując nawet pracować nad sobą, leczyć swojego serca i duszy. 

środa, 18 lipca 2018

Ian McEwan "Pokuta"

Tytuł: Pokuta 
Autor: Ian McEwan 
Wydawnictwo: Albatros 


Niezbadane są ścieżki ludzkiego umysłu, szczególnie umysłu pisarza. Światy, wydarzenia, które kreuje, wypełniają jego myśli najbardziej nieprawdopodobnymi historiami, które – w jego mniemaniu, a także według czytelników – są jak najbardziej realne. Co jednak, kiedy fantazja miesza się z rzeczywistością? Kiedy patrząc na coś, nie potrafimy odróżnić prawdy od imaginacji, od działania twórczego umysłu? 

O tym, jak bardzo płodny może być umysł twórcy, jakie wizje może kreować, a także jak bardzo można w ten sposób skrzywdzić drugiego człowieka, przekonamy się dzięki książce „Pokuta”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros. Ian McEwan stworzył dzieło, które nie tylko doczekało się ekranizacji z Keirą Knightley w rolach głównych, ale które podbiło serca tysięcy czytelników, którzy odnaleźli w nim coś więcej niż tylko ckliwą opowieść o nieszczęśliwej miłości. To doskonała książka zarówno dla tych, którzy gustują w metafizycznych dramatach, dla wielbicieli wojennych historii, jak i dla wszystkich obdarzonych bujną wyobraźnią, którzy w planach mają karierę pisarską. 

wtorek, 17 lipca 2018

Francesca Badi "Czekolada. Ponad 100 przepisów na ciasta, kremy i czekoladki"

Autor: Francesca Badi
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ



„Czekoladka, której człowiek nie miał ochoty zjeść, nie liczy się jako czekoladka. To odkrycie pochodzi z tej samej dziedziny fizyki kulinarnej co ta, która wykazała, że jedzenie skonsumowane nie przy stole nie zawiera żadnych kalorii” – z tym stwierdzeniem Terry`ego Pratchetta zgodziłby się niejeden miłośnik czekolady przekonany, że apetyczna czekoladka to kolejny cud świata. I choć nie wszystkie są tak samo dobre, nie wszystkie przypadają nam do gustu, to ich niedoskonałość jeszcze mocniej uświadamia nam, jak należy cenić te najpyszniejsze z pysznych, którymi się zajadamy na co dzień lub od święta (w zależności od wiary w ich zerową kaloryczność i tendencji do przybierania na wadze).

Marek Kaczmarzyk"Unikat. Biologia wyjątkowości"

Autor: Marek Kaczmarzyk
Wydawnictwo: Dobra Literatura


Czy kiedy widzimy grupę uczniów na szkolnym boisku, możemy o nich powiedzieć, że są do siebie podobni? Co więcej, czy możemy założyć, że skoro są podobni, to będą podatni na te same metody wychowawcze, że tak samo będą odbierać otaczającą ich rzeczywistość? Między innymi nad tym właśnie zastanawia się Marek Kaczmarzyk, nauczyciel i wykładowca, popularyzator nauki, twórca programów i podręczników szkolnych. A właściwie nie zastanawia się, a dowodzi, że konieczne jest istnienie różnych szkół dla różnych uczniów, bowiem koncepcja zunifikowanej instytucji zupełnie nie sprawdza się wobec różnorodności i niepowtarzalności każdej jednostki.

poniedziałek, 16 lipca 2018

Magdalena Młodnicka "Kielce. Przewodnik dla dzieci"

Autor: Magdalena Młodnicka 
Wydawnictwo: Jedność 



Wspaniałe Muzeum Zabawek i Zabawy, liczne legendy związane z powstaniem miasta, jak ta o polowaniu na zwierzynę przez Mieszka, który zasnąwszy w trawie miał sen o napaści zbójców i św. Wojciechu, który przyszedł mu na ratunek, gdy zaczął tracić siły, a także spaniałe rezerwaty dla wszystkich miłośników przyrody, czyli: Rezerwat Kadzielnia , Rezerwat Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego czy Rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego. A to dopiero początek dostępnych w okolicy atrakcji… Wiecie o jakim mieście mowa? Oczywiście o Kielcach, stolicy województwa świętokrzyskiego, do którego wciąż wracam w swoich podróżach. Mimo tego, iż moja rodzina pochodzi z tego województwa, zaś miasto to odwiedzałam już kilkakrotnie to okazuje się, że wciąż potrafi mnie zaskoczyć, wciąż odkrywa przede mną kolejne tajemnice. 

Malwina Huńczak "Siła niedoskonałości. Dlaczego perfekcyjnie nie zawsze oznacza najlepiej"

Autor: Malwina Huńczak 
Wydawnictwo: Edgard (Samo Sedno) 



Pytani o słabe strony w trakcie rozmowy z pracodawcą, bardzo często – za radą internetowych serwisów – podajemy perfekcjonizm. Tak naprawdę jednak ma od dwa wymiar, a jeden z nich potrafi być dla nas naprawdę zgubny i pociągać za sobą negatywne konsekwencje. Zewnętrzny przymus bycia idealnym, dążenia do tego ideału w swojej definicji jest często przesadny. Wiąże się z nim bowiem poczucie, że inni będą nas cenili wyłącznie wówczas, kiedy będziemy bez zarzutu, nieskazitelni. Tymczasem, jako ludzie, jesteśmy jednostkami ułomnymi, nie jesteśmy w stanie być idealni we wszystkich sferach życia. I choć wystarczyłoby, byśmy byli po prostu bardzo dobrzy, to perfekcjonista nigdy nie jest z tego stanu zadowolony. W rezultacie doświadcza stresu, poczucia beznadziei, depresji, uzależnia swoje samopoczucie od opinii innych i / lub, w obawie przed krytyką bądź przed porażką, nie podejmuje działania. I choć perfekcjonizm może być rozumiany nieco inaczej przez różne jednostki, to jednak, gdy zauważysz u siebie przekonanie, że poczucie wartości uzależnione jest od sukcesów bądź masz trudności w osiąganiu celów, bowiem nadmiernie koncentrujesz się na detalach, na tym, by wszystko było idealne, pora na interwencję. 

niedziela, 15 lipca 2018

Atrakcje Małopolski: Jaskinia Nietoperzowa

Po przeprowadzce do Bębła na resztę urlopowego pobytu, znaleźliśmy się w samym środku wszelkich atrakcji. Dlatego też postanowiliśmy wykorzystać maksymalnie do nich dostęp, choć i tak przez dwa dni nie mieliśmy szans, by zwiedzić wszystko, co okolica oferuje. Rozochocona wizytą w Jaskini Wierzchowskiej (TU) uparłam się jednak na wejście do kolejnej, tym razem Jaskini Nietoperzowej. Wpływ na to miała między innymi odległość dzieląca nas od tej atrakcji – zaledwie 3 kilometry (w jedną stronę) były niczym, wobec niemal 30 pokonywanych wcześniej. 

Ryszard Ćwirlej "Masz to jak w banku"

Tytuł: Masz to jak w banku
Autor: Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: MUZA


„W kwestii tych gości to jeden powiedział do drugiego tak, że w ministerstwie, w którym on robi, wszystko już jest przygotowane i handel walutą jeszcze w tym miesiącu będzie jak najbardziej legalny i każdy będzie mógł se otworzyć sklep walutowy… (…) I co z nami teraz będzie, panie Tuńczyk? (…) Będziemy teraz biznesmenami (…)” – te słowa doskonale oddają sytuację mającą miejsce w pamiętnym 1989 roku. Po nieudanych próbach zreformowania gospodarki w latach 80. półki sklepowe nadal świeciły pustkami, a nieliczni tylko mieli możliwość robienia zakupów w Pewexie. Kwitła przestępczość zorganizowana, a handel walutami i zagranicznymi samochodami rozwijał się prężnie. Jednocześnie, po strajkach w 1988 roku działacze PZPR zostali zmuszeni do porozumienia sie z opozycją, co skutkowało w kwietniu 1989 roku obradami Okrągłego Stołu, z udziałem przedstawicieli rządu, opozycji politycznej i organizacji związkowych. 

czwartek, 12 lipca 2018

Praca zbiorowa "Watykan. Przewodnik po Watykanie"

Tytuł: Watykan. Przewodnik po Watykanie 
Autorzy: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Jedność 




Najmniejsze suwerenne państwo świata - zarówno pod względem powierzchni, jak i pod względem liczby mieszkańców. Jako jedyne, w całości zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oczywiście mowa tu o Watykanie, który ze swoją bogatą historią, spektakularnym rozwojem skrywa wiele sekretów i ciekawostek, o których wiedzą jedynie nieliczni. Wybierając się na wycieczkę do Rzymu musimy być przygotowani na standardowy jej program – Muzea Watykańskie, Kaplica Sykstyńska, Bazylika i Plac św. Piotra, modlitwa przy grobie Bł. Ojca Świętego Jana Pawła II, ale czy to wszystko, co Watykan ma do zaoferowania? Bogactwo tego miejsca, mnogość architektonicznych detali, dzieł sztuki zgromadzonych w Muzeach sprawia, że po oprowadzaniu przez przewodnika możemy poczuć się przytłoczeni, bądź też poczuć niedosyt. Dlatego – w zależności od indywidualnych preferencji – warto uzupełnić informację dawkowane przez osobę oprowadzającą, bądź zdecydować się na samodzielną wycieczkę, najlepiej pomiędzy listopadem a lutym, kiedy turystów jest najmniej. 

Placek po amerykańsku

Tak, wiem że już dziesiątki razy powtarzałam, że jabłka to moje ulubione owoce. I zdania nie zmieniam, a co więcej – wobec ich obfitości w tym roku odkrywam kolejne przepisy na ciasta i inne słodkości z jabłkami. Dziś, w wersji amerykańskiej, lekko wilgotny, pachnący cynamonem, pełen jabłek, orzechów i rodzynek (ja dodałam jeszcze migdały w płatkach) placek. To prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Zarówno w wersji z kawą, jak i mlekiem – wyborny! 

Pauline Dubois "Zapiekanki"

Tytuł: Zapiekanki 
Autor: Pauline Dubois 
Wydawnictwo: Jedność 



Sycący obiad lub kolacja w zaledwie kilkanaście minut. Do tego tanio. Wszyscy, którzy próbują przygotować pełnowartościowy posiłek dla rodziny krzykną zaraz, że to wymaga czasu i wysokich kosztów, bowiem wieloskładnikowe dania są drogie. A co, jeśli jest szansa na udowodnienie, że smaczne i pożywne danie wcale nie musi być ani kosztowne, ani jego przygotowanie nie musi być zbyt czasochłonne? Co więcej, że takie danie można zrobić w zaledwie 15 minut? 

środa, 11 lipca 2018

Postaw na antyki

źródło:pixabay.com
Po trwającym wiele lat okresie zachłyśnięcia się modułowymi, tanimi meblami, które bez sentymentu pozostawialiśmy w sprzedawanych mieszkaniach, znów przyszła mody na antyki. I to nie tylko te odziedziczone po przodkach, ale i te wyszukiwane na targach staroci czy na stronach internetowych. Czy jednak stara waza, tapicerowane krzesło czy wiekowe biurko mają szansę wpasować się w nowoczesne wnętrza? Jak urządzić mieszkanie, by nie przypominało zbieraniny przypadkowych przedmiotów?

Allison Pearson "Nie wiem, jak ona to robi"

Autor: Allison Pearson
Wydawnictwo: Albatros


Z danych statystycznych wynika, że coraz więcej rodzących kobiet może poszczycić się wyższym wykształceniem, coraz więcej dzieci przychodzi też na świat w rodzinach aktywnych zawodowo. W Polsce prawie siedemdziesiąt procent matek to kobiety pracujące, zatrudnione w różnych firmach lub prowadzące własny biznes, które łączą wielogodzinną pracę i wspinaczkę po szczeblach kariery z wychowywaniem dzieci, a sytuacja ta w wielu krajach wygląda podobnie. Konsekwencje? Coraz krótszy czas spędzany z dziećmi, rozwój sieci przedszkoli i żłobków, ale i coraz większe zmęczenie kobiet i frustracja. Doba ma bowiem określoną liczbę godzin, a kobieta – często bez pomocy partnera – musi zadbać zarówno o dzieci, jak i o dom, będąc jednocześnie dyspozycyjną w pracy. O czasie dla siebie nie ma już mowy, na dodatek presja otoczenia, by być matką idealną i zapewnić dziecku jak najlepszy życiowy strat powoduje, że matka – nawet jeśli chce – zwolnić już w tym biegu nie może.

wtorek, 10 lipca 2018

Edyta Świętek "Cienie przeszłości" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Pewnego dnia do jednego z krakowskich szpitali zostaje przywieziona dotkliwie pobita kobieta. Pacjentka nie pamięta niczego ze swojej przeszłości, nawet imienia. Nie ma przy sobie dokumentów. Jedynym tropem, który może pomóc w ustaleniu jej tożsamości, jest wizytówka, którą trzyma w dłoni. Dzięki niej policjanci docierają do bliskiego przyjaciela ofiary.

Wiktor troskliwie pomaga Karinie w powrocie do rzeczywistości, co okazuje się trudnym zadaniem. Tajemniczy wróg wciąż ją dręczy, nie szczędząc anonimowych gróźb i wyzwisk. Karina staje przed nie lada wyzwaniem. Nie dość, że musi zmierzyć się z zaciekłym prześladowcą, to jeszcze pragnie za wszelką cenę poznać siebie sprzed pobicia. Z urywków wspomnień wyłania się zaskakujący portret i wiele mrocznych sekretów. Okazuje się, że stawką w niebezpiecznej grze prowadzonej z prześladowcą jest również miłość.
/źródło:Replika/

Zadanie: W kilku zdaniach napisz, co mogło przydarzyć się bohaterce, zanim została pobita i pogrążyła się w mroku niepamięci.

Magda Bielicka „Wakacje Telepatka i Melepetka”

Tytuł: „Wakacje Telepatka i Melepetka” 
Autor: Magda Bielicka 
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ 


Wakacje to wspaniała okazja, żeby poznawać nowe rzeczy, miejsca i ludzi, by degustować lokalne przysmaki i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Nawet osoby, które na co dzień uwielbiają swój dom, powinny od czasu do czasu zmienić otoczenie. Co więcej, to dobra rada również dla tych, którzy nie doceniają walorów swojego miejsca zamieszkania. Po powrocie z pewnością dostrzegą szereg zalet i stwierdzą, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. 

poniedziałek, 9 lipca 2018

Atrakcje Małopolski: Jaskinia Wierzchowska i Mamutowa

Moja miłość do odwiedzania miejsc położonych głęboko pod ziemią, bądź też takich, w których można się ubrudzić, zakurzyć, jest powszechnie znana. I mimo, iż dla wielu jest ona niezrozumiała (z P. za czele), to jednak istnieje szereg osób, które z równą mojej ciekawością wciąż miejsca takie eksplorują, a co więcej – udostępniają je do zwiedzania. Jeszcze niedawno schodziłam głęboko pod ziemię zwiedzając sztolnię Królowa Luiza (TU), teraz zaś, korzystając z pobytu na Jurze Krakowskiej, podziwiałam liczne jaskinie.

Agnieszka Makarow "Zarządzanie czasem w pigułce. Jak planować, żeby nie zwariować"

Autor: Agnieszka Makarow
Wydawnictwo: Edgard (Samo Sedno)


Wciąż zmagasz się z milionem rzeczy do zrobienia? Z niczym nie możesz zdążyć na czas i coraz bardziej frustrujesz się swoją powolnością? Nie potrafisz odmawiać i nieustannie bierzesz na siebie więcej i więcej? Na realizowaniu zawodowych ambicji cierpi twoja rodzina? Twoja kariera stoi w miejscu bo nieustannie zawalasz sprawy nie mogąc zdecydować się za co zabrać się w pierwszej kolejności? Niezależnie która z opisywanych sytuacji dotyczy ciebie, to – jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco – jest to znak, by wdrożyć zmiany w swoim życiu. Problem leży bowiem nie w wielozadaniowości (która jest niewskazana), nie w ograniczonym czasie, jakim dysponujesz, ale … w tobie.

niedziela, 8 lipca 2018

Placek z wiśniami

Ostatni dzień urlopu warto zacząć aktywnie tak, by płynnie przejść do pracowitej rzeczywistości. Mimo iż na wyjeździe lubię poznawać nowe smaki i kosztowałam pysznego ciasta w słynnej Rybaczówce w województwie Małopolskim, to jednak brakowało mi smaku własnego, domowego ciasta. Dlatego dziś już od rana z mojej kuchni dolatywał aromat wanilii, a sok z wiśni malowniczo osiadł nawet na nosku Meridy. Tak właśnie powstał szybki i bardzo łatwy placek z wiśniami. Smacznego!

Robert Dugoni "Na polanie wisielców"

Autor: Robert Dugoni 
Wydawnictwo: Albatros 


Rozwój technologiczny i pojawienie się nowych metod, pozwalających ustalić fakty, które jeszcze lata temu były niemożliwe do ustalenia sprawiają, że w strukturach komend policji pojawiają się sekcje, zwane potocznie „Archiwum X”, które jednak niewiele mają wspólnego ze zjawiskami paranormalnymi. Zajmują się one niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat, analizują sprawy kryminalne umorzone wobec niewykrycia sprawców, poszukują osób, które nigdy nie zostały odnalezione bądź też identyfikują zbrodnie kryjące się za ich zniknięciem. Na funkcjonariuszach nie ciąży presja czasu, a w swoich działach nie ograniczają się do klasycznych metod stosowanych przez śledczych - obok pracy stricte operacyjnej, korzystają z osiągnięć nauki i techniki, takich jak wariografu, kamery termowizyjny, georadary, współpracują też m. in. z profilerami, genetykami, psychologami, konsultują dane fakty z autorytetami różnych dziedzin nauki. 

Ewa Martynkien "Dzielny lew Eryk. Rodzinka się powiększa"

Tytuł: Dzielny lew Eryk. Rodzinka się powiększa 
Autor: Ewa Martynkien na podstawie scenariusza Joanny Rey 
Wydawnictwo: Edipresse 



Pojawienie się nowego członka rodziny to duża zmiana dla każdego domownika, nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić. Mowa szczególnie o dotychczasowym jedynaku – oczku w głowie, zarówno rodziców, jak i dziadków. Nagle znika już status wyjątkowego dziecka, zaś uwaga wszystkich skierowana jest na płaczącego niemowlaka. I mimo iż starsze dziecko zwykle tęskni za towarzyszem zabaw i nierzadko „prosi” rodziców o braciszka lub siostrzyczkę, to kiedy już się to wymarzone rodzeństwo pojawi, ciężko jest zapanować nad emocjami, pojawia się bunt i rozgoryczenie. 

Małgorzata Rogala "Kopia doskonała"

Tytuł: Kopia doskonała 
Autor: Małgorzata Rogala 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


To już niemal osiem lat od chwili, kiedy to z jednego z egipskich muzeów skradziono obraz Vincenta van Gogha pt. „Maki”, znany też jako „Jałowce i maki” czy „Wazon z kwiatami”, wyceniony na 50-55 mln dolarów. Los dzieła jest do dziś nieznany, ale najbardziej interesujący jest fakt, iż to nie pierwsze zniknięcie tego obrazu. Pierwsza kradzież miała miejsce w 1977 roku, zaś rząd egipski nigdy nie ujawnił szczegółów dotyczących zniknięcia dzieła. „Maki” udało się odnaleźć dopiero po dwóch latach w Kuwejcie i powróciły na swoje miejsce. Okazuje się jednak, że nikt nie zrozumiał powagi sytuacji i nie kwapił się, by zabezpieczyć obraz przed kolejną kradzieżą. Jakby w odpowiedzi na tę jawną prowokację i zaproszenie do kradzieży, ponownie zniknął on z muzeum w sierpniu 2010 roku. I tym razem okoliczności tego zdarzenia nie do końca pozostają jasne pewne jest natomiast, że do kradzieży doszło w biały dzień, kiedy muzeum było otwarte dla zwiedzających. 

sobota, 7 lipca 2018

Atrakcje Małopolski: Racławice

Przyznam, że Racławic nie było w planie zwiedzania. Jednak świadomość, że leżą one przysłowiowy rzut kamieniem od Paczółtowic, z których wyjeżdżaliśmy, przenosząc się na dwie ostatnie noce do Bębła sprawiła, że w ostatniej niemal chwili zdecydowaliśmy się podjechać tam busem, na spacer bowiem zabrakło już czasu. 

Racławice od północy bezpośrednio graniczą z Czubrowicami (przy racławickim przysiółku Krupka), a od południa ze wspomnianymi Paczółtowicami (jego wschodnim przysiółkiem Wzdólem). Najstarsze potwierdzone istnienie wsi i parafii Racławice pochodzi z 1325 roku, choć źródła historyczne nic nie mówią na temat pierwotnego kościoła. W pierwszych latach zaborów wieś należała do zaboru austriackiego, w 1810 roku weszła w skład Księstwa Warszawskiego, zaś po jego upadku – przynależała do Kongresówki. Przez ponad 100 lat obok wsi przebiegała granica z zaborem austriackim, zaś w Paczółtowicach znajdował się austro-węgierski punkt graniczny. 

Krystyna Gucewicz „Notes Krystyny Gucewicz czyli Fołtyn w śmietanie”

Autor: Krystyna Gucewicz 
Wydawnictwo: Arkady 



Krystyny Gucewicz przedstawiać nikomu nie trzeba. To poetka, publicystka, pisarka, satyryk, reżyser, krytyk sztuki, teatrolog, wykładowca uniwersytecki, dziennikarka, autorka programów radiowych i telewizyjnych. Kobieta wielu zawodów, obdarzona niebywałym zmysłem obserwacji i ostrym piórem, która prowadziła m.in. dział kulturalny „Expressu Wieczornego” oraz tygodnika „Szpilki”, współtworzyła również wiele programów telewizyjnych, tj. „Wieczór z Alicją”, czy „Na stojaka”. Jej erudycja, ale i otwartość na ludzi, tych ludzi do niej przyciągała, miała ona zresztą niezwykły dar wyszukiwania tych najciekawszych postaci, nie tylko wielkich osób, ale i wielkich osobowości. 

Barbara Rybałtowska "Szkoła pod baobabem"

Tytuł: Szkoła pod baobabem
Autor: Barbara Rybałtowska
Wydawnictwo: Axis Mundi




„Teraz, kiedy wiem, że nie ma już Kodży, trudno mi uwierzyć, że w ogóle byłam kiedyś w Afryce. Jakoś trudno mi pogodzić te dwa życia – to minione tam i trwające tutaj. Zwłaszcza tamto wydaje mi się snem. Pewnie dlatego, że każdy człowiek tak naprawdę żyje dopiero w swoim własnym kraju…” – pod tymi słowami mogłoby podpisać się wiele osób, których wojenna zawierucha rzuciła daleko od własnej ojczyzny, zmusiła do walki o przetrwanie z dala od rodzimego kraju. Wszyscy oni doskonale zapewnie rozumieją uczucia, emocje Kasi Markowskiej, która przez dwa lata przebywała z matką, Zofią, w administrowanym przez Brytyjczyków obozie w Ugandzie. 

czwartek, 5 lipca 2018

Atrakcje Małopolski: Rudawa

Rudawa to maleńka miejscowość leżąca na północny wschód od Krakowa, nad rzeczką Rudawka, niedaleko trasy nr 79 wiodącej do Krzeszowic. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od bagien i moczarów (tzw. rudawy) bądź od rudy żelaznej, która była tu wydobywana w XII wieku. Stąd również nazwa rzek płynących przez miejscowość: Rudawa i Rudawka. 

wtorek, 3 lipca 2018

Atrakcje Małopolski: Dolina Będkowska i "Brandysówka"

Aż trudno uwierzyć, że przysłowiowy rzut kamieniem od Krakowa, są takie miejsca, jak urocza Dolina Będkowska, będąca prawdziwym rajem dla miłośników natury, dobrego jedzenia, włóczęgi z plecakiem i … wspinaczki skałkowej. Dolina jest największą (i śmiało można nazwać ją najpiękniejszą) z dolin Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niezaprzeczalne są zarówno jej walory estetyczno-krajobrazowe (skałki wapienne, rzeka, lasy, łąki, wodospad, jaskinie), przyrodnicze, geologiczne, a także historyczne (m.in. związana z Brandysówką historia polskiego taternictwa). Przebiegają przez nią szlaki turystyki pieszej, rowerowej oraz edukacyjnej. Nie było zatem możliwości, żeby przebywając w Paczółtowicach nie zajrzeć także i tu, choć byliśmy świadomi, że czeka nas co najmniej 25-km wędrówka z psem (w obie strony). Ostatecznie okazało się, że z uwagi na dużą grupę, której spodziewała się właścicielka naszego gospodarstwa musimy zmienić lokum, wybraliśmy zatem okolice Doliny Będkowskiej (o tym w kolejnych wpisach), ale i tak warto było tu wędrować, by zrobić mały rekonesans. 

Britt Collins "Mój przyjaciel kot"

Autor: Britt Collins 
Wydawnictwo: Kobiece 


„Widzę osobę, przypominającą skałę, która w wielu miejscach popękała, ale została na nowo posklejana, choć szczeliny wciąż są widoczne” – te słowa mogą odnosić się do wielu osób doświadczonych przez życie, które pomimo negatywnych wydarzeń, które pomimo rozmaitych traum i bólu, wciąż idą do przodu, choć coraz wolniejszym krokiem. Ludzie różnie reagują na porażki, na rozstania, na śmierć bliskiej osoby, a niekiedy ich ból i cierpienie są tak dojmujące, tak dotkliwe, że jedyne, co są w stanie zrobić, to rzucić wszystko. Tak niekiedy zaczyna się bezdomność, której konsekwencją (albo przyczyną), jest nadużywanie alkoholu czy narkotyków. 

poniedziałek, 2 lipca 2018

Atrakcje Małopolski: Radwanowice i Żary

W Rezerwacie Przyrody Dolina Racławki zakochałam się już podczas majowego pobytu (TU). Dlatego, kiedy z różnych względów nie udał się wypad do Zwierzyńca i eksploracja okolic, bez wahania to właśnie tutaj skierowaliśmy swoje wakacyjne kroki. Celem było zobaczenie jak największej ilości terenów i atrakcji Małopolski, szczególnie Gminy Krzeszowice.