czwartek, 31 maja 2018

Leszek Herman "Biblia diabła"

Tytuł: Biblia diabła 
Autor: Leszek Herman 
Wydawnictwo: MUZA 


„W życiu każdego z nas są tajemnice. Albo ich dochowujemy albo ktoś dochowuje ich przed nami. Posługujemy się nimi albo ktoś posługuje się nimi przeciwko nam. Tajemnice i karaluchy - oto co pozostanie, gdy wszystko się już skończy” – te słowa pisarki Maggie Stiefvater doskonale odnoszą się do wszystkich tajemnic, również tych mających prawdziwie historyczną wartość. W jakie sposób zbudowano piramidy? Czym jest skarb Świątyni Jerozolimskiej w Betlejem? Dlaczego Dolny Śląsk, jest uznawany za krainę skarbów i nierozwiązanych zagadek? To wszystko pytania, na które odpowiedzi wciąż owiane są tajemnicą. Podobnie zresztą, jak i w przypadku tajemnic Pomorza i skarbów, które wciąż są tu ukryte. Takie historie, jak ta o gospodarzu Sikorze, który w 1911 roku odnalazł w Zelewie pod Wejherowem wielki skarb, złożony z monet złotych i srebrnych z XVI wieku czy o znalezisku w Gdańsku, z tego samego roku, na które składało się niemal sześć tysięcy monet srebrnych i sto monet złotych, rozbudzają wyobraźnię i angażują coraz więcej osób – zarówno tych żądnych zysku, jak i tych, którzy chcą przeżyć przygodę. 

Przemysław Borkowski "Niedobry pasterz"

Autor: Przemysław Borkowski 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


„Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – te pochodzące z Biblii słowa wydają się być prawdziwe w każdej sytuacji, niezależnie od sfery życia czy człowieka, którego one dotyczą. Nawet pozbawione religijnego kontekstu nie tracą swojej mocy, bowiem tylko prawda jest solidnym fundamentem, na którym możemy budować dalsze życie. Tylko prawda, nawet bolesna, pozwala podjąć właściwą decyzję, pozwala ruszyć dalej. 

sobota, 26 maja 2018

Z wizyta w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

Na wizytę w Sztolni Królowa Luiza oraz w kopalni Guido miałam ochotę już dawno. Kiedy w ubiegłym roku pracowałam przy organizacji Industriady, w Zabrzu - w Parku 12 C, postanowiłam że w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy odwiedzę przynajmniej jeden z tych obiektów. I udało się. Zakupy za pośrednictwem groupon obniżyły cenę biletu, zatem wreszcie miałam okazję, po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji, odwiedzić sztolnię. 

czwartek, 24 maja 2018

Pepe Piasecki "Tytuł: Spoko Maroko"

Autor: Pepe Piasecki 
Wydawnictwo: Stapis 


Maroko reklamowane jest jako „egzotyka zaledwie czternaście kilometrów od Europy”. Może właśnie dlatego wiele turystów upatruje w podróży tam spełnienia swoich marzeń, śniąc o złotych plażach, oazach i gajach oliwnych (panie zaś – o oleju arganowym, który jest cudownym środkiem „poprawiającym urodę”). Czy rzeczywiście Maroko jest rajem? Czy piaski pustyni są magnesem przyciągającym turystów po raz kolejny? 

wtorek, 22 maja 2018

Będzin pełen historii

Mimo iż Będzin kojarzony jest z wieloletnim zaniedbaniem, a w bardziej optymistycznym wariancie – z zamkiem, to rozgrywające się w mieście wydarzenia (TU) czy modernizacje istniejących obiektów pokazują, że miasto to ma wiele do zaoferowania. Jest doskonałym miejscem na weekendowy wypad, zarówno z partnerem / partnerką, jak i z dziećmi. To przede wszystkim miasto dla wielbicieli historii, między innymi dziejów Żydów w Polsce, ale również dla miłośników piękna i tajemnic. 

poniedziałek, 21 maja 2018

Natasza Socha "Troje na huśtawce"

Tytuł: Troje na huśtawce 
Autor: Natasza Socha 
Wydawnictwo: Edipresse 


„Dlaczego w dzisiejszych czasach odmawia się prawa do szczęścia czterdziestoletnim kobietom? Dlaczego uważa się, że ich czas dobiegł końca, że powinny ustąpić miejsca młodszym, których ciało ciągle jeszcze produkuje kolagen” – te słowa dobitnie pokazują, w jak trudnej sytuacji znajduje się niekiedy kobieta czterdziestoletnia. Mimo iż mówi się, że czterdziestka do dawna trzydziestka, stwierdzenie to podszyte jest pewną obłudą. Kobieta czterdziestoletnia ma już w sobie wiele spokoju, pewną zawodową i finansową stabilizację, wie, czego oczekuje od życia. Jest pewna siebie i zadbana, nie musi zabiegać o poklask otoczenia. Jednocześnie tej wspaniałej kobiecie odmawia się prawa do niektórych zachowań, uznając je za zbyt infantylne, do krótkich spódniczek, traktowanych jako zbyt frywolne, a przede wszystkim, do pełnej szaleństwa miłości. Jeśli na dodatek ta miłość rodzi się pomiędzy czterdziestoletnią, dojrzałą i w pełni świadomą swojej seksualności kobietą, a dużo od niej młodszym mężczyzną, skazana ona zwykle jest na społeczny ostracyzm. Nagle okazuje się, że czterdziestolatce nie wypada się zakochać, a już na pewno nie wypada zakochać się w młodszym mężczyźnie. 

niedziela, 20 maja 2018

Anna Snoekstra "Laleczki"

Tytuł: Laleczki 
Autor: Anna Snoekstra 
Wydawnictwo: HarperCollins 



„Najstarszą i najsilniejszą emocją ludzkości jest strach, a najstarszym i najsilniejszym rodzajem strachu jest strach przed nieznanym” – pisał Howard Phillips Lovecraft amerykański pisarz grozy. Boimy się tego, czego nie rozumiemy, czego nie potrafimy wyjaśnić, zaś wyobraźnia – uzupełniając lukę informacyjną – dodatkowo powiększa ten strach. Co więcej, jest on zaraźliwy, narasta lawinowo, wyzwala też w ludziach najgorsze emocje, w tym agresję. 

sobota, 19 maja 2018

Noc atrakcji muzealnych w Będzinie

Aktywność w Noc Muzeów należy u mnie już do tradycji, niezależnie od tego, jak bardzo jestem zmęczona po pracy czy jak dugo pracować mam dnia następnego. Od kilku lat w moim harmonogramie zwiedzania pojawia się Będzin, który z roku na rok oferuje w ramach tego wydarzenia coraz więcej atrakcji. 

Tegoroczna Noc Muzeów odbywała się w pałacu Mieroszewskich, w będzińskim zamku oraz w podziemiach, a także w Domu Modlitwy Mizrachu. Dodatkowo, Fundacja Brama Cukermana, zapraszała do dawnego domu modlitwy w tzw. Bramie Cukermana w Będzinie aby posłuchać historii o rodzinie Rywki i Nuchima Cukiermanów; ich udziale w życiu przedwojennego Będzina, a także o katastrofie, jakiej rodzina ta doświadczyła podczas Shoah. Działo się również w Cafe Jerozolima (w domu rodziny Lemel) oraz przynależącym do kawiarni muzeum. 

Mia Sheridan "Bez pożegnania"

Tytuł: Bez pożegnania 
Autor: Mia Sheridan 
Wydawnictwo: Edipresse 


„Ludzie są równi, tyl­ko nierówność ich dzieli” – pisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer podejrzewając zapewne, że pomimo upływu lat niczego w kwestii tolerancji nie osiągniemy. Nawet jeśli akceptujemy odmienność, to większość z nas robi to wyłącznie wówczas, kiedy bezpośrednio ona nas nie dotyczy, kiedy nie jesteśmy zaangażowani w sprawę. Mimo iż czasy niewolnictwa już dawno minęły, wciąż uznajemy pewne nacje za gorsze, kojarząc je wyłącznie z wyrobnictwem, nie bacząc na to, co przedstawiciele innych narodowości sobą reprezentują i jacy naprawdę są. 

czwartek, 17 maja 2018

Idealne prezenty na Dzień Matki

Choć każda okazja jest dobra do świętowania, zaś każdy dzień do tego, by podkreślić wyjątkowość drugiej osoby, to warto dodatkowo uhonorować tę, bez której nasze istnienie byłoby niemożliwe – MATKĘ. Wdzięczność i miłość dla niej powinniśmy wyrażać każdego dnia, ale to 26 maja jest tym, kiedy Dzień Matki obchodzony jest w naszym kraju. Ciepłe słowo i uścisk warto wesprzeć jeszcze drobnym podarunkiem, który może osłodzić życie, bądź też uczynić go bardziej twórczym, kreatywnym, pełnym. Prezenty dla mamy uzależnione są od jej charakteru i zainteresowań, na przykład dla wielbicielek kreowania domowego ogniska czy miłośniczek wypieków mogą być to na przykład rzeczy niezwykle przydatne w kuchni czy jadalni, doskonale korespondujące z wrażliwą duszą matki.

Erica Spindler "Tamta dziewczyna"

Tytuł: Tamta dziewczyna
Autor: Erica Spindler
Wydawnictwo: Edipresse


„Odcięła się od całej przeszłości, od wszystkich z wyjątkiem dziewczyny, którą wtedy była. Przez lata nosiła ją w sobie niczym niewidzialną ciężką kotwicę. Dziewczyna, którą była. I nadal jest.” – te słowa, choć bolesne, niestety są prawdziwe o czym przekonuje się każdy, kto próbował zostawić za sobą przeszłość, odciąć się od niej. Niezależnie, jak bardzo zmienimy swoje życie, przeszłość prędzej czy później upomni się o nas, niszcząc obraz nas samych, który stworzyliśmy. A wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak tylko pogodzić się z tym, że od przeszłości nie da się uciec. Można jednak zaakceptować ją i na bazie tej akceptacji budować nowe, świadome życie.

wtorek, 15 maja 2018

Adam Bielecki, Dominik Szczepański "Spod zamarzniętych powiek"


Autor: Adam Bielecki, Dominik Szczepański 
Wydawnictwo: Agora 


Bardzo często jest tak, że to rodzice mają duży wpływ na nasz wybór życiowej drogi, zwykle jednak pojawia się presja, by iść w ich ślady. I tak syn lekarza zostaje lekarzem, prawnika – prawnikiem, już od najmłodszych lat nasiąkając zarówno specjalistyczną terminologią, jak i obracając się w określonym środowisku. A kim zostaje syn górnika? Chciałoby się powiedzieć, że oczywiście górnikiem, tym razem jednak intuicja może nas zawieść. „Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem” – te słowa padły z ust ojca młodego Adama Bieleckiego, zaś jego życie jest najlepszym przykładem tego, co znaczy być posłusznym rodzicom. Mały Adaś postanowił zatem być himalaistą, a wszystko, co od tej pory robił, przybliżało go do tego celu. 

poniedziałek, 14 maja 2018

Magdalena Jasny "FarMagia"

Tytuł: FarMagia 
Autor: Magdalena Jasny 
Wydawnictwo: ZYSK i S-ka 




Nie wierzysz, że magia istnieje? Nie wierzysz, że jest kraina, w której koło siebie żyć może Pegaz, gryf i elfy? Może dlatego, że jesteś zbyt poważny, zbyt dorosły, by w twoim życiu było jeszcze miejsce na magię. Niezależnie jednak od tego, czy kiedykolwiek będzie ci dane odwiedzić to magiczne miejsce czy też tylko o nim usłyszysz, nie tylko warto w nie uwierzyć, ale i warto je chronić. Bo ono istnieje tak długo, jak dziewczynki rasy ludzkiej będą wyrażały swą wolę, by występować w charakterze Opiekunek… 

Nina Majewska-Brown "Anka i diabeł stróż"

Tytuł: Anka i diabeł stróż
Autor: Nina Majewska-Brown
Wydawnictwo: Eddipresse


„(…) Niektóre wyobrażenia o miłości, szczęściu i nowym życiu lepiej pozostawić tylko w sferze marzeń, a żyć chwilą obecną i cieszyć się z tego m co się ma” – o prawdziwości tych słów przekonujemy się niestety zwykle wówczas, kiedy jest już za późno. W poszukiwaniu czegoś lepszego, w przekonaniu, że „za płotem trawa jest bardziej zielona”, lekceważymy to, co mamy, co udało nam się osiągnąć, bezustannie goniąc na czymś niedoścignionym. Rezultat jest taki, że nawet jeśli osiągniemy upragniony cel, to wcale nie jest on taki wspaniały, a my w pogoni za nim wyrzekliśmy się wszystkiego. Co więcej, niekiedy tracimy to bezpowrotnie…

niedziela, 13 maja 2018

Kasia Bulicz-Kasprzak "Sprzeczne sygnały"


Tytuł: Sprzeczne sygnały 
Autor: Kasia Bulicz-Kasprzak 
Wydawnictwo: Edipresse 


„Więzy krwi nie gwarantują miłości bliźniego” – o prawdziwości tych słów Stiega Larssona może zaświadczyć każdy, kto choć raz doświadczył krzywdy z ręki rodziny, kto zawiódł się na bliskiej osobie. I niezależnie od tego, czy dotyczy to rodziców, rodzeństwa czy dzieci, boli tak samo mocno. Co więcej pielęgnacja takiego poczucia krzywdy może nam niekiedy zająć całe życie. I mimo tego, że nie poprawia to sytuacji, mimo iż zatruwamy się jadem na własne życzenie, trudno nam przebaczyć. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie od rodziny w pierwszej kolejności oczekujemy lojalności i oddania, zatem tak bardzo boli ich brak. 

sobota, 12 maja 2018

Esteve Pujol, Pons Rafael Bisquerra Alzina "Wielka księga emocji "

Autorzy: Esteve Pujol, Pons Rafael Bisquerra Alzina 
Wydawnictwo: Jedność 



Czym są emocje? Czy to dobrze, że je odczuwamy? Jak się nimi dzielić, w jaki sposób o nich mówić? Życie pokazuje, że nawet dorośli mają wielki problem z nazwaniem swoich emocji, dlatego warto się tego nauczyć jeszcze będąc dzieckiem. 

piątek, 11 maja 2018

Roma J.Fiszer " Siedlisko gorących serc"

Tytuł: Siedlisko gorących serc 
Autor: Roma J.Fiszer 
Wydawnictwo: Edipresse 


Życie wciąż pokazuje, że każda pora jest dobra, by zacząć wszystko od nowa, że można zmienić swoje życie niezależnie od tego, jaka data urodzenia widnieje w naszym dowodzie. Co więcej, każda pora jest dobra, by spotkać kogoś, kto zagości u naszego boku na dłużej (może nawet na stałe), by się zakochać, a nawet, by sprowadzić na ten świat nowego człowieka. Łatwiej jest jednak wprowadzać takie zmiany, kiedy wokół siebie mamy wspaniałych ludzi, kiedy mamy bliskich, na których zawsze możemy liczyć. 

czwartek, 10 maja 2018

Audrey Carlan "Umysł"


Tytuł: Umysł
Autor: Audrey Carlan
Wydawnictwo: Edipresse


Jak daleko można posunąć się w imię miłości? I czy można nazwać miłością pragnienie posiadania kogoś na własność, niezależnie od ceny? Czy można nazwać miłością pragnienie skrzywdzenia wszystkich, by tylko zdobyć główną nagrodę – upragnioną kobietę? 

To tylko kilka z pytań pojawiających się podczas lektury książki „Umysł”, autorstwa Audrey Carlan. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Edipresse powieść nasycona erotyzmem, to drugi już tom wciągającej „Trylogii namiętności”, która nie tylko rozpala nasze ciała, ale i angażuje serca. Autorka, nadając swoim powieściom pozornie lekką formę, pisze o sprawach ważkich, lecz stosunkowo rzadko poruszanych. Stalking, mimo iż po wielu latach doczekał się ubrania go w normy prawne i obwarowania kodeksami, wciąż jest kwestią problematyczną dla organów ścigania, bardzo często bowiem policja podejmuje działania dopiero wówczas, kiedy oprawca dopadnie już swoją ofiarę. Połączenie historii pięknej miłości, podszytej sporą dawką seksualności z tematem stalkingu tworzy całkiem niezłą mieszankę wybuchową, którą warto polecić zarówno czytelnikom ceniącym sobie romanse, powieści erotyczne, jak i obyczajowe.

środa, 9 maja 2018

Gmina Krzeszowice prawdziwą kopalnią doznań!

Zakochałam się! Zanim zaczniecie rzucać we mnie pomidorami, a P. w szale zrzuci mnie z balkonu, od razu tłumaczę – zakochałam się w Małopolsce, którą w czasie tegorocznej Majówki postanowiłam eksplorować. Ostatni pobyt w Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej i w okolicznych lasach (relacja TU) sprawił, że obudziła się we mnie ochota, by dogłębnie poznać ten teren, przemierzać szlaki i przedzierać się przez zarośla. No, może nie dosłownie, bowiem tym razem było więcej jazdy samochodem niż chodzenia, ale i tak było warto! 

Wojciech Lewandowski "Gen przygody "

Tytuł: Gen przygody
Autor: Wojciech Lewandowski
Wydawnictwo: STAPIS



Czym jest przygoda? Dla jednych będzie to odkrycie nowego smaku lodów, dla innych samotna wyprawa na lodowiec. Jedni, w kategoriach przygody traktują wyjazd pod namiot do pobliskiego lasu, inni zaś porzucenie pracy i wyruszenie w podróż dookoła świata. Mimo iż każdy rozumie przygodę inaczej, to jednak niezmiennie wiąże się ona z rozkosznym dreszczykiem, z niecierpliwością jej przeżywania, z trwałym zapisem w pamięci i – nierzadko – ze wspaniałymi zdjęciami tę przygodę dokumentującymi. 

Ewa Brzozowska "Kierunek: Freelancer"

Autor: Ewa Brzozowska 
Wydawnictwo: Samo Sedno 


Pracujesz na etacie i od lat marzysz, aby z tym skończyć? Nienawidzisz tego co robisz, ale wciąż brakuje ci odwagi, aby zmienić coś w swoim życiu? Nieustannie myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej, ale nie masz na nią pomysłu, wciąż też masz obiekcje, czy sobie poradzisz? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to jest to sygnał, by zastanowić się nad zostaniem freelancerem. 

wtorek, 8 maja 2018

Remigiusz Mróz "Testament"

Tytuł: Testament 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


„I dziś możemy powiedzieć, że owszem, nie możemy żyć w przeszłości, ale żyje ona w wielu z nas. Między innymi w ludziach, którzy są odpowiedzialni za to, co spotkało mojego klienta. Nie pozwólmy, by oni pisali jego przyszłość” – te słowa doskonale oddają naturę Polaka, gotowego bezustannie nurzać się w przeszłości, rozpamiętywać, rozdrapywać. Współczesność mnoży przykłady takiego podejścia, burzymy pomniki tych, których historia niegdyś uznawała za bohaterów Narodu, rozdrapujemy rany wojenne, jakby nie pamiętając, że i wśród nas byli oprawcy, buntujemy się przeciwko roszczeniowym właścicielom ziemskim nie zaważając na to, że upominają się wyłącznie o to, co niegdyś zabrało im Państwo. I niezależnie od tego, jakie mamy zdanie na ten temat, to pewne jest, że przeszłości nie unikniemy. Co więcej, wielu jest w stanie za nią zabić? 

niedziela, 6 maja 2018

Malwina Bakalarz "Jak zmieniłam życie w rok? "

Tytuł: Jak zmieniłam życie w rok? 
Autor: Malwina Bakalarz 
Wydawnictwo: Edipresse 



Twoja waga po ciąży nie chce wrócić do normy? Albo – gorszy wariant – nigdy nie byłaś w ciąży, a właśnie tak wyglądasz? Twoja skóra jest pokryta wypryskami, męczy cię opryszczka, zaś włosy wypadają garściami? Jesteś pozbawiona energii i najchętniej nie wstawałabyś z łóżka? Masz dość codziennej gonitwy i najchętniej rzuciłabyś wszystko od razu? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, potrzebujesz zmiany, po drugie zaś, powinnaś sięgnąć po książkę Malwiny Bakalarz, znanej z bloga Bakusiowo.pl, która zmianę tę może zainicjować. 

Karolina i Hans Lijklema: seria "Co się stało?"


Autorzy: Karolina i Hans Lijklema
Wydawnictwo: Widnokrąg


Myślenie przyczynowo-skutkowe to umiejętność wskazania następstw określonych sytuacji, identyfikowania przyczyn pewnych stanów rzeczy czy porządkowania zdarzeń. Sprawnie funkcjonujące myślenie przyczynowo-skutkowe ma wpływ na zdolność przewidywania skutków swoich działań, ich konsekwencji, a także na umiejętność planowania. Daje tym samym możliwość modyfikowania przez dziecko własnych zachowań w zależności od efektów, jakie dziecko chce osiągnąć, ewentualnej korekty dotychczasowego sposobu działania. 

Michael Booth "Istota ryżu"

Autor: Michael Booth 
Wydawnictwo: PWN 



Japonia kojarzy ci się z ryżem i wodorostami, zaś w bardziej wyrafinowanej formie – z sushi? Nic bardziej mylnego, bowiem prawdziwa, tradycyjna kuchnia japońska kryje w sobie ogromne pokłady interesujących smaków i zapachów. I choć nie zawsze są one akceptowalne przez nasze kubki smakowe, to z pewnością warto się nimi zainteresować. Nawet, jeśli nie zostaniemy fanami tradycyjnych potraw, to z pewnością długo będziemy opowiadać o doznaniach, jakie wywołują fermentowane wnętrzności kalmarów. 

sobota, 5 maja 2018

Lisa Lutz "Pasażerka"

Tytuł: Pasażerka 
Autor: Lisa Lutz 
Wydawnictwo:AKURAT 



„Na wypadek, gdybyście się zastanawiali, to nie, nie zrobiłam tego. Nie miałam nic wspólnego ze śmiercią Franka. Niestety, nie mam alibi, więc musicie uwierzyć mi na słowo. Kiedy on opuszczał ten padół, ja akurat brałam prysznic” – czy można wierzyć kobiecie, która twierdzi, że nagle odkryła zwłoki swojego męża i że nie ma z tym nic wspólnego? Biorąc pod uwagę jej mało klarowną przeszłość, a także fakt, że męża nie kochała, jej tłumaczenia wydają się być co najmniej dziwne. Być może jednak, gdyby nie jej natychmiastowa ucieczka z miejsca rzekomego wypadku, porzucenie domu i wszystkiego, czego przy boku Franka się dorobiła, jej wiarygodność by wzrosła. Tymczasem ona znika, nie fatygując się nawet, by powiadomić policję. 

piątek, 4 maja 2018

CD Reiss "Małżeńska gra"

Tytuł: Małżeńska gra 
Autor: CD Reiss 
Wydawnictwo: Kobiece 


„Dziwkom trzeba płacić za seks, a Ty niczym się od nich nie różnisz, gdy wykorzystujesz go do manipulacji” – te słowa Gail Parent przychodzą na myśl, kiedy słyszymy o rozmaitych układach i wykorzystaniu seksu jako karty przetargowej. Z drugiej jednak strony, ponoć każdy z nas ma swoją cenę, więc jeśli już się sprzedajemy, to może warto zrobić to w taki sposób, by przynajmniej poczuć się sowicie za to wynagrodzonym? 

Zarówno z manipulacją, jak i hojnością w zamian za seks mamy do czynienia w powieści „Małżeńska gra”, autorstwa CD Reiss. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Kobiecego pikantna książka, to prawdziwa gratka dla fanów BDSM i ostrego seksu, nie wkraczającego w rewiry związane z wiązaniem i dominacją. To również prawdziwy elementarz dla tych, którzy chcą się nieco nauczyć, którzy poszukują w zespoleniu ciał czegoś więcej niż zwykłego orgazmu i to w inny sposób, niż tylko w pozycji klasycznej. A dzięki CD Reiss będzie naprawdę gorąco, warto zatem zarezerwować sobie kilka godzin w samotności (ewentualnie w obecności partnera lub zabawek erotycznych), bowiem pewne jest, że lektura przyniesie fale pożądania i niespełnienia. Od razu warto zatem zapełnić tę pustkę… 

czwartek, 3 maja 2018

Z wizytą w klasztorze Czernej i w Dolinie Racławki

Rezerwat przyrody Dolina Racławki to krajobrazowy rezerwat przyrody, znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie w Dolinie Racławki, nad rzeką Racławka. Chociaż to nie on, a Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej był celem naszej wyprawy, to wędrówka doliną była cudownym przeżyciem. Była też oczywistym wyborem szczególnie, że nocowaliśmy we wsi Paczółtowice, znanej głównie z drewnianego kościółka znajdującego się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego – z kościoła parafialnego pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Choć do samego kościoła nie udało nam się wejść, był bowiem zamknięty zarówno wówczas, kiedy wieczorem przyjechaliśmy, jak i następnego dnia, kiedy wyjeżdżaliśmy, to zapewne jeszcze nie raz nadarzy się okazja, by tam zawitać. Szczególnie, że trudno być obojętnym wobec uroków okolicy.

Geneva Lee "Royals. Kochanka księcia"

Tytuł: Royals. Kochanka księcia 
Autor: Geneva Lee 
Wydawnictwo: Kobiece 


Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby bajek. Opowieściami o księżniczkach czekających na swojego księcia, o przystojnych rycerzach zmagających się z potworami, by zdobyć ukochaną kobietę, karmione są szczególnie dziewczynki, które wchodzą w dorosłe życie z wiarą, że spotkanie na swojej drodze królewicza rozwiąże wszystkie problemy. Nie bez przyczyny wszystkie te opowieści kończą się na pierwszym pocałunku bądź też na oświadczynach czy ślubie. Później bowiem wkracza rzeczywistość, a ona zdecydowanie nie przedstawia się w różowych barwach. 

środa, 2 maja 2018

Katarzyna Misiołek "Ktoś ci się przygląda"


Autor: Katarzyna Misiołek 
Wydawnictwo: MUZA 


Mówi się, że strach ma wielkie oczy, czasami jednak lepiej jest zachować ostrożność. Zaniedbania na płaszczyźnie bezpieczeństwa, nawet chwilowe zlekceważenie zasad, nonszalancja, może mieć poważne konsekwencje. Często nosimy w sobie fałszywe przekonanie, że nic nam się nie stanie, niepotrzebnie ryzykujemy, niejednokrotnie prowokując nawet napastnika. I choć życie nie polega na tym, żeby nieustannie oglądać się za siebie, żeby w każdym widzieć wroga, to jednak należy zachować zdrowy rozsądek i dystans, stosując również zasadę ograniczonego zaufania, przede wszystkim wobec nieznajomych. 

Laurelin Paige "Twardziel"

Tytuł: Twardziel 
Autor: Laurelin Paige 
Wydawnictwo: Kobiece 



O prawdziwości stwierdzenia, że pozory mylą, mogła przekonać się już niejedna osoba, która dała się nabrać na czułe słówka czy piękny wygląd. Tymczasem prawda o człowieku może być zupełnie inna, niż sugerowałyby zewnętrzne atrybuty, zaś błąd poznawczy może dotyczyć zarówno charakteru, jak i wykonywanego zawodu czy statusu materialnego. 

Jeśli chodzi o te dwa ostatnie aspekty, to Heather Wainwright nie można błędnie ocenić. Wszyscy bowiem wiedzą, że jest światowej sławy aktorką o boskim ciele, a luksusowe życie, jakie prowadzi, nie pozostawia wątpliwości, co do imponującego stanu jej konta. Jeśli jednak chodzi o jej osobowość, styl bycia, to wielu zapewne wypowiedziałoby się negatywnie. W środowisku filmowym zyskała sobie opinię „trudnej” gwiazdy i „rozkapryszonej primadonny”. Jednak prawie nikt nie wie, jaka Heather tak naprawdę jest, jedynie jej asystentka, a także przyjaciółka Lexie poznała głęboko skrywane tajemnice aktorki, jedynie ona wie, co kryje się za niezwykłą determinacją i pracoholizmem pracodawczyni. 

wtorek, 1 maja 2018

Co zobaczyć w Poznaniu?

Pobyt w Poznaniu na Blog Conference Poznań po raz kolejny postanowiłam wykorzystać do tego, by zanurzyć się w miasto, w którym doskonale się czuje i które coraz bardziej kocham (relacja z poprzedniej wizyty TU). Choć i tym razem nie miałam zbyt wiele czasu na zwiedzanie (dlatego postanowiłam wrócić do Poznania jeszcze w tym roku), to z przyjemnością spacerowałam jego uliczkami, chłonęłam wyjątkową atmosferę panującą na rynku, który wieczorem rozbrzmiewa muzyką.
Rozczarowująca okazała się wizyta w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Poznańskiego, ale zawód zrekompensowało Centrum Kultury Zamek. 

Ałbena Grabowska "Kości proroka"

Autor: Ałbena Grabowska 
Wydawnictwo: Marginesy 


„Nie możesz zmienić przeszłości, ale przeszłość zaw­sze pow­ra­ca, żeby zmienić Ciebie. Zarówno twoją te­raźniej­szość jak i przyszłość” – te słowa Jonathana Carrolla doskonale oddają prawdę o życiu i są dowodem, że przed przeszłością nie można uciec. To z niej bowiem biorą się nasze tradycje, to w niej kształtowały się nasze korzenie, to dzięki wydarzeniom z przeszłości jesteśmy zmuszeni niekiedy płacić za błędy…