czwartek, 30 listopada 2017

Marek Wałkuski "To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki"

Tytuł: To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki
Autor: Marek Wałkuski
Wydawnictwo: Helion



Ameryka jest krajem, gdzie odnotowano największy odsetek napadów na banki, nie ma tygodnia, w którym w różnych regionach kraju nie zostało obrabowanych przynajmniej kilka placówek. W ciągu ostatnich stuleci, ilość napadów można liczyć w tysiącach, a każdy z nich jest inny, każdy z nich wiąże się też z innymi konsekwencjami, różny jest bowiem przebieg wydarzeń z nimi związanych. Można wręcz powiedzieć, że napady stały się amerykańską specjalnością, zaś wybrani przestępcy trwale zapisali się na kartach historii, wzbudzając nie tylko potępienie, ale i … podziw.

środa, 29 listopada 2017

Karin Slaughter "Dobra córka"

Tytuł: Dobra córka
Autor: Karin Slaughter
Wydawnictwo: HarperCollins



„Niepamięć to dobra wróżka. Litościwie zarzuca całun zapomnienia na człowiecze myśli. Czas leczy rany. Zło odchodzi w dal.” – pisała w jednej ze swoich książek Margit Sandemo. Niestety czasami nie da się zapomnieć, czasami złe wspomnienia wracają, determinując naszą teraźniejszość i przyszłość. 

niedziela, 26 listopada 2017

Jonas Winner "Murder Park. Park morderców"

Tytuł: Murder Park. Park morderców
Autor: Jonas Winner
Wydawnictwo: Initium



Nie ma chyba osoby, która jako dziecko nie odwiedziła parku rozrywki i nie zakochała się w jego dźwiękach, kolorach i oferowanych atrakcjach. Moc adrenaliny, nowe doświadczenia i różne słodkości, w połączeniu z elementem zaskoczenia i dreszczyku emocji sprawiają, że takie chwile pamiętamy przez całe życie. A jednak nie dla każdego wizyta w parku związana jest z miłymi wspomnieniami – są osoby, dla których widok uśmiechniętego clowna, baloniki czy migotanie lampek (nie mówiąc już o wizycie w tunelu strachu), zawsze wiązać się będzie z traumą.

sobota, 25 listopada 2017

Steve Silberman "Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności"

Autor: Steve Silberman
Wydawnictwo: Vivante



„Jest wśród nas obce. [...] Jest dziwne i niepojęte” – tak o dzieciach autystycznych pisał Carlem Delacato. I mimo iż o autyzmie powstało wiele opracowań, to nikt tak dosadnie i prawdziwie nie oddał natury tego jednego z najcięższych zaburzeń rozwoju. Delacato prowadził swoje badania od lat 60. ubiegłego stulecia, a choć współcześnie przybywa pozycji traktujących o autyzmie, pojawia się wiele nowych hipotez dotyczących przyczyn jego występowania, to wciąż są one niewyjaśnione. Podobnie jak nierozstrzygnięte pozostają spory na temat tego, która metoda i jakie podejście są najskuteczniejsze w terapii dziecka autystycznego, każdy przypadek jest bowiem inny i każdy wymaga indywidualnej analizy. 

piątek, 24 listopada 2017

Agata Hącia "Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych"

Autor: Agata Hącia
Wydawnictwo: PWN



„Chodzi mi o to, aby język giętki / Powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…)” – pisał Juliusz Słowacki, zaś słowa te powinny stać się mottem wszelkiego rodzaju gabinetów terapeutycznych, logopedów, a także historyków czy polonistów, dbających o zachowanie poprawności językowej. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bowiem zarówno otoczenie danego człowieka, jak i jego własne ograniczenia nie pozwalają na płynną realizację głosek, choć – podobnie jak nad posługiwaniem się piękną polszczyzną – można nad tym pracować. Szczególnie, że niekompetentny nauczyciel języka polskiego przestaje być już wymówką. Na rynku pojawiło się bowiem szereg opracowań, nawet adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i trochę starszych czytelników, które w formie zabawy wciągają w świat słów, kształtując jednocześnie właściwe ich użycie czy prawidłową artykulację.

Jak oświetlić wnętrze salonu

Źródło: Ardant.pl

Po okresie zachłyśnięcia się szybkim tempem życia, wielozadaniowością i przebywaniem w ciągłym ruchu, znów zaczynamy tęsknić za spokojem i domowymi pieleszami. Skutkuje to zmianą naszego podejścia do przestrzeni, w tym przestrzeni mieszkalnej. Nie chcemy już wychodzić z domu, by spotkać się z przyjaciółmi czy coś zjeść, wolimy klimatyczne domówki i wspólne gotowanie. W ślad za tym idzie zmiana podejścia do aranżacji przestrzeni i zwrócenie uwagi na najmniejszy nawet detal, a przede wszystkim na oświetlenie.

czwartek, 23 listopada 2017

Bohdan Gumowski "Camino znaczy droga"

Tytuł: Camino znaczy droga
Autor: Bohdan Gumowski
Wydawnictwo: JEDNOŚĆ



(…) Nieliczni mają to szczęście, że odnajdują swoją drogę i cel. Ale wskaż mi człowieka, który systematycznie, z premedytacją, dążąc do określonego celu wie, że u kresu czeka go spełnienie? (…) Jeśli mówi, że wie, to kłamie, albo jeszcze nie doświadczył próby spełnienia (…)” – te słowa, choć bolesne, są niezwykle prawdziwe, oddają bowiem ducha nie tylko samego wędrowania, ale również ideę drogi. W tę drogę każdego roku wyrusza miliony osób, choć dla każdego z nich jest ona inna, a nawet, kiedy wszyscy idą w jednym kierunku, to każdym z pojedynczych osób kierują inne pobudki, odmienny jest również cel tego wędrowania. 

Brad Kronen „Miłość zapisana w gwiazdach”

Autor: Brad Kronen
Wydawnictwo: Kobiece


Gwiazdy fascynowały ludzi od zawsze, ale czy za ich pomocą można odkryć przyszłość? Jej przewidywaniem, w oparciu o położenie ciał niebieskich, zajmuje się potężna dziedzina, zwana astrologią. Ta, tak zwana pseudonauka, niegdyś uważana była za „wiedzę królewską”, bowiem nielicznych astrologów można było znaleźć na dworach władców – nie funkcjonowało wówczas rozróżnienie pomiędzy astrologią, a astronomią.

niedziela, 19 listopada 2017

Nanna Foss "Spektrum. Leonidy"

Autor: Nanna Foss
Wydawnictwo: Driada


Kosmos fascynował ludzi od wielu wieków, a astronomia matematyczna i naukowa, rozwinięta już przez Babilończyków, na wysokim poziomie funkcjonowała również w starożytnej Grecji i świecie helleńskim. Tak naprawdę jednak obserwacji nieba dokonywano już w paleolicie, choć wówczas ograniczało się to do skupienia na zjawiskach widocznych tzw. gołym okiem. Przypuszcza się nawet, że część malowideł jaskiniowych prezentuje właśnie obiekty astronomiczne, na przykład plejady. Z kolei przed 1833 rokiem zaobserwowane zostały po raz pierwszy leonidy, czyli rój meteorów, niekiedy widoczny w postaci spektakularnych widowisk na nieboskłonie. 

sobota, 18 listopada 2017

Michał Rzecznik, Piotr Nowacki "Reformator. Marcin Luter"

Autor: Michał Rzecznik, Piotr Nowacki
Wydawnictwo: Widnokrąg


W ramach europejskich obchodów 500-lecia Reformacji na rok 2017 zaplanowano zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, wiele wydarzeń mających na celu przybliżenie kilkusetletniego dziedzictwa społeczno-kulturalnego społeczności luterańskiej. Kościoły ewangelicko-luterańskie liczą sobie ponad 60 milionów wiernych na całym świecie, a w samej tylko Polsce jest ich blisko 80 tysięcy, co sprawia, że jest to trzeci co do wielkości Kościół chrześcijański w kraju. Kościół Ewangelicko-Augsburski, czyli luterański, jest spadkobiercą spuścizny reformacji zainicjowanej przez księdza Marcina Lutra. Sama reformacja jest kojarzona właśnie z Lutrem, a także z jego słynnymi 95 tezami, odrzucającymi m.in. katolicką naukę o odpustach, które to tezy przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze w dniu 31 października 1517 r. Wydarzenie to jest uważane za symboliczny początek reformacji.

piątek, 17 listopada 2017

Sabri Louatah "Dzikusy. Francuskie wesele"

Tytuł: Dzikusy. Francuskie wesele
Autor: Sabri Louatah
Wydawnictwo: WAB


„Życie to nieustanny stan zawieszenia (…). Ludzie szufladkują cię i myślisz, że to już na zawsze, ze zostałeś zamknięty w więzieniu, w jakimś sennym koszmarze do końca twoich dni, ale to nie prawda. Cokolwiek ludzie mówią nikt, powtarzam, nikt nie wie, co nas czeka potem” – o prawdziwości tych słów nie trzeba nikogo przekonywać, a jednak, kiedy napotykamy je na kartach książki, mogą one nie tylko zaskoczyć, ale i zatrwożyć. Nie warto zatem przywiązywać się do teraźniejszości, do bogactwa czy władzy, bowiem wszystko można stracić w jednej chwili. Przychodzi bowiem taki moment, że ambicje polityczne, fakt przynależności do partyjnego ugrupowania, czy świadomość, że się czegoś nie osiągnęło, przestają mieć znaczenie.

wtorek, 14 listopada 2017

L.A.Casey „Bracia Slater. Bronagh”

Autor: L.A.Casey
Wydawnictwo: Kobiece


„Miłość nie wyraża się w pragnieniu spółkowania (to pragnienie dotyczy przecież niezliczonej ilości kobiet), ale w pragnieniu wspólnego snu (to pragnienie dotyczy tylko jednej jedynej kobiety)” – pod tymi słowami mogłaby podpisać się niejedna kobieta, dla której pragnienie cielesnej bliskości jest ważniejsze, niż seks, ważniejsze niż puste słowa, zapewnienia o miłości. 

niedziela, 12 listopada 2017

Marta Paszkiewicz "Dogoterapia w pigułce"

Autor: Marta Paszkiewicz 
Wydawnictwo: Psychoskok 


„Jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą – twoim Psem. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. Będzie Twój – wierny, oddany do ostatniego uderzenia serca” – tak o psie mówił kiedyś M.Siegal, a to niezwykłe oddanie zwierzęcia, często wykorzystywane jest również w pracy terapeutycznej. Zagadnienie dogoterapii, a właściwie szerzej – animaloterapii jest coraz częściej poruszane, coraz więcej też wyników badań przekonuje nas o pozytywnych jej skutkach. Dlatego też na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, niestety tych wciąż jest zbyt mało. 

Kara Thomas „Mroczne zakamarki” - KONKURS ZAKOŃCZONY

W Fayette, prowincjonalnym miasteczku w Pensylwanii, na każdym kroku czają się ponure tajemnice. Tessa, która wyjechała stąd w dzieciństwie, cały czas starała się nie myśleć o tym, co wydarzyło się tamtej letniej nocy. Tak mroczne przeżycia mogą zostawić w pamięci niezatarty ślad, jeśli tylko im się na to pozwoli.

Callie, jej przyjaciółka, została w Fayette. Przeprowadziła się do innego domu, więc nie musi codziennie patrzeć na te same ściany, ale Callie zawsze była tą silniejszą. Dlatego potrafi stawiać czoła demonom i ma nadzieję, że pewnego dnia znikną na dobre, jeśli będzie ostro imprezowała.

Jako dziewczynka Tessa nigdy nie rozmawiała ze swoją przyjaciółką o tym, co wtedy widziały. Nie przed procesem, w którym obie zeznawały. Ani tym bardziej potem. Po procesie Callie zamknęła się w sobie, a Tessa wyjechała, co tylko sprawiło, że przyjaciółki całkowicie straciły ze sobą kontakt. Ale od wyjazdu Tessę nurtują pytania. Pewne rzeczy nieustannie budziły jej podejrzenia. A teraz musi wrócić do Fayette – tam, gdzie Wyatt Stokes czeka w celi śmierci na proces apelacyjny, gdzie przed laty zginęła Lori Cawley, kuzynka jej przyjaciółki, i gdzie ukrywa się ktoś, kto może znać prawdę. Tylko że szukając rozwiązania zagadki Tessa z każdym krokiem zbliża się do mordercy – a tym razem uciec nie będzie tak łatwo.
/Wydawnictwo Akurat/


Kara Thomas "Mroczne zakamarki"

Tytuł: Mroczne zakamarki
Autor: Kara Thomas
Wydawnictwo: AKURAT


„Od czasu do czasu z mrocznych zakamarków mojej pamięci wyłania się inna wizja tego, co wydarzyło się tamtej nocy. Zazwyczaj rozgniatam ją jak natrętnego komara, bo nie ma sensu rozwodzić się nad pytaniami, na które nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi (…). Jest na tym świecie coś gorszego od potworów i jakoś zawsze potrafi mnie dopaść” – te słowa mogłaby wypowiedzieć każda osoba, która była świadkiem dramatycznego wydarzenia, w której pamięci kryją się obrazy wspomnień, która budzi się w nocy przerażona tym, co nieznane, do czego nie może dotrzeć. 

piątek, 10 listopada 2017

Sandy Allan "Na drodze bez powrotu"

Autor: Sandy Allan
Wydawnictwo: Bezdroża


Nanga Parbat, będący zachodnią ścianą Himalajów, w języku urdu oznacza „nagą górę”. Ten dziewiąty co do wysokości szczyt na świecie stanowi prawdziwe wyzwanie dla himalaistów, z uwagi na jego wyjątkową topografię. Na szczególną uwagę zasługuje zachodnia grań, znana powszechnie jako grań Mazeno, z uwagi na obniżenie terenu na jej końcu, czyli przełęcz Mazeno. Rozległa grań ma ponad dziesięć kilometrów długości i osiem samodzielnych wierzchołków, które trzeba pokonać przed dotarciem do przełęczy. Droga na szczyt od tej strony stanowi pewnego rodzaju pułapkę – kiedy jakiś śmiałek znajdzie się na grani, musi albo zawrócić drogą, którą przyszedł, albo przeć do przodu.

czwartek, 9 listopada 2017

Larissa Awiżeń "Rita z Cherrywood"

Autor: Larissa Awiżeń 
Wydawnictwo: Dygresje 


„Mądrość zebrana przez lata nauczyła mnie, że każde doświadczenie jest formą poszukiwania” – twierdził Ansel Adams, amerykański fotograf i pianista, zaś o prawdziwości tych słów może zaświadczyć niejedna osoba, która wielokrotnie zmieniała kierunek swojej drogi, której życie zdawało się rzucać kłody pod nogi. Każdy życiowy zakręt, każda sytuacja – nawet smutna czy tragiczna – jest lekcją, z której warto wyciągnąć wnioski, która wzbogaca nasze życie i być może przygotowuje na dalsze zmagania. 

poniedziałek, 6 listopada 2017

Katy Evans "Ladies Man"

Tytuł: Ladies Man
Autor: Katy Evans
Wydawnictwo: Kobiece


Są tacy mężczyźni, przed którymi ostrzegają swoje córki wszystkie matki. Są tacy mężczyźni, którzy sami są świadomi swojego niszczycielskiego wpływu, którzy nie są w stanie dochować wierności żadnej kobiecie, którzy jednak mają w sobie tyle sex appealu, tyle tajemniczości i obietnicy rozkoszy w oczach, że nie pomagają żadne przestrogi. Takim mężczyznom rzucamy się w objęcia nie bacząc na konsekwencje, nawet jeśli jesteśmy świadome, że nas zranią, zniszczą, że do końca życia będziemy wspominać ich dotyk i spojrzenie. 

niedziela, 5 listopada 2017

Z wizytą w Srebrnym Mieście, czyli w Olkuszu

Starówka i rynek to miejsca, gdzie bije serce każdego miasta, dlatego też tam skierowałam swoje pierwsze kroki odwiedzając "Srebrne Miasto", czyli Olkusz. Ulicą Krakowską, do której dostępu broni uzbrojony rycerz, dojdziemy do olkuskiego rynku, który urokliwie wygląda nawet podczas remontu otaczających go kamienic czy w czasie deszczu. To już moja druga wizyta w Olkuszu, ale magnetyzm tego miasta i świadomość, że ma on jeszcze wiele do zaoferowania sprawiła, że postanowiłam tam powrócić wykorzystując wolny od pracy dzień.

sobota, 4 listopada 2017

Hope Jahren "Lab girl"

Tytuł: Lab girl
Autor: Hope Jahren
Wydawnictwo: Kobiece


„Nauka nauczyła mnie, że wszystko jest bardziej skomplikowane, niż to nam się wydaje na pierwszy rzut oka, i że umiejętność czerpania szczęścia z odkryć jest przepisem na piękne życie. Dzięki niej przekonałam się również, że dokładne spisywanie wszystkiego jest jedyną prawdziwą obroną przed zapomnieniem czegoś ważnego, co kiedyś istniało, a czego już nie ma (…)” – te słowa, choć mogą wydawać się gorzkie i pełne zniechęcenia, są tak naprawdę dokładnym odzwierciedleniem sytuacji, jaka ma miejsce w świecie nauki. Badacze, choć wydają się spokojnymi i zatopionymi w swoim świecie ludźmi, tak naprawdę często są grupą zajadle ze sobą walczącą, zarówno o sukcesy badań, jak i o granty.

środa, 1 listopada 2017

Grzegorz Załuski "Negocjacyjne ZOO"

Autor: Grzegorz Załuski
Wydawnictwo: MT Biznes

Gepard, lis, a może słoń? Jakim typem negocjatora jesteś? Z jakimi przeciwnikami masz do czynienia w trakcie pertraktacji? Zapewne w chwili obecnej nie jesteś w stanie wymienić ich typów, podobnie, jak trudność sprawia ci ich scharakteryzowanie. Podświadomie jednak wiesz, że z pewnymi osobami negocjacje przypominają luźną rozmowę i przebiegają gładko, zaś inne okupione są intelektualnym wysiłkiem i rozlewem krwi (oczywiście w przenośni).