wtorek, 30 stycznia 2018

Linda Bleser "Dom łez'

Tytuł: Dom łez
Autor: Linda Bleser
Wydawnictwo: HarperCollins



„Łatwo można się pogubić, jeśli człowiek wciąż spogląda wstecz, zamiast tam, gdzie podąża. Przeszłości nie można już mienić. Człowiek panuje tylko i wyłącznie nad dniem dzisiejszym” – te mądre słowa niestety zbyt często są przez nas ignorowane, zbyt często zmieniamy swoją codzienność w koszmar nieustannie zastanawiając się, co mogłoby się w niej zmienić, gdybyśmy dokonali innych wyborów, jak mogłaby wyglądać i o ile szczęśliwsi byśmy byli. Nieustannie rozważając zasadność podjętych decyzji, lub też dając się zawładnąć strachowi przed podejmowaniem kolejnych, sami odbieramy sobie prawo do dobrego życia. 

poniedziałek, 29 stycznia 2018

Beata i Paweł Pomykalscy "Jugosławia. Rozsypanka, układanka"

Tytuł: Jugosławia. Rozsypanka, układanka
Autor: Beata i Paweł Pomykalscy
Wydawnictwo: Bezdroża



Bałkany to region Europy, obejmujący niemal cały obszar Półwyspu Bałkańskiego, którego granice od zachodu wyznacza Morze Adriatyckie i Jońskie, zaś od wschodu – Morze Czarne i Marmara, z kolei od południowego zachodu – Morze Egejskie. Paradoks polega na tym, że nazwa Bałkany odnosi się nie tyle do geografii, ale do wspólnoty historyczno-kulturowej, od której państwa współcześnie uznawane za bałkańskie, się odżegnują, zaś podział pomiędzy nimi, wciąż narasta. 

Abby Wynne "Życie, które pokochasz"

Tytuł: Życie, które pokochasz
Autor: Abby Wynne
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii


Wielokrotnie, analizując swoje życie, zadajemy sobie pytanie, dlaczego inni mają lepiej niż my, dlaczego jednym się udaje, a my wciąż ponosimy porażkę za porażką. Cudowne rodziny, wielkie domy, pełne konta i satysfakcjonująca praca w pakiecie z dobrym zdrowiem – to wszystko przydarza się innym ludziom, tylko nie nam. Dlaczego tak się dzieje? Co – pomijając oczywiste kwestię, jak majętni rodzice, spadki, dobre geny – różnicuje tak bardzo społeczeństwo? Dlaczego w jednym przypadku los (i fortuna) wydają się jednym sprzyjać, inni zaś ponoszą dotkliwe konsekwencje wszystkich swoich starań? 

J.D.Robb "Uczeń i śmierć"

Tytuł: Uczeń i śmierć
Autor: Nora Roberts (jako J.D.Robb)
Wydawnictwo: Prószyński i spółka



„Starzy, młodzi i w średnim wieku. Nowicjusze i szpanerzy, śmigający jak błyskawica i sunący statecznie. I nikt, absolutnie nikt z nich nie wiedział, że znaleźli się na celowniku i sekundy dzielą ich od śmierci. Sekundy, nim zadecyduje, komu pozwoli żyć, a kogo zabije” – tak naprawdę słowa te mogłyby odnosić się do każdego z nas. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć planów, jakie osoba o chorym, zwyrodniałym umyśle ma wobec nas, możemy stać się zarówno potencjalnymi ofiarami planowanego ataku, jak i impulsywnego zrywu szaleńca. 

niedziela, 28 stycznia 2018

Chris Voss, Tahl Raz "Negocjuj, jakby od tego zależało twoje życie"

Autor: Chris Voss, Tahl Raz
Wydawnictwo: MT Biznes


Już od wieku dziecięcego słyszymy, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest kompromis, że warto do niego dążyć szczególnie w przypadku, gdy chcemy rozwiązać konflikt. Tymczasem… nic bardziej mylnego, bowiem kompromis oznacza, że każda ze stron coś traci, zaś wypracowane rozwiązanie jest najgorszym z możliwych. Nie wierzysz? Sięgnij po książkę Chrisa Vossa – jednego z najwybitniejszych praktyków oraz edukatorów negocjacji, zdobywającego doświadczenie nie tylko podczas negocjacji biznesowych, ale podczas negocjowania uwolnienia zakładników. Ten założyciel i dyrektor The Black Swan Group, firmy doradczej, wraz z Tahlem Razem, dziennikarzem, stworzyli wspaniałą książkę – podręcznik, który zmienia oblicze negocjacji. 

wtorek, 23 stycznia 2018

R.J.Palacio "Cudowny chłopak"

Autor: R.J.Palacio
Wydawnictwo: Albatros


Piękne słowa Marii Grzegorzewskiej: „Nie ma kaleki - jest człowiek” skierowane są zarówno do społeczeństwa, jak i do samego człowieka niepełnosprawnego. Niepełnosprawność jest bowiem stanem, którego każdy pragnie uniknąć, a często fizyczne jej objawy budzą lęk, przejawiający się nawet agresją. Podobnie zresztą, jak każda odmienność – nie lubimy nikogo, kto odstaje od przyjętych schematów, szablonów, szczególnie jeśli wpływa to na wizualny odbiór danej osoby. Im większy dysonans pomiędzy tym, co przyjęte, co jest kanonem piękna, a tym, jak dana osoba wygląda w rzeczywistości, tym większą odrazę, lęk, nienawiść można zaobserwować w oczach patrzących na nią ludzi.

Joanna Matusiak "Manufaktura codzienności"

Autor: Joanna Matusiak
Wydawnictwo: Sensus



Z czego składa się codzienność? Z okruchów przeszłości, planów na przyszłość, ale przede wszystkim z tego, co tu i teraz, co nas otacza, z małych zachwytów i wzruszeń, a także z ludzi, których spotykamy na naszej drodze. To, czy w tej codzienności odnajdziemy satysfakcję, czy odnajdziemy szczęście, zależy tylko od nas, od naszej zdolności do chwytania pięknych chwil, od umiejętności ich dostrzeżenia. Wie o tym doskonale Joanna Matusiak – żona, matka, trenerka biznesu, która z zapałem dzierga cuda dla zachwyconych klientów Manufaktury splotów. Poza szkoleniami i prowadzeniem własnego biznesu, wiedzie ona piękne, proste życie, o którym pisze na Instagramie, zdobywając rzesze czytelniczek, wraz z nią pragnących wnieść piękno w swoje życie. 

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Jak wyrzucać, żeby zarabiać, czyli o minimalizmie, porządkach, sprzedaży i przesyłkach słów kilka

www.pixabay.com

Planowanie, podobnie jak minimalizm, stały się w ostatnich latach bardzo modnymi tematami. I bardzo dobrze, bowiem robienie wokół siebie porządków, wolnej przestrzeni, tworzy miejsce na nowe rzeczy, nowe smaki, dodaje nam zapału do pracy, kreatywności. Ponadto, nie dość, że zyskujemy mnóstwo wolnego czasu, który wcześniej poświęcaliśmy na szukanie danego dokumentu, książki, bluzki w szafie, to teraz możemy spożytkować go na spacer, dobrą kolację z ukochanym czy wizytę w teatrze. Co więcej, dzięki firmie Allekurier, porządki i sprzedaż zbędnych przedmiotów, stają się opłacalne.

niedziela, 21 stycznia 2018

Włodzimierz Dulemba "Cztery pory baśni"

Autor: Włodzimierz Dulemba
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ


„Cztery pory roku to karuzela / Roztańczony świat swoje barwy zmienia” – te słowa popularnej piosenki dla dzieci, doskonale oddają naturę zmiany, doskonale obrazują to, jak przyroda podlega odwiecznemu procesowi przemijania. To również najlepszy przykład tego, że zmiana może być piękna, może być inspirująca, może dostarczać nam odmiennych bodźców i wrażeń. Tak właśnie jest z kolejnymi porami roku – każda ma w sobie coś pięknego, coś wyjątkowego, każda ma do zaoferowania coś człowiekowi, każda urzeka bogactwem odmiennych elementów: zapachów, feerii barw, słonecznego blasku, puchowej bieli.

sobota, 20 stycznia 2018

Edyta Tkaczyk-Borówka „Opowiem ci bajkę”

Wydawnictwo: JEDNOŚĆ



Bajki i baśnie to część dziecięcej rzeczywistości, a przy tym sposób, by nie tylko rozbudzić w dziecku poczucie piękna, wrażliwość, empatię, ale wpoić mu wiele innych, fundamentalnych wartości. Historie zakończone morałem uczą życia, dokonywania właściwych wyborów, pokazują, jak po prostu być dobrym człowiekiem. Warto rozważnie je dobierać, dostosowując do wieku i poziomu rozwoju dziecka, choć po te dla młodszych pociech chętnie sięgną i młodzi czytelnicy, a nawet … rodzice i opiekunowie.

piątek, 19 stycznia 2018

Laura Thompson "Siostry"

Tytuł: Siostry 
Autor: Laura Thompson
Wydawnictwo: Kobiece


Okres międzywojenny był przełomowym jeśli chodzi o rolę kobiet w społeczeństwie, o ich prawa, a także sposób myślenia samych przedstawicielek płci pięknej. Wynikało to między innymi ze wzrostu ilości wdów i sierot, dla których śmierć męża była początkiem samostanowienia o sobie, ale również oznaczała konieczność utrzymania się. W coraz większej ilości krajów kobiety uzyskiwały prawa wyborcze i aktywnie brały w tych wyborach udział, zmieniła się również kobieca moda, a wraz z nią pojawiła się wolność myślenia. 

czwartek, 18 stycznia 2018

Karolina Cwalina "Wszystko zaczyna się w głowie"

Autor: Karolina Cwalina
Wydawnictwo: Sensus

Lao-tzu. chiński filozof i twórca taoizmu twierdził, że „Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku”. I choć miał on absolutną rację, w takim podejściu można iść jeszcze dalej – można stwierdzić, że każda podróż rozpoczyna się od myśli, a ta jest uzależniona od tego, jakie schematy i ograniczenia tkwią z naszej głowie. Bardzo często to właśnie one są przyczyną wszelkich niepowodzeń, porażek w naszym życiu, sami bowiem torpedujemy własne działania, zarówno zbaczając z drogi wiodącej do celu, jeszcze przed jego osiągnięciem, jak i nie podejmując wyzwania. 

wtorek, 16 stycznia 2018

Lizzie Ostrom "Perfumy. Stulecie zapachów"

Tytuł: Perfumy. Stulecie zapachów
Autor: Lizzie Ostrom
Wydawnictwo: Kobiece




O tym, w jaki sposób zapach może wpłynąć na nasze samopoczucie, napisano już wiele książek. Może dodawać nam energii, nieść świeżość, napawać optymizmem czy … uwodzić. Nic zatem dziwnego, że perfumy stały się nieodzowną częścią naszego życia, a nawet mrocznym przedmiotem pożądania. Są dopełnieniem bądź podkreśleniem naszej osobowości, a także sposobem kreowania siebie. Dodają odwagi, wspomagają przy podejmowaniu decyzji, są też niczym druga skóra – nie bez przyczyny sama Marilyn Monroe pytana, odpowiadała: „What do I wear in bed? Why, Chanel No. 5, of course”. 

poniedziałek, 15 stycznia 2018

Irena Mikołajek "Zwierzenia Rudzika Fastfudzika"

Tytuł: Zwierzenia Rudzika Fastfudzika
Autor: Irena Mikołajek
Wydawnictwo: Edipresse


Nadwaga u dzieci, nie tylko w Polsce, jest coraz częstszym zjawiskiem. Tymczasem to bardzo poważny stan – zwiększa ona ryzyko otyłości, chorób serca, nowotworów, cukrzycy. Nie mówiąc już o kosztach psychicznych, ponoszonych przez dziecko wyśmiewane i znieważane przez szkolnych kolegów z uwagi na samą nadwagę i związane z nią kwestie estetyczne czy też ograniczenia ruchowe. WHO przedstawia zatrważające statystki, które wyraźnie wskazują na to, że polskie dzieci znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o nadwagę i otyłość, a liczba dzieci z nadwagą wzrosła w naszym kraju w ciągu ostatnich dwudziestu lat aż trzykrotnie. 

piątek, 12 stycznia 2018

Wiktor Pielewin "Miłość do trzech Zuckerbrinów"

Autor: Wiktor Pielewin
Wydawnictwo: Psychoskok


„Jesteśmy zaledwie cząstkami wielkiej całości. Wchłania mnie zamarła w pokłonie cisza i największym złudzeniem człowieka jest wiara w to, że otacza go jakiś „zewnętrzny” świat oddzielony od niego warstwą powietrza. Człowiek składa się właśnie ze świata, przerastającego przez niego tysiącami zielonych gałęzi. Jest przeplataniem się tych gałęzi, wyrastających z jeziora życia. Odbijając się w jego powierzchni gałęzie wierzą w swą odrębność, podobnie jak mógłby w nią wierzyć – na przykład – lustrzany walet karowy, nie domyślając się, że nim zwyczajnie grają w durnia i poza talią kart nie funkcjonuje” – ten cytat dobitnie pokazuje miałkość, kruchość ludzkiego istnienia, pozorną wielkość człowieka. Jednak nie tylko o tym złudzeniu potęgi, ale i o konsumpcjonizmie, absurdach rzeczywistości, uzależnieniu od informacji, w tym (a nawet przede wszystkim) płynących z Internetu, pisze Wiktor Pielewin, uznany za jednego z najpopularniejszych pisarzy rosyjskich.

MUFFINKI

Kapryśna, styczniowa pogoda sprzyja temu, by zaszyć się w domu i nadrobić zaległości książkowe oraz oddać się konsumowaniu pysznych, własnoręcznie wykonanych słodkości. Szczególnie, jeśli mają w sobie rozgrzewający i roztaczający obłędny zapach cynamon i … są miękkimi muffinkami.


czwartek, 11 stycznia 2018

Tasmina Perry "Oświadczyny"

Tytuł: Oświadczyny
Autor: Tasmina Perry
Wydawnictwo: Kobiece


„Wszystko, co miała, to marzenia o życiu, które mogliby razem wieść, gdyby nie ten jeden wieczór, który zmienił jej życie na zawsze” – ileż osób zmieniło swoje życie na gorsze w ciągu zaledwie kilku chwil. Jedno zawahanie, jedna nierozsądna decyzja, jeden unik bądź po prostu nieobecność w danym czasie i miejscu wystarczy, by zaprzepaścić szansę, by zmienić koleje naszego losu. 

poniedziałek, 8 stycznia 2018

Renata Klamerus "Tami z krainy pięknych koni. Tom II. Tami z Kapadoclandii"

Tytuł: Tami z krainy pięknych koni. Tom II. Tami z Kapadoclandii
Autor: Renata Klamerus
Wydawnictwo: Novae Res


„Coś, co jest wam darowane przez los, nie jest wam darowane na zawsze. Może tak być, że los się odwróci” – te pełne prawdy słowa niestety rzadko bierzemy sobie do serca, zbyt frywolnie podchodząc do kwestii darów od losu i/lub talentów. Zbyt swobodnie nimi szafujemy bądź zupełnie nie dbamy o ich rozwój, zaprzepaszczając tym samym wiele życiowych szans, bądź narażając się na złośliwość losu. 

niedziela, 7 stycznia 2018

Beata Pawlikowska "Życie jest wolnością"

Tytuł: Życie jest wolnością
Autor: Beata Pawlikowska 
Wydawnictwo: Edipresse


„Moje życie bardzo długo było walką. Walczyłam z samą sobą i z innymi. Z życiem, ze światem, z przyszłością” – pod tymi słowami mogłoby się podpisać bardzo wiele osób, zmęczonych życiem, sfrustrowanych, pełnych fałszywych przekonań, nie pozwalających rozwinąć skrzydeł. Co jednak idzie za tą świadomością, że codzienność nie wygląda tak, jakbyśmy chcieli, że czujemy się schwytani w pułapkę? Zwykle nic, biernie godzimy się na taki stan rzeczy, z góry zakładając, że „takie jest życie” i „nie można mieć wszystkiego”. Są jednak jednostki, które w głębi duszy zdają sobie sprawę, że życie powinno być wolnością wyboru, że to my sami powinniśmy być autorami scenariusza, a nie zewnętrzne okoliczności, nie inni ludzie. Takie osoby starają się zgłębiać tę myśl, dociekają, analizują i … zmieniają siebie. Bo każda, nawet najdrobniejsza zmiana właśnie od tego powinna się zacząć.

sobota, 6 stycznia 2018

Anna Borkowska „Gar’Ingawi. Wyspa szczęśliwa. Dzieje Taguna”

Tytuł: „Gar’Ingawi. Wyspa szczęśliwa. Dzieje Taguna”
Autor: Anna Borkowska
Wydawnictwo: Zona Zero


„Oto jest jak rzecz, bezwolna i bezsilna, zdana na łaskę i niełaskę kolejnych właścicieli. Musi być tym, czym każdy z nich chce go zrobić, a nawet nazywać musi się tak, jak go nazwą: nikogo nie interesuje, czym on jest naprawdę, i może wkrótce w ogóle przestanie być sobą, a stanie się tylko czymś, czego akurat potrzeba jego panom. Znak ostatecznej utraty samego siebie wypalono mu ogniem na ciele …” – te słowa mógłby wypowiedzieć każdy niewolnik, niezależnie od czasów czy systemu. I choć przez wieki sposoby ich oznaczania zmieniały się, to jednak do niewolnictwa przypisany jest brak możliwości stanowienia o sobie. Ten podtekst polityczny nie jest bez znaczenia, bowiem Anna Borkowska swoją trylogię fantasy pisała w okresie stanu wojennego, zaś wydana została pod koniec lat 80-tych XX wieku. Być może właśnie dlatego książki te tak mocno nacechowane są emocjonalnie, tak dużo w nich analogii do uciśnionych, represjonowanych obywateli, a także … nadziei i oczekiwania.

Jill McGown "Morderstwo na starej plebanii"

Tytuł: Morderstwo na starej plebanii
Autor: Jill McGown
Wydawnictwo; ZYSK i S-ka


Zaśnieżone, małe miasteczko, stara plebania i niewyjaśnione morderstwo, do którego nikt z uczestników bieżących wydarzeń się nie przyznaje. Coś Wam to przypomina? Tak, to zdecydowanie klimaty, którym pozostawała wierna Agatha Christie, mistrzyni suspensu, kobieta równie tajemnicza, jak jej bohaterowie. Przez długie lata wydawałoby się, że zarówno jej stylowi, jak i pokrętnej logice, pozwalającej jej tworzyć tak skomplikowane łamigłówki, nikt nie dorówna. Aż do tej chwili, bowiem do gry wkroczyła Jill McGown, autorka psychologicznych kryminałów, która swoją serią o inspektorze Loydzie i sierżant Hill ma szansę podbić zarówno rynek wydawniczy, jak i serca wielbicieli kryminałów. 

Babeczki z budyniem i owocami w różnych odsłonach

Niekiedy ciasto nie jest odpowiednim wyborem, jeśli chodzi o słodką przekąskę – szczególnie, gdy i okazja jest wyjątkowa. W takich wypadkach przygotowuje słodkie babeczki – w wersji oryginalnej z budyniem i owocami (i taki przepis podaję), ale tak naprawdę często eksperymentuje z różnymi masami czy dekoracjami. Tym razem użyłam – zamiast budyniu – rewelacyjnego kremu do tortów Gellwe o smaku czekoladowym (ten o smaku waniliowym jest równie pyszny).

Takie babeczki doskonale sprawdzą się nawet na najbardziej wykwintnych przyjęciach, ślubach, a także urodzinach czy – tak jak u mnie – podczas sylwestrowej nocy.

środa, 3 stycznia 2018

Arkady Paweł Fiedler "Maluchem przez Afrykę"

Tytuł: Maluchem przez Afrykę
Autor: Arkady Paweł Fiedler
Wydawnictwo: MUZA


Kim był Arkady Fiedler chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Ten polski podróżnik, przyrodnik, reportażysta w swoim życiu odbył trzydzieści wypraw i podróży, między innymi eksplorując Amazonię i Peru, Madagaskar czy Afrykę Zachodnią (Gwineę i Ghanę). Jest on uznawany za tego, który nauczył rodaków podróżować, który pokazał, jak fascynujący jest świat, który pokazał, że podróże mogą być nie tylko pasją, ale i sposobem na życie. Dziś jego podróżnicze pasje kontynuują synowie i wnukowie, choć Arkady Paweł Fiedler długo opierał się przeznaczeniu. Robił karierę w Wielkiej Brytanii, pracując na wysokim stanowisku dla firmy zarządzającej siecią popularnych kin. Z roku na rok praca w korporacji czyniła go coraz bardziej wypalonym, a w jego sercu pojawiła się trudna do zdefiniowania tęsknota. Kiedy zrozumiał, że zamiast zestawień i rankingów sprzedaży woli naturę i odkrywanie nowych miejsc, poznawanie nowych ludzi, postanowił porzucić swoje dotychczasowe życie. Poczuł zew podróży …

wtorek, 2 stycznia 2018

Tomasz Hildebrandt "Góry umarłych"

Tytuł: Góry umarłych
Autor: Tomasz Hildebrandt
Wydawnictwo: AKURAT


„Duchy istnieją tylko, jeśli pozwolisz im istnieć” – pisał w jednej ze swoich książek Jo Nesbø, choć doświadczenia przeszłości oraz obserwacja pokazują, że autor niekoniecznie ma rację. Duchy potrafią pojawić się bowiem znikąd, zaatakować w najmniej spodziewanym momencie, potrafią zniszczyć nie tylko człowieka, ale całą społeczność. 

poniedziałek, 1 stycznia 2018

dr Mona Lisa Schulz, Louise Hay "Możesz uzdrowić swój umysł"

Tytuł: Możesz uzdrowić swój umysł
Autor: dr Mona Lisa Schulz, Louise Hay
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii


„Znowu w życiu mi nie wyszło / Uciec pragnę w wielki sen (…)” – te słowa Adama Sikorskiego są szczególnie bliskie wielu ludziom. „Sen o dolinie” wykonywany przez Budkę suflera opisuje niestety rzeczywistość, z jaką wiele osób musi się borykać, mówi o smutnej prawdzie, że czasami (znów) nie wychodzi. Czy jednak już zawsze tak musi być? Czy jesteśmy z góry skazani na porażkę? Dlaczego życie niektórych przypomina pasmo sukcesów, gdy tymczasem inni wciąż muszą zmagać się z przeciwnościami losu, wciąż rozpoczynać od nowa, mając przed sobą widmo kolejnej porażki? Czy istnieje jakiś cudowny sposób, recepta na sukces, na odmianę losu? 

Co wspólnego Rybnik ma z rybami, czyli dzień w Rybniku

Do Rybnika wybierałam się już dawno, zainspirowana pięknymi zdjęciami Rynku, umieszczanymi przez koleżankę na FB. Niestety zawsze coś stawało na przeszkodzie i wszystko wskazywało na to, że jednak w 2017 roku dotrzeć to tego najbardziej zielonego ponoć miasta w Polsce nie zdołam. Dopiero świąteczne refleksję i mały przegląd postanowień i celów, a także jeden dzień wolnego po świętach sprawiły, że miałam okazję do Rybnika zawitać.