piątek, 30 marca 2018

Justyna Styszyńska „Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy”

Autor: Justyna Styszyńska 
Wykonanie: Widnokrąg 



Wszyscy miłośnicy górskich wędrówek, pozostający pod wrażeniem ich majestatu, doskonale wiedzą, że góry to nie tylko sposób ukształtowania terenu. To również całe bogactwo roślinności, a także zwierząt, które wśród tych grzbietów czy masywów górskich występują. O tym, jak wiele jest tych zwierząt, jak wielka jest ich różnorodność, mali podróżnicy mogą przekonać się, dzięki lekturze książki „Góry i ich zwykli-niezwykli mieszkańcy”

Marcin Kozioł "Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach"

Tytuł: Wombat Maksymilian i rodzina w tarapatach 
Autor: Marcin Kozioł 
Wydawnictwo: Edipresse 


Coraz częściej wyruszając w nowe miejsce sięgamy po aplikację w telefonie, ewentualnie przed wyruszeniem w drogę posiłkujemy się trasa opracowaną na podstawie przewodników czy blogów. A czy możliwe jest połączenie tych wszystkich sposobów na poruszanie się? Tak, a na dodatek możemy skorzystać z usług najlepszego przewodnika na świecie, który na dodatek jest … wombatem. Tak, ten sympatyczny torbacz, zamiast rezydować w Australii, w wyniku splotu różnych wydarzeń trudni się teraz oprowadzaniem swoich fanów po różnych zakątkach świata. O tym, że ma rzesze wielbicieli świadczy popularność cyklu książek z Maksymilianem w rolach głównych, która umożliwia mu wyruszanie wciąż w nowe rejony i przeżywanie nowych przygód. 

Arkadiusz „Arkadio” Zbozień "Zacznij żyć z pasją"

Autor: Arkadiusz „Arkadio” Zbozień 
Wydawnictwo: Znak 


„Nigdy nie wiemy, gdzie staniemy się świadkami walki o lepsze jutro (…). Codzienność jest trudna, ale życie jest piękne. Może dzisiaj ktoś dzięki Tobie zmieni swoje myślenie (…). Po prostu żyj. Bądź sobą. Żyj z Bogiem. Bądź z siebie zadowolony. Wtedy zaniesiesz światło innym ludziom” – te piękne słowa, pełne prawdy, ale i mocy przemieniania, spodziewalibyśmy się usłyszeć w kościele bądź też w rozmowie z przedstawicielem duchowieństwa. Nikt zapewne nie uwierzyłby, że mogłyby być one wypowiedziane przez rapera, który w przeszłości niejedno miał na sumieniu. Wagarowanie, kłamstwa, oszustwa na większą skalę, kradzieże, handel narkotykami, to tylko część grzechów, które popełnił piosenkarz, znany wszystkim fanom, jako Arkadio. Co zatem takiego się stało, że jego serce i dusza tak się odmieniły? Jak podwórkowy rozrabiak i nastolatek o nieciekawej historii dorastania, stał się szanowanym artystą, pisarzem, mówcą, mężem i ojcem, człowiekiem żyjącym w zgodzie z Chrystusem? 

czwartek, 29 marca 2018

Grzegorz Radłowski "Skuteczny trening sprzedaży"

Autor: Grzegorz Radłowski 
Wydawnictwo: Poltext 


Liczne doświadczenia, zarówno dużych firm, jak i pojedynczych sprzedawców dowodzą, że sprzedaż jest sztuką. W czasach, kiedy nieograniczona ilość towaru jest powszechnie dostępna, kiedy poszczególne produkty czy usługi nie odbiegają od siebie pod względem jakości, jedyne co pomaga różnicować pomiędzy sobą oferty poszczególnych firm, to właśnie sprzedaż. Jak zatem zwiększyć swoją efektywność w tym zakresie? Czy umiejętność sprzedaży jest darem czy też bez problemu można się tej sztuki nauczyć? W jaki sposób pracują najlepsi sprzedawcy i czy poznanie prezentowanego przez nich stylu zagwarantuje nam podobną efektywność? 

środa, 28 marca 2018

Michael Schulte-Markwort „Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem”

Tytuł: Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem
Autor: Michael Schulte-Markwort
Wydawnictwo: Dobra Literatura


Frustracja, gniew, poczucie bezsilności, rosnące zmęczenie przechodzące w wyczerpanie. To objawy, które mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Są na nie najczęściej narażeni perfekcjoniści oraz osoby, które silnie utożsamiają się ze swoją pracą. Po raz pierwszy zdiagnozowano je w latach 70. XX wieku, obserwując je w grupach zawodowych związanych z niesieniem pomocy innym ludziom, między innymi u pracowników służby zdrowia czy nauczycieli, zaś patrząc globalnie – u osób pracujących w zawodach związanych z intensywnymi kontaktami międzyludzkimi. Skąd zatem podobne objawy u dzieci i nastoletnich pacjentów gabinetów psychologów i psychiatrów? 

wtorek, 27 marca 2018

Anna Sakowicz "Na dnie duszy"

Tytuł: Na dnie duszy 
Autor: Anna Sakowicz 
Wydawnictwo: Edipresse 



„Są zamki, które można otworzyć na wiele sposobów. Wytrychem czy nawet zwykłą spinką do włosów, ale bywają też takie, do których pasuje wyłącznie jeden klucz. Istnieją też takie serca, do których trafić może tylko jeden człowiek. Jeśli się go straci, pozostaje już tylko samotność." – ten cytat z jednej z książek polskiej pisarki, Krystyny Mirek przychodzi na myśl, kiedy słyszymy o nieczułych rodzicach, niewdzięcznych dzieciach, walczącym ze sobą rodzeństwie. Zawsze jest bowiem nadzieja, że istnieje przynajmniej jedna osoba, która potrafi zmiękczyć zatwardziałe, pozornie tylko niezdolne do miłości serca. Zawsze też, za zamkniętym na uczucie, mało wrażliwym człowiekiem, stoi rodzinna tajemnica czy traumatyczne przeżycie, zaś oschłość czy nawet bezwzględność są próbą poradzenia sobie ze wspomnieniami, są sposobem na przetrwanie. 

niedziela, 25 marca 2018

Marta Guzowska „Ślepy archeolog” - ZAKOŃCZONY


Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok jako osiemnastolatek podczas trzęsienia ziemi. Ma jednak doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił pamięć niemal absolutną – pamięta dokładnie każdy kamień, a na podstawie zapachu powietrza i kąta padania promieni słonecznych na twarz jest w stanie podać dokładną lokalizację. 
I uważa, że ma rzeczywistość pod kontrolą. 
Aż na terenie wykopalisk ktoś znajduje ciała polskich turystów. Chwilę później ginie pies asystentki, a Tom zaczyna dostawać esemesy z zagadkami – jeśli ich nie odgadnie, asystentka także zginie. Mara podejmuje niebezpieczną grę. Wie, że przeciwnik nie cofnie się przed niczym. 
Gdy rzeczywistość zaczyna płatać figle, Tom gubi się w domysłach. Ktoś chce go wrobić w kradzieże? Postradał rozum i wszystko mu się wydaje? A może to część misternego planu, w którym stawką jest jego życie? 

/opis wydawnictwa/ 



Zadanie: Napisz, jaką najdziwniejszą rzecz udało Ci się znaleźć?

Wyniki: Na konkurs wpłynęło wiele odpowiedzi, niestety nagroda to tylko 1 egzemplarz książki.Dlatego, choć wszyscy na nią zasługują (o opowieści o sztucznej szczęce Agnieszki Ś.), to powieść wędruje do Bożeny G. z Wrocławia za historię o pamiętnikach znalezionych na strychu.Gratuluję!

Iwona Anna Dylewicz "Teatr snów"

Tytuł: Teatr snów
Autor: Iwona Anna Dylewicz
Wydawnictwo:Dygresje


„W Mieście Bez Wyjścia (…) nikt nie okazuje sobie życzliwości. Wszyscy są wrogami wszystkich. Nawet śmierć nie uwalnia cię od tych przeklętych murów. Dusze pozostają, błądząc i zawodząc, okupują opustoszałe budynki. Właściwie tylko samobójstwo pozwala się stąd wydostać, ale do tego potrzeba odwagi” – co to za miasto, wobec którego jego mieszkańcy mają takie odczucia? Gdzie leży to wiezienie, którym uczynił to miejsce niejaki Cairo – kapłan nienawiści? To on zaczął prześladować ludzi, sączyć do ich serca jad, to jego celem było uczynienie przedstawicieli społeczeństwa nosicielami wrogości i zła. Czy to miasto istnieje naprawdę czy też jest umiejscowione na granicy koszmaru? Tak naprawdę każdy z nas może spojrzeć na swoje miasto, swoje otoczenie, a odpowiedź staje się jasna. To właśnie cecha realizmu magicznego – wszystko jest tak rzeczywiste, tak znajome, a jednocześnie doprawione szczyptą magii, czarów. 

Marta Matyszczak "Strzały nad jeziorem"

Tytuł: Strzały nad jeziorem 
Autor: Marta Matyszczak 
Wydawnictwo: Dolnośląskie 



„Tęsknimy za uczuciem całkowicie nieświadomym naszych wad. Niebiosa dały nam je w bezwarunkowym psim przywiązaniu”- pisał George Eliot, można jednak pokusić się o pytanie, czy psy kochają nas dlatego, że nie są świadome naszych wad, czy też pomimo ich istnienia. Kto jak kto, ale Gucio, kaleki pies detektywa Szymona Solańskiego, rasy kundel (choć wcale nie bury) doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń swojego pana, zarówno tych umysłowych, jak i fizycznych. Wie, że choć pan nigdy nie zachowywał się całkowicie normalnie, to pieniądze odziedziczone w spadku, wcale mu w tym nie pomogły. Wręcz przeciwnie, wpadł bowiem w zakupowe szaleństwo, którego kwintesencją był zakup audi TT, w którym Gucio wstydzi się nawet pokazać. 

sobota, 24 marca 2018

Michael Robotham "Raj nie istnieje"

Tytuł: Raj nie istnieje 
Autor: Michael Robotham 
Wydawnictwo: HarperCollins 



Miłość matki do dziecka jest miłością największą i najpiękniejszą, bowiem całkowicie bezwarunkową. Nie jest ważne to, jak dziecko wygląda, nie są ważne jego cechy charakteru i sposób zachowania. Nawet, jeśli matka czegoś nie akceptuje, to nie zmienia to w żadnym wypadku siły jej miłości. Dlatego też nie sposób sobie nawet wyobrazić, jak wielkie cierpienie wiąże się ze stratą ukochanego dziecka. Nikt, kto tego nie doświadczył, nie jest w stanie w pełni zrozumieć ogromu tragedii i obezwładniającej pustki, która powstaje w sercu. W takich chwilach podejmuje się irracjonalne decyzje, można też – świadomie lub nieświadomie – zacząć krzywdzić innych. To, czy wówczas taka kobieta zasługuje na współczucie czy potępienie jest kwestią dyskusyjną, pewne jest jednak, że kieruje się źle pojętą miłością i wszechogarniającym pragnieniem ponownego posiadania. 

środa, 21 marca 2018

Agnieszka Szygenda "Odnaleziony po latach"

Tytuł: Odnaleziony po latach
Autor: Agnieszka Szygenda
Wydawnictwo: Edipresse



„Pozostaje jedna najważniejsza zasada: jeśli przechodzisz przez piekło, nie daj się zatrzymać, idź dalej. To w końcu tylko droga, nawet jeśli pierwsza i równocześnie ostatnia” – te słowa powinny stać się mottem wszystkich, niezależnie od tego, z jak trudnymi i problematycznymi wyzwaniami przyszło im się zmierzyć. Zatrzymanie się, oznacza tak naprawdę cofanie, bowiem wówczas to inni ludzie decydują za nas, my zaś tracimy realny wpływ na przebieg sytuacji, dajemy się znosić prądom, oddalając się nie tylko od celu, ale tracąc też szanse na powrót do względnej równowagi. Jednak łatwo jest mówić o determinacji, o odwadze czy wyzwaniach wówczas, kiedy nie jesteśmy zagrożeni, kiedy zmiana jest tylko hipotetyczna. Gorzej, jeśli nagle grunt usuwa się nam spod nóg i tracimy wszystko, na czym kiedykolwiek nam zależało. 

poniedziałek, 19 marca 2018

Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa "

Tytuł: Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa 
Autor: Joanna Jax 
Wydawnictwo: Videograf 



„Nienawiść jest jak pożądanie, wyklucza intelekt, zamienia człowieka w czysty instynkt” - Mario Pedro Vargas Llosa pisząc te słowa, doskonale oddał naturę tego niezwykle silnego uczucia, które jest początkiem zemsty, agresji, powodem bólu i cierpienia. Niestety bywają takie okresy w dziejach ludzkości, ale i w życiu każdego z nas, że ta nienawiść jest odczuwana bardzo silne. Potrafi zaślepić, sprawia, że podejmowane są irracjonalne działania, zaś jej ofiarą padają zarówno jednostki, jak i tłumy. 

Pernille Ripp "Uczyć (się) z pasją”

Autor: Pernille Ripp 
Wydawnictwo: Dobra Literatura 


Czy jako nauczyciel dostrzegasz, że uczniowie są coraz mniej zainteresowani nauką? Czy w trakcie lekcji trudno jest ci uspokoić uczestników zajęć? Jesteś przekonany, że w obecnych czasach dzieci nienawidzą szkoły i przychodzą do niej z niechęcią, że coraz trudniej jest je zmotywować do pracy, a nawet do poświęcenia choć kilku chwil uwagi nauczycielowi? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś tak, to twoim problemem wcale nie muszą być uczniowie, tylko … twoje podejście do pracy, dzieci i samego procesu nauczania. Być może w trakcie studiów usłyszałeś, że musisz mieć w klasie władzę, że masz zawsze rację, że musisz trzymać dyscyplinę, zaś uczniowie mają siedzieć cicho i pilnie notować twoje słowa. Że efektywność nauki można obiektywnie zmierzyć, stosując obowiązujący system ocen, zaś klasa jest królestwem, w którym niepodzielnie masz panować. Jeśli choć jedno z tych stwierdzeń wydaje ci się znajome, jeśli właśnie w ten sposób prowadzisz lekcję i tak się zachowujesz, to może pora na zmianę. 

niedziela, 18 marca 2018

Whitney G. "Domniemanie niewinności. Niewinna"

Autor: Whitney G. 
Wydawnictwo: Kobiece 



„Człowiek jest tedy jeno maską, jeno kłamstwem i obłudą; i w sobie i wobec drugich” – twierdził Blaise Pascal, genialny matematyk, fizyk i filozof religii. Są osoby, dla których kłamstwo jest sposobem na życie, drugą naturą, choć często zdarza się, że słono muszą za to zapłacić. 

Andrew Hamilton nie akceptuje kłamstwa, szczególnie, jeśli pada z ust kobiety. Dlatego, choć używa kobiet wyłącznie w charakterze zabawek, to nie toleruje mistyfikacji na randkowych portalach. Aubrey jest pierwszą kobietą, której – mimo oszustwa – Andrew nie zignorował. Chociaż dla niego taka sytuacja nie jest łatwa. Nie może bowiem przestać myśleć o swojej pięknej stażystce, nie może też, mimo składanych sobie obietnic, przestać się z nią kochać na tysiące sposobów w swoim gabinecie. Ta skomplikowana relacja staje się jeszcze bardziej zawiła, kiedy w ekskluzywnej kancelarii, w której Hamilton jest wspólnikiem, zjawia się … jego żona. 

Michael Booth "Istota ryżu" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Kto zgadnie, jaki jest najpopularniejszy alkohol na świecie? 
Jak zamienia się wodorosty w idealnie cienkie, kwadratowe arkusze nori? 
Jeśli Japończyk przychodzi na czas, to dlaczego jest spóźniony?
Jaki wybór co do ścieżki kariery ma przedstawiciel 24. pokolenia rodzinnej firmy piekarskiej liczącej pięć wieków?
Jak smakuje kompot z fasoli?
Czym jest wszechobecne w Japonii tare?

Poznajcie oszałamiające bogactwo japońskiej kuchni – jej smaków, zapachów i rytuałów! Autor książki Sushi i cała reszta po dziesięciu latach wraca do Japonii, by zgłębić kulturę jedzenia tego kraju i lepiej poznać jego mieszkańców. W nieco ponad trzy miesiące Michael Booth wraz z rodziną przemierza całą Japonię: od podzwrotnikowej Okinawy na południu po Hokkaido na chłodnej północy. Na ich radarze znajdują się również Nagoja, Gifu, Nagano i japoński region winiarski Yamanashi. Po drodze poznają nadzwyczaj wyrafinowany pejzaż kulinarny Kraju Kwitnącej Wiśni, odwiedzają stolicę fioletowego batatu – specjalności Okinawy, próbują, jak smakuje dwudziestojednoletnia wódka awamori, dają się zagrzebać w piasku podgrzewanym przez źródła termalne do temperatury 70°C i dowiadują się, czym dla Japończyków jest istota ryżu.
/źródło:PWN/

Prowse Amanda "Szczypta miłości"

Tytuł: Szczypta miłości
Autor: Prowse Amanda
Wydawnictwo: Kobiece




„Osiągnęła w pracy wszystko, o czym marzyła, a jednak nadal często budziła się w środku nocy tak samo przerażona, jak kiedy była dzieckiem, tyle że w innej dzielnicy. Żadne lukrowane ciasta ani najsłodsze cukierki nie były w stanie zabić tej goryczy w ustach, której przez całe życie daremnie próbowała się pozbyć” – słowa te są najlepszym dowodem, iż bogactwo, status społeczny, piękne domy, samochody czy ubrania znanych projektantów nie wystarczą, żeby zapełnić pustkę w sercu, żeby uśpić demony przeszłości, żeby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Tę cudowną właściwość bycia balsamem, lekarstwem przywracającym spokój, może być tylko miłość, jednak nie wszystkim jest ona dana.

sobota, 17 marca 2018

Recenzja filmu "Wind River. Na przeklętej ziemi"

Tytuł: Wind River. Na przeklętej ziemi
Reżyser: Taylor Sheridan


„Statystyki zaginionych prowadzi się dla każdej grupy demograficznej. Wyjątek stanowią indiańskie kobiety. Nikt nie wie, ile z nich jest zaginionych” – ta zaskakująca informacja rodzi pytania o przyczyny takiego stanu rzeczy. Czy dzieje się tak dlatego, że te kobiety są traktowane jako inne, gorsze? Czy też wśród Indian panuje zmowa milczenia? A może wypchnięci poza nawias społeczeństwa, zamknięci w rezerwatach Indianie nie wierzą, że biały człowiek jest w stanie im pomóc, że chodzi mu o sprawiedliwość i uchwycenie sprawców? Pewne jest, że władze stanowe nie prowadzą takiej sprawozdawczości, jakby rezerwaty, w tym rezerwat Wind Rivery, położony w centralnym regionie stanu Wyoming, będący domem dwu plemion: Północnych Arapahów i Wschodnich Szoszonów, nikogo nie obchodziły.

Whitney G. "Domniemanie niewinności. Oskarżyciel"

Autor: Whitney G.
Wydawnictwo: Kobiece



„A kłamstwo jest lepkie, nie sposób się go pozbyć, brudzi wszystko wokół i brudzi twoje sumienie” – pisała Małgorzata Musierowicz, słowa te są zaś najlepszym podsumowaniem tego, czym kłamstwo tak naprawdę jest i jakie konsekwencje za sobą pociąga. Mimo wszystko kłamiemy i to nie tylko wówczas, kiedy ważą się nasze losy, kiedy kłamstwo ma być naszą obroną, czy też wówczas, kiedy chcemy coś uzyskać. Niekiedy bywa tak, że kłamstwo staje się nawykiem, naturalnym odruchem bądź też, raz wypowiedziane, zaczyna żyć swoim życiem i trzeba nie lada odwagi, by z tego kłamstwa się wycofać. 

czwartek, 15 marca 2018

Jolanta Maria Kaleta "Pułapka"

Tytuł: Pułapka
Autor: Jolanta Maria Kaleta
Wydawnictwo: Psychoskok



„Szukanie skarbów może trwać wiecznie, bo wiara w szczęście nic nie kosztuje” – pisał Tomek Michniewicz. Mimo tego, iż większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż szanse na odnalezienie prawdziwych skarbów, mających nie tylko wartość materialną, ale pozwalających na realne wzbogacenie się, jest bliska zeru, to i tak kolejne pokolenia rozkopują ziemię, przeszukują piwnice i strychy w poszukiwaniu skarbów lub wskazówek do ich odnalezienia. Wyobraźnię poszukiwaczy szczególnie rozpalają skarby zgromadzone podczas II wojny światowej przez Niemców – do dziś żywe są legendy o transportach pełnych dzieł sztuki, złota czy kamieni szlachetnych. Część z nich została ponoć ukryta na Dolnym Śląsku, nic zatem dziwnego, iż tereny te przyciągają poszukiwaczy niczym magnes. Hitlerowcy zwozili tu to, co zrabowali w Polsce, na Ukrainie i w Rosji, starali się też ukryć własne kolekcje, zaś części z tych skarbów nigdy nie odnaleziono.

środa, 14 marca 2018

O stylu i jakości, czyli jak wybrać ślubne zaproszenia

Z roku na rok coraz większą wagę przykładamy do szczegółów otaczającego nas świata, zaś mając w zasięgu dostępne materiały i narzędzia robimy wszystko, by stał się on lepszy i piękniejszy. Detale odgrywają ogromny wpływ na odbiór całości, pozwalają budować określony klimat, bądź też stanowią jego uzupełnienie. Szczególnie wiedzą o tym przyszłe Młode Pary, które w trakcie organizowania ślubnej uroczystości muszą podjąć wiele decyzji, poczynając od wyboru zaproszeń ślubnych, poprzez wybór ślubnej sukni, aż po decyzję dotyczącą fotografa czy zespołu muzycznego. 

wtorek, 13 marca 2018

Beata Pawlikowska "Jestem szczęśliwym singlem. O związkach, miłości i szczęściu "

Tytuł: Jestem szczęśliwym singlem. O związkach, miłości i szczęściu 
Autor: Beata Pawlikowska 
Wydawnictwo: Edipresse 


Większość bajek, słuchanych i czytanych w dzieciństwie kończy się enigmatycznym stwierdzeniem „(…) żyli długo i szczęśliwie”, które tak naprawdę nic za sobą nie niesie. Co więcej, tworzy złudne wrażenie, że poznanie mężczyzny (vel księcia na białym koniu) i oddanie mu swojej ręki tudzież ust, jest gwarancją wiecznego szczęścia. Tymczasem, spotkanie osoby, z którą łączyć nas będzie wykraczająca poza koleżeńską relacja, to dopiero początek historii, która nie zawsze kończy się szczęśliwie. Efekt takiego związku jest dwojaki – albo para rozstaje się, nie mogąc dojść do porozumienia, nierzadko w atmosferze pełnej pretensji i gniewu albo tkwi w toksycznym związku, w którym dawno już nie ma miłości, a co więcej, nie ma już nawet przyjaźni. Daleka jest jednak od podjęcia decyzji o rozstaniu, bo przecież bycie singlem oznacza, że jest się w pewien sposób wybrakowany, gorszy. Czy na pewno? 

Wystawa „Tradycje Świąt Wielkiej Nocy” w sosnowieckim Zamku Sieleckim

Zbliżające się Święta Wielkanocne to doskonała okazja, by odwiedzić sosnowiecki Zamek Sielecki i posłuchać opowieści o tradycjach oraz zwyczajach związanych z Wielkanocą. Tegoroczna wystawa pt. „Tradycje Świąt Wielkiej Nocy”, adresowana (nie tylko) do dzieci to próba przybliżenia idei tego święta najmłodszym, a także całe spektrum obrzędów, mających miejsce na terenie Zagłębia. 

poniedziałek, 12 marca 2018

Anna Davini „Latający kapelusz i inne szalone eksperymenty”

Autor: Anna Davini 
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ 


Świat wokół nas wydaje się jednocześnie tak prosty i tak skomplikowany. Dopiero zgłębiając naturę rzeczy okazuje się, że nawet najprostszy obiekt czy prawo uwarunkowane są wieloma czynnikami. Jednocześnie, dzięki obserwacji otoczenia, dzięki nabywaniu wiedzy, dzięki zgłębianiu pewnych zagadnień, zaczynamy rozumieć mechanizmy działania, zaczynamy poznawać i doceniać to, jak piękny, skomplikowany, i jak doskonale zbudowany jest ten świat. 

niedziela, 11 marca 2018

Ruth Ware "Dziewczyna z kabiny nr 10"

Tytuł: Dziewczyna z kabiny nr 10
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


„Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy” – te słowa Anthonego de Mello wydają się doskonale oddawać rzeczywistość wykreowaną przez Ruth Ware. Czy rzeczywiście pewne wydarzenia miały miejsce, czy stanowiły tylko projekcję chorego, wylęknionego umysłu bohaterki? Czy zasłyszany krzyk był tylko wspomnieniem, senną marą czy rzeczywistością? Czy plusk ciała uderzanego o wodę to tak naprawdę fale rozbijające się o burtę? Czy krew na balustradzie, to tylko optyczne złudzenie? 

sobota, 10 marca 2018

Belinda Bauer "Martwa jesteś piękna"

Autor: Belinda Bauer
Wydawnictwo: MUZA


„Wybitny artysta wie, jak sprawić, byśmy bez słowa skargi przeszli z tego świata do następnego.” – każdy, kto kocha sztukę, zdaje sobie doskonale sprawę z prawdziwości tych słów. Prawdziwy mistrz potrafi sprawić, iż zapominamy o otoczeniu, zaś każde pociągnięcie pędzla przenosi nas w inny wymiar bądź też w inną epokę. Co jednak, kiedy światem, do którego się przenosimy jest ten, z którego nie ma już powrotu? 

piątek, 9 marca 2018

Jakie meble do salonu wybrać?

Wybór eleganckich mebli jest jedną z najważniejszych rzeczy w aranżacji salonu, ponieważ to właśnie meble nadają stylu i charakteru każdemu wnętrzu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które w najbliższym czasie planują zakup nowych mebli do salonu, ale niestety nie mają zielonego pojęcia jak za to się zabrać.

środa, 7 marca 2018

Magda Kuydowicz "Stało się"

Tytuł: Stało się 
Autor: Magda Kuydowicz 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka 


„Gdzie i kiedy - kto to wie? Ale stało się.” – ten tekst piosenki przychodzi mi na myśl, po przeczytaniu książki Magdy Kuydowicz. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka powieść pt. „Stało się”, określana szumnym mianem komedii kryminalnej, porównywana jest do twórczości Joanny Chmielewskiej. Porównanie jest o tyle nieudane, że autorka – choć ma ku temu zadatki – daleka jest od mistrzostwa przywołanej pisarki, zaś samej książce daleko do lekkości, a jednocześnie dużej dozy ironii i wdzięcznych bohaterów, do których czytelnik czuje się przywiązany. 

niedziela, 4 marca 2018

Carmen Santos "Ogród z marzeń"

Autor: Carmen Santos
Wydawnictwo: Kobiece



„Czemu jestem szczęśliwy jak dziecko? Dlaczego jestem jak szalony wyścigowy koń? Czemu czuję taką ekstazę? Bo coś się wydarzyło. Bo jestem zakochany i nadchodzi wiosna.” – te słowa znanego przeboju Cole`a Portera są obecne w sercach wszystkich zakochanych, nie tylko wiosenną porą. Co jednak zrobić, żeby ten stan utrzymać na zawsze? Żeby ta ekstatyczna przyjemność płynąca ze świadomości, że kochamy i jesteśmy kochani wciąż trwała? By utrzymać tę miłość, która sprawia, że nasze serce bije mocniej, a w brzuchu fruwają motyle? 

Sernik z czarną kruszonką

Uwielbiam sernik, zarówno na zimno, jak i pieczony, pachnący, nawet kiedy jeszcze jest lekko ciepły. Od lat systematycznie gości na moim stole, a ja wciąż próbuje nowych przepisów. Ten ostatni okazał się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę, a właściwie … w kubki smakowe. Choć jego przygotowanie wymaga trochę czasu, warto jednak poczekać kilka godzin, by móc delektować się jego smakiem. Nieco zmodyfikowałam podany przepis, dając mniej cukru czy rezygnując z dwóch jajek, co – sądząc po reakcjach – wcale nie obniżyło jego walorów smakowych.

sobota, 3 marca 2018

Marcin Kruk „Grzeszyć inteligencją. Opowiadania dla obdarzonych łaską krytycznego rozumu”

Autor: Marcin Kruk
Wydawnictwo: Stapis



„Zdaje się, że już zapomniałeś, dlaczego wyrzucili mnie z medycyny i dlaczego byłam internowana? Wtedy zdawało mi się, że za szczypanie komunistów, ale teraz wiem, że to było za walkę o to, żeby kolejne pokolenie oportunistów mogło dorwać się do stołków.” – niestety każdy, kto choć przez chwilę posłucha doniesień prasowych, kto choć poświęci kilka minut na prześledzenie bieżących wydarzeń zorientuje się, jak bardzo prawdziwe są te słowa. Już dawno okazało się, że ci, którzy powinni być prawi i sprawiedliwi tacy nie są, że nepotyzm, żądza władzy, a nawet … szaleństwo, znów doszły do władzy. Absurdalne decyzje podejmowane są nie tylko na szczytach szczytów, nie tylko tam śledzi się losy kota bawiącego się winogronami, podczas gdy dziesiątki dzieci w kraju głoduje. Jako, że ryba psuje się od głowy, również w samorządach, powiatach zasiadają osoby niekompetentne, które zasłużyły na stanowisko jedynie tym, że znalazły się w odpowiedniej rodzinie, bądź są na tyle pozbawione skrupułów, że bezkrytycznie wypełniają rozkazy Panów. A ci, coraz częściej, przywdziewają czarne szaty, za koloratką ukrywając gromadki dzieci, niezłe samochody czy dochody, przekraczające budżet niejednej rodziny.

Krystyna Mirek "Światło o poranku"

Tytuł: Światło o poranku
Autor: Krystyna Mirek
Wydawnictwo: Edipresse Książki

„To już nie miało dla nikogo znaczenia. Przestali grzebać w starej historii. Oto na ich oczach zaczynała się nowa opowieść. Dla wszystkich.” – niestety mało jest osób, które mogłyby podpisać się pod tymi słowami, dla których byłyby one prawdziwe. Wiele ludzi ma bowiem tendencję do nieustannej analizy przeszłości, do nurzania się w swoim bólu, cierpieniu, co jest o tyle bezowocne, że owa analiza do niczego nie prowadzi, Tymczasem są takie sytuacje, kiedy trzeba odciąć się od przeszłości, pozostawić za sobą wszystko, co przeminęło i zacząć nowy etap. Nawet, jeśli na początku będzie trudno, jeśli będzie to wymagało ogromnej siły woli, to jednak w dłuższej perspektywie czasu będzie opłacalne i otworzy nam szansę, na nowe, wspaniałe rzeczy i ludzi.

piątek, 2 marca 2018

Elżbieta Ceglarek "Facet z pocztówki" KONKURS

Joannę, bohaterkę najnowszej powieści Elżbiety Ceglarek, poznajemy w chwili, kiedy ma już za sobą uroczystości pogrzebowe, jej serce jednak wciąż trawi wielki ból. (…) Właśnie o tych emocjach targających kobietą, o życiu (a właściwie marnej egzystencji) po śmierci ukochanej osoby, o żałobie i przystosowaniu się do nowego życia, a także o kłamstwach i okrucieństwie, do jakiego zdolni są ludzie, pisze Ceglarek, czytelnik zaś poddaje się bez zahamowań tej fali emocji. Wiemy bowiem, że autorce doskonale udało się sportretować życie, że trafnie oddała uczucia targające tymi, którzy stracili swoich bliskich, którzy muszą nauczyć się bez nich żyć. (…) Książka odsłania przed nami nie tylko przewrotność losu, ale i ludzkiej natury, która jest doskonałym studium cierpienia oraz wychodzenia z tego żalu po stracie. Trudno nie zatopić się w powieści, nie śledzić z zapartym tchem przebiegu akcji, skoro autorka umiejętnie dawkuje wydarzenia, zaskakując, a niekiedy nawet szokując. To kolejna już publikacja w dorobku autorki, która adresowana jest przede wszystkim do kobiet, choć i mężczyźni znajdą płynącą z niej przyjemność. To również powieść, która daje nadzieje na to, że można zacząć od nowa i… że warto pracować nad swoim szczęściem.

/źródło: Rozpisani.pl/ 

Co trzeba zrobić, żeby wygrać: Wystarczy napisać, czym dla Ciebie jest szczęście.

Elżbieta Ceglarek "Facet z pocztówki"

Tytuł: Facet z pocztówki
Autor: Elżbieta Ceglarek
Wydawnictwo: Rozpisani.pl




„Człowiek ma tyle szczęścia w życiu, ile sobie załatwi” – o prawdziwości tych słów zaświadczą wszystkie te osoby, które dzięki sile swojej woli oraz wytężonej pracy odniosły sukces, które wiedzą, że losowi trzeba niekiedy dopomóc, a niekiedy podejść do jego pomysłów z dystansem i elastycznością. Potrafi on bowiem spłatać nam niemiłego figla, jest zdolny nawet do okrutnych żartów, jeśli zatem uzależniamy wyłącznie od losu swoje powodzenie i poczucie satysfakcji z życia, możemy się srodze zawieść.