Tytuł: Reformator. Marcin Luter
Autor: Michał Rzecznik, Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Widnokrąg
W ramach europejskich obchodów 500-lecia Reformacji na rok 2017 zaplanowano zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, wiele wydarzeń mających na celu przybliżenie kilkusetletniego dziedzictwa społeczno-kulturalnego społeczności luterańskiej. Kościoły ewangelicko-luterańskie liczą sobie ponad 60 milionów wiernych na całym świecie, a w samej tylko Polsce jest ich blisko 80 tysięcy, co sprawia, że jest to trzeci co do wielkości Kościół chrześcijański w kraju. Kościół Ewangelicko-Augsburski, czyli luterański, jest spadkobiercą spuścizny reformacji zainicjowanej przez księdza Marcina Lutra. Sama reformacja jest kojarzona właśnie z Lutrem, a także z jego słynnymi 95 tezami, odrzucającymi m.in. katolicką naukę o odpustach, które to tezy przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze w dniu 31 października 1517 r. Wydarzenie to jest uważane za symboliczny początek reformacji.
W efekcie działalności Marcina Lutra i zainicjowanego przez niego ruchu religijnego, teologicznego i społecznego, dokonał się podział Kościoła zachodniego i doszło do powstania Kościołów ewangelickich, a w konsekwencji - Kościołów protestanckich. O samym życiu Lutra wiemy jednak niewiele, tymczasem miało ono znaczący wpływ na jego działalność i na głoszone przez niego tezy. O tym, jaki był Luter, ale także, jakie były czasy, w których żył, możemy przekonać się dzięki książce (nie tylko) dla młodych czytelników, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Widnokrąg. Pozycja autorstwa Michała Rzecznika i Piotra Nowackiego, pt. „Reformator. Marcin Luter” to opowiedziana w komiksowym stylu historia, która dostarcza nam wiedzy na temat niezwykłej osobowości Lutra, jak i czasów, w których ten niemiecki reformator religijny, doktor teologii żył i pracował.
Cofamy się do 1483 roku, kiedy to w rodzinie robotniczej przyszedł na świat mały Luter. Towarzyszymy chłopcu w jego latach szkolnych, kiedy to przedmiotem nauczania była łacina, zaś pomocą naukową … rózga. Jesteśmy świadkami otrzymania przez Lutra tytułu magistra filozofii, choć ważniejsza jest świadomość, że cała jego młodość była wypełniona wewnętrznym zamętem i lekiem przez Sądem Ostatecznym. Targające chłopcem wątpliwości zakończyły się 2 lipca 1505 roku, kiedy to uderzył w niego piorun, wyznaczając Lutrowi nową drogę życia – przeżywszy, zdecydował się na wstąpienie do klasztoru augustianów…
Źródło: Wydawnictwo Widnokrąg |
To tylko niektóre fakty z życia Marcina Lutra, którym towarzyszy objaśnienie najważniejszych pojęć w taki sposób, by możliwe było spojrzenie na egzystencję Lutra i jego działania z szerszej perspektywy. Wyjątkowa książka Michała Rzecznika i Piotra Nowackiego, to nie tylko swoista biografia Lutra, ale również fascynująca podróż poprzez wieki. Adresowana do młodszych czytelników publikacja zainteresuje też z pewnością starszych wielbicieli słowa pisanego i – mam nadzieję pociągnie za sobą inne tego rodzaju publikacje, przedstawiające kontrowersyjne, znaczące postacie nie tylko Kościoła, ale i polityki czy gospodarki światowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz